Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
User avatar
Login77777
Posts: 8549
Joined: 18/05/2021 09:11

#2976 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

DonieBrasco wrote: 14/09/2021 19:28 Da li je her Šmitu na kraj pameti elektronsko glasnje, pravedni izbori ili je trenuto najvazije da se Covicu omoguci dozivotni mandat ?
To drugo.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4116
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#2977 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Tanqueray wrote: 14/09/2021 17:17 Najvazniji dio novog zakona bi trebao da bude ogranicenje na samo dva mandata u Predsjednistvu, Vijecu ministara i entitetskim vladama.
TAko bi se otarasili vjecnih parazita, tipa Komsic, Dodik, Bakir, Covic i ostalih, ukljucujuci bilo kakvu kombinaciju na predsjednickim funkcijama, da se iskljuci manipulacija.
Bez toga je nemguce doci do bilo kakvih promjena na bolje.
Najvaznije bi bilo zabraniti sve stranke koje nemaju na izbornim listama bar 33% kandidata druga dva naroda i ostalih.
Na taj nacin bi se iskorijenile nacionalne stranke koje i jesu uzrok svih problema u BiH. 8-)
Tako bi se rijesili i tih parazita. 8-)
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#2978 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Milenkov buraz »

meridiyan wrote: 14/09/2021 18:53 :-)
Petritsch: 'Ako Srbi i Hrvati budu bojkotovali naredne izbore - to je de facto kraj BiH'

On je kazao da je dugogodišnje prisustvo visokog predstavnika u BiH imalo „kontraproduktivan efekat“. Kritikovao je prethodnog visokog predstavnika Valentina Inzka zbog donošenja zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u Srebrenici

Bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Wolfgang Petritsch izjavio je da bi neuspjeh narednih izbora u BiH uslijed bojkota Srba i Hrvata značio "de facto kraj" te države.

„Ako naredni izbori propadnu zbog Srba i Hrvata, to bi mogao značiti de facto kraj države Bosne i Hercegovine“, rekao je Petritsch u intervjuu za bečki Die Presse.

On je kazao da je dugogodišnje prisustvo visokog predstavnika u BiH imalo „kontraproduktivan efekat“.

Kritikovao je prethodnog visokog predstavnika Valentina Inzka zbog donošenja zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u Srebrenici.

„Time žrtve nisu ništa dobile, a srpski bojkot svih državnih institucija paralizovao je zemlju. Dešava joj se najveća kriza posljednjih godina“, rekao je Petritsch.

Bivši visoki predstavnik je kazao da je njeno rješavanje na plećima Christiana Schmidta, nasljednika Valentina Inzka.

„Ako se kriza ne riješi ubrzo, napori EU i SAD za donošenje novog izbornog zakona bit će ugroženi“, kazao je Wolfgang Petritsch.
U pisanju ili govoru Petrischa se ogleda sva paradoksalnost EU i Evrope. Da nije bilo USA i Klintonove administracije rat bi potrajao još godinama. Dakle Petrisch poručuje nemojte bojkotovati izbore i možete raditi šta hoćete, negirajte zločine, slavite zločince samo ne bojkot. E vala ko zna za šta taj eventualno raspad može biti dobar, ne misli valjda da bi i jedan normalan evropljanin prihvatio da živi u takvoj fašističkoj državi, mislim da bi se i Zeleni u Njemačkoj prije latili oružija nego živjeli pod tim okolnostima.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2979 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by daddy-kool »

Znači njemačka diplomatija ne zna kako da riješi problem sprskog bojkota i Dodika, a plaše se da će i HDZ podebljati problem, pa haj da naguze probosansku stranu. Treba im dati do znanja da neće biti jednostavnog rješenja, a ako žele da nešto naprave da će se morati dobro potruditi. Najgore što sam pročitao je varijanta koja će ići da se VP odobri u VS UN, kao sad da ima papire. Ako se budu ovako saginjali Dodiku, treba ih počet ignorisati, slušati samo silu.
Last edited by daddy-kool on 14/09/2021 19:54, edited 1 time in total.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#2980 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Grean »

Opasna je prica Evropljana i ni malo ne mirise na dobro, koliko god se mi tjesili. Ko' eto ako ovi blokiraju sta se tu moze nego raspad drzave a sve ih je vise koji tako rezonuju.


