Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#50826 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Point. »

Strašne cifre. Čitajući retoriku forumskih automehaničara, veterinara, piljara, vulkanizera aka samoučenih online stručnjaka epidemiologije, virusologije, vakcinologije i ostalih ologija kao i generalno na prostoru bivše Jugoslavije prostranjenu "oni hoće da nas zajebu" priču ove tužne cifre ne iznenađuju.
Bosna i Hercegovina bilježi tako 3.134 smrtna slučaja na milion stanovnika, više od Mađarske na drugom mjestu koja ima 3.128.

Na globalnoj svjetskoj listi ispred nas je samo Peru s zastrašujuća 5.934 smrtna slučaja na milion stanovnika.

Po ovoj stranici Bosna i Hercegovina dosad je registrovala 225.857 slušajeva zaraze koronavirusom, a 10.203 osobe su preminule.

Oporavilo se 192.218 pacijenata, a ukupno je 1.188.929 urađenih testiranja. Trenutno je aktivno 23.436 slučajeva.

Zdravstvene vlasti u našoj zemlji apeliraju na građane da se pridržavaju mjera i uputa zbog straha od četvrtog vala, a stalni su pozivi građanima za vakcinisanje.

Tragični statistički brojevi sigurno su povezani s kasnim početkom masovnog vakcinisanja te slabijim odazivom. Posljednjih dana pažnju je izazvala vijest da se samo 1,5 posto studentske populacije vakcinisalo.
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#50827 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dr Kova »

@Point. :thumbup: :thumbup:
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#50828 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

Najvažnije je dobiti adekvatnu terapiju za liječenje pojavom prvih simptoma, a da se tako uvijek i svugdje primjenjuje, bilo bi manje hospitaliziranih i još manje umrlih.
laik1981
Posts: 12931
Joined: 05/12/2012 13:04

#50829 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Jebe nas RS kao i inace.. RS ima skoro 4000 smrtnih slucajeva na milion stanovnika.. U FBiH je neka cifra od oko 2600 na milion stanovnika.. Federaciju BiH opet zeza Kanton Sarajevo koji ima oko 3200 smrtnih slucajeva na milion stanovnika.. Kako god okrenes visoke cifre i postoje poprilicna otstupanja izmedju entiteta, a i izmedju kantona.. A malo ove liste i nisu relevantne jer su se kriteriji za odredjivanje uzroka smrti znali razlikovati od drzave do drzave..
User avatar
JohnnyS
Posts: 13410
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#50830 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

KraljicaIzJajca wrote: 18/09/2021 11:07 Najvažnije je dobiti adekvatnu terapiju za liječenje pojavom prvih simptoma, a da se tako uvijek i svugdje primjenjuje, bilo bi manje hospitaliziranih i još manje umrlih.
Koja je adekvatna terapija od pojave prvih simptoma?
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#50831 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 11:26
KraljicaIzJajca wrote: 18/09/2021 11:07 Najvažnije je dobiti adekvatnu terapiju za liječenje pojavom prvih simptoma, a da se tako uvijek i svugdje primjenjuje, bilo bi manje hospitaliziranih i još manje umrlih.
Koja je adekvatna terapija od pojave prvih simptoma?
Kod nas su ljudi onda kad se bolest razvije u tesku upalu pluca nakon 6- dana temperature, teskog disanja i kaslja TEK dobijali terapiju... Uglavnom jako kasno su pacijenti kojima je trebala terapija, dobijali istu.

bolnice su bile zatvorene za sve... Neki odjeli u bolnicama su bili kao da je kolektivni godisnji odmor.
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#50832 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

KraljicaIzJajca wrote: 18/09/2021 11:07 Najvažnije je dobiti adekvatnu terapiju za liječenje pojavom prvih simptoma, a da se tako uvijek i svugdje primjenjuje, bilo bi manje hospitaliziranih i još manje umrlih.
Apsolutno, znam to i iz ličnog iskustva.
Od pojave prvih simptoma do terapije - manje od 24 sata.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#50833 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

KraljicaIzJajca wrote: 18/09/2021 11:07 Najvažnije je dobiti adekvatnu terapiju za liječenje pojavom prvih simptoma, a da se tako uvijek i svugdje primjenjuje, bilo bi manje hospitaliziranih i još manje umrlih.
Nemoj to spominjati, prijavit će te neko za bogohuljenje.

U suštini, kada govorimo o smrtnosti, preskače se činjenica navedena u prvom postu ove teme

"Preporuke doktora
Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva uputio je novu naredbu prema kriznim štabovima kantonalnih ministarstava zdravstva.

Preporučuje se osobama starije životne dobi da preskoče rutinske kontrole i odlaske u ordinacije."

