Novi zakon - premija auto osiguranja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#101 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by mahalas505 »

Bakir1 wrote:1.5 kompromisno moralo se krenuti nekako...
Ponajvise zbog neodjava vozila i slicno...
Naravoucenje prodas auto odjavis raskines policu sa osiguranjem a novi vlasnik zakljuci novu.
Ti si sve do tada ugovarajuca strana sa pravima i obavezama
Ma samo mi je to malo skrenulo paznju, mislim da nije fer, onako laicki-logicno gledano :) . Takodjer, i ja mislim da ce sada ljudi gledati da odjave auto sa sebe odmah nakon sto ga prodaju.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#102 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

"kriv" sam sto dosad nisam imao automobil na sebi i zelim da kupim auto, i u odnosu na nekog ko je kupio auto prije godinu dana jacu placati 100% policu ? samo parafraziram...
presmijesno

EXTRA :lol:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#103 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by seoBIH »

dgL_ wrote:"kriv" sam sto dosad nisam imao automobil na sebi i zelim da kupim auto, i u odnosu na nekog ko je kupio auto prije godinu dana jacu placati 100% policu ? samo parafraziram...
presmijesno

EXTRA :lol:
Jbga druze, nameti ce rasti :) Isto ti je i sa nekretninom. Stari ti ima na sebi kucu/stan, ali kada bi ti kupio sebi nekretninu, na nju bi i platio porez.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#104 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

seoBIH wrote:
dgL_ wrote:"kriv" sam sto dosad nisam imao automobil na sebi i zelim da kupim auto, i u odnosu na nekog ko je kupio auto prije godinu dana jacu placati 100% policu ? samo parafraziram...
presmijesno

EXTRA :lol:
Jbga druze, nameti ce rasti :) Isto ti je i sa nekretninom. Stari ti ima na sebi kucu/stan, ali kada bi ti kupio sebi nekretninu, na nju bi i platio porez.

ima smisla, ali porez ide drzavi, a premija osiguranja ide najvecim lopovima... jedino je to razlika...

znaci da ce za registraciju nekog autica prosjecnog (prvi put) biti potrebno izdvojiti oko 700 KM... (jos ako uzmes u obzir recimo i tablice i saobracajnu ode to i vise)

ideja jeste mozda na mjestu, ali po meni se na njoj treba jos uraditi prije implementacije...
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#105 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by mali_milojica »

Kad je bal,nek je maskenbal. Neka rtv taksu vezu uz registraciju :D
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#106 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by condy »

tempuser wrote:
condy wrote:
Cijene vozila kod nas i vani nisu iste, jer su kod nas slabija vozila, a pogotovo cijene ovlaštenih servisa. Satnica u jednom renomiranom ovlaštenom servisu je oko 50 eura. Te satnice kod nas nigdje nema. Litar ulja je duplo skuplji nego kod nas... itd.
Tacno, nisu iste, kod nas su skuplje. Isti auto ce do registracije biti skuplji za troskove transporta, speditera i PDV-a. Jedino gdje smo povoljniji je cijena rada u servisu, cijene dijelova su iste. Na kraju krajeva ni cijene osigiranja nisu kao vani, ali nema logike da se apsolitno prilagide standardu.
Informise se malo prije nego nesto tvrdis. Na mobile.de mozes uporediti cijene novih i polovnih vozila vani i kod nas. Nova vozila su dosta skuplja vani a kod polovnih vozila je manja razlika. O tome je vec pisano na drugim temama.

