Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#17126 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

GAU8 wrote: 03/04/2020 11:00
ćiribiribela wrote: 03/04/2020 10:56 Al kako je virus zanimljivo selektivan. Ubija staro, bolesno i pretilo. (Ne napadajte me!) :mrgreen:

U Njemackoj se i dalje nista ne desava, bolnice prazne (bar kod mene u gradu), poslije 19. Aprila ocekuje se popustanje sa mjerama.
Kod nas se "uvukao" i par domova za starce, a to je vec tuga... racunaju vec na 50% smrtnosti

Krajnje je okrutno, ali vjerovatno mnogi od nas i sami kontaju, ovo je idealna prilika da se rastereti sistem njege starih lica... :roll:
Ma rasteretit ce djavola... Ne znam ta ostatak Njemacke, ali meni zena kaze , lista cekanja duga za njen dom. Znaci, oni koji su zahtjeve podnjeli, cekaju.

Mislim, rasteretit ce se u smislu da ce manje staraca biti...ali posla oko njege ce i dalje isto.biti
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#17127 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

skafiskafsnjak wrote: 03/04/2020 11:03
GAU8 wrote: 03/04/2020 11:00
ćiribiribela wrote: 03/04/2020 10:56 Al kako je virus zanimljivo selektivan. Ubija staro, bolesno i pretilo. (Ne napadajte me!) :mrgreen:

U Njemackoj se i dalje nista ne desava, bolnice prazne (bar kod mene u gradu), poslije 19. Aprila ocekuje se popustanje sa mjerama.
Kod nas se "uvukao" i par domova za starce, a to je vec tuga... racunaju vec na 50% smrtnosti

Krajnje je okrutno, ali vjerovatno mnogi od nas i sami kontaju, ovo je idealna prilika da se rastereti sistem njege starih lica... :roll:
Ma rasteretit ce djavola... Ne znam ta ostatak Njemacke, ali meni zena kaze , lista cekanja duga za njen dom. Znaci, oni koji su zahtjeve podnjeli, cekaju.

Mislim, rasteretit ce se u smislu da ce manje staraca biti...ali posla oko njege ce i dalje isto.biti
Nece im faliti 50000 njegovatelja nego "samo" 10000
golman
Posts: 2684
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#17128 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by golman »

GAU8 wrote: 03/04/2020 11:00
ćiribiribela wrote: 03/04/2020 10:56 Al kako je virus zanimljivo selektivan. Ubija staro, bolesno i pretilo. (Ne napadajte me!) :mrgreen:

U Njemackoj se i dalje nista ne desava, bolnice prazne (bar kod mene u gradu), poslije 19. Aprila ocekuje se popustanje sa mjerama.
Kod nas se "uvukao" i par domova za starce, a to je vec tuga... racunaju vec na 50% smrtnosti

Krajnje je okrutno, ali vjerovatno mnogi od nas i sami kontaju, ovo je idealna prilika da se rastereti sistem njege starih lica... :roll:
Pa Christine Lagarde,dok je jos bila direktorica MMF.a,jos je u septembru prosle godine izjavila da stari ljudi predugo zive i da postoji izvjesni rizik za globalnu ekonomiju.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#17129 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ćiribiribela »

Skoro svaki dom ima listu cekanja, zato je i pflegedienst odlican Business ovdje. Ja sam radila u dva razlicita doma kad sam tek dosla u dojcland, prava higijena koja se sad forsira je tu misaona imenica, a da ne pricam koliko nemaju radnika.

Kod nas i dalje onih istih 6 potvrdjenih slucajeva, i nijedan radnik nije zarazen. Ili fakat radimo dobro, ili nijemci religiozno slusaju Merkel. :mrgreen:

@GAU8 gdje si ti?
User avatar
geralt
Posts: 5200
Joined: 14/09/2017 12:45

#17130 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by geralt »

San Marino je zemlja sa dosad procentualno najvecim brojem smrtnih slucajeva od korone. Od oko 30 000 stanovnika, od korone je dosad umrlo 30 ljudi (oko 0,1% stanovnistva). I dalje prijavljuju nove slucajeve, i zarazene i smrtne, tako da ovaj broj nece biti finalan. :sad:

