Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
dr_Evil
Posts: 12454
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#10376 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by dr_Evil »

kB27 wrote: 17/04/2024 08:59 Nece sve napraviti za 1.3M, to je vjerovatno da krene a dalje finansiranje kroz prodaju u toku izgradnje. Ili ako to ne zeli, kroz davanje stanova u kompenzaciju izvodjacu radova. Niko vise ne ceka da skupi sve pare na gomilu pa krene raditi.
50.000KM dobiti po stanu, nakon sto se isplati zemljiste, gradjevinski radovi, porezi svi drzavi. Gledaj, moguce je, moze on i vise. Ali ja zadrzavam svoje pravo da i dalje ne vjerujem u sigurnost tih zgrada. Gdje je vazna dobit, a drzava ne postoji, u to se familija ne useljava.
Naslovnica
Posts: 27953
Joined: 20/03/2013 15:38

#10377 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Naslovnica »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 17/04/2024 08:10
__Phoenix__ wrote: 16/04/2024 23:49 Sta kaze raja, kakav je zivot u Toweru?
Bolje nego sto bih ocekivao.

Nije guzva, barem u pola stanova ne zivi niko ili samo rijetko dodju. Gradsko centralno grijanje na kalorimetar radi odlicno, a racun dodje kao za 50% manji stan koji je na pausalu toplana (doduse, toplija je i zima bila). Garaza prakticna i dobro osvijetljena. Sad ima neki fensi Amko na nuli, ima restoran otvoren prekjuce, i ima igraona za djecu. I lijep pogled. Sad je sredjena Lozionicka, dosta ljepse je prici. Statika je navodno medju boljima u gradu, ne bi valjalo da nije tako s obzirom na velicinu. Dajemo i po 5 KM za domara, nasli finog ciku nekog, koji pomete kad vjetar nanese, ocisti sad evo kante, i majstorise oko sitnica.

Sastav raje osrednji, ima divnih komsija a ima i bezobraznih skorojevica - tipicni sastav za nas. Onaj neki kriminalni milje se ne primijeti, ali se zna da su barem 4 vlasnika (od 500 stanova) mutni likovi. Nije drasticno nista.

Najveca mana je jako losa zvucna izolacija (kao za Moju Maltu, i nju je ans drive radio gle cuda), ne znam da sam ikad cuo komsije ovoliko iz stanova okolo. Tu je i naplata odrzavanja koja je mislim oko 60% sto je nezgodno na velicinu zgrade (ali sad evo Epismont pocinje s tuzbama neplatisama) i malo fuserenje u zavrsnim radovima (kad su bili u stisci s vremenom) - tu govorim o fugama, kako je okreceno ponegdje i slicne sitnice, nista prebitno.

Sve u svemu, kome ne smeta da zivi u velikim neboderima - preporucujem.

Da li je moguće da u 2024 godini nisu u stanju uraditi zvučnu izolaciju kako bog zapovijeda?! :-)
Sa cijenama koje traže, modernim materijalima i raznoraznim opcijama zvučne izolacije?!
Jaran se isto tako žali, kupio na petom, svakodnevno čuje mlađahne komšije na osmom kako se glasno sexaju.
Ja konto Alipašino ima lošu zvučnu izolaciju, a ja jedino čujem komšiju ispod kada urla tokom derbija. Sve ostalo mir i tišina. :lol:
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#10378 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kB27 »

dr_Evil wrote: 17/04/2024 09:05
kB27 wrote: 17/04/2024 08:59 Nece sve napraviti za 1.3M, to je vjerovatno da krene a dalje finansiranje kroz prodaju u toku izgradnje. Ili ako to ne zeli, kroz davanje stanova u kompenzaciju izvodjacu radova. Niko vise ne ceka da skupi sve pare na gomilu pa krene raditi.
50.000KM dobiti po stanu, nakon sto se isplati zemljiste, gradjevinski radovi, porezi svi drzavi. Gledaj, moguce je, moze on i vise. Ali ja zadrzavam svoje pravo da i dalje ne vjerujem u sigurnost tih zgrada. Gdje je vazna dobit, a drzava ne postoji, u to se familija ne useljava.
Nazalost tako je i u potpunosti se slazem. Pogotovo jer je odnos kapitala i finansijskog zaduzenja u toj prici je ogroman: prvo je na 300k na racunu dobio 1M kredita, a onda radi objekat cija je recimo gradjevinska vrijednost 3M (20ak stanova po 50ak kvadrata po 3000KM/m2 troska izgradnje). 10x, nije ekstremno u odnosu na to sta se radi u svijetu ali je jako puno. I onda cim nesto zaskripi ili skontas da si se preracunao, rate krenu pristizati, u nezgodnoj si situaciji i donosis odluke koje mozda inicijelno ne bi. Primjer: dodje kupac i kaze kupit cu stan i 2 garaze ali ako ces mi dozvoliti da svoju garazu pregradim i postavim rolo vrata. Po planu ne bi trebalo, po zakonu ne bi smjelo, ali jbg dosao covjek da ostavi 250-300k, kako ne moze. I desi se Tibra i pozar u garazi.

