Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55596
Joined: 15/12/2008 16:53

#50626 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ultima_palabra »

aldinjo wrote: 17/09/2021 02:22
Nadzornik wrote: 16/09/2021 20:25

U Francuskoj suspendovano 3000 zdravstvenih radnika koji nisu htjeli da se vakcinisu.
Vec je odredjeni broj njih pristao kako bi spasili radno mjesto a ovi drugi mogu sad na miru u holu biroa za zaposljavanje i to sa maskama i negativnim PCR testom da mlate praznu slamu i sire teorije zavjere.

https://radiosarajevo.ba/vijesti/svijet ... ani/430592
Postoje i ustavni sud u toj zemlji u kojem postoje poštene sudije, već su neke tužbe davno podignute istom sudu. Samo se nadaj. :wink:
Estagfirullah, sve su to tagutski sudovi...
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#50627 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

Naslovnica wrote: 16/09/2021 21:01 EU Deklaracija 2361 (2021)

7.3 with respect to ensuring a high vaccine uptake:
7.3.1 ensure that citizens are informed that the vaccination is not mandatory and that no one is under political, social or other pressure to be vaccinated if they do not wish to do so;
7.3.2 ensure that no one is discriminated against for not having been vaccinated, due to possible health risks or not wanting to be vaccinated;
7.3.3 take early effective measures to counter misinformation, disinformation and hesitancy regarding Covid-19 vaccines;
7.3.4 distribute transparent information on the safety and possible side effects of vaccines, working with and regulating social media platforms to prevent the spread of misinformation;
7.3.5 communicate transparently the contents of contracts with vaccine producers and make them publicly available for parliamentary and public klix;
7.3.6 collaborate with non-governmental organisations and/or other local initiatives to reach out to marginalised groups;
7.3.7 engage with local communities in developing and implementing tailored strategies to support vaccine uptake;


Toliko o tome.
Možda ne znaju engleski?
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#50628 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

saint_mirad wrote: 16/09/2021 21:43
armin071 wrote: 16/09/2021 20:36 U Italiji vlada izglasala najstrožiju mjeru do sada da apsolutno svi radnici privatnog i javnog sektora moraju imati covid potvrde.

Da se ne lijepe ovi antivakseri vlada je također odmah izjavila da je vakcinacija apsolutno dobrovoljna :thumbup:
haha čuj dobrovoljna vakcinacija, a vlada sve čini da prisili na vakcinu.
Dobrovoljna na silu. :lol:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#50629 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

ultima_palabra wrote: 17/09/2021 02:24
aldinjo wrote: 17/09/2021 02:22
Postoje i ustavni sud u toj zemlji u kojem postoje poštene sudije, već su neke tužbe davno podignute istom sudu. Samo se nadaj. :wink:
Estagfirullah, sve su to tagutski sudovi...
Ne lupetaj, i lezi i spavaj. Koja su već doba? :skoljka: :run:
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7297
Joined: 12/03/2012 18:04

#50630 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

GandalfSivi wrote: 17/09/2021 02:16
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 17/09/2021 01:35

Kad vec prizivas :D ono sto ti pricas odnosno spinujes bi imalo smisla da se ovakve stvari ne desavaju, a ti fol naivan i ne kontas da je tako nesto uopste moguce :D

Dr. Marcia Angell

the first woman to serve as editor-in-chief of The New England Journal of Medicine. Dr. Angell joined the Journal’s staff in 1979, became executive Editor in 1988, and served as Editor-in-Chief of the journal until June of 2000.

Jel validno njeno misljenje, barem malo ?





Znaci najjaci USA medicinski zurnal, spada u top tri u svijetu i sta zena, doktorica, bivsa dugogodisnja urednica govori :hmpf:

Znam, ravnozemljasica i budala :D

Ps. Ima ovoga jos, od bivsih izvrsnih direktora British Medical Journal i glavnih urednika Lanceta :stidljiv:
Ko kaze da treba vjerovati kompanijama? Mjesas ti malo kruske i jabuke momak. Ona je pricala o kompanijama tipa Purdue, koja je prodajom Ocycondina, navukla stotine hiljada ljudi na droge i zesce pare na tome su zaradili.

