Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34751 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@biglebovski da ne offtopicarimo tamo.
Evo ovdje mi odgovori: da li ces dici glas za pravo slobode govora za ljekare kojim Milanovic prijeti da ce ih hapsiti ako kazu nesto sto se njemu ne svidja?
Ili to "sloboda govora" ooju branis se odnosi samo na ljudi s kojim se slazes?
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#34752 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by pici »

zubi wrote: 31/10/2020 12:13
Mogy87 wrote: 31/10/2020 12:09 Nemoj se pecati. Ovog cak ni ja ne shvatam ozbiljno :D
A znas da se ja vecinom upecam :lol:
Imao je more ovih pokusaja.
Ma balavurdija, vidi mu nika :D
Image
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34753 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@laik1981 odgovoricu ti ovdje da ne zatrpavamo onu temu.
Znas vrlo dobro koliko su se ovdje branile slobode govora pokedinih "alternativaca". A tih osoba nigdje kad treba osuditi osobu koja je zaista u poziciji da hapsi.
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#34754 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 31/10/2020 12:56 @laik1981 odgovoricu ti ovdje da ne zatrpavamo onu temu.
Znas vrlo dobro koliko su se ovdje branile slobode govora pokedinih "alternativaca". A tih osoba nigdje kad treba osuditi osobu koja je zaista u poziciji da hapsi.
Posto si protiv apsolutne slobode govora, je li ti i ovo ok

https://klix.ba/pandemija-turkmenista ... u-zatvoru/
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34755 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Napisala sam o cemu se radi. Mislim da ljekari kao osobe kojim ljudi povjeravaju svoje zivote i zdravlje moraju biti podvrgnuti visim standardima i promovisati naucno dokazane cinjenice. Ako imaju neku svoju hipotezu koja se razlikuje od stava struke trebaju je na jasno utvrdjen nacin dokazati. A ne tvrditi okolo da su u pravu bez ikakvih dokaza. O tome sam pricala. Jer njihove rijeci imaju tezinu i mogu ugroziti zdravlje i zivot jer im ljudi vjeruju.
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#34756 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 31/10/2020 13:04 Napisala sam o cemu se radi. Mislim da ljekari kao osobe kojim ljudi povjeravaju svoje zivote i zdravlje moraju biti podvrgnuti visim standardima i promovisati naucno dokazane cinjenice. Ako imaju neku svoju hipotezu koja se razlikuje od stava struke trebaju je na jasno utvrdjen nacin dokazati. A ne tvrditi okolo da su u pravu bez ikakvih dokaza. O tome sam pricala. Jer njihove rijeci imaju tezinu i mogu ugroziti zdravlje i zivot jer im ljudi vjeruju.
Mnogo pojava nije naucno dokazano. Strucnjaci iz mnogih oblasti, a tako i iz medicine, su uvijek iznosili svoja misljenja za stvari koje nisu dokazane. Ako za nesto nema dokaza ne znaci da je obaveza da se o tome suti.

Konkretno u vezi pandemije, mnoge crne projekcije su pravljene na osnovu misljenja i bez naucnih dokaza. Po tebi nisu smjeli nista govoriti?

Da li doktori i ostali ljudi iz struke smiju uopste pretpostavljati kolika je prokuzenost virusa u populaciji ako nema konkretnog istrazivanja?
Last edited by laik1981 on 31/10/2020 13:14, edited 1 time in total.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34757 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 31/10/2020 13:12
Mogy87 wrote: 31/10/2020 13:04 Napisala sam o cemu se radi. Mislim da ljekari kao osobe kojim ljudi povjeravaju svoje zivote i zdravlje moraju biti podvrgnuti visim standardima i promovisati naucno dokazane cinjenice. Ako imaju neku svoju hipotezu koja se razlikuje od stava struke trebaju je na jasno utvrdjen nacin dokazati. A ne tvrditi okolo da su u pravu bez ikakvih dokaza. O tome sam pricala. Jer njihove rijeci imaju tezinu i mogu ugroziti zdravlje i zivot jer im ljudi vjeruju.
Mnogo pojava nije naucno dokazano. Strucnjaci iz mnogih oblasti, a tako i iz medicine, su uvijek iznosili svoja misljenja za stvari koje nisu dokazane. Ako za nesto nema dokaza ne znaci da je obaveza da se o tome suti.