Samo nemaju isti pricu i rezone kad je u pitanju Sjeverni Kipar.
  • Juzni su primili u EU iako krnji
  • Sjeverni pod svim mogucim sankcijama, ni avion iz EU tamo ne smije sletiti a ni brod pristati u luku

Sto li nije isti pristup....i koliko bi secesionisti izdrzali da jeste?




Btw, i onaj Erdogan je pichkurina, nako.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2981 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by daddy-kool »

Ne vidim velike razloge plašenja raspadom, nije da nisu i to probali. Šta sad kao naljutiće se, pa oho li se nama.

Potrebno je očuvati dignitet i poboljšati sistem koji će i našoj djeci davati istinsku ravnopravnost. Ja ne pristajem da moj glas vrijedi samo 1/4 nečijeg drugog.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#2982 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Emiremir33 »

Grean wrote: 14/09/2021 19:53 Opasna je prica Evropljana i ni malo ne mirise na dobro, koliko god se mi tjesili. Ko' eto ako ovi blokiraju sta se tu moze nego raspad drzave a sve ih je vise koji tako rezonuju.


Samo nemaju isti pricu i rezone kad je u pitanju Sjeverni Kipar.
  • Juzni su primili u EU iako krnji
  • Sjeverni pod svim mogucim sankcijama, ni avion iz EU tamo ne smije sletiti a ni brod pristati u luku

Sto li nije isti pristup....i koliko bi secesionisti izdrzali da jeste?




Btw, i onaj Erdogan je pichkurina, nako.
Poslije 1992 vjerovati Evropljanima...
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#2983 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by SaraFina »



Volfgang Petrič

Naglašava da je u Avganistanu takva strategija od početka bila osuđena na propast. Na Balkanu je nešto drugačije, on je Evropa. U BiH su instrumenti izgradnje države – bezbjednost, pravo, uprava "bolje, iako ne optimalno primijenjeni, ali i to s uspjehom samo u prvim godinama. Od onda je sve stalo."

Petričev zaključak na kraju: "Avganistan je daleko, ali jedna tako disfunkcionalna država usred Evrope je direktna prijetnja za Evropu


Nijedna intervencija sa strane za stvaranje države i njenih institucija ne smije da traje duže od deset, najviše dvanaest godina, kaže bivši visoki predstavnik za BiH Volfgang Petrič u intervjuu bečkom dnevniku "Prese".

Predugo postojeća institucija visokog predstavnika u BiH je "u međuvremenu postala kontraproduktivna", kaže Petrič koji je bio visoki predstavnik od 1999. do 2002. godine.

Posebno kritikuje bivšeg visokog predstavnika Valentina Incka, jer je uoči odlaska dekretom uveo Zakon o zabrani negiranja genocida u Srebrenici.

Time je uspostavljen duplo negativni efekat, kaže Petrič, za žrtve nije postignuto ništa, a srpski bojkot institucija BiH je paralizovao zemlju.

BiH je trenutno u najvećoj krizi do sada, poručuje Petrič. Novi visoki predstavnik Kristijan Šmit "sada mora da se snalazi kako da se izvuče iz te situacije", dodaje on.

Ako se ta kriza ne riješi, onda su svi napori EU i Amerike za novi izborni zakon propali.

- Propadnu li idući izbori zbog bojkota Srba i Hrvata, to bi bio faktički kraj BiH - poručuje Petrič.

Volfgang Petrič pravi direktnu paralelu između američke intervencije u Avganistanu i zapadnog inžinjeringa u Bosni i Hercegovine i zaključuje da su obje neuspjele na sličan način.

