Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Trappist
Posts: 4222
Joined: 12/09/2020 08:52

#63451 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Meni se cini da trenutno vise ljudi koronu ima nego u martu 2021 godine.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#63452 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mishelinke »

Trappist wrote: 24/03/2023 10:02 Meni se cini da trenutno vise ljudi koronu ima nego u martu 2021 godine.
Neodgovorni, ne nose maske
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#63453 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

Trappist wrote: 24/03/2023 10:02 Meni se cini da trenutno vise ljudi koronu ima nego u martu 2021 godine.
Pa vjerivatno ima... samo nema medijske panike pa doktoru ide samo onaj ko stvarno osjeca da treba i sve fercera normalno i svi stignu na sve.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#63454 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

A u pozadini, bez medijske halabuke, se spremaju izmjene Međunarodnih zdravstvenih propisa iz 2005. (IHR) koje donose sljedeće:

Izmjene IHR-a, ako budu usvojene, iz temelja će promijeniti odnos između nacionalnih vlada i SZO i u međunarodno pravo će ugraditi nadnacionalni pristup javnom zdravlju odozgo prema dolje — posebno u vezi s vanrednim situacijama javnog zdravlja od međunarodnog značaja — uključujući spremnost za pandemiju i politike odgovora na pandemiju. To bi postavilo SZO na čelo tog pristupa, dajući neizabranoj i demokratski neodgovornoj organizaciji koja ima ovlasti na nacionalnom i međunarodnom nivou da kontroliše, usmjerava i miješa se u poslove svojih država članica i da nadjača osnovna prava pojedinačnih građana. Dok je do danas SZO bila ovlaštena da izdaje preporuke, predložena ažuriranja bi ovlastila SZO da daje pravno obavezujuća uputstva koja su efikasna na nivou pojedinačnih država, regiona ili globalno, na primjer, za:

- naložiti finansijske doprinose za finansiranje aktivnosti odgovora na pandemiju - zahtijevaju predaju intelektualne svojine i tehnologija - nalažu proizvodnju i međunarodnu razmjenu vakcina i drugih zdravstvenih proizvoda koji mogu „poboljšati kvalitet života“ - zaobići nacionalne procese odobrenja za sigurnost vakcina, terapije zasnovane na genima, medicinski uređaji i dijagnostika - zahtijevaju od građana da otkriju svoj zdravstveni status - prisilno staviti u karantin ili spriječiti građane da putuju - medicinski pregledati, ubrizgati ili na drugi način liječiti građane

Ovi prijedlozi, ako budu usvojeni, također će uvelike proširiti SZO-ov mehanizam za nadzor javnog zdravlja s globalnom radnom snagom čiji će nastavak zaposlenja ovisiti o potrebi (stvarnoj ili uočenoj) da se identifikuje više virusa i varijanti koje izazivaju zabrinutost. Ova globalna radna snaga će biti subvencionisana sredstvima poreskih obveznika, ali takođe može očekivati ​​da će dobiti značajna sredstva od privatnih i korporativnih interesa čiji financijski interesi proizilaze iz odgovora zasnovanih na vakcinama predviđenim za epidemije zaraznih bolesti. Cilj SZO je da ima tekst Ugovora i Amandmane IHR-a spremne za usvajanje na 77. sastanku Svjetske zdravstvene skupštine (WHA) u maju 2024.


https://www.who.int/health-topics/inter ... #tab=tab_1
https://www.who.int/news/item/03-03-202 ... mergencies
https://usforthem.co.uk/briefing-paper- ... mendments/
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#63455 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

biglebovski wrote: 25/03/2023 11:26 A u pozadini, bez medijske halabuke, se spremaju izmjene Međunarodnih zdravstvenih propisa iz 2005. (IHR) koje donose sljedeće:

