Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35476 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 21/11/2020 12:27
Mogy87 wrote: 21/11/2020 12:12 Nije Svabo bio odgovoran i pridrzavao se mjera vec su zaustavljanju sirenja pogodovali neki drugi faktori poput boravka vani. A i kad se sirio bolest je imala blazi oblik o cemu je vec nasiroko bilo rijeci. To je jesen i pokazala. Ljudi su ocigledno svuda isti. To sto ja kazem da maske dokazano djeluju ne znaci da u obzir necu uzeti druge faktore. Problem je slozen i na njega utice vise faktora.

TTI je jedini odrzivi nacin borbe s virusom. Njemacki lockdown je nacin da se ponovo uspostavi. A oteo se kontroli jer se ljudi nisu pridrzavali mjera.
To je drugacija prica od one koju si ljetos pricala. Blazi oblik je bio jer je nas imunitet bio snazniji. A, kada je imunitet u pitanju, lako mozemo doci do uzroka sto je slabiji u jesen i u zimu nego ljeti.. Ja bih da se radije usredotocimo na neke faktore koji mogu biti svrsishodniji nego na banalnosti koje u praksi ne donose neke posebne rezultate, a citavo vrijeme upiremo prstom u te banalnosti. Tako smo upirali prsom i u pune ljetne baste, a ignorisali kacelarije u kojima se virus sirio. Ovo zadnje se ne odnosi na tebe nego na one koji su upirali prstom u ljude koji su izasli na pice u grad.

Kod maski je bitno da se nose ispravno i da budu ciste jer pogresno nosenje i nosenje kontaminiranih maski moze povecati rizik od zaraze. Ako ovaj problem ima nekog uticaja onda sam ja da se pozabavimo s njim. Nisam ja protiv nosenja maski, ali sam protiv te mjere ako ona u praksi pravi problem.. Svakodnevno gledam kako ljudi nose maske i kakve su im te maske. Pogotovo kod starijih i onih koji su materijalno ugrozeni.. Na osnovu te slike koju vidim ja se zapitam koliko nam koristi donose, a koliko stete..
Za odgovornost drugih nacija koju sam, istina, potencirala, me stvarnost demantovala.

S ostalim se u globalu slazem. Samo moras biti svjestan sa to "bavljenje sustinom" kosta daleko vise nego ovo sto mi imamo.
Last edited by Mogy87 on 21/11/2020 12:34, edited 1 time in total.
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#35477 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

laik1981 wrote: 21/11/2020 11:56 Ono sto mi fakat ne ide u glavu je da mjerama sve pripisujete. Ispada da je svabo bio odgovoran i pridrzavao se ljetos mjera, a onda odlucio da se ne pridrzava sa dolaskom jeseni.. Da je famozni tti funkcionisao, a vise iz nekog razloga ne funkcionise.. Mjere su obicna banalnost koja ima minimalan ucinak ili bar ove osnovne mjere. Lockdown je jedina mjera koja moze imati konkretan ucinak, ali i to je upitno kada se virus ovoliko rasiri, a i nemogucnost da se lockdown drzi dovoljno dugo zbog ekonomskih posljedica igra ulogu.. Virus plese svoj neki ples bar u evropi i u americi. Ide u nekim talasima, manje vise, svugdje, osim u par azijskih zemalja gdje je iz nekog razloga iscezao..
Ima jos jedna stvar; ovaj zadnji skok u EU se izmedju ostalog poklapa i sa krajem raspusta i pocetkom skolske godine.
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#35478 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 21/11/2020 12:31

Za odgovornost drugih nacija koju sam, istina, potencirala, me stvarnost demantovala.

S ostalim se u globalu slazem. Samo moras biti svjestan sa to "bavljenje sustinom" kosta daleko vise nego ovo sto mi imamo.
Bavljenje sustinom bi nas doslo dosta jeftinije od problema koje smo prouzrokovali banalnostima, a tim banalnostima nista posebno korisno nismo postigli u stvarnosti. Ja sam stvarnost primjecivao vec ljetos. Nije bilo tesko, samo je bilo potrebno pogledati oko sebe i skrenuti malo pogled sa onoga sto nam se plasira kroz medije. Na zalost sad je kasno za neke korekcije. Za nadati se da ce ovo sto prije proci..
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#35479 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

