Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
zubi
Posts: 5150
Joined: 16/07/2009 00:27

#34651 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

freelancerBIH wrote: 29/10/2020 11:39 Jos malo pa ce biti gotovo sa ovim virusom. Imunitet ce vjerovatno trajati 20-30 godina. Evo gledam jutros studije gdje se potvrdilo da su medicinski radnici u nekim drzavama bili zarazeni 2 i mozda cak vise puta, ali nisu imali nikakvih simptoma.


:bih:
:lol:

E jbg i teslu si presisao za prognozama :D
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#34652 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Evo jos:
https://banjaluka.net/naucnici-na-tragu ... -covid-19/
NAUČNICI NA TRAGU NOVOG OTKRIĆA: Obična prehlada stvara imunitet na COVID-19?

U istraživanju krvi od donatora u SAD čiji su uzorci prikupljani između 2015. i 2018. godine, kod 50 odsto su pronađene vrste T-ćelija koje reaguju na SARS-CoV-2. Slična studija sprovedena je i u Holandiji na uzorcima prikupljenim davno prije pandemije, gdje su antitijela na SARS-CoV-2 pronađena kod dvoje od deset ljudi koji nisu bili izloženi virusu.
https://www.bmj.com/content/370/bmj.m3563
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34653 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 29/10/2020 11:35
Mogy87 wrote: 29/10/2020 11:23
Naslovnica wrote: 29/10/2020 11:00
Što nas dovodi do pitanja efikasnosti eventualne vakcine.
Ti ćeš mi sada reći da je poenta da se napravi vakcina koja će prevazići ovaj problem s padom antitijela. Ali, da li je zaista tako, da li se ide da se pronađe ta vakcina koja neće dozvoliti pad antitijela u kratkom roku?
Ili se ide nađe bilo kakva vakcinu, pa da se moraš vakcinisati 2-3 puta godišnje kako bi bila koliko-toliko efikasna? Na stranu mutacije virusa koje su spore, ali se dešavaju.
Još jedna stvar...koliko sam ja uspio da upratim. Od desetina miliona zaraženih, detektovano je tek nekoliko slučajeva ponovne zaraze, ali i za to nije baš sigurno da li je detekcija bila ispravna prvi put, ovaj sad put, ili je u pitanju ponovna zaraza sa COVID-19, ali sa mutiranim virusom.
Svaka od “vodecih” izaziva jaci imunoloski odgovor od same infekcije. Evo vizuelno za Pfizer:

Image

Ovaj posljednji HCS stubic je “prirodna infekcija”. Zeleni stubici su infekcija izazvana razlicitim kolicinama vakcine. Vidis da je nivo antitijela znatno visi.

Stvar je u tome (o tome clanak govori) da antitijela vrlo brzo nestaju (ovdje je period 3 mjeseca). Mislim da je uzorak od 350K (u vise navrata) vise nego reprezentativan.
A vezano za reinfekcije vise potvrdjenih podataka cemo imati u narednom periodu. Tek je proslo 7 mjeseci od marta.

EDIT:link na clanak https://www.nature.com/articles/s41586-020-2814-7
Posljednji stubić (HCS), nakon koliko dana?
30-62 dana poslije PCR dijagnoze

Human SARS-CoV-2 infection/COVID-19 convalescent PBMC samples (n = 15) were collected from donors 22–79 years of age 30–62 days after PCR-confirmed diagnosis.

Pazi, ovo nece biti najefikasnija vakcina na svijetu, to je sigurno zbog samih karakteristika bolesti. Mislim da je FDA stavila prag na 50%. Ali vakcina “bilda” imunitet. Sto znaci da (ako je efikasna) ako se susretnes s virusom, a vakcinisan si imaces blazu sliku bolesti. Nema garancije da neces oboljeti.
Ne tvrdim da je ova vakcina efikasna jer nisu objavljeni podaci sa klinickih istrazivanja. Svakako cemo vidjeti sta ce biti u narednih par mjeseci.

