Nove kamere/radari u Sarajevu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#51 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by tempuser »

un1ted wrote:
Broj uvezenih vozila...
Bacas prasinu u oci podacima koji nista ne govore, to su uvezena, gdje su ona bacena na otpad, unistena, neregistrovana itd sa druge strane statistike?
Evo ti malo vise relenantnijih podataka da vidis koliko se to pocevao broj reg. vozila u KS i kako je veliki rast vozila glavni uzrok za guzve, samo nemoj da te iznenadi da ih 2016. bilo manje nego 2012. godine. U komentaru ranije sam onako iz glave nabrojao nove kljucne cestovne objekte u KS, tako da prica da je za guzvu kriv veliki broj vozila, a ne veliki broj debila jednostavno ne drzi vodu. Svaki dan sate provodim na cesti i ne treba mi statistika (koja to potvrdjuje) jer vidim svojim ocima sta je osnovni razlog za guzvu.

Imageupload pics to forums

Image

Image
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#52 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by un1ted »

Ne da mi se vaditi sve statističke podatke, pa evo jedna analiza koja je 2012te govorila o određenim problemima:

http://nsibih.ba/wp-content/uploads/201 ... rajevu.pdf
Posmatrajući prikupljene podatke u periodu od 2008. – 2012. godine u Sarajevu je zabilježen
blagi, ali konstantan porast broja motornih vozila. U ovih 5 godina broj registriranih motornih
vozila se povećao sa 119.081 na 141.461, tj. za 15%, što znači da je taj porast godišnje
iznosio oko 4.245 vozila,
Dok se u Sarajevu stupanj
motorizacije počeo povećavati, posebno u posljednjoj godini analize i to za 16,5 vozila u
odnosu na prethodnu godinu (u prosjeku 7,6 vozila godišnje), u Beču stupanj motorizacije
ostaje ujednačen (u prosjeku oko 390 vozila na 1000 stanovnika), dok u Briselu taj stupanj iz
godine u godinu konstantno opada, za prosječno 7,2 vozila. Prije 5 godina Brisel je na 1000
stanovnika imao skoro 200 motornih vozila više nego Sarajevo, dok se ta razlika u 2012.
godini znatno smanjila (121 motornih vozila na 1000 stanovnika više ima Brisel). Stupanj
motorizacije u Sarajevu je još uvijek zadovoljavajući, meĎutim, ukoliko bi se nastavila
ovakva kretanja, Sarajevo bi za par godina moglo prestići i Brisel i Beč.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#53 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by Bakir1 »

Broj registrovanih vozila pada, u nekim malim procentima ali pada....
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#54 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by tempuser »

un1ted wrote:Ne da mi se vaditi sve statističke podatke, pa evo jedna analiza koja je 2012te govorila o određenim problemima:
Ne da se tebi vaditi, ali kao sto vidis ja sam ih ja izvadio.
Kao argument za problem star unazad nekoliko godina ti navodis podatke iz 2012????
Imas zvanicne podatke, vidis da je broj reg. vozila u KS od 2012. do 2017. neznatno veci, cak je bio u opadanju, a u medjuvremenu je izgradjena masa kruznih tokova, autuput obisao oko SA da ljudi iz TZ, ZE, MO ne moraju ulaziti u grad, Jutna longitudinala, Stupska petlja, kruzni tokovi, sve sto je trebalo ubrzati saobracaj sa istim brojem vozila, a nije jer unazad par godima imamo sve vece guzve i sve sporiji saobracaj. Saberi 2 + 2
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#55 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by tempuser »

Bakir1 wrote:Broj registrovanih vozila pada, u nekim malim procentima ali pada....
Cak i da je broj registrovanih isti zbog svega sto je izgradjeno u KS guzve bi trebale biti manje, a protocnost i brzina veca, medjutim desava se suprotno i to se svaki dan pogorsava.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#56 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by un1ted »

Ne da mi se vaditi, jer nema jasno dostupnih informacija online, odnosno nije jednostavno doci do istih. Broj ljudi koji je vezan za KS je dosta veći od kad je "SFOR-a, UN-a, UNHCR-a, OHR-a, CAFAO-a" i ostali "povukao" vlastita vozila.