GAU8 wrote: 21/11/2020 12:31
laik1981 wrote: 21/11/2020 11:56 Ono sto mi fakat ne ide u glavu je da mjerama sve pripisujete. Ispada da je svabo bio odgovoran i pridrzavao se ljetos mjera, a onda odlucio da se ne pridrzava sa dolaskom jeseni.. Da je famozni tti funkcionisao, a vise iz nekog razloga ne funkcionise.. Mjere su obicna banalnost koja ima minimalan ucinak ili bar ove osnovne mjere. Lockdown je jedina mjera koja moze imati konkretan ucinak, ali i to je upitno kada se virus ovoliko rasiri, a i nemogucnost da se lockdown drzi dovoljno dugo zbog ekonomskih posljedica igra ulogu.. Virus plese svoj neki ples bar u evropi i u americi. Ide u nekim talasima, manje vise, svugdje, osim u par azijskih zemalja gdje je iz nekog razloga iscezao..
Ima jos jedna stvar; ovaj zadnji skok u EU se izmedju ostalog poklapa i sa krajem raspusta i pocetkom skolske godine.
Vazda ce se i skok i pad poklopiti sa necim. Ovi podaci o ranijoj prisutnosti virusa otvaraju mnoga pitanja i u sustini pokazuju da mi pojma ni o cemu nemamo..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35480 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 21/11/2020 12:42
Mogy87 wrote: 21/11/2020 12:31

Za odgovornost drugih nacija koju sam, istina, potencirala, me stvarnost demantovala.

S ostalim se u globalu slazem. Samo moras biti svjestan sa to "bavljenje sustinom" kosta daleko vise nego ovo sto mi imamo.
Bavljenje sustinom bi nas doslo dosta jeftinije od problema koje smo prouzrokovali banalnostima, a tim banalnostima nista posebno korisno nismo postigli u stvarnosti. Ja sam stvarnost primjecivao vec ljetos. Nije bilo tesko, samo je bilo potrebno pogledati oko sebe i skrenuti malo pogled sa onoga sto nam se plasira kroz medije. Na zalost sad je kasno za neke korekcije. Za nadati se da ce ovo sto prije proci..
Prebacivanje glomazne drzavne administracije na online model uz mehanizme kontrole da zaista rade ne bi kostalo mnogo? Jer slazemo se da je upravo ta grupa najproblematicnija.

Visegodisnja marketinska kampanja koja za cilj ima opismenjavanje stanovnistva u oblasti zdravlja (ukljucujuci i to pravilno nosenje maske) ne kosta mnogo?

Ili ne pricamo o istoj sustini?
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#35481 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

laik1981 wrote: 21/11/2020 12:45
GAU8 wrote: 21/11/2020 12:31
laik1981 wrote: 21/11/2020 11:56 Ono sto mi fakat ne ide u glavu je da mjerama sve pripisujete. Ispada da je svabo bio odgovoran i pridrzavao se ljetos mjera, a onda odlucio da se ne pridrzava sa dolaskom jeseni.. Da je famozni tti funkcionisao, a vise iz nekog razloga ne funkcionise.. Mjere su obicna banalnost koja ima minimalan ucinak ili bar ove osnovne mjere. Lockdown je jedina mjera koja moze imati konkretan ucinak, ali i to je upitno kada se virus ovoliko rasiri, a i nemogucnost da se lockdown drzi dovoljno dugo zbog ekonomskih posljedica igra ulogu.. Virus plese svoj neki ples bar u evropi i u americi. Ide u nekim talasima, manje vise, svugdje, osim u par azijskih zemalja gdje je iz nekog razloga iscezao..
Ima jos jedna stvar; ovaj zadnji skok u EU se izmedju ostalog poklapa i sa krajem raspusta i pocetkom skolske godine.
Vazda ce se i skok i pad poklopiti sa necim. Ovi podaci o ranijoj prisutnosti virusa otvaraju mnoga pitanja i u sustini pokazuju da mi pojma ni o cemu nemamo..
Ja ne mogu da se pomirim sa takvim stavom. Mislim da ti i ja mozda imamo premalo pojma o kompletnoj slici ali da ljudi kojima je to zaista posao, ipak znaju dosta vise. I mislim da ce se stvari definitivno posloziti, kad tad. Znat ce se sta je bilo ispravno, sta nije, itd...
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#35482 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 21/11/2020 12:48
laik1981 wrote: 21/11/2020 12:42
Mogy87 wrote: 21/11/2020 12:31

Za odgovornost drugih nacija koju sam, istina, potencirala, me stvarnost demantovala.

