Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#39326 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Naguzite se, laganini, sve je pod kontrolom, struka je to... 8-)

Image

:gunjastajl:
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#39327 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Naslovnica wrote: 28/01/2021 20:29
laik1981 wrote: 28/01/2021 20:13
Naslovnica wrote: 28/01/2021 20:00
Slušaj, ovo i BiJje daleko od gotovog, biće tu još svega.
Nas čeka još uzlaznih krivulja, to je sigurno.
Za sedmicu, dvije, mjesec, dva, to teško ko može predvidjeti sa sigurnošću.
Što se tiče kolektivnog imuniteta, mislim da smo daleko od toga.
Mislom da ovaj silazni trend nema nikakve veze sa mjerama, ili ima sasvim malo.
Pa sa cim ima veze ako nema sa mjerama i ako smo daleko od kolektivnog imuniteta? Sta je trece u igri?
@splinter je objašnjavao, ima negdje post.
Možda se ukaže.
8-)
Kod nas najhladnije u evropi, a recimo u Sloveniji temperature od 10-25 stepeni? Jesi li na to mislio?
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#39328 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

laik1981 wrote: 28/01/2021 20:39
Naslovnica wrote: 28/01/2021 20:29
laik1981 wrote: 28/01/2021 20:13
Pa sa cim ima veze ako nema sa mjerama i ako smo daleko od kolektivnog imuniteta? Sta je trece u igri?
@splinter je objašnjavao, ima negdje post.
Možda se ukaže.
8-)
Kod nas najhladnije u evropi, a recimo u Sloveniji temperature od 10-25 stepeni? Jesi li na to mislio?
Ma ima nešto i sa prirodnim tokom epidemije, temperatura, vlaga, šta ja znam, bio je post, možda uspijem pronaći kada budem pri tastaturi.
Splinter mi uvijek djeluje kao glas razuma.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39329 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

trotecnr1 wrote: 28/01/2021 20:38
Mogy87 wrote: 28/01/2021 20:29 A nije bas ekstra ako si srednjoskolac da ti je zivot od skole do kuce?
Ma naravno da nije, ali i kad se vakcinišu moraju nositi maske, držati distancu i prakticirat ostajanje doma jer se ne zna mogu li prenositi virus nakon vakcinacije. A i sama si napisala da su tu odluku donijeli da bi se srednjoškolci mogli normalno vratiti u škole.
Mogy87 wrote: 28/01/2021 20:19 Konkretno su ovu odluku donijeli da se srednjoskolci mogu normalno vratiti u skole.
Iskreno mislim da je preča vakcinacija osoba 30+, pogotovo u Izraelu koji je već vakcinisao više od pola stanovništva, pa tek onda na kraju razmišljati o vakcinaciji djece jer već znamo nakon godinu dana da djeca zaista nisu ugrožena kategorija (hvala nebesima).

Ponavljam, to je moj stav, a šta rade u Izraelu - njihova stvar, smatram da imam pravo na svoj stav. :thumbup:
Ja iskrena da budem stav nemam jer mi to nije struka, samo sam prenijela neke dileme koje su se zaista pojavile u naucnoj zajednici. I na koje je Izrael odgovorio kako je odgovorio.