To je samo jedan, banalan, prilicno realistican primjer. Jer, sto kazes, drzava ne postoji.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#10379 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kB27 »

Naslovnica wrote: 17/04/2024 09:13 Da li je moguće da u 2024 godini nisu u stanju uraditi zvučnu izolaciju kako bog zapovijeda?!
Jesu, ali to kosta. A sta je super kod zvucne izolacije:
- kupac ne moze to prepoznati dok ne useli, odnosno dok i drugi ne usele, a tada je vec kasno
- specifikacije standarda za takvo nesto su, mogu slobodno reci, u nasoj drzavi nepostojece
- cak i da u ugovor uvedes specifikacije po tom osnovu, dokazati narusavanje istih je vise nego tesko

Za mene je, generalno, bilo koji stan u kojem komsije cujes kroz bilo koji zid osim kroz svoj plafon (komsije iznad) - zakurac. Plafon je najteze rijesiti, ali ako je pristojno uradjeno cuje se samo ako djeca iznad igraju picigen.


Zamisli strucnjaka koji zgradu projektuju tako da recimo nosivi zid imas unutar svog stana, izmedju svojih soba, a pregradni zid debljine 15cm izmedju svog i komsijinog stana. :lol: To bude kad radis po principu daj nosive kako je najjeftinije, a onda cemo gore dijeliti kako je najisplativije. Pa imas spavacu sobu koja je prakticno u komsijinom stanu (dijeli 2 zida sa komsijom).

Nisu ni samo pregradni zidovi problem, vise je problem konstrukcijske prirode. Primjer iz Nove Otoke: u Facebook grupi stanara mjesecima se vise desetina ljudi zalilo i *ebalo majku komsiji kojem u neko gluho doba ujutro dok jos svi spavaju po pola sata zvoni i vibrira alarm na mobitelu, a mobitel mu stoji vjerovatno na podu ili uz neki zid koji sve to prenosi. Dakle komsije 5 spratova iznad ili ispod frustrira necija vibracija i alarm na mobitelu. Pa tu se i predigra cuje. :mrgreen:

Naslovnica wrote: 17/04/2024 09:13 Ja konto Alipašino ima lošu zvučnu izolaciju, a ja jedino čujem komšiju ispod kada urla tokom derbija. Sve ostalo mir i tišina. :lol:
Jesu li vertikale od centralnog kroz stanove, odnosno prostorije? Ako jesu cujes ga iskljucivo zbog toga. To novogradnje nemaju, kroz sistem grijanja nista se ne prenosi, pa opet je tako kako jeste.... Ako nisu vertikale onda je veca sansa da ga cujes kroz vanjske otvore (dovoljno da je jednom od vas otvoren prozor). Kroz svoj pod, odnosno njegov plafon, jaaako tesko.
Last edited by kB27 on 17/04/2024 09:22, edited 1 time in total.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4495
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10380 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by VladaFBiH »

Mate_Miso_Kovac wrote: 16/04/2024 22:06
ZyzzSar wrote: 16/04/2024 21:38
izbjeglica_iz_besmisla wrote: 16/04/2024 21:20
Da biram sebi, odabrao bih ovu kod Merkatora.

Oko Green Cityja nemas ni postenog granapa, a ne sadrzaj za svakodnevni zivot koji ima na socijalnom i malti.

