Novi Grb Federacije

Post Reply

Valja li ovo icemu?

DA
11
12%
NE
83
88%
 
Total votes: 94

signature
Posts: 623
Joined: 31/08/2007 16:43

#51 Re: Novi Grb Federacije

Post by signature »

Bihac_4_ever wrote:Evo malo o Grbovima,sigurno ste citali:

Ne vidi se bas najbolje ali eto sta je tu je.

Image


http://www.rtvfbih.ba/loc/template.wbsp ... 7&id=15988
dokle ce nas sa ovim krpetinama zajebavati.BiH ima svoju historijsku heraldiku;zstave i grbove i pored tih cinjenica nama crtaju nesto s cim covjek ni *uzicu ne bi obrisao.pitam se samo dokle,imamo li i zahru ponosa kao ljudi da kazemo,stanite s tim sranjima.kad je bilo najteze imali smo nekog ponosa da kazemo dusmanima e nece ni vase biti,pa makar ni nas ne bilo.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... Tvrtko.png

sta fali ovom grbu i kome smetaju grbovi srednjevjekovne Bosne.
User avatar
campa_xxx
Posts: 4082
Joined: 23/11/2007 22:04
Location: Metropola

#52 Re: Novi Grb Federacije

Post by campa_xxx »

Ova je najbolja, da se niko ne ljuti :D :D :D



Image
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#53 Re: Novi Grb Federacije

Post by zgembo_sa »

Ako ne stave burek na zastavu odricem je se :D
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#54 Re: Novi Grb Federacije

Post by BSn »

signature wrote:
sta fali ovom grbu i kome smetaju grbovi srednjevjekovne Bosne.

Eto, smeta meni. Nije FBiH drzava BiH, pa da nosi njena historijska obiljezja. Ovo moze biti samo drzavno obiljezje, a ne nikako i entitetsko. Poistovjecivanje FBiH sa BiH je destruktivno po samu drzavu. Ocito je i da su Bosnjake poceli povezivati sa ljiljanima, pa su im eno izmislili i novi grb (zeleni stit sa zlatnim ljiljanom), a ti isti ljiljani su simbol i bh. Srba i bh. Hrvata i Ostalih, jer su oni bili simbol drzave, a ne jednog njenog naroda. Dok nam opet ne vrate zastavu koja je imala neko znacenje, ostaje nam ova: :bih:
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#55 Re: Novi Grb Federacije

Post by BSn »

campa_xxx wrote:Ova je najbolja, da se niko ne ljuti :D :D :D



Image
:D

Samo treba izbaciti ovo crveno polje i biti ce potpuno neutralna. :D
mirzijan
Posts: 5
Joined: 13/02/2008 17:22

#56 Re: Novi Grb Federacije

Post by mirzijan »

nema govora, ne slazem se, nema boljeg prijedloga od ove sto su danas, ne podrzavam nijedan ovaj, katastrofa, katastrofa.
User avatar
krivorijek
Posts: 688
Joined: 13/02/2008 11:58
Location: Iščašenja ili preloma?

#57

Post by krivorijek »

Ja ne znam koji im "umjetnik" izraduje ovakve stvari. :x

Ovo je pravi uzas. Isto ko da se takmice "ko ce nakaradnije" ili "moze li jos nakaradnije".
User avatar
findsivro
Posts: 29
Joined: 30/11/2006 20:24

#58 Re: Novi Grb Federacije

Post by findsivro »

Evo ja smatram da je moj prijdlog najbolji i da treba da pobijedi

Image
Image
specijalac
Posts: 23
Joined: 20/05/2007 22:34

#59 Re:

Post by specijalac »

MuaDib wrote:Ne mogu da vjerujem da je moglo nešto ovako proći na konkursu. Kratko i jasno cirkus. Mislim da je nakon ovog vrlo izvjesna promjena i državnih simbola. I ja sam učestvovao na konkursu i evo mojih prijedloga:

Image

Evo obrazloženja:

Zastava Federacije Bosne i Hercegovine je crveno-zeleno-plava vodoravna trobojnica, uz čije se koplje, na jednoj trećini zastave nalazi bijelo polje, odvojeno trima trikutima, od boja zastave. Odnos širine i dužine zastave je 1 : 2. Crvena boja na zastavi predstavlja hrvatski, zelena bošnjački i plava srpski narod u Federaciji Bosne i Hercegovine, dok bijela boja predstavlja jednakost svih građana, mir i prosperitet Federacije Bosne i Hercegovine.

