NOVE CIJENE GORIVA

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#101 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by Halcyon »

Trenutna cijena:

Brent (London): 107,95 $
WTI (New York): 92,31 $
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#102 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by Melami »

Halcyon wrote:Trenutna cijena:

Brent (London): 107,95 $
WTI (New York): 92,31 $
mamu im jebem. cijene iste kao kad je barel bio 20% skuplji
tavustavus
Posts: 242
Joined: 08/04/2010 22:33

#103 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by tavustavus »

pa stvarno je nevjerovatno ovo kod nas sa cijenama,covjek sve nekako ceka,hajde bice snizenje,ne moze odmah,imaju zalihe..ali oni fakat kradu od nas...definitivno drzava stoji iza njih porez veci-vise u budzet..
ako moze,neka mi neko daa link gdje mogu pratiti kolko kosta barel u new y. i londonu na berzi? ...hajde molim vas ako neko moze nek izbaci kolika je cijena nafte bila nekada kada je barel bio ovoliko?... :sax: :sax:
definitvno i klix bi se mogao malo oglasiti jednim zapazenim clankom...
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#104 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by motorola01 »

tavustavus wrote:pa stvarno je nevjerovatno ovo kod nas sa cijenama,covjek sve nekako ceka,hajde bice snizenje,ne moze odmah,imaju zalihe..ali oni fakat kradu od nas...definitivno drzava stoji iza njih porez veci-vise u budzet..
ako moze,neka mi neko daa link gdje mogu pratiti kolko kosta barel u new y. i londonu na berzi? ...hajde molim vas ako neko moze nek izbaci kolika je cijena nafte bila nekada kada je barel bio ovoliko?... :sax: :sax:
definitvno i klix bi se mogao malo oglasiti jednim zapazenim clankom...
Ma nemas sta pratit.Ne treba ti nista vise,samo uprati povecanje i snizenje cijena u Hrvatskoj i sve ce ti biti jasno.Povecavali su u zadnja dva mjeseca kad su povecavali i u HR(cak mislim da smo imali jedno vise povecanje nego u HR),a sad kad su bila ova dva pojeftinjenja,u HR je bilo pojeftinjenje od 65 lipa(skoro 20 feninga),a kod nas samo 10.Ne treba ti nista vise.A sto se tice barela,mislim da po ovoj cijeni barela,litar BMB95 bi treba biti oko 2,25(po nekom prosjeku u zadnjih godinu dana),a ono je 2,40..Znaci uzeli su nas u smao zadnja dva mjeseca 15 feninga po litri i tkao ce odrzavati cijenu u buducnosti.Nazalost kad opet skoci barel,oni ce ici gore tako da cemo doci u situaciju da cemo za godinu dana imati cijenu istu kao u HR i zemljama EU.Jednostavno ne odustaju od one stare njihove prakse da dizu 10,a smanjuju 5 i tako na godini naberu nekih 30-50 feninga po litri..Definitivno iza njih stoji drzava i ovi nasi gubarski novinari svih mogucih portala,novina,televizija.Kuje prodane...
tavustavus
Posts: 242
Joined: 08/04/2010 22:33

#105 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by tavustavus »

motorola01 wrote:
tavustavus wrote:pa stvarno je nevjerovatno ovo kod nas sa cijenama,covjek sve nekako ceka,hajde bice snizenje,ne moze odmah,imaju zalihe..ali oni fakat kradu od nas...definitivno drzava stoji iza njih porez veci-vise u budzet..
ako moze,neka mi neko daa link gdje mogu pratiti kolko kosta barel u new y. i londonu na berzi? ...hajde molim vas ako neko moze nek izbaci kolika je cijena nafte bila nekada kada je barel bio ovoliko?... :sax: :sax:
definitvno i klix bi se mogao malo oglasiti jednim zapazenim clankom...
Ma nemas sta pratit.Ne treba ti nista vise,samo uprati povecanje i snizenje cijena u Hrvatskoj i sve ce ti biti jasno.Povecavali su u zadnja dva mjeseca kad su povecavali i u HR(cak mislim da smo imali jedno vise povecanje nego u HR),a sad kad su bila ova dva pojeftinjenja,u HR je bilo pojeftinjenje od 65 lipa(skoro 20 feninga),a kod nas samo 10.Ne treba ti nista vise.A sto se tice barela,mislim da po ovoj cijeni barela,litar BMB95 bi treba biti oko 2,25(po nekom prosjeku u zadnjih godinu dana),a ono je 2,40..Znaci uzeli su nas u smao zadnja dva mjeseca 15 feninga po litri i tkao ce odrzavati cijenu u buducnosti.Nazalost kad opet skoci barel,oni ce ici gore tako da cemo doci u situaciju da cemo za godinu dana imati cijenu istu kao u HR i zemljama EU.Jednostavno ne odustaju od one stare njihove prakse da dizu 10,a smanjuju 5 i tako na godini naberu nekih 30-50 feninga po litri..Definitivno iza njih stoji drzava i ovi nasi gubarski novinari svih mogucih portala,novina,televizija.Kuje prodane...
samo da potpisem... :dance: :thumbup:
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#106 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by Halcyon »

