Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#51026 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Sanjarko »

Prekjuce 36, a juce 24 umrla u Bosni od ovoga, izvor lokalni mediji i njihovi dnevnici. Znaci bio pad umrlih, da tako i ostane ili nastavi.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#51027 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer »

JohnnyS wrote: 19/09/2021 18:54
Dozer wrote: 19/09/2021 18:41 Nego...s obzirom da smo na rang listi drugi na svijetu, a prvi u Evropi po broju smrtih slucajeva, znamo li koja ustanova nam je najzasluznija za tako dobar rezultat....?
Ima li igdje podataka o tome koliko su koji KC ili bolnica primili pacijenata, a koliko ih je od toga i gdje umrrlo?

Ima li to bar za Sarajevo, Vojna bolnica i UKCS?

Možda npr. i puni svadbeni saloni zadnjih godinu dana imaju svog udjela u takvom rezultatu. S obzirom da takvo nešto nije bilo moguće nigdje u svijetu osim u Hercegovini
Pa OK, moguce. Ali postoji li igdje ta statistika po KC...?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13407
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#51028 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

Ja ju nemam, ali postoji
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#51029 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dr Kova »

salik79 wrote: 19/09/2021 22:11

Kolega s posla je bio na kisiku. Apsolutno isti stav imamo o svemu. Ne pada mu na pamet da se vakcinise.
Kolega ti je baš idiot
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#51030 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TheHound »

Buckethead wrote: 20/09/2021 09:18
salik79 wrote: 19/09/2021 22:11

Kolega s posla je bio na kisiku. Apsolutno isti stav imamo o svemu. Ne pada mu na pamet da se vakcinise.
Kolega ti je baš idiot
Tako ljudi pravdaju strah od igle, traze sve moguce izgovore samo da ih ne bocne. Kukavice.
User avatar
parappa
Posts: 3283
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#51031 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by parappa »

TheHound wrote: 20/09/2021 09:21
Buckethead wrote: 20/09/2021 09:18

Kolega ti je baš idiot
Tako ljudi pravdaju strah od igle, traze sve moguce izgovore samo da ih ne bocne. Kukavice.
Ne vjerujem da je kukavica i da se boji igle... u glavi je to.
Mislim da su ljudi otisli tako daleko sa ovim da nikome ne pada na pamet da kaze "vidi jebote, sto sam se zajebo". Niko nece sam sebi da prizna da je pogrijesio. Takvi smo :roll:
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#51032 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by saint_mirad »

parappa wrote: 20/09/2021 09:31
TheHound wrote: 20/09/2021 09:21

Tako ljudi pravdaju strah od igle, traze sve moguce izgovore samo da ih ne bocne. Kukavice.
Ne vjerujem da je kukavica i da se boji igle... u glavi je to.
Mislim da su ljudi otisli tako daleko sa ovim da nikome ne pada na pamet da kaze "vidi jebote, sto sam se zajebo". Niko nece sam sebi da prizna da je pogrijesio. Takvi smo :roll:
mislite o ovome dok budete primali petu dozu i opravdavali sami sebi to jer opada imunitet od četvrte za koju su vam rekli da trajno štiti, a isto su rekli i za treću i drugu dozu. :D
User avatar
parappa
Posts: 3283
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#51033 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by parappa »

saint_mirad wrote: 20/09/2021 09:41
parappa wrote: 20/09/2021 09:31

Ne vjerujem da je kukavica i da se boji igle... u glavi je to.
Mislim da su ljudi otisli tako daleko sa ovim da nikome ne pada na pamet da kaze "vidi jebote, sto sam se zajebo". Niko nece sam sebi da prizna da je pogrijesio. Takvi smo :roll:
mislite o ovome dok budete primali petu dozu i opravdavali sami sebi to jer opada imunitet od četvrte za koju su vam rekli da trajno štiti, a isto su rekli i za treću i drugu dozu. :D
naravno... ili dok budete na kisiku i dok se oporavljate od covid-a
ko god se vakcinise zelim da bude bez nuspojava i ko god dobije covid neka bude samo uz blage simptome!
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#51034 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Project Sejuani »

saint_mirad wrote: 20/09/2021 09:41
parappa wrote: 20/09/2021 09:31

Ne vjerujem da je kukavica i da se boji igle... u glavi je to.
Mislim da su ljudi otisli tako daleko sa ovim da nikome ne pada na pamet da kaze "vidi jebote, sto sam se zajebo". Niko nece sam sebi da prizna da je pogrijesio. Takvi smo :roll:
mislite o ovome dok budete primali petu dozu i opravdavali sami sebi to jer opada imunitet od četvrte za koju su vam rekli da trajno štiti, a isto su rekli i za treću i drugu dozu. :D
S obzirom da virus vrlo lako mutira, ne vidim u čemu je problem. Ko da će mi šta bit od vakcine, osim da će mi organizam biti spreman za odbranu ako ga napadne mutirani virus. Bocnut cu se ako treba i 10 puta.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#51035 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Project Sejuani »

