Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#176 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by mirsek »

Kikibombona wrote:
stakasa wrote:A zasto stede tolike pare?
Govorim o porodicnim ljudima, sa malom djecom. Zasto stede, nemam pojma. Valjda zato sto mogu, kao sto kaze drug Japin, necu ih to pitati.

Uglavnom, sa minimalnim platama, od 1 500e u Bavariji (dvije plate 3k), oni za 2 000e mogu zivjeti bez da oskudjevaju u bilo cemu. Kada je ishrana u pitanju, ne razmisljaju o parama, kupuju sve sto im se jede. I ostaje 1 000e svaki mjesec da sa tim parama radis sto ti qrcu ceif. Mogu svake godine ljetovati na Maldivima ako im je to ceif, kao obicni fizicki radnici, sa najnizim platama.

Za iste takve poslove u BiH bi imali maksimalno 1 500km - zajedno (osim u Sarajevu). Dok platis stan i rezije, od 400-500km. Prostala milja, tesko prezivljavanje za cetveroclanu porodicu. Ako ustede za 7 dana u Neumu, treba im dati orden.

Za iole pristojan zivot u BiH, za jedan bracni par sa malom djecom, potrebno je minimalno 2 000km. Sve iznad toga zivot cini lagodnijim.

Zakljucak:

- fizicki radnici u BiH, prodavaci, pekari, baustelci, radnici u tekstilnoj industriji... su teska bijeda. Imaju da prezive. Kupiti brendirane patike ili jaknu - veliki poduhvat. Odlazak na more u jebeni Neum - maksimalan domet. Fiat Punto - premija i veliki luksuz. Nista ne mogu ustediti.

- isti takvi radnici u Bavariji od mininalnih plata, 1 500e, mogu zivjeti super. Za djecu imaju doplatak. Mogu na kredu uzeti auto od 20-30k ojra bez ikakvih problema, da otplate za 5 godina bez da osjete. Odjeca i hrana - nema oskudjevanja. Mogu ustediti dovoljno da svake godine idu na Sejsele ili Maldive ako im je ceif. Prava srednja klasa, sa najmanjim platama.

Ovo sto pricam mi je potvrdjeno od najmanje 10 drugara i drugarica. :D Svi su zadovoljni i jedino zale sto nisu otisli ranije. To se posebno odnosi na porodicne ljude.

Solerima je puno teze. Dok plati stan, nema ga nigdje, zivi kao u BiH, osim ako plata nije 2k i vise.
Minimalne plate nisu 1500 nego oko 1000 eura.
Ja poznajem nase ljude, cetvroclana porodica, on cijeli zivot u Njemackoj sa SSS, on ima stalni posao, zena radi povremeno kad joj se cefne, imaju 2 vlastita stana u Njemackoj, jedan dvosoban drugi trosoban i auto od 50000 eura, sve od plate, nemaju svoju firmu ili slicno, ljudi su jednostavno vrijedni. Tako nesto je u BIH moguce samo ako si vlasnik neke jace firme ili politicki dobro kotiras.
Last edited by mirsek on 29/08/2018 14:06, edited 1 time in total.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#177 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Kikibombona »

seln wrote:Ma Svabice samo cekaju da im dodju Balkanci, je oni njihovi su nikakvi muskarci :-)
Mislim, to su bas baustelske price. Naravno, od ca. 40 miliona njemackih zena, uvijek ce se naci neka.
Ali ko sanja plavusu kao sa prospekta od Oktoberfesta, bice razocaran.
Ne znam Seln, ko ne moze naci djevojku, ovdje ili bilo gdje, nesto sa njim nije u redu. Kao sto kaze moj komsija: 'jebote, prodjem kroz grad, sve bolja od bolje, pa se zapitam, ko ih guzi, ko su ti ljudi'. :D A neko sigurno. :D

Jbg, treba se pogledati u ogledalo, realno sagledati sebe, pa onda krenuti u akciju. Ljudi se precjene i onda se cude sto ih svaka odbije.

