Novi zakon - premija auto osiguranja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
SimkeA
Posts: 355
Joined: 10/12/2010 19:26

#626 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by SimkeA »

Postovani forumasi,
Da li neko od vas sa slicnim iskustvom moze da mi pojasni proceduru kupovine polovnog auta u drugom kantonu? Npr kupac je iz Tz, a prodavac u Sa. Da li ugovor pravi i ovjerava notar? Kako ide procedura odjavljivanja? Da li se moraju u Sa uzeti probne tablice i onda voziti do Tz, pa tamo prijaviti ili...? Prodavac ce prodati auto ali zadrzati svoju polisu AO.

Hvala unaprijed.
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#627 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by drndalo »

Ugovor u nekoj agenciji koja se time bavi je ok. S kopijom ugovora vlasnik u svojoj opstini odjavi auto, dobije papir o tome i ponistenu saobracajnu. Tablice ostaju na autu, taj je auto osiguran dok on ne vrati svoju polisu na isplatu nekoristene sume. Kad ga prevezes sebi, on odjavi tu polisu, ti uzmes svoju za onoliko dana koliko reg.jos vazi. Sve te papire, ugovor, odjavu iz stare opstine, novu polisu, odneses u svoju opstinu i reg. ga na sebe...
SimkeA
Posts: 355
Joined: 10/12/2010 19:26

#628 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by SimkeA »

drndalo wrote:Ugovor u nekoj agenciji koja se time bavi je ok. S kopijom ugovora vlasnik u svojoj opstini odjavi auto, dobije papir o tome i ponistenu saobracajnu. Tablice ostaju na autu, taj je auto osiguran dok on ne vrati svoju polisu na isplatu nekoristene sume. Kad ga prevezes sebi, on odjavi tu polisu, ti uzmes svoju za onoliko dana koliko reg.jos vazi. Sve te papire, ugovor, odjavu iz stare opstine, novu polisu, odneses u svoju opstinu i reg. ga na sebe...
Hvala puno na informacijama.
Da li mozete preporuciti neku agenciju u Sa?
S obzirom da su razlicite i opstine i kantoni, pretpostavljam da se u jednom trenutku tablice moeaju vratiti u Sa.
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#629 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by drndalo »

Tablice ostaju na autu. Osim kada reg. istekne > mjesec dana, onda te zovu da ih vratis... U ostalim situacijama tablice se ne mijenjaju. Svaka agencija ce ti to odraditi...
User avatar
FAPMASHINA
Posts: 59
Joined: 02/04/2009 14:25

#630 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by FAPMASHINA »

Postovani forumasi,
Da li neko zna kakva je situacija sa povratom novca od polise osiguranja u slucaju kad je vlasnik vozila preminuo.Ima li neko od blize rodbine(otac,majka) pravo na povrat novca?Gospoda iz osiguravajuce kuce su rekli da se auto odjavi u policiji i da njima vrate papiri te da nema nikakvog povrata iako je auto registrovano do 12.mjeseca ove godine.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#631 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Bakir1 »

Mislim da kada se radi prekid police AO da se radi i povrat neiskoristenog dijela. Auto se treba odjaviti a vlasnik , ili opunomocenik moze tražiti povrat novca.
Posto je slučaj kakav i jeste nisam dovoljno informisan a pitati cu.
Ako je to obicni radnik osiguranja rekao ne bih uzimao zdravo za gotovo.
Ta osiguravajuća kuca ima neki info@ mail?
User avatar
FAPMASHINA
Posts: 59
Joined: 02/04/2009 14:25

#632 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by FAPMASHINA »

Hvala unaprijed.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#633 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by walk_M-A-N »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-f ... /180806013
Čitav članak pokazuje rasipanje i uzimanje koliko ti drago. Naravno to je malo koliko se para otme od vozača i koliko uopće para uzmu osiguranja ali opet je mučno čitati koliko se kreću plate i onda još dodaci.
veliki_ah
Posts: 1083
Joined: 28/09/2008 23:42

#634 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by veliki_ah »

Jel iko imao situaciju oko prenosa/poklanjanja bonusa i police osiguranja? Kako to funkcioniše u praksi, pošto haman da ni naše osiguravajuće kuće to ne kontaju..
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#635 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by tempuser »

Pisu se nekakve izjave na obrascima osig. kuca da se odrice pravan na bonus po polici AO u korist tog i to.
Nedavno uradio tako kad je auto reg. na pravo lice bilo prodato fiz. licu, osiguranje ASA.
User avatar
zenny
Posts: 884
Joined: 11/03/2005 05:03
Location: Sarajevo

#636 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by zenny »

kupio sam auto koje je registrovano prije oko 15 dana, prodavac ce povuci svoju polisu... meni je prva registracija.
ja placam samo polisu u iznosu od 100%? ne postoji nikakav nacin da to umanjim i slicno?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#637 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by skafiskafsnjak »

zenny wrote:kupio sam auto koje je registrovano prije oko 15 dana, prodavac ce povuci svoju polisu... meni je prva registracija.
ja placam samo polisu u iznosu od 100%? ne postoji nikakav nacin da to umanjim i slicno?
Placas taksu 20km, saobracajnu i polisu.