Ono za sta stvarno mislim da je ispravno je ostaviti slobodu izbora za ovu vakcinu za sve dobne grupe (ako je to vec drzava omogucila). Izbor je i za i protiv.
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#39330 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Naslovnica wrote: 28/01/2021 20:41
laik1981 wrote: 28/01/2021 20:39
Naslovnica wrote: 28/01/2021 20:29
@splinter je objašnjavao, ima negdje post.
Možda se ukaže.
8-)
Kod nas najhladnije u evropi, a recimo u Sloveniji temperature od 10-25 stepeni? Jesi li na to mislio?
Ma ima nešto i sa prirodnim tokom epidemije, temperatura, vlaga, šta ja znam, bio je post, možda uspijem pronaći kada budem pri tastaturi.
Splinter mi uvijek djeluje kao glas razuma.
Procitao sam ja taj post. I on pominje prokuzenost uz ostale faktore.. Po meni je jedini razlog zbog cega slovenci malo kasne za nama u padu taj sto su oni imali covid free ljeto dok su kod nas brojevi od jula divljali.. Klimatske prilike su iste i kod nas i kod njih..
User avatar
escobar__
Posts: 8876
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#39332 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Naslovnica wrote: 28/01/2021 20:00
escobar__ wrote: 28/01/2021 19:51 Ja bih predložio da produže lockdown do juna, što je sigurno sigurno. :lol:
Slušaj, ovo i BiJje daleko od gotovog, biće tu još svega.
Nas čeka još uzlaznih krivulja, to je sigurno.
Za sedmicu, dvije, mjesec, dva, to teško ko može predvidjeti sa sigurnošću.
Što se tiče kolektivnog imuniteta, mislim da smo daleko od toga.
Mislom da ovaj silazni trend nema nikakve veze sa mjerama, ili ima sasvim malo.
Mislim da silazni trend nema veze s mjerama ali ima s raširenosti virusa koji je u posljednjem "talasu" zarazio dobar dio populacije. Kad je pandemija proglašena i kad je epidemija krenula i u našoj zemlji (prvi lockdown) nisam bukvalno znao nikoga ko je bio inficiran koronavirusom. Isto tako i ljetos, brojevi su svakodnevno bili po 300tinjak ljudi u plusu ali ni tada nisam lično poznavao nikoga ko je bio zaražen.

U periodu od jeseni pa do danas bukvalno ne poznajem porodicu koja nije imala zaraženih članova.

Hoću reći, virus je fakat protutnjao našim društvom, a kako se poslije ozdravljenja stvore antitijela logično je za očekivat da će brojke krenut padat. Nekom prostom logikom ne bi trebalo bit nekih značajnijih skokova na gore u predstojećem periodu.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#39333 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Pa bilo bi zanimljivo uraditi neko konkretno istraživanje na populaciji, slabo izgleda ima para za to?
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#39335 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

Imaju i oni svoje Čerkeze. Sve sam više misljenja da ovo nece moci cijelu godinu i narednu jesen trajati, sa ovakvim mjerama,kaznama i prijetnjama. Očekujem još više nereda, a Boga mi više nezaposlenih u cijelom svijetu i obespravljenih radnika kojima ce biti pun ku.. svega.
adsubzero
Posts: 3000
Joined: 08/02/2013 15:52

#39336 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

Medobrundo25 wrote: 28/01/2021 22:06 https://www.klix.ba/vijesti/svijet/mlad ... /210128118

https://www.klix.ba/vijesti/regija/raci ... /210128124

Fasizam pod krinkom korone ulazi polako na vrata. Strasno. :evil: :evil: :izet: :) :izet: :) :izet: :izet: :) :)
Da vrlo cudno sto se okupljanja koja su zabranjena i za koja su propisane kazne zaista kaznjavaju...
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#39337 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Medobrundo25 »

last mohicans wrote: 28/01/2021 22:13 Imaju i oni svoje Čerkeze. Sve sam više misljenja da ovo nece moci cijelu godinu i narednu jesen trajati, sa ovakvim mjerama,kaznama i prijetnjama. Očekujem još više nereda, a Boga mi više nezaposlenih u cijelom svijetu i obespravljenih radnika kojima ce biti pun ku.. svega.
Ja se nadam da ce se neki bunt javiti, inace politika nece stati. Ovo prelazi sve granice i nema vise nikakvog opravdanja, o virusu se dovoljno zna, zna se da je opasnost manja nego prvobitno sto se mislilo , vakcine su tu ali maltretiranje ne prestaje. Bojim se sa ovo nece lako proci, tj da ce politicari ovo musti do kraja. Ekonomski krah je sve blize, cak i u najbogatijim drzavama ,psiholosko stanje ljudi sve vise i vise propada. I sve to zbog 0,0x % smrtnosti. :roll: :izet:
User987
Posts: 309
Joined: 26/01/2021 02:05

#39338 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by User987 »