ZeMsko ko zeMsko, ovdje i u Svabiji. :D
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#178 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by mirsek »

Kikibombona wrote:
mirsek wrote:
Kikibombona wrote:
Netacno.

Covjek mi izbiflao sve troskove. Zivi u gradicu nedaleko od Minhena. Dvosoban stan sa placenim rezijama 850e. On placa dodatno struju, tv i internet.

Prijateljica u Minhenu dvosoban stan placa 900e, plus struja itd. Prvih 6 mjeseci ona je sama radila, za 1 500e, sa muzem i dvoje djeca. Placala je stan i nekako su prezivljavali. Kada se i on zaposlio, onda je druga pjesma. Kada jedno radi, nije lako, kada radi dvoje, cak sa minimalnom platom, moze se stediti 1 000e mjesno bez problema. Tako su mi rekli svi drugari koji su otisli.

Imam druga u Sarbrikenu, on placa 700e stan. Tamo je valjda dosta jeftinije nego u Bavariji.

Imas na temi dosta nasih ljudi koji su u Svabiji, mogu ti potvrditi.
Ne moze se kikoni stediti sa 2 minimalne plate koje su oko 1000 eura neto, moze se nekako zivjeti ali stediti jok.
Govorim o platama 1 500e neto.

Prijateljica je prala sudje u Minhenu - 1 400e neto. Muz se zaposlio kao elektricar, nema nikakvog iskustva u struci, radio u BiH nesto skroz drugo - plata 1 700e neto.

Svi kazu da je 2k dosta za kvalitetan zivot. 1k ostaje. Dakle, 3k, dvije minimalne plate.

O vecim zaradama necu da pricam, govorim o najslabije placenim poslovima, sto mozes raditi da ne znas beknuti njemacki.
Dobro ali to onda nisu minimalne plate, zna se kolika je minimalna satnica u Njemackoj. Mozda si htio reci da su to njihove pocetne plate.
I dobro je ona nasla pranje sudja za 1400 eura, nije lose, mozda zato sto je Minhen pa vise placaju.
Last edited by mirsek on 29/08/2018 13:29, edited 1 time in total.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1581
Joined: 11/06/2011 07:36

#179 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Kiki_Musampa »

[/quote]

Juniore:
Zene imaju malo drugaciji odnos prema vremenu i novcu od muskaraca, bitno je danas i sada, nije bitno sta ce biti za 5 godina ili da li ce se autoput izgraditi dok ona dogura do penzije..
A koliko je ljudi otislo vani, vjerovanto ce u BiH brzo porasti potraznja za pravnicima :)[/quote]

Pravnika nece,ali bar u Tuzli nema radnje ili pekare da ne traze radnika obicnog.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#180 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Truba »

minimalna plaća je 1200
a imaš i mini job od 490 neoporezivani
plus po 200 eura za dijete
znači ko radi s 2 djece
ima zagarantirano 3000 eura svaki mjesec
ako dobiješ otkaz sutra nađeš isti posao

3000
stan 600
hrana i režije 1000 te ostali troškovi 400


ostaje glat 1000 eura mjesečno... ako ne jedeš po restoranima i ne piješ alkohol
kad akumuliraš nakon 2-3 godine imaš pofinu sumu s kojom možeš pofin i kredić dići i uzeti normalno auto na lizing :D i mijenjat svake treće godine
ovo govorimo o ljudima s 1200
a gdje su plaće 2000+
i onda se čude što idu :D kaže imo ovdje državni poso
ne bih one face u državnoj službi gledao za 2000 maraka ako imam poso u njemačkoj da valja za 1500 erua :D
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#182 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by mirsek »

Black swan wrote:minimalna plaća je 1200
a imaš i mini job od 490 neoporezivani
plus po 200 eura za dijete
znači ko radi s 2 djece
ima zagarantirano 3000 eura svaki mjesec
ako dobiješ otkaz sutra nađeš isti posao

