Novi zakon o pravima boraca F BiH

User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#1 Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by animus »

Cudno da nemamo temu o ovom zakonu. Malo se pisalo o blokadama ali o zakonu nista. Nije ni cudo pored svih politickih desavanja. Mislum da jw ovaj zakon vrlo bitan i da ce ptouzrokovati puni provlema u buducnosti.
Sta tacno donosi zakon?
Koliko je mjesecno opterecenje budžeta ovim zakonom?
Moze li uticati na stabilnost budzeta federacije?
Ko ce sve primati naknade po ovom zakonu?
Sta je sa registrom boraca?
Sta je odluceno u vezi udruzenja?
Masa pitanja a slabo ima odgovora u medijima. Proturječne informacije. Hajde da malo razmijenimo info.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#2 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by manijak1 »

:oops: registar je najvažnija stavka :oops: iz njega bi trebalo da proizilaze sve slijedeće stavke .
To nikako ne ide u prilog velikoj masi od , koliko ono upisanih na kraju 95-e :?
Ne mislim na vrijeme provedeno u Armiji RBiH ili drugoj komponenti , već u vrsti jedinice :oops: u kojoj si bio .I tek onda vrijeme pa ostale dileme.Kako ja vidim ovo je jedino SFRJ mogla novčano i politički podnijet , koja je i vojno porazila neprijatelje , strane i domaće , a onda je kao i ovdje uslijedio Show sa presvlačenjem i oblačenjem.
Jednostavno se ne spominje ni navod ko je sve i u kolikom iznosu koristio sve benefite do ovog vremena.A to bi isto trebalo biti u registru :D .....mah ....sve će to narod pozlatiti , kao i ove 23 godine .
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#3 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by animus »

Zakon je usvojen i evo sada citam da je komisija i usagalasila a u biti opet se nista ne zna. Ni registar koji se spominje i koji bi trebao biti glavni, ni nacin finansiranja, ni kolicina potrebnog novca, jedino se zna da ce biti 6 KM po mjesecu sluzbe u vojsci. Jos sam vidio da nemaju pravo na ova primanja oni koji imaju druga primanja (invalidi, penzioneri i sl.) a onda ispada da oni koji rade imaju pravo na ovaj dodatak.
Meni ovo djeluje neostvarivo i ovaj zakon ce samo napraviti vece probleme nakon izbora. Daju se prava koja se ne mogu finansirati jer nasa ekonomija je pretanka da bi se mogla opteretiti bilo kakvim novim nametima a ne vjerujem i da ce proci ovaj prijedlog u vezi kladionica.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11037
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#4 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by Prpa.ba »

Nijedna "revizija", kako SDA-ovska tako i SDP-ovska nije nikad rezultirala smanjenjem broja ljudi "u pravu", stavise, zavrsavalo se multimilionskim dugovanjima po osnovama tuzbi i rastom broja ljudi "u pravu". Umjesto stimulacije ekonomiji i odricanja drzave od dijela novca, za rezultat cemo imati jos jaci Sadakistan. Jos da uspiju freelancere dovesti na socijalu i to je to. :mrgreen:
The 100
Posts: 104
Joined: 28/07/2018 14:14

#5 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by The 100 »

samo u alan ford državi ima boraca i invalida nakon 26 godina iza rata, nikakve budućnosti u ovoj državi nema sem za stranačku furdu i njihovu pašćad
toska
Posts: 2990
Joined: 26/09/2016 14:08

#6 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by toska »

The 100 wrote:samo u alan ford državi ima boraca i invalida nakon 26 godina iza rata, nikakve budućnosti u ovoj državi nema sem za stranačku furdu i njihovu pašćad
baš je lijepo pročitati kada neko demobilizirane borce ovako naziva na BiH forumu i to stoji danima.
baglama
Posts: 987
Joined: 13/11/2010 16:09

#7 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by baglama »

The 100 wrote:samo u alan ford državi ima boraca i invalida nakon 26 godina iza rata, nikakve budućnosti u ovoj državi nema sem za stranačku furdu i njihovu pašćad


E nabijem te na hasima za tu izjavu to sto sam triput ranjen i nosam gelere, a nikad centa uzeo ne znaci da nema invalida
baglama
Posts: 987
Joined: 13/11/2010 16:09

#8 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by baglama »

The 100 wrote:samo u alan ford državi ima boraca i invalida nakon 26 godina iza rata, nikakve budućnosti u ovoj državi nema sem za stranačku furdu i njihovu pašćad


E nabijem te na hasima za tu izjavu to sto sam triput ranjen i nosam gelere, a nikad centa uzeo ne znaci da nema invalida

a bio od prvog do zadnjeg dana
Super Genijalac
Posts: 61
Joined: 02/08/2018 10:16

#9 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by Super Genijalac »

nikad neće biti objavljen registar boraca niti će se ukinuti razna boračka udruženja, rastegnuće oni ovo do izbora a onda još godina dok se vlast ne konsoliduje pa onda godina dok vlast pođe funkcionisat i tako sve do sljedećih izbora a boraca svake godine sve manje i manje.
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#10 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by Novak20 »

Oglasio se MMF odgađanjem tranše kredita.

