Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
JohnnyS
Posts: 13650
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#50851 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

Naslovnica wrote: 18/09/2021 12:11
JohnnyS wrote: 18/09/2021 11:52 Xarelto je još jedan od lijekova koji su bezgranično pogrešno ordinirani, a o ravnanju terapije po vrijednostima D dimera da ne govorimo
U čemu je konkretno problem sa davanjem Xarelto-a u slučaju kada je, kao kod mene, bio 3 puta viši od normalne vrijednosti?
Ono, da li je trebalo dati Clexane jer Xarelto nije adekvatan lijek, da li je trebalo čekati da vrijednost skoči x10 ili nešto treće?
D Dimer ne označava samo postojanje tromba već svako oštećenje endotela krvne žile, dakle možeš imati visoke D dimere bez ikakvog tromba, npr.nakon operacija ili u upalnim stanjima (kao korona).

Što se tiče xarelta, ja koliko znam, nema biti jedna studija, a bilo ih je koje su urađene, neke su u tijeku, koja pokazuje da primjena xarelta smanjuje broj tromboembolijskih incidenata ili da ima razlike u ishodu liječenja. Znači, to je sve netko izmjerio. Kad zdrav čovjek uzima xarelto, vjerujem da mu neće ništa biti, ali ljudi koji ga neselektivno uzimaju jer imaju koronu pa sami sebe liječe mogu sebi život zakomplicirati...
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#50852 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

GandalfSivi wrote: 18/09/2021 01:29
Point. wrote: 18/09/2021 00:30

Ovaj Salik smor se ufatio Faucija ko da on jedini odlučuje. Sve zemlje svijeta cijepe svoje stanovništvo, vodeći se svojom strukom a ovome Fauci i u san ulazi. Nevjerovatno kako je naporan i još više dosadan.

I još promoviše konjsku medicinu za coronu. :-)
I opet ne moze da ne slaze barem malo po pitanju CV-a lika kojeg postavlja. Ali fakat nevjerovatno, ovo vec patoloski postaje…
Posto te jos nisam stavio na ignore, a trebao sam, volio bih da se nesto dogovorimo i da za sva vremena zavrsimo jedan s drugim. Evo, ja se nudim, ako sam ista slagao (znaci, napisao nesto sto ne pise u intervjuu sa "likom") ja se svecano obvezujem da vise nikada nista necu napisati na ovu temu, a ako nisam, da se svecano obvezes da ces me konacno popustiti sa svojim insinuacijama i zaobilaziti moje upise na ovoj temi, pa bilo to da me stavis na ignore, ili jednostavno preskocis moj upis. Moze li tako?!
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#50853 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by homer2go »

Point. wrote: 18/09/2021 10:41 Strašne cifre. Čitajući retoriku forumskih automehaničara, veterinara, piljara, vulkanizera aka samoučenih online stručnjaka epidemiologije, virusologije, vakcinologije i ostalih ologija kao i generalno na prostoru bivše Jugoslavije prostranjenu "oni hoće da nas zajebu" priču ove tužne cifre ne iznenađuju.
Bosna i Hercegovina bilježi tako 3.134 smrtna slučaja na milion stanovnika, više od Mađarske na drugom mjestu koja ima 3.128.

Na globalnoj svjetskoj listi ispred nas je samo Peru s zastrašujuća 5.934 smrtna slučaja na milion stanovnika.

Po ovoj stranici Bosna i Hercegovina dosad je registrovala 225.857 slušajeva zaraze koronavirusom, a 10.203 osobe su preminule.

Oporavilo se 192.218 pacijenata, a ukupno je 1.188.929 urađenih testiranja. Trenutno je aktivno 23.436 slučajeva.

Zdravstvene vlasti u našoj zemlji apeliraju na građane da se pridržavaju mjera i uputa zbog straha od četvrtog vala, a stalni su pozivi građanima za vakcinisanje.

