Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#38576 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer »

adsubzero wrote: 20/01/2021 15:39
Dozer wrote: 20/01/2021 15:27
Mogy87 wrote: 20/01/2021 15:14

Proguglaj termin opca smrtnost.
Spinerko...nemam sta guglati. Eno ti gore rezultati za HR. Mogu ti iscupati i za BiH. Ili za bilo koju drzavu, ali posto sam ti vec dao svjetski prikaz, a koji si hladno zaobisla jer ti se nikako ne uklapa u mentalni sklop nastiman na velike brojeve, sad ides s ovim glupavim postovima bez ikakvog znacenja.

Evo konkretna pitanja - da li prikazani procenti ukazuju da je istina bilo sta o cemu tupe vec godinu dana, a vezano za smrtnost i preopterecenje ZS-a bilo gdje?

Ako moze komentar iz ttvoje glave, a na bazi cinjenicnih podataka.
Smrtnost u odnosu na ukupno zvanicno zarazene: 2.13%
Smtrnost u odnosu na expertske projekcije broja zarazenih: 0,42%
Trenutnih teskih slucajeva u odnosu na aktivne: 0,44%
Trenutnih teskih slucajeva u odnosu na projicirane aktivne (x5): 0,08%
A ako moze komentar iz tvoje glave o ovome. Da li ti ne bode oci to sto je mnogo manji procenat teskih slucajeva u odnosu na procenat umrlih? Ne postoji mogucnost da ta klasifikacija jednostavno nije dobra?

I taj procenat smrtnosti na zvanicno zarazene nije u redu, treba izuzeti aktivne slucajeve jer ce dio njih nazalost zavrsiti smrtnim ishodom, tako da izadje oko 3%. Sto se tice predikcija da je nezvanicna smrtnost manja, uglavnom se spominju cifre 3-5x. Pa uzimajuci to u obzir onda smrtnost izadje na 0,6 do 1%.

A ovo:
Trenutnih teskih slucajeva u odnosu na projicirane aktivne (x5): 0,08%
ni u kojem slucaju nije reprezentativno.
To bi znacilo da bilo koji srednje teski, teski, ili kriticni slucaj u ogromnoj vecini slucajeva zavrsi smrtnim ishodom.
Bojim se da nisi bas shvatio sve napisano... pokusaj opet.
Mislim...gore je sve na bazi zvanicnih podataka, te exeprtskih pretposravki baziranih na raznim prethodnim iskustvima, a ne mozemo nikako projicirati koliko ce od qktivn8h umrijeti, kao ni tu oretpostavku uzimati u bilo kakvu kalkulaciju zq statistiku. Ne fercera statistika tako.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38577 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

meridiyan wrote: 20/01/2021 20:17
Dozer wrote: 20/01/2021 14:58
Mogy87 wrote: 20/01/2021 14:39 EDIT: Evo iz orginalnog clanka

"Zasad opća smrtnost ovog virusa nije nikakav razlog za paniku. Ako ima 0.05%, dakle pet mrtvih na 10.000 od ovog virusa, što su službeni podaci, onda ovo nije trebalo ni zvati pandemijom", kaže Radman.


Radman je govorio o procentu umrlih u odnosu na ukupnu populaciju.

Koja je u RH 4 miliona. Bez obzira koliko je zarazenih.

Znaci 4.700 preminulih (azuriran podatak) podijeljeno sa 4 miliona ljudi daje?

Recu ti sta ne daje 0.05%.

I meni je strasno da ovaj naucnik ne zna matematiku na nivou prvog razreda osnovne skole.
A ja ti govorim o procentu umrlih u odnosu na zvnaicne podatke na koje sep ozivas, te na sve dosadasnje prakse po pitanju zaraze raznim virusima, a sto je uvijek minimalno 3-5x vise od zvanicno zavedenih slucajeva.

Ako hoces bas o HR, onda je situacija ovakva:
Populacija: 4.091.155
Ukupno zarazenih zvanicno: 226.550 (5,54%)
Ukupnp umrlih: 4.711 (2,08% u odnosu na zarazene, ili 0,11 u odnosu na populaciju)
Aktivnih slucajeva: 3.481 (0,08% u odnosu na populaciju)
Teskih slucajeva: 151 (4,33% u odnosu na aktivne).