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/889 ... _fbih.html
On je naglasio da se MMF ne protivi boračkim dodacima sve do onog trenutka u kojem su jasno određeni – da pravi ljudi dobiju prave iznose novca, da su transferi novca transparentni i da je kompletan paket mjera takav da ga vlasti mogu priuštiti.

Prema njegovim riječima, ovaj novi zakon koji se trenutno razmatra ne zadovoljava nijedan od pomenutih kriterijuma.

– Troškovi koji su nam predstavljeni od 14 miliona KM biće mnogo veći i mi govorimo o nekoliko stotina miliona KM, prema nekim procjenama. To će u potpunosti ugroziti finansijsku stabilnost u FBiH u godinama koje dolaze – istakao je Parodi.

On je naveo da će to onemogućiti vlasti da novac troše na primarne potrebe, poput obrazovanja, zdravstva ili investicija, te dodao da je MMF posebno zabrinut što ne postoji registar veterana u FBiH, a što povećava šanse za prevare i korupciju.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#11 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by славянин »

Novak20 wrote:Oglasio se MMF odgađanjem tranše kredita.

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/889 ... _fbih.html
On je naglasio da se MMF ne protivi boračkim dodacima sve do onog trenutka u kojem su jasno određeni – da pravi ljudi dobiju prave iznose novca, da su transferi novca transparentni i da je kompletan paket mjera takav da ga vlasti mogu priuštiti.

Prema njegovim riječima, ovaj novi zakon koji se trenutno razmatra ne zadovoljava nijedan od pomenutih kriterijuma.

– Troškovi koji su nam predstavljeni od 14 miliona KM biće mnogo veći i mi govorimo o nekoliko stotina miliona KM, prema nekim procjenama. To će u potpunosti ugroziti finansijsku stabilnost u FBiH u godinama koje dolaze – istakao je Parodi.

On je naveo da će to onemogućiti vlasti da novac troše na primarne potrebe, poput obrazovanja, zdravstva ili investicija, te dodao da je MMF posebno zabrinut što ne postoji registar veterana u FBiH, a što povećava šanse za prevare i korupciju.
:facepalm:
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#12 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by hamza_sa »

animus wrote:Zakon je usvojen i evo sada citam da je komisija i usagalasila *1 a u biti opet se nista ne zna. Ni registar koji se spominje i koji bi trebao biti glavni *2, ni nacin finansiranja, ni kolicina potrebnog novca, jedino se zna da ce biti 6 KM po mjesecu sluzbe u vojsci. Jos sam vidio da nemaju pravo na ova primanja oni koji imaju druga primanja (invalidi, penzioneri i sl.) a onda ispada da oni koji rade imaju pravo na ovaj dodatak.
Meni ovo djeluje neostvarivo i ovaj zakon ce samo napraviti vece probleme nakon izbora. Daju se prava koja se ne mogu finansirati jer nasa ekonomija je pretanka da bi se mogla opteretiti bilo kakvim novim nametima a ne vjerujem i da ce proci ovaj prijedlog u vezi kladionica.
Ako ti ne smeta, ja bih se ukljucio u raspravu.

*1

Zakon nije usvojen, niti ga je komisija usaglasila. Ako si pratio danasnja zbivanja, mogao si primjetiti da je tamo neki frajer iz parlamenta koji se odaziva na gosp. Tufekcic rekao da ce tek u cetvrtak ta komisija pokusati zasjedati.

*2

Registar branioca/branitelja je najvaznija stvar u svoj ovoj prici. Pusti suplje price koje se provlace u vezi love, kada je Zakon u pitanju. Ovi smradovi koji su trenutno na vlasti dali bi i dio svog novca za ispunjavanje finansijskih obaveza iz Zakona, samo im je problem taj registar. U nastavku cu podrobnije objasniti.





Zakon o pravima demobilisanih boraca. Ma dajte ljudi, grohotom se smijem.

Prosle su 22 godine i nesto mjeseci od zaustavljanja agresije. I evo danas nakon tog vremena se govori o tom Zakonu. Pa, na pocetku agresije ja sam imao 19 godina. Danas sam srednjovjecan covjek koji polako gazi svoju 45. godinu. Spadam u kategoriju ljudi koja je na pocetku agresija bila mladja. Sta je sa ljudima koji su u to vrijeme imali 40 i vise godina?!?!?

E, pa danas se govori o Zakonu koji bi kao trebao rjesavati probleme tih ljudi. Da je neko zelio rjesavati te probleme, to bi se radilo odmah po zaustavljanju agresije i demobilisanju istih. A, danas? Danas je to, malte ne, prica za malu djecu.

Prica kojom maltretiraju i demobilisane borce i "ostale" gradjane. (svjedoci smo zbivanja kad god se iz rukava izvuce ta prica)

Registar branioca/branitelja nikada nece biti objavljen. Svi trebaju da shvate da imena i prezimena koja se danas spominju kao braniteljska populacija premasuju cifru od 500 000. Zvanicni dokumenti Armije RBiH po zavrsetku agresije govore da je u sastavu iste bilo oko 240 000 pripadnika. Slobodnom procjenom dodajmo da je poginulo ili trajno onosposobljeno tokom trajanja agresije jos oko 50 000 pripadnika, ispada da resto odlazi na pripadnike HVO-a. Nemoguce.