Nemoj ici doktoru vise nikada, samo hoce da te zajebu.

Za ostale par podataka. Jebote kakva je to zavjera kada se 99% naucnika, 99% medicinara iz te oblasti, sve svjetske vlde, sve i jedna iole ozbiljna institucija, svi redom slazu da je Covid ozbiljna bolest i da nam je vakcina najbolje oruzje protiv iste.

Ovi sto ne vide sumu od drveta racunaju da je ovo sve zbog profita medicinskih kompanija, ne razmisljajuci da je samo americka vlada do sada potrosila pet triliona dolara na ekinomske stimulanse. Da ti prevedem, ako je vakcina oko $20, to bi ti bilo 250 milijardi vakcina, oli ti da se cijela planeta vakcinise nekih 35 puta. Ali jok, zavjera je to i svi su u njoj. Kada bi malo nos digao, vidio bi da su, vjerovao ili ne, najveci gubitnici (finansijski) banke, koje su popusile iz svih uglova. Zar ne upravljaju oni svijetom.

Idi ba Crle, nauci osnove, pa probaj opet, ne isplati se ubjedjivati te da vuk nije zelen.

Hej, ono naslo doktoricu iz 2009. Svaka ti cast!!!
Ma ja, matora baba ne zna sta prica, zato ima meme koji zna, o Google ratnicima :D i opet spinujes o 99%, to je mozda u tom nekom tvom svijetu bajki, basni i spinova :D

Inace, gubis se, ja nisam napisao da je ovo zbog vakcina i profita, moja tvrdnja jeste da se korona koristi da se nesto drugo progura, promjena sistema, na zalost, to se i desava - new normal desavanja.

Trenutni odgovor jeste na ovaj tvoj mem aka pametovanje nn osobe, a ja ti dokazujem da to nije tako, jer kontra pricu govore ljudi koji nisu levati nego strucnjaci i naucnici, ali su cenzurisani i to zestoko.

Idemo dalje, jos jedan ravnozemljas i budala :D

Dr. Richard Smith

he was editor of the BMJ (previously the British Medical Journal), and chief executive of the BMJ Group. Smith worked for the BMJ for twenty-five years, from 1979 to 2004, the last thirteen as editor.

Moze li ovaj Google ratnik da kaze koju ? Dugogodisnja top pozicija u BMJ-u, top tri medicinska zurnala u svijetu :stidljiv:
wrote: 17/09/2021 02:16 Writing in Public Library of Science Medicine, he also said journals were undermined by relying on clinical trials funded by the drugs industry.
wrote: 17/09/2021 02:16 And Dr Smith argued, unlike ads, these trials were seen as the highest form of evidence.

"Fortunately from the point of view of the companies which fund these trials - but unfortunately for the credibility of the journals who publish them - they rarely produce results that are unfavourable to the companies' products."
wrote: 17/09/2021 02:16 "He said editors are put under further pressure by the demands of producing a profit.

"An editor may thus face a frighteningly stark conflict of interest - publish a trial that will bring in $100,000 (£54,000) of profit, or meet the end of year budget by firing an editor.""
wrote: 17/09/2021 02:16 Medical journals are an extension of the marketing arms of drug firms, says an ex-British Medical Journal editor.
Ima ovoga koliko hoces, ima i novijih datuma, recimo iz 2015 :hmpf:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18190
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#50632 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GandalfSivi »

cvrčak_na_hedonizmu wrote: 17/09/2021 02:33
GandalfSivi wrote: 17/09/2021 02:16

Ko kaze da treba vjerovati kompanijama? Mjesas ti malo kruske i jabuke momak. Ona je pricala o kompanijama tipa Purdue, koja je prodajom Ocycondina, navukla stotine hiljada ljudi na droge i zesce pare na tome su zaradili.

