Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2436
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#10351 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by ZyzzSar »

koji je rok izgradnje za ovu zgradu kod merkatora? i je li bolja opcija od green city (za istu cijenu)
narcisaa
Posts: 93
Joined: 04/01/2010 01:01

#10352 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by narcisaa »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 16/04/2024 20:53
narcisaa wrote: 16/04/2024 19:56 :lol: :lol: :lol: Ja info. iz prve ruke imam, clan porodice, stan jos uvijek nije uknjizen jer spor jos uvijek nije zavrsen, useliti "na crno" ne zele a stan su otplatili i imaju namjeru da ga prodaju kada sudski postupak zavrsi. kupili novogradnju na drugoj lokaciji, mi takodjer kupili novogradnju, istina kao investiciju :) na kojoj prije useljenja mozemo debelo zaraditi ako bi se odlucili odmah je prodati i kupiti na Pofalicima ili Socijalnom.
Da je oko Towera bilo svega, bilo je.

Ali skoro svi ljudi su uknjizili stanove, ostao je mali broj stanara koji se jos nije odazvao na poziv na zakljucenje ugovora. Informacija iz "nulte' ruke - mi smo se uknjizili u septembru 2023 medju prvima, sticajem okolnosti, i do sada je to skoro sve zavrseno i za ostale.

Tako da siris netacne informacije, osim ako je ta tvoja rodbina tuzila nekog za nesto pa se ganja po sudovima. Ali vise mi izgleda da se razbacujes supljom, razonode radi.
Mislim da se ti razbacujes supljom da imas stan u Sarajevo Toweru a koji si "uknjizio" na sebe sa pravom dozivotnog stanovanja u njemu, ne kao vlasnik 1/1 koji mozes u svako doba, po zakonu, prodati. Sudski postupak jos nije zavrsen.
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 994
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#10353 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

ZK 1/1, najnormalnijim putem uknjizeno (kroz notarski ured).

Ako treba rodbini kakvih informacija i savjeta, slobodno nek se jave.
Last edited by izbjeglica_iz_besmisla on 16/04/2024 21:24, edited 2 times in total.
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 994
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#10354 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

ZyzzSar wrote: 16/04/2024 21:10 koji je rok izgradnje za ovu zgradu kod merkatora? i je li bolja opcija od green city (za istu cijenu)
Da biram sebi, odabrao bih ovu kod Merkatora.

Oko Green Cityja nemas ni postenog granapa, a ne sadrzaj za svakodnevni zivot koji ima na socijalnom i malti.

Osim toga, pristup Green Cityju ce biti katastrofalan zbog cepa kojeg pravi onaj podvoznjak. Vec danas je problem proci kruzni na pofalicima izmedju 16 i 17h, barem iz smjera zeljeznicke, a kako ce tek biti s tim kompleksom zgrada.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1475
Joined: 09/09/2019 10:05

#10355 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Mate_Miso_Kovac »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 16/04/2024 21:20
ZyzzSar wrote: 16/04/2024 21:10 koji je rok izgradnje za ovu zgradu kod merkatora? i je li bolja opcija od green city (za istu cijenu)
Oko Green Cityja nemas ni postenog granapa, a ne sadrzaj za svakodnevni zivot koji ima na socijalnom i malti.

Osim toga, pristup Green Cityju ce biti katastrofalan zbog cepa kojeg pravi onaj podvoznjak. Vec danas je problem proci kruzni na pofalicima izmedju 16 i 17h, barem iz smjera zeljeznicke, a kako ce tek biti s tim kompleksom zgrada.
Momaq ti si samo ljubomoran sto ne mozes kupiti stan u Semiramidinim visećim Milkosvrtovima. Zasuchi rukafe pls 8) 8)
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2552
Joined: 16/06/2014 20:33

#10356 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Dosadno mii »

Lik napisao da je kupio stan u Toweru
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2552
Joined: 16/06/2014 20:33

#10357 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Dosadno mii »

narcisaa wrote: 16/04/2024 20:47
Sid the sloth wrote: 16/04/2024 20:32
narcisaa wrote: 16/04/2024 19:56