Registar branioca/branitelja nikada nece biti objavljen zato sto je taj registar glasacka masinerija. Glasacka masinerija za ove koji su na vlasti.

Glasacka masinerija koju su stvorili ovi koji su na vlasti, koji su bili i koji ce je odrzavati oni koji dodju na vlast.

Od zavrsetka agresije oni su od boraca stvarali socijalne slucajeve, velikodusno podrzani od predstavnika istih, koje su uspjevali kupiti za par hiljada maraka. Pocev od mene pa nadalje, godinama su od nas pravili socijalne slucajeve, zarad svojih licnih ciljeva. To su mazlumi koji nisu bili u stanju niti su znali, a ni danas ne znaju, napraviti neku opcedrustvenu vrijednost, kojom su izmedju ostalog mogli rijesiti i probleme demobilisanih boraca.

Borcima su godinama obecavali sve i svasta, umjesto da su se potrudili da ljudima omoguce bilo kakav posao, pa da isti zive od svog rada, oni su ih uspavljivali svojim pricama, tako da danas kada je vrijeme ucinilo svoje i mnogi od tih boraca su, dosavsi u pozne godine i postali radno ne produktivni, bolesni i kada su shvatili da ce polako da umiru zaboravljeni od svih, a u nemogucnosti da sebi zarade za skromni obrok i sacicu ljekova, pokrenuli kampanju protesta.

Znam da ce svakome onome ko bude citao ovo sto pisem biti cudno sto to pisem, ali protesta koji odgovaraju ovima na vlasti.

Da, njima! Jer, do izbora je ostalo jos samo 2 mjeseca. Nase drustvo je podijeljeno na hiljadu nekih kategorija i svakoj od njih treba dati igracku kojom ce se baviti, a oni ce na raznorazne nacine manipulacijama to iskoristavati samo da bi i nakon oktobra ostali na vlasti.

Ako mislite da pisem gluposti, hajmo redom. A, kao eklatantan primjer cu uzeti teme sa ovog foruma oko kojih se svakodnevno vode rasprave, a u stvari su teme iz svakodnevnog zivota, veoma naglasene u vrijeme izbora.

1. Borci i boracki zakon
2. Porez na dohodak na freelancing
3. Peljeski most
4. Žele li Srbi nezavisnu Republiku Srpsku ili ujedinjenu sa Srbijom
5. Milorad Dodik ALL ABOUT
6. SDA-All about
7. Dešavanja u Srbiji
8. Desavanja u Hrvatskoj
9. Sebija All about ....................................


I jos na stotine tema. I, samo ako se osvrnete oko sebe i poslusate, primjetit cete da je to nas zivot svagdasnji.

A, sto je najgore zivot prodje.

U svijetu ljudi zive svoje zivote. Uzivaju u njemu. A, mi?

Pa, primjecujete li da samo sto nismo zaratlili?!?!?!

Molim Boga da do toga nikada vise ne dodje, jer sam kao svjedok prethodnog, svjestan sta to znaci. Ne bih nikada nikome vise pozelio tu patnju.

I ne zaboravite sta vam Hamza pise. Svi smo mi i registar branioca, i registar freelancera, i registar i ovih i onih.

Igracka u njihovim rukama. :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#13 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by Seawolf »

hamza_sa wrote: ....
*1

Zakon nije usvojen, niti ga je komisija usaglasila. Ako si pratio danasnja zbivanja, mogao si primjetiti da je tamo neki frajer iz parlamenta koji se odaziva na gosp. Tufekcic rekao da ce tek u cetvrtak ta komisija pokusati zasjedati.

*2

Registar branioca/branitelja je najvaznija stvar u svoj ovoj prici. Pusti suplje price koje se provlace u vezi love, kada je Zakon u pitanju. Ovi smradovi koji su trenutno na vlasti dali bi i dio svog novca za ispunjavanje finansijskih obaveza iz Zakona, samo im je problem taj registar. U nastavku cu podrobnije objasniti.





Zakon o pravima demobilisanih boraca. Ma dajte ljudi, grohotom se smijem.

Prosle su 22 godine i nesto mjeseci od zaustavljanja agresije. I evo danas nakon tog vremena se govori o tom Zakonu. Pa, na pocetku agresije ja sam imao 19 godina. Danas sam srednjovjecan covjek koji polako gazi svoju 45. godinu. Spadam u kategoriju ljudi koja je na pocetku agresija bila mladja. Sta je sa ljudima koji su u to vrijeme imali 40 i vise godina?!?!?

E, pa danas se govori o Zakonu koji bi kao trebao rjesavati probleme tih ljudi. Da je neko zelio rjesavati te probleme, to bi se radilo odmah po zaustavljanju agresije i demobilisanju istih. A, danas? Danas je to, malte ne, prica za malu djecu.

