Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2701 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mO k3 »

:lol:

1.slavna kamenjarska je u tu
User avatar
Login77777
Posts: 8533
Joined: 18/05/2021 09:11

#2702 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

mO k3 wrote: 27/07/2021 19:45 :lol:

1.slavna kamenjarska je u tu
Nema ih nesto danas. Dodo ih izbacio iz takta izgleda. Valja po nove instrukcije u centralu. :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#2703 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Haris.ba »

A veoma se lahko moze desiti da se na sto stavi, ako Dodik nastavi insistirati na direktnom izboru u predsjednisto, da se izbor clanova predsjednistva vrsi sa citave teritorije BiH. :D
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2704 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Članove Doma naroda FBiH biraju skupštine kantona.

Ustavni sud BiH je naglasio da ne može iz kantona gdje nema Hrvata dolaziti jednak broj delegata kao iz kantona u kojem žive Hrvati.
Isti sud je dao tumačenje načela konstitutivnosti naroda i legitimnog predstavljanja naroda.

U Odnosu na RS, da je kojim slučajem ostala Herceg-Bosna, u statusu kao i današnja RS, bez problema bi bilo moguće praviti građanske opcije.
Međutim, činjenica je da FBiH ima posebno, drugačije uređenje u odnosu na RS. Razlog je da su nastala dva entiteta sa tri konstitutivna naroda.
Da se izvučemo iz agonije, potrebno je primijeniti odluke Ustavnih i Europskih sudova, i za sva vremena riješiti zloupotrebe da se nameću predstavnici drugim narodima, kao i da se spriječi zloupotreba pozivanje na vitalne nacionalne interese.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2705 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mO k3 »

Login77777 wrote: 27/07/2021 19:48
mO k3 wrote: 27/07/2021 19:45 :lol:

1.slavna kamenjarska je u tu
Nema ih nesto danas. Dodo ih izbacio iz takta izgleda. Valja po nove instrukcije u centralu. :mrgreen:
Misliš inzko ih izbacio iz takta :)
zrakomlat
Posts: 10234
Joined: 23/09/2012 17:22

#2706 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by zrakomlat »

mO k3 wrote: 26/07/2021 20:13
Nikola Testa wrote: 26/07/2021 19:46 Srbi blokirali institucije, super nista od novog izbornog zakona, hvala Dodiku.

Ljetna pauza :)
Treba priznati Kosovo dok Dode nema na poslu :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2707 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mO k3 »

zrakomlat wrote: 27/07/2021 19:58
mO k3 wrote: 26/07/2021 20:13


Ljetna pauza :)
Treba priznati Kosovo dok Dode nema na poslu :D
E toroorooror
User avatar
Login77777
Posts: 8533
Joined: 18/05/2021 09:11

#2708 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

mO k3 wrote: 27/07/2021 19:55
Login77777 wrote: 27/07/2021 19:48

Nema ih nesto danas. Dodo ih izbacio iz takta izgleda. Valja po nove instrukcije u centralu. :mrgreen:
Misliš inzko ih izbacio iz takta :)
Fino im je Inzko rekao kad je bio kod Senada. Presuda ljubic je provedena. :thumbup:
Nikola Testa
Posts: 774
Joined: 04/09/2013 20:45

#2709 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Nikola Testa »

ako te pitaju wrote: 27/07/2021 19:53 Članove Doma naroda FBiH biraju skupštine kantona.

Ustavni sud BiH je naglasio da ne može iz kantona gdje nema Hrvata dolaziti jednak broj delegata kao iz kantona u kojem žive Hrvati.
Isti sud je dao tumačenje načela konstitutivnosti naroda i legitimnog predstavljanja naroda.

