Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
Ljubicica99
Posts: 34
Joined: 15/02/2021 17:41

#2576 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Ljubicica99 »

tvojkomsija wrote: 21/07/2021 17:46 Iz SBK idu cetiri hrvatska izaslanika, a jedan bosnjacki. :-D :-D :-D
Iz kantona u kojem Bosnjaci cine preko 70%

Ajd onaj prijedlog za Predsjednistvo i ima logike, da se ne bira hrvatski clan u Gorazdu npr. ali ovo za Dom naroda je pre presmijesno
Kruške i jabuke.
Broj Bošnjaka u SBŽ / Broj Bošnjaka u FBiH = x izaslanika u Dn FBiH
Broj Hrvata u SBŽ / Broj Hrvata u FBiH = x izaslanika u Dn FBiH
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2577 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by spreca »

Tesla Edison wrote: 21/07/2021 17:50 Sve je bolje od blokada i statusa Q. Ovaj prijedlog nije treći entitet i po meni je ok. Princip jedan čovjek jedan glas ne može zaživjeti u trenutnom političkom sistemu i to, sad za sad, treba ostaviti po strani.

Ako će ovaj prijedlog otkočiti federaciju i relaksirati odnose, meni je dobar. Svako naduravanje ne vodi nigdje i samo ćemo izgubiti vrijeme i na kraju će se opet izglasati ovakav ili sličan zakon.
Nista ja ovdje nevidim normalnog i ova glupa matematika je isti kurac kao da su rekli da kantoni sa HR vecinom biraju Hrvata a ostali se jebite kako znate,tipicni HDZeov IZ da samo HDZeovac moze biti clan predsjednistva,ovo niko sa Bosnjacke strane nebi smio prihvatiti,jer manjina nemoze vladati vecinom,nismo Juzno Africa Republka nekad pa da imamo apartheid
Ljubicica99
Posts: 34
Joined: 15/02/2021 17:41

#2578 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Ljubicica99 »

tvojkomsija wrote: 21/07/2021 17:31 U Travniku hrvatske stranke prosle godine uzele jedva trecinu glasova... i oni opet taj grad ubrajaju u Herceg-Bosnu ?
Jesi li pročitao Herceg-Bosna umjesto izborno područje C?
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1478
Joined: 21/04/2014 17:59

#2579 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by tvojkomsija »

Ali sto je najsmijesnije ovaj prijedlog je star dvije-tri godine, ove A,B,C zone...pricali smo o njima i za vrijeme zadnjih opcih izbora.

Znaci forsira se ova prica samo kako bi se narodu predstavilo da se nesto "radi, dogovara"... raspad sistema
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2580 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

Ljubicica99 wrote: 21/07/2021 17:56
tvojkomsija wrote: 21/07/2021 17:46 Iz SBK idu cetiri hrvatska izaslanika, a jedan bosnjacki. :-D :-D :-D
Iz kantona u kojem Bosnjaci cine preko 70%

Ajd onaj prijedlog za Predsjednistvo i ima logike, da se ne bira hrvatski clan u Gorazdu npr. ali ovo za Dom naroda je pre presmijesno
Kruške i jabuke.
Broj Bošnjaka u SBŽ / Broj Bošnjaka u FBiH = x izaslanika u Dn FBiH
Broj Hrvata u SBŽ / Broj Hrvata u FBiH = x izaslanika u Dn FBiH
Nije samo u tome stvar, nego u tome što npr. BPK daje isti broj clanova kao i SBK, iako jedan Travnik ima više stanovnika nego taj kanton.
User avatar
Login77777
Posts: 8548
Joined: 18/05/2021 09:11

#2581 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

Tesla Edison wrote: 21/07/2021 17:50 Sve je bolje od blokada i statusa Q. Ovaj prijedlog nije treći entitet i po meni je ok. Princip jedan čovjek jedan glas ne može zaživjeti u trenutnom političkom sistemu i to, sad za sad, treba ostaviti po strani.