Nemoj ici doktoru vise nikada, samo hoce da te zajebu.

Za ostale par podataka. Jebote kakva je to zavjera kada se 99% naucnika, 99% medicinara iz te oblasti, sve svjetske vlde, sve i jedna iole ozbiljna institucija, svi redom slazu da je Covid ozbiljna bolest i da nam je vakcina najbolje oruzje protiv iste.

Ovi sto ne vide sumu od drveta racunaju da je ovo sve zbog profita medicinskih kompanija, ne razmisljajuci da je samo americka vlada do sada potrosila pet triliona dolara na ekinomske stimulanse. Da ti prevedem, ako je vakcina oko $20, to bi ti bilo 250 milijardi vakcina, oli ti da se cijela planeta vakcinise nekih 35 puta. Ali jok, zavjera je to i svi su u njoj. Kada bi malo nos digao, vidio bi da su, vjerovao ili ne, najveci gubitnici (finansijski) banke, koje su popusile iz svih uglova. Zar ne upravljaju oni svijetom.

Idi ba Crle, nauci osnove, pa probaj opet, ne isplati se ubjedjivati te da vuk nije zelen.

Hej, ono naslo doktoricu iz 2009. Svaka ti cast!!!
Ma ja, matora baba ne zna sta prica, zato ima meme koji zna, o Google ratnicima :D i opet spinujes o 99%, to je mozda u tom nekom tvom svijetu bajki, basni i spinova :D

Inace, gubis se, ja nisam napisao da je ovo zbog vakcina i profita, moja tvrdnja jeste da se korona koristi da se nesto drugo progura, promjena sistema, na zalost, to se i desava - new normal desavanja.

Trenutni odgovor jeste na ovaj tvoj mem aka pametovanje nn osobe, a ja ti dokazujem da to nije tako, jer kontra pricu govore ljudi koji nisu levati nego strucnjaci i naucnici, ali su cenzurisani i to zestoko.

Idemo dalje, jos jedan ravnozemljas i budala :D

Dr. Richard Smith

he was editor of the BMJ (previously the British Medical Journal), and chief executive of the BMJ Group. Smith worked for the BMJ for twenty-five years, from 1979 to 2004, the last thirteen as editor.

Moze li ovaj Google ratnik da kaze koju ? Dugogodisnja top pozicija u BMJ-u, top tri medicinska zurnala u svijetu :stidljiv:
wrote: 17/09/2021 02:16 Writing in Public Library of Science Medicine, he also said journals were undermined by relying on clinical trials funded by the drugs industry.
wrote: 17/09/2021 02:16 And Dr Smith argued, unlike ads, these trials were seen as the highest form of evidence.

"Fortunately from the point of view of the companies which fund these trials - but unfortunately for the credibility of the journals who publish them - they rarely produce results that are unfavourable to the companies' products."
wrote: 17/09/2021 02:16 "He said editors are put under further pressure by the demands of producing a profit.

"An editor may thus face a frighteningly stark conflict of interest - publish a trial that will bring in $100,000 (£54,000) of profit, or meet the end of year budget by firing an editor.""
wrote: 17/09/2021 02:16 Medical journals are an extension of the marketing arms of drug firms, says an ex-British Medical Journal editor.
Ima ovoga koliko hoces, ima i novijih datuma, recimo iz 2015 :hmpf:
I ja se gubim? :lol: :lol: :lol:

Procitaj opet sta sam napisao, pa se vrati. Koje ludilo, lik zamisli koji cu mu odgovor dati, i kada ne dam takav, on nastavi po istom… Isto robot brata mi :run:
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7297
Joined: 12/03/2012 18:04

#50633 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

GandalfSivi wrote: 17/09/2021 03:02
I ja se gubim? :lol: :lol: :lol:

Procitaj opet sta sam napisao, pa se vrati. Koje ludilo, lik zamisli koji cu mu odgovor dati, i kada ne dam takav, on nastavi po istom… Isto robot brata mi :run:
Jok, ne gubis se :D Ovako je pocela prica....
GandalfSivi wrote: 17/09/2021 01:08 Btw, za ove sto im smeta sto prvo istrazimo sta su eksperti u polju rekli, pa onda na tome zasnivamo svoje misljenje, uz predocenje izvora koji su obicno malo jaci od www.frizerkamirekla.com

Image
Naime, gospodja pardon baba :D iz NEMJ, urednik BMJ i sada ovo sto postavljam govore da ovo sto si postavio nije tacno

Da zavrsim, kad sam vec poceo, pardon, ti si poceo :D

Richard Horton

Richard Charles Horton FRCP FMedSci (born 29 December 1961) is editor-in-chief of The Lancet, a United Kingdom–based medical journal.
wrote: 16/09/2021 22:29 “Much of the scientific literature, perhaps half, may simply be untrue. Afflicted by studies with small sample sizes, klix effects, invalid exploratory analyses, and flagrant conflicts of interest, together with an obsession for pursuing fashionable trends of dubious importance, science has taken a turn towards darkness.”

Ovo mi nesto zvuci poznato :hmpf:
wrote: 16/09/2021 22:29 Horton wrote his shocking comments after attending a symposium on the reproducibility and reliability of biomedical research at the Wellcome Trust in London. He noted the confidentiality or “Chatham House” rules where attendees are forbidden to name names: “’A lot of what is published is incorrect.’ I’m not allowed to say who made this remark because we were asked to observe Chatham House rules. We were also asked not to take photographs of slides.”

Ova je najjaca u sustini
wrote: 16/09/2021 22:29 The editor in chief of the Lancet, Dr. Richard Horton, called the paper about the dangers of the use of Hydroxychloroquine in Covid 19 patients published in his journal a “fabrication” and a “monumental fraud”.
:D

Krhko je znanje, a bogme i gusteri :D

Ln
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18190
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#50634 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GandalfSivi »

Necu vise svega mi, lupas nebuloze ba…
°u°
Posts: 2676
Joined: 11/04/2013 08:49

#50635 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by °u° »

Ne bih se baš plaho držao za tih "99%". Bilo je i gorih odnosa u nauci, ne znam koliki je procenat 1 ili par njih protiv bukvalno komplet struke, kada tih 99,999..% ispadnu bukvalno idioti. Ne zbog neznanja, niko ne zna sve, nego zbog odnosa prema pojedincu koji iznosi nešto novo. Čovjek je imao bukvalni status Semira Osmanagića u medicinskoj nauci :mrgreen:
Do tada je svaki doktor, svaki profesor, svaki student učio iz svake knjige napisane o tom, i našao se jedan da tvrdi ono što te knjige i nauka smatraju da je nemoguće. Čak nije imao životinja za svoj eksperiment koji je radio bez ikakvog pravnog dopuštenja. I radio ga je na sebi. Da je sačekao samo koju godinu i pojavu interneta, raznih raskrikavanja cirkus bi bio još veći. I što je najgore opet su farmaceutske firme uzele bukvalno svu lovu od njegovog otkrića.

"Barry Marshall: Everyone was against me, but I knew I was right..."
User avatar
Sanjarko
Posts: 23202
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#50636 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Sanjarko »

°u° wrote: 17/09/2021 06:39 Ne bih se baš plaho držao za tih "99%". Bilo je i gorih odnosa u nauci, ne znam koliki je procenat 1 ili par njih protiv bukvalno komplet struke, kada tih 99,999..% ispadnu bukvalno idioti. Ne zbog neznanja, niko ne zna sve, nego zbog odnosa prema pojedincu koji iznosi nešto novo. Čovjek je imao bukvalni status Semira Osmanagića u medicinskoj nauci :mrgreen:
Do tada je svaki doktor, svaki profesor, svaki student učio iz svake knjige napisane o tom, i našao se jedan da tvrdi ono što te knjige i nauka smatraju da je nemoguće. Čak nije imao životinja za svoj eksperiment koji je radio bez ikakvog pravnog dopuštenja. I radio ga je na sebi. Da je sačekao samo koju godinu i pojavu interneta, raznih raskrikavanja cirkus bi bio još veći. I što je najgore opet su farmaceutske firme uzele bukvalno svu lovu od njegovog otkrića.

