Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2526 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Kolinda wrote: 21/07/2021 13:35
Login77777 wrote: 21/07/2021 13:24

Da, Hrvati. Slazem se. :thumbup:
Zamisli koji mozak moraš biti da bi nekoga uvjeravao u to kojem narodu pripada ili ne pripada....
evo ja bih volio da sam Japanac, crnac i budista.
User avatar
Login77777
Posts: 8689
Joined: 18/05/2021 09:11

#2527 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

Novak20 wrote: 21/07/2021 13:33
foxlife wrote: 21/07/2021 11:20

Mozes ti biti sta hoces i osjecati se kako hoces al mjesto rodjenja i korijeni govore drugacije
Vjeroispovjest se moze promjeniti drzavljanstvo i sve to al mjesto rodjenja nikad
Tako da to mozes pricati babama iz medjugorja al onima koji su imalo obrazovani ne mozes
Aj dovidjorno i vidimo se na granici sa tvojim bh dokumentima
Talijan rođen u Hrvatskoj koji govori talijanskim jezikom i hrvatskim jezikom je pripadnik talijanske nacije. Državljanin je RH, može biti katolik, a ne mora. Pripadnik je manjinskog naroda i kao takav može glasati za svog predstavnika ako se prijavi kao Talijan. Glupo bi ga bilo zvati hrvatskim katolikom.

Bošnjak rođen u Srbiji govori bosanskim jezikom, većinom ekavicom, pripadnik je bošnjačke nacije i tako se osjeća. Državljanin je Srbije, može biti musliman, a ne mora. Pripadnik je manjinskog naroda u Srbiji.

Hrvat rođen u BiH govori hrvatskim jezikom je pripadnik hrvatske nacije. Državljanin je BiH, entiteta F BiH, a najčešće i RH (priznato dvojno državljanstvo BiH-RH). Može biti katolik, a ne mora. Pripadnik je po Ustavu BiH jednog od tri konstitutivnog naroda, a ne bosanskohercegovačke nacije koja prema popisu ne postoji ako ćemo gledati postotke.

I sve to zajedno nema veze sa činjenicom da politika unutar BiH ne može i ne želi provoditi prijeko potrebne reforme poput ove izborne.
Sta cemo za deset godina ako popis jednog naroda spane na sadasnji procenat „Ostali“? Hoce to onda isto biti „nacija koja prema popisu ne postoji“?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#2528 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by foxlife »

Novak20 wrote: 21/07/2021 13:33
foxlife wrote: 21/07/2021 11:20

Mozes ti biti sta hoces i osjecati se kako hoces al mjesto rodjenja i korijeni govore drugacije
Vjeroispovjest se moze promjeniti drzavljanstvo i sve to al mjesto rodjenja nikad
Tako da to mozes pricati babama iz medjugorja al onima koji su imalo obrazovani ne mozes
Aj dovidjorno i vidimo se na granici sa tvojim bh dokumentima
Talijan rođen u Hrvatskoj koji govori talijanskim jezikom i hrvatskim jezikom je pripadnik talijanske nacije. Državljanin je RH, može biti katolik, a ne mora. Pripadnik je manjinskog naroda i kao takav može glasati za svog predstavnika ako se prijavi kao Talijan. Glupo bi ga bilo zvati hrvatskim katolikom.

Bošnjak rođen u Srbiji govori bosanskim jezikom, većinom ekavicom, pripadnik je bošnjačke nacije i tako se osjeća. Državljanin je Srbije, može biti musliman, a ne mora. Pripadnik je manjinskog naroda u Srbiji.

Hrvat rođen u BiH govori hrvatskim jezikom je pripadnik hrvatske nacije. Državljanin je BiH, entiteta F BiH, a najčešće i RH (priznato dvojno državljanstvo BiH-RH). Može biti katolik, a ne mora. Pripadnik je po Ustavu BiH jednog od tri konstitutivnog naroda, a ne bosanskohercegovačke nacije koja prema popisu ne postoji ako ćemo gledati postotke.