Posto si editovao (meni to ne smeta): virus nije s nama ni godinu dana. Vjerujem da cemo brzo dobiti odgovor na to pitanje. Jer imati prave informacije znaci i uspjesniju borbu. I ja se nadam, da od ovog burnog ljeta imamo neke koristi :mrgreen:
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#34654 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by freelancerBIH »

zubi wrote: 29/10/2020 11:41
freelancerBIH wrote: 29/10/2020 11:39 Jos malo pa ce biti gotovo sa ovim virusom. Imunitet ce vjerovatno trajati 20-30 godina. Evo gledam jutros studije gdje se potvrdilo da su medicinski radnici u nekim drzavama bili zarazeni 2 i mozda cak vise puta, ali nisu imali nikakvih simptoma.


:bih:
:lol:

E jbg i teslu si presisao za prognozama :D

Samo pozitiva brate :D Virus je 96% isti kao sars 1 iz 2003 - Ljudi koji su ga prezivjeli tad, i ove godine su im radili testove da vide imaju li imunitet - i dalje je tu - 17+ godina.. Isto mozemo ocekivati i za ovaj Sars :-D


Edit: stvarno bez zajebancije, najvjerovatnije da ce imunitet biti dugotrajan, ako ne i dozivotan.
Naslovnica
Posts: 27841
Joined: 20/03/2013 15:38

#34655 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 29/10/2020 11:49
Naslovnica wrote: 29/10/2020 11:35
Mogy87 wrote: 29/10/2020 11:23

Svaka od “vodecih” izaziva jaci imunoloski odgovor od same infekcije. Evo vizuelno za Pfizer:

Image

Ovaj posljednji HCS stubic je “prirodna infekcija”. Zeleni stubici su infekcija izazvana razlicitim kolicinama vakcine. Vidis da je nivo antitijela znatno visi.

Stvar je u tome (o tome clanak govori) da antitijela vrlo brzo nestaju (ovdje je period 3 mjeseca). Mislim da je uzorak od 350K (u vise navrata) vise nego reprezentativan.
A vezano za reinfekcije vise potvrdjenih podataka cemo imati u narednom periodu. Tek je proslo 7 mjeseci od marta.

EDIT:link na clanak https://www.nature.com/articles/s41586-020-2814-7
Posljednji stubić (HCS), nakon koliko dana?
30-62 dana poslije PCR dijagnoze

Human SARS-CoV-2 infection/COVID-19 convalescent PBMC samples (n = 15) were collected from donors 22–79 years of age 30–62 days after PCR-confirmed diagnosis.

Pazi, ovo nece biti najefikasnija vakcina na svijetu, to je sigurno zbog samih karakteristika bolesti. Mislim da je FDA stavila prag na 50%. Ali vakcina “bilda” imunitet. Sto znaci da (ako je efikasna) ako se susretnes s virusom, a vakcinisan si imaces blazu sliku bolesti. Nema garancije da neces oboljeti.
Ne tvrdim da je ova vakcina efikasna jer nisu objavljeni podaci sa klinickih istrazivanja. Svakako cemo vidjeti sta ce biti u narednih par mjeseci.

Posto si editovao (meni to ne smeta): virus nije s nama ni godinu dana. Vjerujem da cemo brzo dobiti odgovor na to pitanje. Jer imati prave informacije znaci i uspjesniju borbu. I ja se nadam, da od ovog burnog ljeta imamo neke koristi :mrgreen:
Ja sam editovao post tako što sam napisao "EDIT" i dodao što sam zaboravio, nema ti šta smetati. ;-)
Tačno da "bilda" imunitet, ali obzirom u kakvo smo trenutno sranje dovedeni ovo su slabi rezultati koji ne ulijevaju previše optimizma u dobar kratkoročan ishod borbe s ovim virusom, a pogotovu sa nekom njegovom eventualno opasnijom mutacijom. Ovo stanje sranja bi moglo potrajati godinama.
Kako vrijeme prolazi ja sam sve više siguran da je ovo virus koji potiče iz laboratorije i da je u pitanju biološki rat. Nisam teoretičar, ali fakat sve oko ovog COVID-19 dismr žešće.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34656 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 29/10/2020 12:08
Mogy87 wrote: 29/10/2020 11:49
Naslovnica wrote: 29/10/2020 11:35
Posljednji stubić (HCS), nakon koliko dana?
30-62 dana poslije PCR dijagnoze

Human SARS-CoV-2 infection/COVID-19 convalescent PBMC samples (n = 15) were collected from donors 22–79 years of age 30–62 days after PCR-confirmed diagnosis.

