Nove hidroelektrane u BiH, za ili protiv?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#101

Post by kekec »

Potrebe za elektricnom energijom se mogu podmirivati iz vise izvora,
a potrebe za PITKOM vodom, samo iz jednog.
2030 godine ce biti vece potrebe za pitkom vodom, nego za energijom.
Nazalost, o pitkoj vodi, danas odlucuju PLITKI mozgovi.
Oni su KRIMINALCI jer cine krivicno djelo prema buducim narastajima.
Saraswati
Posts: 1817
Joined: 05/05/2006 11:22

#102

Post by Saraswati »

zzzzz wrote: Energetska politika u BiH daleko od istine


Udruženje za zaštitu okoline Zeleni – Neretva oglasilo se priopćenjem za javnost u kojemu ta nevladina organizacija reagira na članak objavljen u tjedniku "Dani" pod nazivom "Najveća investicija u historiji BiH - 3,5 milijarde eura pred vratima BiH".
Barem neko reaguje... (Ne da mislim da su Zeleni-Neretva "neko").
kekec wrote: Potrebe za elektricnom energijom se mogu podmirivati iz vise izvora,
a potrebe za PITKOM vodom, samo iz jednog.
2030 godine ce biti vece potrebe za pitkom vodom, nego za energijom.
Nazalost, o pitkoj vodi, danas odlucuju PLITKI mozgovi.
Oni su KRIMINALCI jer cine krivicno djelo prema buducim narastajima.
Potpisujem.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#103

Post by Stari »

Prvobitni pokretac ove teme, uvazeni borac za ocuvanje netaknutosti BiH prirode forumski dopisnik sa nickom Prenj ...vise na zalost nije tu...iz izvjesnih razloga (nezevezanih za ovu temu). Ja sam mu bio tokom uvodnog dijela ove teme nesto kao oponent, replikant ...ili :-) kako se ono kaze...jel ono bi ...kontrash eh to.

Vidim da se situacija sa sad odvija ...nepovoljno ...gledano sa aspekta ljudi koji se brinu za ocuvanje prirode. Sto bi trebalo znaciti da se odvija odlicno za mene ...ali samo za one koji stvar povrsno prate.

Kao sto vidite ja sam od pocetka ove teme (a i nesto ranije), svjestan neminovnosti svega toga, bio za izgradnju novih elektroenergetskih postrojenja u BiH. Medjutim ne po svaku cijenu i ne bilo kako.

Po ovim novim planovima ...ono sto po meni ima smisla je naravno prosirenje i generalni remont vec potojecih kapaciteta TE u Tuzli i Kaknju ...(nisam siguran za TE u Ugljeviku i Gacku) ... te izgradnja HE Ustikolina jer Drina je svakako naceta i vec odavno nije "netaknuta" rijeka (vec odavno postoje HE Zvornik, HE Bajina Basta, HE Visegrad)...i onda mi nekako izgledalo logicki davrsiti posao Drinine kompletne regulacije (dakle i gornjeg i donjeg toka).

HE Glavaticevo je je koliko je meni poznato na osjetljivom mjestu ... premda je i rijeka neretva takodjer naceta vec odavno izgradnjom HE Jablanica, HE Salakovac...i ista logika bi se mogla primjeniti i ovdje ...ali valjda zbog Prenjove velike agilnosti ...ja vise nisam ubjedjen u moralnu opravdanost njene izgradnje.

Koliko vidim gradice se i nove Tremoelektrane u Bugojnu i Livnu...nekako mi lokacija ...barem ove druge nelogcna...no OK hajde vjerovatno se radi i Lobbyu koji nije lisen politicko nacionalistickih predznaka.

Zasto se Termoelektrana (TE) Kamengrad nije nasla na spisku? upitah se buduci da sam nekad davno pripadao toj bransi znam da je taj objekat bio zamisljen jos davno prije rata u BiH...medjutim... eto ...sad niko vise "nije zainteresovan" za izgradnju necega u zapadnom dijelu bih.

Citao sam tako ove napise na internetu i novinama i nije preostalo nista drugo do zakljuciti ...Krajina ga opet pusi....al tad me nesto zhignu u prsima. ... HE Manastir Rmanj....oh ne.... Prenj to je ono cega smo se ti javno ...a ja onako potajno pribojavali. Nisam siguran jer se o tome nije pricalo u ono vrijeme prije rata ...ocito se radi o projektu i ideji novijeg datuma ...tako da ne znam nista o tome kako ce je i gdje precizno...postaviti .... ali mi se lampica upali kad sam skontao gdje se manastir Rmanj nalazi...dame i gospodo ,,, u Martin Brodu.