Nešto nije u redu. Dugo traje, kažu i mutira, a čak je moguće da i vakcine ne pomognu. Ako tako bude, a mislim da hoće, šta raditi? Da li će tada priznati da su napravili nevjerovatnu stratešku pogrešku proglašavajući globalnu pandemiju, stanje strašne opasnosti po čovječanstvo? Da li će priznati da su mjerama i zaključavanjem ustvari omogućili da virus preživljava godinu dana? Naime, prije pojave ovog virusa svuda je bilo dozvoljeno virusu gripe da se nesmetano širi kroz populaciju čime je na kraju sam sebe eliminisao stvaranjem kolektivnog imuniteta. Već sam pominjao svoja sjećanja na školske dane kada su učionice bile pune kašlja i temperature. Ali, škole se nisu zatvarale. Bilo je upala pluća sa tragičnim završetkom, ali niko nije davao konstatacije u stilu hobistice: "A da smo zatvorili škole, ne bi nečiji dedo umro"
Sprečavanje virusa da se širi je kontarproduktivno jer na kraju na indirektan način ubije više nego kada se slobodno širi. Ali, kako će danas "umne" glave priznati katastrofalnu grešku. A za nekoliko godina ćemo moći pročitati izjavu neke nove umne glave: U pandemiji virusa Covid-19 godine 1920/21/22 napravljena je žalosna greška na svjetskom planu. Potrebno je to priznati i izvinuti se žrtvama i čovječanstvu.
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#39339 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Trappist wrote: 28/01/2021 19:47 14% asocijalnih uhljeba uzivaju u ovom stanju
Meanwhile Trappist spava na klix forumu:

Image

On i još par likova samo na korona temama pišu na forumu. Nije ni čudo što su ishaviješćeni :lol: :lol:
adsubzero
Posts: 3000
Joined: 08/02/2013 15:52

#39340 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

I tako se i dalje nastavljaju lazi o nekim zamisljenim procentima smrtnosti, a stvar naravno ne bi bila potpuna bez nebuloza o ekonomiji i neshvatanja da bi ekonomija zasigurno jos vise potonula usljed mnogo veceg broja oboljelih i smrti da nije bilo nikakvih mjera. :roll:
User987
Posts: 309
Joined: 26/01/2021 02:05

#39341 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by User987 »

adsubzero wrote: 28/01/2021 22:52 I tako se i dalje nastavljaju lazi o nekim zamisljenim procentima smrtnosti, a stvar naravno ne bi bila potpuna bez nebuloza o ekonomiji i neshvatanja da bi ekonomija zasigurno jos vise potonula usljed mnogo veceg broja oboljelih i smrti da nije bilo nikakvih mjera. :roll:
Mislim da strašno griješiš, ali nisi jedini. Dapače! Tačno se zna koji procenat ljudi je u opasnosti. To je vrlo mali procenat i bez ikakvih mjera imali bi rezultate kao malo jača gripa. Spriječili su virus da se širi i krepa za nekoliko mjesec i na taj način mu omogućili da se širi godinama. Ekonomiju bolje ne pominji.
User987
Posts: 309
Joined: 26/01/2021 02:05

#39342 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by User987 »

Vakcine neće biti učinkovite ni blizu očekivanja jer su "mudre" glave sprečavanjem virusa da se širi, raznim mjerama i zaključavanjem, omogućili istom virusu da mutira i vakcinu učini neefikasnom!
adsubzero
Posts: 3000
Joined: 08/02/2013 15:52

#39343 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

User987 wrote: 28/01/2021 23:09
adsubzero wrote: 28/01/2021 22:52 I tako se i dalje nastavljaju lazi o nekim zamisljenim procentima smrtnosti, a stvar naravno ne bi bila potpuna bez nebuloza o ekonomiji i neshvatanja da bi ekonomija zasigurno jos vise potonula usljed mnogo veceg broja oboljelih i smrti da nije bilo nikakvih mjera. :roll:
Mislim da strašno griješiš, ali nisi jedini. Dapače! Tačno se zna koji procenat ljudi je u opasnosti. To je vrlo mali procenat i bez ikakvih mjera imali bi rezultate kao malo jača gripa. Spriječili su virus da se širi i krepa za nekoliko mjesec i na taj način mu omogućili da se širi godinama. Ekonomiju bolje ne pominji.
How yes no :lol:
User987
Posts: 309
Joined: 26/01/2021 02:05