Pazi, ovo nece biti najefikasnija vakcina na svijetu, to je sigurno zbog samih karakteristika bolesti. Mislim da je FDA stavila prag na 50%. Ali vakcina “bilda” imunitet. Sto znaci da (ako je efikasna) ako se susretnes s virusom, a vakcinisan si imaces blazu sliku bolesti. Nema garancije da neces oboljeti.
Ne tvrdim da je ova vakcina efikasna jer nisu objavljeni podaci sa klinickih istrazivanja. Svakako cemo vidjeti sta ce biti u narednih par mjeseci.

Posto si editovao (meni to ne smeta): virus nije s nama ni godinu dana. Vjerujem da cemo brzo dobiti odgovor na to pitanje. Jer imati prave informacije znaci i uspjesniju borbu. I ja se nadam, da od ovog burnog ljeta imamo neke koristi :mrgreen:
Ja sam editovao post tako što sam napisao "EDIT" i dodao što sam zaboravio, nema ti šta smetati. ;-)
Tačno da "bilda" imunitet, ali obzirom u kakvo smo trenutno sranje dovedeni ovo su slabi rezultati koji ne ulijevaju previše optimizma u dobar kratkoročan ishod borbe s ovim virusom, a pogotovu sa nekom njegovom eventualno opasnijom mutacijom. Ovo stanje sranja bi moglo potrajati godinama.
Kako vrijeme prolazi ja sam sve više siguran da je ovo virus koji potiče iz laboratorije i da je u pitanju biološki rat. Nisam teoretičar, ali fakat sve oko ovog COVID-19 dismr žešće.
Oprosti, ali kako znas da su slabi rezultati kad ni za jednu od vakcina podaci prikupljeni tokom trece faze klinickih ispitivanja nisu objavljeni?

Ono sto je objavljeno je da su tokom prve faze rezultati obecavajuci sto se efikasnosti tice. Jer nama ne treba magicni stapic vec samo nacin da izbjegnemo tesku klinicku sliku. To moze biti i lijek.
Na rjesavanju problema rade najveci svjetski umovi na nacin nevidjen do sada. Ja iskreno vjerujem da cemo mu dohakati.
Ako nisi citao Splinterov dokument koji je postavljao (prvi, ne ovaj koji je komparacija s gripom) procitaj. Neke ce ti stvari biti jasnije.
Last edited by Mogy87 on 29/10/2020 12:16, edited 1 time in total.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34658 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

splinter wrote: 09/09/2020 15:26 Evo ga jedan članak koji sam napisao prije neka 2 mjeseca, pa evo postavljam link istoga.
Pokušao sam laički objasniti o dešavanjima koja su prethodila ovoj pandemiji i mogućim posljedicama iste.

https://drive.google.com/file/d/1X7JtXu ... sp=sharing
@Naslovnica uživaj, vjeruj mi isplati se odvojiti vrijeme
User avatar
zubi
Posts: 5150
Joined: 16/07/2009 00:27

#34659 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Naslovnica wrote: 29/10/2020 12:08 Kako vrijeme prolazi ja sam sve više siguran da je ovo virus koji potiče iz laboratorije i da je u pitanju biološki rat. Nisam teoretičar, ali fakat sve oko ovog COVID-19 dismr žešće.
Baska sto je to glupost zesca, al sta nam to znaci u ovoj situaciji??

Sasvim svejedno odakle potice (prirodan je, naravno), valja nam se izboriti sa njim...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#34660 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Ci-Nick wrote: 29/10/2020 10:52
Da, ali sad je upitno da li je veći od 5 a nadao sam se da je 20 što je očito nerealno u drugom valu kad se mnogo više testira.
Upravo, moja procjena je 2-3.
Naslovnica
Posts: 27841
Joined: 20/03/2013 15:38

#34662 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

zubi wrote: 29/10/2020 12:30
Naslovnica wrote: 29/10/2020 12:08 Kako vrijeme prolazi ja sam sve više siguran da je ovo virus koji potiče iz laboratorije i da je u pitanju biološki rat. Nisam teoretičar, ali fakat sve oko ovog COVID-19 dismr žešće.
Baska sto je to glupost zesca, al sta nam to znaci u ovoj situaciji??