AO osiguranje jeste obavezno osiguranje ali to ne opravdava uplitanje u cijenu premije osiguranja. U polici osiguranja je osiguran odredjeni novcani iznos za slucaj naknade stete trecim licim. Taj osigurani iznos je fakticki nemoguce dostici, i on ne ovisi od premije osiguranja, tako da je apsolutno nebitno ko koliku premiju placa i to ne moze bit od uticaja za naknadu stete. Za tu osiguranu sumu svako osiguranje treba da shodno svojoj poslovnoj politici odredi odredjenu premiju koju treba platiti, i ta premija po meni ne treba da bude ista. Znaci, jedno je odrediti minimalni iznos osigurane sume za slucaj nezgode, kao obavezan u svakoj polici a sasvim drugo je uplitanje u visinu premije za tu osiguranu sumu.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#107 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

mali_milojica wrote:Kad je bal,nek je maskenbal. Neka rtv taksu vezu uz registraciju :D
12 mjeseci x 7-8 KM nezz ni ja koliko je i mjera...

i toplane mogu i sve ono sto ljudi bojkotuju i ne zele da placaju treba uz registraciju stavit ;)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#108 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by supercali »

ja ne znam sta je problem ako recimo ti kao vozac pazis i nemas sudara
naravno uvijek se moze desiti da pogrijesis
al do sada si ti koji nikad nisi napravio sudar ili eventualno 1 isti kao i onaj sto je skrivio 50 sudara
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#109 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

supercali wrote:ja ne znam sta je problem ako recimo ti kao vozac pazis i nemas sudara
naravno uvijek se moze desiti da pogrijesis
al do sada si ti koji nikad nisi napravio sudar ili eventualno 1 isti kao i onaj sto je skrivio 50 sudara

Nemam kumašine nista protiv tog tipa kaznjavanja, ali iz cipela me izuva ovo gore sto sam spomenuo... u Novembru mi istice reg. i mislio sam sa oca prebaciti auto na sebe... i trebam tu igranku platiti 650-700 KM ??? Za sta ???

Ti si u prethodnim postovima ukapiro sta je po meni bezveze... znam jada je tako svugdje u Europi i sve, ali mi smo sve.. samo nismo u Europi... eto o tome se radi
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#110 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by supercali »

neka ga onda na ocu i dalje
bit ces uvijek onda u bonusu ako ne pravis sudare
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#111 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by insomnia78 »

dgL_ wrote:
supercali wrote:ja ne znam sta je problem ako recimo ti kao vozac pazis i nemas sudara
naravno uvijek se moze desiti da pogrijesis
al do sada si ti koji nikad nisi napravio sudar ili eventualno 1 isti kao i onaj sto je skrivio 50 sudara

Nemam kumašine nista protiv tog tipa kaznjavanja, ali iz cipela me izuva ovo gore sto sam spomenuo... u Novembru mi istice reg. i mislio sam sa oca prebaciti auto na sebe... i trebam tu igranku platiti 650-700 KM ??? Za sta ???

Ti si u prethodnim postovima ukapiro sta je po meni bezveze... znam jada je tako svugdje u Europi i sve, ali mi smo sve.. samo nismo u Europi... eto o tome se radi
E pa onda nemoj ocekivati da se vozis ko ostali evropljani
Last edited by insomnia78 on 12/05/2015 23:42, edited 1 time in total.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#112 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by condy »

supercali wrote:ja ne znam sta je problem ako recimo ti kao vozac pazis i nemas sudara
naravno uvijek se moze desiti da pogrijesis
al do sada si ti koji nikad nisi napravio sudar ili eventualno 1 isti kao i onaj sto je skrivio 50 sudara
Meni nisu jasni ljudi koji sad placaju preminu za policu recimo 250KM i nemaju nista protiv da u buduce je placaju 350 KM ili cak vise. Odnosno dobijam istu policu osiguranja prilikom iduce registracije kao i do sada ali skuplju za sto do dvjesto marka.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#113 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

supercali wrote:neka ga onda na ocu i dalje
bit ces uvijek onda u bonusu ako ne pravis sudare

otac ima drugo auto takodjer na sebi.. iz prethodnih postova sam zakljucio da jedno od ta 2 auta otpada svakako...??
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#114 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by zrakomlat »

sema911s wrote:zrakomlat meni su isto pokazali vrata prije 6-7 godina u setasu,,. jer sam tipu naglasio da mu nerade kocnice,.,

kaze vlasnik ti meni odabijas posaoo,., haj ti svojim putem,.,

a tip je dovlacio 3 godine isto auto sa ispucalom sajbom(samo njalju zalijepio preko) i sve govori hocu Boga mi samo vi mene pustite odo ja cim zavrsite
:lol:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#115 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by condy »

dgL_ wrote:
supercali wrote:ja ne znam sta je problem ako recimo ti kao vozac pazis i nemas sudara
naravno uvijek se moze desiti da pogrijesis
al do sada si ti koji nikad nisi napravio sudar ili eventualno 1 isti kao i onaj sto je skrivio 50 sudara