motorola01 wrote:Ma nemas sta pratit.Ne treba ti nista vise,samo uprati povecanje i snizenje cijena u Hrvatskoj i sve ce ti biti jasno.Povecavali su u zadnja dva mjeseca kad su povecavali i u HR(cak mislim da smo imali jedno vise povecanje nego u HR),a sad kad su bila ova dva pojeftinjenja,u HR je bilo pojeftinjenje od 65 lipa(skoro 20 feninga),a kod nas samo 10.Ne treba ti nista vise.A sto se tice barela,mislim da po ovoj cijeni barela,litar BMB95 bi treba biti oko 2,25(po nekom prosjeku u zadnjih godinu dana),a ono je 2,40..Znaci uzeli su nas u smao zadnja dva mjeseca 15 feninga po litri i tkao ce odrzavati cijenu u buducnosti.Nazalost kad opet skoci barel,oni ce ici gore tako da cemo doci u situaciju da cemo za godinu dana imati cijenu istu kao u HR i zemljama EU.Jednostavno ne odustaju od one stare njihove prakse da dizu 10,a smanjuju 5 i tako na godini naberu nekih 30-50 feninga po litri..Definitivno iza njih stoji drzava i ovi nasi gubarski novinari svih mogucih portala,novina,televizija.Kuje prodane...
:thumbup:

Svaka čast. Ovaj dio za novinare je itekako zanimljiv. Ni jedan jedini medij se do dana današnjeg nije pozabavio pljačkom distributera nafte i naftnih derivata u BiH. Ni jedan. U posljednje vrijeme rijetko objave i vijest o poskupljenju već ujutro jednostavno osvane viša cijena.
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#107 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by hostapler »

Kad treba da poskupi najednom se i vrijednost dolara prema euru uzima u obzir. A trenutno se o tome suti.
Da ne kazem da ce jos malo biti da ce uzimati u obzir i je li Mahmoud Ahmadinejad ustao na lijevu nogu i je li u petak stigao da klanja dzumu.
Lopovi kakvih nigdje nema.
A i drzavi ovako stanje odgovara zbog punjenja budzeta. Jer da oni smanje cijenu za pola KM odmah je u budzetu manje 9 pfeninga po litri.

http://danas.net.hr/znanost/william-eng ... -je-vjecna
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#108 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by Truba »

ne vidim drugog načina no smanjiti potrošnju :?
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#109 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by dottore »

Cijena dizela u Slo je 1.3-1.35€, obzirom na njihovu kvalitetu goriva i njihove standarde plata, nase je preskupo
I cijena u DE nije 2.5€ kao sto seru nasi ministri

Mislim da ce kod nas spustit na 2.35 do Jula, i onda u Julu kad dodju dijasporci ide sigurno na 2.7-2.8 :mrgreen:
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#110 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by shlauf »

Napisao mi jaran koji živi u Kanadi:
Ovde je trenutno 1 litar benzina 1,20 - 1,28 $, a sto je po kursu 1,80-1,95 KM [porez ukljucen]

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#111 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by Melami »

shlauf wrote:Napisao mi jaran koji živi u Kanadi:
Ovde je trenutno 1 litar benzina 1,20 - 1,28 $, a sto je po kursu 1,80-1,95 KM [porez ukljucen]

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
pa u USA je i jeftinije ako tako gledas, al ima sve to svoje razloge. Koliko Amerika ima zaliha u odnosu na BIH? KOliko svi Ameri daju indirektno love za tu naftu, od poreza od kojeg se pare daju na ratove za naftu...
BiH je jednostavno prepustila sve slucaju.
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#112 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by danny_boy »

Cijena goriva kod nas je tolika zato što kod nas ne postoji proizvodnja, pa
je to jedini način za punjenje budžeta.
Znači, našim plaćanjem preskupog goriva, preskupe struje, preskupih telekomunikacionih
usluga, preskupih plina i gasa... ova vlada puni budžet.

