Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Locked
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58735
Joined: 03/08/2010 19:04

#4426 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by kakavdanakneiskustvu »

megaman4 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
sabina1 wrote:
u Blajburgu su ubijene u istim kolonama supruge/majke i djeca vojnika !
Za vrijeme NDH sistematski je u logorima smrti pobijeno oko 100.000 ljudi iz Bosne i Hercegovine a jos toliko je stradalo za vrijeme nacisticko-fasistickih ofanziva na nasem teritoriju.

I nije bilo vazno ko je hodao u tim kolonama smrti , ni zene ni djeca....
znam, posjetila sam logor za djecu u Staroj Gradisci :sad:

svi logori NDH su istovremeno i logori nacistickih Njemaca , jer NDH je ciljala ostati nezavisna drzava nakon rata

u istim logorima je bilo muslimana i hrvata upravitelja doticnih logora :roll:
NDH je najveca sramota na ovim prostorima. Toliko je zla nanijela da ce se o tome pricati do sudnjeg dana. Nista bolje nisu bili ni marionetska vlada Milana Nedica koja se u dupe uvlacila svabama i drugim okupatorima.[/quote]
:thumbup:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#4427 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by Connaisseur Karlin »

megaman4 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
znam, posjetila sam logor za djecu u Staroj Gradisci :sad:

svi logori NDH su istovremeno i logori nacistickih Njemaca , jer NDH je ciljala ostati nezavisna drzava nakon rata

u istim logorima je bilo muslimana i hrvata upravitelja doticnih logora :roll:
NDH je najveca sramota na ovim prostorima. Toliko je zla nanijela da ce se o tome pricati do sudnjeg dana. Nista bolje nisu bili ni marionetska vlada Milana Nedica koja se u dupe uvlacila svabama i drugim okupatorima.
sramotna jeste, kao i formiranje handzar divizije , ustastvo, cstnistvo , mejdusobno ubijanje izmjedu susjeda
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#4428 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by megaman4 »

Connaisseur Karlin wrote:
megaman4 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
znam, posjetila sam logor za djecu u Staroj Gradisci :sad:

svi logori NDH su istovremeno i logori nacistickih Njemaca , jer NDH je ciljala ostati nezavisna drzava nakon rata

u istim logorima je bilo muslimana i hrvata upravitelja doticnih logora :roll:
NDH je najveca sramota na ovim prostorima. Toliko je zla nanijela da ce se o tome pricati do sudnjeg dana. Nista bolje nisu bili ni marionetska vlada Milana Nedica koja se u dupe uvlacila svabama i drugim okupatorima.
sramotna jeste, kao i formiranje handzar divizije , ustastvo, cstnistvo , mejdusobno ubijanje izmjedu susjeda
Slusao sam legendarnog glumca Mihajla Janketica iz Beograda koji je pricao kako su cetnici divljacki zaklali njegovu majku, za vrijeme onog rata. On je tada bio djecacic i jedva je zivu glavu spasio. Prica je dosta potresna. :(

Ni do danasnjeg dana se nije pomirio s njenom smrcu a cetnike mrzi iz dna duse. Koliko jos ovakvih tragicnih sudbina ima, to samo dragi Bog zna.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#4429 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by Connaisseur Karlin »

megaman4 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
megaman4 wrote:
NDH je najveca sramota na ovim prostorima. Toliko je zla nanijela da ce se o tome pricati do sudnjeg dana. Nista bolje nisu bili ni marionetska vlada Milana Nedica koja se u dupe uvlacila svabama i drugim okupatorima.
sramotna jeste, kao i formiranje handzar divizije , ustastvo, cstnistvo , mejdusobno ubijanje izmjedu susjeda
Slusao sam legendarnog glumca Mihajla Janketica iz Beograda koji je pricao kako su cetnici divljacki zaklali njegovu majku, za vrijeme onog rata. On je tada bio djecacic i jedva je zivu glavu spasio. Prica je dosta potresna. :(

Ni do danasnjeg dana se nije pomirio s njenom smrcu a cetnike mrzi iz dna duse. Koliko jos ovakvih tragicnih sudbina ima, to samo dragi Bog zna.
grozno :roll: traumaticno iskstvo tokom cijelog zivota :-?
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#4430 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by megaman4 »