#39344 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by User987 »

adsubzero wrote: 28/01/2021 23:18
User987 wrote: 28/01/2021 23:09
adsubzero wrote: 28/01/2021 22:52 I tako se i dalje nastavljaju lazi o nekim zamisljenim procentima smrtnosti, a stvar naravno ne bi bila potpuna bez nebuloza o ekonomiji i neshvatanja da bi ekonomija zasigurno jos vise potonula usljed mnogo veceg broja oboljelih i smrti da nije bilo nikakvih mjera. :roll:
Mislim da strašno griješiš, ali nisi jedini. Dapače! Tačno se zna koji procenat ljudi je u opasnosti. To je vrlo mali procenat i bez ikakvih mjera imali bi rezultate kao malo jača gripa. Spriječili su virus da se širi i krepa za nekoliko mjesec i na taj način mu omogućili da se širi godinama. Ekonomiju bolje ne pominji.
How yes no :lol:
Pričekaj koji mjesec, pa češ vidjeti ko će se kome smijati. Ali, ovo sve skupa nije smiješno nego tužno! :sad:
adsubzero
Posts: 3000
Joined: 08/02/2013 15:52

#39345 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

User987 wrote: 28/01/2021 23:23
adsubzero wrote: 28/01/2021 23:18
User987 wrote: 28/01/2021 23:09

Mislim da strašno griješiš, ali nisi jedini. Dapače! Tačno se zna koji procenat ljudi je u opasnosti. To je vrlo mali procenat i bez ikakvih mjera imali bi rezultate kao malo jača gripa. Spriječili su virus da se širi i krepa za nekoliko mjesec i na taj način mu omogućili da se širi godinama. Ekonomiju bolje ne pominji.
How yes no :lol:
Pričekaj koji mjesec, pa češ vidjeti ko će se kome smijati. Ali, ovo sve skupa nije smiješno nego tužno! :sad:
Sta ce se desiti za koji mjesec? A cekaj kazes bez mjera imali bi malo jacu gripu. Jel to onda implicira da sada imamo isto kao gripu ili cak jos manje opasno ili ipak mislis da nam je gore sa mjerama? Samo pokusavam da shvatim dokle sezu gluposti.
User987
Posts: 309
Joined: 26/01/2021 02:05

#39346 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by User987 »

adsubzero wrote: 28/01/2021 23:25
User987 wrote: 28/01/2021 23:23
adsubzero wrote: 28/01/2021 23:18

How yes no :lol:
Pričekaj koji mjesec, pa češ vidjeti ko će se kome smijati. Ali, ovo sve skupa nije smiješno nego tužno! :sad:
Sta ce se desiti za koji mjesec? A cekaj kazes bez mjera imali bi malo jacu gripu. Jel to onda implicira da sada imamo isto kao gripu ili cak jos manje opasno ili ipak mislis da nam je gore sa mjerama? Samo pokusavam da shvatim dokle sezu gluposti.
Za koji mjesec će biti prinudjeni da kapituliraju i priznaju stratešku grešku. Sa mjerama nam je naravno daleko gore. Takav zaključak izvlačim jednostavno na osnovu ranijih epidemija gripe. Jer, prijatelju moj, i ovo je gripa. Imali smo u početku punije bolnice i silnu paniku. Umirali su ljudi koji bi uglavnom umrli i od onih nekadašnjih gripa. Jer, prijatelju moj, i od onih gripa je poneko dobijao upalu pluća. A upala pluća je uvijek opasna i smrtonosna za one preko 65 godina. Ti ne možeš tvrditi da bi bez mjera umro ogroman broj ljudi jer se tačno zna procenat ljudi za koje je virus opasan. Zaključavaju ogromnu većinu zdrave populacije. Monstrumi zaključavaju stotine miliona onih koji se nikad neće razboljeti od korone. Razmisli malo! Opet ti kažem. Pričekaj koji mjesec ili godinu pa češ se uvjeriti da su te "umne" glave omanule i obmanule. Ustvari, u cijelu igru su se kao što vidiš neki uključili i namjerno i koriste obilato igre sa virusom.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#39347 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by megaribi1 »

Mogy87 wrote: 28/01/2021 19:59
To nije tacno. Trenutno se u Izraelu vakcinisu osobe 40+ i osobe od 16 i 17 godina. Zasto su napravili taj razmak?

