Novinarska nepismenost

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Locked
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#1201 Re: Novinarska nepismenost

Post by sabina1 »

Iako ne pratim sport , par puta sam letimično gledajući u našim najtiražnijim i najčitanijim dnevnim novinama pročitala riječ "Ermenija" za bivšu sovjetsku republiku. Meni je poznata Armenija odnosno Jermenija a za "Ermeniju" nikada nisam čula. Molila bih sve Vas koji poznajete neku novu varijantu pravopisa Bosanskog jezika da me ispravite ukoliko griješim.
Hvala.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#1202 Re: Novinarska nepismenost

Post by sabina1 »

......
Agnese
Posts: 1709
Joined: 29/12/2011 17:08

#1203 Re: Novinarska nepismenost

Post by Agnese »

Ne znam da li je bas za ovu temu, ali na samom kraju dnevnika FTV voditelj saopstava informaciju da je Mira Poljo jutros preminula u Italiji i da je u Sarajevu sutra sahrana i nastavlja, a datum sahrane ce biti naknadno objavljen.
User avatar
Erzsebet
Posts: 2157
Joined: 04/02/2009 18:31
Location: Amsterdam

#1204 Re: Novinarska nepismenost

Post by Erzsebet »

tvsabina wrote:Iako ne pratim sport , par puta sam letimično gledajući u našim najtiražnijim i najčitanijim dnevnim novinama pročitala riječ "Ermenija" za bivšu sovjetsku republiku. Meni je poznata Armenija odnosno Jermenija a za "Ermeniju" nikada nisam čula. Molila bih sve Vas koji poznajete neku novu varijantu pravopisa Bosanskog jezika da me ispravite ukoliko griješim.
Hvala.
Bosanski jezik se piše malim slovom, ukoliko nije na početku rečenice.
Denox
Posts: 93
Joined: 13/03/2012 17:05
Location: Goražde

#1205 Re: Novinarska nepismenost

Post by Denox »

Ja koliko znam da je ispravno "finansijskoj" ,drzim se ovog izvora.

Image
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#1206 Re: Novinarska nepismenost

Post by Troll_Happens »

Osamnaest godina od smrti legendarnog Ayrtona Senne
Senna je tri puta bio šampion Formule 1, 65 puta je osvajao pol pozicije, a 80 puta se našao na podijumu

Autor Tanjug | Objavljeno 01.05.2012. u 01:36

Na današnji dan pre 18 godina poginuo je Ayrton Senna, jedan od najvećih vozača u historiji Formule 1.

Sena je 1. maja 1994. godine, u sedmom krugu trke za Veliku nagradu San Marina na stazi u Imoli, izleteo sa piste i pri brzini od oko 300 kilometara na sat udario u zaštitni betonski zid.

Brazilac je brzo prebačen u bolnicu, ali je nekoliko sati kasnije preselio zbog povreda glave.

Senna je tri puta bio šampion Formule 1, 65 puta je osvajao pol pozicije, a 80 puta se našao na podijumu.

Poslije 18 godina od njegove smrti, Senna i dalje važi za jednog od najboljih vozača koji su se ikada pojavili u Formuli 1.




gdje se preselio stoko bolesna i nepismena HAvazova
Pripovjedac
Posts: 108
Joined: 09/02/2012 00:19

#1207 Re: Novinarska nepismenost

Post by Pripovjedac »

Jedan001 wrote:Osamnaest godina od smrti legendarnog Ayrtona Senne
Senna je tri puta bio šampion Formule 1, 65 puta je osvajao pol pozicije, a 80 puta se našao na podijumu

Autor Tanjug | Objavljeno 01.05.2012. u 01:36

Na današnji dan pre 18 godina poginuo je Ayrton Senna, jedan od najvećih vozača u historiji Formule 1.

Sena je 1. maja 1994. godine, u sedmom krugu trke za Veliku nagradu San Marina na stazi u Imoli, izleteo sa piste i pri brzini od oko 300 kilometara na sat udario u zaštitni betonski zid.

Brazilac je brzo prebačen u bolnicu, ali je nekoliko sati kasnije preselio zbog povreda glave.

Senna je tri puta bio šampion Formule 1, 65 puta je osvajao pol pozicije, a 80 puta se našao na podijumu.

Poslije 18 godina od njegove smrti, Senna i dalje važi za jednog od najboljih vozača koji su se ikada pojavili u Formuli 1.




gdje se preselio stoko bolesna i nepismena HAvazova
Na Ahiret :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1208 Re: Novinarska nepismenost

Post by plain vanilla »

Denox wrote:Ja koliko znam da je ispravno "finansijskoj" ,drzim se ovog izvora.