Osim toga, pristup Green Cityju ce biti katastrofalan zbog cepa kojeg pravi onaj podvoznjak. Vec danas je problem proci kruzni na pofalicima izmedju 16 i 17h, barem iz smjera zeljeznicke, a kako ce tek biti s tim kompleksom zgrada.
:thumbup:
nadam se da imaju u planu da rijese saobracaj za green city nekako, ako ostane kao sto je sada nece nikako funkcionisati
Rješenje je da će se moći prikačiti (navodno) na Put zivota i na Drinsku. Takoreći, moći će birati s koje strane da se uključe u gužvu, ozdole ili ozgore :D
imali su neku ideju da kopaju ispod pruge novi podvožnjak - sumnjam da je ovo moguće osim u SF filmovima
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#10381 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kB27 »

Mislim da je na to i mislio kada kaze da ce moci birati kako da se ukljuce u guzvu. :mrgreen: Regularno na kruzni tok u guzvu, ili kroz taj podvoznjak (kojeg nikad nece biti osim na renderu) pa moras skrenuti desno opet na isti kruzni. :mrgreen:

Pa opcina ili grad nisu u stanju (nece da daju pare) da se napravi podvoznjak negdje gdje treba, ili da se postojeci prosiri i poveca kapacitet na 2+2, a ne da to investitor koji radi zgradu za profit uradi i finansira.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4495
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10382 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by VladaFBiH »

dr_Evil wrote: 17/04/2024 09:05
kB27 wrote: 17/04/2024 08:59 Nece sve napraviti za 1.3M, to je vjerovatno da krene a dalje finansiranje kroz prodaju u toku izgradnje. Ili ako to ne zeli, kroz davanje stanova u kompenzaciju izvodjacu radova. Niko vise ne ceka da skupi sve pare na gomilu pa krene raditi.
50.000KM dobiti po stanu, nakon sto se isplati zemljiste, gradjevinski radovi, porezi svi drzavi. Gledaj, moguce je, moze on i vise. Ali ja zadrzavam svoje pravo da i dalje ne vjerujem u sigurnost tih zgrada. Gdje je vazna dobit, a drzava ne postoji, u to se familija ne useljava.
ma sve je moguće samo mi je malo nevjerovatno da za ovako mali iznos može napraviti zgradu, kupiti zemljište, platiti sve državi - pa malo bolja kuća košta tih para
Naslovnica
Posts: 27953
Joined: 20/03/2013 15:38

#10383 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Naslovnica »

Spoiler
Show
kB27 wrote: 17/04/2024 09:14
Naslovnica wrote: 17/04/2024 09:13 Da li je moguće da u 2024 godini nisu u stanju uraditi zvučnu izolaciju kako bog zapovijeda?!
Jesu, ali to kosta. A sta je super kod zvucne izolacije:
- kupac ne moze to prepoznati dok ne useli, odnosno dok i drugi ne usele, a tada je vec kasno
- specifikacije standarda za takvo nesto su, mogu slobodno reci, u nasoj drzavi nepostojece
- cak i da u ugovor uvedes specifikacije po tom osnovu, dokazati narusavanje istih je vise nego tesko

Za mene je, generalno, bilo koji stan u kojem komsije cujes kroz bilo koji zid osim kroz svoj plafon (komsije iznad) - zakurac. Plafon je najteze rijesiti, ali ako je pristojno uradjeno cuje se samo ako djeca iznad igraju picigen.


Zamisli strucnjaka koji zgradu projektuju tako da recimo nosivi zid imas unutar svog stana, izmedju svojih soba, a pregradni zid debljine 15cm izmedju svog i komsijinog stana. :lol: To bude kad radis po principu daj nosive kako je najjeftinije, a onda cemo gore dijeliti kako je najisplativije. Pa imas spavacu sobu koja je prakticno u komsijinom stanu (dijeli 2 zida sa komsijom).

Nisu ni samo pregradni zidovi problem, vise je problem konstrukcijske prirode. Primjer iz Nove Otoke: u Facebook grupi stanara mjesecima se vise desetina ljudi zalilo i *ebalo majku komsiji kojem u neko gluho doba ujutro dok jos svi spavaju po pola sata zvoni i vibrira alarm na mobitelu, a mobitel mu stoji vjerovatno na podu ili uz neki zid koji sve to prenosi. Dakle komsije 5 spratova iznad ili ispod frustrira necija vibracija i alarm na mobitelu. Pa tu se i predigra cuje. :mrgreen:

