Novi Religijski Pokreti

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
mala
Posts: 11
Joined: 19/02/2002 00:00

#1 Novi Religijski Pokreti

Post by mala »

Ne znam da li je prije neko postavljao ovu temu,iskreno bilo mi je mrsko provjeravati- u svakom slucaju, interesuje me VASE uvazeno misljenje o tzv. novim religijskim pokretima kojih za sad najvise ima u SAD ali i u ostalim dijelovima svijeta.Cinjenica je da ovi pokreti postaju u zadnje vrijeme sve veca konkurencija krscanstvu pa i drugim religijama.
"Sekte žive snagom onoga što vjeruju, s moćnim (i često magnetskim) uvjerenjem, odanošću i angažmanom. Idu ljudima u susret tamo gdje oni jesu na topao, osoban i diskretan način te omogućuju da pojedinac izađe iz anonimnosti promičući sudjelovanje, spontanost, odgovornost, angažman... te ih intenzivno prate u mnogostrukim kontaktima, kućnim posjetima stalnom pomoći i vodstvom. "

i tako dalje i tako redom,sta mislite o tome? i uopce o ljudima koji pripadaju nekim od tih religijskih pokreta?
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#2

Post by ragib »

Evo sta nas stvoritelj kaze.


012:040. Oni kojima se, mimo Njega, klanjate, samo su imena koja ste im nadjenuli vi i preci vaši - Allah o njima nikakva dokaza nije objavio. Sud pripada jedino Allahu, a On je naredio da se klanjate samo Njemu. To je jedino prava vjera, ali većina ljudi ne zna.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3

Post by Truba »

zajednička osobina svih religijskih pokreta i sekti jeste uzimanje novaca od svojih sljedbenika...ponekad se počnu uzimati i nevinosti itd :D
sport billy
Posts: 190
Joined: 28/07/2004 18:31

#4

Post by sport billy »

ponekad i nevinost al vazda zdrav razum :roll:
sport billy
Posts: 190
Joined: 28/07/2004 18:31

#5 Re: Novi Religijski Pokreti

Post by sport billy »

mala wrote:...
i tako dalje i tako redom,sta mislite o tome? i uopce o ljudima koji pripadaju nekim od tih religijskih pokreta?
a haj sad malo o temi :D

par mojih jarana su (odnedavno) sektasi. al tu se radi o starijim sektama poput krscanstva i islama.
sta mislim o njima? ne razgovaramo o takvim stvarima kad se nadjemo. osjecam s jedne strane otvoren prezir ako cemo iskreno. jer moj svjetonazor stoji k dispoziciji a oni su cvrsto ubijedjeni u ono sto vjeruju jer je to zaboga zakonom priznata sekta. nasli su se par puta uvrijedjeni kad sam nesto rekao u vezi toga, al sam svjestan da je brain wash zajebana stvar. necu da izgubim te jarane samo zato sto su sektasi. jer su oni puno vise osim sektasa. tolerisem, al nemam razumijevanja.
sto se tice ovih novih sekti osjecam otvoren prezir i s takvim osobama ne bih mogao nikad biti ne samo prijatelj nego ni poznanik. njih jednostavno treba lijeciti.
tu i tamo
Posts: 9
Joined: 01/08/2004 16:58

#6 Re: Novi Religijski Pokreti

Post by tu i tamo »

sport billy wrote: sto se tice ovih novih sekti osjecam otvoren prezir i s takvim osobama ne bih mogao nikad biti ne samo prijatelj nego ni poznanik. njih jednostavno treba lijeciti.
Bravo Billy, prosvjetitelju :)
Iz tebe izvire ljudskost
sport billy
Posts: 190
Joined: 28/07/2004 18:31

#7 Re: Novi Religijski Pokreti

Post by sport billy »

tu i tamo wrote:
sport billy wrote: sto se tice ovih novih sekti osjecam otvoren prezir i s takvim osobama ne bih mogao nikad biti ne samo prijatelj nego ni poznanik. njih jednostavno treba lijeciti.
Bravo Billy, prosvjetitelju :)
Iz tebe izvire ljudskost
zlo treba unistavati u korijenu
tu i tamo
Posts: 9
Joined: 01/08/2004 16:58

#8 Re: Novi Religijski Pokreti

Post by tu i tamo »

sport billy wrote:
tu i tamo wrote:
sport billy wrote: sto se tice ovih novih sekti osjecam otvoren prezir i s takvim osobama ne bih mogao nikad biti ne samo prijatelj nego ni poznanik. njih jednostavno treba lijeciti.
Bravo Billy, prosvjetitelju :)
Iz tebe izvire ljudskost
zlo treba unistavati u korijenu
Da, a svoju vlastitu paranoju od zla koje nas okruzuje, najbolje je lijeciti na nacin na koji to ti radis.
Bravo majstore 8)
sport billy
Posts: 190
Joined: 28/07/2004 18:31

#9 Re: Novi Religijski Pokreti

Post by sport billy »

tu i tamo wrote:
sport billy wrote:
tu i tamo wrote: Bravo Billy, prosvjetitelju :)
Iz tebe izvire ljudskost
zlo treba unistavati u korijenu
Da, a svoju vlastitu paranoju od zla koje nas okruzuje, najbolje je lijeciti na nacin na koji to ti radis.
Bravo majstore 8)
ti ocigledno imas problem 8)
tu i tamo
Posts: 9
Joined: 01/08/2004 16:58

