Novi zakon - premija auto osiguranja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#751 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by redhat »

Optimist wrote: 30/11/2020 18:43 Imam osjecaj da se vrtimo ukrug.

Navodim primjer. Imam vozilo koje hocu da prodam u staro zeljezo. registrovano jos 6 mjeseci. Odjavio sam ga u Mupu i vratio tablice.
Kako mogu traziti povrat police za preostalih 6 mjeseci?
Ne vrtimo se, nego brkaš registraciju i osiguranje. Auto ćeš odjaviti, vratiti tablice, prekinuti policu osiguranja - povrat nećeš dobiti jer ja ne vidim da je tu opciju zakonodavac ostavio jer je isključivo rečeno da se povrat ima izvršiti samo uz prezentiranje kopije ili dokaza o novoj polici osiguranja.
Pošto auto voziš na otpad hipotetski, nemaš to što se traži što je po meni svakako razlog zbog kojeg sam rekao da je zakon manjkav.
Izmjenit će se to ili dopuniti ali sad za sad propust.

@dzontra volta Prema osiguranju svakako ideš sa dokazom da je auto odjavljeno, taj dokaz je pečat u vlasničkoj knjižici ali u toj koloni nigdje ne piše razlog odjave - niti piše da si ti auto odvukao na otpad. Mup ti sem tog pečata u vlasničkoj neće dostaviti pismeno objašnjenje zašto je auto odjavljeno, MUP ne interesuje kako ćeš ti to riješiti sa osiguranjem i da li ćeš dobiti povrat
profatr
Posts: 439
Joined: 23/07/2016 07:01

#752 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by profatr »

Možeš dobiti povrat novca od osiguranja. Nije bitan razlog prekida osiguranja, odi u poslovnicu i sve tamo riješi.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#753 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Milenkov buraz »

profatr wrote: 30/11/2020 19:48 Možeš dobiti povrat novca od osiguranja. Nije bitan razlog prekida osiguranja, odi u poslovnicu i sve tamo riješi.
Tako je, ja sam do sada vratio par puta bez ikakvih problema i pitanja. Kasko osiguranje isto tako uredno se vrati ako ne iskoristiš do kraja.
Dzontra_Volta
Posts: 6481
Joined: 20/01/2011 11:10

#754 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Dzontra_Volta »

redhat wrote: 30/11/2020 19:09
Optimist wrote: 30/11/2020 18:43 Imam osjecaj da se vrtimo ukrug.

Navodim primjer. Imam vozilo koje hocu da prodam u staro zeljezo. registrovano jos 6 mjeseci. Odjavio sam ga u Mupu i vratio tablice.
Kako mogu traziti povrat police za preostalih 6 mjeseci?
Ne vrtimo se, nego brkaš registraciju i osiguranje. Auto ćeš odjaviti, vratiti tablice, prekinuti policu osiguranja - povrat nećeš dobiti jer ja ne vidim da je tu opciju zakonodavac ostavio jer je isključivo rečeno da se povrat ima izvršiti samo uz prezentiranje kopije ili dokaza o novoj polici osiguranja.
Pošto auto voziš na otpad hipotetski, nemaš to što se traži što je po meni svakako razlog zbog kojeg sam rekao da je zakon manjkav.
Izmjenit će se to ili dopuniti ali sad za sad propust.

@dzontra volta Prema osiguranju svakako ideš sa dokazom da je auto odjavljeno, taj dokaz je pečat u vlasničkoj knjižici ali u toj koloni nigdje ne piše razlog odjave - niti piše da si ti auto odvukao na otpad. Mup ti sem tog pečata u vlasničkoj neće dostaviti pismeno objašnjenje zašto je auto odjavljeno, MUP ne interesuje kako ćeš ti to riješiti sa osiguranjem i da li ćeš dobiti povrat
Može li naziv i član tog zakona gdje piše da se mora imati nova polica na autu, da bi se izvršio povrat sa stare police?
noviclan
Posts: 10883
Joined: 31/10/2013 06:48

#755 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by noviclan »

Dzontra_Volta wrote: 30/11/2020 19:57
redhat wrote: 30/11/2020 19:09
Optimist wrote: 30/11/2020 18:43 Imam osjecaj da se vrtimo ukrug.