Prica kojom maltretiraju i demobilisane borce i "ostale" gradjane. (svjedoci smo zbivanja kad god se iz rukava izvuce ta prica)

Registar branioca/branitelja nikada nece biti objavljen. Svi trebaju da shvate da imena i prezimena koja se danas spominju kao braniteljska populacija premasuju cifru od 500 000. Zvanicni dokumenti Armije RBiH po zavrsetku agresije govore da je u sastavu iste bilo oko 240 000 pripadnika. Slobodnom procjenom dodajmo da je poginulo ili trajno onosposobljeno tokom trajanja agresije jos oko 50 000 pripadnika, ispada da resto odlazi na pripadnike HVO-a. Nemoguce.

Registar branioca/branitelja nikada nece biti objavljen zato sto je taj registar glasacka masinerija. Glasacka masinerija za ove koji su na vlasti.

Glasacka masinerija koju su stvorili ovi koji su na vlasti, koji su bili i koji ce je odrzavati oni koji dodju na vlast.

Od zavrsetka agresije oni su od boraca stvarali socijalne slucajeve, velikodusno podrzani od predstavnika istih, koje su uspjevali kupiti za par hiljada maraka. Pocev od mene pa nadalje, godinama su od nas pravili socijalne slucajeve, zarad svojih licnih ciljeva. To su mazlumi koji nisu bili u stanju niti su znali, a ni danas ne znaju, napraviti neku opcedrustvenu vrijednost, kojom su izmedju ostalog mogli rijesiti i probleme demobilisanih boraca.

Borcima su godinama obecavali sve i svasta, umjesto da su se potrudili da ljudima omoguce bilo kakav posao, pa da isti zive od svog rada, oni su ih uspavljivali svojim pricama, tako da danas kada je vrijeme ucinilo svoje i mnogi od tih boraca su, dosavsi u pozne godine i postali radno ne produktivni, bolesni i kada su shvatili da ce polako da umiru zaboravljeni od svih, a u nemogucnosti da sebi zarade za skromni obrok i sacicu ljekova, pokrenuli kampanju protesta.

Znam da ce svakome onome ko bude citao ovo sto pisem biti cudno sto to pisem, ali protesta koji odgovaraju ovima na vlasti.

Da, njima! Jer, do izbora je ostalo jos samo 2 mjeseca. Nase drustvo je podijeljeno na hiljadu nekih kategorija i svakoj od njih treba dati igracku kojom ce se baviti, a oni ce na raznorazne nacine manipulacijama to iskoristavati samo da bi i nakon oktobra ostali na vlasti.

Ako mislite da pisem gluposti, hajmo redom. A, kao eklatantan primjer cu uzeti teme sa ovog foruma oko kojih se svakodnevno vode rasprave, a u stvari su teme iz svakodnevnog zivota, veoma naglasene u vrijeme izbora.

1. Borci i boracki zakon
2. Porez na dohodak na freelancing
3. Peljeski most
4. Žele li Srbi nezavisnu Republiku Srpsku ili ujedinjenu sa Srbijom
5. Milorad Dodik ALL ABOUT
6. SDA-All about
7. Dešavanja u Srbiji
8. Desavanja u Hrvatskoj
9. Sebija All about ....................................


I jos na stotine tema. I, samo ako se osvrnete oko sebe i poslusate, primjetit cete da je to nas zivot svagdasnji.

A, sto je najgore zivot prodje.

U svijetu ljudi zive svoje zivote. Uzivaju u njemu. A, mi?

Pa, primjecujete li da samo sto nismo zaratlili?!?!?!

Molim Boga da do toga nikada vise ne dodje, jer sam kao svjedok prethodnog, svjestan sta to znaci. Ne bih nikada nikome vise pozelio tu patnju.

I ne zaboravite sta vam Hamza pise. Svi smo mi i registar branioca, i registar freelancera, i registar i ovih i onih.

Igracka u njihovim rukama. :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:
Bravo!
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#14 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by славянин »

hamza_sa wrote:
animus wrote:Zakon je usvojen i evo sada citam da je komisija i usagalasila *1 a u biti opet se nista ne zna. Ni registar koji se spominje i koji bi trebao biti glavni *2, ni nacin finansiranja, ni kolicina potrebnog novca, jedino se zna da ce biti 6 KM po mjesecu sluzbe u vojsci. Jos sam vidio da nemaju pravo na ova primanja oni koji imaju druga primanja (invalidi, penzioneri i sl.) a onda ispada da oni koji rade imaju pravo na ovaj dodatak.
Meni ovo djeluje neostvarivo i ovaj zakon ce samo napraviti vece probleme nakon izbora. Daju se prava koja se ne mogu finansirati jer nasa ekonomija je pretanka da bi se mogla opteretiti bilo kakvim novim nametima a ne vjerujem i da ce proci ovaj prijedlog u vezi kladionica.
Ako ti ne smeta, ja bih se ukljucio u raspravu.

*1

Zakon nije usvojen, niti ga je komisija usaglasila. Ako si pratio danasnja zbivanja, mogao si primjetiti da je tamo neki frajer iz parlamenta koji se odaziva na gosp. Tufekcic rekao da ce tek u cetvrtak ta komisija pokusati zasjedati.