Sasvim svejedno odakle potice (prirodan je, naravno), valja nam se izboriti sa njim...
Nije svejedno ako potiče iz laboratorije ili iz prirode jer, ako je tako, sutra će se, ako je u nečijem interesu pojaviti najnovija verzija, još podmuklija i opasnija verzija.
Toliko je nepoznanica oko ovog novog Corona virusa, a Corona virusi su poznati desetljećima.
Naslovnica
Posts: 27841
Joined: 20/03/2013 15:38

#34663 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 29/10/2020 12:15
Naslovnica wrote: 29/10/2020 12:08
Mogy87 wrote: 29/10/2020 11:49
30-62 dana poslije PCR dijagnoze

Human SARS-CoV-2 infection/COVID-19 convalescent PBMC samples (n = 15) were collected from donors 22–79 years of age 30–62 days after PCR-confirmed diagnosis.

Pazi, ovo nece biti najefikasnija vakcina na svijetu, to je sigurno zbog samih karakteristika bolesti. Mislim da je FDA stavila prag na 50%. Ali vakcina “bilda” imunitet. Sto znaci da (ako je efikasna) ako se susretnes s virusom, a vakcinisan si imaces blazu sliku bolesti. Nema garancije da neces oboljeti.
Ne tvrdim da je ova vakcina efikasna jer nisu objavljeni podaci sa klinickih istrazivanja. Svakako cemo vidjeti sta ce biti u narednih par mjeseci.

Posto si editovao (meni to ne smeta): virus nije s nama ni godinu dana. Vjerujem da cemo brzo dobiti odgovor na to pitanje. Jer imati prave informacije znaci i uspjesniju borbu. I ja se nadam, da od ovog burnog ljeta imamo neke koristi :mrgreen:
Ja sam editovao post tako što sam napisao "EDIT" i dodao što sam zaboravio, nema ti šta smetati. ;-)
Tačno da "bilda" imunitet, ali obzirom u kakvo smo trenutno sranje dovedeni ovo su slabi rezultati koji ne ulijevaju previše optimizma u dobar kratkoročan ishod borbe s ovim virusom, a pogotovu sa nekom njegovom eventualno opasnijom mutacijom. Ovo stanje sranja bi moglo potrajati godinama.
Kako vrijeme prolazi ja sam sve više siguran da je ovo virus koji potiče iz laboratorije i da je u pitanju biološki rat. Nisam teoretičar, ali fakat sve oko ovog COVID-19 dismr žešće.
Oprosti, ali kako znas da su slabi rezultati kad ni za jednu od vakcina podaci prikupljeni tokom trece faze klinickih ispitivanja nisu objavljeni?

Ono sto je objavljeno je da su tokom prve faze rezultati obecavajuci sto se efikasnosti tice. Jer nama ne treba magicni stapic vec samo nacin da izbjegnemo tesku klinicku sliku. To moze biti i lijek.
Na rjesavanju problema rade najveci svjetski umovi na nacin nevidjen do sada. Ja iskreno vjerujem da cemo mu dohakati.
Ako nisi citao Splinterov dokument koji je postavljao (prvi, ne ovaj koji je komparacija s gripom) procitaj. Neke ce ti stvari biti jasnije.
Na osnovu ovoga što si postala i na osnovu tvojih riječi.
Pazi, ovo nece biti najefikasnija vakcina na svijetu, to je sigurno zbog samih karakteristika bolesti. Mislim da je FDA stavila prag na 50%.
Ali kako i sama kažeš, vidjećemo šta će biti narednih mjeseci. :thumbup:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34664 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Minvajl in Kroesa:

Stanje je užasno! Ležim na odjelu, ne mogu disati, a doktor nije došao do mene dan i pol‘
Sve je istina. Donedavno je nedostajalo lijekova. Ljudi se jako trude, ali je zbrka, nedostaje osoblja - kaže odvjetnik D. Kovač (34) https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... UU7L7S6crs
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34665 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 29/10/2020 12:45
Mogy87 wrote: 29/10/2020 12:15
Naslovnica wrote: 29/10/2020 12:08
Ja sam editovao post tako što sam napisao "EDIT" i dodao što sam zaboravio, nema ti šta smetati. ;-)
Tačno da "bilda" imunitet, ali obzirom u kakvo smo trenutno sranje dovedeni ovo su slabi rezultati koji ne ulijevaju previše optimizma u dobar kratkoročan ishod borbe s ovim virusom, a pogotovu sa nekom njegovom eventualno opasnijom mutacijom. Ovo stanje sranja bi moglo potrajati godinama.
Kako vrijeme prolazi ja sam sve više siguran da je ovo virus koji potiče iz laboratorije i da je u pitanju biološki rat. Nisam teoretičar, ali fakat sve oko ovog COVID-19 dismr žešće.
Oprosti, ali kako znas da su slabi rezultati kad ni za jednu od vakcina podaci prikupljeni tokom trece faze klinickih ispitivanja nisu objavljeni?

