Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#26 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Bloo »

insomnia78 wrote:
Bloo wrote:
insomnia78 wrote:Ja sad upozno cetvero koji su se vratili iz Njemacke. Kae ne mogu
Šta kazu...
Nema nigdje m erhametluka kao kod nas...ispijanja kafe povazdan...hodanje po gostima...šalteruša koje te zajebavaju...?
Da. Neki kazu upravo to. Neki su izradjeni ili imali drugacija ocekivanja i tako
Salterusa ima svudje
Nabijem ih na merhametluk.
Sretno im onda ovdje :)

Kakav si za opciju - ti Andie MacDowell, ja Gerard Depardieu, meni treba french greed card... :babinsin:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#27 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Hajvan »

i ja bi radije u francusku, ali kako…
od njemacke se gnusam
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#28 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by dječak sa šibicama »

Nadjes neku francuskinju.

Jedna skolska radila poslije rata u onim divljim CD shopovima na Butmiru, upoznala francuskog SFOR-ovca, udala se, zive vec 15 godina zajedno, dvoje djece, negdje u Francuskoj imaju kucu prosli pola svijeta zbog prirode njegovog posla.

Ali uvijek je znala svojoj guzici. Treba znati.
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#29 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by l33t »

aBd
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#30 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Hajvan »

dječak sa šibicama wrote:Nadjes neku francuskinju.
Imam ja vec prikolice koje su zakacene za mene...
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#31 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Seyfo »

Ovu vijest kao novi egzodus previše forsiraju i propagiraju mediji. Ispada maltene odeš i gotovo, da je tako prvi ovi migranti u BiH bi otišli. Zaboravljaju da prvo treba naći posao. Kad nađeš posao i prijaviš se na adresu, onda ti završe boravak. Ako neko planira ovaj proces obratno, onda je kao ovi migranti kod nas.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#33 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by dječak sa šibicama »

Seyfo wrote:Ovu vijest kao novi egzodus previše forsiraju i propagiraju mediji. Ispada maltene odeš i gotovo, da je tako prvi ovi migranti u BiH bi otišli. Zaboravljaju da prvo treba naći posao. Kad nađeš posao i prijaviš se na adresu, onda ti završe boravak. Ako neko planira ovaj proces obratno, onda je kao ovi migranti kod nas.
Svako se snalazi kako zna, neko ima nekog tamo pa mu nadje posao, neko preko konkursa ako ima odgovarajuce zanimanje, uglavnom ide se.

Islo se uvijek uostalom, cim je Tito dogovorio sa Svabama sedamdesetih da preko jugoslovenskih zavoda za zaposljavanje mozes naci posao, otislo je stotine hiljada jugoslavena, cuveni gastarbajteri.

a ici ce sve vise, jer u BiH i na Balkanu opcenito, nema perspektive skoro vise nikakve.
sumirprimus
Posts: 81625
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#34 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by sumirprimus »

ma idu ljudi i sad. i nije im mrsko cekat ni godinu.
njemcka sve prima :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#35 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by dječak sa šibicama »

Jos kad znas da za 5. godina u njemackoj stices prve uvjete za onu najmanju penziju... koja je pretpostavljam veca nego BiH penzija...

Migranti uglavnom nece da rade, balkanci hoce. Zato i liberaliziraju bosancima. Hrvati ionako mogu sa eu pasosom bez problema.
Negdje sam citao da je Srbija dostigla nivo iseljavanja preko 60.000 godisnje. To su strasni brojevi.
sumirprimus
Posts: 81625
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#36 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by sumirprimus »

jos zamisli da smo eu :lol:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#37 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by stakasa »

mousstapha wrote:Trenutna pravila uopste nisu problematicna, otvorena je mogucnost za svakoga da dodje legalno u Njemacku. Medjutim, najveci je problem cekanje na termin u ambasadi. Ako u tom smislu dodje do nekih promjena i olaksica vrlo je izvjesno da ce uslijediti jos jedan val odlazaka. Ovako na prvu znam par likova koji imaju posao, ali cekaju termin. Sve redom mladja raja.
A koje uslove postavljaju - nades sebi posao i stan, ima li jos ista? I ti poslovi, vjerovatno plata treba biti iznad neke cifre? Koliko treba biti tamo dok ne dobijes papire da mozes ostati?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#38 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by seln »

dječak sa šibicama wrote: Negdje sam citao da je Srbija dostigla nivo iseljavanja preko 60.000 godisnje.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Rizvan
Posts: 1282
Joined: 27/11/2013 09:25