Da se radi na gradskom prevozu, da je izgrađena kompletna zaobilaznica oko Sarajeva, te da se organi trgnu i rade posao, gužve bi bilo manje. Ako izbacimo internet u vozilima i uvedemo minimalnu brzinu, opet se ništa neće desiti, jer je saobraćaj zagušen.

Pa ja sam prvi kupio automobil jer mi je trebalo 2h dnevno gradskim prevozom od stana do posla. Sigurno ne bi izvršio kupovinu narednih par godina, jer mi 2012te baš i nije trebao automobil :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24850
Joined: 08/09/2005 20:08

#57 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by Haris.ba »

Više je vozila na cesti. Jer više naroda mora se osloniti na auto. Prije 10 godina ja sam koristio javni prevoz. A imao sam i tada auto.

Pored broja registrovanih vozila treba pogledati i dnevni promet na saobraćajnicama.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#58 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by Bakir1 »

Jedna bitna stvar se desila u biltenima iddeae u ta dva perioda, skromno, na izmedju ostalog i moju inicijativu su izbacili iz ukupnog broja registrovanih vozila koja nisu odjavljena a koja su se vodila kao registrovana. Njihovi bilteni su jedini mjerodavni i iz istih se da zaključiti da ukupan broj reg pada cak i kada se uzme otklon plus minus 30 dana za produženje reg.
Takodjer ukoliko se uzme u obzir broj prvih reg a koji je sveobuhvatan za nova i uvezena i broj onih kojih vise nema, broj "novih" je zanemarivo veci.
Auti i sve oko njih su lako dobavljivi alternativa losa i to rezultira guzvama...
Proslo je vrijeme moga oca i odlaska na posao biciklom plus sto je auto postao ud a ne luksuz.
Ja sam jucer navrtio 400 km a sve bezveze ovdje ondje nista bezveze, a koliko je jos takvih...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#59 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by amar1994 »

tempuser wrote:
un1ted wrote:Ne da mi se vaditi sve statističke podatke, pa evo jedna analiza koja je 2012te govorila o određenim problemima:
Ne da se tebi vaditi, ali kao sto vidis ja sam ih ja izvadio.
Kao argument za problem star unazad nekoliko godina ti navodis podatke iz 2012????
Imas zvanicne podatke, vidis da je broj reg. vozila u KS od 2012. do 2017. neznatno veci, cak je bio u opadanju, a u medjuvremenu je izgradjena masa kruznih tokova, autuput obisao oko SA da ljudi iz TZ, ZE, MO ne moraju ulaziti u grad, Jutna longitudinala, Stupska petlja, kruzni tokovi, sve sto je trebalo ubrzati saobracaj sa istim brojem vozila, a nije jer unazad par godima imamo sve vece guzve i sve sporiji saobracaj. Saberi 2 + 2
gledaj seljancure kako vozi i snima :lol: :lol: :run:

https://streamable.com/hx824

kasnije slika , dobila lisicu na prakingu :lol:

i sta kaze , to je do broja auta :pisnuo:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#60 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by tempuser »

un1ted wrote:Ne da mi se vaditi, jer nema jasno dostupnih informacija online, odnosno nije jednostavno doci do istih. Broj ljudi koji je vezan za KS je dosta veći od kad je "SFOR-a, UN-a, UNHCR-a, OHR-a, CAFAO-a" i ostali "povukao" vlastita vozila.

Da se radi na gradskom prevozu, da je izgrađena kompletna zaobilaznica oko Sarajeva, te da se organi trgnu i rade posao, gužve bi bilo manje. Ako izbacimo internet u vozilima i uvedemo minimalnu brzinu, opet se ništa neće desiti, jer je saobraćaj zagušen.