Ono sto je objavljeno je da su tokom prve faze rezultati obecavajuci sto se efikasnosti tice. Jer nama ne treba magicni stapic vec samo nacin da izbjegnemo tesku klinicku sliku. To moze biti i lijek.
Na rjesavanju problema rade najveci svjetski umovi na nacin nevidjen do sada. Ja iskreno vjerujem da cemo mu dohakati.
Ako nisi citao Splinterov dokument koji je postavljao (prvi, ne ovaj koji je komparacija s gripom) procitaj. Neke ce ti stvari biti jasnije.
Na osnovu ovoga što si postala i na osnovu tvojih riječi.
Pazi, ovo nece biti najefikasnija vakcina na svijetu, to je sigurno zbog samih karakteristika bolesti. Mislim da je FDA stavila prag na 50%.
Ali kako i sama kažeš, vidjećemo šta će biti narednih mjeseci. :thumbup:
Ali mi ne moramo “istrijebiti” COVID. Dovoljno je imati oruzje koje ce ublaziti klinicku sliku.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#34666 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nadzorna_ploca »

Masala odvjetnika, mogao bi se nakon sto se oporavi od Corone pozabaviti i kilazom i ostalim sto ide uz to. Premlad je za ovakve formacije.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34667 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Nadzorna_ploca wrote: 29/10/2020 12:56 Masala odvjetnika, mogao bi se nakon sto se oporavi od Corone pozabaviti i kilazom i ostalim sto ide uz to. Premlad je za ovakve formacije.
Poenta je stanje u bolnici, ne njegove godine i zasto je tamo zavrsio.
To bi znao ako si procitao clanak.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#34668 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nadzorna_ploca »

Mogy87 wrote: 29/10/2020 12:58
Nadzorna_ploca wrote: 29/10/2020 12:56 Masala odvjetnika, mogao bi se nakon sto se oporavi od Corone pozabaviti i kilazom i ostalim sto ide uz to. Premlad je za ovakve formacije.
Poenta je stanje u bolnici, ne njegove godine i zasto je tamo zavrsio.
To bi znao ako si procitao clanak.
Uredu je..
User avatar
zubi
Posts: 5150
Joined: 16/07/2009 00:27

#34669 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Naslovnica wrote: 29/10/2020 12:42 Nije svejedno ako potiče iz laboratorije ili iz prirode jer, ako je tako, sutra će se, ako je u nečijem interesu pojaviti najnovija verzija, još podmuklija i opasnija verzija.
Toliko je nepoznanica oko ovog novog Corona virusa, a Corona virusi su poznati desetljećima.
Budi siguran da ce se u buducnosti pojaviti novi, jos podmuklji virusi, nikakva laboratorija ti ne treba za to, u prirodi ih ima sasvim dovoljno, a kako ubrzano unistavamo stanista divljih zivotinja i dolazimo u kontakt sa njima, nista tu cudnog ni misterioznog nema...
Naslovnica
Posts: 27841
Joined: 20/03/2013 15:38

#34670 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 29/10/2020 12:48
Naslovnica wrote: 29/10/2020 12:45
Mogy87 wrote: 29/10/2020 12:15
Oprosti, ali kako znas da su slabi rezultati kad ni za jednu od vakcina podaci prikupljeni tokom trece faze klinickih ispitivanja nisu objavljeni?