Tragični statistički brojevi sigurno su povezani s kasnim početkom masovnog vakcinisanja te slabijim odazivom. Posljednjih dana pažnju je izazvala vijest da se samo 1,5 posto studentske populacije vakcinisalo.
Mislim da grješiš druže, zapravo ta retorika na koju se pozivaš i koju kritikuješ predstavlja napredni/progresivni dio javnog mijenja.
Pravi antivaxeri se nalaze u zdravstvenom sistemu, među zdravstvenim radnicima i državnim službenicima koji vode taj sistem.
Upravo, među stručnjacima na koje se često pozivamo. Zato parola #slušajstruku i ima sasvim drugo značenje u BiH i na Balkanu :D :D
Bezgranična korupcija, nesposobni i uz to primitivni "stručnjaci" su uspješna formula koja je dovela BiH na tron Evrope.

Samo su nas oni Peruanci zeznuli, garant i kod njih stručnjaci preporučili intenzivnije žvakanje KOKE :thumbup:

Zato #slušajstruku i neće biti problema
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#50854 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

BadBoy wrote: 17/09/2021 23:35
salik79 wrote: 17/09/2021 23:00

Kao sto je ovaj strucnjak svakako, a ne sarlatane poput Faucija, koji se visestruko prije ovog cirkusa kompromitovao, pogotovo sa svojom ulogom u "pandemiji svinjske gripe".
A znači vi odlučite šta je struka šta nije al vam onda propadose sarkastični slušaj struku heštegovi
Za mene je struka neko ko se nije visestruko profanisao kao Fauci&co.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#50855 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:19
Naslovnica wrote: 18/09/2021 12:11

U čemu je konkretno problem sa davanjem Xarelto-a u slučaju kada je, kao kod mene, bio 3 puta viši od normalne vrijednosti?
Ono, da li je trebalo dati Clexane jer Xarelto nije adekvatan lijek, da li je trebalo čekati da vrijednost skoči x10 ili nešto treće?
D Dimer ne označava samo postojanje tromba već svako oštećenje endotela krvne žile, dakle možeš imati visoke D dimere bez ikakvog tromba, npr.nakon operacija ili u upalnim stanjima (kao korona).

Što se tiče xarelta, ja koliko znam, nema biti jedna studija, a bilo ih je koje su urađene, neke su u tijeku, koja pokazuje da primjena xarelta smanjuje broj tromboembolijskih incidenata ili da ima razlike u ishodu liječenja. Znači, to je sve netko izmjerio. Kad zdrav čovjek uzima xarelto, vjerujem da mu neće ništa biti, ali ljudi koji ga neselektivno uzimaju jer imaju koronu pa sami sebe liječe mogu sebi život zakomplicirati...
D-dimer se sa godinama povećava. Normalna vrijednosti je skoro udvostručena za osamdesetgodišnjake...
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#50856 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

zubi wrote: 17/09/2021 23:53
salik79 wrote: 17/09/2021 22:26

Ocito da imaju dva profila pod istim imenom... Na jednom pise ovo, a na drugom nesto sasvim drugo. O cemu je rijec? :?

https://www.facebook.com/BBunjac/
O tome da je obrisao post nakon sto su novine objavili i ljudi poceli da se ismijavaju... :lol:

Ovo je objavio u srijedu

Image

A ovo u cetvrtak

Image

Ljigavac neprincipijelni.
Dva potpuno razlicita profila.
https://www.facebook.com/BBunjac/
https://www.facebook.com/branimir.bunjac

Ovaj prvi je sa 62000 pratilaca, a ovaj drugi (koji imbex i slicni navode kao profil sa 62000 pratilaca) uopce nema naveden broj pratilaca...

Ne objavljujem po facebooku, pa da pitam - je li moguce obrisati neki upis a da be ostane bas nikakav trag? Ono, da ne ostane prazan prostor na kojem pise da je taj upis izbrisan i slicno?
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#50857 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:19
Naslovnica wrote: 18/09/2021 12:11

U čemu je konkretno problem sa davanjem Xarelto-a u slučaju kada je, kao kod mene, bio 3 puta viši od normalne vrijednosti?
Ono, da li je trebalo dati Clexane jer Xarelto nije adekvatan lijek, da li je trebalo čekati da vrijednost skoči x10 ili nešto treće?
D Dimer ne označava samo postojanje tromba već svako oštećenje endotela krvne žile, dakle možeš imati visoke D dimere bez ikakvog tromba, npr.nakon operacija ili u upalnim stanjima (kao korona).

