Novi Zakon o visokom obrazovanju

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
mixone1995
Posts: 3527
Joined: 16/07/2012 19:25

#1 Novi Zakon o visokom obrazovanju

Post by mixone1995 »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-sluzb ... /170824087

:bih: :bih:

Komentari? Da li ovo znaci da ce fakulteti od ove akademske godine morati objaviti nove nastavne planove i programe?
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2 Re: Novi Zakon o visokom obrazovanju

Post by hrasno38 »

Koliko sam ja uspio da procitam nakon sto su donjeli zakon izbaceno je dosta stvari koji se ticu direktno studiranja i mislim da su studenti naguzeni a da je KS bilo samo bitno da kontrolise pare koje vrti UNSA. Ono sto je najavljivatno kao dobro za studente toga vise vecine nema. Ne treba zaboraviti da je SPUSS u sluzbi vlasti tj SDA a ne studenata!!!!!
User avatar
mixone1995
Posts: 3527
Joined: 16/07/2012 19:25

#3 Re: Novi Zakon o visokom obrazovanju

Post by mixone1995 »

hrasno38 wrote:Koliko sam ja uspio da procitam nakon sto su donjeli zakon izbaceno je dosta stvari koji se ticu direktno studiranja i mislim da su studenti naguzeni a da je KS bilo samo bitno da kontrolise pare koje vrti UNSA. Ono sto je najavljivatno kao dobro za studente toga vise vecine nema. Ne treba zaboraviti da je SPUSS u sluzbi vlasti tj SDA a ne studenata!!!!!
Objektivno gledajuci, ovako "na prvu", ovaj zakon se cini i vise nego okej za jednog studenta, a sada cemo vidjeti kako ce to izgledati u praksi .. A logicno da je SPUS u sluzbi SDA, nije tu nista novo .. i prije i sada :cry: :cry:
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#4 Re: Novi Zakon o visokom obrazovanju

Post by hrasno38 »

mixone1995 wrote:
hrasno38 wrote:Koliko sam ja uspio da procitam nakon sto su donjeli zakon izbaceno je dosta stvari koji se ticu direktno studiranja i mislim da su studenti naguzeni a da je KS bilo samo bitno da kontrolise pare koje vrti UNSA. Ono sto je najavljivatno kao dobro za studente toga vise vecine nema. Ne treba zaboraviti da je SPUSS u sluzbi vlasti tj SDA a ne studenata!!!!!
Objektivno gledajuci, ovako "na prvu", ovaj zakon se cini i vise nego okej za jednog studenta, a sada cemo vidjeti kako ce to izgledati u praksi .. A logicno da je SPUS u sluzbi SDA, nije tu nista novo .. i prije i sada :cry: :cry:
Da u pravu si ono sto sam ja citao je stari zakon jer kad otkucas "zakon o visokom obrazovanju KS" prvo sto dobijes je ovo

https://mon.ks.gov.ba/sites/mon.ks.gov. ... /22-10.pdf

i tek kad dodjes do kraja skontas da je to stari zakon :D Da sto se tice SPUS-ato i vrapci vec zanju da je Bakirov podmladak......samo ne znas kako ce jadni kad im sljedece izbore Bakir dibidus popusi!!!
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#5 Re: Novi Zakon o visokom obrazovanju

Post by Daryl Dixon »

.
The BEN10
Posts: 7569
Joined: 19/09/2011 09:03

#6 Re: Novi Zakon o visokom obrazovanju

Post by The BEN10 »

Daryl Dixon wrote:.
+1
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#7 Re: Novi Zakon o visokom obrazovanju

Post by foton »

mixone1995 wrote: Objektivno gledajuci, ovako "na prvu", ovaj zakon se cini i vise nego okej za jednog studenta, a sada cemo vidjeti kako ce to izgledati u praksi ..
Koje su pozitivne izmjene? Nisam u toku, ali me interesuje sta se konkretno mijenja (osim tog dijela o finansiranju odnosno raspodjeli sredstava)? Transparentnost? Rokovi? Kvote?
User avatar
mixone1995
Posts: 3527
Joined: 16/07/2012 19:25