parappa wrote: 20/09/2021 09:31
TheHound wrote: 20/09/2021 09:21

Tako ljudi pravdaju strah od igle, traze sve moguce izgovore samo da ih ne bocne. Kukavice.
Ne vjerujem da je kukavica i da se boji igle... u glavi je to.
Mislim da su ljudi otisli tako daleko sa ovim da nikome ne pada na pamet da kaze "vidi jebote, sto sam se zajebo". Niko nece sam sebi da prizna da je pogrijesio. Takvi smo :roll:
I ja mislim da je to sad prešlo u ono, ne mogu sad priznat da sam čitavo vrijeme pratio i podržavao levate pa makar i umro. Inat.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#51036 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ci-Nick »

BiH prva po broju umrlih na milion stanovnika.
Kaže Drljević da je osnovni razlog mali broj vakcinisanih,.. ne kaže da smo bili prvi i u decembru i u maju, odnosno prije nego što se krenulo sa masovnijom vakcinacijom u Europi.
Iako vjerovatno nismo prvi,.. Srbija ima 30,000 umrlih više nego što je uobičajeno pa bi oni mogli biti stvarni prvaci.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#51037 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by saint_mirad »

Project Sejuani wrote: 20/09/2021 09:53
saint_mirad wrote: 20/09/2021 09:41

mislite o ovome dok budete primali petu dozu i opravdavali sami sebi to jer opada imunitet od četvrte za koju su vam rekli da trajno štiti, a isto su rekli i za treću i drugu dozu. :D
S obzirom da virus vrlo lako mutira, ne vidim u čemu je problem. Ko da će mi šta bit od vakcine, osim da će mi organizam biti spreman za odbranu ako ga napadne mutirani virus. Bocnut cu se ako treba i 10 puta.
ma bravo. to je mentalitet koji se traži.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#51038 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Project Sejuani »

saint_mirad wrote: 20/09/2021 10:14
Project Sejuani wrote: 20/09/2021 09:53
S obzirom da virus vrlo lako mutira, ne vidim u čemu je problem. Ko da će mi šta bit od vakcine, osim da će mi organizam biti spreman za odbranu ako ga napadne mutirani virus. Bocnut cu se ako treba i 10 puta.
ma bravo. to je mentalitet koji se traži.
Pa normalno, nije šala, sutra da virus mutira i da mu se poveća smrtnost, prvi bi ti letio da se vakcinišeš, mi imamo sreću što još uvijek smrtnost nije visoka pa vi antivaxeri se možete kurčit. Nadajmo se radi vas da neće mutirati na način da satare pola čovječanstva.
caros
Posts: 1354
Joined: 16/03/2012 19:05

#51039 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by caros »

Buckethead wrote: 20/09/2021 09:18
salik79 wrote: 19/09/2021 22:11

Kolega s posla je bio na kisiku. Apsolutno isti stav imamo o svemu. Ne pada mu na pamet da se vakcinise.
Kolega ti je baš idiot
Samo prirodna selekcija treba početi da funkcioniše i planeta će biti bolje mjesto.
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#51040 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by red evil »

saint_mirad wrote: 20/09/2021 09:41
parappa wrote: 20/09/2021 09:31

Ne vjerujem da je kukavica i da se boji igle... u glavi je to.
Mislim da su ljudi otisli tako daleko sa ovim da nikome ne pada na pamet da kaze "vidi jebote, sto sam se zajebo". Niko nece sam sebi da prizna da je pogrijesio. Takvi smo :roll:
mislite o ovome dok budete primali petu dozu i opravdavali sami sebi to jer opada imunitet od četvrte za koju su vam rekli da trajno štiti, a isto su rekli i za treću i drugu dozu. :D
Ne vidim problem u broju doza, kao što je neko već rekao virus mutira i vakcina se mora izmjeniti da bi bila uspješna i protiv novih sojeva i tih 15-20 min života potrošenih dok se primi vakcina je bolje nego potrošiti 20 dana na kisiku ili respiratoru.
splinter
Posts: 7348
Joined: 08/10/2011 12:28

#51041 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

armin071 wrote: 19/09/2021 20:40
splinter wrote:
A.C.A.B.
All Coronavirus Are Bastards.
Pandemija je u svojoj završnoj fazi, nema potrebe za nekim radikalnim mjerama.

Jesen, zima i rano proljeće mogli bi malo usložniti situaciju u nekim endemskim formama odnosno više lokalno , ali to je u neku ruku i očekivano.