S ostalim se u globalu slazem. Samo moras biti svjestan sa to "bavljenje sustinom" kosta daleko vise nego ovo sto mi imamo.
Bavljenje sustinom bi nas doslo dosta jeftinije od problema koje smo prouzrokovali banalnostima, a tim banalnostima nista posebno korisno nismo postigli u stvarnosti. Ja sam stvarnost primjecivao vec ljetos. Nije bilo tesko, samo je bilo potrebno pogledati oko sebe i skrenuti malo pogled sa onoga sto nam se plasira kroz medije. Na zalost sad je kasno za neke korekcije. Za nadati se da ce ovo sto prije proci..
Prebacivanje glomazne drzavne administracije na online model uz mehanizme kontrole da zaista rade ne bi kostalo mnogo? Jer slazemo se da je upravo ta grupa najproblematicnija.

Visegodisnja marketinska kampanja koja za cilj ima opismenjavanje stanovnistva u oblasti zdravlja (ukljucujuci i to pravilno nosenje maske) ne kosta mnogo?

Ili ne pricamo o istoj sustini?
Za prvo mislim da ne bi kostalo mnogo, cak mislim da bi dosta i ustedili.

Za drugo mozda bi kostalo, ali koliko nas kosta sve ovo sto prozivljavamo?

Nisam ja tu da vagam i dajem neke preporuke. Ja samo vidim da od ovoga sto sada imamo nemamo neke koristi. A nadlezni treba da vagaju i da se bave problemima, a ne da se pravdaju totalno deplasiranim tezama..
dorkcic
Posts: 754
Joined: 19/12/2008 20:26

#35483 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dorkcic »

Mislim da bi bilo super u ovakvim okolnostima (a i inače) dio zdravstva prebaciti online, znači sve što se može riješiti kroz razgovor s doktorom, bez pregleda - uputnice, recepti, psihološko savjetovanje, itd. da ide preko Zooma, emaila i sl.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#35484 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

adsubzero wrote: 20/11/2020 14:11 Cime li ti onda razmisljas ako ti situacija nije da se zabrines :-)
Moraju li svi biti paničari kao? Kako vam ne dosadi iste stvari pisati osam mjeseci?
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#35485 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

aldinjo wrote: 21/11/2020 14:59
adsubzero wrote: 20/11/2020 14:11 Cime li ti onda razmisljas ako ti situacija nije da se zabrines :-)
Moraju li svi biti paničari kao? Kako vam ne dosadi iste stvari pisati osam mjeseci?
Pa ne mora i ne zelim da svi panice niti zelim da nas potpuno zatvore, ali isto ne zelim da se svi opuste jer razloga za zabrinutost ima. I koji ti je to argument sa 8 mjeseci? I "vi" isto pricate isto 8 mjeseci kako je ovo gripica, kako su na vlasti fasisti koji nam stavljaju brnjice i oduzimaju slobodu. Kako vama to ne dosadi? Zelite da ste slobodni kao ptice i da svako za sebe odlucuje? To je nemoguce, a zato i postoje struke koje se bave procjenom rizika. Ako vam savjest nije proradila ni nakon 2000 zarazenih dnevno, ne znam onda sta je potrebno. Besmisleno je vise bilo sta reci. Kada cete shvatiti da je situacija ozbiljna?
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#35486 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by AmirBaa »

https://www.klix.ba/vijesti/regija/dost ... 201121027
To su te epidemioloske mjere i maltretiranje naroda. Trebali su odmah metak u celo momku, cuj usudio se sjesti sam i jesti, bioterorista!
swanfilter
Posts: 7918
Joined: 06/06/2008 18:52

#35487 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by swanfilter »

Ne trcite pred rudu u vezi ovog slucaja. Momce je kaznjen jer nije imao masku. Jeo mozda jeste prije dolaska policije, ali u tom trenutku bilo je pitanje maske. Navodno, upozoren je prije kazne, al nije pristao istu koristiti i digla se hajka, a Olimipija malo reklame ...
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#35488 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »



Listam neki stari časopis iz lipnja 2020 dok sam kod frizera i pročitam ovo dolje… Nikada nisam vjerovala u lockdown, odnosno možda na samom početku ove pandemije, dok još nismo znali o kakvom se virusu radi. Nakon mjesec dana lockdowna shvatila sam koliko je on štete nanio svim segmentima društva. I na vlastitoj sam koži to osjetila, vrativši se u lab zbog svojih EU projekata, na kojima više ne mogu dobiti predujam što je inače uobičajeno i potrebno da bih normalno funkcionirala, pa sada jedva spajam kraj s krajem. Da ne kažem da je preko tih projekata zaposlena većina mojih doktoranada i poslijedoktoranada i da se u travnju nisam vratila u lab i nastavila raditi (dok su drugi na Sveučilištu deklarirali rad od kuće…) ti ljudi bi ostali bez plaća. Zbog toga razumijem i suosjećam s privatnicima koji svaki mjesec moraju isplatiti plaće svojim zaposlenicima i ne mogu spavati zbog neizvjesne poslovne budućnosti…
Osim toga, zato zaista ne razumijem one koji iz udobnosti svojih ureda ili domova, u bogatim članicama EU, ali i u HR, s plaćom koja uredno dolazi svaki mjesec, pišu o tome kako „jedino lockdown funkcionira“ u pandemiji i kako je to jedino rješenje. Pogotovo ne razumijem biologe koji takve stvari iznose jer bi oni trebali znati da virus neće nestati time što ćemo se privremeno zatvoriti u kuće. To je kao da te napada 100tinu stršljenova pa zaroniš u jezero, no čim izroniš evo ih opet na tvojoj glavi. Čekati cjepivo 6 mjeseci u lockdownu ravno je samoubojstvu. Oni koji sebično razmišljaju na taj način iz udobnosti država koje mogu nadoknaditi štetu od lockdowna morali bi se ipak sjetiti da 25 najbogatijih imaju koliko i 3.8 milijardi najsiromašnijih na ovoj planeti, te da žive nevjerojatno udobno i ušuškano u najrazvijenijem dijelu svijeta, stoga im je daleko i zapravo nepojmljivo kao 100 svjetlosnih godina da „negdje tamo daleko“ djeca i ljudi umiru od gladi. Svi mi to kažemo sa zabrinutošću u glasu, no zaista ne možemo pojmiti da se isto i događa. Zabrinuti smo samo za sebe u malo dijelu razvijenog svijeta... E pa, sjetimo se dok zabrinuto razmišljamo kako bismo se trebali zatvoriti u kuće zbog virusa, koji kod većine ljudi izazove tek blažu virozu, toga da će svijet otići u gadnu recesiju u godinama koje slijede i zapitajmo se što zapravo radimo. Nezadovoljstvo u državama s lockdownom svakodnevno raste… Više od ovog virusa bojim se svega što nam možda slijedi zbog ove masovne histerije….
P.S. I sada kada me zagovarači lockdowna počnu napadati u komentarima "zar ja nemam nikoga starijeg koji je ugrožen" odmah odgovaram: Da, imam stare roditelje, i tatu od 81 godinu i s 3 teške dijagnoze, i da, oni su u lockdownu, i tako bi se trebali ponašati svi koji su ugroženi ovim virusom. Ovo društvo bi se trebalo ponašati kritičnije i pametnije da zaštiti ugrožene, a da ostali izvuku gospodarstvo kako bismo mogli živjeti dalje u godinama koje slijede.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35489 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