Zasto nisu redom snizavali dobnu granicu?
Izrael ima obavezan vojni rok za oba spola. Ne žele virus u kasarnama. Zato vakcinišu predregrutni uzrast, kao prvi prioritet.

Uzgred, nakon dvije odslužene vojske pomisao na četrdesetokrevetne spavaonice, zajednička kupatila i WC-ove, postrojavanja i vježbe nikako mi nije u skladu sa ovim "novim normalnim"
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#39348 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ja71 »

User987 wrote: 28/01/2021 23:15 Vakcine neće biti učinkovite ni blizu očekivanja jer su "mudre" glave sprečavanjem virusa da se širi, raznim mjerama i zaključavanjem, omogućili istom virusu da mutira i vakcinu učini neefikasnom!
ovo je čista laž i ubleha.
što je virus rasprostranjeniji to mu je veća vjerovatnoća da mutira.

šta i mi bez forumskih strućnjaka :roll:
armin071
Posts: 5284
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#39349 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by armin071 »

https://www.wochenblick.at/erfreuliches ... XfGi-Fzu18
TEŠKO ZA POVJEROVATI Dobre vijesti iz Tanzanije: Pandemija je završila sa 27 miliona eura!
Takozvani provjeravači činjenica, naravno, vrlo rado proglašavaju vijesti iz Tanzanije lažnima ili "nedokazanim". Ali ni njima nije lako u afričkoj zemlji - tamo im je to zabranjeno zakonom.
Otkako je Tanzanija proglasila pandemiju gotovom, u afričkoj zemlji nije bilo vidljivih novinskih izvještaja o dramatičnim scenarijima smrti. Suprotno tome, Tanzanija se vratila u normalu. Preostalo je samo reći: "Dobro odigrano, gospodine." (AA)
User avatar
zubi
Posts: 5152
Joined: 16/07/2009 00:27

#39350 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

User987 wrote: 28/01/2021 23:45
adsubzero wrote: 28/01/2021 23:25
User987 wrote: 28/01/2021 23:23

Pričekaj koji mjesec, pa češ vidjeti ko će se kome smijati. Ali, ovo sve skupa nije smiješno nego tužno! :sad:
Sta ce se desiti za koji mjesec? A cekaj kazes bez mjera imali bi malo jacu gripu. Jel to onda implicira da sada imamo isto kao gripu ili cak jos manje opasno ili ipak mislis da nam je gore sa mjerama? Samo pokusavam da shvatim dokle sezu gluposti.
Za koji mjesec će biti prinudjeni da kapituliraju i priznaju stratešku grešku. Sa mjerama nam je naravno daleko gore. Takav zaključak izvlačim jednostavno na osnovu ranijih epidemija gripe. Jer, prijatelju moj, i ovo je gripa. Imali smo u početku punije bolnice i silnu paniku. Umirali su ljudi koji bi uglavnom umrli i od onih nekadašnjih gripa. Jer, prijatelju moj, i od onih gripa je poneko dobijao upalu pluća. A upala pluća je uvijek opasna i smrtonosna za one preko 65 godina. Ti ne možeš tvrditi da bi bez mjera umro ogroman broj ljudi jer se tačno zna procenat ljudi za koje je virus opasan. Zaključavaju ogromnu većinu zdrave populacije. Monstrumi zaključavaju stotine miliona onih koji se nikad neće razboljeti od korone. Razmisli malo! Opet ti kažem. Pričekaj koji mjesec ili godinu pa češ se uvjeriti da su te "umne" glave omanule i obmanule. Ustvari, u cijelu igru su se kao što vidiš neki uključili i namjerno i koriste obilato igre sa virusom.
Joj baska ista prica, al po usklicniku te prepoznajem :D
Locked