Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
5991
Posts: 1
Joined: 18/03/2021 17:09

#6451 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by 5991 »

Mišljenje o Green home gradnja na Stup?
prankster
Posts: 220
Joined: 04/12/2020 02:06

#6452 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by prankster »

5991 wrote: 19/03/2021 16:37 Mišljenje o Green home gradnja na Stup?
Clan familije kupio tu stan, informacija od njega je ta da je kvalitet odlican i da nisu stedili. Na primjer, klima je Bosch, u kupatilima je predobra keramika, malo su nestandardna kupatila, dok u vecini novogradnji guraju one standardne Kolo ugradbene lavaboe sa onim smecarskim standardnim ormaricem ispod (vidjeno u 10 novogradnji), kod ovih su gotivni ormarici, lavaboi i okrugla ogledala. Unutrasnja stolarija i sobna vrata su bolja nego u vecini novogradnji. Sobe su lijepo projektovane, nisu uske a duge kao npr u Dijamantu. Sama cinjenica da je malena zgrada, doprinosi kvaliteti zivota jer nema guzve, nema mnogo stanova po spratu a ni spratova. Takodje, kompletan kompleks ogradjen i izolovan. Jedino sto moze smetati je aerodrom i zvuk aviona :D
Navodno ce roditelji od gazde zivjeti tu pa je kao i to jedan od razloga sto je covjek napravio bas da valja.
prankster
Posts: 220
Joined: 04/12/2020 02:06

#6453 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by prankster »

A sad pitanje za ove koji su upuceni u SPO Dijamant? Je li istina da je komadic zemlje ispred nove lamele A, do ceste, prodat? To sam nacuo od nekih, znaci ako to neko kupi i pukne neku gradjevinu, automatski ce se posrat na zivot mnogima ciji stanovi su na toj strani. Mislim na ovaj dio, gdje je ulaz u kompleks:

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#6454 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Pa ici ce tu prosirenje ceste. Ne znam dokle su sa procedurom izmjene Alipasin most 6, ukljucite se u javnu raspravu.

http://zpr.ks.gov.ba/node/284
https://zpr.ks.gov.ba/alipasin-most-vi
azdralovic
Posts: 4422
Joined: 29/05/2010 21:46

#6455 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by azdralovic »

Haris.ba wrote: 22/03/2021 16:01 Pa ici ce tu prosirenje ceste. Ne znam dokle su sa procedurom izmjene Alipasin most 6, ukljucite se u javnu raspravu.

http://zpr.ks.gov.ba/node/284
https://zpr.ks.gov.ba/alipasin-most-vi
Znaci cesta kroz dijamant prolazi sudeci po ovome
prankster
Posts: 220
Joined: 04/12/2020 02:06

#6456 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by prankster »

azdralovic wrote: 22/03/2021 16:26
Haris.ba wrote: 22/03/2021 16:01 Pa ici ce tu prosirenje ceste. Ne znam dokle su sa procedurom izmjene Alipasin most 6, ukljucite se u javnu raspravu.

http://zpr.ks.gov.ba/node/284
https://zpr.ks.gov.ba/alipasin-most-vi
Znaci cesta kroz dijamant prolazi sudeci po ovome
:lol:
nekome
Posts: 2863
Joined: 17/05/2011 10:41

#6457 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nekome »

azdralovic wrote: 22/03/2021 16:26
Haris.ba wrote: 22/03/2021 16:01 Pa ici ce tu prosirenje ceste. Ne znam dokle su sa procedurom izmjene Alipasin most 6, ukljucite se u javnu raspravu.

http://zpr.ks.gov.ba/node/284
https://zpr.ks.gov.ba/alipasin-most-vi
Znaci cesta kroz dijamant prolazi sudeci po ovome
kruzni tok
(more bit bidne)

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#6458 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

azdralovic wrote: 22/03/2021 16:26
Haris.ba wrote: 22/03/2021 16:01 Pa ici ce tu prosirenje ceste. Ne znam dokle su sa procedurom izmjene Alipasin most 6, ukljucite se u javnu raspravu.

http://zpr.ks.gov.ba/node/284
https://zpr.ks.gov.ba/alipasin-most-vi
Znaci cesta kroz dijamant prolazi sudeci po ovome
Prolazi izmedju Dijamanta i Elpija.
nekome
Posts: 2863
Joined: 17/05/2011 10:41

#6459 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nekome »

Haris.ba wrote: 22/03/2021 16:53
azdralovic wrote: 22/03/2021 16:26
Haris.ba wrote: 22/03/2021 16:01 Pa ici ce tu prosirenje ceste. Ne znam dokle su sa procedurom izmjene Alipasin most 6, ukljucite se u javnu raspravu.

http://zpr.ks.gov.ba/node/284
https://zpr.ks.gov.ba/alipasin-most-vi
Znaci cesta kroz dijamant prolazi sudeci po ovome
Prolazi izmedju Dijamanta i Elpija.
znaci nece biti kruzni tok?

a ovo gdje je kao trebala biti skola, je li ce i dalje skola ili ovo 2s+p+9?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#6460 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

nekome wrote: 22/03/2021 16:53 znaci nece biti kruzni tok?

a ovo gdje je kao trebala biti skola, je li ce i dalje skola ili ovo 2s+p+9?
Ma bice kruzni. Potenciram da ce to biti nova trasa ceste koja ce prolaziti izmedju Dijamanta i Elpija.