Grb predstavlja zlatno obrubljeni štit, podjeljen na gornje polje srebrene boje, odvojeno trima trokutima od donjeg polja, koje čine tri okomita polja s desna na lijevo, prvo crvene, drugo zelene i treće plave boje. U gornjem srebrenom polju se nalaze tri štitića:
U desnom gornjem dijelu, na jednoj trećini grba, nalazi se zlatno obrubljeni povjesni hrvatski grb od 25 kvadratnih polja crvene i srebrene boje;
U centru gornjeg dijela, na jednoj trećini grba, nalazi se zlatno obrubljeni štit, za zlatnim ljiljanom na zelenoj podlozi.
U lijevom gornjem dijelu, na jednoj trećini grba, nalazi se zlatno obrubljeni crveni štit na kome je srebreni krst između čitiri ista takva ocila, bridovima okrenutim ka stablu krsta.

Grb Federacije Bosne i Hercegovine zasniva se na zastavi Federacije Bosne i Hercegovine sa istom simbolikom, u heraldičkoj formi zlatno obrubljenog štita. S razlikom da su u gornje bijelo, odrosno srebreno polje dodati mali grbovi konstitutivnih naroda. Prvi grb je idući s desna na lijevo šahovnica, simbol hrvatskog naroda, drugi grb je zeleni štit sa zlatnim ljiljanom na sredini, simbol bošnjačkog naroda i treći grb je crveni štit sa srebrenim krstom i četiri ista ocila, okrenuta ka stablu krsta simbol srpskog naroda.

Smatram, možda sam subjektivan, ali ovi su prijedlozi, bar za zastavu više u skladu sa heraldičkim standardima nego izabrani. Ali šta je tu je!


Katastrofa ti je to jaro. Aj da bi bio ljiljan največi znak među njima, srpskog si svrstio u istu veličinu dok u Republici šumskoj imaju največi orao i veoma malu krunu ljiljana, koja se i nevidi dok ne pogledaš sa 20 centi izbliza.. Jer ti to tako teško skontat? Ljiljan mora da bude največi znak među njima a srbima dati samo crvenu boju negdje na grbu..to jim je dosta
User avatar
winabike
Posts: 375
Joined: 04/11/2004 12:27

#60 Re: Novi Grb Federacije

Post by winabike »

san darius wrote:>>>Umjesto da na grb samo dodaju jos i simbol koji bi predstavljao bosanske Srbe<<<

pa dje mogu tenk i minobacac na zastavu. :D

san darius
Aaaaj oplakah :lol: :lol: :lol:
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#61 Re: Re:

Post by MuaDib »

specijalac wrote: Katastrofa ti je to jaro. Aj da bi bio ljiljan največi znak među njima, srpskog si svrstio u istu veličinu dok u Republici šumskoj imaju največi orao i veoma malu krunu ljiljana, koja se i nevidi dok ne pogledaš sa 20 centi izbliza.. Jer ti to tako teško skontat? Ljiljan mora da bude največi znak među njima a srbima dati samo crvenu boju negdje na grbu..to jim je dosta
Ako želimo graditi ravnopravnost, onda svi moraju biti podjednako zastupljeni. A Federacija se ni u kom slučaju ne smije se porediti sa RS niti sa njihovim simbolima, jer dok im kokarda bude na grbu nema ravnopravnosti. Ne moramo biti kao oni. 8)
xyz2007
Posts: 718
Joined: 08/08/2007 02:16
Location: Tu i Tamo.

