Novi Izborni zakon

User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#26 Re: Novi Izborni zakon

Post by Alighieri »

U Mostaru kaže da je kriza, nema izbora toliko godina. Kakva kriza kada se budžet usvaja, u kakvoj to tačno krizi govorimo.

Izborni zakon je isključivo posljednja faza krađe, koji mogu uraditi sve tri stranke, dok je još malo ostalo do novog kredita. Ono, dvoje kradu, hoću i ja.

Hipotetički, hrvati, u prevodu bošnjaci katolici dobiju treći entitet, pa im se lijepo kaže uživajte, mislite li zaista da im ne bi bilo gore nego u rsu??? rs u dugovima, plate nikakve, penzije katastrofalne, putevi loši, školstvo slabo, ma sve je katastrofa, nije da branim Federaciju, ali u ovom trenutku Federacija je Los Angeles za rs.

Ovo su jeftine političke igre, u kojoj se radi na homogenizaciji naroda.

Evo vam primjer, izbori, svi mijenjaju biračke odbore i svoje ljude, recimo manje stranke mijenjaju mjesta sa drugima gdje znaju da neće dobiti glasove. Tako, ispada da Hrvati skoro pa svi izađu na izbore. Demokratije ima kod Bošnjaka, pogledajte broj stranaka i razlike između njih. I tzv multikulti, su 90% glasovi Bošnjaka.

BiH će postati normalna onog trenutka kada postane Republika, kao što je R. Hrvatska i R. Srbija. Što to mi ne bi postali Republika? Zbog tzv rs, što misle da su država neka :lol:
User avatar
Acid25
Posts: 1891
Joined: 04/04/2013 01:48

#27 Re: Novi Izborni zakon

Post by Acid25 »

kozolec wrote:novo rjesenje ili bolje receno prijedlog Izbornog zakona donosi konacnu Kontrolu BiH izbora od strane americkih tzv. NVO. Uvodjenjem "novih tehnologija" ili skeniranje glasackih listica omoguciti ce trenutan uvid jos prije objave konacnog izbornog rezultata. Time se ostavlja dovoljno prostora za "reziju" istih.
predsjednica CIK-a Irena Hadziabdic je pulen i praktikant americkih tzv. NVO (NDI, IRI, IFES), koji guraju tzv. rjesenja i prijedloge Izbornog zakona kao sredstvo "demokratskih" i postenih izbora... Iza nabrojanih tzv.NVO kao npr. NDI i IRI stoji NED ili bolje receno infiltrirana americka obavjestajna agencija poznata po "promociji demokratije" u svijetu.

Michael Barker, New York Times, 2008:
Iako sebe opisuju kao “privatna neprofitna organizacija” posvećena “jačanju demokratskih institucija u svijetu kroz nevladine napore” National Endowment for Democracy (NED) je ustvari ključni instrument imperialističkog rata američke vlade.
Image
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#28 Re: Novi Izborni zakon

Post by hurmasica »

Sila zakon mijenja....zakon je valjao dok su pobjedjivali sad kad postoji opasnost da ce izbore izgubiti postojeca garnitura na vlasti zakon prilagodjava sebi...sta vise reci
Novak20
Posts: 13947
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#29 Re: Novi Izborni zakon

Post by Novak20 »

Prijedlozi OHR.

http://avaz.ba/vijesti/bih/359097/ohr-p ... racije-bih
Ured visokog predstavnika (OHR) pripremio je dva prijedloga rješenja za reformu izbornog zakonodavstva koja su prezentirana bh. političkim strankama, javio je zagrebački Večernji list.

Na sastanku neformalne skupine "Prijatelji BiH" u Evropskom parlamentu, visoki predstavnik Valentin Incko (Inzko) kazao je Večernjakovom dopisniku iz Brisela da se dva OHR-ova prijedloga izmjena izbornog zakonodavstva odnose na izbor delegata u Domu naroda Federacije BiH.
Prvi model bio bi da se uvede nekakav elektorski koledž, izborni kolegij, kao što to ima Amerika na predsjedničkim izborima. U njega bi bili izabrani predstavnici kantona i ondje bi neko tijelo odlučilo kojih 17 ide u Dom naroda FBiH iz svakog konstitutivnog naroda - kazao je Incko.

Drugi model predviđa uvođenje izbornog praga koji bi odredio koliki mora biti postotak birača iz jednog naroda da bi njihov glas birao.