Prenj ako si jos uvijek u bojkotu sa-x foruma ...obustavi ga bar privremeno...i dodji da malo diskutujemo. Zna li iko ista vise o bas ovoj konkretnoj HE Manastir Rmanj....je li planirana na rijeci Uni ili na rijeci Unac....u prvom slucaju bi to bio masakr nad prirodom...jer Una kod Martin Broda ...je nesto najljepse sto zemlja Bosna ima.
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#104

Post by neupucena »

EFT gradi termoelektranu u BiH
DTC | 19.09.2006.
EFT je kompletirao pre-feasibility studiju za planiranu termoelektranu Stanari. Izgradnja jedinice od 420 MWh i proširenje rudnika Stanari započet će 2007. godine i uključivat će investicije u vrijednosti od 500 milijuna EUR.

Energy Financing Team d.o.o. Trebinje iz Bosne i Hercegovine podružnica je grupacije EFT. Podružnica je prva privatna tvrtka licencirana da trguje na internom tržištu zemlje sa ciljem da zadovolji potrebe "kvalificiranih" korisnika unutar sektora industrije.

U svibnju 2006. EFT je proslavila prvu godišnjicu preuzimanja dionica i managementa rudnika Stanari.

EFT je kompletirao pre-feasibility studiju za planiranu termoelektranu Stanari. Izgradnja jedinice od 420 MWh i proširenje rudnika Stanari započet će 2007. godine i uključivat će investicije u vrijednosti od 500 milijuna EUR. Tijekom gradnje, projekt TPP Stanari će zaposliti približno 3000 ljudi. Po završetku radova očekuje se 800 stalnih radnih mjesta. Ovo će biti prva termoelektrana u BiH koja će biti prilagođena direktivama Europske Unije o zaštiti okoliša i parametrima geteburškog (Kyoto) protokola. U sklopu iscrpnog izvještaja o utjecaju na okoliš, EFT je započeo s monitoringom trenutnog stanja u Stanarima i okolici. Izvještaj će biti objavljen u sklopu studije krajem godine. Odobrit će ga Colenco Power Enginerring Ltd., jedna od vodećih svjetskih tvrtki u tom polju.

Covjek ne moze a da se ne zapita hoce li se primjenjivati slicne mjere zastite okolisa i stanovnistva koje zivi u tom kraju, kao mjere kojima su svjedoci ljudi koji zive u blizini cementara, koksara i ostalih zagadjivaca u kojima se "koriste" filteri do prvog mraka.
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#105

Post by zzzzz »

Naslov namjerno izostavljen

Radi dugoročnog osiguranja električne energije i zadovoljavanja potrošnje i obezbjeđenja pozicije Federacije BiH na regionalnom tržištu ovim energentom, te u cilju deblokade investicionog zastoja u ...


... energetskom sektoru, Vlada FBiH donijela je danas Odluku o proglašenju javnog interesa i pristupanju pripremi izgradnje elektroenergetskih objekata, izboru strateškog partnera i pristupanju dodjeli koncesije.

Riječ je o gradnji jedanaest elektroenergetskih objekata: šest hidroelektrana (Ustikolina, snage 3x22 MW, Vranduk od 21 MW, Rmanj Monastir od 2x35 MW, Vrilo od 42 MW, Glavatičevo od 3x9,5 MW i Bjelimići od 2x50 MW), jednoj pumpnoj hidroelektrani (Bjelimići od 2x300 MW), dvije termoelektrane (Tuzla - blok od 7,370 MW i Kakanj od 230 MW), te dva rudnika i termoelektrane (Bugojno od 2x300 MW i Kongoro od 2x275 MW).

Izgradnja energetskih objekata u Ustikolini, Vranduku, Rmanj Monastiru, Tuzli, Kaknju i Bugojnu dodjeljuje se JP Elektroprivreda BiH, a Vrilo i Kongoru će graditi JP Elektroprivreda HZ H-B, saopćeno je nakon sjednice Federalne vlade.

Za strateškog partnera dvije elektroprivrede se, za objekate u Ustikolini, Vranduku, Rmanj Monastiru i Vrilu, proglašen je javnim pozivom odabrani konzorcij APET-grupa iz Austrije.