Isto tako, zanemaruje se činjenica da su mjere koje su donesene na početku pandemije, lockdown, ostani doma, policijski sat, te ogromna količina medijskog teroriziranja kod mnogih ljudi prouzrokovali ogromne količine stresa.

Stres je najveći neprijatelj našeg imuniteta, potvrdile su brojne studije. Imuni sistem nas štiti od brojnih bolesti izazvanih mikroorganizmima i drugih štetnih materija. Kortizol, hormon stresa koji se oslobađa kada smo anksiozni, smanjuje prirodni odgovor organizma na viruse i bakterije. Iz tog razloga ljudi koji su pod velikim stresom podložniji su mnogim bolestima, pa čak i kad se radi o običnoj prehladi. Stres se smatra okidačem za astmu, alergije i sindrom iritabilnog crijeva, a može doprinijeti i težoj slici ovih oboljenja. Svaka osoba drugačije reaguje na stres, tako da od nas samih zavisi kako ćemo se nositi s njim i koliko ćemo dozvoliti kortizolu da oslabi naš imuni sistem.

Zamisli kad ti u sedamdesetim-osamdesetim neko kaže umijet ćeš ako se viđaš sa porodicom, ako zagrliš unuka ili unuku!

I još zamisli kad odeš kod nas u bolnicu sa kineskim respiratorima u mislima! Pa pet-šest samoubistava je bilo u korona-odjelima bolnica, koliko sam ja upratio u vijestima.

I kaže, korona pobila ljude. Jeste korona ali jesu i mjere za suzbijanje korone.
Last edited by biglebovski on 18/09/2021 11:40, edited 1 time in total.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13410
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#50834 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

MUNAFIK wrote: 18/09/2021 11:36
JohnnyS wrote: 18/09/2021 11:26

Koja je adekvatna terapija od pojave prvih simptoma?
Kod nas su ljudi onda kad se bolest razvije u tesku upalu pluca nakon 6- dana temperature, teskog disanja i kaslja TEK dobijali terapiju... Uglavnom jako kasno su pacijenti kojima je trebala terapija, dobijali istu.

bolnice su bile zatvorene za sve... Neki odjeli u bolnicama su bili kao da je kolektivni godisnji odmor.

A koja je terapija prije pojave upale pluća?
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#50835 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 11:26
KraljicaIzJajca wrote: 18/09/2021 11:07 Najvažnije je dobiti adekvatnu terapiju za liječenje pojavom prvih simptoma, a da se tako uvijek i svugdje primjenjuje, bilo bi manje hospitaliziranih i još manje umrlih.
Koja je adekvatna terapija od pojave prvih simptoma?
Pored paracetamola se daju dodatne tablete, a cilj je da se organizam počne boriti dok je u punoj snazi, i da se razina oksigena ne ugrozi.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#50836 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

Naslovnica wrote: 18/09/2021 11:38
KraljicaIzJajca wrote: 18/09/2021 11:07 Najvažnije je dobiti adekvatnu terapiju za liječenje pojavom prvih simptoma, a da se tako uvijek i svugdje primjenjuje, bilo bi manje hospitaliziranih i još manje umrlih.
Apsolutno, znam to i iz ličnog iskustva.
Od pojave prvih simptoma do terapije - manje od 24 sata.
Naslovnica, kako si se ti liječio? Hvala :)
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#50837 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

Point. wrote: 18/09/2021 00:30
BadBoy wrote: 17/09/2021 23:35

A znači vi odlučite šta je struka šta nije al vam onda propadose sarkastični slušaj struku heštegovi
Ovaj Salik smor se ufatio Faucija ko da on jedini odlučuje. Sve zemlje svijeta cijepe svoje stanovništvo, vodeći se svojom strukom a ovome Fauci i u san ulazi. Nevjerovatno kako je naporan i još više dosadan.

I još promoviše konjsku medicinu za coronu. :-)
Salik je streptomicin za tak'e...
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#50838 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

KraljicaIzJajca wrote: 18/09/2021 11:42
Naslovnica wrote: 18/09/2021 11:38

Apsolutno, znam to i iz ličnog iskustva.
Od pojave prvih simptoma do terapije - manje od 24 sata.
Naslovnica, kako si se ti liječio? Hvala :)
U utorak otišao u Dom z., nije mi prepisano ništa u četvrtak legao, ful terapija.

