Novinari koji pišu na internet portalima

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#1 Novinari koji pišu na internet portalima

Post by AdnanSA »

Da li uopšte na BiH internet portalima postoje autorski članci ili se samo radi prevođenje vijesti kroz gooogle translate ili plasiranje agencijskih vijesti?
Ako i postoji neki autorski članak ili neko istraživanje novinar ili osoba koji je to radila obično nije potpisan ili samo postoje inicijali.
Koji su razlozi?
1. Da li se ti ljudi kriju iza inicijala zbog srama i straha od greške ili ismijavanja?
2. Možda zbog straha za vlastitu sigurnost ako su se dotakli nečega opasnog.( to mogu razumjeti)
3. Uređivačka politika?
Ja da se bavim tim poslom trudio bih se da moje ime uvijek stoji ispod onoga što sam napisao. Na dobro i zlo.
Zašto je to tako? Možda neko ko je više upučen bi mogao da odgovori na to pitanje.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by spreca »

AdnanSA wrote:Da li uopšte na BiH internet portalima postoje autorski članci ili se samo radi prevođenje vijesti kroz gooogle translate ili plasiranje agencijskih vijesti?
Ako i postoji neki autorski članak ili neko istraživanje novinar ili osoba koji je to radila obično nije potpisan ili samo postoje inicijali.
Koji su razlozi?
1. Da li se ti ljudi kriju iza inicijala zbog srama i straha od greške ili ismijavanja?

2. Možda zbog straha za vlastitu sigurnost ako su se dotakli nečega opasnog.( to mogu razumjeti)
3. Uređivačka politika?
Ja da se bavim tim poslom trudio bih se da moje ime uvijek stoji ispod onoga što sam napisao. Na dobro i zlo.
Zašto je to tako? Možda neko ko je više upučen bi mogao da odgovori na to pitanje.
jedino to i zasluzuju.............ustvari nisu oni nikakvi novinari......prakticno od pocetka 90tih na prostoru juge nismo dobili niti jednog kvalitetnog novinara
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by Truba »

pravilo je kada prerađuješ tuđe da se potpiseš sa S.B. ili da napišeš priredio: black swan ( to tuđe može biti sestrinska kuća ili prijateljska kuća s kojom imaš dgovor o razmjeni vijesti)
a kad radiš svoje originalno djelo imaš pravo napisati black swan ili se potpisati sa izmišljenim imenom npr. Heron Swan jel sa H S ili SB možeš ubrljati možda dobar tekst

također možeš uzeti tuđe i potpisati se kako želiš ako ćeš negdje u tekstu navesti citat odakle si uzeo

sumnjam da se iko krije zbog straha
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by Ned071 »

Najvise autorskih tekstova ima na zurnalu slo bosni, justice report, poskok... Klix moze vise... Ostalo bogami potanko ako nisam sta fulio
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#5 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by kakavdanakneiskustvu »

spreca wrote:
AdnanSA wrote:Da li uopšte na BiH internet portalima postoje autorski članci ili se samo radi prevođenje vijesti kroz gooogle translate ili plasiranje agencijskih vijesti?
Ako i postoji neki autorski članak ili neko istraživanje novinar ili osoba koji je to radila obično nije potpisan ili samo postoje inicijali.
Koji su razlozi?
1. Da li se ti ljudi kriju iza inicijala zbog srama i straha od greške ili ismijavanja?

2. Možda zbog straha za vlastitu sigurnost ako su se dotakli nečega opasnog.( to mogu razumjeti)
3. Uređivačka politika?
Ja da se bavim tim poslom trudio bih se da moje ime uvijek stoji ispod onoga što sam napisao. Na dobro i zlo.
Zašto je to tako? Možda neko ko je više upučen bi mogao da odgovori na to pitanje.
jedino to i zasluzuju.............ustvari nisu oni nikakvi novinari......prakticno od pocetka 90tih na prostoru juge nismo dobili niti jednog kvalitetnog novinara
viktor ivančić?
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#6 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by StupskaBitanga »

Nažalost niti jedan portal kod nas ne privlaci paznju i interes javnosti i takoreći uzima primat drugim medijima.
U Srbiji u kojoj je objektivno medijska blokada portali razvaljuju a pojedini koji nisu ni krenuli poput insajder.net vec privlače paznju i interesovanje.
Kod nas mlako nista
User avatar
BarbaDue
Posts: 63355
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#7 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by BarbaDue »

AdnanSA wrote: 1. Da li se ti ljudi kriju iza inicijala zbog srama i straha od greške ili ismijavanja?
Puno tih novinara pišu na portalima autorske tekstove, međutim oni su već od ranije angažovani u nekim drigim firmama i medijima tako da im je sigurnije da inicijalima sačuvaju svoj identitet.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#8 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by bach »

Vlasnici portala hoće samo klikove. Ozbiljne, pametne vijesti i istraživačko novinarstvo ih ne zanima...Zato portali ne upošljavaju kvalitetne novinare sa iskustvom, nego studente i razne medijske nesretnike koji će za 500 maraka mjesečno ubaciti po 60 vijesti na portal svaki dan...
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72791
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#9 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by Velkoski »

vas, čitaoce, boli kurac (dakle, ne ČITATE ih) za autorskim tekstovima.

zato ih praktično i NEMA.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#10 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by It_is_a_Leclerc »

Velkoski wrote:vas, čitaoce, boli kurac (dakle, ne ČITATE ih) za autorskim tekstovima.

zato ih praktično i NEMA.
Tačno tako.