Problem je što niko nema tu da jednom presječe, i da vidi očiglednu stvar, da cijena
energije diktira uspjehe ekonomije jedne države.
Pa ne ide džaba USA u ratove za gorivo i ostale energente. Bez jeftine energije osudjena
je na propast.

Naši misle ako poskupe gorivo da će nešto postići. Nećete vala, samo uništavate i ovo
malo što imamo...

Svaka nova vlast se plaši praviti rezove, jer znaju da im to neće donijeti uspjehe na izborima.
Džaba im je to, na idućim izborima padaju sigurno, tako da je bolje da započnu bilo šta, jer
mi vremena za čekanje nemamo...to je davno potrošeno...
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#113 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by amko76 »

danny_boy wrote:Cijena goriva kod nas je tolika zato što kod nas ne postoji proizvodnja, pa
je to jedini način za punjenje budžeta.

Znači, našim plaćanjem preskupog goriva, preskupe struje, preskupih telekomunikacionih
usluga, preskupih plina i gasa... ova vlada puni budžet.

Problem je što niko nema tu da jednom presječe, i da vidi očiglednu stvar, da cijena
energije diktira uspjehe ekonomije jedne države.
Pa ne ide džaba USA u ratove za gorivo i ostale energente. Bez jeftine energije osudjena
je na propast.

Naši misle ako poskupe gorivo da će nešto postići. Nećete vala, samo uništavate i ovo
malo što imamo...

Svaka nova vlast se plaši praviti rezove, jer znaju da im to neće donijeti uspjehe na izborima.
Džaba im je to, na idućim izborima padaju sigurno, tako da je bolje da započnu bilo šta, jer
mi vremena za čekanje nemamo...to je davno potrošeno...
Mala digresija, ali meni pozli svaki put kad se hvale kako izvozimo struju. Nemamo mi višak struje, već manjak industrije koja bi je trošila. :-)
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#114 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by zambaklija »

juče sipao dizel za 1.46€ :x :x :x :x imali neko od forumaša da koristi onaj HHO generator pa da podijeli svoja iskustva,da nekupujem u džabe :D
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#115 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by drndalo »

Neces kupit dzabe, nego za pare... ;-)
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#116 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by zambaklija »

drndalo wrote:Neces kupit dzabe, nego za pare... ;-)
a šo mi ga šuknu :thumbup:
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#117 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by drndalo »

Ma nije mi to bila namjera, vise poziv na razum, i netrosenje para... Da to zaista tako dobro radi, zar ne bi naftni lobi u svijetu otkupio prava za to za nekih 17 milijardi $, i zakopalo tajnu duboko u slanoj pustinji ??? ;-)
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#118 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by zambaklija »

drndalo wrote:Ma nije mi to bila namjera, vise poziv na razum, i netrosenje para... Da to zaista tako dobro radi, zar ne bi naftni lobi u svijetu otkupio prava za to za nekih 17 milijardi $, i zakopalo tajnu duboko u slanoj pustinji ??? ;-)
kakvu tajnu??nije to nikakva tajna,to svako može sebi napraviti jer je čisto prirodni proces :-D
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#119 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by drndalo »

Pokusao sam izbjeci raspravu o ucinkovitosti te naprave na prirodnom procesu... Nemam nikakve dokaze da ne radi onako kako oni koji je prodaju tvrde, ali ni oni nemaju dokaze (prave) da radi... Na sadasnjem stepenu razvoja cetverotaktnih motora, kada bi neko zaista uspio napraviti realnu potrosnju nizu za bar 20% od ostalih, dobar bi kajmak pokupio, a ne vidim da je iko u svijetu na ovome zaradio par milijardi, pa ili su svi na svijetu skeptici, ili to i ne donosi bas onakve ustede kakve neki pricaju...