*2

Registar branioca/branitelja je najvaznija stvar u svoj ovoj prici. Pusti suplje price koje se provlace u vezi love, kada je Zakon u pitanju. Ovi smradovi koji su trenutno na vlasti dali bi i dio svog novca za ispunjavanje finansijskih obaveza iz Zakona, samo im je problem taj registar. U nastavku cu podrobnije objasniti.





Zakon o pravima demobilisanih boraca. Ma dajte ljudi, grohotom se smijem.

Prosle su 22 godine i nesto mjeseci od zaustavljanja agresije. I evo danas nakon tog vremena se govori o tom Zakonu. Pa, na pocetku agresije ja sam imao 19 godina. Danas sam srednjovjecan covjek koji polako gazi svoju 45. godinu. Spadam u kategoriju ljudi koja je na pocetku agresija bila mladja. Sta je sa ljudima koji su u to vrijeme imali 40 i vise godina?!?!?

E, pa danas se govori o Zakonu koji bi kao trebao rjesavati probleme tih ljudi. Da je neko zelio rjesavati te probleme, to bi se radilo odmah po zaustavljanju agresije i demobilisanju istih. A, danas? Danas je to, malte ne, prica za malu djecu.

Prica kojom maltretiraju i demobilisane borce i "ostale" gradjane. (svjedoci smo zbivanja kad god se iz rukava izvuce ta prica)

Registar branioca/branitelja nikada nece biti objavljen. Svi trebaju da shvate da imena i prezimena koja se danas spominju kao braniteljska populacija premasuju cifru od 500 000. Zvanicni dokumenti Armije RBiH po zavrsetku agresije govore da je u sastavu iste bilo oko 240 000 pripadnika. Slobodnom procjenom dodajmo da je poginulo ili trajno onosposobljeno tokom trajanja agresije jos oko 50 000 pripadnika, ispada da resto odlazi na pripadnike HVO-a. Nemoguce.

Registar branioca/branitelja nikada nece biti objavljen zato sto je taj registar glasacka masinerija. Glasacka masinerija za ove koji su na vlasti.

Glasacka masinerija koju su stvorili ovi koji su na vlasti, koji su bili i koji ce je odrzavati oni koji dodju na vlast.

Od zavrsetka agresije oni su od boraca stvarali socijalne slucajeve, velikodusno podrzani od predstavnika istih, koje su uspjevali kupiti za par hiljada maraka. Pocev od mene pa nadalje, godinama su od nas pravili socijalne slucajeve, zarad svojih licnih ciljeva. To su mazlumi koji nisu bili u stanju niti su znali, a ni danas ne znaju, napraviti neku opcedrustvenu vrijednost, kojom su izmedju ostalog mogli rijesiti i probleme demobilisanih boraca.

Borcima su godinama obecavali sve i svasta, umjesto da su se potrudili da ljudima omoguce bilo kakav posao, pa da isti zive od svog rada, oni su ih uspavljivali svojim pricama, tako da danas kada je vrijeme ucinilo svoje i mnogi od tih boraca su, dosavsi u pozne godine i postali radno ne produktivni, bolesni i kada su shvatili da ce polako da umiru zaboravljeni od svih, a u nemogucnosti da sebi zarade za skromni obrok i sacicu ljekova, pokrenuli kampanju protesta.

Znam da ce svakome onome ko bude citao ovo sto pisem biti cudno sto to pisem, ali protesta koji odgovaraju ovima na vlasti.

Da, njima! Jer, do izbora je ostalo jos samo 2 mjeseca. Nase drustvo je podijeljeno na hiljadu nekih kategorija i svakoj od njih treba dati igracku kojom ce se baviti, a oni ce na raznorazne nacine manipulacijama to iskoristavati samo da bi i nakon oktobra ostali na vlasti.

Ako mislite da pisem gluposti, hajmo redom. A, kao eklatantan primjer cu uzeti teme sa ovog foruma oko kojih se svakodnevno vode rasprave, a u stvari su teme iz svakodnevnog zivota, veoma naglasene u vrijeme izbora.

1. Borci i boracki zakon
2. Porez na dohodak na freelancing
3. Peljeski most
4. Žele li Srbi nezavisnu Republiku Srpsku ili ujedinjenu sa Srbijom
5. Milorad Dodik ALL ABOUT
6. SDA-All about
7. Dešavanja u Srbiji
8. Desavanja u Hrvatskoj
9. Sebija All about ....................................


I jos na stotine tema. I, samo ako se osvrnete oko sebe i poslusate, primjetit cete da je to nas zivot svagdasnji.

A, sto je najgore zivot prodje.

U svijetu ljudi zive svoje zivote. Uzivaju u njemu. A, mi?

Pa, primjecujete li da samo sto nismo zaratlili?!?!?!

Molim Boga da do toga nikada vise ne dodje, jer sam kao svjedok prethodnog, svjestan sta to znaci. Ne bih nikada nikome vise pozelio tu patnju.