Navodim primjer. Imam vozilo koje hocu da prodam u staro zeljezo. registrovano jos 6 mjeseci. Odjavio sam ga u Mupu i vratio tablice.
Kako mogu traziti povrat police za preostalih 6 mjeseci?
Ne vrtimo se, nego brkaš registraciju i osiguranje. Auto ćeš odjaviti, vratiti tablice, prekinuti policu osiguranja - povrat nećeš dobiti jer ja ne vidim da je tu opciju zakonodavac ostavio jer je isključivo rečeno da se povrat ima izvršiti samo uz prezentiranje kopije ili dokaza o novoj polici osiguranja.
Pošto auto voziš na otpad hipotetski, nemaš to što se traži što je po meni svakako razlog zbog kojeg sam rekao da je zakon manjkav.
Izmjenit će se to ili dopuniti ali sad za sad propust.

@dzontra volta Prema osiguranju svakako ideš sa dokazom da je auto odjavljeno, taj dokaz je pečat u vlasničkoj knjižici ali u toj koloni nigdje ne piše razlog odjave - niti piše da si ti auto odvukao na otpad. Mup ti sem tog pečata u vlasničkoj neće dostaviti pismeno objašnjenje zašto je auto odjavljeno, MUP ne interesuje kako ćeš ti to riješiti sa osiguranjem i da li ćeš dobiti povrat
Može li naziv i član tog zakona gdje piše da se mora imati nova polica na autu, da bi se izvršio povrat sa stare police?
http://www.nados.ba/hr/zakoni/

Trevalo bi biti negdje u sluzbenom listu fbih 77/20
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#756 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by redhat »

Milenkov buraz wrote: 30/11/2020 19:53
profatr wrote: 30/11/2020 19:48 Možeš dobiti povrat novca od osiguranja. Nije bitan razlog prekida osiguranja, odi u poslovnicu i sve tamo riješi.
Tako je, ja sam do sada vratio par puta bez ikakvih problema i pitanja. Kasko osiguranje isto tako uredno se vrati ako ne iskoristiš do kraja.

Kasko osiguranje je ugovorno osiguranje i ne može se uopšte u istoj ravni posmatrati kao obavezno osiguranje. Jedno je dobrovoljno a drugo zakonska kategorija......nemaju nikakve slicnosti niti veze jedno s drugim.
I ovo za AO je novina koja se primjenjuje od 01.11.2020. u FBIH, u RS se primjenjuje duže jer oni su zakon o obaveznim osiguranjima promijenili prije par godina. U FBIH se primjenjuje od 01.11. ove godine, tako da to što si prije - jesi vjerovatno, prije 01.11.
Dzontra_Volta
Posts: 6481
Joined: 20/01/2011 11:10

#757 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Dzontra_Volta »

noviclan wrote: 30/11/2020 20:18
Dzontra_Volta wrote: 30/11/2020 19:57
redhat wrote: 30/11/2020 19:09

Ne vrtimo se, nego brkaš registraciju i osiguranje. Auto ćeš odjaviti, vratiti tablice, prekinuti policu osiguranja - povrat nećeš dobiti jer ja ne vidim da je tu opciju zakonodavac ostavio jer je isključivo rečeno da se povrat ima izvršiti samo uz prezentiranje kopije ili dokaza o novoj polici osiguranja.
Pošto auto voziš na otpad hipotetski, nemaš to što se traži što je po meni svakako razlog zbog kojeg sam rekao da je zakon manjkav.
Izmjenit će se to ili dopuniti ali sad za sad propust.

@dzontra volta Prema osiguranju svakako ideš sa dokazom da je auto odjavljeno, taj dokaz je pečat u vlasničkoj knjižici ali u toj koloni nigdje ne piše razlog odjave - niti piše da si ti auto odvukao na otpad. Mup ti sem tog pečata u vlasničkoj neće dostaviti pismeno objašnjenje zašto je auto odjavljeno, MUP ne interesuje kako ćeš ti to riješiti sa osiguranjem i da li ćeš dobiti povrat
Može li naziv i član tog zakona gdje piše da se mora imati nova polica na autu, da bi se izvršio povrat sa stare police?
http://www.nados.ba/hr/zakoni/

Trevalo bi biti negdje u sluzbenom listu fbih 77/20
OK, ipak si u pravu. Nisam znao za ovaj zakon. Piše sve u članu 45.
Zakon je stupio na snagu 27.8.2020. godine.
User avatar
basicm
Posts: 10459
Joined: 16/01/2012 21:38

#758 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by basicm »

Clan 45, stav 5, ja ono ne kontam.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#759 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Milenkov buraz »

redhat wrote: 30/11/2020 22:27
Milenkov buraz wrote: 30/11/2020 19:53
profatr wrote: 30/11/2020 19:48 Možeš dobiti povrat novca od osiguranja. Nije bitan razlog prekida osiguranja, odi u poslovnicu i sve tamo riješi.
Tako je, ja sam do sada vratio par puta bez ikakvih problema i pitanja. Kasko osiguranje isto tako uredno se vrati ako ne iskoristiš do kraja.

