Novi Ustav BiH

_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#26

Post by _BosanaC »

Ako cemo garantovati ustavno pravo na internet, cime ce se ljudi kaciti na njega? Da garantujemo pravo i na jedan racunar s opremom za pristup?
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#27

Post by Liberalism »

To kao ako drzava proglasava puteve javnim dobrom, onda bi trebala kupiti ljudima i automobile da se voze istim.

To za interenet i racunare naravno da je povezano, kao sto je povezano da ako drzava izgradi put do nekog mjesta time ce stimulisati ljude da nabave automobile da se njima voze.

Al da ne idem s teme. Danas niko u Bosni ne zna koliko ima ljudi koji bi htjeli biti prikljuceni na internet ali to nikako nisu u stanju ostvariti. ipak preko 1 milion ljudi danas zivi na selu a mnogi od njih nemaju cak ni mogucnost koristenja fiksnog telefona.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#28

Post by mIRCerka »

_BosanaC wrote:Ako cemo garantovati ustavno pravo na internet, cime ce se ljudi kaciti na njega? Da garantujemo pravo i na jedan racunar s opremom za pristup?
pa vecina ima opremu u garazi
Image
Image
Image


Valjda bi ustav trebao garantirati hljeb na stolu 30/31 dan u mjesecu...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#29

Post by _BosanaC »

Liberalism wrote:To kao ako drzava proglasava puteve javnim dobrom, onda bi trebala kupiti ljudima i automobile da se voze istim.

To za interenet i racunare naravno da je povezano, kao sto je povezano da ako drzava izgradi put do nekog mjesta time ce stimulisati ljude da nabave automobile da se njima voze.

Al da ne idem s teme. Danas niko u Bosni ne zna koliko ima ljudi koji bi htjeli biti prikljuceni na internet ali to nikako nisu u stanju ostvariti. ipak preko 1 milion ljudi danas zivi na selu a mnogi od njih nemaju cak ni mogucnost koristenja fiksnog telefona.
Poredis babe i zabe... Kakvi autoputevi bolan?

U ovoj drzavi ljudi mogu umirati od gladi ali ce vozati golfa dvojku i poloziti vozacku po mogucnosti sa 17... A na sta ce auto ici nije ni bitno. Prvo probaj promjeniti mentalitet nasih ljudi pa uvodi internet. Nahrani ljude. Informaticki opismeni. Opremi skole.

A onda se hvataj megalomanije tipa besplatni internet.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#30

Post by Liberalism »

Nemoj se ljutiti, ali prica o internetu nema veze sa tehnickom pricom o internetu, vec o internetu kao javnom dobru od kojeg značajno zavisi blagostanje pojedinca. I tu se tehnicke price oko interneta zavrsavaju. Ako svi mislimo da svako treba imatgi mogucnost da koristi internet, onda ne bi trebalo biti rasprave tehnicke prirode i fokus diskusije bi trebao biti kako obezbjediti dovoljno dokaza da je internet merit goods ili vazno javno dobro.

Ta je tema interesantna za diskutovati ovde, jer se diskutuje upravo preko interneta sto znaci da svi ucesnici u diskusiji znaju sta je internet, i predpostavlja se da znaju zbog cega internet moze biti vazna stvar u zivotu svake osobe.

Ovaj primjer je izuzetno interesantan prilikom razumjevanja značaja ustava.

Evo da uzmemo za primjer da ljudi koji dolaze na sa-x forum sačinjavaju sve članove jednog drustva i da pri tome tvore jednu slobodnu zajednicu. Takva zajednica bi bila ekvivalent državne zajednice u stvarnom svijetu.

Nakon odreženog vremena ova zajednica bi dosla na ideju da je bolje za sve clanove zajednice da definisu osnovne principe, pravila ponasanja, djelovanja, odlucivanja i sva druga pitanja za koja smatramo da se trebaju zajednički rjesavati u jednom dokumentu. Osnovni kriterij za koji bi osigurali da svi zajedno uzivamo vece dobro nego sto ga uzivamo bez njega.

I opet da se vratim na puteve. Zbog cega mi imamo poseban porez na gorivo? Zato da bi drzava imala izvorne prihode za investiranje u puteve. Zasto državi trebaju putevi? Zato sto su putevi zajedničko dobro koje doprinosi vecem rastu blagostanja nego što bi blagostanje pojedinca bilo vece da placa gorivo po cijeni manjoj nego sto je to poseban porez na gorivo.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#31

Post by Liberalism »

Nemoj se ljutiti, ali prica o internetu nema veze sa tehnickom pricom o internetu, vec o internetu kao javnom dobru od kojeg značajno zavisi blagostanje pojedinca. I tu se tehnicke price oko interneta zavrsavaju. Ako svi mislimo da svako treba imatgi mogucnost da koristi internet, onda ne bi trebalo biti rasprave tehnicke prirode i fokus diskusije bi trebao biti kako obezbjediti dovoljno dokaza da je internet merit goods ili vazno javno dobro.

Ta je tema interesantna za diskutovati ovde, jer se diskutuje upravo preko interneta sto znaci da svi ucesnici u diskusiji znaju sta je internet, i predpostavlja se da znaju zbog cega internet moze biti vazna stvar u zivotu svake osobe.

Ovaj primjer je izuzetno interesantan prilikom razumjevanja značaja ustava.

Evo da uzmemo za primjer da ljudi koji dolaze na sa-x forum sačinjavaju sve članove jednog drustva i da pri tome tvore jednu slobodnu zajednicu. Takva zajednica bi bila ekvivalent državne zajednice u stvarnom svijetu.