#62 Re: Novi Grb Federacije

Post by xyz2007 »

Mogu samo podrzati zastavu na kojoj nema ni crvene ni zelene ni plave boje ( lose asocijacija na BH sadasnjost i proslost )

Na kojoj nema nijednog srpskog, hrvatskog ni bosnjackog obiljeza ( sahovnica, krst sa 4 es, krune, ljiljan etc... )

Na kojoj nema kombinacija "zuto - plavo" ( Evropski nametnutno ) i bez zvjezdica.

Jedinu zastavu koju mogu podrzati je zastavu Bosanaca jedne Nacije sa svim religijama u kojima nema nikakvih nacionalnih obiljezja.

Koja nije linijama podijeljena na 3 dijela.

Sa bojom koja ne podsjeca na klanje, rat i ubijanje.

Bez ostrih uglova i koja reflektuje: mir, ljubav, prosperitet, zdravlje, srecu...

Zastava koja ce obuhvatiti sve ljude dobre volje koje priznaju Bosnu kao svoju drzavu i koji ce voliti svoju zemlju kao i svoju zastavu kao simbol toga!
Last edited by xyz2007 on 15/03/2008 01:41, edited 3 times in total.
User avatar
ibrotuzla
Posts: 75
Joined: 01/01/2008 21:07
Location: Tuzla

#63 Re:

Post by ibrotuzla »

Sensei wrote:Image
Ako ništa, ovo bi mogla biti tabla na ulazu u Predsjedništvo. Nešto kao upozorenje:

"PAŽNJA: TROGLAVA AŽDAHA"
:evil: :evil: :evil:


.
User avatar
bijelo_dugme
Posts: 1991
Joined: 06/06/2007 23:13
Location: Dodik's Democratic Republic of Srpska (DDRS)

#64 Re: Novi Grb Federacije

Post by bijelo_dugme »

Ja cu glasat za ove:

Image

Image
Last edited by bijelo_dugme on 15/03/2008 01:49, edited 1 time in total.
xyz2007
Posts: 718
Joined: 08/08/2007 02:16
Location: Tu i Tamo.

#65 Re: Novi Grb Federacije

Post by xyz2007 »

Meni je ova zastava bolja - (bez slova u sredini) nego bilo koja podijeljena, obiljezena i nametnuta!

Image
Svjedok istorije
Posts: 106
Joined: 13/03/2008 23:27

#66 Re: Novi Grb Federacije

Post by Svjedok istorije »

Srbija ima svoj istorijski grb, Hrvatska ima svoj povijesni grb zvani "sahovnica". Svaki civilizovani narod ima svoj grb i grb nije maramica da se mijenja kako se kome cefne. Dogadja se da porobljenoj drzavi porobljivaci nametnu grb, medjutim narod pamti onaj svoj istinski grb i bori se iz sve snage da ga vrati, jer ce tek kada vrati svoj istorijski grb biti siguran da je slobodan.

Mi gradjani BiH cemo biti slobodni tek kada vratimo nas hiljadugodisnji grb nase LJILJANE.
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#67 Re: Novi Grb Federacije

Post by MuaDib »

Svjedok istorije wrote:Srbija ima svoj istorijski grb, Hrvatska ima svoj povijesni grb zvani "sahovnica". Svaki civilizovani narod ima svoj grb i grb nije maramica da se mijenja kako se kome cefne. Dogadja se da porobljenoj drzavi porobljivaci nametnu grb, medjutim narod pamti onaj svoj istinski grb i bori se iz sve snage da ga vrati, jer ce tek kada vrati svoj istorijski grb biti siguran da je slobodan.

Mi gradjani BiH cemo biti slobodni tek kada vratimo nas hiljadugodisnji grb nase LJILJANE.
Iluzorno je očekivati da će se za državnu zastavu vrati bijela zastava sa ljiljanima, ali ja odavno nudim kompromisno rješenje!