Kasko osiguranje je ugovorno osiguranje i ne može se uopšte u istoj ravni posmatrati kao obavezno osiguranje. Jedno je dobrovoljno a drugo zakonska kategorija......nemaju nikakve slicnosti niti veze jedno s drugim.
I ovo za AO je novina koja se primjenjuje od 01.11.2020. u FBIH, u RS se primjenjuje duže jer oni su zakon o obaveznim osiguranjima promijenili prije par godina. U FBIH se primjenjuje od 01.11. ove godine, tako da to što si prije - jesi vjerovatno, prije 01.11.
Pa i po novom može opet samo novi vlasnik treba da ima svoje osiguranje i opet dobiješ nazad neiskorišteni dio.
User avatar
basicm
Posts: 10459
Joined: 16/01/2012 21:38

#760 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by basicm »

Prodas auto, odjavis, novi vlasnik nece da registruje, propade i tvoje? Nevjerovatni su. Prebacili da ljudi motkama tjeraju ostale da osiguravaju.
noviclan
Posts: 10883
Joined: 31/10/2013 06:48

#761 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by noviclan »

Jedino mozda da prilikom prodaje voziila vozilo prethodno odjavis zbog nekoristenja i vratis tablice, a novi vlasnik neka vozi bezz tablica i osiguranja jbg ima auto ima muda :run:
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#762 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Zeleni12 »

Znaci, sad treba prodavati auto samo onima koji ce ODMAH da prevedu auto na sebe i naprave polisu, te tebi daju kopiju polise da bi ti sa njom imao pravo na povrat i bonus!
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#763 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by redhat »

basicm wrote: 30/11/2020 23:32 Prodas auto, odjavis, novi vlasnik nece da registruje, propade i tvoje? Nevjerovatni su. Prebacili da ljudi motkama tjeraju ostale da osiguravaju.
Ma neće propasti, naći će se način jer će ih ljudi tužiti i dobiti. Samo je sad za sad ostavljena pravna praznina - ali riješit će se.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#764 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by 530i »

Al Capone je malo dijete za ove naše osiguravajuće kuće...kakva je to mafija.
noviclan
Posts: 10883
Joined: 31/10/2013 06:48

#765 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by noviclan »

redhat wrote: 01/12/2020 08:24
basicm wrote: 30/11/2020 23:32 Prodas auto, odjavis, novi vlasnik nece da registruje, propade i tvoje? Nevjerovatni su. Prebacili da ljudi motkama tjeraju ostale da osiguravaju.
Ma neće propasti, naći će se način jer će ih ljudi tužiti i dobiti. Samo je sad za sad ostavljena pravna praznina - ali riješit će se.
ImageImage

Mogu ih tuziti ali i dobiti po guzovima
noviclan
Posts: 10883
Joined: 31/10/2013 06:48

#766 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by noviclan »

530i wrote: 01/12/2020 17:46 Al Capone je malo dijete za ove naše osiguravajuće kuće...kakva je to mafija.
Hdz centrali adriatici a uuugrozeni i.majorizirani u pm a sve im el-bake osigurao bem mu
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#767 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by 530i »

Ovim zakonom siva rupa koja se zvala odjavljeno vozilo koje nije prijavljeno (a registracija traje još) i nije osigurano riješeno je na način da prethodni vlasnik (prodavač) snosi svu odgovornost po polisi koju je on zaključio, što je van svake pameti.

To se može riješiti na više načina od odvajanja važenja tehničkog pregleda i osiguranja (kao npr. u Engleskoj ili Francuskoj) do uvođenja obaveznog osiguranja za novog vlasnika prilikom odjave vozila na ime novog vlasnika i preciziranje nekog roka, npr. 15 dana da se izvrši prijava u mupu prebivališta.
artur morgan
Posts: 2824
Joined: 30/04/2020 19:47

#768 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by artur morgan »

Bas lose rjesenje posebno jer ce biti zloupotrebe tako sto kupac nece svjesno zeliti kupiti policu na svoje ime jer ce mu svakako u tom slucaju pripasti polica od prodavca.

U tom slucaju prodavac gubi svoju policu, nema pravo na povrat, a ako kupi novu pretpostavljam gubi bonus jer prakticno to mu je tad druga polica.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#769 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

530i wrote: 01/12/2020 21:03 Ovim zakonom siva rupa koja se zvala odjavljeno vozilo koje nije prijavljeno (a registracija traje još) i nije osigurano riješeno je na način da prethodni vlasnik (prodavač) snosi svu odgovornost po polisi koju je on zaključio, što je van svake pameti.