Ako na sve ovo primijenis pravilo x i /5 (onda je Radman uveliko pretjerao sa 0,05)... Sta da ti kazem... Osim da pumpas histeriju na bazi vrlo slabih argumenata.
..Ovdje ima neko objasnjenje a Radman je izgleda drzao se tog podatka.
Ne može se smrtnost od covida izračunati tako da brojiš samo one pozitivne na testovima zato što se procjenjuje da je zaraženih mnogo više nego što je potvrđeno (recimo, dr. Ivan Đikić je rekao da ih je 20 do 40 puta više. IFR se može izračunati samo masovnim serološkim istraživanjem što je Capak proveo ljetos u Hrvatskoj iz čega smo saznali da je smrtnost od covida u Hrvatskoj tada bila između 0,04 i 0,08 posto:https://www.liberal.hr/krunoslav-capak- ... nHaV40A-JM
Dr. John P A Ioannidis je napravio metaanalizu za WHO o globalnom IFR-u gdje je uzeo u obzir preko 60 seroloških istraživanja obavljenih diljem svijeta. Izračunao je da je medijalni IFR na globalnoj razini oko 0,27 posto: https://www.who.int/bulletin/online_fir ... 265892.pdf
Opca smrtnost o kojoj Radman govori je procenat populacije koji je preminuo od neke bolesti.

Hrvata ima 4 miliona. Preminulih od COVIDA je 4.700

Kakve veze broj zarazenih ima s tim?
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#38578 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer »

adsubzero wrote: 20/01/2021 15:41
Dozer wrote: 20/01/2021 15:33 Nenadjebivo...

Ok, nije covjek dobro podijelio na prvu, i...? Hocemo ga ubiti ?

Evo ja sam ti sve podijelio, i za svijet, a i za HR. Neki momentar? Ili ces se sad k'o pijavica drzati Radmana?

Usput, Opsta smrtnost je 0,11%, ali na bazi zvanicnih brojeva. Ako uzmemo projicirane brojeve, onda ces dobiti 0,02%.

Motaj kablove, end of story.
Hm? :shock:
Kakve veze imaju projicirani brojevi kada govorimo o opstoj smrtnosti? Sta, ima 5 puta vise ljudi nego sto je zvanicno? :lol:
Ne, nego sigurno ima i bilo je 5x vise zarazenih. Ako se uzmu svi dosadasnji odnosi zarazeni/simptomatski/asimptomatski/kriticni/umrli, onda ce se doci na Radmanovu smrtnost od 0,05%.
Ja sam uzeo projekciju samo u odnosu zarazeni/umrli.
Dakle, zadaj se malo u kalkulacije umjesto ovih kojekakvih sporadicnih, i ko fol sarkasricnih i ironicnih komentara, i doci ces do iste kalkulacije i zakljucka kao i Radman.

Nazalost, ti i Mogy bas i niste kapaciteti za takve operacije (bez uvrede). Lakse je copy/paste rijeci experata s kojima se slazete, a ignore ili diskreditacija za one s kojim se ne slazete.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38579 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Dozer wrote: 20/01/2021 20:46
adsubzero wrote: 20/01/2021 15:41
Dozer wrote: 20/01/2021 15:33 Nenadjebivo...

Ok, nije covjek dobro podijelio na prvu, i...? Hocemo ga ubiti ?

Evo ja sam ti sve podijelio, i za svijet, a i za HR. Neki momentar? Ili ces se sad k'o pijavica drzati Radmana?

Usput, Opsta smrtnost je 0,11%, ali na bazi zvanicnih brojeva. Ako uzmemo projicirane brojeve, onda ces dobiti 0,02%.

Motaj kablove, end of story.
Hm? :shock:
Kakve veze imaju projicirani brojevi kada govorimo o opstoj smrtnosti? Sta, ima 5 puta vise ljudi nego sto je zvanicno? :lol:
Ne, nego sigurno ima i bilo je 5x vise zarazenih. Ako se uzmu svi dosadasnji odnosi zarazeni/simptomatski/asimptomatski/kriticni/umrli, onda ce se doci na Radmanovu smrtnost od 0,05%.
Ja sam uzeo projekciju samo u odnosu zarazeni/umrli.
Dakle, zadaj se malo u kalkulacije umjesto ovih kojekakvih sporadicnih, i ko fol sarkasricnih i ironicnih komentara, i doci ces do iste kalkulacije i zakljucka kao i Radman.

