Nova fetva reisuleme

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#51 Re: Nova fetva reisuleme

Post by MUNAFIK »

the_stick wrote:na stranu fetva, koju sam danas cuo na dzumi i protiv dijela koje sam odmah digao glas, stvarno je degutantno da se likovi, koji sebe nazivaju ateistima i nevjernicima, lijepe na vjerske teme kao muha na govno... pa dobro ljudi sta hocete? fakat sto kaze iceman, prvo bi vjeru da satjeraju u 4 zida, pa bi onda jos i u ta 4 zida da diriguju... pa mozete li pustiti ljude koji namjeravaju platiti zekat da na miru diskutuju gdje da ga plate?!?! ne kontam koji je gust ucestvovati u diskusij na temi koja te se ne tice ni direktno ni indirektno?! ili je ustvari poenta svaku diskusiju okrenuti u neku svadju i prepucavanje, kako bi se izgubila sama sustina postavljenog pitanja... pa se onda jos tema i zakljucala... ne znam stvarno pravila foruma, niti sam ih citao, niti znam kako administracija radi... ali meni djeluje nekako logicno da se 'bombarderi' odstrane sa diskusija na kojima im nije mjesto, jer im je jedini cilj da vrijedjaju, omalovazavaju i zakuhavaju...
Pa to je jasno, ne podnose vjeru i petljaju se gdje god se o vjeri prica. A njohove ''dobronamjerne'' preporuke kako je vjera privatna stvar i kako se treba drzati medju 4 zida i tamo ostati, se ovako najbolje pokazu koliko su dobronamjerne i sta je naredni korak ako bise vjera i STRPALA medju 4 zida... Tako da je ovo skola svima za buducnost kad se prica o vjeri a ''dobronamjerni'' ateisti ''savjetuju'' sta vjernici trebaju i kako...
mr_gospodin
Posts: 85
Joined: 01/08/2012 18:31

#52 Re: Nova fetva reisuleme

Post by mr_gospodin »

shecher wrote:
mr_gospodin wrote:
Ja uopste nisam ateista a svjedno mislim da je ovo veliko sranje. Svaki razuman covjek ce isto reci.
Svaki razuman čovjek će izbjeći da upotrijebi riječ "sranje" u kontekstu ove teme.
Svaki razuman covjek ce nazvati stvari pravim imenom :wink:

Uopste ljudi mogu komentarisati sta hoce, ne postoji podjela. Onda je li ne bi vjernici trebali da komentarisu teme koje se ne ticu vjere :-)
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#53 Re: Nova fetva reisuleme

Post by shecher »

DaysleepeR wrote:
zato što će vam sutra IZ izdati jednako u Kur'anu neutemeljenu fetvu koju ćete slijepo slijediti a imaće DIREKTAN uticaj na moj život.

eto zato jarane.
Hajd molim te pojasni šta si htio kazati i navedi mi jednu fetvu koju je izdala IZ a u suprotnosti je s Kur'anom.
User avatar
hepekcina
Posts: 1406
Joined: 29/09/2009 12:28
Location: Mliječni put

#54 Re: Nova fetva reisuleme

Post by hepekcina »

kriza je ljudi pa ne zamjerite reisu...a kriza nije metafizična da se šupljira vego se dobro već osjeti kad se u Mercedes gorivo sipa
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#55 Re: Nova fetva reisuleme

Post by MUNAFIK »

DaysleepeR wrote:
the_stick wrote:na stranu fetva, koju sam danas cuo na dzumi i protiv dijela koje sam odmah digao glas, stvarno je degutantno da se likovi, koji sebe nazivaju ateistima i nevjernicima, lijepe na vjerske teme kao muha na govno... pa dobro ljudi sta hocete? fakat sto kaze iceman, prvo bi vjeru da satjeraju u 4 zida, pa bi onda jos i u ta 4 zida da diriguju... pa mozete li pustiti ljude koji namjeravaju platiti zekat da na miru diskutuju gdje da ga plate?!?! ne kontam koji je gust ucestvovati u diskusij na temi koja te se ne tice ni direktno ni indirektno?! ili je ustvari poenta svaku diskusiju okrenuti u neku svadju i prepucavanje, kako bi se izgubila sama sustina postavljenog pitanja... pa se onda jos tema i zakljucala... ne znam stvarno pravila foruma, niti sam ih citao, niti znam kako administracija radi... ali meni djeluje nekako logicno da se 'bombarderi' odstrane sa diskusija na kojima im nije mjesto, jer im je jedini cilj da vrijedjaju, omalovazavaju i zakuhavaju...
zato što će vam sutra IZ izdati jednako u Kur'anu neutemeljenu fetvu koju ćete slijepo slijediti a imaće DIREKTAN uticaj na moj život.

eto zato jarane.

Znaci da se razumijemo, ne samo da je vjera privatna stvar koja se treba drzati medju 4 zida svoga doma, nego treba i UKINUTI i DZEMATE i vjerske zajednice, jer one vjernike drze skupa i daju im dodatnu snagu i cine ih jakim u zajednistvu i kao takve tesko unistivim...

