Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#28976 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

last mohicans wrote: 14/07/2020 19:20
Mogy87 wrote: 14/07/2020 19:04
biglebovski wrote: 14/07/2020 18:58 Ekonomski sam teško da iko može. Iskreno, koliko ih napadate, ne bi me začudilo da im i sankcije nekakve nametnu ostale države što karantine i lockdown-e onakve udariše i isprepadaše stanovništvo da bi dobili šta? Očigledno da nemaju najviše umrlih ni po kom parametru i izgleda da je jedini problem što se nisu priklonili jednoumlju koje trenutno vlada i koje propagiraju veliki naučnici Bill Gates, Anthony Fauci i Haylegebreselasije uz svesrdnu podršku perjanica slobodnog novinarstva oličenih u CNN-u, The New York Times-u i Guardian-u.

Ukupno mrtvih Populacija (mil) Umrli na milion stanovnika
Belgium 9,787 11.42 856.85
United Kingdom 44,830 6.49 674.25
Spain 28,406 46.72 607.96
Italy 34,967 60.43 578.62
Sweden 5,536 10.18 543.64
France 29,945 66.99 447.03
USA 135,435 327.17 413.96
Ireland 1,746 4.85 359.74
Netherlands 6,137 17.23 356.16
A vidi sad ovo:
Danska 105
Norveska 47
Finska 59
Island 29
Svedska 544
Smrti na milion ljudi. Nemoj kruske i jabuke. Poredis zemlje sa slicnim mentalitetom i nacinom ponasanja, uslovima zivota i slicno. Neces Svedsku sa Spanijom ili Italijom porediti. Vidis sad kako lose stoje?
Ali zasto ne spomenuti Belgiju gdje je broj umrlih 844 na 1 milion, Francusku 460 i Holandiju recimo sa 348. A sve ove zemlje su išle u strozije mjere i lockdown.
Zbog mentaliteta. Nabrojane zemlje jednostavno kulturoloski nisu ni blizu Svedskoj. Francuzi, Holandjani i Belgijanci mnogo vise vole da se druze. Zato se Svedska moze porediti iskljucivo sa Skandinavskim zemljama jer se gradjani ponasaju slicno.

"Iduća stvar koju treba razumjeti o Šveđanima jest da, prema podacima World Values Surveya, oni iskazuju jedinstvenu kombinaciju povjerenja u javne institucije i ekstremni individualizam. To je važno zapamtiti, jer značajno određuje njihov epidemiološki kontekst.
Kao posljedica svog sustava vrijednosti, Šveđani imaju iznimno visok udio kućanstava u kojima živi samo jedna osoba, čak oko 40%. Uz pridodanu, već postojeću kulturološku distancu među ljudima, to je značilo da je velik dio Švedskog naroda već bio u određenoj vrsti karantene. Vlada ih je dodatno pozvala na oprez i sugerirala održavanje udaljenosti. Stanovništvo Švedske ima i jednu od najviših razina osobne higijene u svijetu. Dakle, u Švedskoj se virusu nije bilo lako širiti. U drugim zemljama EU, većina slučajeva širenja virusa događala se u zatvorenim prostorima i unutar obitelji. Tu je Švedska bila u velikoj prednosti.

Nadalje, Švedska je poznata i po svojim programima useljavanja visokoobrazovanog kadra iz svih zemalja svijeta, kako bi uravnotežila svoje tržište radne snage. Zbog toga danas čak četvrtinu stanovništva Švedske čine relativno mladi useljenici, koji najčešće žive u velikim gradovima. Oni su tamo postali neka vrsta "tampon-zone" za virus, jer među njima ni brzo širenje zaraze nije dovodilo do značajnijeg broja umrlih.

Zbog te tri okolnosti - kulture distanciranosti, velikog broja samaca u kućanstvima i velikog udjela mladih i zdravih ljudi u gradovima - Švedska je imala znatno povoljniji epidemiološki kontekst, posebno u odnosu na države južne Europe."
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#28977 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tambure »

Svedjani mutavi brat bratu nece dobro jutro da kaze ... jebo taj civilizacijski iskorak
last mohicans
Posts: 11705
Joined: 09/08/2012 23:19

#28978 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

Mogy87 wrote: 14/07/2020 19:24
last mohicans wrote: 14/07/2020 19:20
Mogy87 wrote: 14/07/2020 19:04
A vidi sad ovo:
Danska 105
Norveska 47
Finska 59
Island 29
Svedska 544
Smrti na milion ljudi. Nemoj kruske i jabuke. Poredis zemlje sa slicnim mentalitetom i nacinom ponasanja, uslovima zivota i slicno. Neces Svedsku sa Spanijom ili Italijom porediti. Vidis sad kako lose stoje?
Ali zasto ne spomenuti Belgiju gdje je broj umrlih 844 na 1 milion, Francusku 460 i Holandiju recimo sa 348. A sve ove zemlje su išle u strozije mjere i lockdown.
Zbog mentaliteta. Nabrojane zemlje jednostavno kulturoloski nisu ni blizu Svedskoj. Francuzi, Holandjani i Belgijanci mnogo vise vole da se druze. Zato se Svedska moze porediti iskljucivo sa Skandinavskim zemljama jer se gradjani ponasaju slicno.

