Novi svjetski poredak?

Post Reply
bosanski__
Posts: 296
Joined: 16/03/2023 16:39

#126 Re: Novi svjetski poredak?

Post by bosanski__ »

jeza u ledja wrote: 27/03/2023 17:55 Bas pogledah frisak video VOXa o kineskoj demografiji, relevantan za ovu temu. Relativno je kratak video pa koga zanima:



Imali bi oni sada 1,8 mlrd da nije bilo politike 1 djeteta.
Sad im je natalitet za 30% niži od bosanskog.
bosanski__
Posts: 296
Joined: 16/03/2023 16:39

#127 Re: Novi svjetski poredak?

Post by bosanski__ »

jeza u ledja wrote: 26/03/2023 00:09
bosanski__ wrote: 25/03/2023 23:35



U tome i jeste bit, ugroza USD valute kao glavne svjetske valute.
Zato će Ameri sve od sebe da daju da do toga ne dođe.
Ove godine će se novi front otvoriti, vidjeti ćemo gdje.
Lol, pa ovo je upravo posljedica rata u Ukrajini, i ruske ovisnosti od prodaje i trgovine sa Kinezima.


Šta to mijenja na stvari ?
USD ima sve manje u međunarodnim transakcijama i kao devizne rezerve centralnih banaka.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#128 Re: Novi svjetski poredak?

Post by -Chesterfield- »

jeza u ledja wrote: 27/03/2023 03:11
Neriya wrote: 26/03/2023 23:13

Ja imam utakmica u nogama i u moje vrijeme nismo imali pojma o novim svjetskim uređenjima.
Ako si ti mlad, ok.

Mislim da Kina radi na tome već dugo vremena, da oduzme moć dolaru i da obezbijedi sebi ozbiljne igrače. Sad ovisi šta su za tebe, USA ili Kinu ozbiljni igrači.

Nadam se da se svijet mijenja, to bi i bilo najbolje, slažem se.
Ne, nisam mlad. Od kad znam za sebe slusam o novom svjetskom poretku. Neko je isto slicno napisao na ovoj temi, i mnogo puta je slicno napisano na forumu od mnogih ljudi. Tako da, ne znam sta si ti slusao pa su tvoja iskustva drukcija. :)

Kina radi vec na tome dugo vremena, skupljajuci sebi igrace poput Etiopije, Gane, Sri Lanke, Ekvadora, i sl.

Propale investicije sa velikim kamatama, luka u Sri Lanci, hidroelektrana u Ekvadoru, zeljeznica u Keniji, i sl.
To je prvo sto mi pada na pamet. To nisu ozbiljni igraci, to su kolonije, u kojima se standard nije povecao nimalo radi ovoga. (U Sri Lanci propalo sve, predsjednik pobjegao. U Ekvadoru su isto bili veliki protesti prosle godine radi rasta cijena.) To je njima Kina dala.
A sta su za tebe ozbiljni igraci? Rusija i Iran? Saudijska Arabija? Juzna Afrika? :-)

Ne mogu najblize susjede pridobiti sebi.
O cemu pricamo?
https://www.google.com/amp/s/balkans.al ... partnerima

Ne može ništa preko noći...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#129 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

bosanski__ wrote: 27/03/2023 23:18
jeza u ledja wrote: 26/03/2023 00:09

Lol, pa ovo je upravo posljedica rata u Ukrajini, i ruske ovisnosti od prodaje i trgovine sa Kinezima.


Šta to mijenja na stvari ?
USD ima sve manje u međunarodnim transakcijama i kao devizne rezerve centralnih banaka.
Spominjao si nekakvo otvaranje frontova. Ja ti kazem da je porast trgovine juanom prozrokovan ratom u Ukrajini i sankcijama.
Sta zelis reci: a) Americi ne odgovaraju sankcije prema Rusiji, ili b) Americi odgovaraju ratovi poput ovog u Ukrajini?