:lol: :lol: :lol: Ja info. iz prve ruke imam, clan porodice, stan jos uvijek nije uknjizen jer spor jos uvijek nije zavrsen, useliti "na crno" ne zele a stan su otplatili i imaju namjeru da ga prodaju kada sudski postupak zavrsi. kupili novogradnju na drugoj lokaciji, mi takodjer kupili novogradnju, istina kao investiciju :) na kojoj prije useljenja mozemo debelo zaraditi ako bi se odlucili odmah je prodati i kupiti na Pofalicima ili Socijalnom.
Kad dodjes iz Njemacke prosetaj nekad do Towera pa pitaj ljude koji tu zive.
Mi rodjeni, odrasli, radimo i zivimo u Sarajevu.
Vi stariji prihvatite da socijalisticke guzovace i dzabaluka vise nema, mladji neka zasucu rukave, zagriju stolicu, steknu radne navike i disciplinu i konacno sebi zarade za "kruh svoj nasusni".
Posla ima i ko hoce da radi imace u skladu sa svojim trudom. Ostali ce kukati po forumu kako im je m² nedostizan cekajuci da "cijena m² padne na 2000KM do Nove Godine". Zar nije trebala pasti, po vasim pricama, do kraja 2023? Sada je 2024 i cijena m² je od 6000KM +
Niko vise ne pominje pad cijena na temi
narcisaa
Posts: 93
Joined: 04/01/2010 01:01

#10358 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by narcisaa »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 16/04/2024 21:16 ZK 1/1, najnormalnijim putem uknjizeno (kroz notarski ured).

Ako treba rodbini kakvih informacija i savjeta, slobodno nek se jave.
Za uknjizenje nekretnine u ZK ne trebas notara ako imas valjan kupoprodajni ugovor ako je u pitanju novogradnja + dokaz iz porezne o placenom porezu ako je u pitanju starogradnja :) .
Sam sebi uknjizis nekretninu cekajuci par minuta u redu u Starom Gradu ili platis "notarski paket" ako ne zelis licno da stanes u red i uknjizis svoju nekretninu.
Za komunalne usluge mora, ionako, vlasnik licno da podnese zahtjeve za svaku pojedinacno u sjedistu pruzaoca usluga.
Sid the sloth
Posts: 2842
Joined: 30/01/2013 15:56

#10359 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Sid the sloth »

narcisaa wrote: 16/04/2024 20:47
Sid the sloth wrote: 16/04/2024 20:32
narcisaa wrote: 16/04/2024 19:56


:lol: :lol: :lol: Ja info. iz prve ruke imam, clan porodice, stan jos uvijek nije uknjizen jer spor jos uvijek nije zavrsen, useliti "na crno" ne zele a stan su otplatili i imaju namjeru da ga prodaju kada sudski postupak zavrsi. kupili novogradnju na drugoj lokaciji, mi takodjer kupili novogradnju, istina kao investiciju :) na kojoj prije useljenja mozemo debelo zaraditi ako bi se odlucili odmah je prodati i kupiti na Pofalicima ili Socijalnom.
Kad dodjes iz Njemacke prosetaj nekad do Towera pa pitaj ljude koji tu zive.
Mi rodjeni, odrasli, radimo i zivimo u Sarajevu.
Vi stariji prihvatite da socijalisticke guzovace i dzabaluka vise nema, mladji neka zasucu rukave, zagriju stolicu, steknu radne navike i disciplinu i konacno sebi zarade za "kruh svoj nasusni".
Posla ima i ko hoce da radi imace u skladu sa svojim trudom. Ostali ce kukati po forumu kako im je m² nedostizan cekajuci da "cijena m² padne na 2000KM do Nove Godine". Zar nije trebala pasti, po vasim pricama, do kraja 2023? Sada je 2024 i cijena m² je od 6000KM +
Aaaa pa sto odma ne rece da je cilj da se malo pohvalis kako ti imas za par stanova. Izvinjavam se, odma bi ti nabacio volej da sam znao :thumbup:
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2436
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#10360 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by ZyzzSar »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 16/04/2024 21:20
ZyzzSar wrote: 16/04/2024 21:10 koji je rok izgradnje za ovu zgradu kod merkatora? i je li bolja opcija od green city (za istu cijenu)
Da biram sebi, odabrao bih ovu kod Merkatora.

Oko Green Cityja nemas ni postenog granapa, a ne sadrzaj za svakodnevni zivot koji ima na socijalnom i malti.