Naslovnica wrote: 17/04/2024 09:13 Ja konto Alipašino ima lošu zvučnu izolaciju, a ja jedino čujem komšiju ispod kada urla tokom derbija. Sve ostalo mir i tišina. :lol:
Jesu li vertikale od centralnog kroz stanove, odnosno prostorije? Ako jesu cujes ga iskljucivo zbog toga. To novogradnje nemaju, kroz sistem grijanja nista se ne prenosi, pa opet je tako kako jeste.... Ako nisu vertikale onda je veca sansa da ga cujes kroz vanjske otvore (dovoljno da je jednom od vas otvoren prozor). Kroz svoj pod, odnosno njegov plafon, jaaako tesko.
Ma vertikala kroz stan, to je to, ništa drugo.
Jedno vrijeme sam imao problema sa duhanskim smradom u WC-u, ovaj komšija ispod valjda puši u hali.
Uzeo sam silikona i obradio okolo cijevi - riješio problem.
:thumbup:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4495
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10384 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by VladaFBiH »

HelaS wrote: 15/04/2024 21:12
VladaFBiH wrote: 15/04/2024 14:20
Sid the sloth wrote: 15/04/2024 12:59 Vidjet cemo kako ce se prodavati. Ja mislim da love u mutnom i pretjeruju s cijenom jer po mom misljenju ono nije premium lokacija ali vidjet cemo.
lokacija je nekoliko puta bolja od Nove Otoke - ovdje se naslanjaju na odličnu prijeratnu infrastrukturu + ispred zgrade ide kad-tad Sjeverna Longitudinala
Zar je saobraćajna longitudinala prednost stanova u zgradama iznad tih saobraćajnica :?

I zašto je ova zgrada na boljoj lokaciji od naselja Nova Otoka?
I sada prolazi tu cesta sa 3 trake ali će ovaj put biti 1 traka više bez ikakvih čepova koji će se stvarati - po meni svakako prednost u odnosu na Novu Otoku koju nikada neće uspjeti do kraja riješiti što se tiče saobraćajne infrastrukture.

Što se svega ostalog tiče u prednosti je vs Nova Otoka koja je jedna obična spavaonica bez sadržaja i jedino što imaš je nov stan i ništa više - nema parkova, nema tržnih centara, uslovno rečeno imaš šetalište uz GGM - nikakve infrastruktura i tako će ostati. Školu možda nekada u budućnosti dobiju ali do tada će se najmanje jedna generacija odškolovati u lokalnim školama.

Da li treba da nastavim :)
nekome
Posts: 2956
Joined: 17/05/2011 10:41

#10385 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nekome »

vecina stanova u ovom green city jednostrano orjentisana, cak i ovi veci :-)
fasada 10cm, trebalo je vise
pregrade kaze 20-25cm, opeka, hajde to je ok

kakvo im je grijanje?
Last edited by nekome on 17/04/2024 10:04, edited 1 time in total.
moimoi
Posts: 4733
Joined: 01/07/2006 12:59

#10386 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by moimoi »

VladaFBiH wrote: 17/04/2024 09:27
dr_Evil wrote: 17/04/2024 09:05
kB27 wrote: 17/04/2024 08:59 Nece sve napraviti za 1.3M, to je vjerovatno da krene a dalje finansiranje kroz prodaju u toku izgradnje. Ili ako to ne zeli, kroz davanje stanova u kompenzaciju izvodjacu radova. Niko vise ne ceka da skupi sve pare na gomilu pa krene raditi.
50.000KM dobiti po stanu, nakon sto se isplati zemljiste, gradjevinski radovi, porezi svi drzavi. Gledaj, moguce je, moze on i vise. Ali ja zadrzavam svoje pravo da i dalje ne vjerujem u sigurnost tih zgrada. Gdje je vazna dobit, a drzava ne postoji, u to se familija ne useljava.
ma sve je moguće samo mi je malo nevjerovatno da za ovako mali iznos može napraviti zgradu, kupiti zemljište, platiti sve državi - pa malo bolja kuća košta tih para
Sve je super dok vrtis lovu tj imas dovoljno da platis radnike. Problem mastaje kada radnik ne dobije 1-2 plate :D. Eee onda radovi stanuuu
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#10387 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kB27 »

VladaFBiH wrote: 17/04/2024 09:38 I sada prolazi tu cesta sa 3 trake ali će ovaj put biti 1 traka više bez ikakvih čepova koji će se stvarati - po meni svakako prednost u odnosu na Novu Otoku koju nikada neće uspjeti do kraja riješiti što se tiče saobraćajne infrastrukture.
Ista ta sjeverna longitudinala ce se, kad-tad, "ubosti" tacno pred Novu Otoku kod Elpija, tako da ce efektivno te dvije zgrade biti na istoj cesti, kada nema guzve udaljene par minuta autom. Nova Otoka ce imati odlicnu saobracajnu povezanost kada se sve sto treba izgradi i jedina cesta koja je ulaz u naselje se rastereti (samo sto ce do tada puno vode proteci).

