Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#44501 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by red evil »

Naslovnica wrote: 01/08/2021 12:29 Samo 14,6% svjetske populacije je revakcinisano.
Zasto? Zbog @salik79 ili onih antivaksera sa teorija zavjere bre?
Zbog antivaksera opcenito?
Da li je zbog antivaksera nastao Delta soj?
Dajte ljudi, pretanite shupljirati, ako se vakcinisete, to radite da zastitite sebe od hospitalizacije i smrtnog ishoda, a ne zbog bilo koga drugoga ili zbog raznoraznih sojeva.
Na velika zvona se govori kako trenutne vakcine imaju slabiji ucinak na Delta soj i kako ce se modifikovati, prema potrebi i kako se novi sojevi budu pojavljivali (a pojavljivace se). Slicno kao i gripa. Godisnje ce se vakcinisati oni koji to budu morali, zbog posla, i ugrozene grupe. I oni koji to budu htjeli.
COVID-19 je tu da ostane i nece se moci eliminisati iz nasih zivota nikakvom vakcinacijom. to je zabluda.
Nije moguce postici kolektivni imunitet na COVID-19.
Očigledno će vakcinacija za koronu biti nešto što ćemo stalno morati raditi. Ovako ćemo se vakcinisati i na taj soj neće biti opteećenja bolnica, neće biti težih kliničkih slika pa će virus da cirkuliše među populacijom i onda će mutirati u nešto što će vakcinicu neutralizovati pa će bolice biti, opet, na malo veće većem opterećenju i ode nova vakcinacija i tako u krug.

Kao što kažeš nikad se korone nećemo riješiti, nema više da se vratimo na stanje kao da korone nije nikad ni bilo. Samo ćemo vremenom naučiti kako da živimo s njoj, lokalna zatvaranja će biti ali život ide dalje. Jednostavno naći ćemo modus kako da živimo normalno a da koronu imamo pod kontrolom. Trenutno još nemamo taj modus, još ne znamo sve o koroni, o vakcinama...
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#44502 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

BadBoy wrote: 01/08/2021 12:43 Što bi dobro bilo da svi na forumu moraju napisati svoje zanimanje (ako ga uopšte imaju) pa da tabirimo vaše struke malo bre
Možda bi onda najbolje bilo da se svima zabrani pristup temi, osim @splinter?
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#44503 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Challenger_ »

nosara wrote: 29/07/2021 09:17
:lol:

Jao dobre emisije.


:lol: :lol: :lol:
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#44504 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Naslovnica wrote: 01/08/2021 12:46
BadBoy wrote: 01/08/2021 12:43 Što bi dobro bilo da svi na forumu moraju napisati svoje zanimanje (ako ga uopšte imaju) pa da tabirimo vaše struke malo bre
Možda bi onda najbolje bilo da se svima zabrani pristup temi, osim @splinter?
Ne nego bi bilo dobro da se uzdrži od komentara 'ta će struka'.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#44505 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by saint_mirad »

Challenger_ wrote: 01/08/2021 13:06
nosara wrote: 29/07/2021 09:17
:lol:

Jao dobre emisije.


:lol: :lol: :lol:
from hero to zero :lol:
tako su i ove medicinske sestre i doktori koji nece da se vakcinisu prosle godine bili svi heroji, sad vise nisu odjednom. :D
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#44506 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Challenger_ wrote: 01/08/2021 13:06
nosara wrote: 29/07/2021 09:17
:lol:

Jao dobre emisije.