Što se tiče xarelta, ja koliko znam, nema biti jedna studija, a bilo ih je koje su urađene, neke su u tijeku, koja pokazuje da primjena xarelta smanjuje broj tromboembolijskih incidenata ili da ima razlike u ishodu liječenja. Znači, to je sve netko izmjerio. Kad zdrav čovjek uzima xarelto, vjerujem da mu neće ništa biti, ali ljudi koji ga neselektivno uzimaju jer imaju koronu pa sami sebe liječe mogu sebi život zakomplicirati...
OK, ali ja nisam uzimao Xarelto na svoju ruku, doktor prepisao.
3 ili 4 puta rađen ddimer.
Nisam stariji čovjek ali sam gojazan, imam koronu, ddimer otišao u 3 lijepe, na sva zvona se priča o kojekakvim trombozama koje korona izaziva...šta se radi u tom slučaju? Nemoj mi reći da se čeka?
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#50858 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:01 Jedini lijek do prije dva mjeseca koji je dokazano smanjivao smrtnost i trajanje hospitalizacije je dexamethason. I to samo ako se uključi na vrijeme, dakle ne prerano već kad krene povećana potreba za kisikom. Tko primi ranije dexamethason može doći do lošijeg ishoda. Sve je to netko mjerio i izmjerio. Sumamedi, remdesiviri, encorteni i pičke materine su testirani i dokazano beskorisni. Jedini lijek uz dexamethason koji je pokazao kakvu takvu učinkovitost da ga WHO uvrsti u protokole je tocilizumab, ali njega ima smisla uključiti jedan jedini dan, onaj dan kad dolazi do pojave citokinske oluje, kad dođe do skoka interleukina 6 što se mora izmjeriti u bolnici. Sve prije toga je prerano i besmisleno, sve nakon toga je prekasno i besmisleno.
Covid-19 je bolest na koju se minimalno može utjecati, većinom je na tome hoće li se organizam sam izboriti ili neće. Terapijski kod srednje teških i teških oblika bolesti ima smisla kisik, dexa kad je indicirano, tromboprofilaksa i skidanje temperature preko 38. Ali to je teško dokazati našim ljudima koji su pili Andol kad bi primili AZ iako su veće šanse da će im naškoditi Andol nego AZ.
Ima Ronapreve što su davali Trumpu, ali je skup i on smanjuje ozbiljnije i smrtne slučajeve za trećinu, čini mi se.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13650
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#50859 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

Naslovnica wrote: 18/09/2021 12:36
JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:19

D Dimer ne označava samo postojanje tromba već svako oštećenje endotela krvne žile, dakle možeš imati visoke D dimere bez ikakvog tromba, npr.nakon operacija ili u upalnim stanjima (kao korona).

Što se tiče xarelta, ja koliko znam, nema biti jedna studija, a bilo ih je koje su urađene, neke su u tijeku, koja pokazuje da primjena xarelta smanjuje broj tromboembolijskih incidenata ili da ima razlike u ishodu liječenja. Znači, to je sve netko izmjerio. Kad zdrav čovjek uzima xarelto, vjerujem da mu neće ništa biti, ali ljudi koji ga neselektivno uzimaju jer imaju koronu pa sami sebe liječe mogu sebi život zakomplicirati...
OK, ali ja nisam uzimao Xarelto na svoju ruku, doktor prepisao.
3 ili 4 puta rađen ddimer.
Nisam stariji čovjek ali sam gojazan, imam koronu, ddimer otišao u 3 lijepe, na sva zvona se priča o kojekakvim trombozama koje korona izaziva...šta se radi u tom slučaju? Nemoj mi reći da se čeka?
Valjda je tvoj liječnik uvidom u tvoju dokumentaciju našao razlog da ga uključuje. Ja samo kažem da je medicina struka gdje se često liječe nalazi, a ne ljudi.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13650
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#50860 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