U Avganistanu su potpuno zanemarene istorijske i kulturne pretpostavke, kao i osjetljiva geopolitička konstelacija, ističe Petrič.

- Trebalo je imati više sluha za stanje na terenu, za skupine koje tamo žive, za institucije koje bi bile lokalno podnošljive - smatra Petrič.

Ali, kaže, Zapad je reagovao s pozicije snage u Avganistanu, želio više, htio da spolja gradi državu zapadnih karakteristika, "što je teška i upitna strategija, koja se primenjuje i u BiH".

Naglašava da je u Avganistanu takva strategija od početka bila osuđena na propast. Na Balkanu je nešto drugačije, on je Evropa. U BiH su instrumenti izgradnje države – bezbjednost, pravo, uprava "bolje, iako ne optimalno primijenjeni, ali i to s uspjehom samo u prvim godinama. Od onda je sve stalo."

Petričev zaključak na kraju: "Avganistan je daleko, ali jedna tako disfunkcionalna država usred Evrope je direktna prijetnja za Evropu
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2984 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Truba »

daddy-kool wrote: 14/09/2021 19:56 Ne vidim velike razloge plašenja raspadom, nije da nisu i to probali. Šta sad kao naljutiće se, pa oho li se nama.

Potrebno je očuvati dignitet i poboljšati sistem koji će i našoj djeci davati istinsku ravnopravnost. Ja ne pristajem da moj glas vrijedi samo 1/4 nečijeg drugog.
Moj glas ionako ne vrijedi u masi
Pa ga darujem u dragovoljne svrhe
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2985 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by daddy-kool »

Black swan wrote: 14/09/2021 21:55
daddy-kool wrote: 14/09/2021 19:56 Ne vidim velike razloge plašenja raspadom, nije da nisu i to probali. Šta sad kao naljutiće se, pa oho li se nama.

Potrebno je očuvati dignitet i poboljšati sistem koji će i našoj djeci davati istinsku ravnopravnost. Ja ne pristajem da moj glas vrijedi samo 1/4 nečijeg drugog.
Moj glas ionako ne vrijedi u masi
Pa ga darujem u dragovoljne svrhe
Što bi Rush rekao:

If you choose not to decide, you still have made a choice
prigodna

hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#2986 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by hd2000 »

Grean wrote: 14/09/2021 19:53 Opasna je prica Evropljana i ni malo ne mirise na dobro, koliko god se mi tjesili. Ko' eto ako ovi blokiraju sta se tu moze nego raspad drzave a sve ih je vise koji tako rezonuju.
Ko im j..e m...r. Vjerovatno se ne sjećaš početka rata u BiH i situacije. Mi nemamo ništa, oni imaju JNA. Ukopani oko svih gradova, topovske i tenkovske cijevi okrenute prema nama, kasarne pune njihovih vojnika i oružja, napadi maskiranih terorista SDS-a... Evropljani dolaze Aliji, vrše pritisak da se ne osamostali, "ne možete se braniti, nemate pojma protiv čega ratujete"...

Opstali smo, odbranili smo BiH. Tada je bilo jasno svima da rat nije završio. Samo je promijenio oblik. J..o te, to su nas u školi učili. Ne znam čemu vas danas uče.

Sada je drugačija situacija i mi smo mudriji. 90-e nismo bili svjesni da će ti doći komšija, silovati te zaklati djecu, zapaliti ti kuću, strpati te u logor. Sada sve to znamo.

Neko spomenu oružane snage. Jeste li vi svjesni koja je razlika u odnosu snaga sada i 92-e? To je jedini razlog zašto Srbi ne pokušavaju ništa i zašto Vučić sere o miru. Znaju da NE MOGU DOBITI NOVI RAT. Ne sada, zato i izjavljuju da čekaju pogodniju političku sitaciju.