3000
stan 600
hrana i režije 1000 te ostali troškovi 400


ostaje glat 1000 eura mjesečno... ako ne jedeš po restoranima i ne piješ alkohol
kad akumuliraš nakon 2-3 godine imaš pofinu sumu s kojom možeš pofin i kredić dići i uzeti normalno auto na lizing :D i mijenjat svake treće godine
ovo govorimo o ljudima s 1200
a gdje su plaće 2000+
i onda se čude što idu :D kaže imo ovdje državni poso
ne bih one face u državnoj službi gledao za 2000 maraka ako imam poso u njemačkoj da valja za 1500 erua :D
Minimalna satnica je koliko se sjecam oko 8.5 eura brutto sto ti dodje na puno radno vrijeme bez prekovremenih sati oko 1500 eura brutto minimalna plata. Netto minimalna plata iz toga je oko 1000 eura.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#183 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Truba »

Od početka godine minimalna satnica u Njemačkoj iznosi 8,84 eura.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#184 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by seldzuk »

Chmoljo wrote:i ja :D
znači, u slučaju rata, da otpišemo klix forum... :lol:
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#185 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by mirsek »

Black swan wrote:Od početka godine minimalna satnica u Njemačkoj iznosi 8,84 eura.
Pa opet je mjesecno oko 1500 eura brutto, netto iz toga ne moze biti 1200 eura osim ako ne racunas beneficije za djecu i druge poreske olaksice.
Last edited by mirsek on 29/08/2018 13:46, edited 2 times in total.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#186 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by seldzuk »

Black swan wrote:Od početka godine minimalna satnica u Njemačkoj iznosi 8,84 eura.
8,84+8=70,72
Radi li se tamo 5 ili 6 dana?
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#187 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by seldzuk »

sumirprimus wrote:piva euro.cokolada euro. babasera euro.sve za euro bogte.
aha, a kirija 600
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#188 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Kikibombona »

mirsek wrote:
Kikibombona wrote:
stakasa wrote:A zasto stede tolike pare?
Govorim o porodicnim ljudima, sa malom djecom. Zasto stede, nemam pojma. Valjda zato sto mogu, kao sto kaze drug Japin, necu ih to pitati.

Uglavnom, sa minimalnim platama, od 1 500e u Bavariji (dvije plate 3k), oni za 2 000e mogu zivjeti bez da oskudjevaju u bilo cemu. Kada je ishrana u pitanju, ne razmisljaju o parama, kupuju sve sto im se jede. I ostaje 1 000e svaki mjesec da sa tim parama radis sto ti qrcu ceif. Mogu svake godine ljetovati na Maldivima ako im je to ceif, kao obicni fizicki radnici, sa najnizim platama.

Za iste takve poslove u BiH bi imali maksimalno 1 500km - zajedno (osim u Sarajevu). Dok platis stan i rezije, od 400-500km. Prostala milja, tesko prezivljavanje za cetveroclanu porodicu. Ako ustede za 7 dana u Neumu, treba im dati orden.

Za iole pristojan zivot u BiH, za jedan bracni par sa malom djecom, potrebno je minimalno 2 000km. Sve iznad toga zivot cini lagodnijim.

Zakljucak:

- fizicki radnici u BiH, prodavaci, pekari, baustelci, radnici u tekstilnoj industriji... su teska bijeda. Imaju da prezive. Kupiti brendirane patike ili jaknu - veliki poduhvat. Odlazak na more u jebeni Neum - maksimalan domet. Fiat Punto - premija i veliki luksuz. Nista ne mogu ustediti.

- isti takvi radnici u Bavariji od mininalnih plata, 1 500e, mogu zivjeti super. Za djecu imaju doplatak. Mogu na kredu uzeti auto od 20-30k ojra bez ikakvih problema, da otplate za 5 godina bez da osjete. Odjeca i hrana - nema oskudjevanja. Mogu ustediti dovoljno da svake godine idu na Sejsele ili Maldive ako im je ceif. Prava srednja klasa, sa najmanjim platama.