Image
na hrvatskom jeziku se kaze-financije, financijski..
HTI
Posts: 118
Joined: 09/08/2010 13:53

#1209 Re: Novinarska nepismenost

Post by HTI »

Jedan001 wrote:Osamnaest godina od smrti legendarnog Ayrtona Senne
Senna je tri puta bio šampion Formule 1, 65 puta je osvajao pol pozicije, a 80 puta se našao na podijumu

Autor Tanjug | Objavljeno 01.05.2012. u 01:36

Na današnji dan pre 18 godina poginuo je Ayrton Senna, jedan od najvećih vozača u historiji Formule 1.

Sena je 1. maja 1994. godine, u sedmom krugu trke za Veliku nagradu San Marina na stazi u Imoli, izleteo sa piste i pri brzini od oko 300 kilometara na sat udario u zaštitni betonski zid.

Brazilac je brzo prebačen u bolnicu, ali je nekoliko sati kasnije preselio zbog povreda glave.

Senna je tri puta bio šampion Formule 1, 65 puta je osvajao pol pozicije, a 80 puta se našao na podijumu.

Poslije 18 godina od njegove smrti, Senna i dalje važi za jednog od najboljih vozača koji su se ikada pojavili u Formuli 1.




gdje se preselio stoko bolesna i nepismena HAvazova

Rijec preselio za nekog ko je umro se koristi od davnina na nasim prostorima. Nije valjda da nisi nikad cuo za to.
Ne znam zasto je to tako, ali mislim da je mozda zbog iskazivanja postovanja prema porodici preminulog.
I u engleskom jeziku se koristi rijec "passed away".

Nego cudno je da Havazovce zoves stokom bolesnom i nepismenom, a na pocetku teksta ti stoji ovo:

Autor Tanjug | Objavljeno 01.05.2012. u 01:36

PS
Ne radim za Avaz. :D
vrbas79
Posts: 23
Joined: 01/05/2012 18:43

#1210 Re: Novinarska nepismenost

Post by vrbas79 »

hamalalija wrote:Jedan od glavnih razloga novinarske nepismenosti se moze vidjeti na ovoj temi http://www.klix.ba/forum/viewtopic.php?f=37&t=98387
dakle novinar moze biti svako smo ne onaj ko se skolovao za to. Nije

Ali o kvaliteti zurnalistike na FPN ne bi jer nisam studirao niti koga znam da studira da bi mogao komentarisati. Ali mislim da je ipak bolji novinar onaj ko je zavrsio zurnalustiku, pa cak i na FPN u Sarajevu, nego psiholog, ekonomista, pravnik ili pedagog.
Ovi ostali mogu biti esejisti, komentatori itd itd.
Malo vise informisanoti ti ne bi bilo zgoreg. Inace, veci dio novinara u svijetu su zavrsili pravni fakultet, nego sto je to slucaj sa zurnalistikom.
vrbas79
Posts: 23
Joined: 01/05/2012 18:43

#1211 Re: Novinarska nepismenost

Post by vrbas79 »

Rekao bih da ovdje ima dosta materijala za raspravu:

Image
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#1212 Re: Novinarska nepismenost

Post by sabina1 »

Erzsebet wrote:
tvsabina wrote:Iako ne pratim sport , par puta sam letimično gledajući u našim najtiražnijim i najčitanijim dnevnim novinama pročitala riječ "Ermenija" za bivšu sovjetsku republiku. Meni je poznata Armenija odnosno Jermenija a za "Ermeniju" nikada nisam čula. Molila bih sve Vas koji poznajete neku novu varijantu pravopisa Bosanskog jezika da me ispravite ukoliko griješim.
Hvala.
Bosanski jezik se piše malim slovom, ukoliko nije na početku rečenice.
Riječ "Vas" u postu sam pogrešno napisala sa velikim slovom. Obraćala sam se forumašima , a veliko slovo može da se napiše u riječi "vas" isključivo i samo kada se obraćamo nekoj važnoj osobi kao izraz poštovanja ( u poslovnoj korespodenciji kada se obraćamo direktoru preduzeća ili institucije) a o drugoj grešci - ski,čki kao nastavak uvijek malim slovom (osim opet u slučaju institucije - Ekonomski Fakultet) neću da komentiram - kod forumskog kuckanja , gramatika postaje irelevantna ;-). No to nije tema citiranog posta...
User avatar
negativ
Posts: 284
Joined: 19/02/2009 10:02

#1213 Re: Novinarska nepismenost

Post by negativ »

Najnovije sa Klix-a....ko je koga ovdje ubio???