Vezano za sve ostalo potpuno se slazem. Ali izgleda ima dovoljno onih kojim su svi potrebni sadrzaji manikura, solarij, kockarnica, pub i shisha. :mrgreen:
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#10388 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kB27 »

Naslovnica wrote: 17/04/2024 09:30 Ma vertikala kroz stan, to je to, ništa drugo.
Jedno vrijeme sam imao problema sa duhanskim smradom u WC-u, ovaj komšija ispod valjda puši u hali.
Uzeo sam silikona i obradio okolo cijevi - riješio problem.
Dobra ideja, moram ovo probati - mislim da ce djelimicno umanjiti i buku. Posebno ako je sistem "sira cijev kroz koju ide prava cijev", silikon ili nesto poput pur-pjene ali fleksibilno. A vezano za raznorazne mirise, najveci problemi nastaju jer ljudi svakakve preinake rade u stanovima. U starogradnji ventilacije iz kuhinje i kupatila su uglavnom uredno razdvojene, ali genijalci dodju na ideju da kuhinju premjeste u hodnik i napu spoje na ventilaciju od kupatila. Pa znam ljude kojim zamirise komsijin grah u WC-u. A tom sto je mijenjao raspored vjerovatno mirise u suprotnom smjeru. :run:
Sid the sloth
Posts: 2839
Joined: 30/01/2013 15:56

#10389 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Sid the sloth »

kB27 wrote: 17/04/2024 09:14 Zamisli strucnjaka koji zgradu projektuju tako da recimo nosivi zid imas unutar svog stana, izmedju svojih soba, a pregradni zid debljine 15cm izmedju svog i komsijinog stana. :lol: To bude kad radis po principu daj nosive kako je najjeftinije, a onda cemo gore dijeliti kako je najisplativije. Pa imas spavacu sobu koja je prakticno u komsijinom stanu (dijeli 2 zida sa komsijom).
Ja to isto imam u starogradnji. Dva zida od komsijine spavace sobe su u mom stanu bukvalno ali nemam neki problem sa zvucnom izolacijom pa sad ili su komsije pravo tihi ili je izolacija ok :D
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#10390 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kB27 »

nekome wrote: 17/04/2024 09:53 vecina stanova u ovom green city jednostrano orjentisana, cak i ovi veci
Duge, debele, pravougaone hotelolike spavaonice sa dugim hodnikom i vagon-stanovima na obje strane hodnika - sta ocekivati. Dvostrana orjentacija je misaona imenica, a imati otvore na dvije suprotne strane (sjever-jug ili istok-zapad) je naucna fantastika. Dvosoban stan: balkonska vrata i mali prozor u spavacoj. Ili trosoban sa trecom "sobom" bez vanjskog zida sa nadsvjetlom. :run:

Sto je super, jel', kad dodje vrijeme za zamjenu stolarije, dva otvora i 3 kvadrata stakla.
Naslovnica
Posts: 27953
Joined: 20/03/2013 15:38

#10391 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Naslovnica »

kB27 wrote: 17/04/2024 10:21
Naslovnica wrote: 17/04/2024 09:30 Ma vertikala kroz stan, to je to, ništa drugo.
Jedno vrijeme sam imao problema sa duhanskim smradom u WC-u, ovaj komšija ispod valjda puši u hali.
Uzeo sam silikona i obradio okolo cijevi - riješio problem.
Dobra ideja, moram ovo probati - mislim da ce djelimicno umanjiti i buku. Posebno ako je sistem "sira cijev kroz koju ide prava cijev", silikon ili nesto poput pur-pjene ali fleksibilno. A vezano za raznorazne mirise, najveci problemi nastaju jer ljudi svakakve preinake rade u stanovima. U starogradnji ventilacije iz kuhinje i kupatila su uglavnom uredno razdvojene, ali genijalci dodju na ideju da kuhinju premjeste u hodnik i napu spoje na ventilaciju od kupatila. Pa znam ljude kojim zamirise komsijin grah u WC-u. A tom sto je mijenjao raspored vjerovatno mirise u suprotnom smjeru. :run:
Ne bih mijenjao prozora u kenjari za cijelu Tibru.
:lol:
gidra
Posts: 3583
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#10392 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by gidra »