Ako će ovaj prijedlog otkočiti federaciju i relaksirati odnose, meni je dobar. Svako naduravanje ne vodi nigdje i samo ćemo izgubiti vrijeme i na kraju će se opet izglasati ovakav ili sličan zakon.
A jel se FBiH ne moze deblokirati bez HDZa?
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1478
Joined: 21/04/2014 17:59

#2582 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by tvojkomsija »

I to sto kazes za SBK i BPK, samo pokazuje koliko su nakaradno kantoni napravljeni. Gradic Gorazde i okolica nema nikakve logike da budu zasebni kanton. Isto tako neka mjesta u ZDK su puno bliza KS...i svasta jos nesto. Posavski kanton da ne spominjem.

Cirkus
Ljubicica99
Posts: 34
Joined: 15/02/2021 17:41

#2583 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Ljubicica99 »

Login77777 wrote: 21/07/2021 17:49
tvojkomsija wrote: 21/07/2021 17:46 Iz SBK idu cetiri hrvatska izaslanika, a jedan bosnjacki. :-D :-D :-D
Iz kantona u kojem Bosnjaci cine preko 70%

Ajd onaj prijedlog za Predsjednistvo i ima logike, da se ne bira hrvatski clan u Gorazdu npr. ali ovo za Dom naroda je pre presmijesno
Hocemo onda nakon svakog popisa praviti nove liste? Ili ako jednog dana bude nula Hrvata u SBK isti ce davati i dalje cetri izaslanika?
Ako je popis iz 91. trajao 30 godina, može i ovaj novi 30 godina.
Mada se može i ažurirati nakon svakog popisa, ne vidim problem. Popis je u normalnim zemljama svako 10 godina(u BiH 20), nije da je popis svaki dan.

Uostalom, samo će TK u budućnosti izgubiti i tog jednog izaslanika i SBŽ i ZHŽ će zamijeniti mjesta, to vam još manje odgovara nego ovaj prijedlog.
kakabanja213
Posts: 2055
Joined: 10/12/2012 22:16

#2584 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by kakabanja213 »

Ljubicica99 wrote: 21/07/2021 17:56
tvojkomsija wrote: 21/07/2021 17:46 Iz SBK idu cetiri hrvatska izaslanika, a jedan bosnjacki. :-D :-D :-D
Iz kantona u kojem Bosnjaci cine preko 70%

Ajd onaj prijedlog za Predsjednistvo i ima logike, da se ne bira hrvatski clan u Gorazdu npr. ali ovo za Dom naroda je pre presmijesno
Kruške i jabuke.
Broj Bošnjaka u SBŽ / Broj Bošnjaka u FBiH = x izaslanika u Dn FBiH
Broj Hrvata u SBŽ / Broj Hrvata u FBiH = x izaslanika u Dn FBiH
Kakve su tu kruske i jabuke. Ovo je rasisticki prijedlog kako ga god pogledas.
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#2585 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by p206 »

sehohari wrote: 21/07/2021 18:01
Ljubicica99 wrote: 21/07/2021 17:56

Kruške i jabuke.
Broj Bošnjaka u SBŽ / Broj Bošnjaka u FBiH = x izaslanika u Dn FBiH
Broj Hrvata u SBŽ / Broj Hrvata u FBiH = x izaslanika u Dn FBiH
Nije samo u tome stvar, nego u tome što npr. BPK daje isti broj clanova kao i SBK, iako jedan Travnik ima više stanovnika nego taj kanton.
makita od prijedloga
jedan glas Bošnjaka u Goraždu vrijedi kao 4 u Travniku... lijepo smišljeno da se Bošnjaci pokolju
i ono za predsjedništvo neke ABC zone ko da smo Palestinci...
ovo ne vrijedi priče i trošenja vremena, jer bi svakako palo na evropskom sudu
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#2586 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Point. »

Tesla Edison wrote: 21/07/2021 17:50 Sve je bolje od blokada i statusa Q. Ovaj prijedlog nije treći entitet i po meni je ok. Princip jedan čovjek jedan glas ne može zaživjeti u trenutnom političkom sistemu i to, sad za sad, treba ostaviti po strani.