"Iduća stvar koju treba razumjeti o Šveđanima jest da, prema podacima World Values Surveya, oni iskazuju jedinstvenu kombinaciju povjerenja u javne institucije i ekstremni individualizam. To je važno zapamtiti, jer značajno određuje njihov epidemiološki kontekst.
Kao posljedica svog sustava vrijednosti, Šveđani imaju iznimno visok udio kućanstava u kojima živi samo jedna osoba, čak oko 40%. Uz pridodanu, već postojeću kulturološku distancu među ljudima, to je značilo da je velik dio Švedskog naroda već bio u određenoj vrsti karantene. Vlada ih je dodatno pozvala na oprez i sugerirala održavanje udaljenosti. Stanovništvo Švedske ima i jednu od najviših razina osobne higijene u svijetu. Dakle, u Švedskoj se virusu nije bilo lako širiti. U drugim zemljama EU, većina slučajeva širenja virusa događala se u zatvorenim prostorima i unutar obitelji. Tu je Švedska bila u velikoj prednosti.

Nadalje, Švedska je poznata i po svojim programima useljavanja visokoobrazovanog kadra iz svih zemalja svijeta, kako bi uravnotežila svoje tržište radne snage. Zbog toga danas čak četvrtinu stanovništva Švedske čine relativno mladi useljenici, koji najčešće žive u velikim gradovima. Oni su tamo postali neka vrsta "tampon-zone" za virus, jer među njima ni brzo širenje zaraze nije dovodilo do značajnijeg broja umrlih.

Zbog te tri okolnosti - kulture distanciranosti, velikog broja samaca u kućanstvima i velikog udjela mladih i zdravih ljudi u gradovima - Švedska je imala znatno povoljniji epidemiološki kontekst, posebno u odnosu na države južne Europe."
Ne slazem se. Brojevi su egzaktni i nepobitni u ovim zemljama. Po tvojoj analogiji i dedukciji Swedi ne treba da imaju vise od 100 mrtvih na milon, jer su asocijalna bica, imaju dosta samaca ili im je druzenje potpuno strano. To je jedina zemlja na svijetu koja ja postupila kako jeste, GB je probala i odustali su od tog modela. Po parametrima i dijagramima stručnjaka, trebali bi da imaju hiljade umrlih, jer faktički nisu imali nikakve mjere, osim zabrane okupljanja od 50 tak osoba, ako se varam, a ni te preporuke nisu baš tako slijepo slijeđene kad se sjetim slika svedskih parkova, kafana i izletišta u martu i aprilu. Socijalne i kulturoloske razlike ili običaji igraju neku ulogu, ali nikako presudnu. Evo, moj lični primjer je da volim konekciju i interakciju s ljudima, sveo sam tu naviku na minimalnu mjeru. Malo radi sebe, vise radi drugih i roditelja. S najboljim jaranom sam se par puta vidio, nasamo, od pocetka epidemije. Suprugu mu nikako nisam vidio..Zena je isprepadana, ni sa kim se ne viđa, radi od kuce, ima samo stariju majku hroničnog bolesnika, ja to postujem. Njen izbor, valjda se budemo druzili ako se pojavi vakcina i ako se vakciniše ili preboli prije toga. Ne viđam se s njom, postujem svačiji izbor. U svim zemljama ima neodgovornih pojedinaca, ali se ne moze generalizovati. Komsije hladno optuzise nas za unos virusa, a ne Adria Tour, Hrvate iz BiH, izbore, Srbijance kod kojih je situacija gora uz tek uvedenu mjeru nošenja maski u zatvorenom prostoru, a kod nas se uglavnom postuje sve vrijeme.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#28979 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

last mohicans wrote: 14/07/2020 19:47
Mogy87 wrote: 14/07/2020 19:24
last mohicans wrote: 14/07/2020 19:20
Ali zasto ne spomenuti Belgiju gdje je broj umrlih 844 na 1 milion, Francusku 460 i Holandiju recimo sa 348. A sve ove zemlje su išle u strozije mjere i lockdown.
Zbog mentaliteta. Nabrojane zemlje jednostavno kulturoloski nisu ni blizu Svedskoj. Francuzi, Holandjani i Belgijanci mnogo vise vole da se druze. Zato se Svedska moze porediti iskljucivo sa Skandinavskim zemljama jer se gradjani ponasaju slicno.

"Iduća stvar koju treba razumjeti o Šveđanima jest da, prema podacima World Values Surveya, oni iskazuju jedinstvenu kombinaciju povjerenja u javne institucije i ekstremni individualizam. To je važno zapamtiti, jer značajno određuje njihov epidemiološki kontekst.
Kao posljedica svog sustava vrijednosti, Šveđani imaju iznimno visok udio kućanstava u kojima živi samo jedna osoba, čak oko 40%. Uz pridodanu, već postojeću kulturološku distancu među ljudima, to je značilo da je velik dio Švedskog naroda već bio u određenoj vrsti karantene. Vlada ih je dodatno pozvala na oprez i sugerirala održavanje udaljenosti. Stanovništvo Švedske ima i jednu od najviših razina osobne higijene u svijetu. Dakle, u Švedskoj se virusu nije bilo lako širiti. U drugim zemljama EU, većina slučajeva širenja virusa događala se u zatvorenim prostorima i unutar obitelji. Tu je Švedska bila u velikoj prednosti.