Ne bi preporucio ljudima sa slabim zivcima. Na pocetku nisam mogao suze sakriti. Tragicna prica. :(
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#4431 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by exliberal-ex »

ah pa ova tema jos uvijek aktivna ! ......pa posto je krenula u drugom pravcu da dodam i ja :D

par stvari koje sam ja cuo od svoje familije...da objasnim cisti partizani, prvoborci, ilegalci...cisto da se zna na cijoj strani smo bili

ovdje se masovno govori kako su partizani oprastali cetnicima, stric sto je bio kod amera (jedan od tri brata koji je prezivio neretvu i sutjesku prije nego sto je zavrsio sa americkom vojskom u rimu) mi je pricao kako su oni ratovali i pobili bruku cetnika pogotovo na sutjesci tokom ofanzive
(bio je u savinom stabu ali nikad nije htjeo da kaze kako je poginuo, samo je jednom rekao da nije kako je napisano i nije na lokacij koja je zvanicno proglasena kao mjesto )
on mi je licno pricao kako je on sa svojom jedinicom (kao komandant vojne brigade) poslije rata ganjao cetnike po romanij i istocnoj bosni i kako su ih streljali po kratkom postupku kad bi ih uhvatili zajedno sa familijom koja ih je skrivala....sam je priznao da su mnogi nastradali ni krivi ni duzni ali takva su bila vremena ......uvijek govorio da su cetnici i ustase zasluzili da budu pobijeni do zadnjeg...

isto tako mi je pricao kako je morao da ide i izvlaci rodjenu mater koja je bila zatvorena od partizana jer je bila prijavljena od komsija da je cetnicki simpatizer....a zena izgubila dva sina sto su bili ilegalci ( jedan zavrsio u nacistickom logoru u norveskoj, drugi objesen na M.Dvoru dan prije oslobodjenja) cijeli rat bili hapseni i proganjani od ustasa...... kasnije su saznali da je bila prijavljena od komsija koji su bili otvoreni saradnik ustasa ali zbog bratstva i jedinstva ih nisu dirali.
prestali su da je maltretiraju tek kad je rato dugonjic koji je odrastao sa njenim sinovima dosao i jebao meter svima.
naravno da bi dokazali da su komunisti pravedni prva familija kojoj su oduzeli zemlju i podjelili focacima i hercegovcima je bila moja familija al to nije tema

samo jedan dalji rodjak je bio u cetnicima ali ne kao aktivni vojnik nego kao simpatizer...uhapsen poslije rata, na sud i dobije 3 godine zatvora...sudija ga pita jel imas sta da kazes...imam..."kadija te tuzi , kadija te sudi"....sad ti je pet godina...jel imas jos nesto da kazes....ne :D
taj rodjak i stric sto je bio u vojsci nisu nikad zajedno sjeli i popricali.....iako su se sretali na svadbama i sahranama :D

ps
samo jednu stvar da dodam, do vas je ako hocete da mi vjerujete....ta ustaska familja sto mi je babu prijavljivala poslije rata....u zadnjem ratu potomci te iste familije su nas hapsili kao "cetnike"...i onda me ljudi pitaju sto si otisao iz Sarajeva :-)


ps II

zasto ovo sve pisem....hocu samo da pokazem da su komunisti sjekli i lijevo i desno....kad zamahnes sabljom zahvatis ne samo ono sto treba da posjeces nego i nesto sto netreba da strada bude zahvaceno
LipeCvat
Posts: 251
Joined: 09/04/2011 08:05

#4432 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by LipeCvat »

PM72 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
PM72 wrote:ti fakat u to vjeruješ?
zasto ti je tako nesto cudno ?
ništa me više ne iznenađuje.Postali smo gori mitomani od Srba.Za 20 godina ispašće da je Tito više pobio djece u Blajburgu nego ustaše u Jasenovcu...
Nije Blajburg ali doprinosi spaljivanju iluzija .

https://komunistickizlocini.net/2016/04 ... djevojaka/
PM72
Posts: 17777
Joined: 30/04/2012 16:54

#4433 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by PM72 »

Connaisseur Karlin wrote:
Tito je suroadnjom ubio folksdojcere ( djeca, strci, zene i musraci) u logorima poslije rata u Vojodini ;-) Danas postoji ploca sa izvinjenjem :)
ma kakav bolan logor za folksdojčere,kakva ubijanja djece,staraca i žena? gdje? kad?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4434 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by Ned071 »

kakav lik u pm... jesi ti ikad citao ista osim titovim stazama revolucije?
moke_31
Posts: 1880
Joined: 18/05/2011 14:54

#4435 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by moke_31 »

sabina1 wrote:
moke_31 wrote:
sabina1 wrote: Blablabla , truć , truć , truć.