Osim toga, pristup Green Cityju ce biti katastrofalan zbog cepa kojeg pravi onaj podvoznjak. Vec danas je problem proci kruzni na pofalicima izmedju 16 i 17h, barem iz smjera zeljeznicke, a kako ce tek biti s tim kompleksom zgrada.
:thumbup:
nadam se da imaju u planu da rijese saobracaj za green city nekako, ako ostane kao sto je sada nece nikako funkcionisati
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 994
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#10361 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

narcisaa wrote: 16/04/2024 21:31
izbjeglica_iz_besmisla wrote: 16/04/2024 21:16 ZK 1/1, najnormalnijim putem uknjizeno (kroz notarski ured).

Ako treba rodbini kakvih informacija i savjeta, slobodno nek se jave.
Za uknjizenje nekretnine u ZK ne trebas notara ako imas valjan kupoprodajni ugovor ako je u pitanju novogradnja + dokaz iz porezne o placenom porezu ako je u pitanju starogradnja :) .
Sam sebi uknjizis nekretninu cekajuci par minuta u redu u Starom Gradu ili platis "notarski paket" ako ne zelis licno da stanes u red i uknjizis svoju nekretninu.
Za komunalne usluge mora, ionako, vlasnik licno da podnese zahtjeve za svaku pojedinacno u sjedistu pruzaoca usluga.
Pa to i rekoh, notarski ured je to obavio. Ti to zoves paketom.
Za komunalne usluge je tacno sto kazes, licno ides i zavrsis.
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 994
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#10362 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

Mate_Miso_Kovac wrote: 16/04/2024 21:24
izbjeglica_iz_besmisla wrote: 16/04/2024 21:20
ZyzzSar wrote: 16/04/2024 21:10 koji je rok izgradnje za ovu zgradu kod merkatora? i je li bolja opcija od green city (za istu cijenu)
Oko Green Cityja nemas ni postenog granapa, a ne sadrzaj za svakodnevni zivot koji ima na socijalnom i malti.

Osim toga, pristup Green Cityju ce biti katastrofalan zbog cepa kojeg pravi onaj podvoznjak. Vec danas je problem proci kruzni na pofalicima izmedju 16 i 17h, barem iz smjera zeljeznicke, a kako ce tek biti s tim kompleksom zgrada.
Momaq ti si samo ljubomoran sto ne mozes kupiti stan u Semiramidinim visećim Milkosvrtovima. Zasuchi rukafe pls 8) 8)
Svaki dan pogledam dokle su stigli s vrtovima..
https://ibb.co/9VmnzYv
Last edited by izbjeglica_iz_besmisla on 16/04/2024 21:47, edited 1 time in total.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1475
Joined: 09/09/2019 10:05

#10363 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Mate_Miso_Kovac »

ZyzzSar wrote: 16/04/2024 21:38
izbjeglica_iz_besmisla wrote: 16/04/2024 21:20
ZyzzSar wrote: 16/04/2024 21:10 koji je rok izgradnje za ovu zgradu kod merkatora? i je li bolja opcija od green city (za istu cijenu)
Da biram sebi, odabrao bih ovu kod Merkatora.

Oko Green Cityja nemas ni postenog granapa, a ne sadrzaj za svakodnevni zivot koji ima na socijalnom i malti.

Osim toga, pristup Green Cityju ce biti katastrofalan zbog cepa kojeg pravi onaj podvoznjak. Vec danas je problem proci kruzni na pofalicima izmedju 16 i 17h, barem iz smjera zeljeznicke, a kako ce tek biti s tim kompleksom zgrada.
:thumbup:
nadam se da imaju u planu da rijese saobracaj za green city nekako, ako ostane kao sto je sada nece nikako funkcionisati
Rješenje je da će se moći prikačiti (navodno) na Put zivota i na Drinsku. Takoreći, moći će birati s koje strane da se uključe u gužvu, ozdole ili ozgore :D
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#10364 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by HelaS »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 16/04/2024 21:20
ZyzzSar wrote: 16/04/2024 21:10 koji je rok izgradnje za ovu zgradu kod merkatora? i je li bolja opcija od green city (za istu cijenu)
Da biram sebi, odabrao bih ovu kod Merkatora.

Oko Green Cityja nemas ni postenog granapa, a ne sadrzaj za svakodnevni zivot koji ima na socijalnom i malti.

