Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
BAK-eV
Posts: 1842
Joined: 17/10/2012 18:53

#15626 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by BAK-eV »

seksi_ideje wrote: 11/08/2022 09:53
Pa jesi li procitao sta sam iznad napisao?
Kad je opozicija poslala to OHR-u?
seksi_ideje
Posts: 1075
Joined: 29/07/2022 15:43

#15627 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by seksi_ideje »

BAK-eV wrote: 11/08/2022 10:38
seksi_ideje wrote: 11/08/2022 09:53
Pa jesi li procitao sta sam iznad napisao?
Kad je opozicija poslala to OHR-u?
Sattler je trazio podrsku SDA od NS za njihov prijedlog, jer bez podrske SDA prijedlog nece biti NIGDJE razmatran. Uostalom, OHR ima prijedlog NS vec odavno.
BAK-eV
Posts: 1842
Joined: 17/10/2012 18:53

#15628 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by BAK-eV »

seksi_ideje wrote: 11/08/2022 11:09
Sattler je trazio podrsku SDA od NS za njihov prijedlog, jer bez podrske SDA prijedlog nece biti NIGDJE razmatran. Uostalom, OHR ima prijedlog NS vec odavno.
Aha...
Znaci prvo mora Satler da odobri, pa onda SDA pa onda opozicija smije da to posalje OHR-u ....


Dobra ta opozicija :D
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5524
Joined: 12/10/2014 01:12

#15629 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by skupljac_zeljeza »

Što hadžičko-ilidžanska brigada ne zove da pravimo zelenu transverzalu? Zašto sami bez nas i to sa iranskim dronovima tjeraju Hrvate u more? :mrgreen:

seksi_ideje
Posts: 1075
Joined: 29/07/2022 15:43

#15630 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by seksi_ideje »

BAK-eV wrote: 11/08/2022 11:23
seksi_ideje wrote: 11/08/2022 11:09
Sattler je trazio podrsku SDA od NS za njihov prijedlog, jer bez podrske SDA prijedlog nece biti NIGDJE razmatran. Uostalom, OHR ima prijedlog NS vec odavno.
Aha...
Znaci prvo mora Satler da odobri, pa onda SDA pa onda opozicija smije da to posalje OHR-u ....


Dobra ta opozicija :D
Jeste. Dobra je. Uradili svoj dio zadatka. Napisai detaljan prijedlog kojeg ima i sam OHR. Nesto sto vladajuca stranka nije ucinila. Pune cetiri godine. I onda vladajuca stranka odbije prijedlog dok ima potpisan sa HDZ-om. Zasto bi onda OHR isao van onoga sto je vec dogovoreno? Zasto bi SAD isao protiv toga? Konacno su nesto potpisali kako da rijese izborni zakon.
DonieBrasco
Posts: 15219
Joined: 31/08/2016 16:09

#15631 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DonieBrasco »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/je-li-j ... /220811033

Ustavne sudije za izborni ?

Na kraju ce ovog Cavaru da Šmit proglasi herojem a kazni ove ostale, bice da nije on blokirao nego ovi drugi, evo nagrada izbroni zakon njegovom šefu.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5524
Joined: 12/10/2014 01:12

#15632 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by skupljac_zeljeza »

Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#15633 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Spit_fire »

skupljac_zeljeza wrote: 11/08/2022 12:52
Ma ja bolje sutit i dat im sve
BAK-eV
Posts: 1842
Joined: 17/10/2012 18:53

#15634 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by BAK-eV »

Spit_fire wrote: 11/08/2022 13:21
skupljac_zeljeza wrote: 11/08/2022 12:52
Ma ja bolje sutit i dat im sve

Bosnjaci su nametnuli drugima entitete i njihove granice, kantone i njihove granice, entitetsku policiju, domove naroda, entitetski veto, paritet, katolicke i pravoslavne praznike u opstinama i javnim institucijama, iskljucivo jednonacionalna imena ulica i trgova ...

Veliku nepravdu su nanijeli drugim narodima ovim stvarima.

I vidi nije im to dosta!