Ovo partnerstvo se temelji na dva principa: da Federacija BiH ostane u vlasništvu resursa u sadašnjem odnosu i da se u provođenju aktivnosti poštuje cjelokupna zakonska regulativa FBiH i BiH. Ono se zasniva i na uvođenju novih tehnologija, učešću u istražnim radovima, izradi fisbiliti studije i projektovanju, izradi tenderske dokumentacije i odabiru isporučioca opreme i izvođača radova, edukaciji kadrova i uposlenika i finansiranju.

Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije zaduženo je da prati i koordinira sve aktivnosti u istražnim radovima i izradi dokumentacije i da dadne saglasnost na potpisivanje Ugovora o partnerstvu.

Za objekte HE Glavatičevo (kompenzacioni bazen), HE i PHE Bjelimići, Odlukom je utvrđena obaveza o pristupanju dodjele koncesije za izgradnju po osnovu samoinicijativne :shock: ponude sarajevske kompanije “Intrade-energija”, u skladu sa članom 28. Zakona o koncesijama.
Zbog složenosti izgradnje termoelektrana i izgradnje i sanacije rudnika, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije će, u roku od 90 dana, odabrati optimalan broj strateških partnera koji su ušli u najuži krug kandidata i predložiti Vladi FBiH na usvajanje.

(Fena)
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#106

Post by zzzzz »

Celicna_saka wrote:Kad bih birao izmedju moderne termoelektrane izgradjene najmodernijom tehnologijom i opremljenu sa svim mogucim filterima i hidrocentrale uvijek bih se odlucio za prvu varijantu, pogotovo ako imamo prostora u kvoti CO2 koja nam pripada, ostali gasovi se sa modernim filterima skoro 100% apsorbuju.
Potpisujem
User avatar
van Basten
Posts: 7534
Joined: 21/09/2006 02:59

#107

Post by van Basten »

protiv.
ionako smo unakazali našu prirodu hidroelektranama, imamo struje za izvoza što obilato i činimo btw (bbtw- izvozimo po značajno jeftinijim cijenama nego što to plaćaju dobri Bošnjani), čitavo jedno jezero koristi nam Hrvatska za svoje potrebe... i sada idemo dalje igrati se pregrađivanja radi stranih lobija kojima je guzica zinula zbog potencijala koje imamo i potkupljive vlasti koja će im omogućiti da nam te potencijale pokradu
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#108

Post by Sarafcina »

Riječ je o gradnji jedanaest elektroenergetskih objekata: šest hidroelektrana (Ustikolina, snage 3x22 MW, Vranduk od 21 MW, Rmanj Monastir od 2x35 MW, Vrilo od 42 MW, Glavatičevo od 3x9,5 MW i Bjelimići od 2x50 MW), jednoj pumpnoj hidroelektrani (Bjelimići od 2x300 MW), dvije termoelektrane (Tuzla - blok od 7,370 MW i Kakanj od 230 MW), te dva rudnika i termoelektrane (Bugojno od 2x300 MW i Kongoro od 2x275 MW).


smijesno je za koje budalestine dajemo prirodu.... jbt ... jedan blok Tuzle je jaci od svega sto ce izaci iz ovih hidro...
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#109

Post by zzzzz »

Sarafcina wrote:
Riječ je o gradnji jedanaest elektroenergetskih objekata: šest hidroelektrana (Ustikolina, snage 3x22 MW, Vranduk od 21 MW, Rmanj Monastir od 2x35 MW, Vrilo od 42 MW, Glavatičevo od 3x9,5 MW i Bjelimići od 2x50 MW), jednoj pumpnoj hidroelektrani (Bjelimići od 2x300 MW), dvije termoelektrane (Tuzla - blok od 7,370 MW i Kakanj od 230 MW), te dva rudnika i termoelektrane (Bugojno od 2x300 MW i Kongoro od 2x275 MW).


smijesno je za koje budalestine dajemo prirodu.... jbt ... jedan blok Tuzle je jaci od svega sto ce izaci iz ovih hidro...
I ja sam isto to pomislio. Jedina prednost sa hidro je ta sto je to "jeftinija struja" ali pitanje je kome?