:lol: :lol: :lol:
Realno, ovako se i ja donekle osjećam.
Do prije mjesec-dva bila je priča da vakcinisani ne prenose virus, pa se onda stidljivo počelo provlačiti da prenose, ali minimalno, sada ispada da prenose koliko i nevakcinisani.
Blame it on delta strain.
:thumbup:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#44507 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

Neki dan su me pitali u vezi ovoga (da postavim primjer) , pa da pocnem :oops:

Image
Image
Image
Image
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44878
Joined: 29/12/2005 01:20

#44509 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: 01/08/2021 12:23
_BataZiv_0809 wrote: 01/08/2021 12:23

Mutacije se desavaju jer se virus siri medju nevakcinisanim.
Ko ti je to rekao? Odakle ti to?!
:lol: :lol: :roll:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#44510 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote: 01/08/2021 13:33
salik79 wrote: 01/08/2021 12:23

Ko ti je to rekao? Odakle ti to?!
:lol: :lol: :roll:
Ako se dobro sjecam ovako si se keslao kada je prvi puta receno da vakcinisani jednako sire zarazu kao i nevakcinisani ;-) :oops:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44878
Joined: 29/12/2005 01:20

#44511 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: 01/08/2021 13:35
jeza u ledja wrote: 01/08/2021 13:33

:lol: :lol: :roll:
Ako se dobro sjecam ovako si se keslao kada je prvi puta receno da vakcinisani jednako sire zarazu kao i nevakcinisani ;-) :oops:
I sad se smijem, jer se zaraza siri zbog vas antivaxxera. :wink:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44878
Joined: 29/12/2005 01:20

#44512 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: 01/08/2021 10:56
Maxxtro wrote: 30/07/2021 22:54

Reci mi samo, zasto bih ja gledao ista sto ti postavljas, kada si zapravo ti taj koji nije u stanju udostojiti se i priznati ili povuci ono sto si postavio prije samo nekoliko stranica, gdje sam ti DOKAZAO da je dezinformacija u pitanju, tj. lapsus onog zvnicnika koji se sam ispravio naknadno. Bacas patke ovdje, siris lazi i sad bih se kao ja trebao nesto udostojiti i dalje ti replicirati, a nisi u stanju priznati gresku koja je vise nego ocita.

Ali ne bi mi mrsko ni ovo malo pogledati i nasao sam istrazivanje iz kojeg su ove brojke izvadjene. Nevjerovatno zaista. Trebalo mi je 5-10 min da potrazim rad, malo ga prelistam i jos se dodatno informisem da razumijem sta je u pitanju. Kad bi i ti ulozio minimalni napor da se informises umjesto sto jednostavno uzimas sta god sto potvrdjuje tvoj vec formirani stav i ti bi razumio pa ti ne bi palo na pamet da se brukas.
Aha, vec drugi puta im jezik govori istinu, pa se onda ispravljaju, bas kao i kada je obama govorio o "ubrzanju naoruzavanja i opremanja Isila"... Da bas toliko pogrijesi, pa se onda ispravlja, malo nevjerovatno, zar ne?! :oops: I to nije prvi puta, neki dan je bila slicna situacija, cini mi se u Americi.

Naravno da ce kriminalni Pfizer pokusati opravdati sve moguce, ali - kako god - cifre su neumoljive i tu nema diskusije:
Image

Ako je doktor medicine, s dugogodisnjim stazom, to shvatio bas kao i ja sto sam, volio bih vidjeti kako si ti to shvatio i kako ti sebi tumacis ovu tabelu!?
Ista studija:

Image
Image

A posto znam stotine ljudi koji su primili vakcinu, a i ovdje ih ima na stotine koji znaju hiljade ljudi koji su ih primili, znamo i koliko ih umire od vakcine ~0.

Hvala lijepo i dovidjenja.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#44513 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote: 01/08/2021 13:53
salik79 wrote: 01/08/2021 13:35

Ako se dobro sjecam ovako si se keslao kada je prvi puta receno da vakcinisani jednako sire zarazu kao i nevakcinisani ;-) :oops:
I sad se smijem, jer se zaraza siri zbog vas antivaxxera. :wink:
Kako ce se siriti kada ste vi vakcinisani?! Sta vas boli klinac kada ste "sigurni"? :oops:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#44514 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote: 01/08/2021 13:59
salik79 wrote: 01/08/2021 10:56

Aha, vec drugi puta im jezik govori istinu, pa se onda ispravljaju, bas kao i kada je obama govorio o "ubrzanju naoruzavanja i opremanja Isila"... Da bas toliko pogrijesi, pa se onda ispravlja, malo nevjerovatno, zar ne?! :oops: I to nije prvi puta, neki dan je bila slicna situacija, cini mi se u Americi.