#39 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Rizvan »

stakasa wrote:
mousstapha wrote:Trenutna pravila uopste nisu problematicna, otvorena je mogucnost za svakoga da dodje legalno u Njemacku. Medjutim, najveci je problem cekanje na termin u ambasadi. Ako u tom smislu dodje do nekih promjena i olaksica vrlo je izvjesno da ce uslijediti jos jedan val odlazaka. Ovako na prvu znam par likova koji imaju posao, ali cekaju termin. Sve redom mladja raja.
A koje uslove postavljaju - nades sebi posao i stan, ima li jos ista? I ti poslovi, vjerovatno plata treba biti iznad neke cifre? Koliko treba biti tamo dok ne dobijes papire da mozes ostati?

Jezik. I to će biti vjerovatno glavna prepreka nekom masovnijem iseljavanju, jer mnogima se neće dati učiti jezik.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#40 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by stakasa »

Rizvan wrote:
stakasa wrote:
mousstapha wrote:Trenutna pravila uopste nisu problematicna, otvorena je mogucnost za svakoga da dodje legalno u Njemacku. Medjutim, najveci je problem cekanje na termin u ambasadi. Ako u tom smislu dodje do nekih promjena i olaksica vrlo je izvjesno da ce uslijediti jos jedan val odlazaka. Ovako na prvu znam par likova koji imaju posao, ali cekaju termin. Sve redom mladja raja.
A koje uslove postavljaju - nades sebi posao i stan, ima li jos ista? I ti poslovi, vjerovatno plata treba biti iznad neke cifre? Koliko treba biti tamo dok ne dobijes papire da mozes ostati?

Jezik. I to će biti vjerovatno glavna prepreka nekom masovnijem iseljavanju, jer mnogima se neće dati učiti jezik.
Logicno. Eto par filtera Njemcima da proberu zdrave, pametne, poduzetne
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#41 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Kikibombona »

Egzodus!!

Idu cijele porodice, sa malom djecom. Idu ljudi kojima finansije ni ovdje nisu bile problem.

Zavladala depresija, sve vise ljudi vjeruju da ovdje nikad nece biti bolje. To je po meni glavni razlog za odlazak.

Moj dobar drug je bio sef u banci, imao nekretnine, zivio odlicno, pukne mu film, pokupi zenu i djecu, ode vanka. Kaze, nije ovo zdrava sredina za odgoj djece.

Nama hitno treba neki zaokret, neka nada, da ozivimo optimizam. Trenutno nama nikakve nade, nikakvog svjetla na kraju tunela i to je najgore.

I ja razmisljam o odlasku, da se ukaze prava prilika, ne bih puno razmisljao. Jebe me sto ovdje imam lagan posao i sto mi nista ne fali sa materijalne strane. Sta ako bi u Njemackoj morao raditi? :D
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#42 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by friskyoreo »

Pretpostavljam da je vecina forumasa sa podrucja Sarajeva, odakle je iseljavanje jos u niskoj mjeri i nije toliko naglaseno. Na TK i USK to je itekako primjetno. Za ostala podrucja BiH ne znam. Ali ogroman broj ljudi je vec otisao ili ceka da ode. Da smo u EU i da nema dugog cekanja na vize mislim da bi jos primjetnije bilo. Cinjenica je da ljudi ne vide perspektivu i ne radi se samo o ekonomskim migracijama, nego ljudi jednostavno bjeze od korupcije, kriminala i nedostatka perspektive.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#43 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by stakasa »

Kikibombona wrote:Egzodus!!

Idu cijele porodice, sa malom djecom. Idu ljudi kojima finansije ni ovdje nisu bile problem.

Zavladala depresija, sve vise ljudi vjeruju da ovdje nikad nece biti bolje. To je po meni glavni razlog za odlazak.

Moj dobar drug je bio sef u banci, imao nekretnine, zivio odlicno, pukne mu film, pokupi zenu i djecu, ode vanka. Kaze, nije ovo zdrava sredina za odgoj djece.

Nama hitno treba neki zaokret, neka nada, da ozivimo optimizam. Trenutno nama nikakve nade, nikakvog svjetla na kraju tunela i to je najgore.