Nakon odreženog vremena ova zajednica bi dosla na ideju da je bolje za sve clanove zajednice da definisu osnovne principe, pravila ponasanja, djelovanja, odlucivanja i sva druga pitanja za koja smatramo da se trebaju zajednički rjesavati u jednom dokumentu. Osnovni kriterij za koji bi osigurali da svi zajedno uzivamo vece dobro nego sto ga uzivamo bez njega.

I opet da se vratim na puteve. Zbog cega mi imamo poseban porez na gorivo? Zato da bi drzava imala izvorne prihode za investiranje u puteve. Zasto državi trebaju putevi? Zato sto su putevi zajedničko dobro koje doprinosi vecem rastu blagostanja nego što bi blagostanje pojedinca bilo vece da placa gorivo po cijeni manjoj nego sto je to poseban porez na gorivo. Povezuje li te?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#32

Post by _BosanaC »

Razumijem ja sta ti govoris, ali ti pokusavam objasniti da ukoliko to ubacis u ustavi naci ce se neko ko ce onda zahtjevati od drzave da mu to omoguci jer je to njegovo ustavno pravo, i onda se vracamo na pricu sa prethodne tri stranice...

Na zalost, u ovoj drzavi nije moguce ispostovati ni prava koja su vec 200 godina normalna u nekim drugim drzavama, zato sam rekao da je ovo utopijska ideja...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#33

Post by _BosanaC »

A s druge strane, zasto prvo u Ustav ne ubaciti pravo na cist vazduh i cistu i pitku vodu?

Mislim da je to puno bitnije i potrebnije.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#34

Post by mIRCerka »

Liberalism wrote:Nemoj se ljutiti, ali prica o internetu nema veze sa tehnickom pricom o internetu, vec o internetu kao javnom dobru od kojeg značajno zavisi blagostanje pojedinca. I tu se tehnicke price oko interneta zavrsavaju. Ako svi mislimo da svako treba imatgi mogucnost da koristi internet, onda ne bi trebalo biti rasprave tehnicke prirode i fokus diskusije bi trebao biti kako obezbjediti dovoljno dokaza da je internet merit goods ili vazno javno dobro.

Ta je tema interesantna za diskutovati ovde, jer se diskutuje upravo preko interneta sto znaci da svi ucesnici u diskusiji znaju sta je internet, i predpostavlja se da znaju zbog cega internet moze biti vazna stvar u zivotu svake osobe.

Ovaj primjer je izuzetno interesantan prilikom razumjevanja značaja ustava.

Evo da uzmemo za primjer da ljudi koji dolaze na sa-x forum sačinjavaju sve članove jednog drustva i da pri tome tvore jednu slobodnu zajednicu. Takva zajednica bi bila ekvivalent državne zajednice u stvarnom svijetu.

Nakon odreženog vremena ova zajednica bi dosla na ideju da je bolje za sve clanove zajednice da definisu osnovne principe, pravila ponasanja, djelovanja, odlucivanja i sva druga pitanja za koja smatramo da se trebaju zajednički rjesavati u jednom dokumentu. Osnovni kriterij za koji bi osigurali da svi zajedno uzivamo vece dobro nego sto ga uzivamo bez njega.

I opet da se vratim na puteve. Zbog cega mi imamo poseban porez na gorivo? Zato da bi drzava imala izvorne prihode za investiranje u puteve. Zasto državi trebaju putevi? Zato sto su putevi zajedničko dobro koje doprinosi vecem rastu blagostanja nego što bi blagostanje pojedinca bilo vece da placa gorivo po cijeni manjoj nego sto je to poseban porez na gorivo. Povezuje li te?
to o cemu pises je korak 42, a mi nismo jos presli ni korak 1.

Da bi svi mogli ucestvovati u kreiranju necega putem neta, uslov je imati struju i cime platiti istu.
:D
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#35

Post by Liberalism »

_BosanaC wrote:A s druge strane, zasto prvo u Ustav ne ubaciti pravo na cist vazduh i cistu i pitku vodu?

Mislim da je to puno bitnije i potrebnije.
To si potpuno u pravu.

Logicno je da su prije interneta bitna egistencijalna javna dobra i usluge kao sto si ti naveo vodu i cist zrak. Ali ja sam to preskocio racunajuci da oni koji zele da diskutuju o pravima koja bi trebala definsati ustavom prihvataju značaj uvrstavanja tih elementarnih prava. Prica o internetu je samo inspirativna za neka nova dobra koja su u 21 stoljecu takođe postala egzistencijalna.

Usput, UN Milenijum projekat je vec definisao oko 150 egzistencijalnih dobara (znaci voda, zrak i jos svasta nesta) koja kao javna dobra drzava treba obezbjediti svojim građanima, tako da o tome ima dosta studija i izvjestaja, i da se korigujem ja sam da sve svako od tih prava u potpunosti osigura za građane BiH.

Ovo za internet bi bilo n+1 pravo. Pitanje je sad koliko smo mi bosanci kreativni da u Ustav ugradimo m novih prava u ustav koja bi omogućila znatno veci nivo blagostanja nego sto ga imamo danas. Svi mi pricamo da smo kreativni i sta ti ja znam vec al kad dodje na rad da se to provjeri u praksi - bruka - ne mozemo se dogovoriti ni oko cega.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#36

Post by _BosanaC »

U pravu si. S obzirom da je UN vodu i vazduh stavio na listu elementarnih ljudskih prava zasto iste ne staviti i u nas Ustav?

A onda podnjeti racun raznoraznim ministrima i zastupnicima koji isti zloupotrebljavaju i uskracuju nam na milion nacina ta nasa prava tako sto daju koncesije na izvore pitke vode na skoro neogranicen period, sto dopustaju da nase sume budu koristene za hemijski otpad, i da ne nabrajam dalje s obzirom da postoji poseban podforum za ovo.
Post Reply