U Odnosu na RS, da je kojim slučajem ostala Herceg-Bosna, u statusu kao i današnja RS, bez problema bi bilo moguće praviti građanske opcije.
Međutim, činjenica je da FBiH ima posebno, drugačije uređenje u odnosu na RS. Razlog je da su nastala dva entiteta sa tri konstitutivna naroda.
Da se izvučemo iz agonije, potrebno je primijeniti odluke Ustavnih i Europskih sudova, i za sva vremena riješiti zloupotrebe da se nameću predstavnici drugim narodima, kao i da se spriječi zloupotreba pozivanje na vitalne nacionalne interese.
Sve i jednog člana Doma naroda FBiH su prvenstveno izabrali građani u skupštine kantona a onda su oni s legitimitetom građana između sebe izabrali tih famoznih 17. I one koji ce biti izabrani iz skupština Kantona i one koji neće biti izabrani u Dom naroda su birali građani, niko drugi.

Ponavljam, odluka Ustavnog suda nije isto ko obrazloženje odluke. Ako je tako kako ti tvrdiš, i ako je sve jasno i čisto, zašto je Borjana Kristo povukla apelaciju iz 2018 sa zahtjevom da se brišu članovi Ustava Federacije koji nisu u skladu s tim obrazlozenjem koje si ti spomenuo? Sam ustavni sud BiH se u svojoj presudi pozivao na Ustav Federacije BiH., kad je poništio formulu 1/1/1.

Postoje samo predstavnici građana, i tek u indirektnom izboru a ne direktnom, oni među izabranim od strane građana koji se izjašnjavaju kao Srbi, Hrvati, Bošnjaci i Ostali između sebe, indirektno, biraju predstavnike. Njihov primarni legitimitet i legalnost proizilazi iz glasova građana, a sve ostalo dolazi nakon toga, i sekundarnog je značaja.

Tako da, kad Komsic povlači vitalni interes on isti šalje u klub Hrvata koji su birali građani a ne narodi, bas kao sto su i njega birali građani. Time njegov legitimitet ne proizilazi iz volje kolektiva već građana.

Pa ne mozes jednim obrazlozenjem presude zavest rodovsko društvo, pa niko nije tolika budala.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2710 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Login77777 wrote: 27/07/2021 20:03
mO k3 wrote: 27/07/2021 19:55

Misliš inzko ih izbacio iz takta :)
Fino im je Inzko rekao kad je bio kod Senada. Presuda ljubic je provedena. :thumbup:
To je najmanje bitno. Bitni su stavovi Ustavnog suda.
Niti jedna presuda/odluka, ne govori o građanskoj opciji u (F)BiH.
Previše vas loži Komšić. za 6.000 KM sve će da kaže. Čak i da će Pelješki spriječiti a da će Srbima dati po prstima.
Vjerujte onom što pročitate a ne što vam on kaže.
swanfilter
Posts: 7405
Joined: 06/06/2008 18:52

#2711 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by swanfilter »

mO k3 wrote: 27/07/2021 10:36 Čuj čitanje između redova kod ustava :lol: :mrgreen:
:lol: . Pitaj Senu Internetusu :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2712 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by spreca »

ako te pitaju wrote: 27/07/2021 20:13
Login77777 wrote: 27/07/2021 20:03

Fino im je Inzko rekao kad je bio kod Senada. Presuda ljubic je provedena. :thumbup:
To je najmanje bitno. Bitni su stavovi Ustavnog suda.
Niti jedna presuda/odluka, ne govori o građanskoj opciji u (F)BiH.
Previše vas loži Komšić. za 6.000 KM sve će da kaže. Čak i da će Pelješki spriječiti a da će Srbima dati po prstima.
Vjerujte onom što pročitate a ne što vam on kaže.
Jarane ,tebi je zadnji cas da odes malo do Psihijatrije
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2713 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Sve i jednog člana Doma naroda FBiH su prvenstveno izabrali građani u skupštine kantona a onda su oni s legitimitetom građana između sebe izabrali tih famoznih 17. I one koji ce biti izabrani iz skupština Kantona i one koji neće biti izabrani u Dom naroda su birali građani, niko drugi.