Ko j..e Evropu i Njemačku pogotovo.
User avatar
donnie_darko
Posts: 992
Joined: 11/11/2017 22:49

#2987 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by donnie_darko »

hd2000 wrote: 15/09/2021 08:37
Grean wrote: 14/09/2021 19:53 Opasna je prica Evropljana i ni malo ne mirise na dobro, koliko god se mi tjesili. Ko' eto ako ovi blokiraju sta se tu moze nego raspad drzave a sve ih je vise koji tako rezonuju.
Ko im j..e m...r. Vjerovatno se ne sjećaš početka rata u BiH i situacije. Mi nemamo ništa, oni imaju JNA. Ukopani oko svih gradova, topovske i tenkovske cijevi okrenute prema nama, kasarne pune njihovih vojnika i oružja, napadi maskiranih terorista SDS-a... Evropljani dolaze Aliji, vrše pritisak da se ne osamostali, "ne možete se braniti, nemate pojma protiv čega ratujete"...

Opstali smo, odbranili smo BiH. Tada je bilo jasno svima da rat nije završio. Samo je promijenio oblik. J..o te, to su nas u školi učili. Ne znam čemu vas danas uče.

Sada je drugačija situacija i mi smo mudriji. 90-e nismo bili svjesni da će ti doći komšija, silovati te zaklati djecu, zapaliti ti kuću, strpati te u logor. Sada sve to znamo.

Neko spomenu oružane snage. Jeste li vi svjesni koja je razlika u odnosu snaga sada i 92-e? To je jedini razlog zašto Srbi ne pokušavaju ništa i zašto Vučić sere o miru. Znaju da NE MOGU DOBITI NOVI RAT. Ne sada, zato i izjavljuju da čekaju pogodniju političku sitaciju.

Ko j..e Evropu i Njemačku pogotovo.
Sve to stoji ALI.. da se nesto danas sutra desi ko bi bio vrhomni komandant tih oruzanih snaga? Ko bi bio predsjednik (vodja) probosanskih snaga? Bakir?
Ja prvi evo nisam nesto spreman da stanem u stroj salutiram Baketu i idem ispunjavat njegove zadatke.

Jednostavno probosanska strana je previse rasparcana, nema jedinstva, nema mase, nema tog vodje koji bi u stilu kosovara rekao cetnicima je*ite se.
To se vidi svakog dana u svakom potezu srpske politike koji nema odgovora.
Ne moze nikakav odgovor ni dobit jer se mi ne mozemo dogovorit sa sobom.
A i nek ne mozemo, kakav god da je odgovor on ne bi bio dobar jer nema ispravnog covjeka da vodi nasu politiku.
hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#2988 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by hd2000 »

donnie_darko wrote: 15/09/2021 08:50
hd2000 wrote: 15/09/2021 08:37

Ko im j..e m...r. Vjerovatno se ne sjećaš početka rata u BiH i situacije. Mi nemamo ništa, oni imaju JNA. Ukopani oko svih gradova, topovske i tenkovske cijevi okrenute prema nama, kasarne pune njihovih vojnika i oružja, napadi maskiranih terorista SDS-a... Evropljani dolaze Aliji, vrše pritisak da se ne osamostali, "ne možete se braniti, nemate pojma protiv čega ratujete"...

Opstali smo, odbranili smo BiH. Tada je bilo jasno svima da rat nije završio. Samo je promijenio oblik. J..o te, to su nas u školi učili. Ne znam čemu vas danas uče.

Sada je drugačija situacija i mi smo mudriji. 90-e nismo bili svjesni da će ti doći komšija, silovati te zaklati djecu, zapaliti ti kuću, strpati te u logor. Sada sve to znamo.

Neko spomenu oružane snage. Jeste li vi svjesni koja je razlika u odnosu snaga sada i 92-e? To je jedini razlog zašto Srbi ne pokušavaju ništa i zašto Vučić sere o miru. Znaju da NE MOGU DOBITI NOVI RAT. Ne sada, zato i izjavljuju da čekaju pogodniju političku sitaciju.