Nazalost, ti i Mogy bas i niste kapaciteti za takve operacije (bez uvrede). Lakse je copy/paste rijeci experata s kojima se slazete, a ignore ili diskreditacija za one s kojim se ne slazete.
Covjek govori o OPSTOJ SMRTNOSTI. To je jasno definisan termin. Broj preminulih podjeljen s brojem stanovnika.

Ne postoji Dozerova ni Radmanova verzija opste smrtnosti. To je ko da imas svoju tablicu mnozenja.
Last edited by Mogy87 on 20/01/2021 20:53, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#38580 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer »

Naslovnica wrote: 20/01/2021 17:30 Pored toga što si hobby naučnik, medij koji može citati misli ljudimaz, sada si postala i profesor B/H/S? :thumbup:
Začatavaš temu bezveznim stvarima prebacujući fokus na nebitne stvari, a lukavo prelaziš preko argumentovanih činjenica i skidaš fokus sa sebe.
Pa zato joj stalno i govorim da je spinner. Ni na sta konretno ina nemq odgovor.
Vidis kako uredno oreskoci da da komentar za svjetsku statistiku i pricente kije joj dadoh na prethodnoj strani.

Nema nista do kopira i zalijepi, a svoje licno misljenje ne zna formulisati.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#38581 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer »

Mogy87 wrote: 20/01/2021 20:50
Dozer wrote: 20/01/2021 20:46
adsubzero wrote: 20/01/2021 15:41

Hm? :shock:
Kakve veze imaju projicirani brojevi kada govorimo o opstoj smrtnosti? Sta, ima 5 puta vise ljudi nego sto je zvanicno? :lol:
Ne, nego sigurno ima i bilo je 5x vise zarazenih. Ako se uzmu svi dosadasnji odnosi zarazeni/simptomatski/asimptomatski/kriticni/umrli, onda ce se doci na Radmanovu smrtnost od 0,05%.
Ja sam uzeo projekciju samo u odnosu zarazeni/umrli.
Dakle, zadaj se malo u kalkulacije umjesto ovih kojekakvih sporadicnih, i ko fol sarkasricnih i ironicnih komentara, i doci ces do iste kalkulacije i zakljucka kao i Radman.

Nazalost, ti i Mogy bas i niste kapaciteti za takve operacije (bez uvrede). Lakse je copy/paste rijeci experata s kojima se slazete, a ignore ili diskreditacija za one s kojim se ne slazete.
Covjek govori o OPSTOJ SMRTNOSTI. To je jasno definisan termin. Broj preminulih podjeljen s brojem stanovnika.

Ne postoji Dozerova ni Radmanova verzija opste smrtnosti. To je ko da imas svoju tablicu mnozenja.
I...? 0,11%
Ne izgleda nesto pretjerano mnogo, a...? E, zato se ti drzis cifre od 4000, zar ne... Izgkeda zajebanije od 0,11.

Na prethodnoj stranici imas i za svijet. I ne, ne bi umrlo 7M ljudi kada bi se ganjao prirodni kolektivni imunitet. Znas li zasto?
Last edited by Dozer on 20/01/2021 20:58, edited 1 time in total.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38582 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Dozer wrote: 20/01/2021 20:53
Naslovnica wrote: 20/01/2021 17:30 Pored toga što si hobby naučnik, medij koji može citati misli ljudimaz, sada si postala i profesor B/H/S? :thumbup:
Začatavaš temu bezveznim stvarima prebacujući fokus na nebitne stvari, a lukavo prelaziš preko argumentovanih činjenica i skidaš fokus sa sebe.
Pa zato joj stalno i govorim da je spinner. Ni na sta konretno ina nemq odgovor.
Vidis kako uredno oreskoci da da komentar za svjetsku statistiku i pricente kije joj dadoh na prethodnoj strani.

Nema nista do kopira i zalijepi, a svoje licno misljenje ne zna formulisati.
Pa sta da ti odgovorim kad si izmislio svoju verziju parametra koji je bukvalno matematicka formula

Kad ti kazem da proguglas jer ne znas, a meni ne vjerujes kazes mi sta ja imam guglati.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#38583 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer »

Ja ba od marta ovdje izbacujem kalkulacije i statistiku po svim zvanicnim parametrima, a ti jucer naucila sta znaci opsta smrtnost i ovdje zapela k'o mutava da nas ubjedjujea da si ti u pravu za nesto... fakat nisi u vinklu...