Dan razlike, a sumnjam da bih završio u bolnici da su me bacili na terapiju.
Last edited by Capljina74 on 18/09/2021 11:46, edited 1 time in total.
laik1981
Posts: 12931
Joined: 05/12/2012 13:04

#50839 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 11:40
MUNAFIK wrote: 18/09/2021 11:36

Kod nas su ljudi onda kad se bolest razvije u tesku upalu pluca nakon 6- dana temperature, teskog disanja i kaslja TEK dobijali terapiju... Uglavnom jako kasno su pacijenti kojima je trebala terapija, dobijali istu.

bolnice su bile zatvorene za sve... Neki odjeli u bolnicama su bili kao da je kolektivni godisnji odmor.

A koja je terapija prije pojave upale pluća?
Ma nikakva konkretno.. Uglavnom suplementi, a njihova upotreba kada bolest vec nastane je u sustini zakasnjela reakcija jer ta suplementacija ne moze nista promijeniti za tih 15ak dana koliko covjek bude bolestan.. Suplementacija je vid neke preventive i kasnije kao pomoc prilikom oporavka posle preboljenja.. Jedino nesto konkretnije sto su ukljucivali je aspirin radi smanjivanja mogucnosti stvaranja tih ugrusaka, a ne znam koliko je i aspirin sposoban u takvim situacijama.. I bubali su antibiotike napamet koji su nekom pomogli,a nekom odmogli..
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#50840 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

Capljina74 wrote: 18/09/2021 11:44 :kiss:
KraljicaIzJajca wrote: 18/09/2021 11:42

Naslovnica, kako si se ti liječio? Hvala :)
U utorak otišao u Dom z., nije mi prepisano ništa u četvrtak legao, ful terapija.

Dan razlike, a sumnjam da bih završio da su me bacili na terapiju.
:kiss:

Što obuhvata punu terapiju? :)
User avatar
JohnnyS
Posts: 13410
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#50841 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

KraljicaIzJajca wrote: 18/09/2021 11:41
JohnnyS wrote: 18/09/2021 11:26

Koja je adekvatna terapija od pojave prvih simptoma?
Pored paracetamola se daju dodatne tablete, a cilj je da se organizam počne boriti dok je u punoj snazi, i da se razina oksigena ne ugrozi.

Koje su dodatne tablete?
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#50842 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

KraljicaIzJajca wrote: 18/09/2021 11:46
Capljina74 wrote: 18/09/2021 11:44 :kiss:

U utorak otišao u Dom z., nije mi prepisano ništa u četvrtak legao, ful terapija.

Dan razlike, a sumnjam da bih završio da su me bacili na terapiju.
:kiss:

Što obuhvata punu terapiju? :)
Agresivan nastup kortikosteroidima, šibanje levoksom u glavu, paracetamol da skine temperaturu, doza koju u životu nisam pomislio da mogu uzeti, zaštita želuca obavezno i Fraxiparine protiv koagulacije. Ovo je već stari protokol. Bila su poslije još četiri ili pet njih.

Problem je bio u razvoju sekundarne, to su još u utorak skontalni, da bi 31.12. čovjek rekao da sam na rubu sepse. Tada sam legao, ispalo poslije tri dana sve ok.

Fraksiparin sam davao sam sebi kada Ana nije radila. Onaj meĐed bi me roknuo nestručno da bi me odvaljivalo poslije.
Last edited by Capljina74 on 18/09/2021 11:58, edited 4 times in total.
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#50843 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Ja sam uradio PCR ujutro. Javili mi oko 11 da sam pozitivan.
Otišao nazad, izvadili mi nalaze krvi, i dobio Azomex 6 dana i Xeralto 10 dana (jer mi je D-dimmer bio 3 puta viši od gornje granice).
Nakon otprilike 5 dana kontrola, RTG pluća, i CT sa kontrastom, i krv. Bilo je nekakvih bijelih fleka, šta ja znam.
14 dana doksiciklina i još 10 dana Xeralto.
Nakon toga kontrola za 10 dana, uz nalaze krvi.
Bila je preporuka za 3 mjeseca da se opet javim, ali nisam išao.
Ja sam bio pozitivan 05 novembra 2020, tako da, koga interesuje, može pronaći moje pisanje u tom periodu.
Možda sam nešto izostavio, jbga, zaboravlja se.
Eto, ne sjećam se ni da li sam imao temperaturu i koliko je trajala, znam samo da mi ne oksimetar koji sam imao pravo dobro došao. :thumbup:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13410
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#50844 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

Xarelto je još jedan od lijekova koji su bezgranično pogrešno ordinirani, a o ravnanju terapije po vrijednostima D dimera da ne govorimo
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#50845 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Meščini da sam pio i Controloc zbog želudca, i probiotike cijelo vrijeme od testiranja (i mjesec poslije).
Polio sam i kutiju Orthamola nakon što se sve završilo, jbjga, kad je bal nek je maskenbal.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#50846 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