Naravno da ce kriminalni Pfizer pokusati opravdati sve moguce, ali - kako god - cifre su neumoljive i tu nema diskusije:
Image

Ako je doktor medicine, s dugogodisnjim stazom, to shvatio bas kao i ja sto sam, volio bih vidjeti kako si ti to shvatio i kako ti sebi tumacis ovu tabelu!?
Ista studija:

Image
Image

A posto znam stotine ljudi koji su primili vakcinu, a i ovdje ih ima na stotine koji znaju hiljade ljudi koji su ih primili, znamo i koliko ih umire od vakcine ~0.

Hvala lijepo i dovidjenja.
Ja, i? Kako ovo objasnjava tabelu koju sam postavio, a koja je i najbitnija po pitanju benefita i rizika vakcinacije?

Dovidjenja i prijatno 8-)
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#44515 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by saint_mirad »

ovo jedino objasnjava da jez ne razume zasto anegdotalni dokaz nije validan. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#44516 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by _BataZiv_0809 »

Koji bal vampira na temi hljebe
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#44517 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

Sto bi rekao prof. Poljak:

"Vidite, pristase cijepljenja kazu jednu NEMOGUCU stvar - ako se ti ne cijepis, onda si ti opasan kao kliconosa za sav ostali svijet oko sebe - sto nije istina, jer time sami sebi skacu u usta, jer ako su svi okolo cijepljeni i zasticeni, onda zasto bih ja mogao kao kliconosa njima nastetiti?! NEMOGUCE.".
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#44518 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Evo šta kaže CNN kako nagovoriti nekoga da se vakciniše:

Can you do something about stubborn unvaccinated people? Yes, you can.

Covid cases are going up. Mask sales are again on the rise. And yet, vaccine resistance grows. Does this make any sense?

The ongoing surge in all 50 states, plus DC and Puerto Rico -- one that's putting cases in some regions at the same levels they were one year ago, at the height of the pandemic and before there was a vaccine -- is largely due to the fact that about half of the US population remains unvaccinated, health officials across the country confirm. The US Centers for Disease Control and Prevention says about 97% -- 97%! -- of those recently hospitalized by the virus were unvaccinated.
One would think that the mounting and incontrovertible evidence that the Delta variant is something to fear would convince all vaccine holdouts to get the shot. But the needle is not moving.
This situation has left many of us with stubbornly unvaccinated people in our lives to wonder: Can I do something about this?
You can -- and you should. It's not easy to talk to someone who is refusing to be vaccinated and even harder to convince them to change their mind. But not impossible. Here are a few suggestions.

The risk we face when populations are more important than people

Listen.
Vaccine hesitancy is complex and rooted in a number of beliefs and emotions. Some are scared of the unknown effects of the vaccine. Or they're angry -- at the government, at China, at whomever else -- for "making" them do this in the first place. If you've been keeping yourself informed and updated with credible health and science reports, it's tempting to cite data or list off all the reasons one should get vaccinated. But for many who are resistant, facts and data and science don't seem to matter; pleas can actually turn them in the opposite direction. Trying to make your best case can make them feel attacked and blamed for the pandemic continuing.
Even if this is true, making them feel as much isn't the way to convince them. The first best way to persuade someone to change their mind is to first listen and understand where their resistance lies. Your assumptions for why they're resisting may be wrong.

Talk in way that will help them listen.
Ever hear of "charm and disarm"? Those who are unvaccinated know you want something from them, and that wanting -- that "demand" -- may well make them dig in. Instead, appeal to their softer side, and their fondness for you, by making it personal. Explain why the vaccine is important to you -- not why they should get the vaccine. You might try offering your own concerns, and how you overcame them. Maybe you start to wear a mask again, and tell them why, how even as you, too, are tired of doing so you're doing it for your safety and the safety of everyone around you.