Ne moze oboje. Jel sad razumijes zasto ti je post o “otvaranju frontova” besmislen?
Last edited by jeza u ledja on 28/03/2023 06:41, edited 1 time in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#130 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

-Chesterfield- wrote: 28/03/2023 01:31
jeza u ledja wrote: 27/03/2023 03:11

Ne, nisam mlad. Od kad znam za sebe slusam o novom svjetskom poretku. Neko je isto slicno napisao na ovoj temi, i mnogo puta je slicno napisano na forumu od mnogih ljudi. Tako da, ne znam sta si ti slusao pa su tvoja iskustva drukcija. :)

Kina radi vec na tome dugo vremena, skupljajuci sebi igrace poput Etiopije, Gane, Sri Lanke, Ekvadora, i sl.

Propale investicije sa velikim kamatama, luka u Sri Lanci, hidroelektrana u Ekvadoru, zeljeznica u Keniji, i sl.
To je prvo sto mi pada na pamet. To nisu ozbiljni igraci, to su kolonije, u kojima se standard nije povecao nimalo radi ovoga. (U Sri Lanci propalo sve, predsjednik pobjegao. U Ekvadoru su isto bili veliki protesti prosle godine radi rasta cijena.) To je njima Kina dala.
A sta su za tebe ozbiljni igraci? Rusija i Iran? Saudijska Arabija? Juzna Afrika? :-)

Ne mogu najblize susjede pridobiti sebi.
O cemu pricamo?
https://www.google.com/amp/s/balkans.al ... partnerima

Ne može ništa preko noći...
Pa logicno, Kina je ubjedljivo najveci uvoznik saudijske nafte. Gotovo sva nafta iz KSA ide na Istok.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#131 Re: Novi svjetski poredak?

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 27/03/2023 21:15 Kina nije jedini razlog njihove propasti, ali jeste jedan od glavnih uzroka, kao sto ti pise tu.

Ulagali u infrastrukturu, mislis kao sto je luka koja je u kineskom vlasnistvu narednih 100 godina?
Eh, luka bi bila super, odlična, da je u vlasništvu kakvog dobrog anglosaksonskog investicijskog fonda. To je ćini mi se najveći problem. I Hong Kong čitav je bio u vlasništvu krune 156 godina pa ga sačekaše Kinezi. Nikad im plemstvo oprostiti neće :D

Ko zna koliko bi nas koštao auto put da su ga kinezi pravili, ovako 30 milona eura/kilometar, sve po zapadnim standardima.
Last edited by biglebovski on 28/03/2023 12:15, edited 2 times in total.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#132 Re: Novi svjetski poredak?

Post by Truba »

Nece amerika propasti dokle god ima bosanaca da seru i brane je po kliksu
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#133 Re: Novi svjetski poredak?

Post by biglebovski »

Truba wrote: 28/03/2023 12:12 Nece amerika propasti dokle god ima bosanaca da seru i brane je po kliksu
Grki su tamo zalogaji hljeba... pa im ne zamjerim i volim ih ko svog rođenog :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#134 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 28/03/2023 12:06
jeza u ledja wrote: 27/03/2023 21:15 Kina nije jedini razlog njihove propasti, ali jeste jedan od glavnih uzroka, kao sto ti pise tu.

Ulagali u infrastrukturu, mislis kao sto je luka koja je u kineskom vlasnistvu narednih 100 godina?
Eh, luka bi bila super, odlična, da je u vlasništvu kakvog dobrog anglosaksonskog investicijskog fonda. To je ćini mi se najveći problem. I Hong Kong čitav je bio u vlasništvu krune 156 godina pa ga sačekaše Kinezi. Nikad im plemstvo oprostiti neće :D

Ko zna koliko bi nas koštao auto put da su ga kinezi pravili, ovako 30 milona eura/kilometar, sve po zapadnim standardima.
Nije problem u vlasnistvu, vec u nacinu na kojeg su do njega dosli. Vecina americkih luka je u vlasistvu stranih kompanija i zemalja.

Kardeljevo je prakticno bilo u vlasnistvu Energoinvesta. :D

Mislis da ce Kinezi iza sebe ostaviti cejlonski Hong Kong? :D

Cuj kinesko auto. :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#135 Re: Novi svjetski poredak?

