Novi zakon - premija auto osiguranja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#601 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by pepeljara »

Raja,

da li znate gdje mogu pronaci koliko dugo polica bude umanjena nakon udesa (cak i minornog).

Nakon kracek kontakta sa drugim autom, vidim da je polica sada umjesto 50% -> 35%.

Da li se ima gdje procitati koliko dugo i koje procente mogu u narednim godinama ocekivati ?
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#602 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by holowey »

a kada ce se poceti placati polica na vozaca? nije auto krivo, krivo je tele za volanom...
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#603 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Throttle »

pepeljara wrote:Raja,

da li znate gdje mogu pronaci koliko dugo polica bude umanjena nakon udesa (cak i minornog).

Nakon kracek kontakta sa drugim autom, vidim da je polica sada umjesto 50% -> 35%.

Da li se ima gdje procitati koliko dugo i koje procente mogu u narednim godinama ocekivati ?
Pada po 5% svake godine koliko ja znam
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#604 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Optimist »

pepeljara wrote:Raja,

da li znate gdje mogu pronaci koliko dugo polica bude umanjena nakon udesa (cak i minornog).

Nakon kracek kontakta sa drugim autom, vidim da je polica sada umjesto 50% -> 35%.

Da li se ima gdje procitati koliko dugo i koje procente mogu u narednim godinama ocekivati ?
Nesto si pobrkao. Ako si prije imao bonus 50%, sada nakon udesa ako je tvoja krivica imas podignutu osnovicu za 15%, dakle placas 65% od punog iznosa.
Naredne godine ti se umanjuje za 5% ukoliko u istom periodu ne napravis novu nezgodu sa tvojom krivicom.
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#605 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by pepeljara »

Optimist wrote:
pepeljara wrote:Raja,

da li znate gdje mogu pronaci koliko dugo polica bude umanjena nakon udesa (cak i minornog).

Nakon kracek kontakta sa drugim autom, vidim da je polica sada umjesto 50% -> 35%.

Da li se ima gdje procitati koliko dugo i koje procente mogu u narednim godinama ocekivati ?
Nesto si pobrkao. Ako si prije imao bonus 50%, sada nakon udesa ako je tvoja krivica imas podignutu osnovicu za 15%, dakle placas 65% od punog iznosa.
Naredne godine ti se umanjuje za 5% ukoliko u istom periodu ne napravis novu nezgodu sa tvojom krivicom.
pise na pilici 35% pretpostavljam da je to to sto ti govoris.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#606 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by supercali »

Pa govorite istu stvar
Jedan navodi koliko placa registraciju 65% od ukupne a drugi govori koliko ima bonusa 35% od ukupne vrijednosti
encony
Posts: 75
Joined: 06/11/2015 15:51

#607 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by encony »

Pozdrav,

Sta je potrebno od papira da bi se podnio zahtjev za povrat novca od police osiguranja?
U narednih nekoliko dana bih treba zavrsiti proces prodaje auta. Auto je registrovano jos 8 mjeseci i ne namjeravam ostaviti kupcu svoju policu.
Da li je dovoljno otici u osiguranje sa policom i kupoprodajnim ugovorom i podnijeti zahtjev za povrat novca ili treba jos nekih papira?
dgL_
Posts: 3031
Joined: 25/09/2014 22:39

#608 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

encony wrote:Pozdrav,

Sta je potrebno od papira da bi se podnio zahtjev za povrat novca od police osiguranja?
U narednih nekoliko dana bih treba zavrsiti proces prodaje auta. Auto je registrovano jos 8 mjeseci i ne namjeravam ostaviti kupcu svoju policu.
Da li je dovoljno otici u osiguranje sa policom i kupoprodajnim ugovorom i podnijeti zahtjev za povrat novca ili treba jos nekih papira?
Ko ti je regist. Auto on ce ti to i zavrsit... Nema potrebe da se zajebavas sa tim... Samo ja imam negativna iskustva sa cekanjem... Mjesec dana je proslo jos nisam dobio lovu... U ponedeljak odoh u centralu jakooo jakooooo ljut...
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: bijeljina

#609 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by chockad »

Momak treba da naslijedi auto nakon smrti oca. Da li postoji mogucnost da prenese 50% popusta pri registraciji na sebe, ili ce morati platiti punu cijenu registracije bez popusta?
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#610 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Throttle »