Edin H. wrote: 18/09/2021 12:37
JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:01 Jedini lijek do prije dva mjeseca koji je dokazano smanjivao smrtnost i trajanje hospitalizacije je dexamethason. I to samo ako se uključi na vrijeme, dakle ne prerano već kad krene povećana potreba za kisikom. Tko primi ranije dexamethason može doći do lošijeg ishoda. Sve je to netko mjerio i izmjerio. Sumamedi, remdesiviri, encorteni i pičke materine su testirani i dokazano beskorisni. Jedini lijek uz dexamethason koji je pokazao kakvu takvu učinkovitost da ga WHO uvrsti u protokole je tocilizumab, ali njega ima smisla uključiti jedan jedini dan, onaj dan kad dolazi do pojave citokinske oluje, kad dođe do skoka interleukina 6 što se mora izmjeriti u bolnici. Sve prije toga je prerano i besmisleno, sve nakon toga je prekasno i besmisleno.
Covid-19 je bolest na koju se minimalno može utjecati, većinom je na tome hoće li se organizam sam izboriti ili neće. Terapijski kod srednje teških i teških oblika bolesti ima smisla kisik, dexa kad je indicirano, tromboprofilaksa i skidanje temperature preko 38. Ali to je teško dokazati našim ljudima koji su pili Andol kad bi primili AZ iako su veće šanse da će im naškoditi Andol nego AZ.
Ima Ronapreve što su davali Trumpu, ali je skup i on smanjuje ozbiljnije i smrtne slučajeve za trećinu, čini mi se.
Ne znam jesu li uopće dobili FDA approved. U doba kad su Trumpu davali još je bilo eksperimentalno
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#50861 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by homer2go »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:38
Naslovnica wrote: 18/09/2021 12:36

OK, ali ja nisam uzimao Xarelto na svoju ruku, doktor prepisao.
3 ili 4 puta rađen ddimer.
Nisam stariji čovjek ali sam gojazan, imam koronu, ddimer otišao u 3 lijepe, na sva zvona se priča o kojekakvim trombozama koje korona izaziva...šta se radi u tom slučaju? Nemoj mi reći da se čeka?
Valjda je tvoj liječnik uvidom u tvoju dokumentaciju našao razlog da ga uključuje. Ja samo kažem da je medicina struka gdje se često liječe nalazi, a ne ljudi.
Izvinite što vam upadam u diskusiju, ali molio bih Vas da budete malo konkretniji.

Ja znam da medicina nije egzaktna nauka i da ista primjenjena formula, na svakom pojedincu daje drugačiji rezultat ali čitajući vas ispade da je dobiti terapiju i otići do "sedmero braće" istog efekta.

de ba malo ozbiljnosti :D
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#50862 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:38
Edin H. wrote: 18/09/2021 12:37

Ima Ronapreve što su davali Trumpu, ali je skup i on smanjuje ozbiljnije i smrtne slučajeve za trećinu, čini mi se.
Ne znam jesu li uopće dobili FDA approved. U doba kad su Trumpu davali još je bilo eksperimentalno
https://www.bbc.co.uk/news/health-58602999
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#50863 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

Dupli
Last edited by Edin H. on 18/09/2021 12:50, edited 1 time in total.
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#50864 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dr Kova »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:01 Jedini lijek do prije dva mjeseca koji je dokazano smanjivao smrtnost i trajanje hospitalizacije je dexamethason. I to samo ako se uključi na vrijeme, dakle ne prerano već kad krene povećana potreba za kisikom. Tko primi ranije dexamethason može doći do lošijeg ishoda. Sve je to netko mjerio i izmjerio. Sumamedi, remdesiviri, encorteni i pičke materine su testirani i dokazano beskorisni. Jedini lijek uz dexamethason koji je pokazao kakvu takvu učinkovitost da ga WHO uvrsti u protokole je tocilizumab, ali njega ima smisla uključiti jedan jedini dan, onaj dan kad dolazi do pojave citokinske oluje, kad dođe do skoka interleukina 6 što se mora izmjeriti u bolnici. Sve prije toga je prerano i besmisleno, sve nakon toga je prekasno i besmisleno.
Covid-19 je bolest na koju se minimalno može utjecati, većinom je na tome hoće li se organizam sam izboriti ili neće. Terapijski kod srednje teških i teških oblika bolesti ima smisla kisik, dexa kad je indicirano, tromboprofilaksa i skidanje temperature preko 38. Ali to je teško dokazati našim ljudima koji su pili Andol kad bi primili AZ iako su veće šanse da će im naškoditi Andol nego AZ.
Odličan post :thumbup:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13650
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#50865 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

