Novi film: Slunjska brda - zivot ili smrt

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Post Reply
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#1 Novi film: Slunjska brda - zivot ili smrt

Post by Dado dijasporitus »

U kabinetu načelnika općine Cazin, u ponedjeljak 29.05.2006.godine organiziran je prijem za članove glumačke ekipe filma "Slunjska brda – život ili smrt", čije je snimanje počelo 13. maja u Bosanskoj Otoci, a završne scene snimljene su 29. maja u Šturliću.

Odlučivši napustiti udobnost i sigurnost zemalja zapadne Evrope i vratiti se kući u kako bi učestvovali u odbrani svoje domovine, 1.227 Krajišnika u šest grupa krenulo je na put preko okupirane teritorije susjedne Hrvatske. Bio je to put na život ili smrt, koji će, osim u životima njegovih sudionika, zauvijek ostati zapisan u historiji BiH, ali i njene kinematografije.
Film prikazuje dolazak treće grupe od 600 Krajišnika u Cazinsku krajinu i svu težinu pređenog puta preko okupiranog teritorija Republike Hrvatske, tadašnje tzv. SAO Krajine.
Scenarij i režiju potpisuje Sedin Mehadžić, a u filmu igraju: Meliha Fakić, Izudin Bajrović, Mario Drmać, Nada Đurevska, a svoje utiske danas su nam iznijeli: Amina Begović i Nermin Omić i mnogi drugi. Veliki doprinos filmskom nastanku ove priče dala je i općina Cazin i općinski načelnik Nermin Ogrešević.

Film "Slunjska brda – život ili smrt" premijerno će biti prikazan 20. jula u Cazinu na pijaci "Incel" u Cazinu, a zatim će biti prikazan i u ostalim gradovima USK, te Sarajevu, Goraždu i Travniku.
Da li je ko sta cuo o ovom filmu ili ga imao priliku vec vidjeti.
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#2

Post by Bosanac_21 »

Drago mi je da se konacno snima neki film o odbrani Bosanske Krajine.
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#3

Post by amalka »

Sinoć je bila promocija pomenutog filma, kazu da je bilo dobro, nisam bila :D
Radiodjeva
Posts: 156
Joined: 20/03/2006 09:44

#4

Post by Radiodjeva »

"Slunjska brda – život ili smrt" naziv je filma koji je u četvrtak, 20. jula, premijerno prikazan u Cazinu. Film govori o sudbini 620 Bošnjaka koji su 1992. godine pješice krenuli iz Hrvatske, preko Slunjskih brda, do Cazinske krajine, da bi se priključili Armiji R BiH. To je istinita i potresna priča o sudbini tih ljudi, sudbini 162 poginula borca, velikom broju zarobljenih ili ubijenih na putu dugom 125 kilometara.

Snimanje filma počelo je u maju mjesecu u Bosanskoj Otoci, a završne scene snimljene su u Šturliću. Scenarij i režiju filma potpisuje Sedin Mehadžić, a u filmu između ostalih igraju: Meliha Fakić, Izudin Bajrović, Mario Drmać, Nada Đurevska, Amina Begović, Nermin Omić i mnogi drugi. Muziku za film radio je Nail Jusić, član grupe "Magbeth".
Sedin Mehadžić, režiser filma "Slunjska brda – život ili smrt" rekao je da mu je drago što je na premijeri prisustvovao veliki broj građana. "Imali smo 146 raznih delegacija iz cijele BiH, Hrvatske, Slovenije i Austrije, a film su došli pogledati i predstavnici Međunarodne zajednice" – dodaje Mehadžić.
Podršku filmu dali su Savez logoraša BiH, Vlada USK-a, kao i općine Cazin, Bosanska Krupa, Velika Kladuša i Sanski Most. Film "Slunjska brda – život ili smrt" će biti prikazan i u ostalim gradovima USK-a, te Sarajevu, Goraždu i Travniku.

Izvor: Radio Velika Kladuša
User avatar
joki
Posts: 386
Joined: 15/04/2003 00:00
Location: esterajh (http://de.youtube.com/watch?v=pRzG--NFjPw)
Contact:

#5

Post by joki »

ako ima neko ovaj uradak neka se javi prpom ili m@il-om na: [email protected],treba mi za frenda što već duže grozničavo ma uzaludno traga po torrrent-u, dc++, emule isl. za gornjim naslovom...
uph!!
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#6

Post by Nosferatu »

Prvo da kazem da je i meni - jako drago da se je neko sjetio da napravi film, na istinitu temu, ne radi filma i filmske industrije vec da oda se neka cast tim ljudima, a casni su bili, previse za podneblje iz kojeg su da zavrse onako kako su. I ja bih rado pogledao film, al' najradije ako bih mogao kupiti orginal DVD a nikako na guzove jer to ne zasluzuju niti oni o kojima je film snimljen niti onaj koje sproveo ovu ideju u dijelo.

Dok su iz Bosne isle kolone i kolone - buducih emigranata, raseljenih lica (koja su pobjegla sama) i izbjeglica (koji su otjerani sa svog na silu) kroz Hrvatsku - par stotina ljudi kojih je rat zatekao negdje na baustelu u Sloveniji, Austriji i Svici najcesce, mada je bilo i imucnijih auslendera iz Njemacke je skupilo pozavidnu sumicu i na crno nabavilo oruzije i "vodice" za mars od 100 km kroz cetnicku teritoriju.

Tokom puta ono sto se je pokazalo najpotrebnijim - najmanje je noseno. Ljudi su bili pretovareni sa oruzijem, a vode se je ponjelo koliko je moglo stati u cuturice. Tu je i nastala drama - proboja i progona, na osnovu koje sam i sam saznao da covjek moze 3 puta zaredom da konzumira svoju mokracu, da bi 4-tog puta odkazali mu bubrezi jer je previse koncentrirana s raznim toksinima, amonijom i ureom. Na taj nacin su se ljudi i probijali - svedeni ne na nivo zivotinje nego ispod tog nivao, gladni, zedn, zalutali, natovareni s oruzijem, cesto i napadnuti iz zasjede il' docekane u "ceki"...
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#7

Post by Nosferatu »

PDF isjecak iz Oslobodenja

http://www.ceis-eu.org/Events/Articles/ ... djenje.pdf

Naime snimanje filma je kostalo 29.000 KM, zajedno sa spavanjem i prehranom 104.000 KM za 40 dana. Ucestvovalo je u snimanju oko 50 glumaca i 620 statista. Od Ministarstva za kulturu Federacije - zatrazeno je 6.000 KM koji oni nisu odobrili. Na kraju se je sam reziser odrekao honorara a mnogi glumci su radili - "ispod trzisne cijene"...
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#8

Post by rajvosa^ »

Jeli neko zna gdje se moze nabaviti ovaj film ili download?
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#9 Re: Novi film: Slunjska brda - zivot ili smrt

Post by Pitar s Kariba »

Post Reply