Usput - taj podatak je svakako nebitan. Najbitniji podaci su oni na relaciji zarazeni-umrli. Iz toga se racuna stopa smrtnosti, i samo se prvi parametar mize projicirati na bazi prethodnih epidemioloskih iskustava.
Znas li da su u KS nedavno radili kratko istrazivanje? Testirali 2.500 ljudi na antitijela, medju kojima 1.500 koji navodno nisu bili zarazeni. Ispalo da antitijela ima i 25% onih koji nisu bili zarazeni, tj. nisu ni znali da su bili zarazeni.
Niko ovo ne objavi nigdje....
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38584 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Dozer wrote: 20/01/2021 20:55
Mogy87 wrote: 20/01/2021 20:50
Dozer wrote: 20/01/2021 20:46

Ne, nego sigurno ima i bilo je 5x vise zarazenih. Ako se uzmu svi dosadasnji odnosi zarazeni/simptomatski/asimptomatski/kriticni/umrli, onda ce se doci na Radmanovu smrtnost od 0,05%.
Ja sam uzeo projekciju samo u odnosu zarazeni/umrli.
Dakle, zadaj se malo u kalkulacije umjesto ovih kojekakvih sporadicnih, i ko fol sarkasricnih i ironicnih komentara, i doci ces do iste kalkulacije i zakljucka kao i Radman.

Nazalost, ti i Mogy bas i niste kapaciteti za takve operacije (bez uvrede). Lakse je copy/paste rijeci experata s kojima se slazete, a ignore ili diskreditacija za one s kojim se ne slazete.
Covjek govori o OPSTOJ SMRTNOSTI. To je jasno definisan termin. Broj preminulih podjeljen s brojem stanovnika.

Ne postoji Dozerova ni Radmanova verzija opste smrtnosti. To je ko da imas svoju tablicu mnozenja.
I...? 0,11%
Ne izgleda nesto pretjerano mnogo, a...? E, zato se ti drzis cifre od 4000, zar ne... Izgkeda zajebanije od 0,11.

Na prethodnoj stranici imas i za svijet. I ne, ne bi umrlo 7M ljudi kada bi se ganjao prirodni kolektivni imunitet. Znas li zasto?
Radman je “pogrijesio” u kalkulaciji tako da je smrtnost umanjio za 2,2 x
Ekvivalent tome je da je u Hrvatskoj preminulo 2.136 osoba ili da RH ima populaciju od 8.8 miliona ljudi. Razumijes li sad kolika je to greska?

Ali nema veze, u pravu je za sve ostalo :lol:

Uostalom, ako je virus tako bezopasan zasto sam Radman zivi kao vuk samotnjak na pustom ostrvu, a ne uziva u vrevi Splita ili Zagreba?
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38585 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Dozer wrote: 20/01/2021 21:00 Ja ba od marta ovdje izbacujem kalkulacije i statistiku po svim zvanicnim parametrima, a ti jucer naucila sta znaci opsta smrtnost i ovdje zapela k'o mutava da nas ubjedjujea da si ti u pravu za nesto... fakat nisi u vinklu...

Usput - taj podatak je svakako nebitan. Najbitniji podaci su oni na relaciji zarazeni-umrli. Iz toga se racuna stopa smrtnosti, i samo se prvi parametar mize projicirati na bazi prethodnih epidemioloskih iskustava.
Znas li da su u KS nedavno radili kratko istrazivanje? Testirali 2.500 ljudi na antitijela, medju kojima 1.500 koji navodno nisu bili zarazeni. Ispalo da antitijela ima i 25% onih koji nisu bili zarazeni, tj. nisu ni znali da su bili zarazeni.
Niko ovo ne objavi nigdje....
Rece boldirano epidemiolog Dozer :lol: :lol: :lol: :lol:
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#38586 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by meridiyan »

