Novi vjetrovi pusu balkanom

Post Reply
mishic
Posts: 6289
Joined: 28/04/2011 16:29

#1 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by mishic »

Od svega što je moguće na Balkanu najizgledniji i najizvijesniji nisu "novi vjetrovi" nego su to opasne oluje na Balkanu.
Ja godinama govorim i pišem o opasnostima od otvaranja pandorine kutije koju čini srpska i srbijanska politika a ovih dana te moje davne slutnje dobile su nove potvrde.
Naime princip nepromjenljivosti granica, koga bi se slijepo trebala držati EU i sve balkanske zemlje srpka i srbijanska politika sve češće dovodi u pitanje. Naravno oni to čine kao da se radi o jelovniku pa biraju gdje, šta i kada njima odgovara. Zaboravljaju pri tome da takvom politikom iste takve ideje bud i kod drugih.
Kosovo i RS su doveli u vezu a zaboravili pri tome da i Sandžak i Vojvodina čuče čekajući kako će stvari krenuti.
Na to ih je ovih dana podsjetila Mađarska čija karta "historijskih" granica ozbiljno drma još nekoliko balkanskih država.
Srbija i RS koje insistiraju na takvoj politici na kraju bi mogli da budu najveći gubitnici takve politike i uz to da budu pokretači još jednog žestokog krvoprolića.

S toga je politika Vučića i Dodika totalno nerazumna, opasna i gubitnička. Pitanje je samo kako oni to ne vide. I kako ništa nisu naučili od Miloševića. I on je htjeo puno više. Započeo procese koji su prolili krv i Srbiju skupo stajali. A ta politika se nastavlja.
Anno Domini
Posts: 209
Joined: 19/05/2019 17:01

#2 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by Anno Domini »

zar neko sumnja u nove ratove?
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#3 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by King Theoden »

De eto, molim vas, otvoreno kažite da ste sda, sdp ili botovi nekih drugih stranaka koje nemaju blage ili ne žele da rješavaju stvarne probleme, nego potežu staru, dobru, provjerenu kartu pomoću koje bi narod odvratili od stvarnih problema.
Eto, barem priznajte da ste botovi pa da svima bude lakše. Barem će donekle biti razumljivo jer radite za platu.
Znate li šta znači to što iz dana u dan odlaze sposobni?
Odlazi visokoobrazovana omladina koja je trebala preuzeti teret finansiranja starijih generacija te školovanja i liječenja mladih.
To znači da će mnogi ostvariti pravo penzije, ali istu neće dobiti jer će fondovi biti prazni.
Znate li šta znači kad na svaki par radnih ruku dođu troja ili četvera usta koja treba hraniti?

Rep. srpska nema snage da uradi nešto od onoga o čemu sanjaju četnici. Dodik to nije. Čovjek je populist kojem ovo stanje godi više nego ikome.

Da dođe neka druga, luda struja koja bi se upustila u neku avanturu, bili bi pregaženi za sedmicu. Tako u zapadnom dijelu, dok bi se neke tri sedmice puškaralo po vrletima istočne bosne.
Oni nisu ludi. Znaju da bi to bio kraj.
Od toga nema ništa ni u nekoj bližoj budućnosti od nekih 30-ak godina.
Njihovo stanje je gore nego u federaciji.
Jedino da u indiji nađu neko "srpsko pleme" o kojem priča izvjesni g-din deretić :mrgreen:
Jer, ako ne dovedu barem pola miliona radnosposobnih srpskih indijaca( :mrgreen:) ili indijskih srba, ima da se otope ko sladoled.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#4 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by high_volume »

heal wrote:... Ono sto mogu uociti je da se zapocinju potpuno novi politicki procesi u regiji. Pojavljuju se neki novi likovi, imaju prostor u medijima i vec su dobrano usli u igru. ... Konkretno u BiH je to Stanivukovic i cijela ta ekipa oko PZD,... Dodik je ublazio pricu, Izetbegovic mi izgleda izhavjesten, prepadnut. Sve to me raduje i daje nadu,..?
Dino34 wrote:....Rep. srpska nema snage da uradi nešto od onoga o čemu sanjaju četnici. Dodik to nije. Čovjek je populist kojem ovo stanje godi više nego ikome....
Politika "srpstva", s obje strane Drine, bez obzira ko je zagovara, identična je, i retrogradna svakako. Ko god dođe u poziciju vlasti, kao "okužen", nastavi slijed pprethodnika :-) :(