I sve to zajedno nema veze sa činjenicom da politika unutar BiH ne može i ne želi provoditi prijeko potrebne reforme poput ove izborne.
Talijan rodjen u hr gdje? Pretpostavljam istra sto znaci da njegov djed je rodjen na istom mjestu al u italiji
Ogromna razlika
Isto tako seoba naroda sto cisto sumnjam da je ovome dedo dosao iz zagorja npr u hercegovinu
Ovo moze pod skroz drugu temu jer je preopsirna za nacionalizam koji se vrti na ovoj temi
A ima i dosta neobrazovanih pa ne kontaju neke stvari
User avatar
Login77777
Posts: 8689
Joined: 18/05/2021 09:11

#2529 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

Kolinda wrote: 21/07/2021 13:35
Login77777 wrote: 21/07/2021 13:24

Da, Hrvati. Slazem se. :thumbup:
Zamisli koji mozak moraš biti da bi nekoga uvjeravao u to kojem narodu pripada ili ne pripada....
Nikog ja ne uvjeravam u nista. Nego prenosim informacije sa terena. :thumbup:

A ljudima sa HR terena ipak vise u ovoj tematici vjerujem nego nekome is susjedne BiH.
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#2530 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Novak20 »

Login77777 wrote: 21/07/2021 13:40
Sta cemo za deset godina ako popis jednog naroda spane na sadasnji procenat „Ostali“? Hoce to onda isto biti „nacija koja prema popisu ne postoji“?
:lol:
Dok je Ustav BiH ovakav, neće. Hrvati će biti konstitutivni dok mogu popuniti domove naroda.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2531 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

kako je smiješno čitati da te pripadnici nacije koja postoji od 1992 ili 1993 godine uvjerava da tvoja nacija, koja je na popisima od preko 100 godina zapravo ne postoji :-)
Hvala vam prosvjetitelji.
User avatar
512MB
Posts: 10574
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#2532 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by 512MB »

Novak20 wrote: 21/07/2021 13:33
foxlife wrote: 21/07/2021 11:20

Mozes ti biti sta hoces i osjecati se kako hoces al mjesto rodjenja i korijeni govore drugacije
Vjeroispovjest se moze promjeniti drzavljanstvo i sve to al mjesto rodjenja nikad
Tako da to mozes pricati babama iz medjugorja al onima koji su imalo obrazovani ne mozes
Aj dovidjorno i vidimo se na granici sa tvojim bh dokumentima
Talijan rođen u Hrvatskoj koji govori talijanskim jezikom i hrvatskim jezikom je pripadnik talijanske nacije. Državljanin je RH, može biti katolik, a ne mora. Pripadnik je manjinskog naroda i kao takav može glasati za svog predstavnika ako se prijavi kao Talijan. Glupo bi ga bilo zvati hrvatskim katolikom.

Bošnjak rođen u Srbiji govori bosanskim jezikom, većinom ekavicom, pripadnik je bošnjačke nacije i tako se osjeća. Državljanin je Srbije, može biti musliman, a ne mora. Pripadnik je manjinskog naroda u Srbiji.

Hrvat rođen u BiH govori hrvatskim jezikom je pripadnik hrvatske nacije. Državljanin je BiH, entiteta F BiH, a najčešće i RH (priznato dvojno državljanstvo BiH-RH). Može biti katolik, a ne mora. Pripadnik je po Ustavu BiH jednog od tri konstitutivnog naroda, a ne bosanskohercegovačke nacije koja prema popisu ne postoji ako ćemo gledati postotke.

I sve to zajedno nema veze sa činjenicom da politika unutar BiH ne može i ne želi provoditi prijeko potrebne reforme poput ove izborne.
To je tako samo u tvojoj glavurdi, inače nigdje na svijetu.
User avatar
Login77777
Posts: 8689
Joined: 18/05/2021 09:11

#2533 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

Novak20 wrote: 21/07/2021 13:44
Login77777 wrote: 21/07/2021 13:40
Sta cemo za deset godina ako popis jednog naroda spane na sadasnji procenat „Ostali“? Hoce to onda isto biti „nacija koja prema popisu ne postoji“?
:lol:
Dok je Ustav BiH ovakav, neće. Hrvati će biti konstitutivni dok mogu popuniti domove naroda.
A gdje ja gore pisem o Hrvatima? Kazem ukoliko jedan od naroda. Nisam spominjao Hrvate.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#2534 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by foxlife »

ako te pitaju wrote: 21/07/2021 13:46 kako je smiješno čitati da te pripadnici nacije koja postoji od 1992 ili 1993 godine uvjerava da tvoja nacija, koja je na popisima od preko 100 godina zapravo ne postoji :-)
Hvala vam prosvjetitelji.
Bravo majorizirani
Moja nacija postoji preko 500 godina to sto ti pokusavas ubaciti su isti buzdovani kao tvoji nacionalisti kojima odgovara ovo trojno stanje
E necete smradovi dok god je ijedan bosanac i hercegovac ziv
User avatar
512MB
Posts: 10574
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#2535 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by 512MB »