VladaFBiH wrote: 17/04/2024 08:56
gidra wrote: 16/04/2024 00:30
kB27 wrote: 16/04/2024 00:10 Ma dobro relativizirati se moze do ujutro. Ok, nema svaki investitor dovoljno para unaprijed. Sta mislis ima li Tihomir? Pa opet avenija ide u prodaju u toku izgradnje, treba neko tom glupanu javiti da moze duple pare uzeti samo ako saceka da izgradi... :run:

Ok, hajde nek nema ni Tihomir sirotinja pare za zgradu unaprijed. Ima banka, a kod nas svaka banka je i komercijalna i investicijska banka. Sto je banka glupa pa se zadovolji sa 5% kamate godisnje na tvoj kredit, sto ne pokupuju sve stanove pa za dvije godine uduplaju kapital. Nisu se sjetili pretpostavljam, a sve jasno kao dan nema apsolutno nikakvog rizika... :run:


Iskljucujem se, uzalud je.
Brajkovic je jedan, ali i on je tako počeo još kad mu je Damir Hadzic dao dozvolu i kao familiju ga doveo u grad da napravi prvu zgradu u Buca Potoku, zaradio prvi milion i poslije postao najveći neimar u Sarajevu u sprezi sa politikom. Sad mahala priča da sve nove objekte pravi svojim parama i on je jedan i sa njim se ne može više niko porediti.
Evo moj prijatelj, sa kojim sam haman svaki dan, je prije mjesec dana dobio u MF banci milion maraka kredita na racun firme, kupio je jedan stari objekat na podrucju Novog Grada (nije toliko atraktivna lokacija kao ove sto se prodaju po 5-6 hiljada), dobio urbanisticku i nedavno građevinsku. Dogovorio sa izvođačem radova sve, poznata građ. firma iz Sarajeva (koja pravi vec neke zgrade u Sarajevu, kao npr. Crni Vrh) će mu praviti vecinu stvari na objektu, zgradica od cca 20ak stanova. Na bankinih milion KM i 300k firminih ce biti dobar cca milion maraka ZARADE, takva mu je racunica a nije glup frajer. Mali investitor koji ce za 2 godine biti dobar toliko, godinu mu je trebalo da dobije sve papire, kada je dobio urbanisticku banka mu je dala milion kredita.
ček, kupio zemljište sa nekim starim objektom i još će napraviti zgradu od 20 stanova za 1.300.000KM i u to su još uključeni svi ostali troškovi?!?
tako je. Opština NG. Biće ubrzo stanovi u ponudi, dobio je građevinsku. Dosta stvari će i njegova mala firma na objektu odraditi i tu mu je ušteda od par stotina hiljada u odnosu kada bi angažovao podizvođača za te radove..
EDIT: Cijena će biti 3500 KM/m2, ali to je smiješan broj stanova i ne mijenja stanje na tržištu, ali da će okrenuti on lično fine pare, hoće.
Last edited by gidra on 17/04/2024 11:46, edited 1 time in total.
gidra
Posts: 3583
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#10393 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by gidra »

VladaFBiH wrote: 17/04/2024 08:52
gidra wrote: 15/04/2024 23:51
kB27 wrote: 15/04/2024 23:05 Prvo je covjek zvucao kao recimo iole ozbiljan investitor, a onda rece "kocke nema" i "pusti rizik". :sax:

Da je to "sigurica" kako ti predstavljas, niko zivi ne bi pravio zgrade nego kupovao i preprodavao tudje.

Sto da ja pravim zgradu da bih zaradio 2x na njoj u odnosu na investiciju, kada mogu za iste pare i sa 280 puta manje truda (kako ti to predstavljas) kupiti 50 stanova u Bulevaru, 50 u Aveniji, i 100 u Sarajevo Tower, i sve ih za duplu cijenu prodati nakon dvije godine. Rinse & Repeat, za 20 godina kupujem Manhattan.