Izmjene IHR-a, ako budu usvojene, iz temelja će promijeniti odnos između nacionalnih vlada i SZO i u međunarodno pravo će ugraditi nadnacionalni pristup javnom zdravlju odozgo prema dolje — posebno u vezi s vanrednim situacijama javnog zdravlja od međunarodnog značaja — uključujući spremnost za pandemiju i politike odgovora na pandemiju. To bi postavilo SZO na čelo tog pristupa, dajući neizabranoj i demokratski neodgovornoj organizaciji koja ima ovlasti na nacionalnom i međunarodnom nivou da kontroliše, usmjerava i miješa se u poslove svojih država članica i da nadjača osnovna prava pojedinačnih građana. Dok je do danas SZO bila ovlaštena da izdaje preporuke, predložena ažuriranja bi ovlastila SZO da daje pravno obavezujuća uputstva koja su efikasna na nivou pojedinačnih država, regiona ili globalno, na primjer, za:

- naložiti finansijske doprinose za finansiranje aktivnosti odgovora na pandemiju - zahtijevaju predaju intelektualne svojine i tehnologija - nalažu proizvodnju i međunarodnu razmjenu vakcina i drugih zdravstvenih proizvoda koji mogu „poboljšati kvalitet života“ - zaobići nacionalne procese odobrenja za sigurnost vakcina, terapije zasnovane na genima, medicinski uređaji i dijagnostika - zahtijevaju od građana da otkriju svoj zdravstveni status - prisilno staviti u karantin ili spriječiti građane da putuju - medicinski pregledati, ubrizgati ili na drugi način liječiti građane

Ovi prijedlozi, ako budu usvojeni, također će uvelike proširiti SZO-ov mehanizam za nadzor javnog zdravlja s globalnom radnom snagom čiji će nastavak zaposlenja ovisiti o potrebi (stvarnoj ili uočenoj) da se identifikuje više virusa i varijanti koje izazivaju zabrinutost. Ova globalna radna snaga će biti subvencionisana sredstvima poreskih obveznika, ali takođe može očekivati ​​da će dobiti značajna sredstva od privatnih i korporativnih interesa čiji financijski interesi proizilaze iz odgovora zasnovanih na vakcinama predviđenim za epidemije zaraznih bolesti. Cilj SZO je da ima tekst Ugovora i Amandmane IHR-a spremne za usvajanje na 77. sastanku Svjetske zdravstvene skupštine (WHA) u maju 2024.


https://www.who.int/health-topics/inter ... #tab=tab_1
https://www.who.int/news/item/03-03-202 ... mergencies
https://usforthem.co.uk/briefing-paper- ... mendments/
Sve su to terije zavjere.... :izet:

Ovi bogati ljudi sto se igraju Boga ma oni ne zele nikakvu kontrolu, a to inace nije nikad bilo karakteristicno za ljude u poziciji moci i bogastva.... kad je to neko u historiji zelio i nkvac i mkc i kontrolu ljudi... nikad pa ja.... samo smisljate zavjere :-)
RJ57
Posts: 3328
Joined: 10/04/2017 15:12

#63456 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by RJ57 »

muha_sa wrote: 24/03/2023 06:44 U nedelju fasovo temperaturu baš kao u vrijeme korone :-) izgubio i miris--juce mi se vratio.
Nije valjda i treci put da sam koronu prejebo :D
jaran i ja, stvarno neznam šta nam bi, bili na želji protiv slobode, papak ispred nas prekašljo cijelu utakmicu i to poprilično intenzivno. tri dana poslije on temperatura ukus i miris a ja malo hafifan.
test obojica pozitivni, po treći put ko što veliš. obojica tri dana kasnije ko novi ali on i dan danas ni ukusa ni mirisa … baš smo jutros pili kafu, čovjek polako počinje da paniči!
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#63457 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

MUNAFIK wrote: 25/03/2023 16:18


Sve su to terije zavjere.... :izet:

Ovi bogati ljudi sto se igraju Boga ma oni ne zele nikakvu kontrolu, a to inace nije nikad bilo karakteristicno za ljude u poziciji moci i bogastva.... kad je to neko u historiji zelio i nkvac i mkc i kontrolu ljudi... nikad pa ja.... samo smisljate zavjere :-)
Evo i ovaj nezamjenjivi stručnjak veli da su to fake news. A zamalo da nas sve ne povakcinišu i radi onih LGBTQ-boginja.

User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#63458 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mishelinke »

Svjetska zdravstvena organizacija u utorak je promijenila svoje preporuke za vakcine protiv COVID-19, sugerirajući da bi visokorizične kategorije stanovništva trebale primiti dodatnu dozu 12 mjeseci nakon posljednjeg docvakcinisanja.