Nadalje, Švedska je poznata i po svojim programima useljavanja visokoobrazovanog kadra iz svih zemalja svijeta, kako bi uravnotežila svoje tržište radne snage. Zbog toga danas čak četvrtinu stanovništva Švedske čine relativno mladi useljenici, koji najčešće žive u velikim gradovima. Oni su tamo postali neka vrsta "tampon-zone" za virus, jer među njima ni brzo širenje zaraze nije dovodilo do značajnijeg broja umrlih.

Zbog te tri okolnosti - kulture distanciranosti, velikog broja samaca u kućanstvima i velikog udjela mladih i zdravih ljudi u gradovima - Švedska je imala znatno povoljniji epidemiološki kontekst, posebno u odnosu na države južne Europe."
Ne slazem se. Brojevi su egzaktni i nepobitni u ovim zemljama. Po tvojoj analogiji i dedukciji Swedi ne treba da imaju vise od 100 mrtvih na milon, jer su asocijalna bica, imaju dosta samaca ili im je druzenje potpuno strano. To je jedina zemlja na svijetu koja ja postupila kako jeste, GB je probala i odustali su od tog modela. Po parametrima i dijagramima stručnjaka, trebali bi da imaju hiljade umrlih, jer faktički nisu imali nikakve mjere, osim preporuka koje nisu baš tako slijepo slijeđene kad se sjetim slika svedskih parkova, kafana i izletišta u martu i aprilu. Socijalne i kulturoloske razlike ili običaji igraju neku ulogu, ali nikako presudnu. Evo, moj lični primjer je da volim konekciju i interakciju s ljudima, sveo sam tu naviki na minimalnu mjeru. Malo radi sebe, vise radi drugih i roditelja. S najboljim jaranom sam se par puta vidio, nasamo, od pocetka epidemije. Suprugu mu nikako nisam vidio..Zena je isprepadana, ni sa kim se ne viđa, radi od kuce, ima samo stariju majku hrioničnog bolesnika, ja to postujem. Njen izbor, valjda se budemo druzila ako se pojavi vakcina i ako se vakciniše ili preboli prije toga. Ne viđam se s njom, postujem svačiji izbor. U svim zemljama ima nepdgovornih pojedinaca, ali se ne moze genralizovati. Komsije hlladno optuzise nas za unos virusa, a ne Adria Tour, Hrvate iz BiH, Srbijance kod kojih je situacija gora, tek uveli mjeru nošenja maski u zatvorenom prostoru, a kod nas se uglavnom postuje sve vrijeme.
Ovo sto sam ti postavila pod navodnicima su razlozi koje je naveo vodeci svjetski epidemiolog. On misli da upravo ti faktori igraju kljucnu ulogu. "Epidemiologija je bar 50% psihologija. Jer na kraju nije bitno kako se ponasa virus vec je bitno kako se ponasa covjek." Oni jesu bili u svojevrsnom karantinu jer im je to stil zivota. Jako puno samaca, puno stranaca koji nemaju rodbinske ni prijateljske veze jer mnogo rade. Ali gdje je tu posao, skole i vrtici koji su radili sve vrijeme. Imam prijateljicu u Danskoj. Takodjer su im ukinute mjere, sve radi, a broj slucajeva minimalan. Jednostavno mentalitet.
Ako te nekad bude zanimalo toplo ti preporucujem djela Henrika Ibsena. Mnoge stvari bi ti bile jasnije.
breba
Posts: 1696
Joined: 19/01/2005 04:37

#28980 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by breba »

Mogy87 wrote: 14/07/2020 19:57
last mohicans wrote: 14/07/2020 19:47
Mogy87 wrote: 14/07/2020 19:24
Zbog mentaliteta. Nabrojane zemlje jednostavno kulturoloski nisu ni blizu Svedskoj. Francuzi, Holandjani i Belgijanci mnogo vise vole da se druze. Zato se Svedska moze porediti iskljucivo sa Skandinavskim zemljama jer se gradjani ponasaju slicno.

"Iduća stvar koju treba razumjeti o Šveđanima jest da, prema podacima World Values Surveya, oni iskazuju jedinstvenu kombinaciju povjerenja u javne institucije i ekstremni individualizam. To je važno zapamtiti, jer značajno određuje njihov epidemiološki kontekst.
Kao posljedica svog sustava vrijednosti, Šveđani imaju iznimno visok udio kućanstava u kojima živi samo jedna osoba, čak oko 40%. Uz pridodanu, već postojeću kulturološku distancu među ljudima, to je značilo da je velik dio Švedskog naroda već bio u određenoj vrsti karantene. Vlada ih je dodatno pozvala na oprez i sugerirala održavanje udaljenosti. Stanovništvo Švedske ima i jednu od najviših razina osobne higijene u svijetu. Dakle, u Švedskoj se virusu nije bilo lako širiti. U drugim zemljama EU, većina slučajeva širenja virusa događala se u zatvorenim prostorima i unutar obitelji. Tu je Švedska bila u velikoj prednosti.

Nadalje, Švedska je poznata i po svojim programima useljavanja visokoobrazovanog kadra iz svih zemalja svijeta, kako bi uravnotežila svoje tržište radne snage. Zbog toga danas čak četvrtinu stanovništva Švedske čine relativno mladi useljenici, koji najčešće žive u velikim gradovima. Oni su tamo postali neka vrsta "tampon-zone" za virus, jer među njima ni brzo širenje zaraze nije dovodilo do značajnijeg broja umrlih.