Nisi ti nista dobro "ubo", samo si bio spreman na puuuuuuuno veci rizik, na svakom koraku cijelog procesa, nego neko ko raspolaze ozbiljnim parama. Svi drugi su debili pa zaposljavaju stotine ljudi da bi godisnje uvecali kapital za 20%, a ti od 100KM napravis 50 hiljada za 2 godine.
Ne mozes biti kreditno sposoban za 50 stanova, ne moze ti plata/mjesecno primanje pokriti ratu za 50 stanova.
Ali moze jedna recimo budzetska preko 2 hiljade i onda nema apsolutno nikakvog rizika i citroenova prica stoji, a ogroman je budžeterijat u Sarajevu, desetine hiljada radnika.
ovo nije tačno i u BiH imaš svega nekoliko desetina hiljada ljudi sa ovim primanjima (2000+) - nekada prošle godine sam kačio tabelu ali mi je sada mrsko tražiti
Ma ja kada pišem računam i TO i prevoz, a zvanične statistike u platu ne računaju TO i prevoz, a to je još 300 do 400 KM minimalno koji diže prosjek, tako da je taj broj puno veći.
Primiš TO 15 KM x 22 dana, jednokratno na račun i fol nije "plata, (de jure nije, ali jeste)" :), a banka budžetlijama traži i da dostave koliko prime TO i prevoza pri zahtjevu za kredit, zato im se i dopušta da opterete platu više nego što zakon dozvoljava.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#10394 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kB27 »

Naslovnica wrote: 17/04/2024 11:18 Ne bih mijenjao prozora u kenjari za cijelu Tibru.
+1.

Oni tvrde da je "bolje imati ventilator" :mrgreen:
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#10395 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kB27 »

gidra wrote: 17/04/2024 11:32 tako je. Opština NG. Biće ubrzo stanovi u ponudi, dobio je građevinsku. Dosta stvari će i njegova mala firma na objektu odraditi i tu mu je ušteda od par stotina hiljada u odnosu kada bi angažovao podizvođača za te radove..
EDIT: Cijena će biti 3500 KM/m2, ali to je smiješan broj stanova i ne mijenja stanje na tržištu, ali da će okrenuti on lično fine pare, hoće.
Takvih projekata vise treba ovom gradu, a ne objekata sa 200 ili kompleksa sa 600 stanova.

Kad tako neko radi "na malo", obicno je rizik mnogo manji, vrijeme izgradnje mnogo krace, a kvalitet radova drasticno veci - ako zaista regularan investitor radi, bar 5 stanova ce kupiti njegovi poznanci ili bliski saradnici, a cesto investitor ostavi i stan ili dva za sebe. Tada se puno drugacije gradi. Ovakvih projekata recimo ima po Vojnickom Polju prema Dobrinji, mada to neki zovu i Mojmilo.

Ako imas neke detalje o lokaciji, objektu, stanovima, itd. koji su vec za podijeliti, salji u pp. Hvala.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4495
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10396 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by VladaFBiH »

kB27 wrote: 17/04/2024 12:42
gidra wrote: 17/04/2024 11:32 tako je. Opština NG. Biće ubrzo stanovi u ponudi, dobio je građevinsku. Dosta stvari će i njegova mala firma na objektu odraditi i tu mu je ušteda od par stotina hiljada u odnosu kada bi angažovao podizvođača za te radove..
EDIT: Cijena će biti 3500 KM/m2, ali to je smiješan broj stanova i ne mijenja stanje na tržištu, ali da će okrenuti on lično fine pare, hoće.
Takvih projekata vise treba ovom gradu, a ne objekata sa 200 ili kompleksa sa 600 stanova.

Kad tako neko radi "na malo", obicno je rizik mnogo manji, vrijeme izgradnje mnogo krace, a kvalitet radova drasticno veci - ako zaista regularan investitor radi, bar 5 stanova ce kupiti njegovi poznanci ili bliski saradnici, a cesto investitor ostavi i stan ili dva za sebe. Tada se puno drugacije gradi. Ovakvih projekata recimo ima po Vojnickom Polju prema Dobrinji, mada to neki zovu i Mojmilo.

Ako imas neke detalje o lokaciji, objektu, stanovima, itd. koji su vec za podijeliti, salji u pp. Hvala.
slažem se ako izgrađenost parcele neće biti 100% što je često slučaj u ovim "malim" zgradama i onda komšija isto to napravi na svojoj parceli pa nemaš ni sunca ni mjeseca ali da imaju potencijal - imaju
__Phoenix__
Posts: 2688
Joined: 25/10/2013 20:44

#10397 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by __Phoenix__ »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 17/04/2024 08:10
__Phoenix__ wrote: 16/04/2024 23:49 Sta kaze raja, kakav je zivot u Toweru?
Bolje nego sto bih ocekivao.