Eh sad hoce da glasaju na izborima po slobodnoj volji, a nikoga nisu pitali za dozvolu. :run:

Ma previse je to.
Ima pravo Fatmir! :oops:
User avatar
mk ultra
Posts: 19226
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15635 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mk ultra »

User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#15636 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by tandmand »

skupljac_zeljeza wrote: 11/08/2022 12:52
Ako Bošnjaci ne budu glasali za Komšića, neće ni Borjana Krišto glasati npr. za sporazum Islamske zajednice sa državom BiH, niti za bilo koju odluku koja se tiče zahtjeva Bošnjaka. Neka se niko nikome ne petlja u život.
Samo nek je pošteno: blokada, veto i "ne bi se štel mešat".
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#15637 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by tandmand »

BAK-eV wrote: 11/08/2022 14:08 Bosnjaci su nametnuli drugima entitete i njihove granice, kantone i njihove granice, entitetsku policiju, domove naroda, entitetski veto, paritet, katolicke i pravoslavne praznike u opstinama i javnim institucijama, iskljucivo jednonacionalna imena ulica i trgova ...

Veliku nepravdu su nanijeli drugim narodima ovim stvarima.

I vidi nije im to dosta!

Eh sad hoce da glasaju na izborima po slobodnoj volji, a nikoga nisu pitali za dozvolu. :run:

Ma previse je to.
Ima pravo Fatmir! :oops:
Gdje to ima u svijetu da određena politička funkcija ima ingerencije nad cjelokupnim stanovništvom a da samo dio stanovištva ima pravo da na izborima bira osobu za tu funkciju.

Konkretno, neko bi da stanovništvo samo sa jednog određenog područja Federacije BiH bira osobu za određenu funkciju ALI
ta osoba na toj funkciji bi krojila gače svima u Federaciji. Pa gdje to ima? Samo u zemljama aparthejda, kolonijama, na okupiranim teritorijama.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#15638 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Spit_fire »

Treba poslat jednostavan prijedlog..jes malo rizicno al ne vjerujem da bi se HDZ odlucio za opciju 2.:

1.Posto je vise nacija hajmo posteno svima isto, pa nek svak glasa za sta hoce

2.Ako hocete podjele po etnickoj pripadnosti onda se i vlast dijeli po istoj, ako vas je 10% dobicete 10% vlasti, pa nek covic slobodno napravi spisak prije izbora ko moze glasat za hrvate
User avatar
sinuhe
Posts: 11457
Joined: 03/06/2011 11:33

#15639 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sinuhe »

Pred rat se gurala prica o konstitutivnim narodima non-stop kao progresivna prica. Sada kao nije.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#15640 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

Spit_fire wrote: 11/08/2022 20:35 Treba poslat jednostavan prijedlog..jes malo rizicno al ne vjerujem da bi se HDZ odlucio za opciju 2.:

1.Posto je vise nacija hajmo posteno svima isto, pa nek svak glasa za sta hoce

2.Ako hocete podjele po etnickoj pripadnosti onda se i vlast dijeli po istoj, ako vas je 10% dobicete 10% vlasti, pa nek covic slobodno napravi spisak prije izbora ko moze glasat za hrvate
Samo se drži Ustava i presuda US i ništa ne predlaži....
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#15641 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Spit_fire »

Kolinda wrote: 11/08/2022 23:06
Spit_fire wrote: 11/08/2022 20:35 Treba poslat jednostavan prijedlog..jes malo rizicno al ne vjerujem da bi se HDZ odlucio za opciju 2.:

1.Posto je vise nacija hajmo posteno svima isto, pa nek svak glasa za sta hoce

2.Ako hocete podjele po etnickoj pripadnosti onda se i vlast dijeli po istoj, ako vas je 10% dobicete 10% vlasti, pa nek covic slobodno napravi spisak prije izbora ko moze glasat za hrvate
Samo se drži Ustava i presuda US i ništa ne predlaži....
Na koji nacin je trenutni ustav prekrsen? Koliko znam nije

HDZ hoce promjenu ustava, super postujem demokratski je, al evo i mi imamo prijedlog?
Jordan1961
Posts: 1975
Joined: 29/07/2022 17:35

#15642 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Jordan1961 »

Naravno. Samo se drzati Ustava FBiH, RS i BiH kao i presuda ustavnih sudova.
Za podsjetnik:
1) Ustav FBiH nalaze da se svakom konstitutivnom narodu iz svakog kantona daje minimalno jedno mjesto u Domu Naroda FBiH, ako je pripadnik konstitutivnog naroda izabran u kantonalnu skupstinu (ovu odredbu Ustava BiH niko i nikada nije osporio na US FBiH - doduse pokusala Borjana pa odustala jer je i sam shvatila (malo teze doduse) da se treba okaniti corava posla).
2) Ustavni sud je davno presudio da clanovi Predsjednistva BiH ne predstavljaju pojedine konstitutivne narode nego svi skupa te svaki ponaosob predstavljaju sve gradjane, sve konstitutivne narode i ostale.
Ovo tek da ne mlatimo praznu slamu.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#15643 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Spit_fire »