Osim toga, pristup Green Cityju ce biti katastrofalan zbog cepa kojeg pravi onaj podvoznjak. Vec danas je problem proci kruzni na pofalicima izmedju 16 i 17h, barem iz smjera zeljeznicke, a kako ce tek biti s tim kompleksom zgrada.
Pogledaj prizemlja na ovoj interaktivnoj mapi. Mogu se otvoriti i spratovi. Meni je ovaj kompleks zgrada mnogo bolji nego EMAM zgrade kod Mercatora

https://greencity.ba/map/kula1_a.php
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 994
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#10365 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

Green City je vizuelno dosta upecatljivji, ali mislim da ce dosta vremena proci da se sve te zgrade/lamele naprave i ti prostori popune (jer imaju kome). I jos ima pitanje pristupa.

Ne kazem da je Green City los odabir, ali ima puno vise "ako" nego ovo kod merkatora. Same stanove nisam gledao, da li je neko projektovao stanove ko ni sebi ni svom - i to je bitna stavka.
acuupo
Posts: 215
Joined: 12/02/2014 15:39

#10366 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by acuupo »

Sve ok al brate mili kad vidim rendere od zgrada sto postave i ''namame '' kupce i poslije dvije godine kad zavrse zgradu na sta to lici!!
Pa iskreno nigdje veze i svaki put mi naumpadne ona zgrada ''Dijamant'' ako se tako zove (Nova Otoka ) na cosku na semaforima , na onoj lokaciji onako jednolicnu zgradu da urade, haman malo je reci katastrofa od projektanata .
Od novo gradnje mislim da je Bulevar naselje i sad evo ova nova zgrada ''Avenija'' da je bukvalno u saraf ,ono sto su pokazali to su i napravili al ajd :) imali su se gdje ''praksati'' .
User avatar
nepass1
Posts: 9726
Joined: 06/07/2017 07:35

#10367 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nepass1 »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 15/04/2024 20:38 Ko je uzeo stan na kredit bilo kad prije 2020, i ima fiksnu kamatu, ce biti u debelom plusu sigurno.

Jer cijene svega su rasle, a rata ostala ista. I ta razlika ce se samo povecavati.

Naprimjer, sad je idealan period za uvaliti se u kredit s fiksnom ratom 3.5%, pa nek je i kvadrat 3500-4000.
Kako kome, ja konto zavaliti se 200k 15g vracam 270k banci. Jos za 200k haman ne mozes pristojan stan naci. Onda kontam haman do penzije u kreditu, dosta vise, treba malo i zivjeti
__Phoenix__
Posts: 2688
Joined: 25/10/2013 20:44

#10368 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by __Phoenix__ »

Sta kaze raja, kakav je zivot u Toweru?
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2552
Joined: 16/06/2014 20:33

#10369 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Dosadno mii »

nepass1 wrote: 16/04/2024 23:21
izbjeglica_iz_besmisla wrote: 15/04/2024 20:38 Ko je uzeo stan na kredit bilo kad prije 2020, i ima fiksnu kamatu, ce biti u debelom plusu sigurno.

Jer cijene svega su rasle, a rata ostala ista. I ta razlika ce se samo povecavati.

Naprimjer, sad je idealan period za uvaliti se u kredit s fiksnom ratom 3.5%, pa nek je i kvadrat 3500-4000.
Kako kome, ja konto zavaliti se 200k 15g vracam 270k banci. Jos za 200k haman ne mozes pristojan stan naci. Onda kontam haman do penzije u kreditu, dosta vise, treba malo i zivjeti
Oni zec mojmilo stanovi?
Sta se tu nudi
Sid the sloth
Posts: 2842
Joined: 30/01/2013 15:56

#10370 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Sid the sloth »

Dosadno mii wrote: 17/04/2024 01:17
nepass1 wrote: 16/04/2024 23:21
izbjeglica_iz_besmisla wrote: 15/04/2024 20:38 Ko je uzeo stan na kredit bilo kad prije 2020, i ima fiksnu kamatu, ce biti u debelom plusu sigurno.

Jer cijene svega su rasle, a rata ostala ista. I ta razlika ce se samo povecavati.