Ko j..e Evropu i Njemačku pogotovo.
Sve to stoji ALI.. da se nesto danas sutra desi ko bi bio vrhomni komandant tih oruzanih snaga? Ko bi bio predsjednik (vodja) probosanskih snaga? Bakir?
Ja prvi evo nisam nesto spreman da stanem u stroj salutiram Baketu i idem ispunjavat njegove zadatke.

Jednostavno probosanska strana je previse rasparcana, nema jedinstva, nema mase, nema tog vodje koji bi u stilu kosovara rekao cetnicima je*ite se.
To se vidi svakog dana u svakom potezu srpske politike koji nema odgovora.
Ne moze nikakav odgovor ni dobit jer se mi ne mozemo dogovorit sa sobom.
A i nek ne mozemo, kakav god da je odgovor on ne bi bio dobar jer nema ispravnog covjeka da vodi nasu politiku.
Nije ni Alija stao 92-e. Ja se ne sjećam Alije u svom gradu. Sjećam se drugih likova kojima ni ime nisam upamtio.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#2989 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

Tema je NOVI IZBORNI ZAKON, kakve veze ima rat s temom?
loader
Posts: 94
Joined: 23/06/2014 03:05

#2990 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by loader »

Nece moci ove noci!
Nije uspjelo Milosevicu nece ni bosnjackim liderima
1. Federaciju BiH pretvoriti u bošnjačku republiku po uzoru na Republiku Srpsku, a istovremeno očuvati daytonsku formulu – dva entiteta plus distrikt Brčko.

2. Hrvate svesti na razinu nacionalne manjine ili im ostavi mogućnost da ako žele postanu dio bošnjačkog ili bosanskog korpusa. Istodobno isticati njihovo pravo na rimokatoličanstvo i pokušavati održavati dobre odnose sa Svetom Stolicom.

3. Na državnoj razini u danas krnjem Predsjedništvu BiH uzurpirati hrvatsku poziciju na način da se iz Federacije biraju dva člana, a da nije definirano koga oni predstavljaju jer kao to nije naznačeno u daytonsko-pariškom mirovnom sporazumu.

4. Oteti nadležnosti federalnog Doma naroda i pretvoriti ga u savjetodavno tijelo po uzoru na Vijeće naroda u RS-u.

5. Nastojanja Hrvata za legitimnim predstavljanjem, kakvo već postoji u drugim pluralnim europskim državama, prikazivati kao nastojanja HDZ-a i Dragana Čovića da vječno budu na vlasti.

6.Zloupotrijebiti borbu nacionalnih manjina posebno u presudi Sejdić-Finci te gdje god je moguće na pozicije koje pripadaju Ostalima instalirati kadrove koji će se lažno predstavljati kao pripadnici Ostalih i koji će zagovarati nacional-unitaristički model. Postupiti po uzoru na već isprobano lažno predstavljanje u ime Hrvata u Domu naroda.

7. Hrvatsku Republiku Herceg-Bosnu prikazivati kao plod udruženog zločinačkog pothvata. Nametnuti Hrvatima kolektivnu krivicu i na taj način svaki pokušaj osnivanja Druge Hrvatske Republike prikazivati kao zločinački naum. Sebe prikazivati kao antifašiste.

8. Ukinuti nadležnosti županija, zakonodavnu i izvršnu vlast na toj razini i time dovesti do besmisla njihovo postojanje.

9. Poreznim smicalicama preusmjeravati novac s hrvatskih na bošnjačka područja – posebice Sarajevo.

10. U potpunosti onemogućiti Hrvate da u sklopu javnog RTV sustava BiH osnuju javni RTV servis na materinskom jeziku i bez skrivanja to prikazivati kao ugrožavanje vitalnog nacionalnog interesa Bošnjaka.

11. Hrvatsku u međunarodnim krugovima optuživati kao zemlju koja se miješa u unutarnje poslove BiH. Na isti način se odnositi i prema Srbiji. Europske institucije optuživati da pogoduju zahtjevima Zagreba i Mostara. Tursku izostaviti od bilo kakvih optužbi.