Konkretno u vezi pandemije, mnoge crne projekcije su pravljene na osnovu misljenja i bez naucnih dokaza. Po tebi nisu smjeli nista govoriti?
Crne prognoze su napravljene na osnovu tad dostupnih podataka. Ne "iz glave" iako se tako cinilo.
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#34758 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 31/10/2020 13:14
laik1981 wrote: 31/10/2020 13:12
Mogy87 wrote: 31/10/2020 13:04 Napisala sam o cemu se radi. Mislim da ljekari kao osobe kojim ljudi povjeravaju svoje zivote i zdravlje moraju biti podvrgnuti visim standardima i promovisati naucno dokazane cinjenice. Ako imaju neku svoju hipotezu koja se razlikuje od stava struke trebaju je na jasno utvrdjen nacin dokazati. A ne tvrditi okolo da su u pravu bez ikakvih dokaza. O tome sam pricala. Jer njihove rijeci imaju tezinu i mogu ugroziti zdravlje i zivot jer im ljudi vjeruju.
Mnogo pojava nije naucno dokazano. Strucnjaci iz mnogih oblasti, a tako i iz medicine, su uvijek iznosili svoja misljenja za stvari koje nisu dokazane. Ako za nesto nema dokaza ne znaci da je obaveza da se o tome suti.

Konkretno u vezi pandemije, mnoge crne projekcije su pravljene na osnovu misljenja i bez naucnih dokaza. Po tebi nisu smjeli nista govoriti?
Crne prognoze su napravljene na osnovu tad dostupnih podataka. Ne "iz glave" iako se tako cinilo.
Nisu napravljene na osnovu naucnih cinjenica. Ljekari nisu govorili na osnovu naucnih cinjenica nego na osnovu svog znanja i iskustva, a u velikom broju slucajeva bez ikakvog propitivanja su kao papagaji ponavljali ono sto im who diktira.. WHO je na pocetku kritikovala svaku mjeru koju su neke drzave pokusale nametnuti prema drzavljanima Kine. Te mjere nazvali rasistickim. U odredjenom periodu je od who javno receno da maske nisu potrebne i da ne stite od virusa. Struka je prihvatila i savjet who o nepotrebnosti retestiranja.. Struka nije nezavisna, kao ni nauka.. Sve je to pod sapom politike, birokratije i korupcije.. Znam da si i ti toga svjesna, bez obzira sto ne zelis da priznas..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34759 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 31/10/2020 13:23
Mogy87 wrote: 31/10/2020 13:14
laik1981 wrote: 31/10/2020 13:12
Mnogo pojava nije naucno dokazano. Strucnjaci iz mnogih oblasti, a tako i iz medicine, su uvijek iznosili svoja misljenja za stvari koje nisu dokazane. Ako za nesto nema dokaza ne znaci da je obaveza da se o tome suti.