I ne zaboravite sta vam Hamza pise. Svi smo mi i registar branioca, i registar freelancera, i registar i ovih i onih.

Igracka u njihovim rukama. :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:
:thumbup:
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#15 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by Novak20 »

Politika je čudo.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/prepirk ... /180807010
Jasmin Kadić, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH koji je nedavno prešao iz DF-a u SDP, obznanio je na Facebooku informaciju prema kojoj je Hamza Krkalić, jedan od organizatora boračkih protesta i blokada saobraćajnica, na listi DF-a za predstojeće izbore.
Na priloženom spisku Centralne izborne komisije BiH, koji je jučer zvanično objavljen, stoji da je Krkalić drugi na listi stranke koju predvodi Željko Komšić za Federalni parlament iz Zeničko-dobojskog kantona.

"Da su se među demobilisane borce koji više od godinu dana protestuju i traže svoja prava ubacili i politički elementi koji pokušavaju artikulirati interese političkih stranaka i ubrati te najjadnije političke poene, to smo također ili znali ili sumnjali.
Ipak, kada imate ambiciju da budete kandidat na listi za Parlament FBIH, kao što je to Hamza Krkalić, te istovremeno preuzimate ulogu predstavljanja boraca i njihovih zahtjeva, onda najmanje što trebate i morate učiniti jeste da to objelodanite i da kao politički predstavnik preuzmete odgovornost", napisao je, između ostalog, Kadić.
halo_ba
Posts: 1582
Joined: 05/10/2005 21:06

#16 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by halo_ba »

Novak20 wrote:Politika je čudo.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/prepirk ... /180807010
Jasmin Kadić, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH koji je nedavno prešao iz DF-a u SDP, obznanio je na Facebooku informaciju prema kojoj je Hamza Krkalić, jedan od organizatora boračkih protesta i blokada saobraćajnica, na listi DF-a za predstojeće izbore.
Na priloženom spisku Centralne izborne komisije BiH, koji je jučer zvanično objavljen, stoji da je Krkalić drugi na listi stranke koju predvodi Željko Komšić za Federalni parlament iz Zeničko-dobojskog kantona.

"Da su se među demobilisane borce koji više od godinu dana protestuju i traže svoja prava ubacili i politički elementi koji pokušavaju artikulirati interese političkih stranaka i ubrati te najjadnije političke poene, to smo također ili znali ili sumnjali.
Ipak, kada imate ambiciju da budete kandidat na listi za Parlament FBIH, kao što je to Hamza Krkalić, te istovremeno preuzimate ulogu predstavljanja boraca i njihovih zahtjeva, onda najmanje što trebate i morate učiniti jeste da to objelodanite i da kao politički predstavnik preuzmete odgovornost", napisao je, između ostalog, Kadić.
Ubrzo mu je tokom diskusije na Facebooku odgovorio sam Krkalić koji je napisao:

"Tačno je, Jasmine Kadiću, da sam na federalnoj listi i to na rednom broju 2 i to stranke DF, na čijem je čelu 'Zlatni ljiljan' i od čijih smo zastupnika u Federalnom parlamentu imali najveću podršku".

Krkalić je nakon kraće prepirke s Kadićem dodao:

"Jasmin Kadić, borac u ime partije, kada je izašao na blokadu ili okupio 10 boraca?Naravno ne smije, jer mu to ne dozvoljava politička opcija u koju je dezertirao".

Kadić je dodao da Krkalić od momenta kada je prihvatio kandidaturu, a to je moralo biti prije gotovo mjesec dana, niti je smio niti se trebao predstavljati kao predstavnik, a još gore kao predvodnik demobilisanih boraca, jer je tako zloupotrijebio i borce i njihove zahtjeve.
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#17 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by Novak20 »

Za divno čudo, čini mi se da je Novalić u pravu što se tiče ovog zakona. Ne znam samo šta "opoziciji" treba da natura nove obaveze budžetu F BiH i samoj sebi ako osvoji vlast.

Edit: Kao da je nekome cilj da zablokira usvajanje novog zakona i izradu/objavu Registra boraca.

http://stav.ba/novalic-o-zakonu-o-pravi ... 0-miliona/
STAV: Vlada Federacije BiH poslala je u Parlament Prijedlog zakona o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica. Dom naroda je prihvatio Zakon uz određene amandmane, ali će Zakon morati ići na usaglašavanje jer je prihvaćena drugačija verzija od one izglasane u Predstavničkom domu. Koja će verzija Zakona u konačnici biti usvojena?

NOVALIĆ: U ovom trenutku to niko ne zna. Formalno, Zakon je poslan na usaglašavanje. Vlada Federacije BiH napravila je osnovu Zakona koji je, realno, jedini provodiv. Onda imate u Predstavničkom domu Prijedlog zakona na koji je najviše utjecao Zukan Helez, a koji ima tri značajke. Jedna je da je trošak 80 miliona, odnosno, toliko se povećava trošak u odnosu na mogućnosti federalnog budžeta.