I ja razmisljam o odlasku, da se ukaze prava prilika, ne bih puno razmisljao. Jebe me sto ovdje imam lagan posao i sto mi nista ne fali sa materijalne strane. Sta ako bi u Njemackoj morao raditi? :D
:D :D :D
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#44 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by animals »

Ja bi volio da se svi isele, pa za jedno dva stoljeca da vrate
civilizirane potomke, koji ne zive od mitova..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#45 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by _BataZiv_0809 »

Kikibombona wrote: Kaze, nije ovo zdrava sredina za odgoj djece.
Sto ne mogu ove suplje. Sta je njemu smetala sredina pa je postao sef u banci :-)
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#46 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Thorgerson »

Seyfo wrote:Ovu vijest kao novi egzodus previše forsiraju i propagiraju mediji. Ispada maltene odeš i gotovo, da je tako prvi ovi migranti u BiH bi otišli. Zaboravljaju da prvo treba naći posao. Kad nađeš posao i prijaviš se na adresu, onda ti završe boravak. Ako neko planira ovaj proces obratno, onda je kao ovi migranti kod nas.
Pa i nije bas.

Istina, ti i sada mozes otici tamo sa nizom spremom. Nadjes posao, predas papire u ambasadu i onda ide jebada. Ceka se po 12+ mjeseci. Poslodavac isto tako mora cekati bas tebe to vrijeme. Peglancija i za njih i za nas. Ali opet ljudi i tako idu...

Eh, izgleda da sada njemci zele to cekanje za odredjena zanimanja da umanje. Jer imaju manjak tih radnika. Kao sto su to uradili do sad sa medicinskim radnicima, jer oni ne cekaju 12 mjeseci.

Tako da, ako se smanji vrijeme cekanja za odredjena zanimanja, automatski ce ljudi lakse dobijati posao i bjezati odavdje. Medicinski radnici npr samo jezik trebaju da savladaju i to je to. Posao ih ceka i idu preko reda u ambasadama.

Tako da je bojazan itekako opravdana i nije samo stvar hypa medija.
Rizvan
Posts: 1282
Joined: 27/11/2013 09:25

#47 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Rizvan »

Thorgerson wrote:



Tako da je bojazan itekako opravdana i nije samo stvar hypa medija.
Bojazan od čega?
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#48 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Fudo387 »

_BataZiv_0809 wrote:
Kikibombona wrote: Kaze, nije ovo zdrava sredina za odgoj djece.
Sto ne mogu ove suplje. Sta je njemu smetala sredina pa je postao sef u banci :-)
Sad kad zamijeni posao sefa u banci za pomocnika mesara u nekoj svapskoj nedodjiji, imace sve vrijeme svijeta da se posveti odgajanju djece. :thumbup:
User avatar
mk ultra
Posts: 19519
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#49 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by mk ultra »

filozofija wrote:
Vector_dum wrote: ... i da 80% ljudi zavrsi sa odbijenicama iz raznih razloga ...
Hajd molim te navedi izvor ove informacije. Ja lično znam sedam ljudi (samo dvoje sa fakultetom) koji su našli posao u Njemačkoj i, pazi sad ovo, bez problema prijavili mjesto boravka i dobili vize. Niti jedna osoba nije odbijena. Razlog vrlo jednostavan, dostaviš dokumente koji ti se traže i nema šanse da te neko odbije. Pa nije Njemačka Kakanj da neka tetka na šalteru odlučuje o tome ko će dobiti vizu, a ko ne. U Njemčkoj je zakon jasan kao dan i slijedi se doslovno. Ako priložiš tražena dokumente, nema šanse, dakle nema teoretske šanse da dobiješ odbijenicu. Sve ostalo je šuplja priča za naivne. Isto tako, par ljudi je čekalo na vize 10-tak mjececi i to su ti koji su navikali da se čeka godinama, a razlog je jednostavan - Dobar dio nije sposoban da odmah dostavi svu traženu dokumentaciju.

Stvarno je bezveze kada ljudi za Njemačku administraciju počnu priče kao se da radi o administraciji u BiH, ili Hrvatskoj.
koji su fakultet zavrsili i koji posao dobili
tehničara treba sigurno, što ti ne treba nikakva interakcija da radiš i takav posao možeš vrlo lahko dobiti

fakultet vrlo teško... isto da samo ljudi iz BiH šalju aplikacije po Njemačkoj
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#50 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Seyfo »

Ako je neko konkretno zanimanje deficitarno, naravno da će Švabe olakšati dolazak tim ljudima. Do sad je bilo recimo, hrpa prepreka, i dole u fusnoti "ne vrijedi za IT sektor". Tako isto za medicinsko osblje, jer ih je falilo. Ova liberalizacija može važiti za određena zanimanja. Neko ko ne zna jezik i nije dobar stručnjak u bilo kom polju, zanatu, branši, nema se čemu nadati.
Post Reply