S kim je SDA DEVEDESETE VEZALA ZASTAVE DA SMJENI KOMUNISTE ?
SA ČETNIČKIM SDS-OM I HDZ-OM ,tada im četnici i HDZ nisu smetali TREBALI SU IM.
Ne smetaju im ni danas u brojnim "zajedničkim institucijama".
ZAŠTO JE DANAS SDA NA VLASTI U KOALICIJI SA SDS-OM zašto im ne traži da se prvo odreknu Karadžića do u deseto koljeno pa tek onda da uopšte sjednu za sto ?

Licemjeri.

Nisam ja osnovala tu stranku nego tvoj "svjedok"....
Wow, kako argumentovan i prosvijećen odgovor :D Koliko godina ti imaš?

Kakve veze imaju nepobitne činjenice iz 2. svjetskog rata sa osnivanjem stranaka '90-tih, zajedničkim institucijama i smjenom komunista? :lol:

Klasični botovski odgovor ljevičarske komunjare kad je satjeraš uz zid argumentima, viđen već dosta puta na forumu. Nema potrebe da dalje diskutujemo. Ćaos
Nepobitne činjenice nakon drugog svjetskog rata su te da su partizani zarobili i streljali četničkog komandanta Dražu Mihajlovića da su na smrt i dugogodišnje robije osudili SVE ČETNIČKE RATNE ZLOČINCE i njihove jatake i da su do 1957 godine sistematski hvatali i likvidirali odmetnute četničke bande po zemlji.

Ono što tvoj svjedok surevnjivo kritikuje (uslove nemogućnosti trenutnog obračuna sa četničkim bandama) mu nije smetalo da uobliči i politički ostvari kroz koaliciju sa istim kako bi oborili komuniste sa vlasti a ta koalicija sa četnicima koja je sistematski urušila , opljačkala i unazadila ovaj narod i zemlju traje i dan-danas i trajaće još stotinu godina jer su apetiti kadrova svjedokove stanke nezasiti.

Naravno da "nema veze" , kad SDA koalira sa četnicima onda "nema nikakve veze".
Opet ista priča, prebacivanje priče iz 2. svjetskog ratu u '90-te. Kako uopće možeš porediti to dvoje? Uvijek ista SDP-ovska priča, pa kako vam nije dojadilo ponavljatu tu istu mantru da su nacionalisti krivi za rat, pa time i SDA kriva za rat=Bošnjaci krivi za rat. Krivi smo samo u jednom što se nismo za vrijeme komunističkog režima u potpunosti asimilirali u srbe i prešali na pravosljavlje.

I rahmetli Adil Zulfikarpašić je imao stranku koja se zvala MBO, nije on bio SDA, i na samom početku se razišao sa rahmetli Alijom, tako da on nije vezo nikakve zastave sa SDS-om i HDZ-om, kao što usotalom nije ni SDA, osim iz vaše bolesne perspektive naravno.
PM72
Posts: 17777
Joined: 30/04/2012 16:54

#4436 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by PM72 »

Ned071 wrote:kakav lik u pm... jesi ti ikad citao ista osim titovim stazama revolucije?
prosvjetli me! Bio bih ti zahvalan
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#4438 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by General War »

Connaisseur Karlin wrote:
PM72 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
ništa me više ne iznenađuje.Postali smo gori mitomani od Srba.Za 20 godina ispašće da je Tito više pobio djece u Blajburgu nego ustaše u Jasenovcu...
kakva mitomamija, pa narod je kontao da ce emigirarti sa proodicom, sto su trebali uradit, ostaviti porodicu u drzavi nakon rat, pa nisu znali da idu na streljanje, kuzis :?