Drugo, poslodavci moraju platiti borce sedam posto više u odnosu na druge radnike i treće je da penzija za borce mora biti viša za pet posto. To se ne može napraviti bez promjene Zakona o privrednim društvima i Zakona o penzionom sistemu, koji smo tek usvojili. Taj zakon je i diskriminatorski jer ne možete radnika na istim poslovima platiti sedam posto više u odnosu na drugog radnika samo zato što je bio borac. Taj je Prijedlog zakona neprovodiv jer imate 22.500 privrednih društava i 48 hiljada obrta. To je jednostavno neprovodivo. U konačnici, ko god da podigne tužbu, taj će Zakon biti oboren. To je osobina onoga što je usvojeno u Predstavničkom domu.

STAV: U Domu naroda usvojeni su amandmani Demokratske fronte?

NOVALIĆ: Da, pod pritiskom zastupnika Mahira Mešalića. Po tom njegovom prijedlogu, opterećenje bi bilo 240 miliona maraka, i to se ne može provesti niti u snu ako se ne bi povećali porezi na plaće. To nećemo uraditi jer mi ne želimo povećavati poreze na plaće nego ih snižavati. Drugo, morali bismo umanjiti neka druga prava. Morali bismo umanjiti poticaje za poljoprivredu, morali bismo umanjiti izdvajanja za povratak, za izbjeglice, ali i to je svega 135 miliona maraka. Spominjali su neki snižavanje plaća državnim službenicima. Evo, da i to uradimo, da nam besplatno rade poreznici, policajci, inspekcije, opet s tim novcima ne bismo mogli pokriti taj trošak. Uopće ne vidim ko je taj ko će usuglasiti tri takva različita prijedloga zakona. Ono što morate znati jeste da naše društvo ovisi o međunarodnim transferima. Govorim o brojnim međunarodnim institucijama koje finansiraju razne projekte u zemlji, projekte u privatnom sektoru. Izađe li se iz formata Prijedloga zakona koji je predložila Vlada FBiH, to znači ugrožavanje mogućnosti plaćanja međunarodnih obaveza. Nećemo moći dobijati kredite, i to je krajnja vrlo loša posljedica ovakvih prijedloga amandmana.
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#18 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by Novak20 »

Potpuni cirkus. Promjenjena lokacija za sjednicu Komisije zbog protesta boraca, članovi Komisije ne žele ići u Mostar, borci idu u Mostar. Cirkus.

https://faktor.ba/vijest/demobilisani-b ... ije-306678
Nakon što su demobilisani borci saznali da će Komisija za utvrđivanje teksta Zakona o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica zasjedati danas u 14 sati u Mostaru, umjesto u Sarajevu, u zgradi Parlamenta FBiH, i jedna grupa njih je krenula za Mostar.

To je za Faktor potvrdio Drago Grbavac, predsjednik Udruge zaboravljeni branitelji BiH.

- Mi smo jutros krenuli za Sarajevo, ali kada smo saznali iz svojih izvora da će sjednica biti u Mostaru, idemo tamo. Saznali smo za to, može se reći pet do dvanaest, i to nije korektno prema nama. Oni koji su sazvali sjednicu u Mostaru a o tome nas nisu obavijestili, prekršili su odluku Doma naroda Parlamenta FBiH jer i naši predstavnici treba da prisustvuju sjednici, jer se radi o boračkom zakonu - rekao nam je Grbavac.

Dodaje kako bi se sjednica trebala održati u zgradi Vlade FBiH u Mostaru.

- Nema gdje drugo, nego u tom objektu održati sjednicu Komisije. Opet kažem, nagađamo jer nismo obaviješteni. Vjerovatno će u Mostar doći i borci iz drugih gradova Bosne i Hercegovine - rekao nam je Grbavac.

Nakon što su članovi Komisije za usaglašavanje teksta zakona obaviješteni da se trebaju sastati u Mostaru a ne u Sarajevu, oglasili su se Nasir Beganović i Predrag Kojović, koji su odbili prisustvovati sjednici.

Kojović je na svojoj Facebook stranici napisao da je Poslovnikom definisano da Parlament FBiH i njegova radna tijela zasjedaju u Sarajevu i da se održavanjem sjednice u Mostar krše poslovničke odredbe koje regulišu rad ove komisije.
dowydyenya
Posts: 881
Joined: 27/01/2010 11:40

#19 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by dowydyenya »

Da li ja kao obicni penzioner imam pravo na boracki dodatak .
User avatar
SmokingMan
Posts: 18712
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#20 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by SmokingMan »

+1

Hamza. :thumbup:
dowydyenya
Posts: 881
Joined: 27/01/2010 11:40

#21 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by dowydyenya »

Plemenit wrote:
dowydyenya wrote:Da li ja kao obicni penzioner imam pravo na boracki dodatak .
naravno da nemaš, fino je rečeno da je borački dodatak samo za one koji nemaju nikakva primanja, dakle ni RVI ni penzioneri niko nema prava na ovaj borački dodatak, jasno piše!
Eeee ja onda ne znam kako onda zaposleni mogu imati pravo ili sam ja pogresno procitao de mi pojasni .
dowydyenya
Posts: 881
Joined: 27/01/2010 11:40

#22 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by dowydyenya »

Plemenit wrote:
dowydyenya wrote:
Eeee ja onda ne znam kako onda zaposleni mogu imati pravo ili sam ja pogresno procitao de mi pojasni .
Prijedlog Zakona je u 24. članu predvidio ko sve ima pravo na sotvarivanje boračkog dodatka. Tako pravo na određeni iznos dodatka ima:

- demobilisani borac koji je stariji od 65 godina, ima prebivalište u BiH, te ni on ni njegova supruga nmaju sredstava za izdržavanje.