Konkretno u vezi pandemije, mnoge crne projekcije su pravljene na osnovu misljenja i bez naucnih dokaza. Po tebi nisu smjeli nista govoriti?
Crne prognoze su napravljene na osnovu tad dostupnih podataka. Ne "iz glave" iako se tako cinilo.
Nisu napravljene na osnovu naucnih cinjenica. Ljekari nisu govorili na osnovu naucnih cinjenica nego na osnovu svog znanja i iskustva, a u velikom broju slucajeva bez ikakvog propitivanja su kao papagaji ponavljali ono sto im who diktira.. WHO je na pocetku kritikovala svaku mjeru koju su neke drzave pokusale nametnuti prema drzavljanima Kine. Te mjere nazvali rasistickim. U odredjenom periodu je od who javno receno da maske nisu potrebne i da ne stite od virusa. Struka je prihvatila i savjet who o nepotrebnosti retestiranja.. Struka nije nezavisna, kao ni nauka.. Sve je to pod sapom politike, birokratije i korupcije.. Znam i da si i ti toga svjesna, bez obzira sto ne zelis da priznas..
Odvoji malo vremena da proucis kako naucni proces funkcionise.
Struka nisu samo strucni stabovi. Struka svakako nije samo WHO. WHO je spreman za reviziju sto ce se i desiti nakon sto se ovo okonca.
Nauka je itekako nezavisna, sam proces je napravljen tako da ne moze biti podlozan pritiscima.
I itekako da postoje naucnici koji su nezavisni, koji svojim pronalascima pomjeraju granice i cine nam zivot duzim i kvalitetnijim. I prestani da sve gledas iz perspektive BiH.
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#34760 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 31/10/2020 13:30
laik1981 wrote: 31/10/2020 13:23
Mogy87 wrote: 31/10/2020 13:14
Crne prognoze su napravljene na osnovu tad dostupnih podataka. Ne "iz glave" iako se tako cinilo.
Nisu napravljene na osnovu naucnih cinjenica. Ljekari nisu govorili na osnovu naucnih cinjenica nego na osnovu svog znanja i iskustva, a u velikom broju slucajeva bez ikakvog propitivanja su kao papagaji ponavljali ono sto im who diktira.. WHO je na pocetku kritikovala svaku mjeru koju su neke drzave pokusale nametnuti prema drzavljanima Kine. Te mjere nazvali rasistickim. U odredjenom periodu je od who javno receno da maske nisu potrebne i da ne stite od virusa. Struka je prihvatila i savjet who o nepotrebnosti retestiranja.. Struka nije nezavisna, kao ni nauka.. Sve je to pod sapom politike, birokratije i korupcije.. Znam i da si i ti toga svjesna, bez obzira sto ne zelis da priznas..
Odvoji malo vremena da proucis kako naucni proces funkcionise.
Struka nisu samo strucni stabovi. Struka svakako nije samo WHO. WHO je spreman za reviziju sto ce se i desiti nakon sto se ovo okonca.
Nauka je itekako nezavisna, sam proces je napravljen tako da ne moze biti podlozan pritiscima.
I itekako da postoje naucnici koji su nezavisni, koji svojim pronalascima pomjeraju granice i cine nam zivot duzim i kvalitetnijim. I prestani da sve gledas iz perspektive BiH.
Ma kakva BiH. Politika i interesi su uvuceni u sve aspekte sirom svijeta. Nauka je nekada radila za naftne lobije. Trvdila da naftni derivati nisu stetni za zdravlje. Ima i tu svega i uvijek je bilo. Lobiranja, sujete, ucjenjivanja. Neovisnost vise ne postoji, a nisam siguran da je ikada i postojala..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34761 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Mislim da bi prvo trebao procitati kako sistem funkcionise. Ali tebi na izbor ako zelis ostati u tom ubjedjenju.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#34762 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kakavdanakneiskustvu »

U Srbiji rekordnih 1.817 novozaraženih, preminulo šest osoba
Trappist
Posts: 4277
Joined: 12/09/2020 08:52

#34764 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Dovoljno je jedna EU drzava da uvedu, odmah je svi prate ko ovce. A ako ne pratiš na stub srama te stave (Svedska u proslom ciklusu). Cuj policijski sat epidemioloska mjera, pa ne mogu da vjerujem da sam dozivio da ovo uvode drzave za koje smatram da su najnapredniji u svim segmentima drustva. Ovo je postalo nevidjeno ludilo, sve vise u zadnje vrijeme naginjem prema ovim teoreticarima zavjere :-)
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34766 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@Trappist ja ne vidim neku dramu:

New restrictions for the next month
Restaurants and bars will close, except for take-away
Large events will be canceled again
Unnecessary travel is strongly discouraged
Overnight stays in hotels for tourist purposes is banned
All those who can work from home should do so and employers should ease a transition into working from home
Meetings in public will be restricted to just two households of up to 10 people total.
Entertainment facilities such as theaters and cinemas will be closed
Public recreation centers such as swimming pools, gyms and saunas will be closed
No crowds at sports events