12. Hegemoniju, uništavanje Hrvata kao političkog naroda te nacional-unitarističku politiku prikazivati kao borbu za građansko društvo koje je Quasimodo – ono koje to nije.
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2991 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by BHCluster »

Morate vi jos dosta pure jesti.
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#2992 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Point. »

loader wrote: 15/09/2021 12:46 Nece moci ove noci!
Nije uspjelo Milosevicu nece ni bosnjackim liderima
1. Federaciju BiH pretvoriti u bošnjačku republiku po uzoru na Republiku Srpsku, a istovremeno očuvati daytonsku formulu – dva entiteta plus distrikt Brčko.

2. Hrvate svesti na razinu nacionalne manjine ili im ostavi mogućnost da ako žele postanu dio bošnjačkog ili bosanskog korpusa. Istodobno isticati njihovo pravo na rimokatoličanstvo i pokušavati održavati dobre odnose sa Svetom Stolicom.

3. Na državnoj razini u danas krnjem Predsjedništvu BiH uzurpirati hrvatsku poziciju na način da se iz Federacije biraju dva člana, a da nije definirano koga oni predstavljaju jer kao to nije naznačeno u daytonsko-pariškom mirovnom sporazumu.

4. Oteti nadležnosti federalnog Doma naroda i pretvoriti ga u savjetodavno tijelo po uzoru na Vijeće naroda u RS-u.

5. Nastojanja Hrvata za legitimnim predstavljanjem, kakvo već postoji u drugim pluralnim europskim državama, prikazivati kao nastojanja HDZ-a i Dragana Čovića da vječno budu na vlasti.

6.Zloupotrijebiti borbu nacionalnih manjina posebno u presudi Sejdić-Finci te gdje god je moguće na pozicije koje pripadaju Ostalima instalirati kadrove koji će se lažno predstavljati kao pripadnici Ostalih i koji će zagovarati nacional-unitaristički model. Postupiti po uzoru na već isprobano lažno predstavljanje u ime Hrvata u Domu naroda.

7. Hrvatsku Republiku Herceg-Bosnu prikazivati kao plod udruženog zločinačkog pothvata. Nametnuti Hrvatima kolektivnu krivicu i na taj način svaki pokušaj osnivanja Druge Hrvatske Republike prikazivati kao zločinački naum. Sebe prikazivati kao antifašiste.

8. Ukinuti nadležnosti županija, zakonodavnu i izvršnu vlast na toj razini i time dovesti do besmisla njihovo postojanje.

9. Poreznim smicalicama preusmjeravati novac s hrvatskih na bošnjačka područja – posebice Sarajevo.

10. U potpunosti onemogućiti Hrvate da u sklopu javnog RTV sustava BiH osnuju javni RTV servis na materinskom jeziku i bez skrivanja to prikazivati kao ugrožavanje vitalnog nacionalnog interesa Bošnjaka.

11. Hrvatsku u međunarodnim krugovima optuživati kao zemlju koja se miješa u unutarnje poslove BiH. Na isti način se odnositi i prema Srbiji. Europske institucije optuživati da pogoduju zahtjevima Zagreba i Mostara. Tursku izostaviti od bilo kakvih optužbi.

12. Hegemoniju, uništavanje Hrvata kao političkog naroda te nacional-unitarističku politiku prikazivati kao borbu za građansko društvo koje je Quasimodo – ono koje to nije.
Je li ovo iz Alijine Islamske Deklaracije? :oops:
DonieBrasco
Posts: 15226
Joined: 31/08/2016 16:09

#2993 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DonieBrasco »

Jadni nikakava prava nemaju. :(
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2994 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by daddy-kool »