biglebovski wrote: 21/11/2020 16:26

Listam neki stari časopis iz lipnja 2020 dok sam kod frizera i pročitam ovo dolje… Nikada nisam vjerovala u lockdown, odnosno možda na samom početku ove pandemije, dok još nismo znali o kakvom se virusu radi. Nakon mjesec dana lockdowna shvatila sam koliko je on štete nanio svim segmentima društva. I na vlastitoj sam koži to osjetila, vrativši se u lab zbog svojih EU projekata, na kojima više ne mogu dobiti predujam što je inače uobičajeno i potrebno da bih normalno funkcionirala, pa sada jedva spajam kraj s krajem. Da ne kažem da je preko tih projekata zaposlena većina mojih doktoranada i poslijedoktoranada i da se u travnju nisam vratila u lab i nastavila raditi (dok su drugi na Sveučilištu deklarirali rad od kuće…) ti ljudi bi ostali bez plaća. Zbog toga razumijem i suosjećam s privatnicima koji svaki mjesec moraju isplatiti plaće svojim zaposlenicima i ne mogu spavati zbog neizvjesne poslovne budućnosti…
Osim toga, zato zaista ne razumijem one koji iz udobnosti svojih ureda ili domova, u bogatim članicama EU, ali i u HR, s plaćom koja uredno dolazi svaki mjesec, pišu o tome kako „jedino lockdown funkcionira“ u pandemiji i kako je to jedino rješenje. Pogotovo ne razumijem biologe koji takve stvari iznose jer bi oni trebali znati da virus neće nestati time što ćemo se privremeno zatvoriti u kuće. To je kao da te napada 100tinu stršljenova pa zaroniš u jezero, no čim izroniš evo ih opet na tvojoj glavi. Čekati cjepivo 6 mjeseci u lockdownu ravno je samoubojstvu. Oni koji sebično razmišljaju na taj način iz udobnosti država koje mogu nadoknaditi štetu od lockdowna morali bi se ipak sjetiti da 25 najbogatijih imaju koliko i 3.8 milijardi najsiromašnijih na ovoj planeti, te da žive nevjerojatno udobno i ušuškano u najrazvijenijem dijelu svijeta, stoga im je daleko i zapravo nepojmljivo kao 100 svjetlosnih godina da „negdje tamo daleko“ djeca i ljudi umiru od gladi. Svi mi to kažemo sa zabrinutošću u glasu, no zaista ne možemo pojmiti da se isto i događa. Zabrinuti smo samo za sebe u malo dijelu razvijenog svijeta... E pa, sjetimo se dok zabrinuto razmišljamo kako bismo se trebali zatvoriti u kuće zbog virusa, koji kod većine ljudi izazove tek blažu virozu, toga da će svijet otići u gadnu recesiju u godinama koje slijede i zapitajmo se što zapravo radimo. Nezadovoljstvo u državama s lockdownom svakodnevno raste… Više od ovog virusa bojim se svega što nam možda slijedi zbog ove masovne histerije….
P.S. I sada kada me zagovarači lockdowna počnu napadati u komentarima "zar ja nemam nikoga starijeg koji je ugrožen" odmah odgovaram: Da, imam stare roditelje, i tatu od 81 godinu i s 3 teške dijagnoze, i da, oni su u lockdownu, i tako bi se trebali ponašati svi koji su ugroženi ovim virusom. Ovo društvo bi se trebalo ponašati kritičnije i pametnije da zaštiti ugrožene, a da ostali izvuku gospodarstvo kako bismo mogli živjeti dalje u godinama koje slijede.
I opet, Boris Lenhard dominira. Steta sto dr. Lauc nije imao hrabrosti ostaviti otkljucane komentare na svom zidu.

Image

Koga zanima ostatak rasprave moze procitati ovdje:

User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#35490 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