Ovo sto pricam mi je potvrdjeno od najmanje 10 drugara i drugarica. :D Svi su zadovoljni i jedino zale sto nisu otisli ranije. To se posebno odnosi na porodicne ljude.

Solerima je puno teze. Dok plati stan, nema ga nigdje, zivi kao u BiH, osim ako plata nije 2k i vise.
Minimalne plate nisu 1500 nego oko 1000 eura.
Ja poznajem nase ljude, cetvroclana porodica, on cijeli zivot u Njemackoj sa SSS, on ima stalni posao, zena radi povremeno kad joj se cefne, imaju 2 vlastita stana u Njemackoj, jedan dvosoban drugi trosoban i auto od 50000 eura, sve od plate, nemaju svoju firmu ili slicno, ljudi su jednostavno vrijedni. Tako nesto je u BIH moguce samo ako si vlasnik neke jace firme ili si politicki dobro kotiran.
Jos nisam cuo da neko radi za 1 000e. Kazem ti, jaranica pere sudje za 1 400. Fakultetski obrazovana, cijeli zivot u kancelariji, ali nije znala beknuti njemacki kada je otisla, nije mogla birati posao.

Vecina mojih drugara je u Bavariji. Mozda su na sjeveru plate manje. Vjerovatno jesu.

O tome se radi. U Njemackoj obican fizikalac od plate moze puno napraviti. Prava srednja klasa.

U Preventu mozes odraditi 40 godina i nista neces imati. Mozda u tih 40 godina odes 10 puta u Neum. :D
Dobro ali to onda nisu minimalne plate, zna se kolika je minimalna satnica u Njemackoj. Mozda si htio reci da su to njihove pocetne plate.
I dobro je ona nasla pranje sudja za 1400 eura, nije lose, mozda zato sto je Minhen pa vise placaju.
Svi koji su otisli u Svabiju, bez znanja jezika, bez obzira na stepen obrazovanja i radno iskustvo, radili su najslabije poslove. Nikad nisam cuo da je neko radio za manje od 1 400. To je to, za pocetak, 1 400 - 1 500. Makar je tako u Bavarskoj.

Da, radi u Minhenu.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#189 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by mirsek »

seldzuk wrote:
Black swan wrote:Od početka godine minimalna satnica u Njemačkoj iznosi 8,84 eura.
8,84+8=70,72
Radi li se tamo 5 ili 6 dana?
8.84x8x22
Manji je porez ako imas npr. 2 djece, mozda je na te i slicne olaksice blackswan mislio.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#190 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by stakasa »

Kiki, oni ne rade najslabije poslove. Zapravo, ne rade najslabije placene poslove. Oni rade poslove koji drugi nece ali im se to uredno plati. Svi ti frisko pristigli useljenici su idealni radnici, gladni para, dokazivanja, nista im nije tesko, jos uvijek se uporeduju sa onim sto su imali kod kuce itd. I onda to traje nekih pet sest godina. Dok se ne umore, slomiju, razbole, nekad i opamete :D
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#191 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Truba »

mirsek wrote:
Black swan wrote:Od početka godine minimalna satnica u Njemačkoj iznosi 8,84 eura.
Pa opet je mjesecno oko 1500 eura brutto, netto iz toga ne moze biti 1200 eura osim ako ne racunas beneficije za djecu i slicno.
al to je minimum minimuma za mekdonalds i dno dna poslove i plaće

pa gledao sam video ljudi otamo

1200 treba uzeti kao polaznu osnovu
recimo da naši ljudi počinju s 1200 i da imaju sobu od 300 za samca
ili stan od 600 moraš imati i malo sreće u životu
pisali su ljudi da su im gazde davale džaba stanove od babe samo da plaćaju režije i potpišu ugovor na 3 godine
malo sreće i da nema lijenosti
nakon 5 godina ti u firmi možeš postavljati uvjete :D biti alfa i omega
ovdje si nakon 76 godina mlađi referent :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#192 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Truba »

mirsek wrote:
Black swan wrote:Od početka godine minimalna satnica u Njemačkoj iznosi 8,84 eura.
Pa opet je mjesecno oko 1500 eura brutto, netto iz toga ne moze biti 1200 eura osim ako ne racunas beneficije za djecu i druge poreske olaksice.
naravno da govorim za obitelj s 2 djece fino piše ukupna primanja 3000
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#193 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by mirsek »