"Barry Marshall: Everyone was against me, but I knew I was right..."
Nikola Kopernik i jos neki, srednji vijek. Nikola Tesla i jos neki, industrijsko doba.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#50637 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Bluemore »

Sanjarko wrote: 16/09/2021 22:29 Fajzer trazio odobrenje za vakcinu cak djece do 6 godina dobne starosti, vec predao ako sam dobro shvatio za 7-15 godina.
Ma nece dobit, nemaju stele za to :-)
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#50638 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Bluemore wrote: 17/09/2021 07:31
Sanjarko wrote: 16/09/2021 22:29 Fajzer trazio odobrenje za vakcinu cak djece do 6 godina dobne starosti, vec predao ako sam dobro shvatio za 7-15 godina.
Ma nece dobit, nemaju stele za to :-)
Nema razloga da ne dobiju. :thumbup:
Vakcine su sigurne, nema ništa opasno u njima, sadržaj sličan receptu za bakin kolač.
Nije potrebna štela, djeca se već vakcinišu protiv mnogih bolesti, jedna vakcina manje-više. :thumbup:
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#50639 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cassius »

Navikli ovi amerikanci da nametnu svoje videnje drugima kao ispravno :D Prstići rade neumorno po tastaturama.
swanfilter
Posts: 7809
Joined: 06/06/2008 18:52

#50640 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by swanfilter »

Prica mi covjek, poznaje slucaj budale koja se isla vakcinisati tri puta, 6 doza, a u ime drugih osoba. 250€ uzimao za osobu.

Ako je stvarno istina, volio bih znati na sta ce to ispasti ...
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#50641 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Matzan »

....
Last edited by Matzan on 25/01/2022 02:19, edited 1 time in total.
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#50642 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Medobrundo25 »

Bez propitivanja i oprecnih misljenja nema napretka. Historija nas je naucila da su najveci vizionari i naucnici kroz historiju proganjani, spaljivani itd od strane "vecine", "struke" itd zbog svojih u to doba "teorija zavjere". Ali dzaba, 5ti americki korpus ce sve bas da prosvijetli i na silu nam nagura svoje idiotsko misljenje o svemu. Opet, historija i USA bas nisu bliski termini. Ponavljam opet , ko ne zeli da saslusa obje strane u bilo kojem konfliktu je obicni idiot :izet:
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#50643 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ateista »

GandalfSivi wrote: 16/09/2021 20:02
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 16/09/2021 20:00

Aha, a koliko ih se zarazilo od tih 20.000 :ljulja: 20.000 ucestvovalo, 78 ih se zarazilo i prema rezultatima tih 78 se doslo do % zastite. Nebuloza, zar ne :D

Ciji li si ti klon :lol:
Znas li ti kako ide testiranje, znas li sta je kontrolna grupa?

Osnove cvrle, osnove...
Mene stvarno zanima kako su dosli do tog procenta.
Jedini koliko toliko precizan nacin da se odredi bi bio da vakcinisanu pokusnu grupu ciljano izloze virusu i vide koliko ce se zaraziti, razviti bolesti i slicno, sve ostale metode imaju puno drugih faktora koji uticu.
armin071
Posts: 5283
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#50644 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by armin071 »

[yt][/yt]

TLN na američki način :-) Ovo je nekad 2010 pravljeno….
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#50645 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Gledao sam ovo, i izgleda mi nevjerovatno.
:-) :lol:
KraljicaIzJajca
Posts: 3981
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#50646 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

Capljina74 wrote: 16/09/2021 17:32
KraljicaIzJajca wrote: 16/09/2021 17:21

Ova vijest ne postoji na Kronen Zeitung, ne mogu pronači link. :)
Slušaj Kurca, on zna struku..
Do sad smo naučili, svi znaju struku virologa. :lol:
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#50647 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cassius »

armin071 wrote: 17/09/2021 09:01 [yt][/yt]

TLN na američki način :-) Ovo je nekad 2010 pravljeno….
:lol: :lol:

Virus deff postoji, ali kakva propaganda , to je nevjerovatno.