Zbog te tri okolnosti - kulture distanciranosti, velikog broja samaca u kućanstvima i velikog udjela mladih i zdravih ljudi u gradovima - Švedska je imala znatno povoljniji epidemiološki kontekst, posebno u odnosu na države južne Europe."
Ne slazem se. Brojevi su egzaktni i nepobitni u ovim zemljama. Po tvojoj analogiji i dedukciji Swedi ne treba da imaju vise od 100 mrtvih na milon, jer su asocijalna bica, imaju dosta samaca ili im je druzenje potpuno strano. To je jedina zemlja na svijetu koja ja postupila kako jeste, GB je probala i odustali su od tog modela. Po parametrima i dijagramima stručnjaka, trebali bi da imaju hiljade umrlih, jer faktički nisu imali nikakve mjere, osim preporuka koje nisu baš tako slijepo slijeđene kad se sjetim slika svedskih parkova, kafana i izletišta u martu i aprilu. Socijalne i kulturoloske razlike ili običaji igraju neku ulogu, ali nikako presudnu. Evo, moj lični primjer je da volim konekciju i interakciju s ljudima, sveo sam tu naviki na minimalnu mjeru. Malo radi sebe, vise radi drugih i roditelja. S najboljim jaranom sam se par puta vidio, nasamo, od pocetka epidemije. Suprugu mu nikako nisam vidio..Zena je isprepadana, ni sa kim se ne viđa, radi od kuce, ima samo stariju majku hrioničnog bolesnika, ja to postujem. Njen izbor, valjda se budemo druzila ako se pojavi vakcina i ako se vakciniše ili preboli prije toga. Ne viđam se s njom, postujem svačiji izbor. U svim zemljama ima nepdgovornih pojedinaca, ali se ne moze genralizovati. Komsije hlladno optuzise nas za unos virusa, a ne Adria Tour, Hrvate iz BiH, Srbijance kod kojih je situacija gora, tek uveli mjeru nošenja maski u zatvorenom prostoru, a kod nas se uglavnom postuje sve vrijeme.
Ovo sto sam ti postavila pod navodnicima su razlozi koje je naveo vodeci svjetski epidemiolog. On misli da upravo ti faktori igraju kljucnu ulogu. "Epidemiologija je bar 50% psihologija. Jer na kraju nije bitno kako se ponasa virus vec je bitno kako se ponasa covjek." Oni jesu bili u svojevrsnom karantinu jer im je to stil zivota. Jako puno samaca, puno stranaca koji nemaju rodbinske ni prijateljske veze jer mnogo rade. Ali gdje je tu posao, skole i vrtici koji su radili sve vrijeme. Imam prijateljicu u Danskoj. Takodjer su im ukinute mjere, sve radi, a broj slucajeva minimalan. Jednostavno mentalitet.
Ako te nekad bude zanimalo toplo ti preporucujem djela Henrika Ibsena. Mnoge stvari bi ti bile jasnije.
Ovo mojih "Sveda" sto znam potvrdjuju to pravilo. Iako rade svo vrijeme i djeca idu u skolu, odlaske u restorane i kafice su totalno ukinuli sami sebi. Kao i druzenje po kucama. Spartaju sa drustvom po prirodi i rostiljaju napolju. Ne putuju okolo po svedskoj i evropi kao ranije.
Kucne posjete roditeljima koji zive odvojeno su sveli na minimum i uglavnom se posjecuju u basti.
U prodavnice idu u vece nabavke i ne u setkanje i obilazak radnji.
I tako i vecina drugih sto njihovih prijatelja sveda sto nasih kako oni kazu. Pa ako lazu oni lazem i ja.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#28981 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

breba wrote: 14/07/2020 20:18
Mogy87 wrote: 14/07/2020 19:57
last mohicans wrote: 14/07/2020 19:47