Black swan wrote:
mirsek wrote:
Black swan wrote:Od početka godine minimalna satnica u Njemačkoj iznosi 8,84 eura.
Pa opet je mjesecno oko 1500 eura brutto, netto iz toga ne moze biti 1200 eura osim ako ne racunas beneficije za djecu i druge poreske olaksice.
naravno da govorim za obitelj s 2 djece fino piše ukupna primanja 3000
Ok , do mene je onda :thumbup: , ja uvijek racunam od najgore situacije, samac bez djece.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#194 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by seldzuk »

stakasa wrote:
mousstapha wrote:Trenutna pravila uopste nisu problematicna, otvorena je mogucnost za svakoga da dodje legalno u Njemacku. Medjutim, najveci je problem cekanje na termin u ambasadi. Ako u tom smislu dodje do nekih promjena i olaksica vrlo je izvjesno da ce uslijediti jos jedan val odlazaka. Ovako na prvu znam par likova koji imaju posao, ali cekaju termin. Sve redom mladja raja.
A koje uslove postavljaju - nades sebi posao i stan, ima li jos ista? I ti poslovi, vjerovatno plata treba biti iznad neke cifre? Koliko treba biti tamo dok ne dobijes papire da mozes ostati?
Sada je teže naći stan nego posao, bar mi je tako dijasporac rekao...
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#195 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by seldzuk »

Thorgerson wrote:
Seyfo wrote:Ovu vijest kao novi egzodus previše forsiraju i propagiraju mediji. Ispada maltene odeš i gotovo, da je tako prvi ovi migranti u BiH bi otišli. Zaboravljaju da prvo treba naći posao. Kad nađeš posao i prijaviš se na adresu, onda ti završe boravak. Ako neko planira ovaj proces obratno, onda je kao ovi migranti kod nas.
Pa i nije bas.

Istina, ti i sada mozes otici tamo sa nizom spremom. Nadjes posao, predas papire u ambasadu i onda ide jebada. Ceka se po 12+ mjeseci. Poslodavac isto tako mora cekati bas tebe to vrijeme. Peglancija i za njih i za nas. Ali opet ljudi i tako idu...

Eh, izgleda da sada njemci zele to cekanje za odredjena zanimanja da umanje. Jer imaju manjak tih radnika. Kao sto su to uradili do sad sa medicinskim radnicima, jer oni ne cekaju 12 mjeseci.

Tako da, ako se smanji vrijeme cekanja za odredjena zanimanja, automatski ce ljudi lakse dobijati posao i bjezati odavdje. Medicinski radnici npr samo jezik trebaju da savladaju i to je to. Posao ih ceka i idu preko reda u ambasadama.

Tako da je bojazan itekako opravdana i nije samo stvar hypa medija.
Kaže mi prijatelj, bio je u nekoj našoj delegaciji tamo... Do sada je samo centralna vlada izdavala radne dozvole. Uskoro će to dozvoliti pokrajinskim.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#196 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by seldzuk »

Black swan wrote:
mirsek wrote:
Black swan wrote:Od početka godine minimalna satnica u Njemačkoj iznosi 8,84 eura.
Pa opet je mjesecno oko 1500 eura brutto, netto iz toga ne moze biti 1200 eura osim ako ne racunas beneficije za djecu i druge poreske olaksice.
naravno da govorim za obitelj s 2 djece fino piše ukupna primanja 3000
Ček, nisam razumio, šta 3000? Ako imaš 2 djece 3000? :?
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#197 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Fudo387 »

Pa ja, primis platu, platis stan i jedes. :D ostalo ustekas. :lol:
A da ta djeca mozda ne trebaju odjecu, igracke, kino, tobogan, ps4 i igrice od 70 dolara? :D
I to auto ne ide na vazduh, a nema ni besplatnog osiguranja, a ni registracije, i besplatni su dijelovi kad se pokvari...odes kod svabe i on kaze, Mujo, ko tebi sve je djaba, i popravak.

