Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post Reply
User avatar
Pandakonda
Posts: 4365
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#1 Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by Pandakonda »

S obzirom na aktuelnu situaciju mislim da bi bilo pametno otvoriti posebnu temu da se ne spamaju ostale.

Potencijalni kandidat je Christian Schmidt o kome BiH javnost ne zna puno, i vjerovatno ga zna samo kroz prizmu toga je da blizak HDZ-u. Da li je EU prodala BiH Rusiji da se iskupi za sirenje EU i NATO saveza ili je ovo pocetak nove i bolje BiH budućnosti ostaje da se vidi, ali jedno je sigurno, BiH se pokrece sa mrtve tacke i samo je pitanje u kojem smjeru idemo i ko ce biti glavni akteri ?

Image
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#2 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by putokaz1 »

Jel i on zabrinut
User avatar
Mali_Vuk
Posts: 6289
Joined: 26/09/2008 16:34

#3 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by Mali_Vuk »

To ga ti izabrao i postavio, pa da nam i zvanično saopštiš?

Haj, fino, čestitam :D

Edit: ispričavam se, tek sad vidim ključnu riječ "potencijalni"

More proć

Ima li još ko kakvih želja i kandidata? Da vidimo i ostala imena
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8512
Joined: 11/02/2009 15:21

#4 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by Ajatolah_ »

Kako teče proces delegiranja Visokog predstavnika?

Mora li imenovanje biti jednoglasno, odnosno u hipotetičkom scenariju da Inzko ode - podnese ostavku, razboli se, umre ili šta ti ja znam, bi li Rusija samostalno mogla blokirati dolazak nekog ko im se ne sviđa (ili čak dolazak bilo koga, mišljenjem da OHR treba ukinuti)?
Nikola Testa
Posts: 774
Joined: 04/09/2013 20:45

#5 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by Nikola Testa »

Ajatolah_ wrote: 25/12/2020 21:30 Kako teče proces delegiranja Visokog predstavnika?

Mora li imenovanje biti jednoglasno, odnosno u hipotetičkom scenariju da Inzko ode - podnese ostavku, razboli se, umre ili šta ti ja znam, bi li Rusija samostalno mogla blokirati dolazak nekog ko im se ne sviđa (ili čak dolazak bilo koga, mišljenjem da OHR treba ukinuti)?
Mogla bi, ali mislim da postoji zamjenik VP, makar je postojao do prije par godina zadnji put kad sam provjerio, zamjenik je zapravo supervizor za Brčko, i taj je uvijek Amerikanac. Supervizor za Brčko može puno veću štetu napraviti hrvatsko srpskim interesima nego Inzko.

Uglavnom PIK predlaže a Vijeće sigurnosti UN aminuje, tamo moze svaka od pet stalnih članica blokirat izbor novog VP, pa i Rusija. Samo mi nije jasno sta bi se desilo da stvarno Inzko ode a ne izaberu novog da li ovlasti prelaze na tog zamjenika ili ne, i da li uopšte lik postoji.
Nikola Testa
Posts: 774
Joined: 04/09/2013 20:45

#6 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by Nikola Testa »

Michael Scanlan
Principal Deputy High Representative and Brčko District Supervisor since February 2019

Michael Scanlan currently serves as the Principal Deputy High Representative in the Office of the High Representative in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina. Scanlan is also the international Supervisor of Brcko District, a distinct administrative area within Bosnia and Herzegovina.

Prior to arriving in Bosnia and Herzegovina, Michael Scanlan served as the Head of the OSCE Mission to Moldova and the OSCE mediator for the Transnistrian Settlement Process (August 2014 – August 2018).

During his 28 years with the U.S. State Department, his assignments included the position of Director for Eastern European Affairs in Washington, Charge d’Affaires a.i. at the U.S. Embassy in Minsk, and Pearson Fellow on the U.S. House of Representatives Committee of Foreign Affairs.