Ne slazem se. Brojevi su egzaktni i nepobitni u ovim zemljama. Po tvojoj analogiji i dedukciji Swedi ne treba da imaju vise od 100 mrtvih na milon, jer su asocijalna bica, imaju dosta samaca ili im je druzenje potpuno strano. To je jedina zemlja na svijetu koja ja postupila kako jeste, GB je probala i odustali su od tog modela. Po parametrima i dijagramima stručnjaka, trebali bi da imaju hiljade umrlih, jer faktički nisu imali nikakve mjere, osim preporuka koje nisu baš tako slijepo slijeđene kad se sjetim slika svedskih parkova, kafana i izletišta u martu i aprilu. Socijalne i kulturoloske razlike ili običaji igraju neku ulogu, ali nikako presudnu. Evo, moj lični primjer je da volim konekciju i interakciju s ljudima, sveo sam tu naviki na minimalnu mjeru. Malo radi sebe, vise radi drugih i roditelja. S najboljim jaranom sam se par puta vidio, nasamo, od pocetka epidemije. Suprugu mu nikako nisam vidio..Zena je isprepadana, ni sa kim se ne viđa, radi od kuce, ima samo stariju majku hrioničnog bolesnika, ja to postujem. Njen izbor, valjda se budemo druzila ako se pojavi vakcina i ako se vakciniše ili preboli prije toga. Ne viđam se s njom, postujem svačiji izbor. U svim zemljama ima nepdgovornih pojedinaca, ali se ne moze genralizovati. Komsije hlladno optuzise nas za unos virusa, a ne Adria Tour, Hrvate iz BiH, Srbijance kod kojih je situacija gora, tek uveli mjeru nošenja maski u zatvorenom prostoru, a kod nas se uglavnom postuje sve vrijeme.
Ovo sto sam ti postavila pod navodnicima su razlozi koje je naveo vodeci svjetski epidemiolog. On misli da upravo ti faktori igraju kljucnu ulogu. "Epidemiologija je bar 50% psihologija. Jer na kraju nije bitno kako se ponasa virus vec je bitno kako se ponasa covjek." Oni jesu bili u svojevrsnom karantinu jer im je to stil zivota. Jako puno samaca, puno stranaca koji nemaju rodbinske ni prijateljske veze jer mnogo rade. Ali gdje je tu posao, skole i vrtici koji su radili sve vrijeme. Imam prijateljicu u Danskoj. Takodjer su im ukinute mjere, sve radi, a broj slucajeva minimalan. Jednostavno mentalitet.
Ako te nekad bude zanimalo toplo ti preporucujem djela Henrika Ibsena. Mnoge stvari bi ti bile jasnije.
Ovo mojih "Sveda" sto znam potvrdjuju to pravilo. Iako rade svo vrijeme i djeca idu u skolu, odlaske u restorane i kafice su totalno ukinuli sami sebi. Kao i druzenje po kucama. Spartaju sa drustvom po prirodi i rostiljaju napolju. Ne putuju okolo po svedskoj i evropi kao ranije.
Kucne posjete roditeljima koji zive odvojeno su sveli na minimum i uglavnom se posjecuju u basti.
U prodavnice idu u vece nabavke i ne u setkanje i obilazak radnji.
I tako i vecina drugih sto njihovih prijatelja sveda sto nasih kako oni kazu. Pa ako lazu oni lazem i ja.
Kod nas je sve suprotno:
Veliki procenat zajednickih domacinstava
Zemlja staraca
Jako smo drustveni i srdacni
Drzava nije u stanju prebrojati slucajeve bez greske, a kamoli da se dnevno obracaju narodu i jacaju povjerenje.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28983 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Bloo »

Nocna mora Sveda
Image
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#28984 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Utvrdili ste da imamo preduslove da najvise nastradamo. Tvrdite to od pocetka. Utvrdili ste da trenutno imamo najgori oblik svedskog modela.. Nema restrikcija, niko se nigdje ne pridrazva mjera, totalna smo suprotnost od sveda, cmacemo se i kad treba i kad ne treba, duzimo se i obilazimo, kako u kucnim varijantama, tako i u ugostiteljskim objektima. Zdravstveni sistem ne testira kako treba i ne prati one koji su u samoizolacijama. Nemamo pojma koliko je klastera. Dolazila i dolazi dijaspora iz raznih dijelova evrope i donijela ko zna koliko sojeva virusa. U zadnjih dvadesetak dana imamo cca 3000 novozarazenih i to ovih zvanicnih. Koliko je stvarni broj novozarazenih ptice znaju. Po vasoj prezentaciji mi imamo najgori moguci scenario koji se moze zamisliti? Tesko da moze gore?

Slozicemo se da je sada situacija daleko od neke koja se moze porediti sa italijanskim ili slicnim scenarijima. Mozemo li se usaglasiti da ce narednih mjesec dana ponuditi mnoge odgovore iz prve ruke bar kada je famozno pucanje zdravstvenog sistema u pitanju? Prvenstveno zbog zastite zdravstvenih sistema su se uvodile restriktivne mjere sirom svijeta.
Last edited by laik1981 on 14/07/2020 20:54, edited 1 time in total.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#28985 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Al ce biti trkanja u narednim danima :lol:
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#28986 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Diwan »

U vezi ovih smješnih eksperimenata kojima se na sve načine pokušava dokazati kako su maske nezaobilazno rješenje protiv kurtone. Jel' to onaj video od 10 sekundi :lol:

Uzgred, jako je primjetno nastojanje da se ljudi slome po svaku cijenu da nose biljeg ropstva, pa svakodnevno vidimo gomilu 'dokaza' o svrhishodnosti nošenja maski, putem brojnih medija i savjeta 'stručnjaka.'

Image
Malo o maskama i znanosti.

Nekidan su dr Rudan na RTLu, a dr Đikić na HRTu rasplakali naciju znanstveno nadahnutim nastupima o Covid-19. Prvi je govorio o važnosti nošenja krabulja, a drugi o nepogrešivoj znanosti.

Zajedno ćemo proći kroz „ultimativni pokus“ kojim je jedan nadobudni znanstvenik „začepio usta svima“ koji govore protiv maski. A dokazao je suprotno! Maske jesu opasne a znanstvenicima (sve češće) nedostaje pameti.

Što je on napravio. U mikrobiološki kontroliranim uvjetima postavio je niz bakterijskih hranilišta (posudice s agarom) na različitim udaljenostima i NAKAŠLJAO se ili s maskom ili bez nje. Kašljanjem bez maske, broj kolonija na hranilištima smanjivao se udaljenošću. S maskom nisu ni izrasle.
Isto je ponovio DISANJEM iznad hranilišta Ako je to činio bez maske, poraslo je mnoštvo kolonija, a s maskom značajno manje. Zaključio je da ima neoboriv dokaz kako maske štite od virusa.