Mislim da ce se kod njih epidemija zavrsiti za najdalje mjesec dana, i tada ce se na osnovu njihove statistike moci procijeniti sta ceka ostale zemlje.
Last edited by geralt on 03/04/2020 11:13, edited 1 time in total.
User avatar
Djipalo-Junuz
Posts: 45
Joined: 31/03/2020 07:54

#17131 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Djipalo-Junuz »

itekako wrote: 03/04/2020 10:28 iz ugla jednog laika, pocinjem sumnjati da u ovom slucaju Chloroquine pravi vise stete nego koristi. mislim da je daleko veci broj onih koje on indirektno ubije slabeci im imunoloski odgovor na infekciju, nego broj onih koje spasi a koji imaju jak imunoloski odgovor koji ih vodi do citokinske oluje a onda i smrti.
terapije koje ukljucuju antivirusne lijekove npr. Remdesivir, Favipiravir, Lopinavir, Ritonavir, Oseltamivir, Zanamivir, Arbidol i druge slicne lijekove, mi, kao laiku, imaju vise smisla jer su to lijekovi koji djeluju na nacin da sprjecavaju replikaciju virusa u tijelu u razlicitm fazama njegove replikacije a samim tim i olaksavaju borbu imunog sistema sa infekcijom, za razliku od Chloroquina koji umanjuje snagu imunoloskog odgovora sto mi u slucaju Covida-19, kao laiku, izgleda totalno paradoksalno.

naravno, moguce je da u svom apsolutnom neznanju, pricam apsolutne gluposti...
volio bi da cujem misljenje nekog farmaceuta, virologa ili nekog strucnog po ovom pitanju, ukoliko takav ovdje pise....
U tvom postu citokinska oluja zvuci kao nesto negativno i kao prethodnik smrti. Citokinska oluja ili kako se ispravno naziva sindrom oslobadjanja citokina je okvirni plan borbe sa corona virusom.

Usput, u clanku se spominje i akutni respiratorni distres sindrom kao vodeci uzrok smrti u ovoj pandemiji. Cini mi se da sam citao necije postove gdje se pominje upravo ARDS kao vodeca komplikacija pacijenata na respiratoru.

https://www.thelancet.com/journals/lanc ... 0/fulltext
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#17132 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

ćiribiribela wrote: 03/04/2020 11:07 Skoro svaki dom ima listu cekanja, zato je i pflegedienst odlican Business ovdje. Ja sam radila u dva razlicita doma kad sam tek dosla u dojcland, prava higijena koja se sad forsira je tu misaona imenica, a da ne pricam koliko nemaju radnika.

Kod nas i dalje onih istih 6 potvrdjenih slucajeva, i nijedan radnik nije zarazen. Ili fakat radimo dobro, ili nijemci religiozno slusaju Merkel. :mrgreen:

@GAU8 gdje si ti?
Jedna "selendra" sjeverno od Regensburga. Ustvari fin gradic, nije bas selendra.
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#17133 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Pustite WHO, nosite maske kad ste na mjestima gdje ima jos ljudi.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#17134 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ćiribiribela »

Ne kontam sto svi idete u tu Bavarsku 🤷🏻‍♀️
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#17135 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by seoBIH »

asurbanipal wrote: 03/04/2020 10:53 Kod mene su samo dvije opcije. Prva, da se radi o bumerangu kao opomeni čovječanstvu. Dakle, kao i ova tvoja.
Od koga je ova opomena? Voditelja ove simulacije?
asurbanipal wrote: 03/04/2020 10:53 Druga je da se radi o dobro režiranom projektu u kojem će nam na kraju ponuditi "Čarobnjaka iz Oza".
Od koga je ovo režiran projekat? Voditelja simulacije?
asurbanipal wrote: 03/04/2020 10:53 I jedno legitimno pitanje. Šta ako se ovdje ne radi samo o koroni?
Hajmo teorije zavjere, o čemu se još radi? Smanjenje populacije ili nešto drugo?
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#17136 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

ćiribiribela wrote: 03/04/2020 11:15 Ne kontam sto svi idete u tu Bavarsku 🤷🏻‍♀️
(Meni) najljepsa...
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#17138 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Djipalo-Junuz wrote: 03/04/2020 11:23 Image

Eh ovo je diktator!
NEcete moci ni izaci da glasate.... NIKADA... :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#17139 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ćiribiribela »