Tito je suroadnjom ubio folksdojcere ( djeca, strci, zene i musraci) u logorima poslije rata u Vojodini ;-) Danas postoji ploca sa izvinjenjem :)
Ma daaaj, partizani se izvinjavali :lol:
Sad se revizionisti svima izvinjavaju...tj sami sebi.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#4439 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by General War »

PM72 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Tito je suroadnjom ubio folksdojcere ( djeca, strci, zene i musraci) u logorima poslije rata u Vojodini ;-) Danas postoji ploca sa izvinjenjem :)
ma kakav bolan logor za folksdojčere,kakva ubijanja djece,staraca i žena? gdje? kad?
...isto kao ono u hrvatskoj " huda jama" nemaju nista ali znaju ko je pobio dvije hiljade djece, ima yt. Nekakav zvekan na novoj tv prica gluposti.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#4440 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by aratet »

sasvim je normalna bila pojava da se ljudi svete fasistima pri kraju ratu pa su se cinili mnogi zlocini,i saveznici su pobili mnogo civila.
(cak su se snimali i filmovi na tu temu, jedan od njih je slavni italijanski film Inglourious Basterds)
Ali to nikome ne daje za pravo da Partizane ili Saveznike naziva zlocincima u ratu i davati pocasti fasistima i saradnicima fasista.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#4441 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by Ned071 »

General War wrote:
PM72 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Tito je suroadnjom ubio folksdojcere ( djeca, strci, zene i musraci) u logorima poslije rata u Vojodini ;-) Danas postoji ploca sa izvinjenjem :)
ma kakav bolan logor za folksdojčere,kakva ubijanja djece,staraca i žena? gdje? kad?
...isto kao ono u hrvatskoj " huda jama" nemaju nista ali znaju ko je pobio dvije hiljade djece, ima yt. Nekakav zvekan na novoj tv prica gluposti.
huda jama je u sloveniji... a "zvekan" koji ju je otkrio zove se mehmedalija alić, inžinjer rudarstva, iz srebrenice u kojoj je izgubio dosta familije... ima film o njemu, zove se rudar. kandidat je bio za oskara. pogledaj, mozda naucis nesto
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#4442 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by General War »

Ned071 wrote:
huda jama je u sloveniji... a "zvekan" koji ju je otkrio zove se mehmedalija alić, inžinjer rudarstva, iz srebrenice u kojoj je izgubio dosta familije... ima film o njemu, zove se rudar. kandidat je bio za oskara. pogledaj, mozda naucis nesto
Mislio sam na Jazovku, a ne na hudu jamu, izvinjavam se...mada slican slucaj.
Malo mi potesko ucit svakih deset godina revizije svakavih strucnjaka.
Kad partizani ne pobiju nevalja, kad pobiju opet ne valja.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58735
Joined: 03/08/2010 19:04

#4443 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by kakavdanakneiskustvu »

aratet wrote:sasvim je normalna bila pojava da se ljudi svete fasistima pri kraju ratu pa su se cinili mnogi zlocini,i saveznici su pobili mnogo civila.
(cak su se snimali i filmovi na tu temu, jedan od njih je slavni italijanski film Inglourious Basterds)
Ali to nikome ne daje za pravo da Partizane ili Saveznike naziva zlocincima u ratu i davati pocasti fasistima i saradnicima fasista.

bas talijanski film?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#4444 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by Connaisseur Karlin »

uloga Slovenije u WWII, usradnja sa okupatorima, relacije sa NDH , svasta:

http://www.matica.hr/vijenac/391/sloven ... rope-3674/

obavezno procitajte :)
John Cleese
Posts: 37264
Joined: 25/05/2010 18:30

#4445 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by John Cleese »

piupiu wrote:Nemam baš vremena da svaki dan provodim 4 sata istražujući istoriju da bih u cijelosti odgovorila na forumska pitanja. Osvete su se u ratu vršile oportunistički — i u ratu, i poslije rata. Kao i amnestije. Samo pitanje o tome gdje su partizani tokom rata strijeljali četnike je pomalo naivno. Ko biva pobije se 1000 partizana i 1000 četnika, i onda jedni zarobe druge i sve ih postrijeljaju.
Postoje iznenadjujuce detaljni (za svaki okrug i svaku opstinu u okrugu) podaci o masovnim likvidacijama na teritoriji Srbije nakon poziva svim domacim izdajnicima da stupe u redove NOP - pretpostavljam da se barem vecinom, ako vec ne iskljucivo, odnose na one koji se tom pozivu nisu odazvali.