#10 Re: Novi Religijski Pokreti

Post by tu i tamo »

sport billy wrote:
tu i tamo wrote:
sport billy wrote: zlo treba unistavati u korijenu
Da, a svoju vlastitu paranoju od zla koje nas okruzuje, najbolje je lijeciti na nacin na koji to ti radis.
Bravo majstore 8)
ti ocigledno imas problem 8)
Za tebe svi koji ne razmisljaju kao ti, imaju problem.
Pokusaj stvari malo okrenuti, i preispitaj se Billy 8)
sport billy
Posts: 190
Joined: 28/07/2004 18:31

#11 Re: Novi Religijski Pokreti

Post by sport billy »

tu i tamo wrote:
sport billy wrote:
tu i tamo wrote: Da, a svoju vlastitu paranoju od zla koje nas okruzuje, najbolje je lijeciti na nacin na koji to ti radis.
Bravo majstore 8)
ti ocigledno imas problem 8)
Za tebe svi koji ne razmisljaju kao ti, imaju problem.
Pokusaj stvari malo okrenuti, i preispitaj se Billy 8)
OK, prihvatam sugestiju 8)

zadovoljan :)

8)
tu i tamo
Posts: 9
Joined: 01/08/2004 16:58

#12 Re: Novi Religijski Pokreti

Post by tu i tamo »

sport billy wrote:
tu i tamo wrote:
sport billy wrote: ti ocigledno imas problem 8)
Za tebe svi koji ne razmisljaju kao ti, imaju problem.
Pokusaj stvari malo okrenuti, i preispitaj se Billy 8)
OK, prihvatam sugestiju 8)

zadovoljan :)

8)
Ovo je samo forum, i ovdje samo iznosimo svoja misljenja, mada bih iskren da budem, zadovoljniji bio ako bih u tvojim postovima vidjeo malo vise smisla i ljudskosti 8)
sport billy
Posts: 190
Joined: 28/07/2004 18:31

#13 Re: Novi Religijski Pokreti

Post by sport billy »

tu i tamo wrote:
sport billy wrote:
tu i tamo wrote: Za tebe svi koji ne razmisljaju kao ti, imaju problem.
Pokusaj stvari malo okrenuti, i preispitaj se Billy 8)
OK, prihvatam sugestiju 8)

zadovoljan :)

8)
Ovo je samo forum, i ovdje samo iznosimo svoja misljenja, mada bih iskren da budem, zadovoljniji bio ako bih u tvojim postovima vidjeo malo vise smisla i ljudskosti 8)
sto se tice nedostatka smisla u mojim postovima uvrijedjen sam :x
tu i tamo
Posts: 9
Joined: 01/08/2004 16:58

#14 Re: Novi Religijski Pokreti

Post by tu i tamo »

sport billy wrote:
tu i tamo wrote:
sport billy wrote: OK, prihvatam sugestiju 8)

zadovoljan :)

8)
Ovo je samo forum, i ovdje samo iznosimo svoja misljenja, mada bih iskren da budem, zadovoljniji bio ako bih u tvojim postovima vidjeo malo vise smisla i ljudskosti 8)
sto se tice nedostatka smisla u mojim postovima uvrijedjen sam :x
Ja ti tu ne mogu pomoci!
sport billy
Posts: 190
Joined: 28/07/2004 18:31

#15 Re: Novi Religijski Pokreti

Post by sport billy »

tu i tamo wrote:
sport billy wrote:
tu i tamo wrote: Ovo je samo forum, i ovdje samo iznosimo svoja misljenja, mada bih iskren da budem, zadovoljniji bio ako bih u tvojim postovima vidjeo malo vise smisla i ljudskosti 8)
sto se tice nedostatka smisla u mojim postovima uvrijedjen sam :x
Ja ti tu ne mogu pomoci!
dacu ti ja smisao :x :x :x
tu i tamo
Posts: 9
Joined: 01/08/2004 16:58

#16 Re: Novi Religijski Pokreti

Post by tu i tamo »

sport billy wrote:dacu ti ja smisao :x :x :x
Oprosti Billy djecace, ali mislio sam da ces sa malo vise argumentacije da branis svoje stavove.
Mislis li ti da sirenjem netolerancije, zapravo dajes legitimitet drugima da budu netolerantni prema tebi??
sport billy
Posts: 190
Joined: 28/07/2004 18:31

#17

Post by sport billy »

whahahahaha

mani mi se casova argumentiranja za osnovce. ipak sam ja malo stariji :) . ne smatram te uopste sudiskutantom na nivou te sam namjerno navukao dijalog na sladunjavo-besmisleno vjerujuci da ces odustati. ali eto i dalje se pravis pametan.

mir s tobom dijete drago
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#18

Post by CiCiban »

u have NO IDEA whaTT kids can do to ur brain :skoljka:
so donT be so grown UP :P
tu i tamo
Posts: 9
Joined: 01/08/2004 16:58

#19

Post by tu i tamo »

sport billy wrote:whahahahaha

mani mi se casova argumentiranja za osnovce. ipak sam ja malo stariji :) . ne smatram te uopste sudiskutantom na nivou te sam namjerno navukao dijalog na sladunjavo-besmisleno vjerujuci da ces odustati. ali eto i dalje se pravis pametan.

mir s tobom dijete drago
Billy, ja jos uvijek ne vidim argumentaciju u tvojim rijecima, prilagodjenu bilo kojem uzrastu.
To je nedostatak argumenata, ili problem nastao od zelje da visoko poletis? :D
sport billy
Posts: 190
Joined: 28/07/2004 18:31

#20

Post by sport billy »

CiCiban wrote:u have NO IDEA whaTT kids can do to ur brain :skoljka:
so donT be so grown UP :P
:lol: :lol: :lol:
Post Reply