Termo donosi veca ulaganja, vise zaposlenih, veci je korist lokalnoj zajednici (ako se vec mora), manje stete za okolinu. Termo je vise globalni problem (efekat staklene baste) ali nismo mi u mogucnosti da sad razmisljamo o zastiti prirode na globalnom nivou
Last edited by zzzzz on 29/09/2006 11:41, edited 1 time in total.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#110

Post by manijak1 »

:oops: Eto ti .....belaja :oops: može li se ovo ....poništiti ?
Jer su pohitili da sve urede prije izbora ......možda se poslije izbora ......promijene akteri ovoga neviđenog ataka na ono malo ljepote što je ostalo netaknuto .
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#111

Post by Sarafcina »

zzzzz wrote:
Sarafcina wrote:
Rijeè je o gradnji jedanaest elektroenergetskih objekata: šest hidroelektrana (Ustikolina, snage 3x22 MW, Vranduk od 21 MW, Rmanj Monastir od 2x35 MW, Vrilo od 42 MW, Glavatièevo od 3x9,5 MW i Bjelimiæi od 2x50 MW), jednoj pumpnoj hidroelektrani (Bjelimiæi od 2x300 MW), dvije termoelektrane (Tuzla - blok od 7,370 MW i Kakanj od 230 MW), te dva rudnika i termoelektrane (Bugojno od 2x300 MW i Kongoro od 2x275 MW).


smijesno je za koje budalestine dajemo prirodu.... jbt ... jedan blok Tuzle je jaci od svega sto ce izaci iz ovih hidro...
I ja sam isto to pomislio. Jedina prednost sa hidro je ta sto je to "jeftinija struja" ali pitanje je kome?

Termo donosi veca ulaganja, vise zaposlenih, veci je korist lokalnoj zajednici (ako se vec mora), manje stete za okolinu. Termo je vise globalni problem (efekat staklene baste) ali nismo mi u mogucnosti da sad razmisljamo o zastiti prirode na globalnom nivou


ma...jeftinija.... kome :) .... meni nije ;)
ali..u principu ta energija se ustvari jako skupo prodaje .... ovdje se radi da mi unistavamo ... da bismo gradili nesto sto nam nikako ne treba.
Ja licno ...slazem se sa gradnjom termoelektrana.
Hidroelektrane su druga prica...ako cemo unistavati rijeke za par MW ...onda smo obicne budale.
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#112

Post by triton »

ko je odgovoran, ko ugovara poslove ko potpisuje, ko se slaze! imena adrese tel mob mail koordinate i udri svim sredstvima i nedozvoljenim naravno
branimir_s
Posts: 484
Joined: 28/04/2006 23:00
Location: Tamo gdje su Semiha i Tajo glavni

#113

Post by branimir_s »

Ukoliko se proizvodnja poveca onda ce to traziti i novu infrastrukturu - dalekovode... znaci novu sjecu suma, kopanje i prekopavanja planina i sl. Mislim da je i ovo jedan vid predizborne i suplje, ali ukoliko stvarno pokrenu ovo, onda to zlo svim silama (pa i bojom :lol: ) treba zaustaviti. Ko je prolazio kanjonima Neretve i Vrbasa kada su slavne Elektroprivrede cistile pomenute tokove, vidio je na sta to sve lici. A upropastavanje Neretve i, Une radi uvlacenja nekome u dupe ne smijemo dopustiti
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#114

Post by dadoka84 »

Evo, vidim spominju se hidroelektrane, koje imaju za cilj da nekome priskrbe extra profit, naustrb nasih lijepih rijeka. Ja imam vikendicu u blizini Bjelimica.
Tamo je nedirnuta priroda, a neretva cista i hladna. Tamo sam provodio najljepse dane svog djetinjstva, a sad ce to neko potopiti... Ne znam meni sve ovo lici na jedan ruzan san. :x
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#115

Post by kekec »

Vlada FBiH donijela je danas Odluku o proglašenju javnog interesa i pristupanju pripremi izgradnje elektroenergetskih objekata, izboru strateškog partnera i pristupanju dodjeli koncesije.
Cijeg javnog interesa, konji jedni.
Vlada, Terzic i njegova BAGRA imaju samo svoj interes.
Interes javnosti je ocuvanje onoga sto malo ko danas ima.
A ti koji su strateski partneri, zasto ne gledaju javni interes
u svojim zemljama. Ne, zato sto ne zele da uniste svoju
Sloveniju, Austriju, Hrvatsku.... Oni na onome sto kod nas
hoce da uniste, u svojim zemljama razvijaju turizam.