Post by Truba »

biglebovski wrote: 28/03/2023 14:34
Truba wrote: 28/03/2023 12:12 Nece amerika propasti dokle god ima bosanaca da seru i brane je po kliksu
Grki su tamo zalogaji hljeba... pa im ne zamjerim i volim ih ko svog rođenog :D
Volimo ameriku osim u vrijeme okupacije
Iraka afganistana...
Za moga zivota to je 4 5 zestokih invazija i desetak proksi razaranja

Al ugodno u njoj zivjet i poslovat
A tek studirat :mrgreen:
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#136 Re: Novi svjetski poredak?

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 28/03/2023 14:48
biglebovski wrote: 28/03/2023 12:06

Eh, luka bi bila super, odlična, da je u vlasništvu kakvog dobrog anglosaksonskog investicijskog fonda. To je ćini mi se najveći problem. I Hong Kong čitav je bio u vlasništvu krune 156 godina pa ga sačekaše Kinezi. Nikad im plemstvo oprostiti neće :D

Ko zna koliko bi nas koštao auto put da su ga kinezi pravili, ovako 30 milona eura/kilometar, sve po zapadnim standardima.
Nije problem u vlasnistvu, vec u nacinu na kojeg su do njega dosli. Vecina americkih luka je u vlasistvu stranih kompanija i zemalja.

Kardeljevo je prakticno bilo u vlasnistvu Energoinvesta. :D

Mislis da ce Kinezi iza sebe ostaviti cejlonski Hong Kong? :D

Cuj kinesko auto. :lol:
Ne znam šta će Kinezi ostaviti za sto godina, profesore, možda bude i bolje od Honga Konga. Čvrsto vjerujem da luku sa sobom neće ponijeti. Sve zavisi od lokalnih ljudi.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#137 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

Aha, napravice stariji i ljepsi Hong Kong. :oops:
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#138 Re: Novi svjetski poredak?

Post by biglebovski »

Construction of the port commenced in January 2008. In 2016, it reported an operating profit of US$1.81 million but was considered economically unviable.[4] As debt repayment got difficult, the newly-elected government decided to privatise an 80% stake of the port to raise foreign exchange in order to repay maturing sovereign bonds unrelated to the port.

Under the 2017 agreement, Sri Lanka Ports Authority created Hambantota International Port Group (HIPG), which then became a joint venture after China Merchant Ports bought an 85 per cent stake in HIPG as part of the Chinese company's US$1.12 billion investment into the port.[40] The agreement will expire 99 years after its effective date and allows HIPG to develop and operate the Hambantota port exclusively.[40] The agreement also stipulated the creation of a 15,000-acre special economic zone.[7][41]

The money from China Merchant Ports was used to strengthen Sri Lanka's US-dollar reserves and pay short-term foreign debts unrelated to the port.


S wikipedije o toj luci. S Kinezima se dogovoriše. Kolonizatori ih, s druge strane, tužiše:

“As a result, these favored Sri Lankan parties stand to be paid principal and interest in full, while the Bonds — which are also broadly held by US retirement systems including Fidelity Investments, BlackRock, T. Rowe Price, Lord Abbett, JPMorgan, PIMCO, Neuberger Berman and other US investors — remain indefinitely in default and unpaid, causing American retirees tremendous suffering from potentially massive losses of up to 80% of their original investment value,” lawyers for Hamilton Reserve said in their complaint.

A group of Sri Lanka’s largest creditors, including Pacific Investment Management Co., T. Rowe Price Group Inc. and BlackRock Inc., has been set up and restructuring talks are expected to start soon, Bloomberg reported, citing people familiar with the arrangement who requested anonymity ahead of a formal announcement.

https://www.aljazeera.com/economy/2022/ ... n-us-court

Najebaše hudi amerikanski penzioneri. :D
Neriya
Posts: 181
Joined: 21/03/2023 15:24

#139 Re: Novi svjetski poredak?

Post by Neriya »

jeza u ledja wrote: 27/03/2023 03:11
Neriya wrote: 26/03/2023 23:13

Ja imam utakmica u nogama i u moje vrijeme nismo imali pojma o novim svjetskim uređenjima.
Ako si ti mlad, ok.

Mislim da Kina radi na tome već dugo vremena, da oduzme moć dolaru i da obezbijedi sebi ozbiljne igrače. Sad ovisi šta su za tebe, USA ili Kinu ozbiljni igrači.