To se može riješiti na više načina od odvajanja važenja tehničkog pregleda i osiguranja (kao npr. u Engleskoj ili Francuskoj) do uvođenja obaveznog osiguranja za novog vlasnika prilikom odjave vozila na ime novog vlasnika i preciziranje nekog roka, npr. 15 dana da se izvrši prijava u mupu prebivališta.
Ovo je bas za zatvora rijesenje... znaci ne mogu da vjerujem... katastrofa
User avatar
Trifon_Ivanov
Posts: 21
Joined: 16/11/2020 19:14

#770 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Trifon_Ivanov »

artur morgan wrote: 01/12/2020 22:01 Bas lose rjesenje posebno jer ce biti zloupotrebe tako sto kupac nece svjesno zeliti kupiti policu na svoje ime jer ce mu svakako u tom slucaju pripasti polica od prodavca.

U tom slucaju prodavac gubi svoju policu, nema pravo na povrat, a ako kupi novu pretpostavljam gubi bonus jer prakticno to mu je tad druga polica.
Gluposti...

Nece svjesno zeliti kupiti policu na svoje ime? Wtf
Pripasti polica od prodavca?

Po novom zakonu, prodavac ne moze ustupiti policu do isteka registracije novom vlasniku,nego mora praviti pri prijavi kratkorocnu do isteka reg.
Stari vlasnik svoju prekine i dobije sredstva nazad.
Njihova je stvar da se dogovore oko novaca vezano za taj preostali dio osiguranja, oce li prodavac jos malo spustiti cijenu zato sto mu ne moze ostavit policu.
U globalu sve je vrlo jednostavno.
artur morgan
Posts: 2824
Joined: 30/04/2020 19:47

#771 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by artur morgan »

Trebas ti jos da citas zakon. Evo pa citaj...osim ako su i ovo gluposti za tebe :lol:

Čl 45. st. 5. Zakona o obaveznom osiguranju u prometu
Iznimno od stavka (3) ovoga članka, ugovor o osiguranju od automobilske odgovornosti zaključen s prethodnim vlasnikom ostaje na snazi do isteka trajanja osiguranja, ukoliko novi vlasnik, u tom roku, nije zaključio ugovor o osiguranju od automobilske odgovornosti na svoje ime, u tom slučaju se po samom zakonu smatra da su prava i obveze, kao i odgovornost za upotrebu vozila, preneseni na novog vlasnika vozila danom zaključenja ugovora o prijenosu vlasništva na vozilu.
User avatar
Trifon_Ivanov
Posts: 21
Joined: 16/11/2020 19:14

#772 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Trifon_Ivanov »

artur morgan wrote: 03/12/2020 23:20 Trebas ti jos da citas zakon. Evo pa citaj...osim ako su i ovo gluposti za tebe :lol:

Čl 45. st. 5. Zakona o obaveznom osiguranju u prometu
Iznimno od stavka (3) ovoga članka, ugovor o osiguranju od automobilske odgovornosti zaključen s prethodnim vlasnikom ostaje na snazi do isteka trajanja osiguranja, ukoliko novi vlasnik, u tom roku, nije zaključio ugovor o osiguranju od automobilske odgovornosti na svoje ime, u tom slučaju se po samom zakonu smatra da su prava i obveze, kao i odgovornost za upotrebu vozila, preneseni na novog vlasnika vozila danom zaključenja ugovora o prijenosu vlasništva na vozilu.
Gluposti.U praksi uopce nije tako.Ti si neki streber ocito.
Ovo su neke nebuloze koje nisu sprovedene.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#773 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by 530i »

Šta kaže zakon prava idu na novog vlasnika, ali i polisa od starog vlasnika. Ovo nema ni u divljinama Amazona.
shheff
Posts: 694
Joined: 22/07/2013 14:11

#774 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by shheff »

Sad je registracija u par KM kod svih. Kod koga bi Vi registrovali (profesionalnost, iskrenost, odnos prema radnicima, korektan vlasnik)?
noviclan
Posts: 10883
Joined: 31/10/2013 06:48

#775 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by noviclan »

shheff wrote: 08/12/2020 13:41 Sad je registracija u par KM kod svih. Kod koga bi Vi registrovali (profesionalnost, iskrenost, odnos prema radnicima, korektan vlasnik)?
Kod onog ko ti obracuna 600 km i krene da naplati a ti brojis do 500 ili 550 i on kaze u redu je ne treba vise
Post Reply