Jordan1961 wrote: 11/08/2022 23:14 Naravno. Samo se drzati Ustava FBiH, RS i BiH kao i presuda ustavnih sudova.
Za podsjetnik:
1) Ustav FBiH nalaze da se svakom konstitutivnom narodu iz svakog kantona daje minimalno jedno mjesto u Domu Naroda FBiH, ako je pripadnik konstitutivnog naroda izabran u kantonalnu skupstinu (ovu odredbu Ustava BiH niko i nikada nije osporio na US FBiH - doduse pokusala Borjana pa odustala jer je i sam shvatila (malo teze doduse) da se treba okaniti corava posla).
2) Ustavni sud je davno presudio da clanovi Predsjednistva BiH ne predstavljaju pojedine konstitutivne narode nego svi skupa te svaki ponaosob predstavljaju sve gradjane, sve konstitutivne narode i ostale.
Ovo tek da ne mlatimo praznu slamu.
Pa evo i pito sam na koji nacin je prkresen, al ocigledno nije :D ako cemo ga mijenjat e pa hajd onda da vidimo sve prijedlge
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#15644 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

Spit_fire wrote: 11/08/2022 23:08
Kolinda wrote: 11/08/2022 23:06

Samo se drži Ustava i presuda US i ništa ne predlaži....
Na koji nacin je trenutni ustav prekrsen? Koliko znam nije

HDZ hoce promjenu ustava, super postujem demokratski je, al evo i mi imamo prijedlog?
Pošto si ti novi/stari forumaš lijepo pročitaj presudu u slučaju Ljubić i vidjeti ćeš da Edim Fejzić i Anel Šahinović (počivao u miru) ne bi smjeli zauzimati poziciju u klubu Hrvata.....
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#15645 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

Jordan1961 wrote: 11/08/2022 23:14 Naravno. Samo se drzati Ustava FBiH, RS i BiH kao i presuda ustavnih sudova.
Za podsjetnik:
1) Ustav FBiH nalaze da se svakom konstitutivnom narodu iz svakog kantona daje minimalno jedno mjesto u Domu Naroda FBiH, ako je pripadnik konstitutivnog naroda izabran u kantonalnu skupstinu (ovu odredbu Ustava BiH niko i nikada nije osporio na US FBiH - doduse pokusala Borjana pa odustala jer je i sam shvatila (malo teze doduse) da se treba okaniti corava posla).
2) Ustavni sud je davno presudio da clanovi Predsjednistva BiH ne predstavljaju pojedine konstitutivne narode nego svi skupa te svaki ponaosob predstavljaju sve gradjane, sve konstitutivne narode i ostale.
Ovo tek da ne mlatimo praznu slamu.
Ne znam koji si ti ali US reče da DN nije dom kantona nego dom konstitutivni naroda....ako želiš lako je za razumjeti....
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5524
Joined: 12/10/2014 01:12

#15646 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by skupljac_zeljeza »

tandmand wrote: 11/08/2022 15:54
skupljac_zeljeza wrote: 11/08/2022 12:52
Ako Bošnjaci ne budu glasali za Komšića, neće ni Borjana Krišto glasati npr. za sporazum Islamske zajednice sa državom BiH, niti za bilo koju odluku koja se tiče zahtjeva Bošnjaka. Neka se niko nikome ne petlja u život.
Samo nek je pošteno: blokada, veto i "ne bi se štel mešat".
Neka i SDA i ova osmorka povedu kampanju da se Krišto bira u Predsjedništvo pa onda neka i uđe ja i dalje sumnjam da bi ona stavila paraf na taj sporazum između IZ i države BiH. Sumnjam da bi bili bez blokada po potrebi oept u nekom Parlamentu. Srbija je lukavo uvela Hrvatsku u balkansko kolo, a što Hrvatskoj nije uopšte trebalo i mogla se hladno zamlaćivati stvarima i poslovima u EU, a nije da nema problema. Ovako su sada bh Hrvati, mislim na HDZ jer se običan narod puno ne pita, prikliješteni između Dodika i Milanovića, Plenković i Zovko i ja tu ne vidim jasan kurs osim srljanja iz kojeg se nadaju zgoditku na LOTO koji će im doći izvan Bosne. Ispunjavaju tikete evo godnu dana i nikako da im se posreći. Kada se pravio Strateški kompas pomislio sam evo uspjela Zovko ugurati etničko predstavljanje jer su uspješno izlobirali EU i Njemačka i Holandija tu priču ohladiše. Hrvatska skršila milijadru na Rafale i na koga će sa njima ili od koga će da se brani? Srbija gomila svakakvog oružja koje ne smije upotrijebiti na Kosovu.