Ne postoji narod "Hrvati".
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#2536 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Novak20 »

512MB wrote: 21/07/2021 14:02 Ne postoji narod "Hrvati".
Da li da ti vjerujem na riječ ?
Podsjećajući se na Osnovna načela usaglašena u Ženevi 8. 9. 1995. godine i u Njujorku 26. 9. 1995. godine, Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (u zajednici s ostalima), i građani Bosne i Hercegovine ovim utvrđuju Ustav Bosne i Hercegovine:
User avatar
Login77777
Posts: 8689
Joined: 18/05/2021 09:11

#2537 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

ako te pitaju wrote: 21/07/2021 13:38
Kolinda wrote: 21/07/2021 13:35

Zamisli koji mozak moraš biti da bi nekoga uvjeravao u to kojem narodu pripada ili ne pripada....
evo ja bih volio da sam Japanac, crnac i budista.
Ti si Hrvat kao Edim Fejzic.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2538 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

foxlife wrote: 21/07/2021 13:59
ako te pitaju wrote: 21/07/2021 13:46 kako je smiješno čitati da te pripadnici nacije koja postoji od 1992 ili 1993 godine uvjerava da tvoja nacija, koja je na popisima od preko 100 godina zapravo ne postoji :-)
Hvala vam prosvjetitelji.
Bravo majorizirani
Moja nacija postoji preko 500 godina to sto ti pokusavas ubaciti su isti buzdovani kao tvoji nacionalisti kojima odgovara ovo trojno stanje
E necete smradovi dok god je ijedan bosanac i hercegovac ziv

Morao bi znati da nacije nisu postojale prije 500 godina.
Ne sporim da se identificiraš sa Bošnjacima jer se tako izjašnjavaš ali i osjećaš. To je priznato 1992 godine, i to poštujem.
Tvrdnja da si pripadnik nacije koja postoji preko 500 godina, pored toga što je smiješno, je i i ne utemeljeno.
Činjenica da su današnji Bošnjaci slijednici Muslimana. Ne vidim ništa loše.
Možete smatrati da ste zapravo srednjovjekovni Bošnjani, ali oni su bili kršćani, a zvali bi se Stjepan, Tvrtko, Katarina......

i ja mogu tvrditi da sam potomak Ilira, ili Starih Rimljana. Lijepo zvuči ali je LAŽ.

ps. bespotrebno se nerviraš.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2539 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mO k3 »

Novak20 wrote: 21/07/2021 13:44
Login77777 wrote: 21/07/2021 13:40
Sta cemo za deset godina ako popis jednog naroda spane na sadasnji procenat „Ostali“? Hoce to onda isto biti „nacija koja prema popisu ne postoji“?
:lol:
Dok je Ustav BiH ovakav, neće. Hrvati će biti konstitutivni dok mogu popuniti domove naroda.
Dok je ustav ovak kakav je HDZ neće imati nikada vise jednog od tri predsjednika ;)
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2540 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Novak20 wrote: 21/07/2021 14:05
512MB wrote: 21/07/2021 14:02 Ne postoji narod "Hrvati".
Da li da ti vjerujem na riječ ?
Podsjećajući se na Osnovna načela usaglašena u Ženevi 8. 9. 1995. godine i u Njujorku 26. 9. 1995. godine, Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (u zajednici s ostalima), i građani Bosne i Hercegovine ovim utvrđuju Ustav Bosne i Hercegovine:
Samo da se vratimo i na Ustav SR BiH iz 1963 godine....