Kolinda wrote: 15/09/2021 12:42 Tema je NOVI IZBORNI ZAKON, kakve veze ima rat s temom?
Kako da nema?
https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... ine/429838
Jer, ako ne bude legitimnog predstavljanja, neće biti ni Bosne i Hercegovine.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#2995 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

daddy-kool wrote: 15/09/2021 13:16
Kolinda wrote: 15/09/2021 12:42 Tema je NOVI IZBORNI ZAKON, kakve veze ima rat s temom?
Kako da nema?
https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... ine/429838
Jer, ako ne bude legitimnog predstavljanja, neće biti ni Bosne i Hercegovine.
Aha, znači Čović prijeti ratom, pa s čim prijete onda Bakir Komšić i co.kad najavljuju rušenje Ustava????
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2996 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Truba »

loader wrote: 15/09/2021 12:46 Nece moci ove noci!
Nije uspjelo Milosevicu nece ni bosnjackim liderima
1. Federaciju BiH pretvoriti u bošnjačku republiku po uzoru na Republiku Srpsku, a istovremeno očuvati daytonsku formulu – dva entiteta plus distrikt Brčko.

2. Hrvate svesti na razinu nacionalne manjine ili im ostavi mogućnost da ako žele postanu dio bošnjačkog ili bosanskog korpusa. Istodobno isticati njihovo pravo na rimokatoličanstvo i pokušavati održavati dobre odnose sa Svetom Stolicom.

3. Na državnoj razini u danas krnjem Predsjedništvu BiH uzurpirati hrvatsku poziciju na način da se iz Federacije biraju dva člana, a da nije definirano koga oni predstavljaju jer kao to nije naznačeno u daytonsko-pariškom mirovnom sporazumu.

4. Oteti nadležnosti federalnog Doma naroda i pretvoriti ga u savjetodavno tijelo po uzoru na Vijeće naroda u RS-u.

5. Nastojanja Hrvata za legitimnim predstavljanjem, kakvo već postoji u drugim pluralnim europskim državama, prikazivati kao nastojanja HDZ-a i Dragana Čovića da vječno budu na vlasti.

6.Zloupotrijebiti borbu nacionalnih manjina posebno u presudi Sejdić-Finci te gdje god je moguće na pozicije koje pripadaju Ostalima instalirati kadrove koji će se lažno predstavljati kao pripadnici Ostalih i koji će zagovarati nacional-unitaristički model. Postupiti po uzoru na već isprobano lažno predstavljanje u ime Hrvata u Domu naroda.

7. Hrvatsku Republiku Herceg-Bosnu prikazivati kao plod udruženog zločinačkog pothvata. Nametnuti Hrvatima kolektivnu krivicu i na taj način svaki pokušaj osnivanja Druge Hrvatske Republike prikazivati kao zločinački naum. Sebe prikazivati kao antifašiste.

8. Ukinuti nadležnosti županija, zakonodavnu i izvršnu vlast na toj razini i time dovesti do besmisla njihovo postojanje.

9. Poreznim smicalicama preusmjeravati novac s hrvatskih na bošnjačka područja – posebice Sarajevo.

10. U potpunosti onemogućiti Hrvate da u sklopu javnog RTV sustava BiH osnuju javni RTV servis na materinskom jeziku i bez skrivanja to prikazivati kao ugrožavanje vitalnog nacionalnog interesa Bošnjaka.

11. Hrvatsku u međunarodnim krugovima optuživati kao zemlju koja se miješa u unutarnje poslove BiH. Na isti način se odnositi i prema Srbiji. Europske institucije optuživati da pogoduju zahtjevima Zagreba i Mostara. Tursku izostaviti od bilo kakvih optužbi.

12. Hegemoniju, uništavanje Hrvata kao političkog naroda te nacional-unitarističku politiku prikazivati kao borbu za građansko društvo koje je Quasimodo – ono koje to nije.
ko ovo sastavi svaka mu dala mada se ne slažem sa stavkama
7 i 9
ostalo izgleda realno što se događa na terenu
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2997 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Truba »

Kolinda wrote: 15/09/2021 12:42 Tema je NOVI IZBORNI ZAKON, kakve veze ima rat s temom?
određenim forumašima posljednji rat je alfa i omega
i po potrebi drugi svjetski

ostali ratovi nisu bitni :D
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2998 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by daddy-kool »

loader wrote: 15/09/2021 12:46 Nece moci ove noci!
Nije uspjelo Milosevicu nece ni bosnjackim liderima
1. Federaciju BiH pretvoriti u bošnjačku republiku po uzoru na Republiku Srpsku, a istovremeno očuvati daytonsku formulu – dva entiteta plus distrikt Brčko.