Mogy87 wrote: 20/01/2021 20:41
meridiyan wrote: 20/01/2021 20:17

..Ovdje ima neko objasnjenje a Radman je izgleda drzao se tog podatka.
Ne može se smrtnost od covida izračunati tako da brojiš samo one pozitivne na testovima zato što se procjenjuje da je zaraženih mnogo više nego što je potvrđeno (recimo, dr. Ivan Đikić je rekao da ih je 20 do 40 puta više. IFR se može izračunati samo masovnim serološkim istraživanjem što je Capak proveo ljetos u Hrvatskoj iz čega smo saznali da je smrtnost od covida u Hrvatskoj tada bila između 0,04 i 0,08 posto:https://www.liberal.hr/krunoslav-capak- ... nHaV40A-JM
Dr. John P A Ioannidis je napravio metaanalizu za WHO o globalnom IFR-u gdje je uzeo u obzir preko 60 seroloških istraživanja obavljenih diljem svijeta. Izračunao je da je medijalni IFR na globalnoj razini oko 0,27 posto: https://www.who.int/bulletin/online_fir ... 265892.pdf
Opca smrtnost o kojoj Radman govori je procenat populacije koji je preminuo od neke bolesti.

Hrvata ima 4 miliona. Preminulih od COVIDA je 4.700

Kakve veze broj zarazenih ima s tim?
Procitaj tekst sa razumijevanjem i vidi u kojem kontekstu se poziva ne OPCU smrtnost. Cuj kakve veze ima broj zarazenih? :lol: :lol:
Zasad opća smrtnost ovog virusa nije nikakav razlog za paniku. Ako ima 0,05%, dakle pet mrtvih na 10.000 od ovog virusa, što su službeni podaci, onda ovo nije trebalo ni zvati pandemijom. Izgleda da se preusmjerio registrirani uzrok smrti u populaciji. Sad nemamo gripe, po prvi put u desetljećima.
https://www.vecernji.hr/vijesti/radman- ... 1u0uApMA18
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38587 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

meridiyan wrote: 20/01/2021 21:15
Mogy87 wrote: 20/01/2021 20:41
meridiyan wrote: 20/01/2021 20:17

..Ovdje ima neko objasnjenje a Radman je izgleda drzao se tog podatka.

Opca smrtnost o kojoj Radman govori je procenat populacije koji je preminuo od neke bolesti.

Hrvata ima 4 miliona. Preminulih od COVIDA je 4.700

Kakve veze broj zarazenih ima s tim?
Procitaj tekst sa razumijevanjem i vidi u kojem kontekstu se poziva ne OPCU smrtnost. Cuj kakve veze ima broj zarazenih? :lol: :lol:
Zasad opća smrtnost ovog virusa nije nikakav razlog za paniku. Ako ima 0,05%, dakle pet mrtvih na 10.000 od ovog virusa, što su službeni podaci, onda ovo nije trebalo ni zvati pandemijom. Izgleda da se preusmjerio registrirani uzrok smrti u populaciji. Sad nemamo gripe, po prvi put u desetljećima.
https://www.vecernji.hr/vijesti/radman- ... 1u0uApMA18
Opca smrtnost je definicija. Broj umrlih podjeljen s populacijom. Nema konteksta.

To je kao da kazes 2+2=5 zbog konteksta.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#38588 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MorningStar »

modzi ima'l zivota posle korone, sta ces onda :D
BadBoy
Posts: 8048
Joined: 01/11/2005 21:55

#38590 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Kako je samo morbidno ovo gađanje procentima...
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#38591 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer »

Mogy87 wrote: 20/01/2021 21:11
Dozer wrote: 20/01/2021 21:00 Ja ba od marta ovdje izbacujem kalkulacije i statistiku po svim zvanicnim parametrima, a ti jucer naucila sta znaci opsta smrtnost i ovdje zapela k'o mutava da nas ubjedjujea da si ti u pravu za nesto... fakat nisi u vinklu...

Usput - taj podatak je svakako nebitan. Najbitniji podaci su oni na relaciji zarazeni-umrli. Iz toga se racuna stopa smrtnosti, i samo se prvi parametar mize projicirati na bazi prethodnih epidemioloskih iskustava.
Znas li da su u KS nedavno radili kratko istrazivanje? Testirali 2.500 ljudi na antitijela, medju kojima 1.500 koji navodno nisu bili zarazeni. Ispalo da antitijela ima i 25% onih koji nisu bili zarazeni, tj. nisu ni znali da su bili zarazeni.
Niko ovo ne objavi nigdje....
Rece boldirano epidemiolog Dozer :lol: :lol: :lol: :lol:
Nakleberi se epidemiolog, virolog, imunolog, infektolog, dr.sci. farmacije - Great Mogy....