- Može biti jedan ili dva posto ili šest posto, o tome bi se trebalo dogovoriti. Po drugom modelu, kantoni poput Goražda u kojem je samo 20-ak Hrvata, ne bi imali hrvatskog predstavnika u Domu naroda, a to bi se nadomjestilo hrvatskim predstavnikom iz kantona u kojem su Hrvati brojniji, i obrnuto s Bošnjacima - dodao je Incko.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#30 Re: Novi Izborni zakon

Post by horkesh »

Pa eto, prijedlozi k'o prijedlozi. Drago mi je vidjeti da nisu pristali na maksimalističke HDZ-ove zahtjeve glede Predsjedništva i Mostara, a Dom naroda će se nekako riješiti.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#31 Re: Novi Izborni zakon

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Podržavam izmjenu IZ koji će smiriti tenzije i relaksirati odnose unutar F.BiH ali po meni OHR i međunarodna zajednica pravi opasan presedan. Sjetimo se recimo presude Sejdić-Finci koja je donesena prije apelacije Ljubića ali eto OHR se ovaj put zalaže za izmjenu izbornog zakona a ostale presude kao da ih nema. Mislim da se OHR i MZ više angažuju oko IZ nego kada je Dodik raspisivao referendum, kršio ustav ili kada je organozovao paradu za 9 januar.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#32 Re: Novi Izborni zakon

Post by putokaz1 »

Može li neko da mi objasni glasove putem pošte
Kako odakle su oni s obzirom na NESRAZMJER tih glasova po pojedinim općinama
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#33 Re: Novi Izborni zakon

Post by Heller »

Federaciju bi razbio na 30 izbornih jedinica. Iz svake tri predstavnika. Vrlo jednostavno. 7 za ostale u cijeloj federaciji. A ne 673 kandidata.

Nije ni Vojvođanski model loš.
Last edited by Heller on 09/03/2018 17:50, edited 1 time in total.
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#34 Re: Novi Izborni zakon

Post by FreakyStyley »

Katastrofalni prijedlozi OHR-a.
User avatar
Batal
Posts: 137
Joined: 22/11/2012 19:14
Contact:

#35 Re: Novi Izborni zakon

Post by Batal »

Rješenje za izborni zakon je prilično jednostavno pošto su Srbi Hrvati i Bošnjaci jednako konstutivni na cijelom teritoriju BiH u FBiH treba uvesti isto riješenje kao i u RS-u,dakle vijeće naroda i biranje predsjednika i podpredsjednike direktnim glasanjem,ili u RS-u uvesti isti sistem kao i u FBiH-e.Bošnjaci trebaju izači sa tim stavom inače će po sistemu "međunarodnih dušebrižnika"postati najugroženiji narod u svojoj zemlji i samo moći vikati jao dok im komšije zabijaju noževe u leđa.Izbor članova predsjedništva po sistemu jedan član iz RS i dva iz FBiH a da nisu iz istog naroda ili biranje u skupštini.

I čuj mu prijedloga od OHR-a u Goraždu 20 i Hrvata i nema predstavnika u Domu Naroda???Dijelu zakonodavne vlasti u FBiH koji u ovom trenutku odlučuje o svemu u BiH???Ja sam Bošnjak iz mjesta u kojem sam jedini takav(jadan ja :) i hoću da odlučujem u svemu u MOJOJ državi i ti češ mi reći da ne mogu to.Šta sam ja Sejdić ili Finci???? (/%)%%/%(/)(?==()/()=//%%&#%$"#$!%$
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#36 Re: Novi Izborni zakon

Post by kozolec »

Acid25 wrote:
kozolec wrote:novo rjesenje ili bolje receno prijedlog Izbornog zakona donosi konacnu Kontrolu BiH izbora od strane americkih tzv. NVO. Uvodjenjem "novih tehnologija" ili skeniranje glasackih listica omoguciti ce trenutan uvid jos prije objave konacnog izbornog rezultata. Time se ostavlja dovoljno prostora za "reziju" istih.
predsjednica CIK-a Irena Hadziabdic je pulen i praktikant americkih tzv. NVO (NDI, IRI, IFES), koji guraju tzv. rjesenja i prijedloge Izbornog zakona kao sredstvo "demokratskih" i postenih izbora... Iza nabrojanih tzv.NVO kao npr. NDI i IRI stoji NED ili bolje receno infiltrirana americka obavjestajna agencija poznata po "promociji demokratije" u svijetu.