Nadam se da se svijet mijenja, to bi i bilo najbolje, slažem se.
Ne, nisam mlad. Od kad znam za sebe slusam o novom svjetskom poretku. Neko je isto slicno napisao na ovoj temi, i mnogo puta je slicno napisano na forumu od mnogih ljudi. Tako da, ne znam sta si ti slusao pa su tvoja iskustva drukcija. :)

Kina radi vec na tome dugo vremena, skupljajuci sebi igrace poput Etiopije, Gane, Sri Lanke, Ekvadora, i sl.

Propale investicije sa velikim kamatama, luka u Sri Lanci, hidroelektrana u Ekvadoru, zeljeznica u Keniji, i sl.
To je prvo sto mi pada na pamet. To nisu ozbiljni igraci, to su kolonije, u kojima se standard nije povecao nimalo radi ovoga. (U Sri Lanci propalo sve, predsjednik pobjegao. U Ekvadoru su isto bili veliki protesti prosle godine radi rasta cijena.) To je njima Kina dala.
A sta su za tebe ozbiljni igraci? Rusija i Iran? Saudijska Arabija? Juzna Afrika? :-)

Ne mogu najblize susjede pridobiti sebi.
O cemu pricamo?
Ja otkad znam za sebe ne slušam o novom svjetskom poretku
tko je tebi uzeo djetinjstvo puneći ti glavu o teorijama zavjere
toliko da kinu vidiš kao neprijatelja
strah me je za komšije kineze u tvom kvartu
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#140 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

Neriya wrote: 31/03/2023 02:30
jeza u ledja wrote: 27/03/2023 03:11

Ne, nisam mlad. Od kad znam za sebe slusam o novom svjetskom poretku. Neko je isto slicno napisao na ovoj temi, i mnogo puta je slicno napisano na forumu od mnogih ljudi. Tako da, ne znam sta si ti slusao pa su tvoja iskustva drukcija. :)

Kina radi vec na tome dugo vremena, skupljajuci sebi igrace poput Etiopije, Gane, Sri Lanke, Ekvadora, i sl.

Propale investicije sa velikim kamatama, luka u Sri Lanci, hidroelektrana u Ekvadoru, zeljeznica u Keniji, i sl.
To je prvo sto mi pada na pamet. To nisu ozbiljni igraci, to su kolonije, u kojima se standard nije povecao nimalo radi ovoga. (U Sri Lanci propalo sve, predsjednik pobjegao. U Ekvadoru su isto bili veliki protesti prosle godine radi rasta cijena.) To je njima Kina dala.
A sta su za tebe ozbiljni igraci? Rusija i Iran? Saudijska Arabija? Juzna Afrika? :-)

Ne mogu najblize susjede pridobiti sebi.
O cemu pricamo?
Ja otkad znam za sebe ne slušam o novom svjetskom poretku
tko je tebi uzeo djetinjstvo puneći ti glavu o teorijama zavjere
toliko da kinu vidiš kao neprijatelja
strah me je za komšije kineze u tvom kvartu
vot? :-)

Kako si ti povezao sve ovo da je meni znat…

“Novi svjetski poredak” nema nikakve veze s Kinom. Kina je samo tu najnovija uloga.

I ne, ne vidim Kinu kao bilo kakvog “neprijatelja”.
bosanski__
Posts: 296
Joined: 16/03/2023 16:39

#141 Re: Novi svjetski poredak?

Post by bosanski__ »

Ne more ovako ostat i trajati.
Mislim na ovakav neoliberalni poredak u kome cash flow ide od onih 80% ka onima od 2%. I to je zakonski sve uređeno tako da se onih 2% koji drže 80% privatnog kapitala mogu samo da pozovu na zakon.
I ti onda samo moreš ušima da klepiš, jer nemaš suvislih argumenta protiv.

Evo u USA primjerice 40% stanovnika ne može bez duga da podmiri iznenadan trošak od $400.

Znači, mora da ide modifikacija. Alternativa su pobune i ratovi.
bosanski__
Posts: 296
Joined: 16/03/2023 16:39

#142 Re: Novi svjetski poredak?