- demobilisani borac stariji od 60 godina, bio je pripadnik Oružanih snaga najmanje jednu godinu, stalno živi u BiH, prijavljen je na birou za nezaposlene te ni on ni njegova supruga nemaju sredstva za izdržavanje.

- žena demobilisani borac, starija od 50 godina, bila je najmanje godinu dana u Oružanim snagama, živi u BiH, na birou je za nezaposlene i nema sredstva za izdržavanje

- pravo na dodatak može ostvariti i demobilisani borac stariji od 57 godina, pod uslovom da je bio pripadnik Oružanih snaga najmanje 3 godine, da je trenutno nezaposlen, da živi u BiH te da on i njegova supruga nemaju sredstava za izdržavanje.


Za sve one koji nisu obuhvaćeni članom 24. ovog zakona, uslove i način ostvarivanja prava na borački dodatak utvrdit će kantoni svojim propisima.
Ne valja to nista.
dowydyenya
Posts: 881
Joined: 27/01/2010 11:40

#23 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by dowydyenya »

Plemenit wrote:
dowydyenya wrote:
Ne valja to nista.
nema te u talu :lol: :lol: :lol:
Nije da me nema u talu nego sam protracio skoro 4 godine u armiji , dobio civilnu invalidsku penziju i glabaj ga njojno.Pogledaj samo prosjeke godina i sve ce ti biti jasno koliko ce podjeliti boracki dodataka. Pa to je vec sve na izdisaju druze.Fer bi bilo da i mi sa dugim borackim stazom dobijemo nesto.
toska
Posts: 2990
Joined: 26/09/2016 14:08

#24 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by toska »

Trenutno se u evidenciji vodi 605.000 pripadnika oružanih snaga.
To je zato što su u evidenciji i oni koji su proveli bar par dana u OS.
Više od 2 godine je provelo 347.000.
Najveću zabunu pravi to da je 118.461 provelo više od 4 godine !?
Jedini odgovor na to vidim u tome što se u pripadnike OS vode i radnici u namjenskoj industriji i njima teče još od 91. pa do kraja rata.
ima tu nešto i ( polumitskih ) organizatora otpora, ali 118.500 je stvarno previše.

Nikada se ovo pitanje neće riješiti bez razdvajanja na borbeni i neborbeni sektor kao što je to davno urađeno u Hr i RS.

Bez toga svaki registar je beskoristan !

p.s. ako je dopušteno, dokumeti preuzeti sa https://faktor.ba/vijest/vjecito-pitanj ... orca/19506
mishic
Posts: 6303
Joined: 28/04/2011 16:29

#25 Re: Novi zakon o pravima boraca F BiH

Post by mishic »

Tri su ključne pretpostavke bez kojih ovaj kao ni prethodni zakoni ne može riješiti ovaj veliki problem.
1) Sama revizija (iako je ona Sizifov poso, posebno sa ovolike vremenske distance) ne znači ništa ako se ne napravi i kategorizacija boraca i to ne samo prema vremenu provedenom u statusu pripadnika, nego i kategorizacija u smislu vrste posla koji se obavljao. Borački sastav, logistika, komandne uloge, sanitet,radna obaveza (nije svejedno gdje, koja i kakva)...
2) Boračka udruženja, ona su na žalost postala servis za nebrojene zloupotrebe, upis lažnih pripadnika, višestruka korištenja brojnih privilegija od strane članova a na uštrb i štetu boraca koji su potpuno zanemareni, postala su stranačke, nepotističke, glasačke i korupcionaške čelije izuzete od bilo kakve kontrole, poštivanja zakona i reda...
3) Odgovornost, sve kada bi bilo moguće provesti 100% reviziju i ukinuti udruženja, ako se zanemari krivična i kaznena odgovornost za do sada počinjeno bezzakonje, kriminal, zloupotrebe, otuđenje i prisvajanje višemilionskih sredstava namijenjenih borcima (kao što je to bilo uvijek do sada) od svega ovoga što donosi novi zakon nema ništa. Nigdje u svijetu ne postoji to da kada se ustanovi da je neko bespravno, falisifikovanjem, zloupotrebom i na bilo koji drugi nezakonit način prisvojio određena sredstva, sa danom kada se to ustanovi, samo izgubi tu privilegiju bez ikakve odgovornosti i povrata odnosno nadoknade nezakonito prisvojenih sredstava.
Tek sa sve tri ove komponente moglo bi biti neke nade za iskorak iz začaranog kruga u kome se decenijama vrtimo upadajući sve dublje i dublje u kriminal i korupciju po kojoj smo odavno rekorderi.
Post Reply