Mr. Scanlan has had extensive experience in the Western Balkans and the post-Soviet countries, including serving in Ukraine, Armenia, and Kyrgyzstan as well as in Bosnia & Herzegovina and Montenegro, and in Croatia with the UNTAES Mission.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#7 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by fosna2014 »

Najbolje što nam se moglo desiti.
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#8 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by Blizanac »

Pošto je Rusija protiv VP općenito mogla bi kao "kompromis" prihvatiti ovog...A neki kažu da je dobar sa Rusima i da im naginje. Uglavnom, Hrvati navijaju za njega i nadaju se da će im upravo on stvoriti zakonske pretpostavke da ostvare ratni cilj--vlastiti etnički prostor po uzoru na RS.
Bumo videli...
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 407
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#9 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by srce_ruke_lopata »

Eto trećeg entiteta.
mousrcu
Posts: 98
Joined: 22/12/2020 22:46

#10 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by mousrcu »

srce_ruke_lopata wrote: 25/12/2020 21:46 Eto trećeg entiteta.
Sta se veliki dogovore tako ce bit, niti Hrvate niti Srbe, a posebno Bosnjake nece nitko nista pitat. Nebitni smo.
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#11 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by Blizanac »

srce_ruke_lopata wrote: 25/12/2020 21:46 Eto trećeg entiteta.
U Širokom već slave
:D
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#12 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by pinkman »

srce_ruke_lopata wrote: 25/12/2020 21:46 Eto trećeg entiteta.
To opet ne mijenja cijenicu da Hrvati imaju papire Hrvatske i najbrze sele iz BIH. Sve ih je lakse preglasati :D
User avatar
Pandakonda
Posts: 4365
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#13 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by Pandakonda »

Ajatolah_ wrote: 25/12/2020 21:30 Kako teče proces delegiranja Visokog predstavnika?

Mora li imenovanje biti jednoglasno, odnosno u hipotetičkom scenariju da Inzko ode - podnese ostavku, razboli se, umre ili šta ti ja znam, bi li Rusija samostalno mogla blokirati dolazak nekog ko im se ne sviđa (ili čak dolazak bilo koga, mišljenjem da OHR treba ukinuti)?
Upravo zbog toga je izvjesno da ko god da dođe će sigurno biti dio nekog kompromisa jer zbog samog procesa biranja nije moguće da niko "isforsira" svog. Rusija ili bilo koja država bi mogla blokirati izbor VP-a ali ako tipa Inzko umre ili ne može obnašati funkciju onda vjerujem da zamjenik VP-a preuzima tu ulogu do imenovanja novog.
Lex77
Posts: 988
Joined: 09/02/2010 23:23

#14 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by Lex77 »

To treba spriječiti. Očito se radi o rusko- HDZovskom čovjeku kojeg se hoće progurati prije nego Biden zasjedne.
Samo mi nije jasno zašto Komšić i Džaferović šute?
Benjo34
Posts: 1916
Joined: 21/01/2018 00:49

#15 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by Benjo34 »

Zanimljiv tekst na SB, sa izvorom odakle je preuzeto, možda ovo i ne bude loše uopšte.

I avaz je to prenio

https://avaz.ba/vijesti/bih/619389/njem ... -njemackoj
User avatar
video
Posts: 6758
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#16 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by video »

Ako je "vjecito zabrinuta osoba" zaista Anglo/Saksonska karta onda bi, ako je ovo sve kako pise AA, najjednostavniji potez bio da Incko podnese neopozivu ostavku i samim tim automatski postavi svoga zamjenika kauboja za prvog covjeka OHR-a!
Da bi se kauboj onda smijenio treba odluka SB UN.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4365
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#17 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by Pandakonda »

Mislim da je AA htio samo dobiti par klikova dok je vijest friska i dok se nema realnih informacija da malo skrene pažnju na svoj portal. Ovaj gore članak je u suštini rekao ono što se odavno znalo a to je da ne može niko zahebati Ameriku jer je sistem odlucivanja takav da Amerika moze blokirati izbor bilo kojeg VP-a. Ako se uopšte izabere novi VP on će sigurno biti aminovan od strane Amerike a predstava za javnost će biti da je to odradila i implementirala Njemacka da EU ne ispadne toliki amater kao sto je do sada bio.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by high_volume »

S druge teme prenosim dio komentara o VP i PIC-u:


Prema informaciji sa internet stranice OHR, "Nakon uspješnog zaključenja Daytonskog mirovnog sporazuma u novembru 1995. godine, u Londonu je 8. i 9. decembra 1995. održana Konferencija o provedbi mira čiji je cilj bio mobilizirati međunarodnu potporu za provedbu Sporazuma. Sastanak je rezultirao uspostavom Vijeća za provedbu mira (PIC)."