Kako saznajemo, radi se o starijoj osobi. Nezvanično, ubijeni je naišao pored granapa ispred kojeg je nekoliko osoba maltretiralo drugu osobu.

Na molbu ubijenog da ga puste na miru, jedan od napadača je izvukao nož i izbo slučajnog prolaznika koji je nedugo nakon toga i preminuo.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1214 Re: Novinarska nepismenost

Post by plain vanilla »

Kix.ba
Nakon što je Susann Bashir počela da nosi maramu preko glave poznatu kao džihab i učestvuje na molitvama petkom u džamiji, njeni menadžeri i kolege počeli su da joj se rugaju nazivajući je "teroristom" i govoreći joj da će ići u pakao, rekla je njen advokat Amy Coopman.
:?
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#1215 Re: Novinarska nepismenost

Post by terra_incognita »

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/crna-h ... nciju.html



Žena čiji su inicijali Milena Došen
User avatar
desperate housewife
Posts: 476
Joined: 25/09/2010 13:47

#1216 Re: Novinarska nepismenost

Post by desperate housewife »

Evo sta Abdulah Sidran ima da kaze o nepismenim novinarima:

User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1217 Re: Novinarska nepismenost

Post by nevenkagaragic »

Novinarska nepismenost je EVIDENTNA, to znamo...
Zar nije cudno kad NEPISMENI citalac (jos pod imenom "pravopis") ispravlja novinara POGRESNO!
E moj "pravopis"...ili NE uci pravopis iz "Avaz"-a i slicnih ili nauci da je nekad i CUTANJE ZLATO.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/nedovolj ... /komentari

Image
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1218 Re: Novinarska nepismenost

Post by plain vanilla »

nevenkagaragic wrote:Novinarska nepismenost je EVIDENTNA, to znamo...
Zar nije cudno kad NEPISMENI citalac (jos pod imenom "pravopis") ispravlja novinara POGRESNO!
E moj "pravopis"...ili NE uci pravopis iz "Avaz"-a i slicnih ili nauci da je nekad i CUTANJE ZLATO.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/nedovolj ... /komentari

Image
jednina nominativ- tuzilac;
genitiv-tuzioca

mnozina nominativ- tuzioci
genitiv- tuzilaca

Citatelj "pravopis" nije pogrijesio, ali novinar Kixa jeste
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1219 Re: Novinarska nepismenost

Post by nevenkagaragic »

Auuu, proverih - JA POGRESILA, a bila sam 100% sigurna!
Javno se izvinjavam osobi pod imenom "pravopis"...jos jedan dokaz da "covek uci dok je ziv"
Da sam juce umrla, ne bih znala da je genitiv mnozine bas to...

Image

Image
vrbas79
Posts: 23
Joined: 01/05/2012 18:43

#1220 Re: Novinarska nepismenost

Post by vrbas79 »

Image
lakazlaja
Posts: 120
Joined: 22/01/2009 14:52

#1221 Re: Novinarska nepismenost

Post by lakazlaja »

Jedni pišu zločinac, a drugi zloćinac, mada mislim da su oba oblika ispravna.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1222 Re: Novinarska nepismenost

Post by insomnia78 »

lakazlaja wrote:Jedni pišu zločinac, a drugi zloćinac, mada mislim da su oba oblika ispravna.
Ovaj drugi nije definitivno

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1223 Re: Novinarska nepismenost

Post by plain vanilla »

.
Last edited by plain vanilla on 08/05/2012 12:30, edited 1 time in total.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1224 Re: Novinarska nepismenost

Post by plain vanilla »

plain vanilla wrote:
lakazlaja wrote:Jedni pišu zločinac, a drugi zloćinac, mada mislim da su oba oblika ispravna.
ispravno je zločinac, ali mislim da kolegi forumasu nije zasmetalo Č :wink:
vrbas79 je napisao/la:
A ja tebe zaista molim da nam objasniš kako to stanovnik jedne zemlje može izvršiti agresiju na vlastitu zemlju? Haj' molim te to objasni.

Pojedinci na ovom forumu vole koristiti termine za koje očigledno nemaju pojma šta znače. Mada, nisu ni sami, dosta medija isto radi.
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#1225 Novinarska nepismenost

Post by Chuckie »

lakazlaja wrote:Jedni pišu zločinac, a drugi zloćinac, mada mislim da su oba oblika ispravna.
Kako mogu biti oba oblika ispravna?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Locked