Tako zaključuje 90% znanstvenika, stereotipnih proizvođača „sirovih“ podataka. Potvrdio je što znamo i bez pokusa. Prvo, „dokazao“ je postojanje „fiziološke“ bakterijske flore u ustima. Drugo, posredno je dokazao da maske preko usta postaju hranilišta za bakterije. Virusi se ovako ne mogu dokazati. Virusima za biološki pokus morate ponuditi posudice sa namnoženim stanicama (uz neki antibiotik da spriječi bakterijsku infekciju), a ne posudice s hranjivim agarom. Također, virusi NEĆE poput bakterija stvoriti kolonije, pune krugove. "Stvoriti" će prazne krugove jer će razoriti stanice! Neka pokuša tako. Držim mu iskreno držim fige!

Probavni trakt počinje ustima, mikrobiom sadrži i nekoliko kilograma „dobrih“ bakterija. Ako se „flora“ poremeti, „dobre“ bakterije valja nadoknaditi iz zdravstvenih razloga npr. probioticima. Kontrolirana „flora“ počinje u ustima. Kada izdisanjem dođe na hranilište, bakterije će se NEKONTROLIRANO namnožiti i stvoriti vidljive kolonije. Kada preko usta stavimo masku, s unutrašnje strane dužim nošenjem formirati će se hranilište koje će dobivati i potrebnu vlagu (u izdahnutom zraku vlaga je 100%!) i dotok organskih čestica.

Na vlažnu i hranjivu podlogu prihvatiti će se bakterije, tu se zadržati i razmnožiti. Udisanjem preko maske, ove bakterije vraćati će se natrag u PLUĆA gdje prirodno ne bi smjele biti. Stalno reinficiranje zbog maski stvoriti će probleme i zdravima, a kamoli onima „načetim“ bezazlenim virusom prehlade. Npr. korona virusom! Primjerice, ako zbog upalnog procesa na punjenom zubu u krvotok duže vrijeme ulazi „flora“ iz usne šupljine, npr. Streptoccocus salivarius, možete oboliti od npr. smrtonosnog endokarditisa. Ako uđe u virozna pluća, zbog maske možete „zaraditi“ bakterijsku upalu. I baš to (!) je razlog što se preventivno, „na pamet“, uzimanje azitromicina pokazalo uspješnim u sprječavanju i „liječenju“ Covid-19! Iako antibiotikom nismo napali virus, nego bakterije!

Sutra idem na ljetovanje. Neka dr Đikić, dr Rudan, dr Markotić, dr Beroš, dr Božinović, dr RTL, dr Nova, dr HRT i ostali kovid-borci malo predahnu.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4799
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#28987 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by duh_sa_sjekirom »

Sve je ovo jedna velika laž i izmišljotina!
Onaj pakaš Gejc baš se namjerio da čipuje bosansku sirotinju...Neki bosančeros mu se izgleda gadno zamjerio. Da mu nije zenu tarabio, gluho i daleko bilo?
:D
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#28988 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Diwan wrote: 14/07/2020 21:27 U vezi ovih smješnih eksperimenata kojima se na sve načine pokušava dokazati kako su maske nezaobilazno rješenje protiv kurtone. Jel' to onaj video od 10 sekundi :lol:

Uzgred, jako je primjetno nastojanje da se ljudi slome po svaku cijenu da nose biljeg ropstva, pa svakodnevno vidimo gomilu 'dokaza' o svrhishodnosti nošenja maski, putem brojnih medija i savjeta 'stručnjaka.'

Image
Malo o maskama i znanosti.

Nekidan su dr Rudan na RTLu, a dr Đikić na HRTu rasplakali naciju znanstveno nadahnutim nastupima o Covid-19. Prvi je govorio o važnosti nošenja krabulja, a drugi o nepogrešivoj znanosti.

Zajedno ćemo proći kroz „ultimativni pokus“ kojim je jedan nadobudni znanstvenik „začepio usta svima“ koji govore protiv maski. A dokazao je suprotno! Maske jesu opasne a znanstvenicima (sve češće) nedostaje pameti.

Što je on napravio. U mikrobiološki kontroliranim uvjetima postavio je niz bakterijskih hranilišta (posudice s agarom) na različitim udaljenostima i NAKAŠLJAO se ili s maskom ili bez nje. Kašljanjem bez maske, broj kolonija na hranilištima smanjivao se udaljenošću. S maskom nisu ni izrasle.
Isto je ponovio DISANJEM iznad hranilišta Ako je to činio bez maske, poraslo je mnoštvo kolonija, a s maskom značajno manje. Zaključio je da ima neoboriv dokaz kako maske štite od virusa.

Tako zaključuje 90% znanstvenika, stereotipnih proizvođača „sirovih“ podataka. Potvrdio je što znamo i bez pokusa. Prvo, „dokazao“ je postojanje „fiziološke“ bakterijske flore u ustima. Drugo, posredno je dokazao da maske preko usta postaju hranilišta za bakterije. Virusi se ovako ne mogu dokazati. Virusima za biološki pokus morate ponuditi posudice sa namnoženim stanicama (uz neki antibiotik da spriječi bakterijsku infekciju), a ne posudice s hranjivim agarom. Također, virusi NEĆE poput bakterija stvoriti kolonije, pune krugove. "Stvoriti" će prazne krugove jer će razoriti stanice! Neka pokuša tako. Držim mu iskreno držim fige!