Naslovnica wrote: 18/09/2021 11:55 Meščini da sam pio i Controloc zbog želudca, i probiotike cijelo vrijeme od testiranja (i mjesec poslije).
Polio sam i kutiju Orthamola nakon što se sve završilo, jbjga, kad je bal nek je maskenbal.
Da kontrolok je davan.
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#50847 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 11:52 Xarelto je još jedan od lijekova koji su bezgranično pogrešno ordinirani, a o ravnanju terapije po vrijednostima D dimera da ne govorimo
Ne znam da li je on uticao ili nije na D-dimmer, ali halal bilo 52KM kutija za 10 dana.
Ja sam išao preko Al-Tawila, doktorica je bila baš OK, i uvjeravala me da niko od njihovih pacijenata nije završio u bolnici niti je umro, ono, i zvučala je i imala apsolutno pristup kao da zna šta radi i da drži sve pod kontrolom.
Uz tu silnu dijagnostiku (koja nije jeftina), sigurno je mnogo lakše. 8-)
User avatar
JohnnyS
Posts: 13410
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#50848 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

Jedini lijek do prije dva mjeseca koji je dokazano smanjivao smrtnost i trajanje hospitalizacije je dexamethason. I to samo ako se uključi na vrijeme, dakle ne prerano već kad krene povećana potreba za kisikom. Tko primi ranije dexamethason može doći do lošijeg ishoda. Sve je to netko mjerio i izmjerio. Sumamedi, remdesiviri, encorteni i pičke materine su testirani i dokazano beskorisni. Jedini lijek uz dexamethason koji je pokazao kakvu takvu učinkovitost da ga WHO uvrsti u protokole je tocilizumab, ali njega ima smisla uključiti jedan jedini dan, onaj dan kad dolazi do pojave citokinske oluje, kad dođe do skoka interleukina 6 što se mora izmjeriti u bolnici. Sve prije toga je prerano i besmisleno, sve nakon toga je prekasno i besmisleno.
Covid-19 je bolest na koju se minimalno može utjecati, većinom je na tome hoće li se organizam sam izboriti ili neće. Terapijski kod srednje teških i teških oblika bolesti ima smisla kisik, dexa kad je indicirano, tromboprofilaksa i skidanje temperature preko 38. Ali to je teško dokazati našim ljudima koji su pili Andol kad bi primili AZ iako su veće šanse da će im naškoditi Andol nego AZ.
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#50849 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 11:52 Xarelto je još jedan od lijekova koji su bezgranično pogrešno ordinirani, a o ravnanju terapije po vrijednostima D dimera da ne govorimo
U čemu je konkretno problem sa davanjem Xarelto-a u slučaju kada je, kao kod mene, bio 3 puta viši od normalne vrijednosti?
Ono, da li je trebalo dati Clexane jer Xarelto nije adekvatan lijek, da li je trebalo čekati da vrijednost skoči x10 ili nešto treće?
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#50850 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by avijon »

JohnnyS wrote: 18/09/2021 12:01 Jedini lijek do prije dva mjeseca koji je dokazano smanjivao smrtnost i trajanje hospitalizacije je dexamethason. I to samo ako se uključi na vrijeme, dakle ne prerano već kad krene povećana potreba za kisikom. Tko primi ranije dexamethason može doći do lošijeg ishoda. Sve je to netko mjerio i izmjerio. Sumamedi, remdesiviri, encorteni i pičke materine su testirani i dokazano beskorisni. Jedini lijek uz dexamethason koji je pokazao kakvu takvu učinkovitost da ga WHO uvrsti u protokole je tocilizumab, ali njega ima smisla uključiti jedan jedini dan, onaj dan kad dolazi do pojave citokinske oluje, kad dođe do skoka interleukina 6 što se mora izmjeriti u bolnici. Sve prije toga je prerano i besmisleno, sve nakon toga je prekasno i besmisleno.
Covid-19 je bolest na koju se minimalno može utjecati, većinom je na tome hoće li se organizam sam izboriti ili neće. Terapijski kod srednje teških i teških oblika bolesti ima smisla kisik, dexa kad je indicirano, tromboprofilaksa i skidanje temperature preko 38. Ali to je teško dokazati našim ljudima koji su pili Andol kad bi primili AZ iako su veće šanse da će im naškoditi Andol nego AZ.
Bravo prvi komentar koji je 100% cinjenica kako jeste

Lijeka za covid nema mi samo mozemo simptome lijeciti. Zavisi od nas samih ponajvise tj imuno sistema kako cemo se izboriti sa Virusom. Antibiotici su tu zbog bakterija koje mogu probleme napraviti kada covid "potrosi" imuno sistem.
Locked