Ako će ovaj prijedlog otkočiti federaciju i relaksirati odnose, meni je dobar. Svako naduravanje ne vodi nigdje i samo ćemo izgubiti vrijeme i na kraju će se opet izglasati ovakav ili sličan zakon.
Šta je dobro ovdje? Zašto pristajati na ucjene i ultimatume?
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#2587 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by p206 »

Tesla Edison wrote: 21/07/2021 17:50 Sve je bolje od blokada i statusa Q. Ovaj prijedlog nije treći entitet i po meni je ok. Princip jedan čovjek jedan glas ne može zaživjeti u trenutnom političkom sistemu i to, sad za sad, treba ostaviti po strani.

Ako će ovaj prijedlog otkočiti federaciju i relaksirati odnose, meni je dobar. Svako naduravanje ne vodi nigdje i samo ćemo izgubiti vrijeme i na kraju će se opet izglasati ovakav ili sličan zakon.
moj ti.. tako se država ne gradi

ako hoćeš da si Kurd ili Palestinac slobodno...
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1478
Joined: 21/04/2014 17:59

#2588 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by tvojkomsija »

Hrvatima kad nije dat entitet u Daytonu, nece ga nikad dobiti. Pogotovo sto ih je '95 bilo puno vise u BiH nego danas...

Oni su zrtvovani od Tudjmana kako bi dobio nezavisnu, etnicki cistu Hrvatsku.

Sumnjam da ce ista biti od izbornog zakona, ali eto vidjet cemo.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2589 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by spreca »

Login77777 wrote: 21/07/2021 18:02
Tesla Edison wrote: 21/07/2021 17:50 Sve je bolje od blokada i statusa Q. Ovaj prijedlog nije treći entitet i po meni je ok. Princip jedan čovjek jedan glas ne može zaživjeti u trenutnom političkom sistemu i to, sad za sad, treba ostaviti po strani.

Ako će ovaj prijedlog otkočiti federaciju i relaksirati odnose, meni je dobar. Svako naduravanje ne vodi nigdje i samo ćemo izgubiti vrijeme i na kraju će se opet izglasati ovakav ili sličan zakon.
A jel se FBiH ne moze deblokirati bez HDZa?
Ja mislim da izbori uopste nebi trebali biti problem,nadam se da ce novi visoki to urediti a ako i ne nevidim da TZK i SAK ne izfinansiraju izbore u federaciji ukoliko HDZ bude blokirao budzet,jer nigdje ne pise da bas federacija mora finansirati izbore
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2590 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

tvojkomsija wrote: 21/07/2021 18:01 Ali sto je najsmijesnije ovaj prijedlog je star dvije-tri godine, ove A,B,C zone...pricali smo o njima i za vrijeme zadnjih opcih izbora.

Znaci forsira se ova prica samo kako bi se narodu predstavilo da se nesto "radi, dogovara"... raspad sistema
Stid me je o ovome prijedlogu uopšte raspravljati. Po stranu ova prepucavanja, ovo niti je podvala Bošnjacima, niti Hrvatima, nego je ovo podvala narodu i sirotinji koja im svojom crkavicom isplaćuje plate.
Bossona
Posts: 5142
Joined: 21/12/2020 03:28