Image

Smatram da protiv ovog rješenja ne bi bili ni Hrvati ni Srbi, jer bi zastava uključivala i njihove nacionalne boje. A to pokrepljuje i par različitih razmišljanja o grbu sa ljiljanima!

http://www.vjesnik.hr/Pdf/1999%5C09%5C26%5C19A19.PDF
http://www.spiritofbosnia.org/?lang=bos&x=17&y=22
http://www.rodoslovlje.com/medieval_ser ... manici.htm
http://www.iis.unsa.ba/prilozi/33/33_pal_kolsto.htm
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#68 Re: Novi Grb Federacije

Post by zgembo_sa »

Evo moj prijedlog, da ne brljate vise neke kombinacije nidje veze. Ova zastava nema veze ni sa kojom nacijom ili bilo cim zemaljskim, u sredini je veliki zuti simbol sunca i to je to. Valjda niko ne svojata sunce? :D

Image
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#69 Re: Novi Grb Federacije

Post by Shoshana »

zgembo_sa wrote:Evo moj prijedlog, da ne brljate vise neke kombinacije nidje veze. Ova zastava nema veze ni sa kojom nacijom ili bilo cim zemaljskim, u sredini je veliki zuti simbol sunca i to je to. Valjda niko ne svojata sunce? :D

Image
Dobro ti ovo :D

Mi i Japan - rame uz rame :lol:
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#70 Re: Novi Grb Federacije

Post by zgembo_sa »

Shoshana wrote:
zgembo_sa wrote:Evo moj prijedlog, da ne brljate vise neke kombinacije nidje veze. Ova zastava nema veze ni sa kojom nacijom ili bilo cim zemaljskim, u sredini je veliki zuti simbol sunca i to je to. Valjda niko ne svojata sunce? :D

Image
Dobro ti ovo :D

Mi i Japan - rame uz rame :lol:
Ha ja, ne gumo vise one kombinacije crveno-plavo-zeleno i na to jos sahovnica, 4C i ljiljan... Ovo makar nema nikakve veze ni sa kojim od nasih konstitutivnih :D
uživo
Posts: 144
Joined: 14/03/2008 22:03

#71 Re: Novi Grb Federacije

Post by uživo »

zgembo_sa wrote:Evo moj prijedlog, da ne brljate vise neke kombinacije nidje veze. Ova zastava nema veze ni sa kojom nacijom ili bilo cim zemaljskim, u sredini je veliki zuti simbol sunca i to je to. Valjda niko ne svojata sunce? :D

Image
:lol: :lol: :lol: .dobar je samo fali malo tmurnih oblaka.. :lol: :lol: :lol:
carla del ponte
Posts: 122
Joined: 12/02/2008 19:20

#72 Re: Novi Grb Federacije

Post by carla del ponte »

Kad bi mogla, prvo bi ukinula sve grbove i zastave. Zašto? Pa to je strahota kad vidite kako se ti grbovi i zastave peče pored puta ili na pročeljima propalih opština. Kad sve to vide ljudi koji se bave heraldikom, mogu samo da izvrše samoubistvo. Srećom, ja se ne bavim. Ali imam, čini mi se, malo ukusa i tolerancije, pa mi se ovi grbovi i zastave što se peče. samo gade. :skoljka:
User avatar
dushmanka_sa
Posts: 2094
Joined: 15/03/2008 03:22
Location: ...Gdje mi je srce...tu mi je dom...

#73 Re: Novi Grb Federacije

Post by dushmanka_sa »

Ma ovo je sigurno bila slobodna tema u obdaništu. Djeca se šalila. :shock: :shock: :shock:

Oooooooo, Bože. :run:

Glasam za troglavu aždahu. :)
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#74 Re: Re:

Post by BSn »

ibrotuzla wrote:
Sensei wrote:Image
Ako ništa, ovo bi mogla biti tabla na ulazu u Predsjedništvo. Nešto kao upozorenje:

"PAŽNJA: TROGLAVA AŽDAHA"
:evil: :evil: :evil:


.

Ovaj grb se pojavio veceras u emisiji CD na NTV Hayat. :D
:sax:
BOSNIAN-BOSANAC
Posts: 17
Joined: 18/01/2007 15:11

#75 Re: Re:

Post by BOSNIAN-BOSANAC »

Image
Post Reply