Novi plagijat Dine Merlina!

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

creed
Posts: 5
Joined: 08/06/2004 23:30

#1 Novi plagijat Dine Merlina!

Post by creed »

Nakon pjesama Mjesečina i Godinama naš vrli kantautor Dino Merlin je plagirao još jednu pjesmu i to poznatog francuskog muzičara Manu Chao. Da stvar bude gora to je naslovna pjesma s Dininog novog albuma.

Original pjesma: Manu Chao - ME GUSTAS TU
Poslusajte isjecak u mp3 formatu ovdje!

Plagijat: Dino Merlin - BUREK
Downloadujte cijelu pjesmu u mp3 formatu sa Dinine stranice: http://www.dinomerlin.net/gifs/burek.mp3
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14640
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#2

Post by DaysleepeR »

Sasvim je normalna stvar da se sempluje dio neke pjesme, ili riff.
Komlet pjesma nema veze sa Me Gustas Tu.
Gatekeeper
Posts: 235
Joined: 17/12/2003 00:00

#3

Post by Gatekeeper »

ja već rekoh da me početak pjesme podsjeća na stil manu chao-a :roll:
creed
Posts: 5
Joined: 08/06/2004 23:30

#4

Post by creed »

Da, ima jos sjetite se prvih stihova pjesme Moj zivot je Svicarska, i uporetite je s pjesmom Emily Dickinson u kojoj prvi stih glasi: Nasi su zivoti Svicarska (Our lives are Swiss). Ima jos toga... Soldier of fortune = Vojnik srece.

A tu je naravno legendarna pjesma Godinama (plagijat Youssou N'Doura), a ima i download:
http://www.online.hr/audio/mydaughter_cut.mp3
http://www.online.hr/audio/godinama_cut.mp3

Sjećate se "Mjesečine"? hehe jel vam ovo poznato?
http://www.vivid.pl/mp3/102540/10254000_02.mp3
Izvođač: UB 40
Naziv pjesme: Where Did I Go Wrong?
Last edited by creed on 09/06/2004 00:32, edited 2 times in total.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14640
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#5

Post by DaysleepeR »

Gatekeeper wrote:ja već rekoh da me početak pjesme podsjeća na stil manu chao-a :roll:
He he pa nije plagijat ako podsjeca, nego ako je identicno.
Daleko od tog da branim Dinu, bole me za njega, ali treba se pravilno izraziti.

On je vazda maznjavo fazone.
creed
Posts: 5
Joined: 08/06/2004 23:30

#6

Post by creed »

Mislis mažnjavao pjesme?
RIPPER
Posts: 21
Joined: 22/07/2003 00:00

#7

Post by RIPPER »

Najtužnije od svega što Dino u stvari pokušava da kopira Adija Lukovca i to u niz stvari.............
On je kao htio da "pomogne" Adiju u njegovoj karijeri, medžutim, samo ga je iskoristio, pokrao, i na kraju gurnuo u stranu. Upravo zbog toga album "burek" je ustvari kopija u svojoj srži !!!
zoka
Posts: 516
Joined: 30/09/2002 23:26
Contact:

#8

Post by zoka »

Evo samsada sa CoolEdit analizirao jedan i drugi snimak i ritam je skroz skinut, sad nisam strucnjak za ove ekspertize ali meni ovo pravo lici... isto koda vidis cokoladu, nije milka ali je roze boje i ima krava na njoj nacrtana
adi84
Posts: 2
Joined: 09/06/2004 00:29

#9

Post by adi84 »

necu rec da vam je prica glupa nego ova tema nidje veze
pa dino merlin je jedan od nasih najboljih muzicara koji nas promovira po europi u najboljem svijetlu i sad se ti nadjes da nesto kaes pa trebamo svoje furat a ne stalno nesto europski a svoje ne volimo.
tema je kretenska ja slusam "Burek" i album je fantastican. kad si ti takav lik sto i ti ne napravis ovakav album!
onda mozes nesto pricati!
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14640
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#10

Post by DaysleepeR »

zoka wrote:Evo samsada sa CoolEdit analizirao jedan i drugi snimak i ritam je skroz skinut, sad nisam strucnjak za ove ekspertize ali meni ovo pravo lici... isto koda vidis cokoladu, nije milka ali je roze boje i ima krava na njoj nacrtana
90% Hip Hop pjesama ima samplovanu komplet temu neke stare pjesme pa opet nije plagijat.
Nije Dino glup da preslikava.
A ja sam prvo pomislio Manu Chao kad sam cuo Burek.
Ali to je sve u granicama dozvoljenog, samo sto bi u svijetu odmah bio etiketiran kao covjek koji prati stope Manu Chao-a.
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#11

