Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1 Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by filozofija »

Iako će mnogi reči da je ova tema za podforuma Dijaspora, namjerno je nisam stavio dolje, jer je fokus ustvari na potencijalni problem sa kojim bi se mogla suočiti naša država. Naime, Njemačka je uvelike olakšala zapošljavanje naših ljudi (Bosanca, Srba, Crnogoraca, itd.), a sve kako bi se suočila sa nedostatkom dobre i kvalitetne radne snage. Evo šta piše na službenom dokumentu koji sam našao na web stranici Njemačkog zavoda za zapošljavanje:

"Do 31.12.2020. ljudi iz Bosne i Hercegovine u Njemačkoj mogu dobiti boravišnu dozvolu za sva zanimanja, obuke i pomoćne aktivnosti. Ovo važi
i ako nemate profesionalnu kvalifikaciju ili Vaša profesionalna kvalifikacija nije priznata u Njemačkoj
."

Možete ga i sami naći ovdje: https://www3.arbeitsagentur.de/web/cont ... /index.htm

Znači, za useljenike iz BiH se više ne traži ni akademsko zvanje, kao osnovni uslov. Prema dokumentu, dovoljno je naći poslodavca koji bi vam ponudio posao i ispuniti standardne uslove za vizu (prijaviti mjesto prebivališta u Njemačkoj, znati osnove Njemačkog ili Engleskog, imati validan pasoš BiH, isl.).

Ova odluka je donesena prije dvije godine, a sada se očekuje i još veća liberalizacija (ako je to uopće moguće)?! Kakvo je vaše mišljenje, hoće li ovo dovesti do egzodusa iz države? Jer sada mogu iseljevati svi koji de facto dobiju ponudu za posao i nađu bilo kakav smještaj!

Do neki dan smo se smijali Hrvatskoj kako se ljudi masovno iseljevaju. Sprema li se drastičniji scenarij u BiH?
Rizvan
Posts: 1271
Joined: 27/11/2013 09:25

#2 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Rizvan »

Imamo 450 000 nezaposlenih na 3,5 miliona stanovnika. Čemu tolika panika i senzacionalizam oko iseljavanja? :-)
Ljude više brine moguće iseljavanje, nego trenutna situacija, gdje imamo masu nezaposlenih, loše uslove rada .....
Rizvan
Posts: 1271
Joined: 27/11/2013 09:25

#3 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Rizvan »

I što je najzanimljivije o iseljavanju najviše brinu ljudi koji žive vani, primjer forumaš koji čini mi se živi vani. Ako vas toliko brine iseljavanje vratite se ovdje i tako barem ublažite proces migracija....ali čini mi se da vama nije drago što ćemo vam se mi uskoro pridružiti u novim domovinama. :P
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#4 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Fudo387 »

Rizvan wrote:I što je najzanimljivije o iseljavanju najviše brinu ljudi koji žive vani, primjer forumaš koji čini mi se živi vani. Ako vas toliko brine iseljavanje vratite se ovdje i tako barem ublažite proces migracija....ali čini mi se da vama nije drago što ćemo vam se mi uskoro pridružiti u novim domovinama. :P
Jarane, da si ziv i zdrav, pici gdje god mislis da ce ti biti bolje, i puno srece. Ako se pojavis kod mene u komsiliku javi se da te vodim na pivu. :lol:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by vjesticanametli »

I kod mene isto :-D hahahhaha i ako mogu pomoci :-D i hocu...ne brinu me takve gluposti....svi da idu :lol:
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#6 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by kica »

Perfektno !

I ja se spremam da idem'
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#7 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Atego »

Ko moze nek ide. Ja kontam pocetkom 2019 .a bih nek ostane uhljebima i migrantima
Vector_dum
Posts: 227
Joined: 23/07/2018 19:14

#8 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Vector_dum »

Hm.. nije to bas tako kako se misli.
Deficitarna visoko-kvalificirana radna snaga je mogla otici i 1998 i 2008 a moze i 2018 godine.
Postoji lista def zanimanja koju Njemacka kreira i
nista se tu znacajno nije promijenilo.