Ako ovo omoguci da im ne krahira medicinski sistem i da uspostave TTI, samim tim omogucivski da se biznisi odrze i skole ostanu otvorene, svaka im cast.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#34768 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Mogy87 wrote: 31/10/2020 13:45 Mislim da bi prvo trebao procitati kako sistem funkcionise. Ali tebi na izbor ako zelis ostati u tom ubjedjenju.
@Mogy87 niko ne spori da sistem na papiru i u većini slučajeva fercera. Ali kod osjetljivih tema i velikih interesa stvari se odvijaju često na nefer, da ne kažem nelegalan način
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34769 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

GAU8 wrote: 31/10/2020 18:46
Mogy87 wrote: 31/10/2020 13:45 Mislim da bi prvo trebao procitati kako sistem funkcionise. Ali tebi na izbor ako zelis ostati u tom ubjedjenju.
@Mogy87 niko ne spori da sistem na papiru i u većini slučajeva fercera. Ali kod osjetljivih tema i velikih interesa stvari se odvijaju često na nefer, da ne kažem nelegalan način
Kako ne spori? Reci da je nezavisnost ne postoji i da je upitno da li je ikad postojala? To je takva generalizacija... Ja se s tim jednostavno ne mogu sloziti.
S tvojim stavom vec mogu iako ja na sve gledam pomalo idealisticki, sto se sigurno da primijetiti :mrgreen:
User avatar
Edin H.
Posts: 47001
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#34771 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

Novi lockdown u Engleskoj od cetvrtka - cetiri sedmice

https://www.bbc.co.uk/news/live/uk-54762974
Trappist
Posts: 4277
Joined: 12/09/2020 08:52

#34772 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

BadBoy wrote: 31/10/2020 20:04 https://www.klix.ba/vijesti/bih/kolaps- ... /201031070

Upravo prolazimo kroz nas crni scenarij...
Ali ne zbog virusa ocigledno. Svjetla u domu zdravlja ugasena unutra, a ljude u satore primaju. Je li za to svi dajemo fine cifre svaki mjesec za zdravstvo, da nas u satore primaju?
User avatar
escobar__
Posts: 8876
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#34773 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Nakon lockdowna, policijskih satova i zatvaranja svega i svačega Evropa više nema nikakvo pravo držat bilo kakva predavanja Kini na temu ovih ili onih prava.
Trappist
Posts: 4277
Joined: 12/09/2020 08:52

#34774 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

escobar__ wrote: 31/10/2020 20:45 Nakon lockdowna, policijskih satova i zatvaranja svega i svačega Evropa više nema nikakvo pravo držat bilo kakva predavanja Kini na temu ovih ili onih prava.
Upravo :thumbup: kad se sjetim na pocetku WHO dao izjavu kako je rasisticki ako Europa zabrani kinezima ulazak u države. A sad ista Europa svom narodu ne da da izadje iz kuce.
Trappist
Posts: 4277
Joined: 12/09/2020 08:52

#34775 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Sad ce biti napada, ali moram ovo prokomentarisati:
"Naši ljekari su vrlo pametni ljudi. Ono što govore jeste da im je žao i da svi umiru od COVID-a. Međutim, dok ljekari iz drugih zemalja navode osnovne bolesti kao uzroke smrti pacijenata, američki ljekari odabiru koronavirus. Kod nas kad postoji sumnja, bira se COVID. Sada će oni reći kako je strašno što sam ovo rekao, ali to je istina. Tako dobivaju više novca i profitiraju", rekao je Trump na skupu u Michiganu."

Ako Trump pobijedi u utorak, je li to onda znaci da imamo vise ljudi koji sumnjaju u" jacinu" ovog virusa nego onih moji misle da je opravdan sav ovaj strah i panika? Laicko pitanje :D
Locked