Perite ruke, maska i distanca, bice dovoljno... LAZ
Virus napada samo starije, oni su ugrozena skupina... LAZ
Kupit ce nas bagerima... LAZ
Slike i videa po vijestima, kako ljudi padaju ko pokoseni. LAZ
Herd immunity..... LAZ
Vakcina ce nas spasitii... LAZ
Vakcinacija samo ljudi 65+.... LAZ, jer smo evo dosli do toga da bebe hoce da vakcinisu.
Spasit cemo se , tako sto se vakcinise 70% ljudi... LAZ - moraju se svi vakcinisat po vise puta.


itd. Ima jos stvari za navesti. Poenta je da nas bombarduju laznim informacijama, kako hoce i umiju. Predstavljaju virus da je toliko zaeban, a vakcinu su smislili u par mjeseci. Spasonosna vakcina koja ne daje uopste toliko spasonosne rezultate.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#50648 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

armin071 wrote: 17/09/2021 09:01 [yt][/yt]

TLN na američki način :-) Ovo je nekad 2010 pravljeno….
Zato sto je 2009. sa "svinjskom gripom" bio probni balon za sve ovo sto se danas desava. Vrhunski dokumentarac na ovu temu, pod nazivom "Profiteri straha", je snimila TV Arte:



Volio bih da ima s engleskim prijevodom, ali nisam uspio pronaci...


Edit....
Last edited by salik79 on 17/09/2021 09:38, edited 1 time in total.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#50649 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Naslovnica wrote: 17/09/2021 09:17 Gledao sam ovo, i izgleda mi nevjerovatno.
:-) :lol:
Predvidili Trumpa, teroristicke napade i epidemije :mrgreen:

U sustini sve bitno sto se desilo :lol:
KraljicaIzJajca
Posts: 3981
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#50650 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

armin071 wrote: 17/09/2021 09:01 [yt][/yt]

TLN na američki način :-) Ovo je nekad 2010 pravljeno….
2003 je procurio SARS

SARS 1, H1N1 influenza virus and smallpox are some of the viruses that have escaped from laboratories in the past.

After the outbreak of SARS in 2003, labs around the world began studying the virus, which had come perilously close to causing a global pandemic. Since that time, there have been no less than six lab leaks of SARS.

Iz jednog članka:

Another concern was that the Wuhan Institute of Virology was handling coronavirus samples at biosafety level 2 precautions when most other labs recommend a biosafety level of 3 or higher. At biosafety level 2, lab access is restricted, researchers must wear personal protective equipment like gloves, lab coats, and eye protection, and much of the experimental work is conducted in biosafety cabinets that filter air rather than open lab benches.

Biosafety level 3 includes all the precautions of lower levels and adds medical surveillance for lab workers, the use of respirator masks, and lab access controlled with two sets of self-closing and locking doors. The biosafety level 3 measures are aimed at controlling potentially lethal respiratory pathogens that spread through the air, while biosafety level 2 is meant for pathogens that pose a “moderate hazard.”

So seeing that the Wuhan lab was handling viruses that can travel through the air at a safety level not designed for it alarmed some observers. “When scientists hear about this, they get really freaked out,” Chan said.

W. Ian Lipkin, a virologist at Columbia University, co-authored a Nature Medicine paper in March 2020 that reported the most likely origin of the virus in humans was a natural spillover from animals. But he told the journalist Donald McNeil in May 2021 that he was alarmed when he learned that the Wuhan Institute of Virology was conducting research on similar viruses at a lower level of protection.

https://www.vox.com/22453571/lab-leak-c ... logy-china
Locked