A political movement is coming of age at the Tokyo Games
Some people also do better reading versus hearing. If the unvaccinated person in your life is easily distracted, or the sort who needs time to process -- or if, just as importantly, you're someone who tends to get fired up in the face of debate -- consider putting your thoughts in an email instead. Taking a moment to gather and process your argument in a kind and respectful way, away from the heat of a frustrating confrontation, can go a long way towards making a convincing case.

Stay detached.
Your emotions are not helpful. Don't shame people who are unvaccinated, and don't show your own anger. Make them feel safe around you and enter any conversation knowing you can stay reasoned, no matter what. If you're not sure you can, table the talk for another time or format (see: put your thoughts in an email).

Make it their decision.
Position getting the vaccine as a choice, rather than something the government is forcing them to do (it is not) -- a choice to take a chance on the vaccine rather than on Covid. It is true that President Joe Biden recently announced new steps to get people vaccinated, including requiring federal government employees and on-site contractors to attest to their vaccination status, wear a mask if they are not and submit to weekly or twice weekly screening. But there is no government mandate for others. Perhaps you might appeal to their patriotic senses. That uncle driving around with the flag on the back of his truck? Surely he cares about his country and keeping his fellow Americans healthy and in their jobs!

Bribe them.
It's not as ridiculous as it may seem. An increasingly impatient Biden has suggested that states offer $100 vaccine incentives. There's a reason to believe this approach could work -- for him and for you. Some people aren't getting vaccinated because they're busy, misinformed and/or see it as not worth their time. Others are not because, simply put, they're lazy or complacent. Maybe this is your 70-year-old father, or your 20-year-old stepdaughter. Offering to drive or accompany them to their appointment -- and then rewarding them with something they'd appreciate, like lunch at their favorite restaurant or a book you think they'd enjoy -- may seem like pandering, but it's pandering with a purpose.

View it as a long game. Chances are good you're not going to convince anyone on your first attempt. But that doesn't mean you won't the second or third time. Don't give up. The best route to success is often slow and steady. Have patience, and keep the conversation open and ongoing. Over time, as they trust your motivations and take in what you're saying -- and have the chance to grow their own awareness of the news they're hearing around them, or the masks they're starting to see more and more of -- you might have a chance. You do have to try. We all do.


https://edition.cnn.com/2021/07/31/opin ... index.html
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#44519 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

_BataZiv_0809 wrote: 01/08/2021 14:12 Koji bal vampira na temi hljebe
Je li ti možeš, realno, zamjeriti nekom nepovjerenje u ovoj situaciji kad mnogo toga nema smisla. Mislim, evo ja sam cijepljen iako sam prebolio, ne negiram postojanje virusa jer sam zdravstveni radnik, ali nekom sa strane ne mogu nikako zamjeriti što je potpuno nepovjerljiv prema vlastima, strukom, pičkama materinu. Eno, na Islandu se svi cijepili, nitko im ne umire, a najavljuju mjere u trajanju od 15 godina i slične pizdarije širom svijeta. Ja nikom ne mogu zamjeriti što ne vjeruje ništa autoritetima jer je autoritet izgubio svaki kredibilitet.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#44520 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