aldinjo wrote: 21/11/2020 14:59
adsubzero wrote: 20/11/2020 14:11 Cime li ti onda razmisljas ako ti situacija nije da se zabrines :-)
Moraju li svi biti paničari kao? Kako vam ne dosadi iste stvari pisati osam mjeseci?
Sta bi ti radio bez nas panicara..
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#35491 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 21/11/2020 12:03
I haj molim te procitaj sta ovdje pise.. I molim te prestani da pametujes kad izgleda ne znas sta citas.. Ovdje ti pise crno na bijelo da je od 162 uzorka iz septembra njih 23 ili 14,2% imalo antitijela. Iz septembarskog uzorka je 14,2% onih koji su ovo cudo prebolovali, na ovaj ili onaj nacin.. A onda pogledaj fino sta sam ja rekao. Covjece ispravljas me onim sto sam vec napisao.. Ja napisem da je 14 posto ljudi u septembru imalo antitijela , a ti napises da se radi o 11%, a onda postavis tabelu u kojoj pise 14,2% u septembru :-) Tita mi nisi mi jasan nikako..
Ja sam oduvijek znao šta sam čitao i šta je pisalo. Ti nisi:
laik1981 wrote: 21/11/2020 09:48 Kolao u Italiji i prije septembra 2019. i to u toj mjeri da je 14% ljudi iz tog uzorka imalo antitijela i da niko u tom periodu nije nista posebno primjecivao.
Zato što konstantno pokušavaš ekstrapolirati neke zaključke iz samo jednog malog uzorka, jer si ti ubijeđen da je ovaj virus ranije kružio svijetom i sve činjenice tumačiš na način da ih prilagodiš svom unaprijed formiranom stavu.
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#35492 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 21/11/2020 18:13
laik1981 wrote: 21/11/2020 12:03
I haj molim te procitaj sta ovdje pise.. I molim te prestani da pametujes kad izgleda ne znas sta citas.. Ovdje ti pise crno na bijelo da je od 162 uzorka iz septembra njih 23 ili 14,2% imalo antitijela. Iz septembarskog uzorka je 14,2% onih koji su ovo cudo prebolovali, na ovaj ili onaj nacin.. A onda pogledaj fino sta sam ja rekao. Covjece ispravljas me onim sto sam vec napisao.. Ja napisem da je 14 posto ljudi u septembru imalo antitijela , a ti napises da se radi o 11%, a onda postavis tabelu u kojoj pise 14,2% u septembru :-) Tita mi nisi mi jasan nikako..
Ja sam oduvijek znao šta sam čitao i šta je pisalo. Ti nisi:
laik1981 wrote: 21/11/2020 09:48 Kolao u Italiji i prije septembra 2019. i to u toj mjeri da je 14% ljudi iz tog uzorka imalo antitijela i da niko u tom periodu nije nista posebno primjecivao.
Zato što konstantno pokušavaš ekstrapolirati neke zaključke iz samo jednog malog uzorka, jer si ti ubijeđen da je ovaj virus ranije kružio svijetom i sve činjenice tumačiš na način da ih prilagodiš svom unaprijed formiranom stavu.
Ne bih ja rekao da ti znas citati cim ne vidis da se 14,2% odnosi na uzorke iz septembra. Sam si postavio tabelu u kojoj ti to pise crno na bijelo. Ili je problem sa citanjem ili sa neshvatanjem. Nadoci ces. Imas potencijala..

Ja sam pretpostavljao da je virus kolao ranije. Sada znamo da je kolao. Italijani dokazali.

I ovdje jedino ti imas unaprijed formiran stav. I ovim udaranjem glavom u zid samo to potvrdjujes. Vjeruj ti u mit o kinezu i sismisu. U mit koji je tebi formirao stav. Nemam ja nista protiv, niti mi tvoji stavovi igraju neku ulogu..
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#35493 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

laik1981 wrote: 21/11/2020 18:37
BadBoy wrote: 21/11/2020 18:13
laik1981 wrote: 21/11/2020 12:03
I haj molim te procitaj sta ovdje pise.. I molim te prestani da pametujes kad izgleda ne znas sta citas.. Ovdje ti pise crno na bijelo da je od 162 uzorka iz septembra njih 23 ili 14,2% imalo antitijela. Iz septembarskog uzorka je 14,2% onih koji su ovo cudo prebolovali, na ovaj ili onaj nacin.. A onda pogledaj fino sta sam ja rekao. Covjece ispravljas me onim sto sam vec napisao.. Ja napisem da je 14 posto ljudi u septembru imalo antitijela , a ti napises da se radi o 11%, a onda postavis tabelu u kojoj pise 14,2% u septembru :-) Tita mi nisi mi jasan nikako..
Ja sam oduvijek znao šta sam čitao i šta je pisalo. Ti nisi:
laik1981 wrote: 21/11/2020 09:48 Kolao u Italiji i prije septembra 2019. i to u toj mjeri da je 14% ljudi iz tog uzorka imalo antitijela i da niko u tom periodu nije nista posebno primjecivao.
Zato što konstantno pokušavaš ekstrapolirati neke zaključke iz samo jednog malog uzorka, jer si ti ubijeđen da je ovaj virus ranije kružio svijetom i sve činjenice tumačiš na način da ih prilagodiš svom unaprijed formiranom stavu.
Ne bih ja rekao da ti znas citati cim ne vidis da se 14,2% odnosi na uzorke iz septembra. Sam si postavio tabelu u kojoj ti to pise crno na bijelo. Ili je problem sa citanjem ili sa neshvatanjem. Nadoci ces. Imas potencijala..

Ja sam pretpostavljao da je virus kolao ranije. Sada znamo da je kolao. Italijani dokazali.