Naprimjer, sad je idealan period za uvaliti se u kredit s fiksnom ratom 3.5%, pa nek je i kvadrat 3500-4000.
Kako kome, ja konto zavaliti se 200k 15g vracam 270k banci. Jos za 200k haman ne mozes pristojan stan naci. Onda kontam haman do penzije u kreditu, dosta vise, treba malo i zivjeti
Oni zec mojmilo stanovi?
Sta se tu nudi
To su poslovni apartmani. Postoji rizik da ti stomatoloska ordinacija bude u stanu pored i da ti ljudi ispred vrata cekaju na red kod zubara :D
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 994
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#10371 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

__Phoenix__ wrote: 16/04/2024 23:49 Sta kaze raja, kakav je zivot u Toweru?
Bolje nego sto bih ocekivao.

Nije guzva, barem u pola stanova ne zivi niko ili samo rijetko dodju. Gradsko centralno grijanje na kalorimetar radi odlicno, a racun dodje kao za 50% manji stan koji je na pausalu toplana (doduse, toplija je i zima bila). Garaza prakticna i dobro osvijetljena. Sad ima neki fensi Amko na nuli, ima restoran otvoren prekjuce, i ima igraona za djecu. I lijep pogled. Sad je sredjena Lozionicka, dosta ljepse je prici. Statika je navodno medju boljima u gradu, ne bi valjalo da nije tako s obzirom na velicinu. Dajemo i po 5 KM za domara, nasli finog ciku nekog, koji pomete kad vjetar nanese, ocisti sad evo kante, i majstorise oko sitnica.

Sastav raje osrednji, ima divnih komsija a ima i bezobraznih skorojevica - tipicni sastav za nas. Onaj neki kriminalni milje se ne primijeti, ali se zna da su barem 4 vlasnika (od 500 stanova) mutni likovi. Nije drasticno nista.

Najveca mana je jako losa zvucna izolacija (kao za Moju Maltu, i nju je ans drive radio gle cuda), ne znam da sam ikad cuo komsije ovoliko iz stanova okolo. Tu je i naplata odrzavanja koja je mislim oko 60% sto je nezgodno na velicinu zgrade (ali sad evo Epismont pocinje s tuzbama neplatisama) i malo fuserenje u zavrsnim radovima (kad su bili u stisci s vremenom) - tu govorim o fugama, kako je okreceno ponegdje i slicne sitnice, nista prebitno.

Sve u svemu, kome ne smeta da zivi u velikim neboderima - preporucujem.
Last edited by izbjeglica_iz_besmisla on 17/04/2024 08:31, edited 3 times in total.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4495
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10372 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by VladaFBiH »

gidra wrote: 15/04/2024 23:51
kB27 wrote: 15/04/2024 23:05 Prvo je covjek zvucao kao recimo iole ozbiljan investitor, a onda rece "kocke nema" i "pusti rizik". :sax:

Da je to "sigurica" kako ti predstavljas, niko zivi ne bi pravio zgrade nego kupovao i preprodavao tudje.

Sto da ja pravim zgradu da bih zaradio 2x na njoj u odnosu na investiciju, kada mogu za iste pare i sa 280 puta manje truda (kako ti to predstavljas) kupiti 50 stanova u Bulevaru, 50 u Aveniji, i 100 u Sarajevo Tower, i sve ih za duplu cijenu prodati nakon dvije godine. Rinse & Repeat, za 20 godina kupujem Manhattan.

Nisi ti nista dobro "ubo", samo si bio spreman na puuuuuuuno veci rizik, na svakom koraku cijelog procesa, nego neko ko raspolaze ozbiljnim parama. Svi drugi su debili pa zaposljavaju stotine ljudi da bi godisnje uvecali kapital za 20%, a ti od 100KM napravis 50 hiljada za 2 godine.
Ne mozes biti kreditno sposoban za 50 stanova, ne moze ti plata/mjesecno primanje pokriti ratu za 50 stanova.
Ali moze jedna recimo budzetska preko 2 hiljade i onda nema apsolutno nikakvog rizika i citroenova prica stoji, a ogroman je budžeterijat u Sarajevu, desetine hiljada radnika.
ovo nije tačno i u BiH imaš svega nekoliko desetina hiljada ljudi sa ovim primanjima (2000+) - nekada prošle godine sam kačio tabelu ali mi je sada mrsko tražiti
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4495
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10373 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by VladaFBiH »

gidra wrote: 16/04/2024 00:30
kB27 wrote: 16/04/2024 00:10 Ma dobro relativizirati se moze do ujutro. Ok, nema svaki investitor dovoljno para unaprijed. Sta mislis ima li Tihomir? Pa opet avenija ide u prodaju u toku izgradnje, treba neko tom glupanu javiti da moze duple pare uzeti samo ako saceka da izgradi... :run:

Ok, hajde nek nema ni Tihomir sirotinja pare za zgradu unaprijed. Ima banka, a kod nas svaka banka je i komercijalna i investicijska banka. Sto je banka glupa pa se zadovolji sa 5% kamate godisnje na tvoj kredit, sto ne pokupuju sve stanove pa za dvije godine uduplaju kapital. Nisu se sjetili pretpostavljam, a sve jasno kao dan nema apsolutno nikakvog rizika... :run:


Iskljucujem se, uzalud je.
Brajkovic je jedan, ali i on je tako počeo još kad mu je Damir Hadzic dao dozvolu i kao familiju ga doveo u grad da napravi prvu zgradu u Buca Potoku, zaradio prvi milion i poslije postao najveći neimar u Sarajevu u sprezi sa politikom. Sad mahala priča da sve nove objekte pravi svojim parama i on je jedan i sa njim se ne može više niko porediti.
Evo moj prijatelj, sa kojim sam haman svaki dan, je prije mjesec dana dobio u MF banci milion maraka kredita na racun firme, kupio je jedan stari objekat na podrucju Novog Grada (nije toliko atraktivna lokacija kao ove sto se prodaju po 5-6 hiljada), dobio urbanisticku i nedavno građevinsku. Dogovorio sa izvođačem radova sve, poznata građ. firma iz Sarajeva (koja pravi vec neke zgrade u Sarajevu, kao npr. Crni Vrh) će mu praviti vecinu stvari na objektu, zgradica od cca 20ak stanova. Na bankinih milion KM i 300k firminih ce biti dobar cca milion maraka ZARADE, takva mu je racunica a nije glup frajer. Mali investitor koji ce za 2 godine biti dobar toliko, godinu mu je trebalo da dobije sve papire, kada je dobio urbanisticku banka mu je dala milion kredita.
ček, kupio zemljište sa nekim starim objektom i još će napraviti zgradu od 20 stanova za 1.300.000KM i u to su još uključeni svi ostali troškovi?!?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4495
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10374 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by VladaFBiH »

kB27 wrote: 16/04/2024 09:42
moimoi wrote: 16/04/2024 09:35 @gidra
Mislis da sve budzetlije imaju plate preko 2k?
Prosjek mozda nabere sa toplim i prevozom 1500.
Ucitelji i prof svake godine obnavljaju ugovore i mole boga da imaju punu radnu normu. I takav neko bi se sad trebao kockati?
Kakve budzetlije, najmanje oni kupuju, nismo u 2011.

Od raje sa regularnim prihodima, mnogo vise kupuju oni koji rade direktno za strance a zive ovdje. Freelance bilo kojeg oblika: IT, content creator, i slicno. Ne moraju cak ni direkno za strance, dovoljno da su u jacoj IT firmi na iole boljoj poziciji. A to danas nije dvocifren broj ljudi nego cetverocifren u Sarajevu. Dok se polemise da li budzetlija ima manje ili vise od 2k, ti ljudi zaradjuju 10-20k mjesecno. To je stan ustedjen brze nego sto ga investitor moze izgraditi. Tiktokere i influensere bih spomenuo ali ne mogu nikako u istu recenicu sa ovim gore ljudima.

Budzetlija sa 2k u Sarajevu jedva zivi, osim ako mu supruznik nije isti takav budzetlija. A ne da ima za pola miliona kredita da kupi trosoban kod Mercatora. :lol:
ma kakvi budžetlije, to je nekad bilo i sad se spominjalo - sada malo bolji konobar ili komercijalista mogu haman da nakucaju 2k platu
kB27
Posts: 1171
Joined: 17/02/2016 17:46

#10375 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kB27 »

Nece sve napraviti za 1.3M, to je vjerovatno da krene a dalje finansiranje kroz prodaju u toku izgradnje. Ili ako to ne zeli, kroz davanje stanova u kompenzaciju izvodjacu radova. Niko vise ne ceka da skupi sve pare na gomilu pa krene raditi.
Post Reply