Kako je ovaj Vucic lud covjek, nevjerovatno. Kaze jucer, parafraziram "napravit cu Twitter account, pa da bar tamo ima jedna osoba sto govori lijepo o meni" :lol: :lol:

#canhebeanycrazier
User avatar
Slo Burner
Posts: 5359
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#17140 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Slo Burner »


ljebe :D
neno968
Posts: 6
Joined: 12/11/2013 08:42

#17141 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by neno968 »

GAU8 wrote: 03/04/2020 10:35
golman wrote: 03/04/2020 10:31
emmir1 wrote: 03/04/2020 10:25 Nešto ne vidim da pominju Australiju

Koliko je kod njih?

Možda fakat toplije vrijeme znači manje širenje virusa.

Davno su imali par stotina zaraženih
Joj naroda kako generalizuje...

pa nije ni u Australiji u svakom gradu ista temperatura..ljudi to je kontinent

uostalom,tamo se zavrsava ljeto i pocinje jesen
Srecom su i jesen i zima kod njih blagi. No svejedno, svaka informacija je vrijedna informacija.
Ako za vrijeme njihove jeseni infekcija uzme maha, a na ljeto kod nas uspori, onda znamo sta nas ceka na jesen... i tako to.
Prvi slucaj je zabiljezen 24 Januara 5 dana prije nego u Italiji.
Zarazenih 5352
Umrlo 29
Oporavljenih 639
Testirano 275,462
I svaki dan opada broj zarazenih

https://covid-19-au.com/?fbclid=IwAR2WF ... EENSzTEMfY
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#17142 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

[/url]
ćiribiribela wrote: 03/04/2020 11:15 Ne kontam sto svi idete u tu Bavarsku 🤷🏻‍♀️
Meni zena prije otisla, pa jbg logicno bilo da i ja. A i posao lakse naci tu.
Svakako nam nije plan ostati... Ali realno, prelijepo je, bar meni.
User avatar
p206
Posts: 7949
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#17143 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by p206 »

Djipalo-Junuz wrote: 03/04/2020 11:23 Image

Eh ovo je diktator!
jeste diktator zavladao je potpuno tamo, ali barem ne daje populističke izjave ko ove naše "demokrate" koje bježe od bilo kakve odgovornosti i samo prebacuju lopticu
User avatar
Djipalo-Junuz
Posts: 45
Joined: 31/03/2020 07:54

#17144 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Djipalo-Junuz »

Slo Burner wrote: 03/04/2020 11:26
ljebe :D
Ima li smo najveci rast u Evropi! :D

#likjeluddaludjinemozebiti
User avatar
p206
Posts: 7949
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#17145 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by p206 »

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/pogl ... /200403049

od 22. februara do danas broj zaraženih u Kini je povećan za samo 4.000.

koga ovi prave budalama
niko me ne može uvijeriti da ne lažu
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7323
Joined: 12/03/2012 18:04

#17146 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

seoBIH wrote: 03/04/2020 11:19
Hajmo teorije zavjere, o čemu se još radi? Smanjenje populacije ili nešto drugo?
Mogul" ja, mogul' ja :D

Ne pricam da vjerujem, nego odgovaram na pitanje.

Postoji nekoliko tvrdnji, jedna kaze da se ocekivala recesija svakako i da je Korona svima dosla ko kec na jedanaest da nastampaju para i operu se za krivicu. Druga tvrdnja kaze probni balon za smanjenje populacije. Treca kaze da je ovo pokusaj izbacivanja kesa i uvodjenje karticnog placanja. Cetvrta kaze vakcinacije i to na nacin da ako nisi vakcinisan neces moci da putujes u buducnosti. Peta tvrdnja kaze da je pustanje 5G mreze uzrok ovoga, jer nije testirana kako treba i da je opasna po ljude.