Povezani u svojoj prošlosti zajedničkim životom,
stremljenjima i borbom za slobodu i socijalni progres, Srbi,
Muslimani i Hrvati
, savlađujući nastojanja tuđinskih sila i
domaćih reakcionarnih snaga, našli su se prvi put slobodni,
ravnopravni i zbratimljeni u svojoj Republici
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#2541 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by foxlife »

ako te pitaju wrote: 21/07/2021 14:07
foxlife wrote: 21/07/2021 13:59

Bravo majorizirani
Moja nacija postoji preko 500 godina to sto ti pokusavas ubaciti su isti buzdovani kao tvoji nacionalisti kojima odgovara ovo trojno stanje
E necete smradovi dok god je ijedan bosanac i hercegovac ziv

Morao bi znati da nacije nisu postojale prije 500 godina.
Ne sporim da se identificiraš sa Bošnjacima jer se tako izjašnjavaš ali i osjećaš. To je priznato 1992 godine, i to poštujem.
Tvrdnja da si pripadnik nacije koja postoji preko 500 godina, pored toga što je smiješno, je i i ne utemeljeno.
Činjenica da su današnji Bošnjaci slijednici Muslimana. Ne vidim ništa loše.
Možete smatrati da ste zapravo srednjovjekovni Bošnjani, ali oni su bili kršćani, a zvali bi se Stjepan, Tvrtko, Katarina......

i ja mogu tvrditi da sam potomak Ilira, ili Starih Rimljana. Lijepo zvuči ali je LAŽ.

ps. bespotrebno se nerviraš.
Kakvi bosnjaci jebli te bosnjaci gamad isto kao i hrvati i srbi iz bih koji zele podijeliti drzavu

Ti imas problem da svi koji pricaju protiv tebe su automatski bosnjaci
A ti bi trebao slaviti bosnjake jer furate istu pricu
Vama svima je trn u oku bosanac i hercegovac koji nabije na neku stvar i hrvata i bosnjaka i srbina i entitete kantone i sl i koji vole ovu drzavu

I ne brini ne nerviram se jer vrijeme radi u moju i korist bosanaca i hercegovaca a nikako u korist buzdovana hrvata srba bosnjaka koji i jeste sve glasniji jer vam se izmice tlo pod nogama
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2542 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

foxlife wrote: 21/07/2021 14:14
ako te pitaju wrote: 21/07/2021 14:07


Morao bi znati da nacije nisu postojale prije 500 godina.
Ne sporim da se identificiraš sa Bošnjacima jer se tako izjašnjavaš ali i osjećaš. To je priznato 1992 godine, i to poštujem.
Tvrdnja da si pripadnik nacije koja postoji preko 500 godina, pored toga što je smiješno, je i i ne utemeljeno.
Činjenica da su današnji Bošnjaci slijednici Muslimana. Ne vidim ništa loše.
Možete smatrati da ste zapravo srednjovjekovni Bošnjani, ali oni su bili kršćani, a zvali bi se Stjepan, Tvrtko, Katarina......

i ja mogu tvrditi da sam potomak Ilira, ili Starih Rimljana. Lijepo zvuči ali je LAŽ.

ps. bespotrebno se nerviraš.
Kakvi bosnjaci jebli te bosnjaci gamad isto kao i hrvati i srbi iz bih koji zele podijeliti drzavu

Ti imas problem da svi koji pricaju protiv tebe su automatski bosnjaci
A ti bi trebao slaviti bosnjake jer furate istu pricu
Vama svima je trn u oku bosanac i hercegovac koji nabije na neku stvar i hrvata i bosnjaka i srbina i entitete kantone i sl i koji vole ovu drzavu

I ne brini ne nerviram se jer vrijeme radi u moju i korist bosanaca i hercegovaca a nikako u korist buzdovana hrvata srba bosnjaka koji i jeste sve glasniji jer vam se izmice tlo pod nogama
Hrvati,Bošnjaci i Srbi koji žive u BiH su ujedno bosanci ( ako žive u Bosni) ili hercegovci ( ako žive u Hercegovini ).
Ja se osjećam hercegovcem, Hrvat, domovina BiH.

Nije nikom trn u oku bosanac, ali jest ako negiraš nacionalnu pripadnost.

Čovjek koji je pokušao to što ti predstavljaš, zvao se Benjamin Kalaj. Pokušao je stvoriti bosansku naciju , ali neuspješno.