homer2go wrote: 18/09/2021 12:42
JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:38

Valjda je tvoj liječnik uvidom u tvoju dokumentaciju našao razlog da ga uključuje. Ja samo kažem da je medicina struka gdje se često liječe nalazi, a ne ljudi.
Izvinite što vam upadam u diskusiju, ali molio bih Vas da budete malo konkretniji.

Ja znam da medicina nije egzaktna nauka i da ista primjenjena formula, na svakom pojedincu daje drugačiji rezultat ali čitajući vas ispade da je dobiti terapiju i otići do "sedmero braće" istog efekta.

de ba malo ozbiljnosti :D
Već sam napisao upis o tome. Bolest covid-19 izazvana SARS-COV-2 virusom je bolest za koju ne postoji specifični antiviralni lijek. U takvim uvjetima se testiraju lijekovi koji mogu smanjiti smrtnost i poboljšati ishod liječenja. Od kiše Isusove lijekova koji su testirani jedino se dexamethason (uz kisik naravno) pokazao kao učinkovit u dovoljnoj mjeri da ga se rutinski propisuje i to jedino ako se uključi na vrijeme, a ne kad se pojavi pozitivan PCR test. Isto donekle vrijedi i za tocilizumab. Svi sad vade D-dimere a činjenica je da bi sličnom broju bili povećani i kod mnogih drugih akutnih bolesnih stanja. O antibioticima sam već pisao kako su nekritički ordinirani, ponajviše zbog kukavičluka, a manjim dijelom neznanja medicinskog osoblja.
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#50866 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:50
homer2go wrote: 18/09/2021 12:42

Izvinite što vam upadam u diskusiju, ali molio bih Vas da budete malo konkretniji.

Ja znam da medicina nije egzaktna nauka i da ista primjenjena formula, na svakom pojedincu daje drugačiji rezultat ali čitajući vas ispade da je dobiti terapiju i otići do "sedmero braće" istog efekta.

de ba malo ozbiljnosti :D
Već sam napisao upis o tome. Bolest covid-19 izazvana SARS-COV-2 virusom je bolest za koju ne postoji specifični antiviralni lijek. U takvim uvjetima se testiraju lijekovi koji mogu smanjiti smrtnost i poboljšati ishod liječenja. Od kiše Isusove lijekova koji su testirani jedino se dexamethason (uz kisik naravno) pokazao kao učinkovit u dovoljnoj mjeri da ga se rutinski propisuje i to jedino ako se uključi na vrijeme, a ne kad se pojavi pozitivan PCR test. Isto donekle vrijedi i za tocilizumab. Svi sad vade D-dimere a činjenica je da bi sličnom broju bili povećani i kod mnogih drugih akutnih bolesnih stanja. O antibioticima sam već pisao kako su nekritički ordinirani, ponajviše zbog kukavičluka, a manjim dijelom neznanja medicinskog osoblja.
A da li kod, inače zdravih pacijenata, covid-19 izaziva povećan rizik od zgrušavanja krvi?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13650
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#50867 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

Naslovnica wrote: 18/09/2021 12:54
JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:50