Pa ja sam prvi kupio automobil jer mi je trebalo 2h dnevno gradskim prevozom od stana do posla. Sigurno ne bi izvršio kupovinu narednih par godina, jer mi 2012te baš i nije trebao automobil :)
Jedini relevantan i dostupan podatak za tvrdnju da je povecan broj vozila razlog za ekstemne guzve i spor saobracaj je broj registrovani vozila. Ti taj podatak, kao i cinjenicu da je otislo stotine vozila koja nisu bila reg u KS, a bila su prisutna osporavas nekim avijatika p+nagadjanjima.
O kojoj zaobilaznici govoris, oni koji idu na relacijama jug, sjever, zapad olimpijski obilaze Sarajevo autocesom.
Uporono potenciras samo 1/2 price, 2012 kad tebi nije trebao automobil moja oba roditelja su bili zaposleni i isli sa 2 vozila na posao, danas 2018. godine kad ti imas auto i vozi svaki dan moja oba roditelja su u penziji, jedan auto koji voze se danima ne mrda sa parkinga, znaci 2012 - 2018 2:1.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#61 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by un1ted »

amar1994 wrote: kasnije slika , dobila lisicu na prakingu :lol:

i sta kaze , to je do broja auta :pisnuo:
I ti nekada znas biti toliko zadrt, kao da ne zivis u ovom gradu. Pa kada ideš kući u 14h, koliko ti treba od Skenderije do Šipa?

Gledaj seljadije, drži 200 metara razmak, na zelenom kreće nakon 3 sekunde, snima u vožnji (je li treba da tražim video gdje snima i vozač?)



btw, slažem se da je ova seljanka sa dna kace, jebo ih dan kada su izmislili snimanje ovih video zapisa za instagram.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#62 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by amar1994 »

un1ted wrote:
amar1994 wrote: kasnije slika , dobila lisicu na prakingu :lol:

i sta kaze , to je do broja auta :pisnuo:
I ti nekada znas biti toliko zadrt, kao da ne zivis u ovom gradu. Pa kada ideš kući u 14h, koliko ti treba od Skenderije do Šipa?

Gledaj seljadije, drži 200 metara razmak, na zelenom kreće nakon 3 sekunde, snima u vožnji (je li treba da tražim video gdje snima i vozač?)



btw, slažem se da je ova seljanka sa dna kace, jebo ih dan kada su izmislili snimanje ovih video zapisa za instagram.
vjeruj mi kad idem u tom periodu , dodjem vecinom za minut-dva , od pola 5 do pola 6 je havarija , provincija se vracca kuci :D :D

ako zacepi didjem kuci preko poljina :lol:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#63 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by un1ted »

E jebi ga, pa raskrsnica kod Gazproma ti ne dozvoljava da izađeš za minut-dva :mrgreen: kada rade semafori, a da ne pričam kad ne rade. Ja mislim da bi stanje bilo drastično bolje da samo gradski prevoz radi kako treba i da se možeš pouzdrati.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#64 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by amar1994 »

un1ted wrote:E jebi ga, pa raskrsnica kod Gazproma ti ne dozvoljava da izađeš za minut-dva :mrgreen: kada rade semafori, a da ne pričam kad ne rade. Ja mislim da bi stanje bilo drastično bolje da samo gradski prevoz radi kako treba i da se možeš pouzdrati.
vozim 65-70 da ufatim zeleno :lol:

pitao si od Skenderije , odavde treba 5min :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#65 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by 530i »

Haris.ba wrote:Više je vozila na cesti. Jer više naroda mora se osloniti na auto. Prije 10 godina ja sam koristio javni prevoz. A imao sam i tada auto.

Pored broja registrovanih vozila treba pogledati i dnevni promet na saobraćajnicama.

Upravo tako. Javni prevoz katastrofa, a i auta su postala dostupnija svima. Nekad je normalno se išlo na pos'o pješke ili javnim prevozom, djeca u školu pješke, danas ko ne dođe auto na pos'o ili ne odbaci dijete u škole smatra se invalidom i retardiranim.
User avatar
nepass1
Posts: 9699
Joined: 06/07/2017 07:35

#66 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by nepass1 »

530i wrote:
Haris.ba wrote:Više je vozila na cesti. Jer više naroda mora se osloniti na auto. Prije 10 godina ja sam koristio javni prevoz. A imao sam i tada auto.