"Vatra se gasi u njenom žarištu..."
User avatar
BarbaDue
Posts: 63358
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by BarbaDue »

Anno Domini wrote:zar neko sumnja u nove ratove?
...ja sumnjam, ali da ih neće biti...
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#6 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by King Theoden »

high_volume wrote:Politika "srpstva", s obje strane Drine, bez obzira ko je zagovara, identična je, i retrogradna svakako. Ko god dođe u poziciju vlasti, kao "okužen", nastavi slijed pprethodnika
Nebitno. Ono što je važno jeste to da su osakaćeni i u slobodnom padu kojem se ne vidi kraj.
Natalitet = duplo golo. Ekonomija = duplo golo.
Nemaju ekonomsku snagu da plaćaju novih 1500 policajaca, a kamoli da prehrane 100k vojnika. O kupovini vojne tehnologije da ne pričamo.
I Et, trebali bismo se zanimati onima koji su u goroj banani od nas samih :roll:
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#7 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by Haman2 »

Ne pusu pozitivni nego negativni vjetrovi. Demonstracije u Beogradu-negativan ucinak, jer su gori od ovih na vlasti. Kod nas sve po starom. Rat se nastavlja politickim sredstvima-davno prepoznata srpsko-hrvatska politika. Nije bitno ko je na vlasti. Cilj je uvijek isti, razlika je samo nacinu dolaska do cilja. Mi nemamo politicare za nesto novo i pozitivno. Dakle, sve ostaje po starom. Posla nema za mlade a ni pricamo o pravima radnika. Mladi odlaze trbuhom za kruhom, politicare ni briga nije. Nema pomirenja medju narodima. Zapaljiva retorika se nastavlja i ona koristi samo politicarima.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#8 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by bunk »

Samo zapadni vjetar.
NATO.
pa nek naprdjuju dovijeka nakon toga.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#9 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by Nadzornik »

bunk wrote:Samo zapadni vjetar.
NATO.
pa nek naprdjuju dovijeka nakon toga.
Ma kakav NATO,Turska uskoro izlazi iz NATO i proslijedice i nama jedan kompleks S-400... :-D
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#10 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by bunk »

Ma nista od toga.
Grcka je u NATO-u a ima s-400.
Samo NATO.
mishic
Posts: 6289
Joined: 28/04/2011 16:29

#11 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by mishic »

Veći broj ratova pokrecu ugroženi režimi i vlast nego što ih izbije zbog ugroženosti naroda i države. Vlast da bi sačuvala sebe truje narod i pokreće sukobe a vlast i Vučića i Dodika je ozbiljno ugrožena zbog njihove nerazumne politike. Pored Albanaca, Sandžaka, Vojvodine i Mađara i ustašluk ne miruje.
Pogledajte manifestacije po BiH i kako na Držin spomenik reaguju u Stocu, HNK i drugdje. To je utuk na utuk koji se na vrijeme ne uoči a kada zatutnja kasno je.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#12 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by @mba »

Anno Domini wrote:zar neko sumnja u nove ratove?

ja vise ne sumnjam, ne zato sto bosnjani hoce rat i avanture, nego se opet preko drine planiraju neke avanture, doduse i zagreb posmatra i oni bi zalogaj ko hijene, nadam se da su to pro-bosanski politicari skontali!
User avatar
NeDirajSirotinju
Posts: 302
Joined: 30/07/2018 05:11

#13 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by NeDirajSirotinju »

Ma to je predizborna, šta vam je.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by 155_mm »

NeDirajSirotinju wrote:Ma to je predizborna, šta vam je.

:lol:

odavno nije bilo. :thumbup:
Moenx
Posts: 1658
Joined: 26/06/2013 10:36

#15 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by Moenx »

Nadajmo se da nisu uragani
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#16 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by Kikibombona »

@mba wrote:
Anno Domini wrote:zar neko sumnja u nove ratove?

ja vise ne sumnjam, ne zato sto bosnjani hoce rat i avanture, nego se opet preko drine planiraju neke avanture, doduse i zagreb posmatra i oni bi zalogaj ko hijene, nadam se da su to pro-bosanski politicari skontali!
Ja danas ispraratio jos jednog jarana u Njemacku. Jos jedan ceka da mu njemacka firma sredi radnu dozvolu i da ide.