Terzicu, ti i tvoja klapa bi meni najmanje 20 godina donosili
odluke, ali u Zenici, u zasebnim "kabinetima", jjjeb... em li
vam sve po spisku, stoko jedna :x .
E, da mi je pet minuta vlasti. :x

Dirnete li u Unu, Neretvu... dirnuli ste u osinjak. A onda neka
su vam bogovi na pomoci. Necete se moci ni u misiju rupu
sakriti. Stici ce vas demokratska pesnica onih koji vole svoje
rijeke, prirodu i koji su protiv njihovog unistavanja. :-x
"Demokratskog" oruzja imamo. :D
Odisej
Posts: 327
Joined: 10/08/2006 16:05
Location: Gorazde

#116

Post by Odisej »

zzzzz wrote:Naslov namjerno izostavljen

Radi dugoročnog osiguranja električne energije i zadovoljavanja potrošnje i obezbjeđenja pozicije Federacije BiH na regionalnom tržištu ovim energentom, te u cilju deblokade investicionog zastoja u ...


... energetskom sektoru, Vlada FBiH donijela je danas Odluku o proglašenju javnog interesa i pristupanju pripremi izgradnje elektroenergetskih objekata, izboru strateškog partnera i pristupanju dodjeli koncesije.

Riječ je o gradnji jedanaest elektroenergetskih objekata: šest hidroelektrana (Ustikolina, snage 3x22 MW, Vranduk od 21 MW, Rmanj Monastir od 2x35 MW, Vrilo od 42 MW, Glavatičevo od 3x9,5 MW i Bjelimići od 2x50 MW), jednoj pumpnoj hidroelektrani (Bjelimići od 2x300 MW), dvije termoelektrane (Tuzla - blok od 7,370 MW i Kakanj od 230 MW), te dva rudnika i termoelektrane (Bugojno od 2x300 MW i Kongoro od 2x275 MW).

Izgradnja energetskih objekata u Ustikolini, Vranduku, Rmanj Monastiru, Tuzli, Kaknju i Bugojnu dodjeljuje se JP Elektroprivreda BiH, a Vrilo i Kongoru će graditi JP Elektroprivreda HZ H-B, saopćeno je nakon sjednice Federalne vlade.

Za strateškog partnera dvije elektroprivrede se, za objekate u Ustikolini, Vranduku, Rmanj Monastiru i Vrilu, proglašen je javnim pozivom odabrani konzorcij APET-grupa iz Austrije.

Ovo partnerstvo se temelji na dva principa: da Federacija BiH ostane u vlasništvu resursa u sadašnjem odnosu i da se u provođenju aktivnosti poštuje cjelokupna zakonska regulativa FBiH i BiH. Ono se zasniva i na uvođenju novih tehnologija, učešću u istražnim radovima, izradi fisbiliti studije i projektovanju, izradi tenderske dokumentacije i odabiru isporučioca opreme i izvođača radova, edukaciji kadrova i uposlenika i finansiranju.

Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije zaduženo je da prati i koordinira sve aktivnosti u istražnim radovima i izradi dokumentacije i da dadne saglasnost na potpisivanje Ugovora o partnerstvu.

Za objekte HE Glavatičevo (kompenzacioni bazen), HE i PHE Bjelimići, Odlukom je utvrđena obaveza o pristupanju dodjele koncesije za izgradnju po osnovu samoinicijativne :shock: ponude sarajevske kompanije “Intrade-energija”, u skladu sa članom 28. Zakona o koncesijama.
Zbog složenosti izgradnje termoelektrana i izgradnje i sanacije rudnika, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije će, u roku od 90 dana, odabrati optimalan broj strateških partnera koji su ušli u najuži krug kandidata i predložiti Vladi FBiH na usvajanje.

(Fena)
:? :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x

NE ! ZA HIDROELEKTRANU U USTIKOLINI !
NE! NE ! NE ! NE !
AKO DOPUSTIMO , VIŠE NIKADA NEĆE BITI:
RIBOLOVA
RAFTINGA
SPLAVARENJA
KUPANJA
IZLETA UZ DRINU !!!