Pored broja registrovanih vozila treba pogledati i dnevni promet na saobraćajnicama.

Upravo tako. Javni prevoz katastrofa, a i auta su postala dostupnija svima. Nekad je normalno se išlo na pos'o pješke ili javnim prevozom, djeca u školu pješke, danas ko ne dođe auto na pos'o ili ne odbaci dijete u škole smatra se invalidom i retardiranim.
Ja bih rado isao javnim prevozom i zbog love i zbog fizicke aktivnosti ali ne mogu da gubim 1 do 1,5h za 7km puta. Nekad je bio i duzi period potreban. Sa autom stignem za 13 do 18 minuta.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#67 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by high_volume »

Kod osnovne škole u Rakovici ograničenje je 40 km/h u oba pravca. Večeras vidim tablu na kojoj piše u periodu 07-20 sati. To znači od 20-07 sati ograničenje na 50 km/h.

Može li stacionarni radar prepoznati vrijeme prestanke ograničenja jedne brzine, pa poslije druge, i sve tako? Da li će radar registrovati brzinu 61 km/h ili 51 km/h nakon 20 sati?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#68 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by tempuser »

530i wrote:
Haris.ba wrote:Više je vozila na cesti. Jer više naroda mora se osloniti na auto. Prije 10 godina ja sam koristio javni prevoz. A imao sam i tada auto.

Pored broja registrovanih vozila treba pogledati i dnevni promet na saobraćajnicama.

Upravo tako. Javni prevoz katastrofa, a i auta su postala dostupnija svima. Nekad je normalno se išlo na pos'o pješke ili javnim prevozom, djeca u školu pješke, danas ko ne dođe auto na pos'o ili ne odbaci dijete u škole smatra se invalidom i retardiranim.
Uvijek se isprica 1/2 price. Ja koliko znam onih koji su zbog loseg prevoza poceli ici autom na posao toliko znam onih koji su zbog guzve na cesti poceli lici pjeske ili biciklom.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#69 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

high_volume wrote: Može li stacionarni radar prepoznati vrijeme prestanke ograničenja jedne brzine, pa poslije druge, i sve tako? Da li će radar registrovati brzinu 61 km/h ili 51 km/h nakon 20 sati?
ne moze radar,ali moze ciko ili teta kod kojih dolaze slike sa tacnim vremenom prolaska :-D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#70 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by Dope_Man »

bitanga_sa_otesa wrote:
high_volume wrote: Može li stacionarni radar prepoznati vrijeme prestanke ograničenja jedne brzine, pa poslije druge, i sve tako? Da li će radar registrovati brzinu 61 km/h ili 51 km/h nakon 20 sati?
ne moze radar,ali moze ciko ili teta kod kojih dolaze slike sa tacnim vremenom prolaska :-D
Hebem ga, to je jedna linija koda negdje da se i sam radar programira tako da ima razlicitu granicu okidanja u razlicitim periodima dana... valjda su toliko napredni sami radari, i sposobni nasi uhljebi za podesiti iste.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24850
Joined: 08/09/2005 20:08

#71 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by Haris.ba »

Pa zar nije lakše da se neko zaposli? :D
Throttle
Posts: 13002
Joined: 10/06/2016 12:35

#72 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by Throttle »

Uvijek ima neko od familije da to moze radit :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#73 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by Dope_Man »

E zato ja ne mogu biti politicar.. ne razmisljam kao oni u smjeru otvaranja novih radnih mjesta :lol:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#74 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by tempuser »

Throttle wrote:Uvijek ima neko od familije da to moze radit :lol:
Na tog jednog iz familije koji bi treba raditi, na teret budzeta dodju jos dvoje iz familije koji nece nista radit.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#75 Re: Nove kamere/radari u Sarajevu

Post by amar1994 »

tempuser wrote:
Throttle wrote:Uvijek ima neko od familije da to moze radit :lol:
Na tog jednog iz familije koji bi treba raditi, na teret budzeta dodju jos dvoje iz familije koji nece nista radit.
paraziti , gori su od pantljicara :run:
Post Reply