Dvije hiljade i neke su, naime, osnovali nekakvu komisiju koja se time bavi i nazvali su je "Komisija za tajne grobnice ubijenih posle 12. septembra '44".
To sto rade i sukcesivno objavljuju, dostupno je javnosti pod nazivom "Otvorena knjiga", sto bi zapravo bio registar ubijenih i nestalih koji spadaju u kategoriju vec pomenutu u nazivu komisije.

http://www.otvorenaknjiga.komisija1944.mpravde.gov.rs

Ima tu pripadnika tzv. JVuO, SDS, SDK, raznih seoskih straza, njemacke vojske... zasad ukupno, ako im je za vjerovati, 59554 imena.

Ovako, na primjer, izgledaju podaci o jednom strijeljanom cetniku:

http://www.otvorenaknjiga.komisija1944. ... 6/2406.htm

Podaci se temelje na arhivskoj gradji koja je, ako sam dobro shvatio, dobrim dijelom u posjedu BIA.
A gradja izgleda, otprilike, ovako:

http://online.fliphtml5.com/qslu/gcte/#p=1

Po nekim interpretacijama, ne radi se tu o osveti nego o sistematskom tamanjenju "politickih protivnika".
(Likvidirani su povremeno, navodno i simpatizeri i suradnici, a ne samo aktivni (ili tada vec bivsi) pripadnici odredjenih izdajnickih organizacija i vojnih i paravojnih formacija.)

Kako god bilo - tu je i tako je podvucena crta.

Vjerojatno su tada ceh skupo platili i neki koji i nisu bas trebali, a izvjesno je, nazalost, da su odgovarajucu kaznu, na ovaj ili onaj nacin, izbjegli mnogi koji su je i vise nego zasluzili.
User avatar
piupiu
Posts: 16641
Joined: 05/01/2008 05:08

#4446 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by piupiu »

John Cleese wrote:Po nekim interpretacijama, ne radi se tu o osveti nego o sistematskom tamanjenju "politickih protivnika". (Likvidirani su povremeno, navodno i simpatizeri i suradnici, a ne samo aktivni (ili tada vec bivsi) pripadnici odredjenih izdajnickih organizacija i vojnih i paravojnih formacija.)

Kako god bilo - tu je i tako je podvucena crta.

Vjerojatno su tada ceh skupo platili i neki koji i nisu bas trebali, a izvjesno je, nazalost, da su odgovarajucu kaznu, na ovaj ili onaj nacin, izbjegli mnogi koji su je i vise nego zasluzili.
Eh, hvala! Upravo tako. :thumbup:

Ovo su, ipak, opet podaci o kraju rata, nakon avgustovske amnestije? Naime, zamjereno mi je kako nabrajam samo dogadjaje na kraju rata. Implikacija je da ni tokom rata partizani nisu ubijali četnike, štaviše, isti su mahom amnestirani i prihvaćani u partizanske redove zato što su Srbi, dok za Bošnjake i Hrvate nije bilo milosti.
I da, možeš li navesti ijedna slučaj tokom 2. svjetskog rata da su partizani ono masovno pobili četnike, osvetili im se za mnogobrojne izdaje, a po završetku rata ih nemilice strijeljali kao zarobljenike, saradnike fašista, izdajice, bolesne ratne zločince i sl. što su, složićeš se, i bili, kao što su to radili ustašama i Bošnjacima koji su bili u NDH postrojbama ili domobranima?
Ostaje i pitanje koliko je oportunisitičkih (ne u smislu čišćenja 'narodnog neprijatelja', već u smislu krvne i oko-za-oko-zub-za-zub, i 'e sad ćemo vam hebat mater za sve', kao i u smislu 'kad god nam se ukaže prilika') osveta uopšte moguće otkriti. A sigurno se dešavalo.

Evo, na primjer, ovdje se nekadašnji 'narodni neprijelji' žale kako su ih likvidirali na prevaru, nakon što ih, kao amnestiraju.