Meni je rodjak jako hvalio onaj magnet sto se stavljao na dovodno crijevo od goriva, jer se tako namagnetisani molekuli manje trose... A ja se odlucio za plin... :wink:
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#120 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by Halcyon »

Meanwhile na svjetskom (čitaj UK/USA) tržištu nafte:

Dated Brent Spot 108.31 $
WTI Cushing Spot 91.48 $
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#121 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by zambaklija »

drndalo wrote:Pokusao sam izbjeci raspravu o ucinkovitosti te naprave na prirodnom procesu... Nemam nikakve dokaze da ne radi onako kako oni koji je prodaju tvrde, ali ni oni nemaju dokaze (prave) da radi... Na sadasnjem stepenu razvoja cetverotaktnih motora, kada bi neko zaista uspio napraviti realnu potrosnju nizu za bar 20% od ostalih, dobar bi kajmak pokupio, a ne vidim da je iko u svijetu na ovome zaradio par milijardi, pa ili su svi na svijetu skeptici, ili to i ne donosi bas onakve ustede kakve neki pricaju...

Meni je rodjak jako hvalio onaj magnet sto se stavljao na dovodno crijevo od goriva, jer se tako namagnetisani molekuli manje trose... A ja se odlucio za plin... :wink:

ja sam ti skeptik :D al' mi vrag neda mira,šarao sam po raznim njemačkim forumima i ima svakakvih izjava,masovno se navodno koristi u USA i Kanadi i od tud se najviše i prodaju 500-600€ e sad neki tvrde da imaju i do 20% uštede a neki da im se potrošnja čak povećala.Meni se čini da je do ugradnje jer niko neugrađuje profesionalno već ono kupiš i sam ugradiš navodno 2 sata posla...znači kod nas to niko nekoristi :roll:
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#122 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by chelo »

Nize cijene na OMV:
http://bit.ly/JT2N7k

edit: s tim da pise 2011 :D , a na linku koji se nalazi na home pise 21.05.2012.
Lapsus tastaturae
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#123 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by baustelac »

chelo wrote:Nize cijene na OMV:
http://bit.ly/JT2N7k

edit: s tim da pise 2011 :D , a na linku koji se nalazi na home pise 21.05.2012.
Lapsus tastaturae
u jbt, dizel samo 10 ct jeftiniji nego u njemackoj, trenutno 1.36 EUR
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#124 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by Melami »

u USA ni pomakli nisu od onih kad je nafta bila najskuplja :S ne znam sta se desava/
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#125 Re: NOVE CIJENE GORIVA

Post by goran16v »

zambaklija wrote:
drndalo wrote:Pokusao sam izbjeci raspravu o ucinkovitosti te naprave na prirodnom procesu... Nemam nikakve dokaze da ne radi onako kako oni koji je prodaju tvrde, ali ni oni nemaju dokaze (prave) da radi... Na sadasnjem stepenu razvoja cetverotaktnih motora, kada bi neko zaista uspio napraviti realnu potrosnju nizu za bar 20% od ostalih, dobar bi kajmak pokupio, a ne vidim da je iko u svijetu na ovome zaradio par milijardi, pa ili su svi na svijetu skeptici, ili to i ne donosi bas onakve ustede kakve neki pricaju...

Meni je rodjak jako hvalio onaj magnet sto se stavljao na dovodno crijevo od goriva, jer se tako namagnetisani molekuli manje trose... A ja se odlucio za plin... :wink:

ja sam ti skeptik :D al' mi vrag neda mira,šarao sam po raznim njemačkim forumima i ima svakakvih izjava,masovno se navodno koristi u USA i Kanadi i od tud se najviše i prodaju 500-600€ e sad neki tvrde da imaju i do 20% uštede a neki da im se potrošnja čak povećala.Meni se čini da je do ugradnje jer niko neugrađuje profesionalno već ono kupiš i sam ugradiš navodno 2 sata posla...znači kod nas to niko nekoristi :roll:
Nekad sam u nekom auto-casopisu (mislim da je bio Auto Bild) sam procitao clanak o istrazivanju i testiranju tih tzv naprava za stednju goriva i rezultati su ocekivani - nijedna od testiranih nije smanjila potrosnju, a kamoli u deklarisanom kolicinama, dok je kod nekih potrosnja cak neznatno i skocila. Ljudi svasta pricaju, cesto izmisljaju, malo da bi opravdali svoju naivnost, malo iz principa "da komsiji crkne krava"...
Post Reply