Mi pričamo o nedefinisanom stavu bh diplomatije, ali ne vidim da Beograd, Zagreb ili Podgorica su u odnosu na nas nešto puno ispred. Tako da Krišto u svom ovom balkanskom loncu djeluje nebitno.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15970
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#15647 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sime_cipol »

Kristo je tu podvaljena ako ne prodje da imaju jos jedan adut i da mogu reci, evo nije ni do Covica nego "zli" Bosnjaci nedaju nijednom "legitimnom" da bude predsjednik.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5524
Joined: 12/10/2014 01:12

#15648 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by skupljac_zeljeza »

sime_cipol wrote: 12/08/2022 00:39 Kristo je tu podvaljena ako ne prodje da imaju jos jedan adut i da mogu reci, evo nije ni do Covica nego "zli" Bosnjaci nedaju nijednom "legitimnom" da bude predsjednik.
Upravo tako sada Čavara djeluje. I on je u priči oko svega ovoga izgleda žrtveno jagnje da ne zaplati Čović kao Dodik jer bilo je više obraćanja Njemačke, Amerike i Britanije gdje se SNSD i HDZ definišu krivcima, a od Hrvatske i Srbije traženo da se ne miješaju u poslove Bosne. Hoće li Krišto biti novi Čavara, znat ćemo ako dobije izbore, a svašta je moguće jer je iz Čovićevog livanjskog klana. Pa mnogo Hrvata iz Bosne i Hrvatske za nju kažu da je promašaj jer je potkapacitirana, ali ona i nije za namjenu da nešto napravi korisno za državu nego da sluša naputke iz centrala.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5524
Joined: 12/10/2014 01:12

#15649 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by skupljac_zeljeza »

Čovću i Dodiku izgleda ostao samo Izrael kao slamka spasa. Ćutahija jučer reče na N1 da Izrael i nije neki vrlo bitan faktor u ovoj priči. Ta ista ambasada se protivila misi za žrtve Blajburgau u sarajevskoj katedrali pa je misa opet bila održana samo u skronijoj verziji jer nije samo ta ambasada bila protiv. Zar i ovo nije u suprotnosti sa EU stavom?

Jordan1961
Posts: 1975
Joined: 29/07/2022 17:35

#15650 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Jordan1961 »

Kolinda wrote: 11/08/2022 23:42
Jordan1961 wrote: 11/08/2022 23:14 Naravno. Samo se drzati Ustava FBiH, RS i BiH kao i presuda ustavnih sudova.
Za podsjetnik:
1) Ustav FBiH nalaze da se svakom konstitutivnom narodu iz svakog kantona daje minimalno jedno mjesto u Domu Naroda FBiH, ako je pripadnik konstitutivnog naroda izabran u kantonalnu skupstinu (ovu odredbu Ustava BiH niko i nikada nije osporio na US FBiH - doduse pokusala Borjana pa odustala jer je i sam shvatila (malo teze doduse) da se treba okaniti corava posla).
2) Ustavni sud je davno presudio da clanovi Predsjednistva BiH ne predstavljaju pojedine konstitutivne narode nego svi skupa te svaki ponaosob predstavljaju sve gradjane, sve konstitutivne narode i ostale.
Ovo tek da ne mlatimo praznu slamu.
Ne znam koji si ti ali US reče da DN nije dom kantona nego dom konstitutivni naroda....ako želiš lako je za razumjeti....
Jeste i zato iz svakog kantona po makar jedan pripadnik svakog konstitutivnog naroda prema Ustavu FBiH. Taj clan niko nikada nije ni osporio a kamo li da je sud ista presudio u tom smislu. Mozda mijesas zakon sa Ustavom. Ima razlike.
Post Reply