Agencija UN-a za javno zdravstvo definirala je starije odrasle osobe kao populaciju visokog rizika, kao i mlađe osobe s drugim značajnim faktorima rizika.

Za tu grupu, agencija preporučuje dodatnu dozu vakcine šest ili 12 mjeseci nakon posljednje doze, na osnovu faktora kao što su starost i imunokompromitirajuća stanja.

WHO je grupu koja uključuje zdravu djecu i adolescente definirala kao kategoriju "niskog prioriteta" i pozvala zemlje da razmotre faktore poput opterećenja bolesti prije nego što preporuče vakcinaciju te grupe.

Preporuke su uslijedile zbog toga što zemlje imaju različite pristupe za svoje stanovništvo. Neke zemlje s visokim dohotkom, poput Ujedinjenog Kraljevstva i Kanade, već ovog proljeća, šest mjeseci nakon njihove posljednje doze, već nude visokorizične lijekove za COVID-19.

WHO je saopćila da je to opcija za podgrupu ljudi koji su u posebnom riziku, ali su njene preporuke zamišljene kao globalni vodič za najbolju praksu.

Agencija je saopćila da je njen komitet stručnjaka također naveo da se dodatne vakcine za dopunsku vakcinu protiv COVID-a osim početne serije - dvije doze i dopunski lijek - više ne preporučuju osobama sa "srednjim rizikom", prenosi Reuters.
Uskoro obavezna godišnja vakcinacija, kao auta registracija :sax:

Ništa labavo, samo jako protiv "neodgovornih" 8-)
User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#63459 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Point. »

Je li nam ovo The Dude našao novu globalnu zavjeru koju će nam raskinkavati putem twitter screanova i kratkih youtube poslastica? :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#63461 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by apsidejzi »

Mishelinke wrote: 29/03/2023 04:51
Svjetska zdravstvena organizacija u utorak je promijenila svoje preporuke za vakcine protiv COVID-19, sugerirajući da bi visokorizične kategorije stanovništva trebale primiti dodatnu dozu 12 mjeseci nakon posljednjeg docvakcinisanja.

Agencija UN-a za javno zdravstvo definirala je starije odrasle osobe kao populaciju visokog rizika, kao i mlađe osobe s drugim značajnim faktorima rizika.

Za tu grupu, agencija preporučuje dodatnu dozu vakcine šest ili 12 mjeseci nakon posljednje doze, na osnovu faktora kao što su starost i imunokompromitirajuća stanja.

WHO je grupu koja uključuje zdravu djecu i adolescente definirala kao kategoriju "niskog prioriteta" i pozvala zemlje da razmotre faktore poput opterećenja bolesti prije nego što preporuče vakcinaciju te grupe.

Preporuke su uslijedile zbog toga što zemlje imaju različite pristupe za svoje stanovništvo. Neke zemlje s visokim dohotkom, poput Ujedinjenog Kraljevstva i Kanade, već ovog proljeća, šest mjeseci nakon njihove posljednje doze, već nude visokorizične lijekove za COVID-19.

WHO je saopćila da je to opcija za podgrupu ljudi koji su u posebnom riziku, ali su njene preporuke zamišljene kao globalni vodič za najbolju praksu.

Agencija je saopćila da je njen komitet stručnjaka također naveo da se dodatne vakcine za dopunsku vakcinu protiv COVID-a osim početne serije - dvije doze i dopunski lijek - više ne preporučuju osobama sa "srednjim rizikom", prenosi Reuters.
Uskoro obavezna godišnja vakcinacija, kao auta registracija :sax:

Ništa labavo, samo jako protiv "neodgovornih" 8-)
Iz kojeg dijela citiranog teksta si zakljucio da ce uskoro biti OBAVEZNA godisnja vakcinacija?
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#63462 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

apsidejzi wrote: 11/04/2023 14:50
Mishelinke wrote: 29/03/2023 04:51

Uskoro obavezna godišnja vakcinacija, kao auta registracija :sax:

Ništa labavo, samo jako protiv "neodgovornih" 8-)
Iz kojeg dijela citiranog teksta si zakljucio da ce uskoro biti OBAVEZNA godisnja vakcinacija?
Tako je, trebala bi biti svakih šest mjeseci, jer za sada toliko otprilike traje zaštita, barem za ugožene kategorije.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#63463 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mishelinke »



Slušajte šta pametni ljudi govore.