Nemam kumašine nista protiv tog tipa kaznjavanja, ali iz cipela me izuva ovo gore sto sam spomenuo... u Novembru mi istice reg. i mislio sam sa oca prebaciti auto na sebe... i trebam tu igranku platiti 650-700 KM ??? Za sta ???

Ti si u prethodnim postovima ukapiro sta je po meni bezveze... znam jada je tako svugdje u Europi i sve, ali mi smo sve.. samo nismo u Europi... eto o tome se radi
Ma nije tako svugdje u Evropi, pusti tu pricu. Osiguranja su vani mnogo uredjenija i tacno se znaju njihove obaveze. Ovdje kad treba nabijati cijene premije za police osiguranja pozivaju se na Evropu a kada treba platiti stetu, gledaju da je umanje do minimuma ili da je uopce ne plate i ne o aziru se na visine koje se vani isplacuju. Npr. Za smrtni slucaj po clanu porodicnog domacinstva se placa iznos od samo 20.000 KM. Za teske tjelesne povrede od 2.500 do 10.000 KM. Taj iznos vani je za pet puta veci.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#116 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by supercali »

condy wrote:
supercali wrote:ja ne znam sta je problem ako recimo ti kao vozac pazis i nemas sudara
naravno uvijek se moze desiti da pogrijesis
al do sada si ti koji nikad nisi napravio sudar ili eventualno 1 isti kao i onaj sto je skrivio 50 sudara
Meni nisu jasni ljudi koji sad placaju preminu za policu recimo 250KM i nemaju nista protiv da u buduce je placaju 350 KM ili cak vise. Odnosno dobijam istu policu osiguranja prilikom iduce registracije kao i do sada ali skuplju za sto do dvjesto marka.
a meni nisu jasni ljudi koji placaju 250 i ako ne izazovu sudar opet ce placati 250

znaci ako nisi problematican vozac koji imas sudara svake godine ne znam zasto briga?
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#117 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by zrakomlat »

mali_milojica wrote:Kad je bal,nek je maskenbal. Neka rtv taksu vezu uz registraciju :D
hahaha kralju :thumbup:
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#118 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

supercali wrote:
condy wrote:
supercali wrote:ja ne znam sta je problem ako recimo ti kao vozac pazis i nemas sudara
naravno uvijek se moze desiti da pogrijesis
al do sada si ti koji nikad nisi napravio sudar ili eventualno 1 isti kao i onaj sto je skrivio 50 sudara
Meni nisu jasni ljudi koji sad placaju preminu za policu recimo 250KM i nemaju nista protiv da u buduce je placaju 350 KM ili cak vise. Odnosno dobijam istu policu osiguranja prilikom iduce registracije kao i do sada ali skuplju za sto do dvjesto marka.
a meni nisu jasni ljudi koji placaju 250 i ako ne izazovu sudar opet ce placati 250

znaci ako nisi problematican vozac koji imas sudara svake godine ne znam zasto briga?
jesam li problematican vozac ako autu ispred mene izleti pjesak on naglo prikoci i ja ga kucnem nazad.. jednom u 365 dana...

jesam li problematican vozac sto sam tek polozio i zelim kupiti sebi auto i trebam u startu da odustanem jer ce mi prva resgitracija biti 700 KM ??? Pogotovo ako nisam iz neke imucnije porodice i sam klepam kraj sa krajem...

ovo je udar na obicne gradjane samo malo bolje upakovan... ja ostajem pri tome...

postavi problem ovako ???