Probavni trakt počinje ustima, mikrobiom sadrži i nekoliko kilograma „dobrih“ bakterija. Ako se „flora“ poremeti, „dobre“ bakterije valja nadoknaditi iz zdravstvenih razloga npr. probioticima. Kontrolirana „flora“ počinje u ustima. Kada izdisanjem dođe na hranilište, bakterije će se NEKONTROLIRANO namnožiti i stvoriti vidljive kolonije. Kada preko usta stavimo masku, s unutrašnje strane dužim nošenjem formirati će se hranilište koje će dobivati i potrebnu vlagu (u izdahnutom zraku vlaga je 100%!) i dotok organskih čestica.

Na vlažnu i hranjivu podlogu prihvatiti će se bakterije, tu se zadržati i razmnožiti. Udisanjem preko maske, ove bakterije vraćati će se natrag u PLUĆA gdje prirodno ne bi smjele biti. Stalno reinficiranje zbog maski stvoriti će probleme i zdravima, a kamoli onima „načetim“ bezazlenim virusom prehlade. Npr. korona virusom! Primjerice, ako zbog upalnog procesa na punjenom zubu u krvotok duže vrijeme ulazi „flora“ iz usne šupljine, npr. Streptoccocus salivarius, možete oboliti od npr. smrtonosnog endokarditisa. Ako uđe u virozna pluća, zbog maske možete „zaraditi“ bakterijsku upalu. I baš to (!) je razlog što se preventivno, „na pamet“, uzimanje azitromicina pokazalo uspješnim u sprječavanju i „liječenju“ Covid-19! Iako antibiotikom nismo napali virus, nego bakterije!

Sutra idem na ljetovanje. Neka dr Đikić, dr Rudan, dr Markotić, dr Beroš, dr Božinović, dr RTL, dr Nova, dr HRT i ostali kovid-borci malo predahnu.
Opet citiras onog sto vidi sestice svuda. Ccc
Image
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#28989 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... i-15008078

Kako je ovo moguće? Prava mozgalica.
Možda je nešto od opreme je bilo kontaminirano. Ili boravak na moru djeluje na virus u smislu produžene inkubacije i kasnije pojave simpatoma.
Al najprije će biti da su se zarazili u toj luci u kojoj su uzimali namirnice, došli u kontakt s nekim s kopna a to prešutjeli u izvještaju. Ne vidim šta drugo može biti.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4799
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#28990 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by duh_sa_sjekirom »

Eto vidiš!
Meni je ovaj Gejc uvijek bio sumLJiv
Siguran sam da mu i ime kompanije ima neko tajno značenje...
Al' ne zna na koga se namjerio, jadna li mu majka...
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#28991 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Stručnjaci se protive? Pomoć nam ne treba, super nam ide?

Trumpova administracija planira angažovati Nacionalnu gardu za izradu podataka o koronavirusu

Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa predložila je da Nacionalna garda pomaže bolnicama u izradi podataka o koronavirusu. Ovaj plan je izazvao reakciju odnosno kritike zdravstvenih stručnjaka.
Cilj je da doprinesu poboljšanju baza podataka o pacijentima koji imaju koronavirus, lijekovima i kapacitetima za liječenje - navedeno je u internim e-mailovima, piše američki dnevni list The Washington Post.

Istaknuto je da će Trump poslati pismo guvernerima saveznih država kojima će tražiti angažovanje Nacionalne garde. Visokorangirani zvaničnici tvrde da će svrha Nacionalne garde biti i ta da se poboljša protok informacija.

Upozorava se da bi evenutalno uključivanje Nacionalne garde po ovom pitanju značilo kršenje postojećih propisa jer je to isključiva odgovornost zdravstvenih institucija. Ideju o angažmanu Nacionalne garde krajem juna je dala koordinatorica Bijele kuće za borbu protiv koronavirusa Deborah Birx, tako bar tvrde zdravstveni zvaničnici koji insistiraju na anonimnosti.

"S obzirom na to da sarađujemo u razvoju baza podataka, zbunjuje nas mogućnost korištenja Nacionalne garde. To nema smisla. Nacionalna garda se može iskoristiti na mnogo produktivniji način", rekao je predsjednik Američke bolničke asocijacije Rick Pollack.

U zvaničnim protokolima za izradu podataka o koronavirusu nije spominjana Nacionalna garda. Ako savezne države pristanu na ovu mogućnost, izradu i objavljivanje podataka morat će koordinirati s Nacionalnom gardom.

S ovom namjerom Trumpove administracije se ne slažu mnogi zdravstveni stručnjaci. Među njima je i Robert P. Charrow koji smatra da bi to bilo kontraproduktivno.

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/trum ... /200714086
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#28992 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

splinter wrote: 14/07/2020 22:02 https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... i-15008078

Kako je ovo moguće? Prava mozgalica.
Možda je nešto od opreme je bilo kontaminirano. Ili boravak na moru djeluje na virus u smislu produžene inkubacije i kasnije pojave simpatoma.
Al najprije će biti da su se zarazili u toj luci u kojoj su uzimali namirnice, došli u kontakt s nekim s kopna a to prešutjeli u izvještaju. Ne vidim šta drugo može biti.
Ja razmisljam o sljedecem:
Opcija 1 testirani su 14 dana prije ulaska na brod, mozda je neko od njih bio lazno negativan, a asimptomatski slucaj
Opcija 2 Znamo jos iz marta za asimptomatski slucaj sa periodom inkubacije od 50 dana. Ova osoba je bila clan porodice pacijenta
Opcija 3 na neki nacin virus je unesen na brod putem kontaminacije
Opcija 4 presutjeli su
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#28993 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Diwan »