I ovdje jedino ti imas unaprijed formiran stav. I ovim udaranjem glavom u zid samo to potvrdjujes. Vjeruj ti u mit o kinezu i sismisu. U mit koji je tebi formirao stav. Nemam ja nista protiv, niti mi tvoji stavovi igraju neku ulogu..
Ima li gdje dokaza da je to tacno ovaj SARS-CoV-2, ili je samo jedan od slicnih virusa iz ove grupacije? Ozbiljno pitam, posto nisam vidio informaciju.
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#35494 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

laik1981 wrote: 21/11/2020 18:37
BadBoy wrote: 21/11/2020 18:13
laik1981 wrote: 21/11/2020 12:03
I haj molim te procitaj sta ovdje pise.. I molim te prestani da pametujes kad izgleda ne znas sta citas.. Ovdje ti pise crno na bijelo da je od 162 uzorka iz septembra njih 23 ili 14,2% imalo antitijela. Iz septembarskog uzorka je 14,2% onih koji su ovo cudo prebolovali, na ovaj ili onaj nacin.. A onda pogledaj fino sta sam ja rekao. Covjece ispravljas me onim sto sam vec napisao.. Ja napisem da je 14 posto ljudi u septembru imalo antitijela , a ti napises da se radi o 11%, a onda postavis tabelu u kojoj pise 14,2% u septembru :-) Tita mi nisi mi jasan nikako..
Ja sam oduvijek znao šta sam čitao i šta je pisalo. Ti nisi:
laik1981 wrote: 21/11/2020 09:48 Kolao u Italiji i prije septembra 2019. i to u toj mjeri da je 14% ljudi iz tog uzorka imalo antitijela i da niko u tom periodu nije nista posebno primjecivao.
Zato što konstantno pokušavaš ekstrapolirati neke zaključke iz samo jednog malog uzorka, jer si ti ubijeđen da je ovaj virus ranije kružio svijetom i sve činjenice tumačiš na način da ih prilagodiš svom unaprijed formiranom stavu.
Ne bih ja rekao da ti znas citati cim ne vidis da se 14,2% odnosi na uzorke iz septembra. Sam si postavio tabelu u kojoj ti to pise crno na bijelo. Ili je problem sa citanjem ili sa neshvatanjem. Nadoci ces. Imas potencijala..

Ja sam pretpostavljao da je virus kolao ranije. Sada znamo da je kolao. Italijani dokazali.

I ovdje jedino ti imas unaprijed formiran stav. I ovim udaranjem glavom u zid samo to potvrdjujes. Vjeruj ti u mit o kinezu i sismisu. U mit koji je tebi formirao stav. Nemam ja nista protiv, niti mi tvoji stavovi igraju neku ulogu..
Treba traziti smislene odgovore.
Kina kao izvor je imala smisla, sve dok se nije pojavila italijanska prica. To se mora nekako moci objasniti.
Da li ne neko htio da "uvali virus" Kini, ili je virus istovremeno "skocio" u Italiji i Kini
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#35495 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

adsubzero wrote: 21/11/2020 18:42
laik1981 wrote: 21/11/2020 18:37
BadBoy wrote: 21/11/2020 18:13

Ja sam oduvijek znao šta sam čitao i šta je pisalo. Ti nisi:



Zato što konstantno pokušavaš ekstrapolirati neke zaključke iz samo jednog malog uzorka, jer si ti ubijeđen da je ovaj virus ranije kružio svijetom i sve činjenice tumačiš na način da ih prilagodiš svom unaprijed formiranom stavu.
Ne bih ja rekao da ti znas citati cim ne vidis da se 14,2% odnosi na uzorke iz septembra. Sam si postavio tabelu u kojoj ti to pise crno na bijelo. Ili je problem sa citanjem ili sa neshvatanjem. Nadoci ces. Imas potencijala..

Ja sam pretpostavljao da je virus kolao ranije. Sada znamo da je kolao. Italijani dokazali.

I ovdje jedino ti imas unaprijed formiran stav. I ovim udaranjem glavom u zid samo to potvrdjujes. Vjeruj ti u mit o kinezu i sismisu. U mit koji je tebi formirao stav. Nemam ja nista protiv, niti mi tvoji stavovi igraju neku ulogu..
Ima li gdje dokaza da je to tacno ovaj SARS-CoV-2, ili je samo jedan od slicnih virusa iz ove grupacije? Ozbiljno pitam, posto nisam vidio informaciju.
To je treca moguca varijanta...
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#35496 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

GAU8 wrote: 21/11/2020 18:45
adsubzero wrote: 21/11/2020 18:42
laik1981 wrote: 21/11/2020 18:37
Ne bih ja rekao da ti znas citati cim ne vidis da se 14,2% odnosi na uzorke iz septembra. Sam si postavio tabelu u kojoj ti to pise crno na bijelo. Ili je problem sa citanjem ili sa neshvatanjem. Nadoci ces. Imas potencijala..