Na uze clanove je moguce prenijeti darodavnim ugovorom ili drugim pravnim aktom. Po meni je nasljedstvo valjan pravni akt i trebalo bi moci tim putem.
Imas detaljnije na
http://www.osiguranje.ba/Portals/0/Uput ... d%20AO.PDF
pod 1.5.
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#611 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by nepass1 »

Throttle wrote:Nemoj registrovat, moras ganjat povrat police itd
Jednostavnije ti je prodat neregistrovano nego da se zezas sa tim bonusima i povratima, ostaje ti tvojih 50% pri registraciji sljedeceg auta i to je to
Naravno, pod uslovom da ti auto ne treba tj. da ga prodas ubrzo
Mjesec dana imas roka za obnavljanje registracije nakon isteka-u slucaju da ne prodas
a kako se ovo tacno rijesava. sad prodajem auto koje je reg do sept '18, kupujem novo auto vec sad u aprilu. hocu naravno da zadrzim svoju policu. sta tacno trrba uraditi? kako povuci tu staru policu.?
i sad ce novom autu reg biti do aprila '19 a polica do sept '18. kako to uskladiti?
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#612 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Throttle »

nepass1 wrote:
Throttle wrote:Nemoj registrovat, moras ganjat povrat police itd
Jednostavnije ti je prodat neregistrovano nego da se zezas sa tim bonusima i povratima, ostaje ti tvojih 50% pri registraciji sljedeceg auta i to je to
Naravno, pod uslovom da ti auto ne treba tj. da ga prodas ubrzo
Mjesec dana imas roka za obnavljanje registracije nakon isteka-u slucaju da ne prodas
a kako se ovo tacno rijesava. sad prodajem auto koje je reg do sept '18, kupujem novo auto vec sad u aprilu. hocu naravno da zadrzim svoju policu. sta tacno trrba uraditi? kako povuci tu staru policu.?
i sad ce novom autu reg biti do aprila '19 a polica do sept '18. kako to uskladiti?
Koliko ja znam,
Zadržiš policu, vrate ti iznos koji je ostao do kraja, za pola godine 50% visine police
Znači dobiješ lovu nazad i radiš dalje s novim autom, dokupiš policu do datuma registracije ako je novi auto registrovan a nisi dobio policu, a ako nije onda radiš registraciju ispočetka
Uglavnom, cirkus napraviše
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#613 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by NediM17 »

nepass1 wrote:
Throttle wrote:Nemoj registrovat, moras ganjat povrat police itd
Jednostavnije ti je prodat neregistrovano nego da se zezas sa tim bonusima i povratima, ostaje ti tvojih 50% pri registraciji sljedeceg auta i to je to
Naravno, pod uslovom da ti auto ne treba tj. da ga prodas ubrzo
Mjesec dana imas roka za obnavljanje registracije nakon isteka-u slucaju da ne prodas
a kako se ovo tacno rijesava. sad prodajem auto koje je reg do sept '18, kupujem novo auto vec sad u aprilu. hocu naravno da zadrzim svoju policu. sta tacno trrba uraditi? kako povuci tu staru policu.?
i sad ce novom autu reg biti do aprila '19 a polica do sept '18. kako to uskladiti?
nemas nikakve brige oko toga. tamo gdje registrujes, naravno platices polisu osiguranja za novi auto sa popustom koji vec imas, a stara polisa ce biti stornirana i dobices povrat novca za neiskoristeni period trajanja polise.

ja sam dobio pare nazad iznenadjujuce brzo, u roku par dana.
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#614 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by nepass1 »

NediM17 wrote:
nepass1 wrote:
Throttle wrote:Nemoj registrovat, moras ganjat povrat police itd
Jednostavnije ti je prodat neregistrovano nego da se zezas sa tim bonusima i povratima, ostaje ti tvojih 50% pri registraciji sljedeceg auta i to je to
Naravno, pod uslovom da ti auto ne treba tj. da ga prodas ubrzo
Mjesec dana imas roka za obnavljanje registracije nakon isteka-u slucaju da ne prodas
a kako se ovo tacno rijesava. sad prodajem auto koje je reg do sept '18, kupujem novo auto vec sad u aprilu. hocu naravno da zadrzim svoju policu. sta tacno trrba uraditi? kako povuci tu staru policu.?
i sad ce novom autu reg biti do aprila '19 a polica do sept '18. kako to uskladiti?
nemas nikakve brige oko toga. tamo gdje registrujes, naravno platices polisu osiguranja za novi auto sa popustom koji vec imas, a stara polisa ce biti stornirana i dobices povrat novca za neiskoristeni period trajanja polise.