Michael Barker, New York Times, 2008:
Iako sebe opisuju kao “privatna neprofitna organizacija” posvećena “jačanju demokratskih institucija u svijetu kroz nevladine napore” National Endowment for Democracy (NED) je ustvari ključni instrument imperialističkog rata američke vlade.
Image


Pa naravno Acid25....za tebe je moj komentar "teorija zavjere"... imaš svako pravo razmišljati i na takav način.
Povodom ovih trzaja u izmjenama zakona mogu samo dodati da OZAKONIŠE prijedloge o skeniranju glasačkih listića ( a ja evo opet
velim OZAKONIŠE kontrolu nad izborima kako god smiješno zvučalo). Preporuka o novim tehnologijama od strane CIK-a, kao i NVO Pod lupom (pijuna USAID-a i EU) je usvojena, a da ponovimo
da je ta mreža NVO (Pod lupom) sastavljena od drugih NVO, koje su također finansirane na način da artikulišu interese finansijera i ne građana BiH.
Centri civilnih inicijativa (CCI),

Udruženje građana ''Demokratija-Organizovanje-Napredak'' Prijedor (DON Prijedor),

Institut za razvoj mladih i zajednice ''Perpetuum Mobile'' Banja Luka,

Centar za građansku suradnju Livno (CGS Livno),

Inkubator društvenih inovacija "Munja" (Munja Inkubator) i

Forum građana Tuzle (FGT Tuzla).
...a sve ove dušebrižne NVO koje čine tzv. mrežu Pod lupom finansirane su od inostranog faktora...
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#37 Re: Novi Izborni zakon

Post by kozolec »

Irena Hadžiabdić, članica Centralne izborne komisije BiH imenovana je na mandat u trajanju od tri godine u Odbor direktora Međunarodne fondacije za izborne sisteme (IFES) sa sjedištem u Vašingtonu - saopćeno je na današnjoj sjednici CIK-a u Sarajevu.

IFES je međunarodna nevladina organizacija koja radi na promociji i unapređenju izbora i izbornih sistema širom svijeta.
i haj se ne nasmij :lol:
respect pomenutoj osobi, koja unatoč svemu, ne uliva povjerenje...samo da je Washington u pitanju i sve je onda ok. Daj nam zapada i njihovih "demokratskih principa"
User avatar
Acid25
Posts: 1891
Joined: 04/04/2013 01:48

#38 Re: Novi Izborni zakon

Post by Acid25 »

kozolec wrote:

Pa naravno Acid25....za tebe je moj komentar "teorija zavjere"... imaš svako pravo razmišljati i na takav način.
Povodom ovih trzaja u izmjenama zakona mogu samo dodati da OZAKONIŠE prijedloge o skeniranju glasačkih listića ( a ja evo opet
velim OZAKONIŠE kontrolu nad izborima kako god smiješno zvučalo). Preporuka o novim tehnologijama od strane CIK-a, kao i NVO Pod lupom (pijuna USAID-a i EU) je usvojena, a da ponovimo
da je ta mreža NVO (Pod lupom) sastavljena od drugih NVO, koje su također finansirane na način da artikulišu interese finansijera i ne građana BiH.
Da da... Do sad se (kao) nisu krali i štimali izbori.
ALI! Sada dolaze masonci iz Amerike sa high tech skenerima da uz pomoć svojih satelita iz NVO-a štimaju izbore kako im se digne.
Prokleti imperijalisti!

Ma hadj bjež... :lol:
Inkubator društvenih inovacija "Munja" (Munja Inkubator)
:lol: :lol:


Izbori se sada štimaju.
Propaganda, rat, prijetnje, uvrede, blaćenje druge strane, noćni vukovi, iftari, poklon paketi, prazna obećanja, 3 metra novog asfalta...
Ono što se pokrade na dan izbora je sića.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#39 Re: Novi Izborni zakon

Post by kmirsad »

Kontam... inicirati izmjenu izbornog zakona u hitnom postupku... u smislu proglašavanja izlaženja na na izbor zakonskom obavezom. Za neizlazak na izbore propisti neku manju kaznu, 10-20 km koja bi automatski bila poslana svima koji ne izađu na izbore.
Mislim da bi to dosta smanjilo prostor za izborne prevare i krađe.
Uhljebima je to več propisano, samo su kazne mnogo veče,drastične... gubitak posla, smanjenje plate, premještaj na gore radno mjesto, gubitak komisija, NO i UO...
Ne izađeš na izbore, dođe kazna... puni se kasa CIK-u, eto para za opremu za elektronsko brojanje glasova, video nadzore, finansiranje izbora i stranaka....
Ne izađeš na izbore, a ne dođe ti kazna, znaš da su ti ukrali glas...
Ne znam ko bi plačao kazne za umrle što nisu izašli na izbore...
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#40 Re: Novi Izborni zakon