Ja sam pretpostavljao da je virus kolao ranije. Sada znamo da je kolao. Italijani dokazali.

I ovdje jedino ti imas unaprijed formiran stav. I ovim udaranjem glavom u zid samo to potvrdjujes. Vjeruj ti u mit o kinezu i sismisu. U mit koji je tebi formirao stav. Nemam ja nista protiv, niti mi tvoji stavovi igraju neku ulogu..
Ima li gdje dokaza da je to tacno ovaj SARS-CoV-2, ili je samo jedan od slicnih virusa iz ove grupacije? Ozbiljno pitam, posto nisam vidio informaciju.
To je treca moguca varijanta...
Radi se o antitijelima koja su specificna za covid 19 tako da to nije moguca treca varijanta.
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#35498 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

laik1981 wrote: 21/11/2020 18:52
GAU8 wrote: 21/11/2020 18:45
adsubzero wrote: 21/11/2020 18:42

Ima li gdje dokaza da je to tacno ovaj SARS-CoV-2, ili je samo jedan od slicnih virusa iz ove grupacije? Ozbiljno pitam, posto nisam vidio informaciju.
To je treca moguca varijanta...
Radi se o antitijelima koja su specificna za covid 19 tako da to nije moguca treca varijanta.
Sad sam evo našao objavu na journals.sagepub.com
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#35499 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Better Man »

dorkcic wrote: 21/11/2020 13:16 Mislim da bi bilo super u ovakvim okolnostima (a i inače) dio zdravstva prebaciti online, znači sve što se može riješiti kroz razgovor s doktorom, bez pregleda - uputnice, recepti, psihološko savjetovanje, itd. da ide preko Zooma, emaila i sl.
Bi, ali ima problem što nemaju svi pristup internetu, niti se znaju služiti istim. To prvenstveno mislim na stariju populaciju.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#35500 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

GAU8 wrote: 21/11/2020 18:44

Treba traziti smislene odgovore.
Kina kao izvor je imala smisla, sve dok se nije pojavila italijanska prica. To se mora nekako moci objasniti.
Da li ne neko htio da "uvali virus" Kini, ili je virus istovremeno "skocio" u Italiji i Kini
https://journals.sagepub.com/doi/10.117 ... 1620974755
SARS-CoV-2 RBD-specific antibodies were detected in 111 of 959 (11.6%) individuals, starting from September 2019 (14%), with a cluster of positive cases (>30%) in the second week of February 2020 and the highest number (53.2%) in Lombardy. This study shows an unexpected very early circulation of SARS-CoV-2 among asymptomatic individuals in Italy several months before the first patient was identified, and clarifies the onset and spread of the coronavirus disease 2019 (COVID-19) pandemic. Finding SARS-CoV-2 antibodies in asymptomatic people before the COVID-19 outbreak in Italy may reshape the history of pandemic.
Ovo bi značilo (14% populacije je ogromno) da je već toliko bio raširen virus u Italiji da se moralo manifestovati kroz opterećenje na bolnice i povećan broj smrti koji nije detektovan. Nije zabilježeno širenje virusa prema ostatku Evrope u ovom periodu. Test koji je korišten u ovoj studiji je lokalno razvijen i nije verifikovan da znamo njegovu specifičnost ili senzitivnost, a ovi rezultati bi mogli biti potvrđeni ako neka druga laboratorija uradi dokazane testove na drugim uzorcima iz to perioda. Od ukupno 111 pozitivnih testova njih 6 je verifikovano sa mikroneutralizacijskim testom, ali to ne garantuje ništa u potpunosti jer je poznato da antitijela od drugih korona virusa daju određen imunitet na SARS COV 2 virus.

(čitam šta pišu talijani o ovome: publicirano u žurnalu koji nema veze sa virusima, časopis izdaje institucija u kojoj autor radi, peer reviewed za 1 dan, autor radi sa urednikom ovog časopisa, 'paid to publish',...)

Ovo je jednostvno greška u metodi/testu.
Locked