Ponavljam, odluka Ustavnog suda nije isto ko obrazloženje odluke. Ako je tako kako ti tvrdiš, i ako je sve jasno i čisto, zašto je Borjana Kristo povukla apelaciju iz 2018 sa zahtjevom da se brišu članovi Ustava Federacije koji nisu u skladu s tim obrazlozenjem koje si ti spomenuo? Sam ustavni sud BiH se u svojoj presudi pozivao na Ustav Federacije BiH., kad je poništio formulu 1/1/1.

Postoje samo predstavnici građana, i tek u indirektnom izboru a ne direktnom, oni među izabranim od strane građana koji se izjašnjavaju kao Srbi, Hrvati, Bošnjaci i Ostali između sebe, indirektno, biraju predstavnike. Njihov primarni legitimitet i legalnost proizilazi iz glasova građana, a sve ostalo dolazi nakon toga, i sekundarnog je značaja.

Tako da, kad Komsic povlači vitalni interes on isti šalje u klub Hrvata koji su birali građani a ne narodi, bas kao sto su i njega birali građani. Time njegov legitimitet ne proizilazi iz volje kolektiva već građana.

Pa ne mozes jednim obrazlozenjem presude zavest rodovsko društvo, pa niko nije tolika budala.
Ukoliko biraju građani, onda može jedno pitanje.
Zašto je mijenjano da iz svakog kantona dolazi isti broj? Pa valjda i u Goraždu žive građani kao i u Grudama?

Zašto će onda tri člana predsjedništva? zašto nije samo jedan ili zašto nije jedan iz FBiH i Jedan iz RS-a?
Moje mišljenje je bila da je početna ideja bila da svaki narod (konstitutivan) ima svog člana predsjendištva.
Država BiH se temelji na konstitutivnim narodima a ne na građanima.
To stoji u preambuli Ustava BiH---Srbi, Hrvati,Bošnjaci....
Nikola Testa
Posts: 774
Joined: 04/09/2013 20:45

#2714 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Nikola Testa »

ako te pitaju wrote: 27/07/2021 20:13
Login77777 wrote: 27/07/2021 20:03

Fino im je Inzko rekao kad je bio kod Senada. Presuda ljubic je provedena. :thumbup:
To je najmanje bitno. Bitni su stavovi Ustavnog suda.
Niti jedna presuda/odluka, ne govori o građanskoj opciji u (F)BiH.
Previše vas loži Komšić. za 6.000 KM sve će da kaže. Čak i da će Pelješki spriječiti a da će Srbima dati po prstima.
Vjerujte onom što pročitate a ne što vam on kaže.
Jeste predsjednik države treba radit za milju.
User avatar
Login77777
Posts: 8533
Joined: 18/05/2021 09:11

#2715 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

ako te pitaju wrote: 27/07/2021 20:13
Login77777 wrote: 27/07/2021 20:03

Fino im je Inzko rekao kad je bio kod Senada. Presuda ljubic je provedena. :thumbup:
To je najmanje bitno. Bitni su stavovi Ustavnog suda.
Niti jedna presuda/odluka, ne govori o građanskoj opciji u (F)BiH.
Previše vas loži Komšić. za 6.000 KM sve će da kaže. Čak i da će Pelješki spriječiti a da će Srbima dati po prstima.
Vjerujte onom što pročitate a ne što vam on kaže.
Zasto bi mene lozio Komsic. Nit ga placam nit me zanima. Ja samo kazem sto je Incko prenio kad je gostovao kod Senada.
A sve ostalo ti je @Nikola Testa objasnio. :thumbup:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#2716 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Milenkov buraz »