Ono sto je objavljeno je da su tokom prve faze rezultati obecavajuci sto se efikasnosti tice. Jer nama ne treba magicni stapic vec samo nacin da izbjegnemo tesku klinicku sliku. To moze biti i lijek.
Na rjesavanju problema rade najveci svjetski umovi na nacin nevidjen do sada. Ja iskreno vjerujem da cemo mu dohakati.
Ako nisi citao Splinterov dokument koji je postavljao (prvi, ne ovaj koji je komparacija s gripom) procitaj. Neke ce ti stvari biti jasnije.
Na osnovu ovoga što si postala i na osnovu tvojih riječi.
Pazi, ovo nece biti najefikasnija vakcina na svijetu, to je sigurno zbog samih karakteristika bolesti. Mislim da je FDA stavila prag na 50%.
Ali kako i sama kažeš, vidjećemo šta će biti narednih mjeseci. :thumbup:
Ali mi ne moramo “istrijebiti” COVID. Dovoljno je imati oruzje koje ce ublaziti klinicku sliku.
Samo za zapisnik, 80% oboljelih već je u situaciji da ima blažu kliničku sliku i to bez ikakve vakcine.
Poenta je na onih 20%.
Nisam ja neko ko je stručnjak (isto kao što nisi ni ti), ali mislim da bi poenta trebala biti na pronalaženju tačnog razloga zašto neko pregura infekciju bez da zna da je ima, a zašto neko ko je, naočigled u top formi, krahira i umre.
Na tome se i radi, nakon početnih grešaka terapije su prilagođene i mnogi životi su spašeni.
Obzirom da je zvanična brojka trenutno 45 miliona registrovanih, (za pretpostaviti je da je taj broj višestruko veći), pokušavam da gajim neki optimizam da će nakon ovog trećeg vala epidemija da krene silaznom putanjom i da nećemo imati više ovakvih drastičnih porasta oboljelih.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34671 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 29/10/2020 13:04
Mogy87 wrote: 29/10/2020 12:48
Naslovnica wrote: 29/10/2020 12:45
Na osnovu ovoga što si postala i na osnovu tvojih riječi.

Ali kako i sama kažeš, vidjećemo šta će biti narednih mjeseci. :thumbup:
Ali mi ne moramo “istrijebiti” COVID. Dovoljno je imati oruzje koje ce ublaziti klinicku sliku.
Samo za zapisnik, 80% oboljelih već je u situaciji da ima blažu kliničku sliku i to bez ikakve vakcine.
Poenta je na onih 20%.
Nisam ja neko ko je stručnjak (isto kao što nisi ni ti), ali mislim da bi poenta trebala biti na pronalaženju tačnog razloga zašto neko pregura infekciju bez da zna da je ima, a zašto neko ko je, naočigled u top formi, krahira i umre.
Na tome se i radi, nakon početnih grešaka terapije su prilagođene i mnogi životi su spašeni.
Obzirom da je zvanična brojka trenutno 45 miliona registrovanih, (za pretpostaviti je da je taj broj višestruko veći), pokušavam da gajim neki optimizam da će nakon ovog trećeg vala epidemija da krene silaznom putanjom i da nećemo imati više ovakvih drastičnih porasta oboljelih.
Sve si u pravu :thumbup:
Samo sto je ljudski imunoloski sistem i genetske predispozicije tema za koju naucnici, jos uvijek, nemaju sve odgovore.
Pa nemamo odgovor ni sta to triggeruje citokinsku oluju kod gripe.
Ja cvrsto vjerujem da ce ova kriza biti prevazidjena upravo zahvaljujuci predanom radu naucnika sirom svijeta. Bila to vakcina ili neka nova terapija nije toliko vazno.
splinter
Posts: 7415
Joined: 08/10/2011 12:28

#34672 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

Pokušat ću da objasnim i to. Koliko uhvatim vremena tolilo pomalo pišem. Al ću pokušati pojasniti oko širenja virusa i asimptomatskih slučajeva u naprednim danima.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#34675 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

- Nije tu bilo neke velike pameti, logike, niti slučajno strategije, ali imali smo čvrsto pod kontrolom širenje zaraze, znali smo koji su bili njihovi kontakti. Sad smo u Hrvatskoj izgubili svaku vrstu kontrole. Ovo praćenje kontakata, stvar je postala potpuno bespredmetna, više nitko ne prati kontakte".

- Došlo je do potpunog raspada sistema! Znali smo tko je zaražen, znali smo tko su kontakti, imali smo cijelu situaciju pod kontrolom.
Samo što ni Hrvatska baš nema dovoljno para za uvođenje lockdowna.
Locked