No, danas je moderno malo izigravati veleemancipiranog građanina koji žudi za kvalitetnim sadržajima, pa to ti je.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#11 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by Ned071 »

http://www.klix.ba/vijesti/crna-hronika ... /160305051

Hladno prepisan tekst iz jutrosnjeg avaza. U pola dva procitas novine prepises i jos hladnije se potpises... Cestitam
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#12 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by Ned071 »

Portal novi.ba

Bakir Hadziomerovic gl. urednik
Damir Kaletovic direktor
dabarizmabra
Posts: 224
Joined: 31/03/2013 22:41

#13 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by dabarizmabra »

Ned071 wrote:Portal novi.ba

Bakir Hadziomerovic gl. urednik
Damir Kaletovic direktor
Nermin Nikšić- vlasnik :D

Alija Behmen, počasni predsjednik :D :izet:
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#14 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by Ned071 »

Odlicno uradjeno. Napravio momak koji nije imao mjesta na javnom servisu... Vec vidim odgovor lista za ciju se naklonost bori glavni lik filma....

http://www.zurnal.info/novost/19755/pog ... ilma-fahro
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#15 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by Ned071 »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/zbog-van ... /160415078

Zbog vanrednog kvara vode neće biti u više sarajevskih ulica :? inace, postoje redovni kvarovi ili?
zposao
Posts: 2580
Joined: 22/03/2019 09:27

#16 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by zposao »

Vidim bio neki tekst o bičevanju preljubnika u Indoneziji pa sklonjen. Sad ga nema ko da ga Allah nikad dao nije.

Čemu ovo sklanjanje napisanih tekstova na klixu? Autocenzura?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by insomnia78 »

Nije sklonjen
zposao
Posts: 2580
Joined: 22/03/2019 09:27

#18 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by zposao »

insomnia78 wrote:Nije sklonjen
Čuj?

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/indo ... /190921107
smijesni_ste
Posts: 5974
Joined: 09/10/2009 16:46

#19 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by smijesni_ste »

Stvarno da ne povjeruješ :o :o
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#20 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by insomnia78 »

Mislis na ovaj?
Image
smijesni_ste
Posts: 5974
Joined: 09/10/2009 16:46

#21 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by smijesni_ste »

Nije taj
zposao
Posts: 2580
Joined: 22/03/2019 09:27

#22 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by zposao »

insomnia78 wrote:Mislis na ovaj?
Ne.. taj je objavljen kao što piše 19.09. ovaj neki drugi tekst je bio objavljen 21.09. sada ga više nema. Zašto nemam pojma. Par vijesti sam stavio u tabove i ostavio da kasnije pročitam. Vidio sam da je tu bilo nnekoliko komentara ali nisam ništa čitao.
Poslje nema ni komentara ni teksta. Šta je reć, jesu li se vrijedali po komentarima nemam pojma. Samo mi nejasno zašto je kompletan tekst izbrisan a ne samo komentari.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#23 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by insomnia78 »

Ma nema to veze sa komemtarima. Ovi debilikusi sa klixa su u stanju prepisati sa nekog satiricnog portala i slicno
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#24 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by plain vanilla »

zposao wrote:
insomnia78 wrote:Mislis na ovaj?
Ne.. taj je objavljen kao što piše 19.09. ovaj neki drugi tekst je bio objavljen 21.09. sada ga više nema. Zašto nemam pojma. Par vijesti sam stavio u tabove i ostavio da kasnije pročitam. Vidio sam da je tu bilo nnekoliko komentara ali nisam ništa čitao.
Poslje nema ni komentara ni teksta. Šta je reć, jesu li se vrijedali po komentarima nemam pojma. Samo mi nejasno zašto je kompletan tekst izbrisan a ne samo komentari.
Isti je to tekst, samo neko drugi iz redakcije objavio, predvidjeli da je vec objavljeno. Pa kad su skontali, obrisali noviji.
zposao
Posts: 2580
Joined: 22/03/2019 09:27

#25 Re: Novinari koji pišu na internet portalima

Post by zposao »

plain vanilla wrote: Isti je to tekst, samo neko drugi iz redakcije objavio, predvidjeli da je vec objavljeno. Pa kad su skontali, obrisali noviji.
Meni se čini da nije bio isti tekst.
Post Reply