Ljudi govore o novom zakonu koji ce omoguciti da odes u Njemacku i nadjes posao u periodu od 6 mjeseci i onda dobijes radnu dozvolu.

Niko ziv nije raspolozen za bilo kakav rat. Vecina ljudi smatra da ce drzava propasti i da ce iseljavanje stonovnistva dovesti do totalnog kolopsa.

E jedino ako politicari i tajkuni ne misle uzeti puske...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by insomnia78 »

Tvoj omiljeni francuski filozof se ne slaze sa tobom
Odnosi se na Baketa
Mislim da je bio odan naslijeđu svog oca. I vjerujem da će ga Bosna još jednom vrlo brzo trebati.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#19 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by Kikibombona »

insomnia78 wrote:Tvoj omiljeni francuski filozof se ne slaze sa tobom
Odnosi se na Baketa
Mislim da je bio odan naslijeđu svog oca. I vjerujem da će ga Bosna još jednom vrlo brzo trebati.
I moj rodjak je blizak Izetbegovicima, druzi se sa njima. Covjek nema blage veze o prilikama u BiH niti ga zanima, rodjen i odrastao u Njemackoj, starci otisli sedamdesetih iz Juge. Kaze da je Bakir fin covjek. Ne vjeruje da je kriminalac i hostapler.

Tako i filozof, ne zna on sta se nama ovdje desava...

Narod je zapao u teski defatizam. Niko ovdje nije raspolozen podbaciti ledja za bilo kakve ideale i interese. Ljudi su totalno izvarani. Privid patriotizma odrzavaju uhljebi, manjina kojoj odgovara bezakonje i kriminalna drzava. U svakom sistemu je nekome dobre. Pokvarenim ljudima, kriminalcima i olosima, ovakva BiH je raj na zemlji.

Ako bude ovako kao sto se najavljuje, ako zaista bude moguce otici u Njemacku na period od 6 mjeseci i tamo traziti posao, dobiti radnu dozvolu, nismo ni svjesni kakav ce stampedo uslijediti. Ne znam sta ovi pavijani na vlasti kontaju ali je drzava pred kolapsom...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#20 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by insomnia78 »

Zato se u Kurde razumije?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#21 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by sadie_forever »

Kikibombona wrote:
@mba wrote:
Anno Domini wrote:zar neko sumnja u nove ratove?

ja vise ne sumnjam, ne zato sto bosnjani hoce rat i avanture, nego se opet preko drine planiraju neke avanture, doduse i zagreb posmatra i oni bi zalogaj ko hijene, nadam se da su to pro-bosanski politicari skontali!
Ja danas ispraratio jos jednog jarana u Njemacku. Jos jedan ceka da mu njemacka firma sredi radnu dozvolu i da ide.

Ljudi govore o novom zakonu koji ce omoguciti da odes u Njemacku i nadjes posao u periodu od 6 mjeseci i onda dobijes radnu dozvolu.

Niko ziv nije raspolozen za bilo kakav rat. Vecina ljudi smatra da ce drzava propasti i da ce iseljavanje stonovnistva dovesti do totalnog kolopsa.

E jedino ako politicari i tajkuni ne misle uzeti puske...

Niko nije zelio rat ni 80ih od bosnjaka,pa ko nas pita ista? a ako mislis da ce svi kolektivno napustit bih u slucaju rata onda potcjenjujes samorodjeni patriotizam ljudi u slucajevima nacionalne krize
Anno Domini
Posts: 209
Joined: 19/05/2019 17:01

#22 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by Anno Domini »

sadie_forever wrote:

Niko nije zelio rat ni 80ih od bosnjaka,pa ko nas pita ista? a ako mislis da ce svi kolektivno napustit bih u slucaju rata onda potcjenjujes samorodjeni patriotizam ljudi u slucajevima nacionalne krize
bjeri nos te tento
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#23 Re: Novi vjetrovi pusu balkanom

Post by Haman2 »

Image

Polako ali sigurno dolazi toplije vrijeme. To se vidi po pricama Srba i Albanaca, u Bosni Srba, Hrvata i Bosnjaka, u Madjarskoj Madjara, sto pogadja: Rumune, Srbe, Slovake, Hrvate pa i Slovence. Da li ce biti pljuskova i grmljavine ostaje da vidimo
Post Reply