NE , KAŽEM LOPOVIMA IZ VLADE BPK I FEDERALNE VLADE!
NEDAM DRINU !!!!!
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#117

Post by BISCANIN2 »

Dirnete li u Unu, Neretvu... dirnuli ste u osinjak. A onda neka
su vam bogovi na pomoci. Necete se moci ni u misiju rupu
sakriti. Stici ce vas demokratska pesnica onih koji vole svoje
rijeke, prirodu i koji su protiv njihovog unistavanja.
"Demokratskog" oruzja imamo.

Bravo KEKEC ,samo ako ostane na prijetnjama nista od posla .
Hajmo nesto konkretno a prvo je da provjerimo dali su informacije tacne i da vidimo imali koga ko je blizu vatre da nam pravovremeno daje informacije .
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#118

Post by BISCANIN2 »

-----
Last edited by BISCANIN2 on 01/10/2006 16:22, edited 1 time in total.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#119

Post by BISCANIN2 »

quote]Dirnete li u Unu, Neretvu... dirnuli ste u osinjak. A onda neka
su vam bogovi na pomoci. Necete se moci ni u misiju rupu
sakriti. Stici ce vas demokratska pesnica onih koji vole svoje
rijeke, prirodu i koji su protiv njihovog unistavanja.
"Demokratskog" oruzja imamo. [/quote]


Bravo KEKEC ,samo ako ostane na prijetnjama nista od posla .
Hajmo nesto konkretno a prvo je da provjerimo dali su informacije tacne i da vidimo imali koga ko je blizu vatre da nam pravovremeno daje informacije .
Bobi
Forum administrator
Posts: 32140
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#120

Post by Bobi »

kekec wrote:Potrebe za elektricnom energijom se mogu podmirivati iz vise izvora,
a potrebe za PITKOM vodom, samo iz jednog.
2030 godine ce biti vece potrebe za pitkom vodom, nego za energijom.
Nazalost, o pitkoj vodi, danas odlucuju PLITKI mozgovi.
Oni su KRIMINALCI jer cine krivicno djelo prema buducim narastajima.
Jedno banalno pitanje...sta ce to biti sa pitkom vodom ako se izgrade brane za hidrocentrale?
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#121

Post by kekec »

Bobi wrote: Jedno banalno pitanje...sta ce to biti sa pitkom vodom ako se izgrade brane za hidrocentrale?
Banalan odgovor.
Biti ce manje pitka.
Posljedice gradnje brana su nepredvidljive. Voda u vjestackim akumulacijama je losije kvalitete. Cesto i uzrok raznih zaraza, koznih bolesti...
Nas narod kaze: "Voda je pitka ako predje preko tri kamena". Znaci da voda koja tece, sama sebe prociscava (podrazumjeva se da nema vjestackih zagadjivaca).
Una, Neretva i druge su u dobrom dijelu toka pitke. To je bogatstvo koje ce se uskoro porediti sa bogatstvom u nafti u danasnje vrijeme. Problem pitke vode je prisutan u svijetu, u Evropi. Mi imamo pitke vode toliko da flasiranjem iste i prodajom u zap.Evropi, Aziji i Africi mozemo (mi: drzava BiH, gradjani BiH) ostvariti prihod, daleko veci od prihoda koji bi dobijali, kao milostinju sa trpeze koncesora-investitora.
U svijetu postoji ideja transporta ledenih santi. Zakaciti istu za brod, tegliti je do neke luke u zap. Evropi, pretvoriti je u tecnu vodu i pustiti u prodaju. Oni koji istrazuju ovu mogucnost, smatraju da ce ostvariti profit.
A mi, odnosno nasa glupa vlada, odbacuje mogucnost eksploatacije pitke vode. Imaju sirovinu, nista ne ulazu u nju. Otvaranje punionice pitke vode nije velika investicija ( primjeri iz Hrvatske). Stvaraju se nova radna mjesta, a vrlo je bitno sto se te punionice otvaraju u krajevima van velikih naselja cime bi se zaposljavalo lokalno stanovnistvo, koje bi se, pored rada u punionici, moglo baviti i poljoprivredom ili stocarstvom, kako za vlastite potrebe, tako i za potrebe otkupnih stanica, zadruga i sl.
Primjer gornjeg toka Neretve. Planiraju dvije brane. Podrucje izuzetno za razvoj turizma, ali i poljoprivrede (zdrave hrane). Rafting, seoski turizam, ... Jos napravi punionicu vode (fabrika) i taj kraj ce procvjetati.
Istina, u ovoj varijanti, lopovi poput Terzica i kompanije ne dobijaju nista.Ma ne mogu vise ni da pisem. Ko konta skonta´ce.