Slušaj struku!
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#63464 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by apsidejzi »

Edin H. wrote: 12/04/2023 20:59
apsidejzi wrote: 11/04/2023 14:50
Iz kojeg dijela citiranog teksta si zakljucio da ce uskoro biti OBAVEZNA godisnja vakcinacija?
Tako je, trebala bi biti svakih šest mjeseci, jer za sada toliko otprilike traje zaštita, barem za ugožene kategorije.
Ono sto je vec davno konstatovano jeste da virus korone nece nikada nestati. TU je i bice dok je ljudi. To znaci da ce svako od nas biti u susretu sa virusom svake godine do kraja svog zivota. Virus je mutirao do nivoa da nije smrtonosan kao delta varijanta ili orginalna vuhan varijanta ali je i dalje fatalan za ljude sa slabijim imunim sistemom. To su uglavnom stariji ljudi (80+ mada i 60+ vec moze biti dosta osjetljivo doba), ljudi sa autoimunim bolestima, kancerom, astmom ili nekom drugom bolesti koja je vec opteretila imuni sistem. Nije iskljuceno da i mladje osobe nastradaju ali to je rijetko.

Vakcina je tu, besplatna i dostupna svakom ko hoce da obnovi antitijela. Ja sam uzeo dvije doze kad je bilo aktuelno, i prosle godine sam uzeo jos jednu ekstra dozu. Dva puta sam imao koronu ali to je trajalo dan dva uz neke blage simptome. Vjerovatno bi bilo gore da se nisam vakcinisao. Vjerovatno cu i naredne zime fasovati koronu jer sam cesto u velikim grupama u zatvorenom prostoru gdje ima dosta kontakta izmedju ljudi. Vjerovatnoca da cu biti izlozen virusu je ogromna i zato opet planiram uzet jednu dozu na jesen. Iako nisam starija kategorija, niti imam bilo kakvu bolest da sam ugrozena kategorija, ja ipak volim da se vakcinisem jer ne volim lezat u krevetu i biti bolestan. Ako vec moram fasovati virus zahvaljujuci interesima koji me izlazu tome, onda neka barem traje kratko i bezbolno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#63465 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Sanjarko »

Ja opet malo bolestan. Malo upaljeno grlo i temperatura oko 37,5 malo i kostobolju imam.

Uvijek je ovako, a uhvatilo me na ovom prelazu vjerojatno jer je čas toplo, čas hladnije.

Ili od hladnog kolača pošto imam osjetljive krajnike.

Ne vjerujem da je ovo sr*nje.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3555
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#63466 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by RtrnOfSalisbury »

buduci da ima samo nes preko 1000 simptoma, virus je sve samo ne opasan :D ima i nekije posljedica al one nisu od virusa neg nako, od gledanja tv i citanja forumskije mislijoca 8-)
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#63467 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Sanjarko »

Groznicu sinoc imao. Danas sam vec malo bolje. Nije ni cudo, ni cudno kad udarim odmah po sirupu za kasalj i iskasljavanje i upalu grla od bijelog sljeza, po paracetamolu i analginu. Odmah u korjenu sasjekao sta god je bilo.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#63468 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cassius »

Ni rijeci vise o koroni ? Auu
User avatar
TojoOptics
Posts: 636
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#63469 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TojoOptics »

5 doza, ni korone, ni gripe ove tri godine. Na jesen ću opet booster.
Neriya
Posts: 181
Joined: 21/03/2023 15:24

#63470 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Neriya »

Normalno, mi smo svi na boosterima! #budiodgovoran :thumbup:
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#63471 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mishelinke »

Korona, najveća laž i ubleha 21. stoljeća!
User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#63472 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Point. »

Slušaj ti ovih genijalaca :lol:
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#63473 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mishelinke »

Korona, najveća laž i ubleha 21. stoljeća!
Locked