Zasto problematicni vozaci ne placaju 50% police osiguranja, a ovi koji nemaju udesa se oprosti jos 1/4 od toga ili nesto tako ??

Zato sto je njima manje para... nematu nikakve nagrade i kazne... igra je samo kazne ;)
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#119 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by zrakomlat »

Pa problematični vozači su do sad plaćali 50 %. Od sad će više.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#120 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by condy »

supercali wrote:
condy wrote:
supercali wrote:ja ne znam sta je problem ako recimo ti kao vozac pazis i nemas sudara
naravno uvijek se moze desiti da pogrijesis
al do sada si ti koji nikad nisi napravio sudar ili eventualno 1 isti kao i onaj sto je skrivio 50 sudara
Meni nisu jasni ljudi koji sad placaju preminu za policu recimo 250KM i nemaju nista protiv da u buduce je placaju 350 KM ili cak vise. Odnosno dobijam istu policu osiguranja prilikom iduce registracije kao i do sada ali skuplju za sto do dvjesto marka.
a meni nisu jasni ljudi koji placaju 250 i ako ne izazovu sudar opet ce placati 250

znaci ako nisi problematican vozac koji imas sudara svake godine ne znam zasto briga?
Ja nisam imao nikad nezgodu. Medjutim, odlucim da promjenim vozilo, uvezem ga i prvi put registrujem, i jeli opravdano da platim po novim pravilima policu 500 KM umjesto dosadasnjih 250 KM?
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#121 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by mahalas505 »

condy wrote:Ja nisam imao nikad nezgodu. Medjutim, odlucim da promjenim vozilo, uvezem ga i prvi put registrujem, i jeli opravdano da platim po novim pravilima policu 500 KM umjesto dosadasnjih 250 KM?
Jesi ti siguran da to tako fercera? Ja kontao da kad tek prvi put opcenito registrujes auto na sebe.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4374
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#122 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Romeo 80 »

Pa neces placati nista skuplje. Polisa se veze za tebe kao osobu, ne za auto. To se odnosi na osobe koje prvi put registruju auto na svoje ime i oni placaju skuplje.
User avatar
konektovan
Posts: 40633
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#123 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by konektovan »

Bananistan pravi,sta reci,kakvu posluku porati. :mrgreen:
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#124 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Danguba »

konektovan wrote:Bananistan pravi,sta reci,kakvu posluku porati. :mrgreen:
Upravo tako i na zalost.
Svi teze EU ali bi da izvrdaju pozitivnu praksu iste.

Ovo vec godinama fercera u EU. Cak su uveli toleranciju na 2-3 manja udesa(ogrebotine, zakacio nekoga na parkingu, neki stub...) da ne gubis procenat nego to regulisu bonus-malus.
Je li stvarno neko misli nakon izazvane nesrece i ogromne stete treba nastaviti sa 50% popustom? Kako ce osiguranje to naplatiti nego od povecanja tvoje premije.

Sto se tice tehnickog, svaka stanica se trudi da uradi sto kvalitetnije teh.pregled jer postoje mobilni kamioni za kontrolu auta. Oni su uvijek tu negdje u blizini i onaj koji zeli uvesti tek obavljen teh. pregled u bazu podataka oni mu to blokiraju sa napomenom da dolaze odmah pregledati to auto. Urade detaljan pregled na licu mjesta i ako je sve u redu ne prave probleme ali ako nadju bilo sta, postoji mogucnost da izgubi licencu za teh.pregled sto nikome nije u cilju. Zato trkeljaju sve zivo od brisaca i pojasa do svakog ovjesa.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#125 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by supercali »

condy wrote: Ja nisam imao nikad nezgodu. Medjutim, odlucim da promjenim vozilo, uvezem ga i prvi put registrujem, i jeli opravdano da platim po novim pravilima policu 500 KM umjesto dosadasnjih 250 KM?
a to prije auto si registrovao pretpostavljam u kini
Post Reply