Već sam napisao upis o tome. Bolest covid-19 izazvana SARS-COV-2 virusom je bolest za koju ne postoji specifični antiviralni lijek. U takvim uvjetima se testiraju lijekovi koji mogu smanjiti smrtnost i poboljšati ishod liječenja. Od kiše Isusove lijekova koji su testirani jedino se dexamethason (uz kisik naravno) pokazao kao učinkovit u dovoljnoj mjeri da ga se rutinski propisuje i to jedino ako se uključi na vrijeme, a ne kad se pojavi pozitivan PCR test. Isto donekle vrijedi i za tocilizumab. Svi sad vade D-dimere a činjenica je da bi sličnom broju bili povećani i kod mnogih drugih akutnih bolesnih stanja. O antibioticima sam već pisao kako su nekritički ordinirani, ponajviše zbog kukavičluka, a manjim dijelom neznanja medicinskog osoblja.
A da li kod, inače zdravih pacijenata, covid-19 izaziva povećan rizik od zgrušavanja krvi?
Bolest zahvaća ne samo pluća već i brojne druge organe, to je zapravo sistemska bolest tako da strada i endotel krvnih žila što svakako može dovesti i do pojave tromba kod prethodno zdravih ljudi. Iz tog razloga se rade kliničke studije, uzmeš deset tisuća ljudi s koronom i daš im npr 505 s crtom i deset tisuća ljudi i daš im npr xarelto. Onda nakon mjesec, dva tri popišeš koliko je ljudi u obje skupine umrlo ili dobilo tromboembolijski incident. Zasad, a to piše i na stranicama njihovog proizvođača u SADu Janssen, nema nijedan dokaz da bi se pokazalo kako je Xarelto učinkovit u sprječavanju nastanka tromboembolije kod oboljelih od covida
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#50868 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by homer2go »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:50
homer2go wrote: 18/09/2021 12:42

Izvinite što vam upadam u diskusiju, ali molio bih Vas da budete malo konkretniji.

Ja znam da medicina nije egzaktna nauka i da ista primjenjena formula, na svakom pojedincu daje drugačiji rezultat ali čitajući vas ispade da je dobiti terapiju i otići do "sedmero braće" istog efekta.

de ba malo ozbiljnosti :D
Već sam napisao upis o tome. Bolest covid-19 izazvana SARS-COV-2 virusom je bolest za koju ne postoji specifični antiviralni lijek. U takvim uvjetima se testiraju lijekovi koji mogu smanjiti smrtnost i poboljšati ishod liječenja. Od kiše Isusove lijekova koji su testirani jedino se dexamethason (uz kisik naravno) pokazao kao učinkovit u dovoljnoj mjeri da ga se rutinski propisuje i to jedino ako se uključi na vrijeme, a ne kad se pojavi pozitivan PCR test. Isto donekle vrijedi i za tocilizumab. Svi sad vade D-dimere a činjenica je da bi sličnom broju bili povećani i kod mnogih drugih akutnih bolesnih stanja. O antibioticima sam već pisao kako su nekritički ordinirani, ponajviše zbog kukavičluka, a manjim dijelom neznanja medicinskog osoblja.
Apsolutno se slažem sa tobom :thumbup:

ali morao sam prokomentirati jer je baš malo ružno izgledalo izvan konteksta, a pogotovo u svjetlu preuzimanja vođstva unutar europsle lige šampiona.

Drugi zaključak koji mi se nameće i koji mene strašno boli i smeta, jeste da čitajući tvoje komentare koji se odnose na definisanje terapije, dolazimo do zaključka da zapravo ništa nije do zdravstvenog sistema u BiH i da ga možemo slobodno amnestirati.