I sta je ucrtano na zadnjem regulacionom, skola ili neboder? Valjda ce to biti. Mislim da je skola foluska obecanje isto i kad se Tibra na Stupu gradila.

Malo mi izgleda ambiciozno ocekivati novu osnovnu skolu kada pada ili stagnira broj osnovaca. Gdje sada idu djeca u skolu? U kvadrant na Cvili?
fari1
Posts: 2
Joined: 30/03/2021 21:51

#6461 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by fari1 »

Ima li neko ko je raskinuo ugovor sa Malta Complex jer nisu počeli izgradnju i kakvo iskustvo je imao sa povratom ?
Čuo sam da kasne sa povratom sredstava pri raskidu ugovora ?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#6462 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

fari1 wrote: 01/04/2021 10:08 Ima li neko ko je raskinuo ugovor sa Malta Complex jer nisu počeli izgradnju i kakvo iskustvo je imao sa povratom ?
Čuo sam da kasne sa povratom sredstava pri raskidu ugovora ?
Dobices ponudu za apartman na Bjelasnici od njih. :D
made_in_sarajevo
Posts: 5559
Joined: 06/05/2013 23:05

#6463 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by made_in_sarajevo »

Ima li ikakav pravilnik, zakon gdjse investitori koji prave stambene zgrade moraju drzati za parking oko zgrade za potrebe stanara, gostiju, itd?

Mjesta koja nece izdavati i voditi kao "napravili smo sta je", a da stanari i gosti nemaju gdje auto ostaviti
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#6464 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by geralt »

made_in_sarajevo wrote: 09/05/2021 00:02 Ima li ikakav pravilnik, zakon gdjse investitori koji prave stambene zgrade moraju drzati za parking oko zgrade za potrebe stanara, gostiju, itd?

Mjesta koja nece izdavati i voditi kao "napravili smo sta je", a da stanari i gosti nemaju gdje auto ostaviti
Ima za stanare, za svaki stan 1 parking mjesto je minimum, ali nigdje ne pise da ta mjesta moraju biti besplatna. Za goste ne postoji nikakva obaveza nigdje na svijetu.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#6465 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Thorgerson »

Joj najjaci ste, hodaju i gledaju koliko svjetala gori i racunaju. Pa covjece ljudi hodaju. Ugase svjetlo. Sta ja zmam sta rade.

Npr ja kad setam pored svoje zgrade 50% svjetala cesto nije upaljeno, a znam npr 100 % da je u poptunosti useljena i da u svakom stanu neko zivi. Nekad je vise upaljeno, nekad manje. Ja ne drzim sva svjetla popaljena.

Gore procitah kaze lik 40% prazno. Pa otkud milion automobila na cesti?

Sta vam je bolan, pa mi smo na samom dnu u Evropi sto se tice izgradnje novih stanova. Naravno da cijene ne mogu padati.

Niti ce padati, sve dok se grad ne pocne geografski siriti npr prema zapadu ili istoku. Dakle, tamo mozda dolinom rijeke Bosne, prema Vojkovicima, Hrasnici i sl. Al naravno to mora pratiti infrastrukura. Tek onda se moze ocekivati da cijene barem ne rastu toliko.
made_in_sarajevo
Posts: 5559
Joined: 06/05/2013 23:05

#6466 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by made_in_sarajevo »

geralt wrote: 09/05/2021 01:43
made_in_sarajevo wrote: 09/05/2021 00:02 Ima li ikakav pravilnik, zakon gdjse investitori koji prave stambene zgrade moraju drzati za parking oko zgrade za potrebe stanara, gostiju, itd?

Mjesta koja nece izdavati i voditi kao "napravili smo sta je", a da stanari i gosti nemaju gdje auto ostaviti
Ima za stanare, za svaki stan 1 parking mjesto je minimum, ali nigdje ne pise da ta mjesta moraju biti besplatna. Za goste ne postoji nikakva obaveza nigdje na svijetu.
Mislio sam na javni parking oko zgrade, ne racunam garazu koja je sad obavezna u izgradnji. Konkretno naselje bulevar je takva situacija da policija svaki dan kazne pise, bukvalno jedna patrola izlazi iz naselja druga ulazi, mozda se neko parkiro u medjuvremenu. Ima oko zgrada parking mjesta ali samo poceli jedno po jedno izdavati poslovnim prostorima i stavljati rampe. Sad stanari koji nisu rentai garazu ili kupili borba oko sake mjesta. Gosti ako kome dodju isto borba ili parkiraju na ulici u jednoj traci kao stanari pa jebiga na srecu da patrola ne udje. Trazio sam ali nisam nasao, a kontam ako ima poslati upozorenje Bulevaru, sljedeci put inspekciju im natovariti, a svakako svaki dan haman im inspekcija ulazi radi zalbi stanara. Nesto mi cudno napraviti stambenu zgradu sa sakom parking mjesta i onda ta mjesta izdavati poslovnim prostorima. Vidio sam da i Dijamant isto radi
User avatar
nepass1
Posts: 9437
Joined: 06/07/2017 07:35