#8 Re: Novi Zakon o visokom obrazovanju

Post by mixone1995 »

foton wrote:
mixone1995 wrote: Objektivno gledajuci, ovako "na prvu", ovaj zakon se cini i vise nego okej za jednog studenta, a sada cemo vidjeti kako ce to izgledati u praksi ..
Koje su pozitivne izmjene? Nisam u toku, ali me interesuje sta se konkretno mijenja (osim tog dijela o finansiranju odnosno raspodjeli sredstava)? Transparentnost? Rokovi? Kvote?
Mogucnost prebacivanja duplo vise ects bodova u sljedecu godinu (12 sada, a prije je bilo 6), jos jedan dodatni septembarski rok, a i navodno profesori ce morati u roku od najdalje 7 radnih dana (tako nesto) objaviti rezultate ispita, sto do sada nije bio slucaj .. svaki student ima pravo samo jednom obnoviti godinu, sto je i posteno .. nece vise biti studiranja po 10 godina, tj upisa na fax zbog penzije ili neke XY stvari, samo da se vodi da odredjena osoba studira .. :mrgreen: ima tu jos dodatnih stvari, ali sve to moze biti mrtvo slovo na papiru, opet je moguce da se vecina tih stvari ne bude postovala u praksi .. :-? :-?
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#9 Re: Novi Zakon o visokom obrazovanju

Post by foton »

mixone1995 wrote:
foton wrote:
mixone1995 wrote: Objektivno gledajuci, ovako "na prvu", ovaj zakon se cini i vise nego okej za jednog studenta, a sada cemo vidjeti kako ce to izgledati u praksi ..
Koje su pozitivne izmjene? Nisam u toku, ali me interesuje sta se konkretno mijenja (osim tog dijela o finansiranju odnosno raspodjeli sredstava)? Transparentnost? Rokovi? Kvote?
Mogucnost prebacivanja duplo vise ects bodova u sljedecu godinu (12 sada, a prije je bilo 6), jos jedan dodatni septembarski rok, a i navodno profesori ce morati u roku od najdalje 7 radnih dana (tako nesto) objaviti rezultate ispita, sto do sada nije bio slucaj .. svaki student ima pravo samo jednom obnoviti godinu, sto je i posteno .. nece vise biti studiranja po 10 godina, tj upisa na fax zbog penzije ili neke XY stvari, samo da se vodi da odredjena osoba studira .. :mrgreen: ima tu jos dodatnih stvari, ali sve to moze biti mrtvo slovo na papiru, opet je moguce da se vecina tih stvari ne bude postovala u praksi .. :-? :-?
Hvala! To sa prebacivanjem bodova u sljedecu godinu ima smisla, cak mislim da nema smisla uopste imati neke uslove za sljedecu godinu, trebalo bi se sve svesti na to da student mora poloziti odredjen skup predmeta da bi zavrsio skolovanje, a da bi prijavio odredjen ispit mora imati preduslove... itd... Znaci nista o upisu godine. I da recimo ne smije kasniti vise od xx bodova u odnosu na normu.

Jos jedan rok... hmmmm ne vidim veliku prednost tu. Ali to za profesore da moraju OBJAVITI rezultate u nekom roku je :thumbup:
gorbacovka
Posts: 222
Joined: 22/07/2004 12:13

#10 Re: Novi Zakon o visokom obrazovanju

Post by gorbacovka »

Da li igdje pise, zna li iko, da li je produžen krajnji rok za završetak studija /diplomiranje po starom (predbolonjskom) sistemu?
Nešto sam čula da je na građevinskom do 2020., pa da li iko ista zna?
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2436
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#11 Re: Novi Zakon o visokom obrazovanju

Post by ZyzzSar »

kome prijaviti eventualno krsenje Zakona o visokom obrazovanju, prosvjetnoj inspekciji, il nekome trecem?
User avatar
mixone1995
Posts: 3527
Joined: 16/07/2012 19:25

#12 Re: Novi Zakon o visokom obrazovanju

Post by mixone1995 »

ZyzzSar wrote:kome prijaviti eventualno krsenje Zakona o visokom obrazovanju, prosvjetnoj inspekciji, il nekome trecem?
Mozda za pocetak obratiti se dekanu tog odredjenog fakulteta ..
Post Reply