Mislim da je Vlada donijela Odluku protuzakonito i da postoji velika mogucnost da tu istu odluku ponisti nadlezni Sud. Na nevladinim organizacijama, Eko-udruzenjima i drugim koji se bave zastitom prirode i drugim eko pitanjima je da pokrenu postupak da bi se ova sramna Odluka, sramne i nesposobne Vlade, ponistila, a protiv odgovornog lica, u ovom slucaju predsjednika Terzica, pokrenula krivicna prijava. Vrijeme je da lopovi i mufljuzi pocnu odgovarati.

"Ja" kao pojedinac ne mogu nista uciniti da sprijecim, ali "ja" kao clan Eko pokreta, sa istim mogu da ucinim mnogo.
Saradjujte, pomozite, uclanite se u Eko, Zelene, Smaragde ... i borite se. Vjerujte, borba ce se isplatiti.
Ne dozvolimo da nas nasa djeca pitaju ili proklinju:
"Zasto ste nam unistili...",
"Zasto pijemo vodu iz plasticne boce, kada smo mogli..." ....
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#122

Post by _BosanaC »

Federalni ministar Vahid Hećo za "Dnevni avaz"

Energetskom mega projektu opirat će se zlonamjernici

Ako sve bude teklo po planu, očekujemo da prva faza posla s APET-om bude završena do kraja narednog proljeća, a potom se može pristupiti raspisivanju tendera i samoj izgradnji

Ministar energije, industrije i rudarstva FBiH Vahid Hećo pojasnio je za "Dnevni avaz" da je APET grupa izabrana za strateškog partnera od kojeg "ćemo uzeti znanje pri uvođenju novih tehnologija, izrade studija izvodljivosti i projekata za nove energetske objekte". I iz Ureda za informiranje Vlade FBiH još jednom je potcrtano da se radi o pripremnim radovima za izgradnju elektroenergetskih objekata.

Sitni interesi

- Ovo je mega projekt, a naše elektroprivrede nisu u stanju same graditi. Zato nam treba strateški partner za istražne radove, odnosno ispitivanja. Radit ćemo dokumentaciju, raspisati tender za isporučioce opreme, izvođače radova, edukaciju kadra. APET nudi i 50 posto finansijskog učešća, što je vrlo značajno, jer izrada studije za samo jedan objekt iznosi oko 20 miliona maraka - kaže Hećo.
Dodaje kako je svjestan da će biti negativnih reakcija i opiranja, ali je uvjeren da je riječ samo o "zlonamjernicima čiji sitni interesi nisu zadovoljeni". Što se tiče isporuke opreme i izvođenja radova, Hećo naglašava da još ništa nije završeno, jer će za taj dio posla biti izabran najpovoljniji ponuđač putem tendera.
Ako sve bude teklo po planu, očekuje da će prva faza posla s APET-om biti završena do kraja narednog proljeća, a potom se može pristupiti raspisivanju tendera i samoj izgradnji.

Strogi zahtjevi

- Odluku o gradnji novih termoelektrana i rudnika Vlada je odgodila za 90 dana, jer se radi o vrlo složenim i velikim kapacitetima. U uži krug izbora strateškog partnera za taj dio projekta ušli su austrijski APET, švicarsko-kazahstanski "BMG/Kaztransgas", njemački ENBV i češki CET, koji ne traže učešće u vlasništvu - navodi resorni ministar.
Obrazlaže i da se u slučaju TE i rudnika moraju ispoštovati zahtjevi Kjoto sporazuma u vezi sa smanjenjem zagađenja zraka, a prema kojem do 2012. godine sva postrojenja moraju imati ugrađene uređaje za prečišćavanje. Stoga se moraju i obići četiri kompanije kako bi se na licu mjesta uvjerili u njihove tehnologije, neophodne za poštivanje svih ekoloških uvjeta.


M. KUKAN

"Verbund" ispao jer je tražio vlasništvo

- Svi ponuđači koji su tražili vlasništvo nad ovim kapacitetima ispali su iz izbora. Zato je eliminiran i austrijski "Verbund", koji je ponudio investiciju od 3,5 milijardi eura, ali je tražio i 51 posto suvlasništva - napominje Hećo.