Post by Zox »

adi84 wrote:necu rec da vam je prica glupa nego ova tema nidje veze
pa dino merlin je jedan od nasih najboljih muzicara koji nas promovira po europi u najboljem svijetlu i sad se ti nadjes da nesto kaes pa trebamo svoje furat a ne stalno nesto europski a svoje ne volimo.
tema je kretenska ja slusam "Burek" i album je fantastican. kad si ti takav lik sto i ti ne napravis ovakav album!
onda mozes nesto pricati!
kakve veze ima predstavljanje u Europi sa cinjenicom da neko maznjava?
Bezveze ti je rezon, ali ako je 84 godiste, onda ti se oprasta :)
hame
Posts: 38
Joined: 05/06/2004 02:08
Location: Wien

#12

Post by hame »

Stante ba ljudi. Merlin jest mozda jedan od nasih najvecih umjetnika al treba se priznat da mu konkurencija i nije neka. Eto, haman se merlin naso zajedno sa Zeljkom J. E jesu umjetnici svaka im cast

DaysleepeR (citiram):
90% Hip Hop pjesama ima samplovanu komplet temu neke stare pjesme pa opet nije plagijat.
Izvini molim te ali hip hop je muzicki pravac koji je onako u kompletu plagijat. Znaci nema nista sto nije ukrano, ama bas nista. A Dinin muzicki stil i nema neke veze s hip hop muzikom
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#13

Post by zlata »

Plagijati, Plagijati.

Normalno za Sandzaklije! Oni su nam "Plagijat Bosanci".
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#14

Post by Engram »

zlata wrote:Plagijati, Plagijati.

Normalno za Sandzaklije! Oni su nam "Plagijat Bosanci".
a ti si ko plagijat hrvatica..ne jednite modificiranu hranu...za mozak i dusu :D

"Hladan je grad
U koji me taj
Vjetar sudbine donio"
:-)


aferim dino-umjetnik si

http://www.dinomerlin.ba
wxy
Posts: 53
Joined: 21/03/2004 06:58

#15

Post by wxy »

ma ja ba nevalja dino merlin zato sto je nas :x

nevalja ni edo maajka zato sto je nas :x

ne bi valjalo ni bijelo dugme da jos pijeva zato sto je nase :x

ali jebi ga bitno je da ceca i sinan sakic nisu plagijati

ili glupe klinke kao britni spirs :x
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#16

Post by zlata »

Engrame duso

Jesam, imam kucu na moru. Ja sam ti sezonska.
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#17

Post by The_Fluid »

Album je vrlo neobichan spoj, vrlo neobichan, no ono shto je interesantnije je oblachenje Dine (Dina, shto bi rekao Shatjir Filandra) Merlina. Kao da je uzeo stilistu Adi Lukovca.

A za album, treba josh malo vremena, da se preslusha josh koji put.
Bosnian_girl
Posts: 44
Joined: 29/05/2004 13:48
Location: Tuzla

#18

Post by Bosnian_girl »

Ma ova tema je čisti dokaz bosanske gluposti i onoga što meni nikako nije jasno kod naših ljudi! Dajte ljudi, pa budite realni barem jednom, jer Burek kao album je jedno pravo umjetničko djelo, nešto što ne može svaki obični muzičar da snimi. Na ovom albumu je toliko toga izmiješano, sve je urađeno na jedan svjetki i profesionalan način, i jedina prava riječ za ovaj album je FANTASTIČAN! Ali kod nas većina ono što nečemu vrijedi naziva i ocjenjuje upravo suprotno, kao nešto bezvezno i loše, nešto što ne vrijedi...žalosno! Pa nije ni čudo što nas mnogi nazivaju "glupim Bosancima", kad im veliki broj pojedinaca upravo daje razloge svojim ponašanjem i razmišljanjima da nas nazivaju takvim. Kod nas se vječito blati po onome što nešto vrijedi a što dolazi iz naše zemlje. Umjesto da budemo ponosni na Merlina, jer nema svako ovakvog jednog umjetnika, kod nas su neki pojedinci sebi zadali zadaću da traže i porede njegove nove pjesme sa nekim drugim i pokušavaju naći ima li Dino slučajno u nekoj koji takt iz neke druge pjesme.
Prvi puta ovdje čujem da je pjesma Godinama plagijat, i zaista mi je glupo da neko sad govori kako je pjesma plagijat, jer svi znamo kada se ona po prvi puta pojavila, prije koliko godina, i da je to istina sigurno bi se već neko našao da to kaže mnogo ranije, a ne tek sad, mislim za to bi se znalo odavno. Možda ima poneki sličan ili slučajno isti takt iz neke pjesme, a kod nas je to izgleda po nekima odmah plagijat!
Za Mjesečinu znam da ima istu melodiju kao jedna strana pjesma, koju ne znam ni ko pjeva, samo sam je par puta čula, i zbog jedne pjesme ne vidim razlog da se Dino naziva plagijatorom. Hajd' da mu je više pjesmi na albumu zaista obrada nekih tuđih hitova, ali jedna, pa ljudi to mnogi rade čak i od onih svjetskih zvijezda, i niko ih ne naziva plagijatorima zbog jedne ili dvije pjesme.
A za Burek, moram reći da me kada sam je čula nije ni malo podsjetila na Manu Chao i onu njihovu pjesmu, koju sam što je normalno puno puta čula. Tek kada su neki počeli ovdje da pišu o tome, pa dobro, možda stvarno i podsjeća malo na tu pjesmu,ali pričati da je Burek plagijat te pjesme zaista je smiješno!
Uostalom, neka svako misli šta hoće jer ima pravo na to. Samo je žalosna činjenica da Dinu Merlina u susjednim nam zemljama cijene i smatraju velikim profesionalcem, a da kod nas ljudi kopaju i traže bilo kakve gluposti kojima pokušavaju da svima dokažu kako Dino ne vrijedi onoliko koliko pojedinci poput mene tvrde da vrijedi. Samo se nadam da ćemo svi jednoga dana početi da cijenimo ono što imamo i na što trebamo biti ponosni kao Bosanci i Hercegovci!
regina
Posts: 686
Joined: 14/04/2004 11:28
Location: sarajevo