2. Hrvate svesti na razinu nacionalne manjine ili im ostavi mogućnost da ako žele postanu dio bošnjačkog ili bosanskog korpusa. Istodobno isticati njihovo pravo na rimokatoličanstvo i pokušavati održavati dobre odnose sa Svetom Stolicom.

3. Na državnoj razini u danas krnjem Predsjedništvu BiH uzurpirati hrvatsku poziciju na način da se iz Federacije biraju dva člana, a da nije definirano koga oni predstavljaju jer kao to nije naznačeno u daytonsko-pariškom mirovnom sporazumu.

4. Oteti nadležnosti federalnog Doma naroda i pretvoriti ga u savjetodavno tijelo po uzoru na Vijeće naroda u RS-u.

5. Nastojanja Hrvata za legitimnim predstavljanjem, kakvo već postoji u drugim pluralnim europskim državama, prikazivati kao nastojanja HDZ-a i Dragana Čovića da vječno budu na vlasti.

6.Zloupotrijebiti borbu nacionalnih manjina posebno u presudi Sejdić-Finci te gdje god je moguće na pozicije koje pripadaju Ostalima instalirati kadrove koji će se lažno predstavljati kao pripadnici Ostalih i koji će zagovarati nacional-unitaristički model. Postupiti po uzoru na već isprobano lažno predstavljanje u ime Hrvata u Domu naroda.

7. Hrvatsku Republiku Herceg-Bosnu prikazivati kao plod udruženog zločinačkog pothvata. Nametnuti Hrvatima kolektivnu krivicu i na taj način svaki pokušaj osnivanja Druge Hrvatske Republike prikazivati kao zločinački naum. Sebe prikazivati kao antifašiste.

8. Ukinuti nadležnosti županija, zakonodavnu i izvršnu vlast na toj razini i time dovesti do besmisla njihovo postojanje.

9. Poreznim smicalicama preusmjeravati novac s hrvatskih na bošnjačka područja – posebice Sarajevo.

10. U potpunosti onemogućiti Hrvate da u sklopu javnog RTV sustava BiH osnuju javni RTV servis na materinskom jeziku i bez skrivanja to prikazivati kao ugrožavanje vitalnog nacionalnog interesa Bošnjaka.

11. Hrvatsku u međunarodnim krugovima optuživati kao zemlju koja se miješa u unutarnje poslove BiH. Na isti način se odnositi i prema Srbiji. Europske institucije optuživati da pogoduju zahtjevima Zagreba i Mostara. Tursku izostaviti od bilo kakvih optužbi.

12. Hegemoniju, uništavanje Hrvata kao političkog naroda te nacional-unitarističku politiku prikazivati kao borbu za građansko društvo koje je Quasimodo – ono koje to nije.
Slabo je ovo.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2999 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by daddy-kool »

Kolinda wrote: 15/09/2021 13:19
daddy-kool wrote: 15/09/2021 13:16

Kako da nema?

Aha, znači Čović prijeti ratom, pa s čim prijete onda Bakir Komšić i co.kad najavljuju rušenje Ustava????
Može link, nisam upratio?
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#3000 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

daddy-kool wrote: 15/09/2021 13:23
Kolinda wrote: 15/09/2021 13:19

Aha, znači Čović prijeti ratom, pa s čim prijete onda Bakir Komšić i co.kad najavljuju rušenje Ustava????
Može link, nisam upratio?
https://www.faktor.ba/vijest/komsic-bos ... iti/126215
https://www.google.com/amp/s/m.vecernji ... ih-1478001
Post Reply