Pregovori s "Intradeom"

Kada je riječ o dodjeli koncesije za izgradnju HE u Glavatičevu i Bjelimićima, te pumpne HE Bjelimići, Vlada je odlučila ući u razgovore sa sarajevskom "Intrade energijom". Ova kompanija dostavila je svu dokumentaciju, studiju izvodljivosti, studiju zaštite okoliša, a morat će ispuniti i određene finansijske uvjete.
- To će potrajati malo duže, a ako se pokaže da "Intrade" ispunjava sve zahtjeve, bit će mu dodijeljena koncesija. Inače, iako su prve studije govorile da se u gornjem toku Neretve mogu graditi dvije HE, kasnijim analizama utvrđeno je da se može napraviti i jedna pumpna HE Bjelimići, i to veoma velike snage, dva puta po 300 megavata i to je reverzibilna HE koja bi noću koristila struju, a danju je proizvodila - kaže Hećo.
Trazili ste - gledajte. Ako sam se nadao da ce ko otici u tri ***** materine na ovim izborima onda je to bila SBiH i njen Hećo. Međutim, od tog posla nema nista, a ni od naše prirode, jer je naredne cetiri godine sasvim dovoljno da doticni sjebe ono sto nije sjebao do sada.
Odisej
Posts: 327
Joined: 10/08/2006 16:05
Location: Gorazde

#123

Post by Odisej »

Citat: _BosanaC
" Trazili ste - gledajte. Ako sam se nadao da ce ko otici u tri ***** materine na ovim izborima onda je to bila SBiH i njen Hećo. Međutim, od tog posla nema nista, a ni od naše prirode, jer je naredne cetiri godine sasvim dovoljno da doticni sjebe ono sto nije sjebao do sada."

Potpisujem.
Sada slijedi nastavak rasprodaje svega što nam je priroda podarila ..
Prodaće naše rijeke , izgradiće hidrocentrale ( koje se ne grade nigdje na svijetu ) , prodaće prilaze rijekama , pa ćemo , na ono malo mjesta što ostane , morati da plaćamo vlasnicima ( strancima i njihovim slugama) ako poželimo da ribarimo ili se kupamo...
Pa će onda da nam tu struju koju naprave neokolonizatori da plaćamo po visokim cijenama..
Sve dok ne budemo plaćali i zrak čiji će vlasnici biti ( opet ) strani bogatuni i naši domaći izdajnici .
Koje smo elegantno izabrali 1. oktobra.
Čestitam! Ovakav politički mazohizam istorija ne pamti!
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#124

Post by _BosanaC »

Odisej wrote:Citat: _BosanaC
" Trazili ste - gledajte. Ako sam se nadao da ce ko otici u tri ***** materine na ovim izborima onda je to bila SBiH i njen Hećo. Međutim, od tog posla nema nista, a ni od naše prirode, jer je naredne cetiri godine sasvim dovoljno da doticni sjebe ono sto nije sjebao do sada."

Potpisujem.
Sada slijedi nastavak rasprodaje svega što nam je priroda podarila ..
Prodaće naše rijeke , izgradiće hidrocentrale ( koje se ne grade nigdje na svijetu ) , prodaće prilaze rijekama , pa ćemo , na ono malo mjesta što ostane , morati da plaćamo vlasnicima ( strancima i njihovim slugama) ako poželimo da ribarimo ili se kupamo...
Pa će onda da nam tu struju koju naprave neokolonizatori da plaćamo po visokim cijenama..
Sve dok ne budemo plaćali i zrak čiji će vlasnici biti ( opet ) strani bogatuni i naši domaći izdajnici .
Koje smo elegantno izabrali 1. oktobra.
Čestitam! Ovakav politički mazohizam istorija ne pamti!
Ma i ti si garant zlonamjernik kao i ja, cim tako razmisljas :-)

Zabice nam ga ovi iz ZaBiH svima al pravo... Njihovoj djeci valjda ne treba ni vazduh ni voda, a uskoro ni hrana...
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#125

Post by nosara »

Oni su svojoj djeci kupili buducnost, a nase vjerne ovce su svojoj djeci uskratile istu. I neka. Jebo zrak, vodu i hranu, neka raji njihovog harisa.
Kakav li je redoslijed, prvo energoinvest pa telekom, pa elektroprivreda, ili...?

E, jadna Bosno i Hercegovino, kakve glasace imas...
Post Reply