Jel se ovo snima neki Sci-fi film u Tuzli :lol: :mrgreen:

Image
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#28994 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ali_G »

Mogy87 wrote: 14/07/2020 22:16
splinter wrote: 14/07/2020 22:02 https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... i-15008078

Kako je ovo moguće? Prava mozgalica.
Možda je nešto od opreme je bilo kontaminirano. Ili boravak na moru djeluje na virus u smislu produžene inkubacije i kasnije pojave simpatoma.
Al najprije će biti da su se zarazili u toj luci u kojoj su uzimali namirnice, došli u kontakt s nekim s kopna a to prešutjeli u izvještaju. Ne vidim šta drugo može biti.
Ja razmisljam o sljedecem:
Opcija 1 testirani su 14 dana prije ulaska na brod, mozda je neko od njih bio lazno negativan, a asimptomatski slucaj
Opcija 2 Znamo jos iz marta za asimptomatski slucaj sa periodom inkubacije od 50 dana. Ova osoba je bila clan porodice pacijenta
Opcija 3 na neki nacin virus je unesen na brod putem kontaminacije
Opcija 4 presutjeli su
Opcija 4 je najizvjesnija. Ljudi lazu, kriju, petljaju...
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#28995 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Diwan »

Sljedeća faza zaglupljivanja:
Nije imala simptome, a i test je bio negativan: Jednom vožnjom u dizalu koronom zarazila 71 osobu
https://dnevnik.hr/vijesti/koronavirus/ ... 12990.html
Zijo77
Posts: 416
Joined: 20/12/2019 16:07

#28996 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Zijo77 »

Baš se fino zabavljam kada povremeno svratim na ovu temu. Vidim da mentalna bolest kod standardnih zagovornika virusne katastrofe traje i traje. Uuuuuu, pratiti na engleskom, njemačkom, francuskom, italijanskom i španjolskom jeziku sve vijesti, izjave i ostalo vezano za koronu, ne može normalan insan nikako. To je duševna bolest koju trajanje korone pogoršava. Uostalom, psihijatri i psiholozi su već ustanovili duševne poremećaje izazvane ovom psihozom.
Psihoza i pormećaja psihe nema kod običnog svijeta koji ustaje, ide na posao, vikendom odlazi u prirodu (tura na vrh Trebevića i nazad), pije kafice u bašatama kafića itd.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#28997 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Zijo77 wrote: 14/07/2020 23:14 Baš se fino zabavljam kada povremeno svratim na ovu temu. Vidim da mentalna bolest kod standardnih zagovornika virusne katastrofe traje i traje. Uuuuuu, pratiti na engleskom, njemačkom, francuskom, italijanskom i španjolskom jeziku sve vijesti, izjave i ostalo vezano za koronu, ne može normalan insan nikako. To je duševna bolest koju trajanje korone pogoršava. Uostalom, psihijatri i psiholozi su već ustanovili duševne poremećaje izazvane ovom psihozom.
Psihoza i pormećaja psihe nema kod običnog svijeta koji ustaje, ide na posao, vikendom odlazi u prirodu (tura na vrh Trebevića i nazad), pije kafice u bašatama kafića itd.
Kompletna BiH boluje od duševnog poremećaja...
breba
Posts: 1696
Joined: 19/01/2005 04:37

#28998 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by breba »

Zijo77 wrote: 14/07/2020 23:14 Baš se fino zabavljam kada povremeno svratim na ovu temu. Vidim da mentalna bolest kod standardnih zagovornika virusne katastrofe traje i traje. Uuuuuu, pratiti na engleskom, njemačkom, francuskom, italijanskom i španjolskom jeziku sve vijesti, izjave i ostalo vezano za koronu, ne može normalan insan nikako. To je duševna bolest koju trajanje korone pogoršava. Uostalom, psihijatri i psiholozi su već ustanovili duševne poremećaje izazvane ovom psihozom.
Psihoza i pormećaja psihe nema kod običnog svijeta koji ustaje, ide na posao, vikendom odlazi u prirodu (tura na vrh Trebevića i nazad), pije kafice u bašatama kafića itd.
Je li ti ides i na discus herniae temu i komentarises onako iz cista mira na nesto sto te se ne tice i nije ti inace na pameti?
Ili samo na koronu svratis? Zasto te ova tema sekira?
Na Trebevic i uzivaj, ne dozvoli da te ova tema privlaci da komentarises. Jaci si ti od toga.
User avatar
xoklix
Posts: 2382
Joined: 16/01/2018 16:07

#28999 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by xoklix »

Upravo saznah da mi je od druga otac preselio :( Inače je bio na respiratoru u Priboju. Prav,zdrab... tako da raja oprezno.
corei3
Posts: 684
Joined: 22/05/2014 09:42

#29000 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by corei3 »

Kako ste počeli pisati unazad 10 dana po forumu, ispade da svi od covida19 umiru, samo crnjačite PREVIŠE. Ne kažem da nije zajebano, ali svaki post, te neko umro, jedva se izvukao, a napočetku je bila većinom priča da malo ko umre, hronični bolesnici i stari.
Niko ne pise koliko je raje sa slabim simptomimima na nogama prebolovalo, dajte malo pozitive.
Jesmo sjeban narod; politika, recesija, korona, joj sad ce i zagadenje zraka.
Locked