PS . Ko nije bio sinoć na stanici, dobro se zajebao.
Struka nas evo na dnevnoj bazi upozorava da od toga nema ništa posebno u BiH gdje je vakcinacija na ca. 20%. Sa tvog nekog stručnog stanovišta nadam se da si ti u pravu, e sad da li će nam “struka” dozvoliti da se ovo okonča vidjećemo… U svakom slučaju lijepo je vidjeti okupljene mase jer normalnom narodu trebaju socijalni kontakti ma koliko to “struci” zvučalo nenormalno.
Pa život je danas normalniji nego što je bio u prethodnom periodu. Sve u svoje vrijeme. Corona je tu oko nas, ali virus smo dosta upoznali, usvojili protokole liječenja, naučili da živimo s njim, da nastavimo život koliko je to moguće.
Neće se ništa završiti danas ili sutra, ne treba se lagati, ali naravno da sad se mogu stvari početi vraćati na svoje mjesto.
Vakcine nisu zaustavile pandemiju, niti će, ali su dale doprinos smanjenju smrtnosti ili teške kliničke slike. Ni prvi ni zadnji virus koji ušao u ljudsku populaciju, zapravo ih je 65-70 % sa životinja prešlo na ljude u zadnjh 50 godina npr (da ne ulazimo sad opet u rasprave o porijeklu virsa) i taj međuodnos traje stotinama pa i hiljadama godina i ima svoju dinamiku.
Nastojim da živim što normalanije i rasterećenije, svjestan činjenice da opasnost nije prošla u potpunosti ali da treba povući jasnu granicu između opreza i panike.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#51042 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

Project Sejuani wrote: 20/09/2021 09:53
saint_mirad wrote: 20/09/2021 09:41

mislite o ovome dok budete primali petu dozu i opravdavali sami sebi to jer opada imunitet od četvrte za koju su vam rekli da trajno štiti, a isto su rekli i za treću i drugu dozu. :D
S obzirom da virus vrlo lako mutira, ne vidim u čemu je problem. Ko da će mi šta bit od vakcine, osim da će mi organizam biti spreman za odbranu ako ga napadne mutirani virus. Bocnut cu se ako treba i 10 puta.
Pa o tome se i radi...

Kolika je i gde je mutacija.

Možeš se zegati svakih pet minuta, nećeš imati koristi.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#51043 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

splinter wrote: 20/09/2021 11:20
armin071 wrote: 19/09/2021 20:40

Struka nas evo na dnevnoj bazi upozorava da od toga nema ništa posebno u BiH gdje je vakcinacija na ca. 20%. Sa tvog nekog stručnog stanovišta nadam se da si ti u pravu, e sad da li će nam “struka” dozvoliti da se ovo okonča vidjećemo… U svakom slučaju lijepo je vidjeti okupljene mase jer normalnom narodu trebaju socijalni kontakti ma koliko to “struci” zvučalo nenormalno.
Pa život je danas normalniji nego što je bio u prethodnom periodu. Sve u svoje vrijeme. Corona je tu oko nas, ali virus smo dosta upoznali, usvojili protokole liječenja, naučili da živimo s njim, da nastavimo život koliko je to moguće.
Neće se ništa završiti danas ili sutra, ne treba se lagati, ali naravno da sad se mogu stvari početi vraćati na svoje mjesto.
Vakcine nisu zaustavile pandemiju, niti će, ali su dale doprinos smanjenju smrtnosti ili teške kliničke slike. Ni prvi ni zadnji virus koji ušao u ljudsku populaciju, zapravo ih je 65-70 % sa životinja prešlo na ljude u zadnjh 50 godina npr (da ne ulazimo sad opet u rasprave o porijeklu virsa) i taj međuodnos traje stotinama pa i hiljadama godina i ima svoju dinamiku.
Nastojim da živim što normalanije i rasterećenije, svjestan činjenice da opasnost nije prošla u potpunosti ali da treba povući jasnu granicu između opreza i panike.
Vodio jutros djete kod ORL kada me sestra zaskoči i zavrišta kako ne nosi masku.

Kao da se oni i on zaštite... Uhvati masirati... Srećom uši mi pune vode od mora pa ne čujem dobro ...

Gledam je... Stara doktorka poznajemo se maše rukom da uđem...

Zahvalim joj se uzmem papire i vozdra.

Poslušam djete, skontam pun šlajma, bronhitis i bacim ga na terapiju. Zato i otišlo na uho.

Poslije par sati evo šprinta.

Koliko god mrzim to nemore se više.