Bilo bi lijepo da kažemo ajd svi smo Bosanci i ne postoje Srbi, Hrvati ili Bošnjaci. Već isprobano bez uspjeha. Narod je previše žilav da bi se odrekao nacionalne pripadnosti
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#2543 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by foxlife »

ako te pitaju wrote: 21/07/2021 14:20
foxlife wrote: 21/07/2021 14:14

Kakvi bosnjaci jebli te bosnjaci gamad isto kao i hrvati i srbi iz bih koji zele podijeliti drzavu

Ti imas problem da svi koji pricaju protiv tebe su automatski bosnjaci
A ti bi trebao slaviti bosnjake jer furate istu pricu
Vama svima je trn u oku bosanac i hercegovac koji nabije na neku stvar i hrvata i bosnjaka i srbina i entitete kantone i sl i koji vole ovu drzavu

I ne brini ne nerviram se jer vrijeme radi u moju i korist bosanaca i hercegovaca a nikako u korist buzdovana hrvata srba bosnjaka koji i jeste sve glasniji jer vam se izmice tlo pod nogama
Hrvati,Bošnjaci i Srbi koji žive u BiH su ujedno bosanci ( ako žive u Bosni) ili hercegovci ( ako žive u Hercegovini ).
Ja se osjećam hercegovcem, Hrvat, domovina BiH.

Nije nikom trn u oku bosanac, ali jest ako negiraš nacionalnu pripadnost.

Čovjek koji je pokušao to što ti predstavljaš, zvao se Benjamin Kalaj. Pokušao je stvoriti bosansku naciju , ali neuspješno.

Bilo bi lijepo da kažemo ajd svi smo Bosanci i ne postoje Srbi, Hrvati ili Bošnjaci. Već isprobano bez uspjeha. Narod je previše žilav da bi se odrekao nacionalne pripadnosti
Srbi hrvati postoje al u hrvatskoj i srbiji
Malo je onih u bih koji sebe mogu nazvati srbi i hrvati al ovo danas je rezultat propagande koja je nazalost uspjela
Bosnjaci danasnji nemaju nista sa bosnjacima iz srednjeg vijeka koji su danasnji bosanci i vidi cuda zvali se katarina tvrtko i ko zna kako jos
A ti papak sto mislis da meni smeta katarina i tvrtko grdno se varas
Kao sto danas imas imena lusi u bih koje je recimo "americko" itd
Narod je previse glup da skonta sta je i ko je a kamoli da se izjasnjava i da trazi dokaze
Mi imamo 3% nepismenih u bih sve se bojim da su to bosanci
Prije su to pripadnici hrvata srba bosnjaka tako da... Shhhhhh
Ne petljaj se tamo gdje ti nije mjesto


Eh da bosna nekad imala i svoju crkvu a nisu bili katolici niti rimokatolici niti pravoslavci

Jbg i to se zaboravlja
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2544 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ¤ jelena ¤ »

Zar se to po aktuelnom hrvatskom pravopisu Bosanac piše malim slovom?!
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#2545 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Novak20 »

Nego da se vratimo na temu.

Mada Čović najavljuje mogućnost neodržavanja izbora, sumnjam da bi se na to odlučio. Pogotovo bez podrške stranog faktora.

U svakom slučaju, ovo je vjerojatno probni balon da se izmjere reakcije publike i pokuša privoliti bošnjačka strana da sjedne za stol.

https://www.faktor.ba/vijest/covic-prij ... bih/132341
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović smatra kako se izbori u Bosni i Hercegovini sljedeće godine neće moći održati ako se ne postigne politički dogovor o izmjenama izbornog zakonodavstva.

- Izbori su planirani za iduću godinu, ako se usvoji Izborni zakon. Bez Izbornog zakona izbori se ne mogu organizirati i provesti, kao što se izbori u Mostaru nisu mogli organizirati dok se nismo dogovorili o izbornim pravilima u Mostaru. Odlukama Ustavnog suda BiH pojedine odredbe Izbornog zakona stavljene su izvan snage. Dakle, da bi se iduće godine održali izbori, u ovoj neizbornoj godini se u Parlamentu BiH moraju usvojiti izmjene Izbornog zakona - kazao je Čović prošle sedmice.

Sam po sebi izmijenjen ili neizmijenjen Izborni zakon nije prepreka za održavanje Općih izbora 2022. Zna se tačno koliki je mandatni period vlasti, precizirani su rokovi kada se donosi odluka o raspisivanju i održavanju izbora.