Legalno ne postoji nacin umanjenja... ali ti ipak pitaj :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#638 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by amar1994 »

zenny wrote:kupio sam auto koje je registrovano prije oko 15 dana, prodavac ce povuci svoju polisu... meni je prva registracija.
ja placam samo polisu u iznosu od 100%? ne postoji nikakav nacin da to umanjim i slicno?
postoji,platis na rate :zjev:
noviclan
Posts: 10980
Joined: 31/10/2013 06:48

#639 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by noviclan »

Nemojte zajevavati covjeka dobit ce manju cifru za petnaest dana
User avatar
wwatra
Posts: 78
Joined: 07/07/2011 00:58

#640 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by wwatra »

pozdrav
jedno pitanje:
imao sam na sebi registrovano auto zadnji put 2011 te godine,poslije toga nisam imao auta na svoje ime,sad hocu da registrujem auto na svoje ime,da li cu imati bonus?
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#641 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by nivla »

wwatra wrote:pozdrav
jedno pitanje:
imao sam na sebi registrovano auto zadnji put 2011 te godine,poslije toga nisam imao auta na svoje ime,sad hocu da registrujem auto na svoje ime,da li cu imati bonus?
najvjerovatnije da ti je sad propala polisa i da ne mozes, ali opet nadji staru polisu i vidi sta ce se desavati
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#642 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by bitanga_sa_otesa »

mislim i ja da je propala, to vazi samo 3 god.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#643 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by condy »

Do 3 godine ako je prekid imas bonus ako je preko 3 godine nema bonusa. Tako je i sad. Nema bonusa prekid osiguranja ti je duzi od 3 godine.
noviclan
Posts: 10980
Joined: 31/10/2013 06:48

#644 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by noviclan »

Imas zagarantovanih 100% bonusa ukoliko ti neko od euroherca wienera ... ne bude dao od sebe 50%
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#645 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by skafiskafsnjak »

Gleda se 3 godine od isteka..ako si reg 2011, istekla je 2012, znaci bonus trajao do 2015.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#646 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by walk_M-A-N »

Central osiguranje d.o.o. osnovano je 27. maja 2016. godinel, kao društvo za osiguranje imovine i lica sa sjedištem u Sarajevu. Prema tadašnjem registru, osnivač Central osiguranja su bili Visoka škola za poslovne studije CEPS Kiseljak, te preduzeće Centar gradnja Široki Brijeg. Formalna vlasnica Centar gradnje i CEPS-a je Mila Ševo, majka biznismena Ivana i Milana Ševe.
Prema finansijskom izvještaju Centar gradnje za 2016. godinu njihov ukupni promet je bio 73 hiljade maraka. Međutim, u rješenju o osnivanju Central osiguranja je navedeno da su oni te iste 2016. godine uložili 600 hiljada maraka. Kako i na koji način su obezbijedili pola miliona maraka, ostaje nejasno.
CEPS Kiseljak je iste godine prikazao dobit od 1,7 miliona maraka i sve je uložio u osnivački kapiral Central osiguranja. No, odmah naredne godine, Central osiguranje osnivački kapital sa 2 miliona povećava na 4 miliona, iako je Centar gradnja tu godinu završila u minusu. Novi vlasnici tada nisu navedeni.
Uporedo sa osnivanjem Central osiguranja, na prijedlog HDZ-a BiH, a uz pomoć SDA, Parlament FBiH usvojio je novi Zakon o osiguranju koji je podrazumijevao da Agencija za nadzor osiguranja FBiH donosi konačne i izvršne odluke, čime je ukinut drugostepeni organ. Na prijedlog HDZ-a BiH, Vlada FBiH je na čeli direktora Agencije za nadzor nad osiguranjima imenovala Dinka Musulina, koji je do tada obavljao funkciju direktora privatnog Euroherc osiguranja. Njegovim imenovanjem kreće ekspanzija Central osiguranja.
Sigurnosne agencije BiH su zabilježile da su čelnici ovog osiguranja nudili osiguranicima keš kako bi oni svoja automobile osigurali kod njih. Tako je, prema informacijama i dokumentaciji koja je u posjedu Žurnala, Central osiguranje nudilo kompaniji Đuzelić iz Cazina 10 hiljada maraka u kešu, a da on zauzvrat osigura sva svoja vozila kod njih. To je je izazvalo sumnju u pranje novca, jer je tokom prve godine poslovanja Central osigiranja porastao ukupni prihod od polisa osiguranja za vozila, iako je smanjen broj registrovanih automobila.
Policijske agencije sumnjaju da je u ovom slučaju opran novac od kladionica, jer je baš u tom periodu Central osiguranje uvelo proizvod usluga osiguranja imovine, banaka i trgovačkih centara. U direktnoj vezi sa Central osiguranjem su brojne kompanije čiji je osnivač porodica Ševo, među kojima su i Centri za obrazovanje odraslih iz Širokog Brijega, preko kojeg su državljani Hrvatske nabavljali ilegalne diplome. Detalje u vezi sa tim poslovima, Žurnal će objaviti u narednim danima.
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#647 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Throttle »

Ovi iz Zurnala handre sve redom :mrgreen:
Dzaba dokazi, opet ih niko nece dirat
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#648 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by drndalo »

Znam samo da mi nije ni na pamet palo da kod njih osiguram kad se pojavise... Kreten sam kad ganjam princip... :mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 10482
Joined: 16/01/2012 21:38

#649 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by basicm »

Aha, nesto je susnulo iza grma... :mrgreen:

Pisali smo o ovim osiguranjima, ali raja voli jeftino.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#650 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Sodom1 »

Naravno da voli , sta je problem
Post Reply