Last edited by piupiu on 26/03/2018 17:40, edited 1 time in total.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#4447 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by sabina1 »

General War wrote: Kad partizani ne pobiju nevalja, kad pobiju opet ne valja.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Uf... :thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16641
Joined: 05/01/2008 05:08

#4448 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by piupiu »

Pitao je Sarajmen na nekoj o prethodnih stranica za osvrt na autonomaštvo, koje baca dodatno svjetlo na djelovanje Mustafe Busuladžića. Kako niko nije odreagovao, evo ja sam iskopirala dio Redžićeve knjige koji može biti od koristi:
Pristalice ustaškog pokreta, koje su se ranije nalazile na desnom
krilu HSS u njegovom muslimanskom ogranku, kao i one koje su
davno istupile iz JMO i odbacivale njen autonomistički program, s
nepovjerenjem su se odnosile prema proustaškim izjavama dra Džafera
Kulenovića. Ademaga Mešić i njegov krug tražili su od Pavelića
da se drži Muslimana, čvrstih hrvatskih nacionalista i svojih vjernih
sljedbenika kojima nije stalo do ministarskih fotelja, kao što je to slučaj
kod bivših predstavnika i pripadnika JRZ. Pri tome je Ademaga
Mešić naročito naglašavao ustaško stanovište o štetnosti posebnog
grupisanja Muslimana, »jer to ne bi bilo korisno ni za Državu, a niti
za Hrvate Muslimane«.18) Pavelić nikako nije imao namjeru da se liši

---

starih pravaša i frankovaca iz reda »Hrvata Muslimana«, ali ni da se
odrekne podrške izvjesnog broja prvaka JMO, u čijem je pozitivnom
odnosu prema NDH s pravom vidio političko pokriće za masovna
nasilja ustaša nad srpskim narodom i Jevrejima. Progoni, paljevine,
organizovani pokolji i ubijanja pripadnika srpskog naroda u svim dijelovima
NDH, naročito u Bosni i Hercegovini, da bi postala etnički
čista hrvatska, nasilno prekrštavanje pravoslavnih seljaka i građana,
upućivanje na prisilni rad u Njemačku i ustaške koncentracione logore
činili su svakodnevnu stvarnost NDH u prvim mjesecima njenog
postojanja. Pod uticajem navedenih političkih ljudi i grupacija,
motivirani razlozima koristoljublja, vjerske netrpeljivosti i osvete,
pljački, nasiljima i zločinima skloni elementi iz redova Muslimana
učestvovali su u ostvarivanju krimenoidnog ustaškog programa u
Bosni i Hercegovini. Muslimanska građanska politika, prožeta šovinizmom
i fanatizmom, vodila je Muslimane Bosne i Hercegovine ivicom
istorijskog ponora. Ipak, izvjestan broj građanskih muslimanskih
političara nije bio spreman da se identifikuje sa praksom i ciljevima
NDH.

Smatra se da je sarajevski trgovac i senator Uzeiraga Hadžihasanović
poslije smrti dra Mehmeda Spahe bio najuticajniji čovjek u
JMO. Presudna je bila njegova uloga prilikom izbora dra Džafera
Kulenovića na čelu JMO. Ima mišljenja čak daje na njegov nagovor
dr Džafer Kulenović odlučio da uđe u vladu NDH. Navodno, Uzeiraga
Hadžihasanović je procjenjivao da bi prisustvo Džafera Kulenovića
u vladi NDH djelovalo u smislu obustavljanja ustaških zločina
i bezakonja, i istovremeno smanjilo uticaj i paralizovalo ustaško
djelovanje Hakije Hadžića u Bosni i Hercegovini.19) Možda je pri tome
Uzeiraga Hadžihasanović bio vođen iluzijom da Džefer Kulenović
neće napustiti autonomističko opredjeljenje JMO, jer je i sam, u
uslovima NDH, vjerovao u mogućnost autonomije Bosne i Hercegovine.
Ocjenjujući da se ustaška vlast još nije konstituisala u Bosni i
Hercegovini, Uzeiraga Hadžihasanović je u zajedničkoj muslimansko-
srpskoj delegaciji sa drom Milanom Božićem krajem aprila 1941.
posjetio poglavnikovog povjerenika za Bosnu i Hercegovinu Hakiju
Hadžića i izložio mu zahtjev da Bosna i Hercegovina dobije autonomnu
upravu. Ova posjeta okončana je tako što su dr Božić, dr Vojislav
Besarević i Jeftanović bili uhapšeni i uskoro ubijeni, a delegatima
Muslimanima, Uzeiragi Hadžihasanoviću i Huseinu Kadiću bilo
je strogo zapriječeno da odustanu od takvih protuhrvatskih i protivustaških
ideja.20) Uzeiraga Hadžihasanović je među sarajevskim,
kao i među bosanskohercegovačkim Muslimanima, bio veoma ugledna
i uticajna ličnost, ali Hakija Hadžić i drugi ustaški funkcioneri, ignorisali
su tu činjenicu i pristupili policijskim mjerama protiv njega.
Međutim, Uzeiraga Hadžihasanović je uspostavio kontakte sa Nijemcima
ubrzo poslije ulaska njemačkih jedinica u Sarajevo. Istovre-
___