Međutim, kako je to i sam Čović natuknuo, vrlo lako bi se moglo dogoditi da Vijeće ministara ne usvoji budžet, čime neće biti osiguran novac za održavanje izbora, te da se mandati osvojeni 2018. na Općim izborima samo produže unedogled.

Lider HDZ-a BiH je i sam, povlačeći paralelu sa Mostarom gdje izbori nisu bili održani 12 godina, zaprijetio na direktan način mostarizacijom cijele Bosne i Hercegovine, a sve do ispunjenja njegovih želja i političkih ciljeva.

Isto tako, mogući scenarij je i održavanje izbora naredne godine, ali da se kao što je to sada slučaj, HDZ odluči na blokade, te da se uopće ne implementiraju izborni rezultati, a vlade na svim nivoima ostanu raditi u tehničkom mandatu.

Čovićev Marinko Čavara tako je predsjednik Federacije BiH već sedam godina, a ostvare li se uistinu prijetnje lidera HDZ-a da izbora 2022. neće biti ako se Izborni zakon ne izmijeni u skladu s njegovim nerealnim i antievropskim zahtjevima, ovaj političar iz Busovače mogao bi ostati u "predsjedničkoj fotelji" 12 godina, koliko je i Ljubo Bešlić bio gradonačelnik Mostara.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#2546 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by channel10 »

Novak20 wrote: 21/07/2021 14:32 Nego da se vratimo na temu.

Mada Čović najavljuje mogućnost neodržavanja izbora, sumnjam da bi se na to odlučio. Pogotovo bez podrške stranog faktora.

U svakom slučaju, ovo je vjerojatno probni balon da se izmjere reakcije publike i pokuša privoliti bošnjačka strana da sjedne za stol.

https://www.faktor.ba/vijest/covic-prij ... bih/132341
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović smatra kako se izbori u Bosni i Hercegovini sljedeće godine neće moći održati ako se ne postigne politički dogovor o izmjenama izbornog zakonodavstva.

- Izbori su planirani za iduću godinu, ako se usvoji Izborni zakon. Bez Izbornog zakona izbori se ne mogu organizirati i provesti, kao što se izbori u Mostaru nisu mogli organizirati dok se nismo dogovorili o izbornim pravilima u Mostaru. Odlukama Ustavnog suda BiH pojedine odredbe Izbornog zakona stavljene su izvan snage. Dakle, da bi se iduće godine održali izbori, u ovoj neizbornoj godini se u Parlamentu BiH moraju usvojiti izmjene Izbornog zakona - kazao je Čović prošle sedmice.

Sam po sebi izmijenjen ili neizmijenjen Izborni zakon nije prepreka za održavanje Općih izbora 2022. Zna se tačno koliki je mandatni period vlasti, precizirani su rokovi kada se donosi odluka o raspisivanju i održavanju izbora.

Međutim, kako je to i sam Čović natuknuo, vrlo lako bi se moglo dogoditi da Vijeće ministara ne usvoji budžet, čime neće biti osiguran novac za održavanje izbora, te da se mandati osvojeni 2018. na Općim izborima samo produže unedogled.

Lider HDZ-a BiH je i sam, povlačeći paralelu sa Mostarom gdje izbori nisu bili održani 12 godina, zaprijetio na direktan način mostarizacijom cijele Bosne i Hercegovine, a sve do ispunjenja njegovih želja i političkih ciljeva.

Isto tako, mogući scenarij je i održavanje izbora naredne godine, ali da se kao što je to sada slučaj, HDZ odluči na blokade, te da se uopće ne implementiraju izborni rezultati, a vlade na svim nivoima ostanu raditi u tehničkom mandatu.