Post by bosanski__ »

Pravo pitanje je kako napraviti poredak koji je dugoročno održiv !!
Uz ovakav poredak mi nećemo izaći iz 21 vijeka, nećemo ni uči u 22 vijek.
Zbog klimatskih promjena koje su posljedica utrke za profitom, zbog proizvodnje za maksimalan profit ,a ne ljudske potrebe i zbog strukture samog sistema koji potiče na konflikt.

Po meni, prvo što treba napraviti je nametnuti ljudima određeni ideološki okvir, unutar kojeg će se rasprava, debata da odvija o svim pitanjima koje treba riješavati.
Bez tog ideološkog okvira, imamo ovo sada, gdje svako svoju pjesmu pjeva , niko nikoga ne sluša i nema vremena za to, svi hoće prava,a nitko obaveze, teoretičari zavjera su in, a realisti out, masa njih gluposti priča na raznim medijima samo kako bi privukli pažnju itd itd.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#143 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

Problem je sto se ideologija obicno pokaze neostvarivom u praksi. Odnosno dobijes nesto sasvim drugo od namjere.

Nije do ideologije, vec do javasluka.
Dead Man Walking
Posts: 6339
Joined: 28/05/2004 21:49

#144 Re: Novi svjetski poredak?

Post by Dead Man Walking »

Jel sad onaj novi svjetski poredak od kad su nas vakcinisali u stvari stari svjetski poredak a ovaj sad je najnoviji novi svjetski poredak?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#145 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

Hm.
User avatar
billy organ
Posts: 1429
Joined: 04/07/2021 19:19

#146 Re: Novi svjetski poredak?

Post by billy organ »

NWO je izgleda okretanje evrope totalno u desno. Jucerasnji poraz normalnih u Finskoj je dokaz kako ce se izgleda za koju deceniju izvrsiti rehabilitacija Adolfa. To je taj novi svjetski poredak.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#147 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

O tom okretanju Evrope udesno se prica vec 20 godina, jos od vremena Haidera, Fortuijna, itd.

Mislim, Evropa se jest okrenula udesno, ali daleko od toga da njom vladaju Adolfovi sljedbenici.

I ovi sto su pobijedili u Finskoj su standardni desni-centar. Jest da su nacionalisti odmah iza njih, ali sve je to u 5 deka. Koliko vidim i premijerkina stranka je dobila u stvari veci broj glasova nego na proslim izborima. Najveci gubitnici su socijalisti i zeleni.
User avatar
billy organ
Posts: 1429
Joined: 04/07/2021 19:19

#148 Re: Novi svjetski poredak?

Post by billy organ »

jeza u ledja wrote: 03/04/2023 16:59 O tom okretanju Evrope udesno se prica vec 20 godina, jos od vremena Haidera, Fortuijna, itd.

Mislim, Evropa se jest okrenula udesno, ali daleko od toga da njom vladaju Adolfovi sljedbenici.

I ovi sto su pobijedili u Finskoj su standardni desni-centar. Jest da su nacionalisti odmah iza njih, ali sve je to u 5 deka. Koliko vidim i premijerkina stranka je dobila u stvari veci broj glasova nego na proslim izborima. Najveci gubitnici su socijalisti i zeleni.
Era Hajdera je bila kad su desnicari uglavnom bili predmet sprdancija ili dobijali 0,1% posto glasova na izborima. Danas vec tako nije. Desnica i sav taj fasizam koji ide uz njih lagano preuzima primat u evropi. Strasno je da su ti ljudi demokratski izabrani. Voljom naroda. Znaci narod evrope ne razmislja bas toliko drugacije od jednog Dodika.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#149 Re: Novi svjetski poredak?

Post by biglebovski »

Nema tu ama baš ništa strašno. Šta se to strašno dešava u Italiji? U Švedskoj nešto strašno što ne znamo? A jesu Italijani zabranili Bilijevo sintetičko meso i strane jezike i riječi u službenoj komunikaciji. Strašno.
Ljudima pun kufer nečijih agendi, pa biraju za koga misle da će im donijeti bolji i sigurniji život. Strašno.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#150 Re: Novi svjetski poredak?

Post by biglebovski »

Evo još lijepih vijesti, iz Holandije:



Strašno!
Post Reply