#2591 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bossona »

sehohari wrote: 21/07/2021 18:06

Prestanite više sa tim diskusijama.
Oni su osjećaju sada kao Hrvati i to je gotovo. Do 19. vijeka etnije i nacije KAO TAKVE uopšte nisu postojale.
Bošnjak sam, i ove diskusije oko toga ko bi trebao biti ovo, ono, ko je stariji narod su najveća smijurija, najgluplje diskusije uopšte.
Ne treba osporavati nikome neka se svako izjašnjava kako želi i osjeća ali se ne mogu spinovati historiske činjenice. Čuj Bošnjaci bili regionalni naziv za narod Bosne a nigdje te bošnjačke regije na mapi. Svi bi trebali prvo biti ljudi pa sve drugo. Hegemonija prema Bosni nije od devedesetih vać nekoliko stoljeća i ona se upravo vodila preko onih koje su prisvojili vjerama podjeljen isti narod pa je onda na red došla Bosna što i danas traje.
Last edited by Bossona on 21/07/2021 18:16, edited 1 time in total.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#2592 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Tesla Edison »

Point. wrote: 21/07/2021 18:08
Tesla Edison wrote: 21/07/2021 17:50 Sve je bolje od blokada i statusa Q. Ovaj prijedlog nije treći entitet i po meni je ok. Princip jedan čovjek jedan glas ne može zaživjeti u trenutnom političkom sistemu i to, sad za sad, treba ostaviti po strani.

Ako će ovaj prijedlog otkočiti federaciju i relaksirati odnose, meni je dobar. Svako naduravanje ne vodi nigdje i samo ćemo izgubiti vrijeme i na kraju će se opet izglasati ovakav ili sličan zakon.
Šta je dobro ovdje? Zašto pristajati na ucjene i ultimatume?
Onda imamo ovo što imamo i Fadila za doživotnog premijera. Kažem opet, ako nije treći entitet, a vidimo da nije, sve je bolje nego ovo što imamo sada. Sad će 4 godine kako nemamo vlasti. Ucjena ili ne, takav je politički sistem, uspostavljen prije tri decenije, i sa njim se živjeti mora. Naivan je svako ko mislim da se sistem i ustav mogu tek tako promijeniti. Da je lahko, to bi uradili u ove tri decenije. Aprilski paket su oborile kvazi-patriote i sad se moramo krpiti.

Tako je kako je i to je realnost. Ni meni se ne sviđa ali živjeti se mora. Ne volim ni banke ali bez njih se ne može.
Ljubicica99
Posts: 34
Joined: 15/02/2021 17:41

#2593 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Ljubicica99 »

spreca wrote: 21/07/2021 18:10
Login77777 wrote: 21/07/2021 18:02

A jel se FBiH ne moze deblokirati bez HDZa?
Ja mislim da izbori uopste nebi trebali biti problem,nadam se da ce novi visoki to urediti a ako i ne nevidim da TZK i SAK ne izfinansiraju izbore u federaciji ukoliko HDZ bude blokirao budzet,jer nigdje ne pise da bas federacija mora finansirati izbore
Najbolje da svaka županija/kanton imaju neke svoje izbore pa kasnije i neke svoje referendume, mislim da se Čović neće buniti, potpisat će to u milisekundi.
BAK-eV
Posts: 1842
Joined: 17/10/2012 18:53

#2594 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by BAK-eV »

Tesla Edison wrote: 21/07/2021 17:50 Sve je bolje od blokada i statusa Q. Ovaj prijedlog nije treći entitet i po meni je ok. Princip jedan čovjek jedan glas ne može zaživjeti u trenutnom političkom sistemu i to, sad za sad, treba ostaviti po strani.