ja sam dobio pare nazad iznenadjujuce brzo, u roku par dana.
ako ide kasko ide li i polisa uz to?
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#615 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by NediM17 »

ne kontam bas pitanje.

ako mislis na kasko osiguranje novog vozila, za to ces dobiti posebnu ponudu i posebnu polisu. ja kao stara musterija (nerizicna) u svom osiguranju sam dobio kasko osiguranje na osigurani iznos od 32.990KM za 871KM godisnje (na 12 rata).

a ako ti je sadasnje vozilo kasko osigurano, ista shema. raskid kasko osiguranja, povrat novca za neiskoristenu polisu, i to je to.
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#616 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by nepass1 »

NediM17 wrote:ne kontam bas pitanje.

ako mislis na kasko osiguranje novog vozila, za to ces dobiti posebnu ponudu i posebnu polisu. ja kao stara musterija (nerizicna) u svom osiguranju sam dobio kasko osiguranje na osigurani iznos od 32.990KM za 871KM godisnje (na 12 rata).

a ako ti je sadasnje vozilo kasko osigurano, ista shema. raskid kasko osiguranja, povrat novca za neiskoristenu polisu, i to je to.
ok, skontao sam
hvala
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#617 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by pepeljara »

Raja, prodajem auto,

Sta trebam uraditi kod kupoprodaje auta vezano za premiju osiguranja ?
Obzirom da je auto reg u 11/2017.

hvala

Mislim, sta je najpametnije uraditi.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#618 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by drndalo »

Otidji u agenciju za registraciju i oni ce ti sve zavrsiti.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#619 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by condy »

Otidji u svoje osiguranje pa ce ti pojasnit.

Trebas zadrzati policu osiguranja.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#620 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Ned071 »

User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#621 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by mali_milojica »

Sve po zakonu :D
SimkeA
Posts: 355
Joined: 10/12/2010 19:26

#622 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by SimkeA »

Poštovani,

prema priloženom uputstvu: http://www.osiguranje.ba/Portals/0/Uput ... d%20AO.PDF
bonus se može prenijeti na članove uže porodice.
Da li to znači da ako otac prenese svoj bonus na sina (prilikom poklanjanja automobila), akasnije ako odluči da kupi auto i registruje ga na svoje ime, treba da plati puni iznos osiguranja, bez ikakvog bonusa?

Hvala!
dgL_
Posts: 3031
Joined: 25/09/2014 22:39

#623 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

SimkeA wrote:Poštovani,

prema priloženom uputstvu: http://www.osiguranje.ba/Portals/0/Uput ... d%20AO.PDF
bonus se može prenijeti na članove uže porodice.
Da li to znači da ako otac prenese svoj bonus na sina (prilikom poklanjanja automobila), akasnije ako odluči da kupi auto i registruje ga na svoje ime, treba da plati puni iznos osiguranja, bez ikakvog bonusa?

Hvala!
Tako bi trebalo biti..
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#624 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by liaar »

SimkeA wrote:Poštovani,

prema priloženom uputstvu: http://www.osiguranje.ba/Portals/0/Uput ... d%20AO.PDF
bonus se može prenijeti na članove uže porodice.
Da li to znači da ako otac prenese svoj bonus na sina (prilikom poklanjanja automobila), akasnije ako odluči da kupi auto i registruje ga na svoje ime, treba da plati puni iznos osiguranja, bez ikakvog bonusa?

Hvala!
Nekako je to logično. Ako je prenio na sina, nije je uduplao, dao mu je komplet bonus i mora krenuti od 0 (u ovom slučaju 100%)
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#625 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by mk ultra »

Ned071 wrote:jbt koja halka sa širokog brijega

https://www.faktor.ba/vijest/tehniki-pr ... -km-281800
trebalo je imati novaca 1996-2000
Post Reply