Opet su krivi neodgovorni građani.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13650
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#50869 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

homer2go wrote: 18/09/2021 13:00
JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:50

Već sam napisao upis o tome. Bolest covid-19 izazvana SARS-COV-2 virusom je bolest za koju ne postoji specifični antiviralni lijek. U takvim uvjetima se testiraju lijekovi koji mogu smanjiti smrtnost i poboljšati ishod liječenja. Od kiše Isusove lijekova koji su testirani jedino se dexamethason (uz kisik naravno) pokazao kao učinkovit u dovoljnoj mjeri da ga se rutinski propisuje i to jedino ako se uključi na vrijeme, a ne kad se pojavi pozitivan PCR test. Isto donekle vrijedi i za tocilizumab. Svi sad vade D-dimere a činjenica je da bi sličnom broju bili povećani i kod mnogih drugih akutnih bolesnih stanja. O antibioticima sam već pisao kako su nekritički ordinirani, ponajviše zbog kukavičluka, a manjim dijelom neznanja medicinskog osoblja.
Apsolutno se slažem sa tobom :thumbup:

ali morao sam prokomentirati jer je baš malo ružno izgledalo izvan konteksta, a pogotovo u svjetlu preuzimanja vođstva unutar europsle lige šampiona.

Drugi zaključak koji mi se nameće i koji mene strašno boli i smeta, jeste da čitajući tvoje komentare koji se odnose na definisanje terapije, dolazimo do zaključka da zapravo ništa nije do zdravstvenog sistema u BiH i da ga možemo slobodno amnestirati.

Opet su krivi neodgovorni građani.
Mislim kako je krivnja podijeljena. Zdravstveni sustav je daleko od savršenog i samo je preslika stanja države (tako je zapravo skoro svugdje u svijetu). Jednako je tako i narod preslika države, jer narod čini državu. Rezultat vidimo, osjetimo, kako je moglo biti, vjeruj mi još je i dobro.
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#50870 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:59
Naslovnica wrote: 18/09/2021 12:54

A da li kod, inače zdravih pacijenata, covid-19 izaziva povećan rizik od zgrušavanja krvi?
Bolest zahvaća ne samo pluća već i brojne druge organe, to je zapravo sistemska bolest tako da strada i endotel krvnih žila što svakako može dovesti i do pojave tromba kod prethodno zdravih ljudi. Iz tog razloga se rade kliničke studije, uzmeš deset tisuća ljudi s koronom i daš im npr 505 s crtom i deset tisuća ljudi i daš im npr xarelto. Onda nakon mjesec, dva tri popišeš koliko je ljudi u obje skupine umrlo ili dobilo tromboembolijski incident. Zasad, a to piše i na stranicama njihovog proizvođača u SADu Janssen, nema nijedan dokaz da bi se pokazalo kako je Xarelto učinkovit u sprječavanju nastanka tromboembolije kod oboljelih od covida
A šta se daje kod tromboembolije?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13650
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#50871 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

Naslovnica wrote: 18/09/2021 13:09
JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:59

Bolest zahvaća ne samo pluća već i brojne druge organe, to je zapravo sistemska bolest tako da strada i endotel krvnih žila što svakako može dovesti i do pojave tromba kod prethodno zdravih ljudi. Iz tog razloga se rade kliničke studije, uzmeš deset tisuća ljudi s koronom i daš im npr 505 s crtom i deset tisuća ljudi i daš im npr xarelto. Onda nakon mjesec, dva tri popišeš koliko je ljudi u obje skupine umrlo ili dobilo tromboembolijski incident. Zasad, a to piše i na stranicama njihovog proizvođača u SADu Janssen, nema nijedan dokaz da bi se pokazalo kako je Xarelto učinkovit u sprječavanju nastanka tromboembolije kod oboljelih od covida
A šta se daje kod tromboembolije?

Niskomolekularni heparin u višim dozama ili kontinuirana infuzija nefrakcioniranog heparina
avijon
Posts: 1533
Joined: 20/08/2012 22:10

#50872 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by avijon »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:59
Naslovnica wrote: 18/09/2021 12:54

A da li kod, inače zdravih pacijenata, covid-19 izaziva povećan rizik od zgrušavanja krvi?
Bolest zahvaća ne samo pluća već i brojne druge organe, to je zapravo sistemska bolest tako da strada i endotel krvnih žila što svakako može dovesti i do pojave tromba kod prethodno zdravih ljudi. Iz tog razloga se rade kliničke studije, uzmeš deset tisuća ljudi s koronom i daš im npr 505 s crtom i deset tisuća ljudi i daš im npr xarelto. Onda nakon mjesec, dva tri popišeš koliko je ljudi u obje skupine umrlo ili dobilo tromboembolijski incident. Zasad, a to piše i na stranicama njihovog proizvođača u SADu Janssen, nema nijedan dokaz da bi se pokazalo kako je Xarelto učinkovit u sprječavanju nastanka tromboembolije kod oboljelih od covida
Je li clexane onda najbolji tj. Enoxaparin ? Ili heparin ?