Tugo moja... :roll:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38592 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Dozer wrote: 20/01/2021 22:04
Mogy87 wrote: 20/01/2021 21:11
Dozer wrote: 20/01/2021 21:00 Ja ba od marta ovdje izbacujem kalkulacije i statistiku po svim zvanicnim parametrima, a ti jucer naucila sta znaci opsta smrtnost i ovdje zapela k'o mutava da nas ubjedjujea da si ti u pravu za nesto... fakat nisi u vinklu...

Usput - taj podatak je svakako nebitan. Najbitniji podaci su oni na relaciji zarazeni-umrli. Iz toga se racuna stopa smrtnosti, i samo se prvi parametar mize projicirati na bazi prethodnih epidemioloskih iskustava.
Znas li da su u KS nedavno radili kratko istrazivanje? Testirali 2.500 ljudi na antitijela, medju kojima 1.500 koji navodno nisu bili zarazeni. Ispalo da antitijela ima i 25% onih koji nisu bili zarazeni, tj. nisu ni znali da su bili zarazeni.
Niko ovo ne objavi nigdje....
Rece boldirano epidemiolog Dozer :lol: :lol: :lol: :lol:
Nakleberi se epidemiolog, virolog, imunolog, infektolog, dr.sci. farmacije - Great Mogy....

Tugo moja... :roll:
Ja ne tvrdim da je jedan od osnovnih parametara epidemiologije nebitan.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#38593 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer »

Ne.. ti tvrdis da broj zarazenih nema veze s opstom smrtnoscu od covida :facepalm:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38594 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Dozer wrote: 20/01/2021 22:18 Ne.. ti tvrdis da broj zarazenih nema veze s opstom smrtnoscu od covida :roll:
Naravno da nema. Naglasak na rijeci BROJ STANOVNIKA

Image

A Radman kaze

opća smrtnost ovog virusa nije nikakav razlog za paniku. Ako ima 0,05%, dakle pet mrtvih na 10.000 od ovog virusa
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#38595 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer »

Mogy87 wrote: 20/01/2021 22:20
Dozer wrote: 20/01/2021 22:18 Ne.. ti tvrdis da broj zarazenih nema veze s opstom smrtnoscu od covida :roll:
Naravno da nema. Naglasak na rijeci BROJ STANOVNIKA

Image

A Radman kaze

opća smrtnost ovog virusa nije nikakav razlog za paniku. Ako ima 0,05%, dakle pet mrtvih na 10.000 od ovog virusa
Ziva bila...hajde procitaj definiciju, a onda obrati paznju na bold...
Ta definicija se odnosi na ukupnu stopu mortaliteta , a covjek se referise samo na stopu od covida... :facepalm:

I OK, rekao je 0,05%, a zapravo je 0,1%. I sta cemo sad...? Jel to famoznih 3-5-10% kako se sve zeli prikazati? Naravno da nije, i covjek je 100% u pravu da nema nikakvog razloga za ovolike panike.

CPT, jesi to ti, hljeba ti...
Last edited by Dozer on 20/01/2021 22:28, edited 1 time in total.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#38596 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Dozer wrote: 20/01/2021 22:24
Mogy87 wrote: 20/01/2021 22:20
Dozer wrote: 20/01/2021 22:18 Ne.. ti tvrdis da broj zarazenih nema veze s opstom smrtnoscu od covida :roll:
Naravno da nema. Naglasak na rijeci BROJ STANOVNIKA

Image

A Radman kaze

opća smrtnost ovog virusa nije nikakav razlog za paniku. Ako ima 0,05%, dakle pet mrtvih na 10.000 od ovog virusa
Ziva bila...hajde procitaj definiciju, a onda obrati paznju na bold...
Ta definicija se odnosi na ukupnu stopu mortaliteta , a covjek se referise samo na stopu od covida... :facepalm:

CPT, jesi to ti, hljeba ti...
Opca stopa smrtnosti za pojedinacnu bolest.
Broj umrlih od te bolesti podjeljen s brojem stanovnika.
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#38597 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

Dozer wrote: 20/01/2021 20:46
adsubzero wrote: 20/01/2021 15:41
Dozer wrote: 20/01/2021 15:33 Nenadjebivo...