Čovićev Marinko Čavara tako je predsjednik Federacije BiH već sedam godina, a ostvare li se uistinu prijetnje lidera HDZ-a da izbora 2022. neće biti ako se Izborni zakon ne izmijeni u skladu s njegovim nerealnim i antievropskim zahtjevima, ovaj političar iz Busovače mogao bi ostati u "predsjedničkoj fotelji" 12 godina, koliko je i Ljubo Bešlić bio gradonačelnik Mostara.
Zaboravljaju da dolazi novi VP koji tesko da ce sjediti i gledati te blokade... Ovo su posljednji trzaji HDZ-a
Last edited by channel10 on 21/07/2021 15:08, edited 1 time in total.
User avatar
BHCluster
Posts: 23423
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2547 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by BHCluster »

Image

Image
User avatar
BHCluster
Posts: 23423
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2548 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by BHCluster »

Sta im onaj reche na osnivanju KK avaj HKK Zrinjski u Mostaru, da u imenu mora biti HRVATSKI jer ih moraju uciti da su Hrvati.
Bossona
Posts: 5276
Joined: 21/12/2020 03:28

#2549 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bossona »

ako te pitaju wrote: 21/07/2021 10:53
Bossona wrote: 21/07/2021 07:40 Stolac METROPOLA HDZ APARTHEIDA
Bošnjacima oduzeta građanska prava
"Ugrozenost" Hrvata ,najbolje se ocituje na primjeru Stoca. U stolcu je prema popisu iz 91. Zivjelo 44% Bosnjaka i 33% Hrvata. Danas poslije u stolackom Domu zdravlja nema Bosnjaka ,. Katolicki krizevi i simboli su preplavili javne institucije-a prepadaju nas islamskim fundamentalizmom. Solcem vladaju ustase UZP "herceg bosna"

U hefti u kojoj je predsjednik susjedne države Hrvatske Zoran Milanović drsko ignorirao državne organe Bosne i Hercegovine, obilazeći prostore teritorijalnih osvajanja Udruženog zločinakog poduhvata i tzv. Herceg Bosne, objavljujemo dokaze o postojanju stravičnog apartheida nad Bošnjacima Stoca i Čapljine. Postavljamo pitanje: zašto sarajevski minderaši i fildžanisti godinama šute i sponzoriraju činjenicu da nigdje u Evropi ne postoje građani bez ljudskih prava, kao što su to Bošnjaci u Stocu i Čapljni?!

Objavljujemo potresan intervju sa Muamerom Hasanagićem, logorašom iz Dretelja, koji u svoju Čapljinu može doći samo kao turista. Objavljujemo zastrašujuće činjenice o anticivilizacijskom režimu u Stocu, koji bošnjačkim starosjediocima ne dozvoljavama pravo na školovanje, na zapošljavanje, na zdravstvenu zaštitu, na mirovine i život dostojan čovjeka. Otvaramo pitanje korumpiranosti politike, medija, pravodsuđa, sigurnosnih službi koji udruženim snagama štite ovaj prostor zločina i apartheida.
Stolac je metropola Udruženog zločinačkog poduhvata! Stolac je konclogor otvorenog tipa! Biti Bošnjak u Stocu jednako je biti građanin nižeg reda. Nigdje u Evropi nisu danas tako pogažena ljudska prava kao što je to u gradu kamenih spavača Maka Dizdara.

za sudstvo : LAŽ. Ne postoji sud u Stocu, nego u Čapljini i rade Bošnjaci.

popis sudaca Općinskog suda u Čapljini :
1. Zdenka Filipović- Predsjednica suda
2. Gordana Buntić - Zamjenica predsjednice suda
3. Slavica Papac
4. Snježana Maksumić

5. Dubravka Soče
6. Marija Šimić
7. Zlatko Tanović
8. Emilija Zrnić

Ovaj sud pokriva Stolac, Čapljinu, Neum,....25 % Bošnjaka.


Zločine ne sporim da su se desili. Toliko o propagandi. laž-laž-laš-istina-laž---
i kažu plati pretplatu.jašta ću
Slabo ti ovo pranje UZP politike ide jer je loš pokušaj spinovanja istine, ti pišanje po obespravljenim Bošnjacima Stoca kažeš da to pada kiša.
Stolac / Klub Bošnjaka pisao OHR-u i ambasadama: Suočeni smo sa sistemskom diskriminacijom
https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... jom/406461
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2550 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

BHCluster wrote: 21/07/2021 15:41 Sta im onaj reche na osnivanju KK avaj HKK Zrinjski u Mostaru, da u imenu mora biti HRVATSKI jer ih moraju uciti da su Hrvati.
postoje u Australiji , Kanadi HRVASTKI sportski klubovi. Zašto ne i u BiH ? to ne znači da u njemu igraju samo Hrvati
Post Reply