U Članu I Anexa 10. Daytona piše: "Zbog kompleksnosti s kojima su suočene, Strane zahtijevaju postavljanje Visokoga povjerenika, koji će biti imenovan u skladu s relevantnim rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, kako bi stranama olakšao napore, pokrenuo i, ako je prikladno, usklađivao aktivnosti organizacija i agencija koje su angažirane u civilnom aspektu mirovnoga rješenja na taj način što će provoditi zadaće povjerene rezolucijom Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, kako je navedeno u daljnjem tekstu."

Ne mogu da nađem tu "relevatnu" rezoluciju Vijeća sigurnosti UN o postavljanju VP

http://www.ohr.int/cat/rezolucije-vijec ... hr/page/6/

https://www.un.org/securitycouncil/cont ... uncil-1995


Konferencija nije rezolucija.
dzumandzic1
Posts: 415
Joined: 11/10/2020 11:11

#19 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by dzumandzic1 »

Mislim da nema razloga za brigu. Amerika mora odobriti da ovaj dodje. Ukoliko ne odobri, ostaje Inzko koji ce definitivno slusati naredjenja Amerike.

Ja ipak mislim da ce biti predlozen nekad neki lik iz Kanade jer je to Inzko rekao nekoliko puta nedavno. Sve u svemu, pro-Americke snage nece dozvoliti da taj iz Njemacke dodje jer njima ide u prilog da Inzko ostane ili da dodje neki iz Amerike/Kanade.
User avatar
eltroxin
Posts: 2010
Joined: 30/08/2009 23:35

#20 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by eltroxin »

mousrcu wrote: 25/12/2020 21:54 Izgleda jedini covjek koji ovde pise konstruktivne postove i drzi se teme nije iz bih, bojim se nazalost da ovde nema suzivota ako netko smatra eventualnu broncanu nadmoc nad hrvatima u mostaru pobjedom. Eno u bugojnu ste postigli cilj, protjerali i pobili hrvate, pa ne vidim da cvjetaju ruze tamo
mousrcu wrote: 25/12/2020 21:54 Sta se veliki dogovore tako ce bit, niti Hrvate niti Srbe, a posebno Bosnjake nece nitko nista pitat. Nebitni smo.
Pa da, suzivot je moguc samo ako se Bosnjaci nista ne pitaju! :lol:
mousrcu
Posts: 98
Joined: 22/12/2020 22:46

#21 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by mousrcu »

eltroxin wrote: 25/12/2020 23:33
mousrcu wrote: 25/12/2020 21:54 Izgleda jedini covjek koji ovde pise konstruktivne postove i drzi se teme nije iz bih, bojim se nazalost da ovde nema suzivota ako netko smatra eventualnu broncanu nadmoc nad hrvatima u mostaru pobjedom. Eno u bugojnu ste postigli cilj, protjerali i pobili hrvate, pa ne vidim da cvjetaju ruze tamo
mousrcu wrote: 25/12/2020 21:54 Sta se veliki dogovore tako ce bit, niti Hrvate niti Srbe, a posebno Bosnjake nece nitko nista pitat. Nebitni smo.
Pa da, suzivot je moguc samo ako se Bosnjaci nista ne pitaju! :lol:
Aludirao sam na to da se nesto tu pita Hrvatske iza koje stoji eu, i Srbije iza koje stoji rusija. Buduci da je ovo tkz deal rusije i eu, gdje se amere nastoji izbacit iz igre, mozes sam izvuc zakljucke zasto se bosnjake onda tu najmanje pita
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#22 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by visuljak »

mousrcu wrote: 26/12/2020 01:54
eltroxin wrote: 25/12/2020 23:33
mousrcu wrote: 25/12/2020 21:54 Izgleda jedini covjek koji ovde pise konstruktivne postove i drzi se teme nije iz bih, bojim se nazalost da ovde nema suzivota ako netko smatra eventualnu broncanu nadmoc nad hrvatima u mostaru pobjedom. Eno u bugojnu ste postigli cilj, protjerali i pobili hrvate, pa ne vidim da cvjetaju ruze tamo
mousrcu wrote: 25/12/2020 21:54 Sta se veliki dogovore tako ce bit, niti Hrvate niti Srbe, a posebno Bosnjake nece nitko nista pitat. Nebitni smo.
Pa da, suzivot je moguc samo ako se Bosnjaci nista ne pitaju! :lol:
Aludirao sam na to da se nesto tu pita Hrvatske iza koje stoji eu, i Srbije iza koje stoji rusija. Buduci da je ovo tkz deal rusije i eu, gdje se amere nastoji izbacit iz igre, mozes sam izvuc zakljucke zasto se bosnjake onda tu najmanje pita
Sve obrnuto. :wink:
Bossona
Posts: 5117
Joined: 21/12/2020 03:28

#23 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by Bossona »

On je bečkom dnevniku “Standard“ i APA rekao da je Njemačka iznijela interesovanje za njegovu funkciju.