Post by putokaz1 »

Krade se poslije 19.00 zatvaranja Biračkog mjesta
-200 izašli 199 listića,taj jedan može izbaciti stranku iz OV 3,00 pretvara u 2,99%
-200 izašli 100 nevažećih(vrsta ostalo)
-200 izašli svih 200 jedna stranka
-200 izašlih 205 glasova jedna stranka
-200 izašlih 150 na biračkom spisku
-200 izašlih a 50 stanovnika
Ima svakavih scena od:Dopisivanja unutar stranačke liste,preko nestanka listića,do Novih listića.....
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#41 Re: Novi Izborni zakon

Post by kmirsad »

Kontam, koje bi stranke bile protiv ovog zakona a koje za...
Kontam, za koga bi glasala armija onih koji ne izlaze na izbore...
Ko bi hajrovo, a ko zijanio...
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#42 Re: Novi Izborni zakon

Post by putokaz1 »

Ne bi glasali za SDA ni za SDP
ili
-Ostavili prazno
-Išarali
-Izabrali nekog manjeg,ono slučajan izbor
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#43 Re: Novi Izborni zakon

Post by kmirsad »

Ima li još koja stranka za koju ne bi glasali...
Oni što bi glasali, za koga bi glasali...
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#44 Re: Novi Izborni zakon

Post by putokaz1 »

Mladi za NS
Stari za neke ''svoje''
Evo ti primjer za koga će glasati Srđan Puhalo,nit je SNSD niti je SZP...
Veća izlaznost bi dala šansu ''Opoziciji'' da je ima,ali da su te stranke koje se zovu Opozicojom dobre već bi privukle te ne glasače,u Gradu Lukavcu koga god sretneš kaže ''nek smao nije SDA'' dok na selu ''nek samo nisu komunjare'',ali ljude ne privlači ništa
Ko ne glasa ne radi,samo želi vani otić,ko radi pita šefa
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#45 Re: Novi Izborni zakon

Post by kmirsad »

A šta kažeš za zakonski obavezno glasanje i novčano kažnjavanje apstinencije...
Nemoj platiti par mjeseci upravitelju zgrade... opčinski organ ti pošalje prekršajni nalog, kaznu 100 km, u buđet...
može li se takav zakon uopšte donieti... entiteti, distrikt... država, kantoni... kosi li se ta šta i sa ustavom... može li to donijeti CIK...
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#46 Re: Novi Izborni zakon

Post by putokaz1 »

Teško SDA SNSD I HDZ su protiv takvog zakona
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#47 Re: Novi Izborni zakon

Post by kmirsad »

U pravu si njima ne treba takav zakon... oni imaju instrumente d natjeraju svoje glasače na izlazak na izbore... kao i instrumente za drakonsko kažnjavanje neposlušnih...
Mislim da ni kuki takav zakon ne treba...
Šta misliš treba li SDP-u, DF-u, GS-u, NS-u..Ja mislim da je apstinencija neprijatelj br.1 demokratiji...
Ko bi trebao da se bori protiv tog neprijatelja ako neče ovi koje si nabrojao...
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#48 Re: Novi Izborni zakon

Post by putokaz1 »

SDP je cilj da zadrži 8 načelnika
Bajroviću da uđe negdje u parlament vladu
Komšić, neznam ,da opstane ,al niko nezna kako
Kojović je previše dobar za BH politiku
Svi nekako imaju svoje Puteve koji trenutno ne vode na zajednički pravi put
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#49 Re: Novi Izborni zakon

Post by kmirsad »

Hvala putokaz... :-D
Kojović jeste dobar, predobar... ali nije naivan... evo stranka svakim danom sve jača... koračić po koračić... nekome sporo... ali smo sve bliže i bliže... na brzinu se se samo muhe još hvataju...:-D
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#50 Re: Novi Izborni zakon

Post by putokaz1 »

NS pobjeđuje na Forum Klix ali tu je malo raje uglavnom pismene dok su glasači uglavno stariji
Sela ostvare pobjedu
Dobro pamti 13 Maj Lukavac-ODAZIV
Vidjet ćemo stanje
Da li su stvarno promjene u glavama Naroda ili samo Piskaranje po Facebooku
Znaš i sam Tuzla bez Šićkog,Gornje Tuzle,Obodnice,Dobrinje... nema pobjede na izborima
Kod nas u Lukavcu sela su više izražena
Post Reply