Ok, nije covjek dobro podijelio na prvu, i...? Hocemo ga ubiti ?

Evo ja sam ti sve podijelio, i za svijet, a i za HR. Neki momentar? Ili ces se sad k'o pijavica drzati Radmana?

Usput, Opsta smrtnost je 0,11%, ali na bazi zvanicnih brojeva. Ako uzmemo projicirane brojeve, onda ces dobiti 0,02%.

Motaj kablove, end of story.
Hm? :shock:
Kakve veze imaju projicirani brojevi kada govorimo o opstoj smrtnosti? Sta, ima 5 puta vise ljudi nego sto je zvanicno? :lol:
Ne, nego sigurno ima i bilo je 5x vise zarazenih. Ako se uzmu svi dosadasnji odnosi zarazeni/simptomatski/asimptomatski/kriticni/umrli, onda ce se doci na Radmanovu smrtnost od 0,05%.
Ja sam uzeo projekciju samo u odnosu zarazeni/umrli.
Dakle, zadaj se malo u kalkulacije umjesto ovih kojekakvih sporadicnih, i ko fol sarkasricnih i ironicnih komentara, i doci ces do iste kalkulacije i zakljucka kao i Radman.

Nazalost, ti i Mogy bas i niste kapaciteti za takve operacije (bez uvrede). Lakse je copy/paste rijeci experata s kojima se slazete, a ignore ili diskreditacija za one s kojim se ne slazete.
Ja nikog nisam diskreditovao bez razloga. A to gore nemam sta puno komentarisati, jedna od mnogih provala. Govoris o projiciranim brojevima a radi se o opstoj smrtnosti.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#38598 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer »

A jbt...

Koliko je ljudi ukupno umrlo u HR 2020?
Onda od toga odbijte 4.000, pa da vidimo stanje... Pretpostavljam da ce na covid otpasti cca. 5-10%
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#38599 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Medobrundo25 »

MorningStar wrote: 20/01/2021 21:19 modzi ima'l zivota posle korone, sta ces onda :D
Valja se vratiti tavama i serpama. :izet: :lol: :lol:
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#38600 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Nema života poslije korone.

https://www.dw.com/hr/mogu-li-se-zarazi ... a-56283591

MUTACIJE KORONAVIRUSA
Mogu li se zaraziti osobe koje su preboljele koronu ili su cijepljene?
Zabrinjava prije svega brazilska varijanta, kod koje postoji mogućnost da više nije dovoljna imunost nastala nakon što je osoba preboljela zarazu koronavirusom ili je cijepljena.
Dugo vremena se uopće nije analiziralo od kojeg soja koronavirusa su pacijenti stvarno oboljeli. Pojedine zemlje su tek intenziviranom analizom sekvencija SARS-CoV-2 genoma otkrile koje se mutacije virusaupravo šire na njihovom području: britanska varijanta ili južnoafrička varijanta. Te države po kojima su novi sojevi virusa dobili ime nisu krive za njihov nastanak – one su samo posebno intenzivno istražile virus i pri tome bile prve koje su uočile njegove mutacije.

Tako je otkriveno da se varijanta B.1.1.7, koja se prošlog prosinca proširila najprije u Velikoj Britaniji, a potom i u Danskoj, i do 70 posto brže širi nego dotada poznata varijanta virusa. U međuvremenu je ta mutacija pronađena i kod zaraženih u drugim zemljama, pa i u Njemačkoj.

Mutacije virusa nisu ništa neobično, u prosjeku se svakog mjeseca kod virusa pojavljuju dvije nove varijante. No kod britanske varijante, čiji je genom u međuvremenu u potpunosti dešifriran, već je pronađeno 17 mutacija, što je začudilo virologe.