Ako uzmemo u obzir da je prosjek cekanja na termin u njemackoj ambasadi oko 15 mjeseci , i da 80% ljudi zavrsi sa odbijenicama iz raznih razloga nemojte se zanositi i misliti da Njemacka zeli jos 1 milion nekvalificiranih i nestrucnih pacenika iz BIH koji bi sutra sprasili iz Bosne da mogu kako bilo
Zna Svabo sta radi, ne moze Bosnjo Svabu zajebat.
Njemackoj treba SSS strucna radna snaga za slabije placene poslove koju domaci ljudi ne zele raditi , a ne diplomirani pravnici i ekonomisti sa nasih cijenjenih fakulteta iz Viteza i Bilece

Zivi bili pa vidjeli...
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#9 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by filozofija »

Vector_dum wrote: ... i da 80% ljudi zavrsi sa odbijenicama iz raznih razloga ...
Hajd molim te navedi izvor ove informacije. Ja lično znam sedam ljudi (samo dvoje sa fakultetom) koji su našli posao u Njemačkoj i, pazi sad ovo, bez problema prijavili mjesto boravka i dobili vize. Niti jedna osoba nije odbijena. Razlog vrlo jednostavan, dostaviš dokumente koji ti se traže i nema šanse da te neko odbije. Pa nije Njemačka Kakanj da neka tetka na šalteru odlučuje o tome ko će dobiti vizu, a ko ne. U Njemčkoj je zakon jasan kao dan i slijedi se doslovno. Ako priložiš tražena dokumente, nema šanse, dakle nema teoretske šanse da dobiješ odbijenicu. Sve ostalo je šuplja priča za naivne. Isto tako, par ljudi je čekalo na vize 10-tak mjececi i to su ti koji su navikali da se čeka godinama, a razlog je jednostavan - Dobar dio nije sposoban da odmah dostavi svu traženu dokumentaciju.

Stvarno je bezveze kada ljudi za Njemačku administraciju počnu priče kao se da radi o administraciji u BiH, ili Hrvatskoj.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#10 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by ranger »

nece se nista bitno promijeniti u vezi s uslovima za njemacku...
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#11 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by mousstapha »

Trenutna pravila uopste nisu problematicna, otvorena je mogucnost za svakoga da dodje legalno u Njemacku. Medjutim, najveci je problem cekanje na termin u ambasadi. Ako u tom smislu dodje do nekih promjena i olaksica vrlo je izvjesno da ce uslijediti jos jedan val odlazaka. Ovako na prvu znam par likova koji imaju posao, ali cekaju termin. Sve redom mladja raja.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#12 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by O'zone »

Znači...egzodus..
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#13 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by SmokingMan »

Ja ostajem ovdje dok se ne zapuca. :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#14 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Chmoljo »

i ja :D
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#15 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Tomahawk11 »

Dvaput sam umalo otišao...
Prvi put pred sami rat, bio dijete još, danas bili gotovi pasoši, sutra zapucalo :(
Drugi put kad sam skonto ići studirati vani, zajebo me poštar, donio mi poštu s zakašnjenjem i tako ne odem.

Dakle, ostajem i ja.

A neki dan kaže ovaj jaran što je otišao u Njemačku, samo javi, naći ćemo posao :zoka:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#16 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Bloo »

Ja ostajem dok neko snajperom ne skine Chmolju :mrgreen:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#17 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by SmokingMan »

Kod mene poznanik davno skontao šemu kako do Beča i eno ga,uživa.Ali ali ja bi radije služio u 1.minhenskoj. :D
User avatar
zforumas
Posts: 8613
Joined: 25/10/2016 20:35

#18 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by zforumas »

SmokingMan wrote:Ja ostajem ovdje dok se ne zapuca. :D
Prva svadba i put pod noge
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#19 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Tomahawk11 »

Neka nas ba, ako svi odemo, neće niko ovamo dolaziti Kinezima i Arapima :mrgreen:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#20 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by insomnia78 »

Ja sad upozno cetvero koji su se vratili iz Njemacke. Kae ne mogu
sumirprimus
Posts: 80471
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#21 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by sumirprimus »

piva euro.cokolada euro. babasera euro.sve za euro bogte.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#22 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by Bloo »

insomnia78 wrote:Ja sad upozno cetvero koji su se vratili iz Njemacke. Kae ne mogu
Šta kazu...
Nema nigdje m erhametluka kao kod nas...ispijanja kafe povazdan...hodanje po gostima...šalteruša koje te zajebavaju...?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#23 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by insomnia78 »

Nema mi nista mrze nego uci u Njemacku. Fuj
sumirprimus
Posts: 80471
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#24 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by sumirprimus »

bolje dzaba sjedit nego za pare radit!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#25 Re: Nova liberalizacija pristupa radnom tržištu Njemačke = Novi egzodus ljudi?

Post by insomnia78 »

Bloo wrote:
insomnia78 wrote:Ja sad upozno cetvero koji su se vratili iz Njemacke. Kae ne mogu
Šta kazu...
Nema nigdje m erhametluka kao kod nas...ispijanja kafe povazdan...hodanje po gostima...šalteruša koje te zajebavaju...?
Da. Neki kazu upravo to. Neki su izradjeni ili imali drugacija ocekivanja i tako
Salterusa ima svudje
Post Reply