Ako će ovaj prijedlog otkočiti federaciju i relaksirati odnose, meni je dobar. Svako naduravanje ne vodi nigdje i samo ćemo izgubiti vrijeme i na kraju će se opet izglasati ovakav ili sličan zakon.
Pa neće otkočiti. Čim HDZ dobije te dodatne poluge kočenja, prvom prilikom će sve zakočiti i ucjenjivati.
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2595 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

Bossona wrote: 21/07/2021 18:15
sehohari wrote: 21/07/2021 18:06

Prestanite više sa tim diskusijama.
Oni su osjećaju sada kao Hrvati i to je gotovo. Do 19. vijeka etnije i nacije KAO TAKVE uopšte nisu postojale.
Bošnjak sam, i ove diskusije oko toga ko bi trebao biti ovo, ono, ko je stariji narod su najveća smijurija, najgluplje diskusije uopšte.
Ne treba osporavati nikome neka se svako izjašnjava kako želi i osjeća ali se ne mogu spinovati historiske činjenice. Čuj Bošnjaci bili regionalni naziv za narod Bosne a nigdje te bošnjačke regije na mapi. Svi bi trebali prvo biti ljudi pa sve drugo. Hegemonija prema Bosni nije od devedesetih vać nekoliko stoljeća i ona se upravo vodila preko onih koje su prisvojili vjerama podjeljen isti narod pa je onda na red došla Bosna što i danas traje.
To si u pravu. Izvinjavam se, nisam pratio vašu diskusiju od početka.
Po mom mišljenju, jeste moguće da je to nekada bio regionalni naziv, ali ne trebamo zaboraviti da su i Nijemac, Holanđanin, Italijan i tkd. sve bili regionalni nazivi do početka nacionalnih pokreta u 19. stoljeću.
Opštepoznata je činjenica da su naši predaci još u vrijeme A-U monarhije tražili da ih uprava prizna kao Bošnjaci, kao i bosanski jezik.
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#2596 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by p206 »

Nek mi neko samo objasni kako će ovo proći pred evropskim sudom, i ja sam za. Kod onih 5 presuda jasno piše sve.

Ako klošari iz EU misle da smo maloumni i da će nekog ovdje pritisnuti da potpiše nešto što bi sutra palo pred Sudom onda nek nauče čitati svoje dokumente.

Naši predstavnici se trebaju držati samo sudskih presuda i ništa drugo.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2597 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by spreca »

Ljubicica99 wrote: 21/07/2021 18:17
spreca wrote: 21/07/2021 18:10

Ja mislim da izbori uopste nebi trebali biti problem,nadam se da ce novi visoki to urediti a ako i ne nevidim da TZK i SAK ne izfinansiraju izbore u federaciji ukoliko HDZ bude blokirao budzet,jer nigdje ne pise da bas federacija mora finansirati izbore
Najbolje da svaka županija/kanton imaju neke svoje izbore pa kasnije i neke svoje referendume, mislim da se Čović neće buniti, potpisat će to u milisekundi.
Covic ovim IZ trazi dodatne poluge blokada,kad to dobije onda ide treci entitet i opet onako kako hdz zeli a onda razlaz,zato ovaj predlozeni IZ koji predlaze ukoliko neki bosnjo digne ruku za treba mu je slomiti
DonieBrasco
Posts: 15223
Joined: 31/08/2016 16:09

#2598 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DonieBrasco »

Suvisno je bilo sta reci za ovaj prijedlog, alli vidim da ce ovdje pojedini da ga opravdaju iako isti veze nema sa demokracijom, provedbom presuda sudova, da ne pricamo o vrijednostima EU.
Ljubicica99
Posts: 34
Joined: 15/02/2021 17:41

#2599 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Ljubicica99 »

Bakir će ovo ili nešto slično potpisati u sljedećih nekoliko mjeseci inače i on i vrh stranke idu na optuženičku klupu, a federalnu vlast će od 2022. sastaviti NiP + SDP i HDZ.
Bit će to dobra i stabilna vlada koja će nas značajno približiti EU.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#2600 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Tesla Edison »

A zašto je asimetrija loša kod izbora čp?

To što RS bira direktno, ne kontam zašto FBiH spriječava da bira kako želi, tj. indirektno? Imamo mi već mnoga asimetrična rješenja i nije mi jasno zašto bi izbor čp bio problem?
Post Reply