Mutacije pomažu bržem širenju virusa

Razlog bržeg širenja može biti mala promjena na proteinu spike na površini virusa. Zahvaljujući njoj se virus može brže razmnožavati, prenositi ili lakše izbjeći imunosni sustav nego što je to slučaj kod izvornog koronavirusa. Time nastaje velika vjerojatnost da ta učinkovitija varijanta virusa prevlada lokalno ili regionalno.
No brže širenje ne znači da je, primjerice, britanska varijanta odgovorna i za teže oblike oboljenja od COVID-a 19 ili veću smrtnost. Za to do sada nema dokaza. Dakle, za zaražene osobe je nevažno kojom varijantom virusa su se zarazile. Mutacija nema nikakav utjecaj na tijek bolesti.

Ali brže širenje može u nekim zemljama dovesti do preopterećenja zdravstvenog sustava. Na mnogim mjestima ionako nedostaje bolničkih kreveta, respiratora i medicinskog osoblja.

Varijanta B.1.351., koja se od prošlog kolovoza širi Južnoafričkom Republikom, slična je britanskoj varijanti. I ona se smatra odgovornom za nagli rast broja zaraženih. Ta varijanta, pored N501Y ima i druge mutacije na području proteina spike, među ostalim i mutaciju nazvanu E484K, koja ima negativan utjecaj na stvaranje antitijela i neutralizaciju korone.

I izliječeni i cijepljeni bi se mogli zaraziti

Zabrinjava i varijanta P.1 sa 17 mutacija, koja je nedavno identificirana u Brazilu. Ona u sebi ima mutaciju N501Y, koja je otkrivena i kod britanske i kod južnoafričke varijante, te mutaciju E484K, koja je do sada bila pronađena samo kod južnoafričke varijante.
Brazilska varijanta se najprije pojavila u Manausu, glavnom gradu savezne države Amazone, u kojem se prošle godine novim koronavirusom već zarazilo tri četvrtine stanovništva. To je trebalo dovesti do stvaranja imunosti kod većine stanovnika, no ondje je nedavno ponovo naglo porastao broj zaraženih. To bi moglo značiti da imunost nastala prebolijevanjem bolesti ili cijepljenjem nije dovoljna, jer ju nova varijanta uspijeva izbjeći. Drugim riječima: i osobe koje su preboljele koronu kao i one koje su cijepljene mogu se ponovo zaraziti.

Brojne lokalne mutacije

Što se intenzivnije istražuju novi slučajevi oboljenja, to je veća vjerojatnost otkrivanja još više novih mutacija. No one ne moraju uvijek biti opasnije.

Varijanta virusa koja je nedavno otkrivena u klinici u njemačkom Garmisch-Partenkirchenu mogla bi biti samo djelomična mutacija. Dakle ne bi se trebalo raditi o britanskoj ili južnoafričkoj varijanti. To će se još utvrditi analizom uzoraka u berlinskoj klinici Charite.

I kod varijante pronađene na području Los Angelesa očito se radi o soju po imenu L452R, koji je po prvi put bio identificiran u Danskoj prošle godine u ožujku. No i ondje vlada velika zabrinutost zbog moguće neučinkovitosti cjepiva.
Ugrožavaju li mutacije učinkovitost cjepiva?

Do sada još nije dovoljno istraženo djeluju li i ako da u kojoj mjeri mRNK-cjepiva i kod tih mutacija. Jer, ako se promijeni markantni dio virusa važan za njegovo prepoznavanje, antitijela koja stvara ljudski organizam mogla bi možda teže prepoznavati, pa time i slabije neutralizirati koronavirus. Onda bi cjepivo izgubilo na učinkovitosti.

Prema dosadašnjim spoznajama, cjepiva proizvođača BioNTecha/Pfizera i Moderne djeluju i protiv britanske varijante, jer ta mRNK-cjepiva se vežu baš na pogođenom proteinu spike. Daljnja istraživanja bi trebala pokazati u kojoj mjeri postojeća cjepiva djeluju protiv već poznatih mutacija i mogućih novih varijanti.

Ako bi virus pak tako jako mutirao da cjepivo više ne bi dobro djelovalo, mora se mijenjati sastav cjepiva. To, kažu iz BioNTecha i Pfizera, nije teško. Naime, genetski kod virusa sadržan u cjepivu može se promijeniti relativno lako u roku nekoliko tjedana.

No testiranje i izdavanje dopuštenja za korištenje cjepiva, kao i njegova proizvodnja i isporuka, kao što je poznato, mogu potrajati. Već sada mnogi centri za cijepljenje željno iščekuju cjepivo čija je primjena već dopuštena.
Locked