meno, održavao je jake veze sa visokim vjerskim muslimanskim krugovima
i predstavnicima sarajevske muslimanske čaršije, koji su sa
zabrinutošću pratili ustaške zločine i njihove teške posljedice na položaj
Muslimana u zemlji. U tom krugu pojavila se 12. 10. 1941. Rezolucija
koju je potpisalo oko 100 sarajevskih Muslimana sačinjena
na prijedlog Glavnog odbora »El Hidaje«, društva muslimanskog
sveštenstva. Rezolucija konstatuje teško stanje Muslimana u Bosni i
Hercegovini, osuđuje nasilja prema Srbima i Jevrejima, odbacuje odgovornost
Muslimana za počinjena zlodjela i istovremeno osuđuje
one Muslimane - »neodgovorne elemente«, koji su učestvovali u nasiljima.
Potpisnici Rezolucije formulisali su na kraju zahtjeve, među
kojima su najvažniji: uspostavljanje »sigurnosti života, časti, imovine
i vjere za sve građane u državi bez ma kakvih razlika«, kao i da ubuduće
spriječe »ma kakve akcije koje će po svojoj naravi izazivati pobune
i krvoprolića u narodu«'.21) Među potpisnicima bio je i Uzeiraga
Hadžihasanović, koga neki smatraju jednim od tvoraca ove rezolucije.

____

Slične rezolucije donesene su tokom druge polovine 1941. i u
nekim drugim mjestima Bosne i Hercegovine - Prijedoru, Mostaru,
Banjaluci, Bijeljini i Tuzli. Njihovi potpisnici su takođe iz kruga vjerskih
funkcionera, privrednika, intelektualaca uglednih u svojim sredinama.
Pojavu ovih rezolucija mogućno je tumačiti stavovima sadržanim
u Rezoluciji glavne skupštine društva muslimanske ilmije »El
Hidaje« (14. VIII 1941), u kojima se osuđuju nasilja prema Srbima i
Jevrejima i njihovi izvršioci iz redova Muslimana.23) Nastale između
septembra i decembra 1941. godine i u raznim mjestima Bosne i Hercegovine,
ove rezolucije nužno su održavale prilike koje su vladale u
određenim krajevima Bosne i Hercegovine. Ipak, zajednička su im
dva motiva i obilježja: osuda ustaških zločina nad srpskim narodom i
Jevrejima i stanovište koje odgovornost za zločine veže isključivo za
muslimanske pojedince, izvršioce zločina. Iako je pojava ovih rezolucija,
kojima veoma širok krug muslimanskih javnih radnika iz raznih
društvenih slojeva i profesija osuđuje ustaška zavjerstva nad pripadnicima
srpskog naroda i jevrejske zajednice, bila neosporno značajna
na liniji odvajanja i distanciranja Muslimana od ustaškog poretka,
ne stoji ocjena da su one izazvale »prekretnicu u političkom osvješćivanju
širokih muslimanskih slojeva«.24) Taj proces imao je druge pokretačke
snage i izvore. Značaj muslimanskih rezolucija prvenstveno
je u činjenici da građanski muslimanski krug nije više bio spreman
da pruža podršku organima vlasti NDH, kao što je to činio u prvim
mjesecima ustaške države. Sada je u njemu prodiralo saznanje da je
ustaški pokret vinovnik stradanja Muslimana, zbog učešća nekih nji-