Hoće i u vrtiću da uvedu maske!?
Last edited by Capljina74 on 20/09/2021 11:39, edited 4 times in total.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#51044 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Sydney, Australia
People relax at Circular Quay after picnic restrictions were lifted in the capital. Despite the easing of restrictions, New South Wales has been warned of a challenging two months ahead with many new cases of Covid-19 and hospitalisations expected

Image

:gunjastajl:
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#51045 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TheHound »

saint_mirad wrote: 20/09/2021 09:41
parappa wrote: 20/09/2021 09:31

Ne vjerujem da je kukavica i da se boji igle... u glavi je to.
Mislim da su ljudi otisli tako daleko sa ovim da nikome ne pada na pamet da kaze "vidi jebote, sto sam se zajebo". Niko nece sam sebi da prizna da je pogrijesio. Takvi smo :roll:
mislite o ovome dok budete primali petu dozu i opravdavali sami sebi to jer opada imunitet od četvrte za koju su vam rekli da trajno štiti, a isto su rekli i za treću i drugu dozu. :D
Naravno da antivakser i laze. Vec sad se zna da zastita od vakcine krene opadati nakon pola godine, ti si vjerovatno jos u glavi u Januaru kad su govorili da vakcina trajno stiti, malo se updatuj, ili ti je draze da lazes (ide uz anitvax sto jest - jest).
Ko zeli da se zastiti primat ce koliko god doza bude potrebno. Primat cete i vi samo dok dodjete do kisika, nadam se da vam nece trebati ta lekcija nego da cete doci pameti sami.
Sta ima veze sto te strah igle, strpi se minut, ako i padnes u nesvijest nije kraj svijeta nece te valjda raja zbog toga zajebavat.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#51046 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Project Sejuani »

Capljina74 wrote: 20/09/2021 11:26
Project Sejuani wrote: 20/09/2021 09:53
S obzirom da virus vrlo lako mutira, ne vidim u čemu je problem. Ko da će mi šta bit od vakcine, osim da će mi organizam biti spreman za odbranu ako ga napadne mutirani virus. Bocnut cu se ako treba i 10 puta.
Pa o tome se i radi...

Kolika je i gde je mutacija.

Možeš se zegati svakih pet minuta, nećeš imati koristi.
Stvarno mi je sada mrsko objašnjavati princip rada vakcine. s antivaxerima se to ne isplati jer te dotuku svojim iskustvom u facebook istraživanjima.
RandomAndCasual
Posts: 361
Joined: 02/06/2020 22:39

#51047 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by RandomAndCasual »

caros wrote: 20/09/2021 10:21
Buckethead wrote: 20/09/2021 09:18

Kolega ti je baš idiot
Samo prirodna selekcija treba početi da funkcioniše i planeta će biti bolje mjesto.
Tako je, dok ne pocnu masovnije izumirati ovi sto su se vakcinisali, a ostanu prezivljavat ovi sa prirodnim imunitetom ovo ludilo ce izgleda trajati.

Potpuno si u pravu sto se tice prirodne selekcije.
Last edited by RandomAndCasual on 20/09/2021 11:38, edited 1 time in total.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#51048 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

Project Sejuani wrote: 20/09/2021 11:35
Capljina74 wrote: 20/09/2021 11:26

Pa o tome se i radi...

Kolika je i gde je mutacija.

Možeš se zegati svakih pet minuta, nećeš imati koristi.
Stvarno mi je sada mrsko objašnjavati princip rada vakcine. s antivaxerima se to ne isplati jer te dotuku svojim iskustvom u facebook istraživanjima.
Ti ćeš da mi objašnjavaš princip rada vakcina...

Hahahaha...
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#51049 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Project Sejuani »

Capljina74 wrote: 20/09/2021 11:37
Project Sejuani wrote: 20/09/2021 11:35
Stvarno mi je sada mrsko objašnjavati princip rada vakcine. s antivaxerima se to ne isplati jer te dotuku svojim iskustvom u facebook istraživanjima.
Ti ćeš da mi objašnjavaš princip rada vakcina...

Hahahaha...
Pa zašto onda postavljaš glupa pitanja, mislim koja je poenta, da me dotučeš iskustvom, šta?
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#51050 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by saint_mirad »

TheHound wrote: 20/09/2021 11:34
saint_mirad wrote: 20/09/2021 09:41

mislite o ovome dok budete primali petu dozu i opravdavali sami sebi to jer opada imunitet od četvrte za koju su vam rekli da trajno štiti, a isto su rekli i za treću i drugu dozu. :D
Naravno da antivakser i laze. Vec sad se zna da zastita od vakcine krene opadati nakon pola godine, ti si vjerovatno jos u glavi u Januaru kad su govorili da vakcina trajno stiti, malo se updatuj, ili ti je draze da lazes (ide uz anitvax sto jest - jest).
Ko zeli da se zastiti primat ce koliko god doza bude potrebno. Primat cete i vi samo dok dodjete do kisika, nadam se da vam nece trebati ta lekcija nego da cete doci pameti sami.
Sta ima veze sto te strah igle, strpi se minut, ako i padnes u nesvijest nije kraj svijeta nece te valjda raja zbog toga zajebavat.
zar ne vidiš iz podebljanog da vas zapravo sTrUkA laže?
Locked