@ako te pitaju

Iskreno vi HDZ Hrvati ste ga ispušili, prošao vam je voz, niste uspjeli. Bacili ste sve karte na Dodika i Čovića i to vam se obija o glavu. Nova politika EU i Amerike je očigledna i samo budala može zabijati glavu u pijesak. Dodik i njegova politika će se mijenjati očito milom ili silom a zajedno sa tim odlazi o vaša HDZ politika. Očigledno da se očekuju promjene, na bolje ili gore ostaje da se vidi.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2717 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

spreca wrote: 27/07/2021 20:15
ako te pitaju wrote: 27/07/2021 20:13

To je najmanje bitno. Bitni su stavovi Ustavnog suda.
Niti jedna presuda/odluka, ne govori o građanskoj opciji u (F)BiH.
Previše vas loži Komšić. za 6.000 KM sve će da kaže. Čak i da će Pelješki spriječiti a da će Srbima dati po prstima.
Vjerujte onom što pročitate a ne što vam on kaže.
Jarane ,tebi je zadnji cas da odes malo do Psihijatrije
hvala lijepo što se brineš za mene.

Ja kad vidim da je netko psihički blesnik na forumu, ili da je budala , ne čitam mu postove.
Očigledno, te jako zanimam čim se trudiš, ko i ovaj mok3 da spamuješ stalno.

Sad zamisli kolika budala, ili papak, moraš da budeš kada konstantno citiraš nekoga sa ciljem da mu kažeš da je budala ili bolesnik.

Ok. shvatio sam te.
Al da se ne trudiš više da mi nudiš liječničku pomoć, eto poručujem ti da ne čitaš više šta pišem.
Ima pametnih ljudi na ovom forumu sa kojima se može fino raspravljati i dijeliti mišljenja.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#2718 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Milenkov buraz »

ako te pitaju wrote: 27/07/2021 20:18 [
Moje mišljenje je bila da je početna ideja bila da svaki narod (konstitutivan) ima svog člana predsjendištva.
Država BiH se temelji na konstitutivnim narodima a ne na građanima.
To stoji u preambuli Ustava BiH---Srbi, Hrvati,Bošnjaci....
Jok bolan...
Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (u zajednici s ostalima), i građani Bosne i Hercegovine ovim utvrđuju Ustav Bosne i Hercegovine:
Još nešto, friško i taze...
Vatrogasci Neuma, okolnih općina kao i mještani pokušavaju ugasiti požar koji je izbio u šumi i koji se proširio ka objektima, no bez pomoći Oružanih snaga BiH s obzirom na to da Milorad Dodik nije htio dati saglasnost u Predsjedništvu BiH za korištenje helikoptera.

Eto još jednom mu se zahvalii ljubi ga u *uzicu. :oops:
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2719 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Milenkov buraz wrote: 27/07/2021 20:19 @ako te pitaju

Iskreno vi HDZ Hrvati ste ga ispušili, prošao vam je voz, niste uspjeli. Bacili ste sve karte na Dodika i Čovića i to vam se obija o glavu. Nova politika EU i Amerike je očigledna i samo budala može zabijati glavu u pijesak. Dodik i njegova politika će se mijenjati očito milom ili silom a zajedno sa tim odlazi o vaša HDZ politika. Očigledno da se očekuju promjene, na bolje ili gore ostaje da se vidi.
ne znam zašto me poistovječuješ sa HDZ-om.
Dao Bog da dođu novi političari koji će ovdu državu izvući iz blata.

Što se tiče Dodika, za moj ukus, u mnogim stvarima je prebahat što će ga ite kako koštati.
Nikad ne bi negirao genocid, ili ratni zločin u Ahmićima.
Da sam predsjednik HDZ-a osobno bi bio u prvom redu na godišnjici Ahmića i drugih zločina počinjeni on strane HVO-a.
Ključ u BiH je pomirenje naroda, kao što su to učinili Englezi i Francuzi i suočavanje sa prošlošću i prihvaćanje prvo grešaka učinjeni u ime svog naroda.