“Lično bih nakon dvanaest godina na ovom položaju pozdravio promjenu na mkestu visokog predstavnika“, kazao je Incko.

On je ukazao da su, međutim, još neka pitanja otvorena.

Prema njegovim riječima, već par godina Rusija odbija da podrži odluke Saveta za primenu mira (PIC) koji je nadležan za visokog predstavnika.

“Standard“ ukazuje da je Moskva za ukidanje funkcije visokog predstavnika i da zbog toga nije bilo do sada zamislivo novo postavljanje na to mjesto.

Austrijski mediji prenijeli su pisanje medija iz BiH da je ambasadorka Njemačke u Sarajevu razgovarala sa članovima Predsjedništva BiH Željkom Komšićem i Šefikom Džaferovićem o Šmitu.

“Standard“ ukazuje da je Incko od međunarodne zajednice često ostavljan na cjedilu, iako je bio napadan od nacionalista.

Takođe list navodi i da je kandidat za njegovo mjesto Šmit blizak hrvatskom HDZ-u.

“Prije godinu dana je Šmit dobio orden Ante Starčević od premijera Andreja Plenkovića. Dok Plenković lično nije nacionalista, njegov HDZ u susjednoj BiH je radikalno nacionalistička stranka i tamošnji lider Dragan Čović, koji se udružio sa Miloradom Dodikom, podržan je i od Rusije“, tvrdi “Standard“.

Incko je u intervju APA krajem novembra rekao da za budućnost BiH nije presudna promjena visokog predstavnika nego “promjena paradigme“.


“Ono sto je potrebno jeste nova i stabilna politika prema BiH na liniji Bajden-Brisel-Berlin“, kazao je Incko tada.https://bigportal.ba/incko-potvrdio-da- ... a-zamjena/


Ono što je bio Ilija Garašanin i njegov velikosrpski hegemonistički plan Naćertanija to je bio Ante Starčević kao velikohrvatski ideolog hrvatizacije Dalmatinaca, Slavonaca i Bošnjaka katolika u Bosni i svojatanja Bosne, koji je Ante Pavelić pokušao realizovati stvarenjem NDH. Danas tu ideologiju zastupa HSP ali i HDZ sa granicom na Neretvi umjesto na Drini.
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#24 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by Kaligrafija »

Benjo34 wrote: 25/12/2020 22:05 Zanimljiv tekst na SB, sa izvorom odakle je preuzeto, možda ovo i ne bude loše uopšte.

I avaz je to prenio

https://avaz.ba/vijesti/bih/619389/njem ... -njemackoj
Pitanje za milion dolara, ako je A.A. napisao nesto tako glupo i maliciozno, zasto bi se neki nekadasnji visoki politicar Bundestaga bavio sa nekim tamo A.A., a za racun svog prijatelja kome je obecano da bude VP...!?!
Stvar je u tome, da se probosanske snage preko A.A. i objavljenog clanka bore protiv toga da budu kurban i dovedeni pred gotov cin...narucen clanak, za dobrobit BiH i poslana poruka da dobro znamo sta rade i sta pokusavaju i ujedno da se skrene paznja... Inzko svakako treba da ide, ali na njegovo mjesto treba da dodje Amerikanac ili Britanac, dosta ovih EU, ZNj politicara i ublehasa, koji kurcem ne mrdaju dok mi tonemo sve dublje...!
User avatar
mayab
Posts: 26962
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#25 Re: Novi Visoki Predstavnik u BiH

Post by mayab »

Znači,po ovoj sada iznenadnoj vatri kontra "švabe VP-a" ispada ,da bi taj eventualni buduci VP dozvolio ili
čak nametnuo segragacijsko-rasističi izborni zakon po kroju Dragana Čovića i HDZa???
Dabi dozvolio povećani retrogradni ruski uticaj?!
Ja u to ne mogu povjerovati!
Nijemac?
Pa makar bio iz desno orijentiranog CDU/CSU -a koji je "bratska" partija sa HDZ-om !
Post Reply