Eto, pet glavnih teorija :mrgreen:
User avatar
Djipalo-Junuz
Posts: 45
Joined: 31/03/2020 07:54

#17147 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Djipalo-Junuz »

p206 wrote: 03/04/2020 11:28
Djipalo-Junuz wrote: 03/04/2020 11:23 Image

Eh ovo je diktator!
jeste diktator zavladao je potpuno tamo, ali barem ne daje populističke izjave ko ove naše "demokrate" koje bježe od bilo kakve odgovornosti i samo prebacuju lopticu
Sigurno da bjeze, ali bojim se da ce rezultat biti haotican. Na kraju ce zajebati sve Obilice, Milosevice i Obrenovice, Vucic ce biti srpski sin koji je spasio Srbiju od corone! :pisnuo:

Image
User avatar
geralt
Posts: 5200
Joined: 14/09/2017 12:45

#17148 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by geralt »

geralt wrote: 03/04/2020 11:10 San Marino je zemlja sa dosad procentualno najvecim brojem smrtnih slucajeva od korone. Od oko 30 000 stanovnika, od korone je dosad umrlo 30 ljudi (oko 0,1% stanovnistva). I dalje prijavljuju nove slucajeve, i zarazene i smrtne, tako da ovaj broj nece biti finalan. :sad:

Mislim da ce se kod njih epidemija zavrsiti za najdalje mjesec dana, i tada ce se na osnovu njihove statistike moci procijeniti sta ceka ostale zemlje.
Da se nadovezem kad sam jos kod San Marina, a vezano za diskusiju oko broja smrtnih slucajeva od korone u Italiji.

U 2018. su imali smrtnost od 8.8 na 1000 stanovnika (izvor: https://www.indexmundi.com/san_marino/death_rate.html), sto je u prosjeku oko 24 ljudi mjesecno. U martu 2020. su imali 30 umrlih samo od korone, ne racunajuci druge uzroke smrti.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#17149 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ja71 »

dosta je bilo teorija zavjere, hajmo preci na praksu

https://www.klix.ba/scitech/tehnologija ... /200403015
itekako
Posts: 789
Joined: 21/12/2011 11:17

#17150 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by itekako »

Djipalo-Junuz wrote: 03/04/2020 11:11
itekako wrote: 03/04/2020 10:28 iz ugla jednog laika, pocinjem sumnjati da u ovom slucaju Chloroquine pravi vise stete nego koristi. mislim da je daleko veci broj onih koje on indirektno ubije slabeci im imunoloski odgovor na infekciju, nego broj onih koje spasi a koji imaju jak imunoloski odgovor koji ih vodi do citokinske oluje a onda i smrti.
terapije koje ukljucuju antivirusne lijekove npr. Remdesivir, Favipiravir, Lopinavir, Ritonavir, Oseltamivir, Zanamivir, Arbidol i druge slicne lijekove, mi, kao laiku, imaju vise smisla jer su to lijekovi koji djeluju na nacin da sprjecavaju replikaciju virusa u tijelu u razlicitm fazama njegove replikacije a samim tim i olaksavaju borbu imunog sistema sa infekcijom, za razliku od Chloroquina koji umanjuje snagu imunoloskog odgovora sto mi u slucaju Covida-19, kao laiku, izgleda totalno paradoksalno.

naravno, moguce je da u svom apsolutnom neznanju, pricam apsolutne gluposti...
volio bi da cujem misljenje nekog farmaceuta, virologa ili nekog strucnog po ovom pitanju, ukoliko takav ovdje pise....
U tvom postu citokinska oluja zvuci kao nesto negativno i kao prethodnik smrti. Citokinska oluja ili kako se ispravno naziva sindrom oslobadjanja citokina je okvirni plan borbe sa corona virusom.

Usput, u clanku se spominje i akutni respiratorni distres sindrom kao vodeci uzrok smrti u ovoj pandemiji. Cini mi se da sam citao necije postove gdje se pominje upravo ARDS kao vodeca komplikacija pacijenata na respiratoru.

https://www.thelancet.com/journals/lanc ... 0/fulltext
iza pojma "citokin" kriju se proteini koji su pored molekula antitijela najvazniji produkti celija imunog sistema. oni su vazni, dobri, pozitivni....

iza pojma "citokinska oluja" krije se ekstremna produkcija citokina koja vodi prema smrtnom ishodu uz moguce pojave masivnoga plucnog edema, teske bronhopneumonije, alveolarne hemoragije, reaktivne hemofagocitoze i ARDSa.

dakle, problemi se javljaju kada ih nas imuni sistem usljed neadekvatnog i neumjerenog odgovora pocne proizvodi vise nego sto treba a sto se u konacnici pretvara u "citokinsku oluju" i vodi prema losem ishodu.
Locked