Nije guzva, barem u pola stanova ne zivi niko ili samo rijetko dodju. Gradsko centralno grijanje na kalorimetar radi odlicno, a racun dodje kao za 50% manji stan koji je na pausalu toplana (doduse, toplija je i zima bila). Garaza prakticna i dobro osvijetljena. Sad ima neki fensi Amko na nuli, ima restoran otvoren prekjuce, i ima igraona za djecu. I lijep pogled. Sad je sredjena Lozionicka, dosta ljepse je prici. Statika je navodno medju boljima u gradu, ne bi valjalo da nije tako s obzirom na velicinu. Dajemo i po 5 KM za domara, nasli finog ciku nekog, koji pomete kad vjetar nanese, ocisti sad evo kante, i majstorise oko sitnica.

Sastav raje osrednji, ima divnih komsija a ima i bezobraznih skorojevica - tipicni sastav za nas. Onaj neki kriminalni milje se ne primijeti, ali se zna da su barem 4 vlasnika (od 500 stanova) mutni likovi. Nije drasticno nista.

Najveca mana je jako losa zvucna izolacija (kao za Moju Maltu, i nju je ans drive radio gle cuda), ne znam da sam ikad cuo komsije ovoliko iz stanova okolo. Tu je i naplata odrzavanja koja je mislim oko 60% sto je nezgodno na velicinu zgrade (ali sad evo Epismont pocinje s tuzbama neplatisama) i malo fuserenje u zavrsnim radovima (kad su bili u stisci s vremenom) - tu govorim o fugama, kako je okreceno ponegdje i slicne sitnice, nista prebitno.

Sve u svemu, kome ne smeta da zivi u velikim neboderima - preporucujem.
Losa zvucna izolacija ti je mjerilo ne samo kvalitete izrade vec i samog koncepta gradnje gdje su arhitekte (ne)namjerno promasili
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 991
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#10398 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

__Phoenix__ wrote: 17/04/2024 13:31 Losa zvucna izolacija ti je mjerilo ne samo kvalitete izrade vec i samog koncepta gradnje gdje su arhitekte (ne)namjerno promasili
Vrlo vjerovatno, da :thumbup:
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#10399 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by HelaS »

VladaFBiH wrote: 17/04/2024 09:38
HelaS wrote: 15/04/2024 21:12
VladaFBiH wrote: 15/04/2024 14:20
lokacija je nekoliko puta bolja od Nove Otoke - ovdje se naslanjaju na odličnu prijeratnu infrastrukturu + ispred zgrade ide kad-tad Sjeverna Longitudinala
Zar je saobraćajna longitudinala prednost stanova u zgradama iznad tih saobraćajnica :?

I zašto je ova zgrada na boljoj lokaciji od naselja Nova Otoka?
I sada prolazi tu cesta sa 3 trake ali će ovaj put biti 1 traka više bez ikakvih čepova koji će se stvarati - po meni svakako prednost u odnosu na Novu Otoku koju nikada neće uspjeti do kraja riješiti što se tiče saobraćajne infrastrukture.

Što se svega ostalog tiče u prednosti je vs Nova Otoka koja je jedna obična spavaonica bez sadržaja i jedino što imaš je nov stan i ništa više - nema parkova, nema tržnih centara, uslovno rečeno imaš šetalište uz GGM - nikakve infrastruktura i tako će ostati. Školu možda nekada u budućnosti dobiju ali do tada će se najmanje jedna generacija odškolovati u lokalnim školama.

Da li treba da nastavim :)
U tom slučaju jedino je rješenje da se ukloni Remiza, i da na tom području bude izgrađen park-rekreacioni prostor, koji bi zadovoljio potrebe stanovništva svih novoizgrađenih zgrada, počev od Dijamantovih na istoku, sve do Miljacke na zapadu :D
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#10400 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kB27 »

Kako da ne, mozda da se vlada organizuje da im stanove namjesti. Investitori im zelenilo, skole, rekreacijske prostore "obecali pa slagali" i sada ce im opcina ispravljati nepravdu. Nisam ja protiv parkova gluho bilo, ali tu park ne treba i nikad nece biti. Kupio si svojih par kvadrata u carstvu betona i asfalta pa uzivaj. Dobro je onaj jedan napisao, mrtav-ozbiljan, "ljudi moji gdje da izvedem cuku da pisa?"
Post Reply