Jos jednom:
Studirao je na Filozofskom i Prirodoslovno-matematičkom te 1952. diplomirao na Medicinskom fakultetu. Do mirovine radio je na ORL klinici Šalata u Zagrebu kao specijalist otorinolaringolog, subspecijalnost alergologija i klinička imunologija. Stupanj doktora znanosti stekao je 1969., habilitirao 1971., naslov primarijusa stekao 1972., za sveučilišnog profesora izabran je 1976., za člana Akademija medicinskih znanosti Hrvatske 1981., člana Društva hrvatskih književnika 1996., za začasnog člana Hrvatskog liječničkog zbora 1997. Na Medicinskom fakultetu je organizirao i vodio postdiplomske studije ORL (od 1977.) i Alergologija i klinička imunologija (od 1979.), bio predsjednik Sindikata kliničkim medicinskih znanosti (od 1975.) i predsjednik Odbora za nostrifikaciju diploma (od 1982.). U Kliničkom bolničkom centru Zagreb bio je predsjednik Stambene komisije (od 1969.), Komisije za reizbor rukovodećih kadrova (od 1970.) i Komisije za reorganizaciju uprave (od 1970.). U Hrvatskom liječničkom zboru bio je 12 godina član Glavnog odbora (od 1990.), predsjednik Alergološke sekcije (1978.), potpredsjednik Sekcije za alkoholizam (od 1980.), osnivač Hrvatskog društva za medicinsko nazivlje (1992.), Literarnog kluba (2002.) i planinarskog kluba (1995.) te obnovitelj Hrvatskog likovnog društva liječnika. U Udruženju alergologa i kliničkih imunologa Jugoslavije bio je tajnik (od 1969), u Ligi za borbu protiv pušenja potpredsjednik (od 1987.). Objavio je oko 120 znanstvenih i stručnih radova, bio urednik »Liječničkog vjesnika« (1975-1978.), predsjednik Izdavačkog savjeta »Sveučilišnog vjesnika« (od 1983.), urednik desetka stručnih zbornika i udžbenika, od 1991. je urednik »Liječničkih novina«.
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/%C5%BDe ... %C4%8Dnik)

Da ne bude - ravnozemljas, desnicar i slicno...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44878
Joined: 29/12/2005 01:20

#44521 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

saint_mirad wrote: 01/08/2021 14:11 ovo jedino objasnjava da jez ne razume zasto anegdotalni dokaz nije validan. :D
Ali je tabela sa jednocifrenim brojevima uzroka smrti na uzorcima od 20k validna. :lol:

Na tabeli jasno pise da je broj umrlih od Covida koji su primili placebo duplo veci od onih koji su primili vakcinu. :oops:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44878
Joined: 29/12/2005 01:20

#44522 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: 01/08/2021 14:15 Sto bi rekao prof. Poljak:

"Vidite, pristase cijepljenja kazu jednu NEMOGUCU stvar - ako se ti ne cijepis, onda si ti opasan kao kliconosa za sav ostali svijet oko sebe - sto nije istina, jer time sami sebi skacu u usta, jer ako su svi okolo cijepljeni i zasticeni, onda zasto bih ja mogao kao kliconosa njima nastetiti?! NEMOGUCE.".
Last edited by jeza u ledja on 01/08/2021 14:32, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#44523 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Truba »

Ja sam desnicar trumpista orban deus vult sutra se idem cepiti
Sta god metnu unutra metnu
Caru carevo Bogu Bozje
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#44524 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by _BataZiv_0809 »

JohnnyS wrote: 01/08/2021 14:19
_BataZiv_0809 wrote: 01/08/2021 14:12 Koji bal vampira na temi hljebe
Je li ti možeš, realno, zamjeriti nekom nepovjerenje u ovoj situaciji kad mnogo toga nema smisla. Mislim, evo ja sam cijepljen iako sam prebolio, ne negiram postojanje virusa jer sam zdravstveni radnik, ali nekom sa strane ne mogu nikako zamjeriti što je potpuno nepovjerljiv prema vlastima, strukom, pičkama materinu. Eno, na Islandu se svi cijepili, nitko im ne umire, a najavljuju mjere u trajanju od 15 godina i slične pizdarije širom svijeta. Ja nikom ne mogu zamjeriti što ne vjeruje ništa autoritetima jer je autoritet izgubio svaki kredibilitet.
Nepovjerljiv sam i prema motivima dezurne ekipe.
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#44525 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

@salik79 ,
Za zapisnik, ne bi škodilo da postaviš link na studiju/dokument iz koje potiče ova tabela koju si postavio.
Locked