___

hovih pripadnika u ustaškim zločinima protiv srpskog naroda. Međutim,
ovaj muslimanski krug ni sada, a ni kasnije, u uslovima širokog
razmaha narođnooslobodilačkog pokreta, nije učinio korak u
znaku borbe protiv ustaškog poretka i NDH i za radikalno uklanjanje
uslova koji su omogućavali postojanje NDH. U stvari, inspirisane
stradanjima Muslimana u vrtlogu ustanka, ove rezolucije, u kojima
se osuđuju ustaški zločini, predstavljaju najviši domet građanske
muslimanske političke svijesti u toku rata, jer u daljem razvoju događaja
ovaj krug ne samo što se nije održao, već se neprekidno rastvarao
u sve manje krugove različitih, pa i suprotnih opredjeljenja. Jezgro
ovoga kruga igralo je na kartu suprotnosti između okupatora i
ustaša i tražilo oslonac i zaštitu kod okupatora. Inicijatori i potpisnici
muslimanskih rezolucija u većini smatrali su da ustaška državna
vlast treba i može da stane na kraj i onemogući nasilja pljačkaša i terorista,
da zvjerstva nisu činile »prave«, već »divlje« ustaše, pa su
vjerovali da će »državni« vrh i »državni« organi u interesu NDH srediti
unutrašnje prilike i uspostaviti poredak zakonitosti i sigurnosti.
Kako se, međutim, stvari u NDH nisu sređivale, a Muslimani u
Bosni i Hercegovini ostali nezaštićeni pred osvetom ustaničke stihije,
naročito u krajevima gdje je dominirao četnički šovinizam, istaknuti
muslimanski predstavnici, koji su odbacivali ustaško stanovište da su
Muslimani Hrvati, činili su napore da se povežu sa Nijemcima i pridobiju
ih za svoju koncepciju izdvajanja Bosne i Hercegovine iz sklopa
NDH i na uspostavljanje njemačkog protektora nad teritorijom
Bosne i Hercegovine.

Iako su nacionalne suprotnosti i konfrontacije
u Bosni i Hercegovini i NDH objektivno išle u korist okupatorima,
oslobađajući ih potrebe za jačim angažovanjem vojnih snaga, muslimansko-
hrvatski sukobi, sa kojima nisu računali njemački okupatori,
pa ih nisu ni pođsticali, predstavljali su opterećenje za njemačku politiku
u NDH. Mada nisu imali razloga da odbace muslimansku podršku
u Bosni i Hercegovini, Nijemci nikako nisu bili spremni da za
ljubav muslimanskih autonomista kvare odnose sa NDH, čije je stvaranje
bilo omogućeno Hitlerovom balkanskom i antijugoslavenskom
strategijom. Za razliku od Hrvata, koje su cijenili prije svega zbog istorijski
formiranog antisrpskog nacionalizma i u njemu gledali glavnu
branu za državnu obnovu Srbije243) i Jugoslavije, Nijemci su sa
omalovažavanjem i prezirom govorili o bosanskohercegovačkim
Muslimanima. Cijeneći narode po njihovoj rasnoj pripadnosti,
njemački okupatori su u međusobnim kontaktima iznosili mišljenje
da su bosanskohercegovački Muslimani u politici »oportunisti«, u
načinu života »asocijalni« i da se u rasnom pogledu nalaze
na nižoj vrijednosnoj skali.

http://www.znaci.net/00003/589.htm
rz brzotrz
Posts: 165
Joined: 30/04/2016 11:23

#4449 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by rz brzotrz »

John Cleese wrote:Vjerojatno su tada ceh skupo platili i neki koji i nisu bas trebali, a izvjesno je, nazalost, da su odgovarajucu kaznu, na ovaj ili onaj nacin, izbjegli mnogi koji su je i vise nego zasluzili.
Potpisujem. Žao mi je ovih prvih, ali mi je jo žalivije što nisu zaplatili i ovi drugi.
ušće
Posts: 1055
Joined: 27/05/2009 20:21

#4450 Re: Novi doprinos multietničnosti - po Hrvatu Mustafi Busuladžiću će se zvati škola!

Post by ušće »

Mali prilog okupnoj temi ...ako neko ima volje i vremena čitati ...https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/76 ... avije.html
Locked