#6467 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nepass1 »

Kako mu moze izdati parking mjesto? Zar nije javna povrsina? Ili ta parking mjesta pripadaju tibri?
Aequus
Posts: 242
Joined: 04/05/2019 11:55

#6468 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Aequus »

Nije javna povrsina, pripada bulevaru, svako pa i vanjsko parking mjesto moze etazirati pa i prodati i iznajmiti ako zele.
Zakon kaze, 1,1 mjesto po stanu, za poslovne prostore isto tako ja mislim (nisam siguran)... Nije definisano da li je vanjsko ili unutar garaze...
I na novoj otoci ti jr ista situacija kao i u bulevaru... Jednostavno stanari moraju ili rentati garazu ili je kupiti.
Btw, garaze u bulevaru su bile smijesno jeftine nikad mi nije jasno bilo kad vec kupujes stan od 100 ths, zar je toliko tesko dodati 10-15 ths za garazu, pa i kad prodavao stan imat ce vecu vrijednost upravp zbog garaze...
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6469 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Truba »

Mogu misliti kako je to stresno kad nemas parking
Kod nas cura ima garazu ali zbog 2 firme renta garazu 10 metara dalje (zasticena onim pulcevima ne moze se blokirati prolaz)
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#6470 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by sime_cipol »

Jucer idem nesto prema Ilidzi. Ona zgrada kod Izvora se vec poravnala sa starim. Kako su se ljudima posrali po glavi, strasno :roll:
breuer
Posts: 7188
Joined: 06/07/2009 15:44

#6471 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by breuer »

baš me zanima šta oni danas kažu i kako nisu znali za kasnije planove investitora...
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#6472 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by holowey »

mora li se u goste autom? ima li taksi? jeftinije platiti kaznu nego ici taksijem?
i mora li se pred ulaz sa autom?
vanjki
Posts: 1785
Joined: 26/10/2006 17:37

#6473 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by vanjki »

sime_cipol wrote: 09/05/2021 11:24 Jucer idem nesto prema Ilidzi. Ona zgrada kod Izvora se vec poravnala sa starim. Kako su se ljudima posrali po glavi, strasno :roll:
To je najvece ruglo,cak gore od Tibre.Jos su jadna dva radnika tu poginula,koja nitko nespominje.Uzas je da izmedju dvije zgrade nema 2m..Zna se tko je dao takvu dozvolu i to samo moze biti korupcija
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6474 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Truba »

A unspektor 78 godina imo
Kucu pored doveli u opasnost odronjavanja
Dokle misle ici uvis?
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#6475 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by geralt »

made_in_sarajevo wrote: 09/05/2021 08:15
geralt wrote: 09/05/2021 01:43
made_in_sarajevo wrote: 09/05/2021 00:02 Ima li ikakav pravilnik, zakon gdjse investitori koji prave stambene zgrade moraju drzati za parking oko zgrade za potrebe stanara, gostiju, itd?

Mjesta koja nece izdavati i voditi kao "napravili smo sta je", a da stanari i gosti nemaju gdje auto ostaviti
Ima za stanare, za svaki stan 1 parking mjesto je minimum, ali nigdje ne pise da ta mjesta moraju biti besplatna. Za goste ne postoji nikakva obaveza nigdje na svijetu.
Mislio sam na javni parking oko zgrade, ne racunam garazu koja je sad obavezna u izgradnji. Konkretno naselje bulevar je takva situacija da policija svaki dan kazne pise, bukvalno jedna patrola izlazi iz naselja druga ulazi, mozda se neko parkiro u medjuvremenu. Ima oko zgrada parking mjesta ali samo poceli jedno po jedno izdavati poslovnim prostorima i stavljati rampe. Sad stanari koji nisu rentai garazu ili kupili borba oko sake mjesta. Gosti ako kome dodju isto borba ili parkiraju na ulici u jednoj traci kao stanari pa jebiga na srecu da patrola ne udje. Trazio sam ali nisam nasao, a kontam ako ima poslati upozorenje Bulevaru, sljedeci put inspekciju im natovariti, a svakako svaki dan haman im inspekcija ulazi radi zalbi stanara. Nesto mi cudno napraviti stambenu zgradu sa sakom parking mjesta i onda ta mjesta izdavati poslovnim prostorima. Vidio sam da i Dijamant isto radi
Nema ti svrhe nista pisati inspekciji, Bulevar je svoje obaveze prema gradjevinskoj dozvoli zavrsio kada je napravio garaze stanarima i taj minimum besplatnih mjesta za poslovne prostore.

Kad sam isao u goste u Dubrovnik, parkirao sam se na placeni parking udaljen preko kilometar od domacina, i nije mi padalo na pamet da nekome inspekciju zovem zbog toga.
Post Reply