Koliko je "slabiji/losiji" uzimanje 200mg aspirina od ovog gore
User avatar
JohnnyS
Posts: 13650
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#50873 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

avijon wrote: 18/09/2021 13:13
JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:59

Bolest zahvaća ne samo pluća već i brojne druge organe, to je zapravo sistemska bolest tako da strada i endotel krvnih žila što svakako može dovesti i do pojave tromba kod prethodno zdravih ljudi. Iz tog razloga se rade kliničke studije, uzmeš deset tisuća ljudi s koronom i daš im npr 505 s crtom i deset tisuća ljudi i daš im npr xarelto. Onda nakon mjesec, dva tri popišeš koliko je ljudi u obje skupine umrlo ili dobilo tromboembolijski incident. Zasad, a to piše i na stranicama njihovog proizvođača u SADu Janssen, nema nijedan dokaz da bi se pokazalo kako je Xarelto učinkovit u sprječavanju nastanka tromboembolije kod oboljelih od covida
Je li clexane onda najbolji tj. Enoxaparin ? Ili heparin ?

Koliko je "slabiji/losiji" uzimanje 200mg aspirina od ovog gore
Clexan je u nas najšire rasprostranjen, doktori s njim najbolje barataju. Heparin ima češće nuspojave u vidu HITa ili alergijskih reakcija. Stara škola je da je najbolji obični heparin za "topljenje" nastalog tromba.

Andol djeluje skroz drugim mehanizmom tako da se po potrebi mogu kombinirati. Ne bih mogao dati točan odgovor koliko je slabiji Andol od clexana, ali jest u nekoj mjeri sigurno.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#50874 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GandalfSivi »

salik79 wrote: 18/09/2021 12:23
GandalfSivi wrote: 18/09/2021 01:29

I opet ne moze da ne slaze barem malo po pitanju CV-a lika kojeg postavlja. Ali fakat nevjerovatno, ovo vec patoloski postaje…
Posto te jos nisam stavio na ignore, a trebao sam, volio bih da se nesto dogovorimo i da za sva vremena zavrsimo jedan s drugim. Evo, ja se nudim, ako sam ista slagao (znaci, napisao nesto sto ne pise u intervjuu sa "likom") ja se svecano obvezujem da vise nikada nista necu napisati na ovu temu, a ako nisam, da se svecano obvezes da ces me konacno popustiti sa svojim insinuacijama i zaobilaziti moje upise na ovoj temi, pa bilo to da me stavis na ignore, ili jednostavno preskocis moj upis. Moze li tako?!
Upakujes ti to tako da se moze na vise nacina citati, djaba ti ja mogu dokazivati da nije lik vodeci ni u cemu, da nije ni blizu bilo kakvog istrazivanja infektivnih bolesti, da mu je glavni doprinos otvaranjen kompanije koja proizvodi biomehanicke katetere za srce itd itd.

Ti ces reci nije to tako i nastavit ces.

Poenta price, izvlacis iz naftaline likove koji veze nikakve sa zaraznim bolestima nemaju i pokusavas ih predstaviti kao eksperte…

A na ignore me stavi slobodno, ja te ne prozivam da bih se raspravljao sa tobom (sizifov posao), nego ostalima pokazujem dokle su ljudi spremni ici na forumu da dokazu svoje lazne premise…
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#50875 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 13:12
Naslovnica wrote: 18/09/2021 13:09

A šta se daje kod tromboembolije?

Niskomolekularni heparin u višim dozama ili kontinuirana infuzija nefrakcioniranog heparina
Reci Fraksiparin da te razumije svijet.
Locked