Promjene su nužne. I biti će. Prema onom što pratim, kada je u pitanju izborni zakon, desit će se slično kao u Mostaru.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2720 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by spreca »

ako te pitaju wrote: 27/07/2021 20:21
spreca wrote: 27/07/2021 20:15

Jarane ,tebi je zadnji cas da odes malo do Psihijatrije
hvala lijepo što se brineš za mene.

Ja kad vidim da je netko psihički blesnik na forumu, ili da je budala , ne čitam mu postove.
Očigledno, te jako zanimam čim se trudiš, ko i ovaj mok3 da spamuješ stalno.

Sad zamisli kolika budala, ili papak, moraš da budeš kada konstantno citiraš nekoga sa ciljem da mu kažeš da je budala ili bolesnik.

Ok. shvatio sam te.
Al da se ne trudiš više da mi nudiš liječničku pomoć, eto poručujem ti da ne čitaš više šta pišem.
Ima pametnih ljudi na ovom forumu sa kojima se može fino raspravljati i dijeliti mišljenja.
:lol: :lol: p ovo
Niti jedna presuda/odluka, ne govori o građanskoj opciji u (F)BiH.
Previše vas loži Komšić. za 6.000 KM sve će da kaže. Čak i da će Pelješki spriječiti a da će Srbima dati po prstima.
Vjerujte onom što pročitate a ne što vam on kaže.
vec mjesec dana samo kopiras i postires,imali ista novo u centrali :lol:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2721 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mO k3 »

swanfilter wrote: 27/07/2021 20:14
mO k3 wrote: 27/07/2021 10:36 Čuj čitanje između redova kod ustava :lol: :mrgreen:
:lol: . Pitaj Senu Internetusu :lol:
Jel gleda i fildžan ili grah ? :shock: :?
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2722 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Vatrogasci Neuma, okolnih općina kao i mještani pokušavaju ugasiti požar koji je izbio u šumi i koji se proširio ka objektima, no bez pomoći Oružanih snaga BiH s obzirom na to da Milorad Dodik nije htio dati saglasnost u Predsjedništvu BiH za korištenje helikoptera.

Eto još jednom mu se zahvalii ljubi ga u *uzicu. :oops:[/quote]


Hoćeš da kažeš da je Neum hrvatski, pa da bi mi sad Hrvati trebali biti ogorčeni na Dodika, i reći '' Bošnjaci sve ste u pravu...''.
:run:


ne brini....

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kanader ... /120825028
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#2723 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Milenkov buraz »

ako te pitaju wrote: 27/07/2021 20:45
Vatrogasci Neuma, okolnih općina kao i mještani pokušavaju ugasiti požar koji je izbio u šumi i koji se proširio ka objektima, no bez pomoći Oružanih snaga BiH s obzirom na to da Milorad Dodik nije htio dati saglasnost u Predsjedništvu BiH za korištenje helikoptera.

Eto još jednom mu se zahvalii ljubi ga u *uzicu. :oops:

Hoćeš da kažeš da je Neum hrvatski, pa da bi mi sad Hrvati trebali biti ogorčeni na Dodika, i reći '' Bošnjaci sve ste u pravu...''.
:run:


ne brini....

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kanader ... /120825028
[/quote]

Da imaš imalo soli u glavi bi. Ne da helikopter OS-a da gasi požar tamo gdje su hrvati većina, ja da sam hrvat ako ništa opsovao bih mu barem :oops:
User avatar
Login77777
Posts: 8533
Joined: 18/05/2021 09:11

#2724 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

@Milenkov buraz nista protiv dode ne smiju reci. Sef je sef. :thumbup:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#2725 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Milenkov buraz »

Login77777 wrote: 27/07/2021 20:59 @Milenkov buraz nista protiv dode ne smiju reci. Sef je sef. :thumbup:
Ma sve ok, samo onda neka se ne brecaju kada im se ukaže da su postali privjesak velikosrpske politike na Balkanu.
Post Reply