#19

Post by regina »

kad nešto ne valja, treba to reći
a nije vala da dino valja
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#20 Re: Novi plagijat Dine Merlina!

Post by horns&drums »

creed wrote:Nakon pjesama Mjesečina i Godinama naš vrli kantautor Dino Merlin je plagirao još jednu pjesmu i to poznatog francuskog muzičara Manu Chao. Da stvar bude gora to je naslovna pjesma s Dininog novog albuma.

Original pjesma: Manu Chao - ME GUSTAS TU
Poslusajte isjecak u mp3 formatu ovdje!

Plagijat: Dino Merlin - BUREK
Downloadujte cijelu pjesmu u mp3 formatu sa Dinine stranice: http://www.dinomerlin.net/gifs/burek.mp3
Joooj, otkrio si ameriku...Danas nema ko ne djoni pjesme, tako da...pusti Dinu na miru!

Psihomodo je plagirao skoro kompletne Ramonese pa nikom nista
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#21

Post by horns&drums »

Nije boli ga cuna, nego boli ga severinic :D :D :D :D
Gatekeeper
Posts: 235
Joined: 17/12/2003 00:00

#22

Post by Gatekeeper »

Bosnian_girl wrote:Uostalom, neka svako misli šta hoće jer ima pravo na to. Samo je žalosna činjenica da Dinu Merlina u susjednim nam zemljama cijene i smatraju velikim profesionalcem, a da kod nas ljudi kopaju i traže bilo kakve gluposti kojima pokušavaju da svima dokažu kako Dino ne vrijedi onoliko koliko pojedinci poput mene tvrde da vrijedi. Samo se nadam da ćemo svi jednoga dana početi da cijenimo ono što imamo i na što trebamo biti ponosni kao Bosanci i Hercegovci!
i naravno tu se uvijek nađu i oni sa "strane" da podržavaju nepostojećim argumentima ljude iz bih koji blate dinu
Alen
Posts: 40
Joined: 11/04/2002 00:00

#23

Post by Alen »

Nazalost su najbolje pjesme na BUREK-u tudje pjesme. :roll:

Ipak je Dino bio ovaj put fer i stavio potpis autora orginala ispod.

Na Ti, Subota, Kada covjek voli zenu, Supermen, Bijelo itd. nazalost nisu njegovo djelo, osim teksta.
horoz
Posts: 358
Joined: 19/05/2003 00:00

#24 Re: Novi plagijat Dine Merlina!

Post by horoz »

creed wrote:Nakon pjesama Mjesečina i Godinama naš vrli kantautor Dino Merlin je plagirao još jednu pjesmu i to poznatog francuskog muzičara Manu Chao. Da stvar bude gora to je naslovna pjesma s Dininog novog albuma.

Original pjesma: Manu Chao - ME GUSTAS TU
Poslusajte isjecak u mp3 formatu ovdje!

Plagijat: Dino Merlin - BUREK
Downloadujte cijelu pjesmu u mp3 formatu sa Dinine stranice: http://www.dinomerlin.net/gifs/burek.mp3
Hvala na linkovima, pjesma mu je fantasticna, bolja od orginala :)

Takvima kao ti creed, ne preostaje nista drugo vec da crknu od zlobe.
Idem odmah da kupim CD, i to ne na pijaci, vec onaj od 15KM.

Nije da nesto gotivim DM al' je nas i najboji od svih koje imamo danas
dario-x
Posts: 177
Joined: 30/09/2002 19:32
Location: Sarajevo
Contact:

#25

Post by dario-x »

Nije 15KM, vec 12KM.
Post Reply