Porodici koja zaradi 3000 mjesecno, i ima dvoje djece, ostane -12 feninga na kraju mjeseca, i to su dobro prosli ako se vise nisu uvalili.
O izlasku u restoran mogu sanjati, u Minhenu nemeres pisat bez 100 eura. :D
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#198 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by It_is_a_Leclerc »

mk ultra wrote:
Thorgerson wrote: Koliko znas osoba da su otisle vani, da im se nije svidjelo i da im je bilo tako lose da su se vratile nazad u BiH.

Ja? Nijednu.

Samo kazem.
Licno znam ljude muz i zena VSS oboje ovdje radili i dvoje djece
Oboje otkaz i u AT on dobio posao
Poslodavac u AT kaze 0 bodpva, ne mogu te primiti. Kako je doslo do ovoga ne znam niti sam zapitkivao.

Vrate se u Slo, on dobije NK posao, ona sa djecom trazi slicno
Bolja opcija?

U vecini slucajeva pomodarstvo, a ja garantujem da posla ovdje ima, samo sto izgleda svi hoce odmah stan, bmw i 4000KM plate
Nije niko lud da krene ovdje za 200KM bona u granapu sa etf-om...
Eto, jesi vidio ti budala. :-)

Uložili najbolje godine svog života u školovanje na najtežim fakultetima koji postoje, dobili diplome da su inžinjeri ili doktori i neće da rade u granapu.

:lol:

A ovo da neko ide za stan i BMW je jedna od glavnih floskuletina kojima se pokušavaju ljudi odvratiti od poštene ideje bijega iz ovog užasa. Ljudi ne idu za pare, već za sistem koji im garantuje kad se sutra povrijede na radnom mjestu da će za to dobiti poštenu platu, da ih gazda neće zajebati za godišnji odmor, da neće morati kriti da su trudne da ne bi dobile otkaz, da neće morati hodati po stranačkim predizbornim mitinzima da upadnu "velikom bratu" u oči, pa da ih pogura na nekom konkursu.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#199 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by seldzuk »

It_is_a_Leclerc wrote:Egzodus stanovništva BiH je daleko dramatičniji nego što kontrolisani mediji nastoje prikazati.

Ekonomske reperkusije pražnjenja baze radnog i vitalnog stanovništva će biti teške, dalekosežne i zapravo nepopravljive. Na šta će ličiti penzioni, zdravstveni i obrazovni sistem u BiH za desetak godina, samo dragi bog zna i može pogoditi.
Potpisujem. Samo Bog velikim slovom...
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#200 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by mirsek »

Fudo387 wrote:Pa ja, primis platu, platis stan i jedes. :D ostalo ustekas. :lol:
A da ta djeca mozda ne trebaju odjecu, igracke, kino, tobogan, ps4 i igrice od 70 dolara? :D
I to auto ne ide na vazduh, a nema ni besplatnog osiguranja, a ni registracije, i besplatni su dijelovi kad se pokvari...odes kod svabe i on kaze, Mujo, ko tebi sve je djaba, i popravak.

Porodici koja zaradi 3000 mjesecno, i ima dvoje djece, ostane -12 feninga na kraju mjeseca, i to su dobro prosli ako se vise nisu uvalili.
O izlasku u restoran mogu sanjati, u Minhenu nemeres pisat bez 100 eura. :D
Sve to sto si nabrojao trebaju i djeca u BIH pa ne mogu imati tako da...
Oblacis ih po outletu ili newyorkeru ili H&M a ni ps4 nema svako dijete u Njemackoj da ne spominjem u BIH.
Slazem se da je tesko ustediti 1000 eura svaki mjesec od 3000 eura primanja u cetveroclanom domacinstvu ali da mogu bez stednje vrlo lijepo zivjeti to svakako mogu.
Post Reply