Dakle samo vjernik bez veza sa svojom zajednicom, koji ni na koji nacin javno ne ispoljava svoje uvjerenje je prihvatljiv... :thumbup:
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#56 Re: Nova fetva reisuleme

Post by shecher »

mr_gospodin wrote:
shecher wrote:
mr_gospodin wrote:
Ja uopste nisam ateista a svjedno mislim da je ovo veliko sranje. Svaki razuman covjek ce isto reci.
Svaki razuman čovjek će izbjeći da upotrijebi riječ "sranje" u kontekstu ove teme.
Svaki razuman covjek ce nazvati stvari pravim imenom :wink:

Uopste ljudi mogu komentarisati sta hoce, ne postoji podjela. Onda je li ne bi vjernici trebali da komentarisu teme koje se ne ticu vjere :-)
Pa čovječe, ako sam shvatio dobro, nazivaš zekat, praksu davanja i raspodjele zekata, sranjem i očekuješ da mnogi koji to praktikuju prešute tu tvoju nebulozu i da im bude ravno do mora, jer eto ti imaš slobodu da kao razuman stvari nazivaš kako hoćeš?

Svi mogu davati komentare na šta god hoće, ali nemaju pravo da se pitaju, upravljaju tamo gdje uopće nisu ni članovi i uz to nipodaštavaju članove.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14645
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#57 Re: Nova fetva reisuleme

Post by DaysleepeR »

shecher wrote:
DaysleepeR wrote:
zato što će vam sutra IZ izdati jednako u Kur'anu neutemeljenu fetvu koju ćete slijepo slijediti a imaće DIREKTAN uticaj na moj život.

eto zato jarane.
Hajd molim te pojasni šta si htio kazati i navedi mi jednu fetvu koju je izdala IZ a u suprotnosti je s Kur'anom.
evo ova. IZ ne postoji u Kur'anu, "ulema" se nigdje ne spominje u istom.

analogija da ako se Zekat ne uplati u IZ da se gubi 3. stub Islama takođe nigdje ne stoji.

trebam li dalje?

ako vi sami nemate snage da držite svoju zajednicu pod kontrolom, ode sve u neku stvar.
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#58 Re: Nova fetva reisuleme

Post by the_stick »

mr_gospodin wrote:
the_stick wrote:na stranu fetva, koju sam danas cuo na dzumi i protiv dijela koje sam odmah digao glas, stvarno je degutantno da se likovi, koji sebe nazivaju ateistima i nevjernicima, lijepe na vjerske teme kao muha na govno... pa dobro ljudi sta hocete? fakat sto kaze iceman, prvo bi vjeru da satjeraju u 4 zida, pa bi onda jos i u ta 4 zida da diriguju... pa mozete li pustiti ljude koji namjeravaju platiti zekat da na miru diskutuju gdje da ga plate?!?! ne kontam koji je gust ucestvovati u diskusij na temi koja te se ne tice ni direktno ni indirektno?! ili je ustvari poenta svaku diskusiju okrenuti u neku svadju i prepucavanje, kako bi se izgubila sama sustina postavljenog pitanja... pa se onda jos tema i zakljucala... ne znam stvarno pravila foruma, niti sam ih citao, niti znam kako administracija radi... ali meni djeluje nekako logicno da se 'bombarderi' odstrane sa diskusija na kojima im nije mjesto, jer im je jedini cilj da vrijedjaju, omalovazavaju i zakuhavaju...
Ja uopste nisam ateista a svjedno mislim da je ovo veliko sranje. Svaki razuman covjek ce isto reci.
mozda ti nisi, ali ima ih ovdje koji jesu.. prepoznat ce se... to su ovi sto iz vedra nema na temu o zekatu dovode gluhu bukovicu, popa i tako to...

a sta ce svaki razuman covjek reci, o tom po tom... ne skodi imati i malo vjerskog znanja, koje se ne svodi na googlanje termina 'korisnici zekata' i rasudjivanja na osnovu prvog linka koji iskoci... onda bi se znalo ko sa cim ima pravo raspolagati i ko ima pravo kakve fetve davati... moje znanje o vjeri mi govori da IZ ima pravo na dio ove fetve, a na drugi da nema....

a bilo kako bilo... koliko sam upratio (oprosti ako grijesim), ti nemas namjeru placati zekat svakako... bilo IZ, bilo kome drugom... tebi je to sranje... a sta mislis da onda da ovu diskusiju pustis onima kojima nije sranje i onima koji pokusavaju da skontaju gdje da uplate zekat koji su namjenili da uplate? znaci, ljudska molba da se ne mjesas u diskusiju koja te se ocigledno ne tice...
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14645
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#59 Re: Nova fetva reisuleme

Post by DaysleepeR »

MUNAFIK wrote:
Znaci da se razumijemo, ne samo da je vjera privatna stvar koja se treba drzati medju 4 zida svoga doma, nego treba i UKINUTI i DZEMATE i vjerske zajednice, jer one vjernike drze skupa i daju im dodatnu snagu i cine ih jakim u zajednistvu i kao takve tesko unistivim...

Dakle samo vjernik bez veza sa svojom zajednicom, koji ni na koji nacin javno ne ispoljava svoje uvjerenje je prihvatljiv... :thumbup:
jako ste brzi na potezu tipa "ne izvrći mi riječi", "ne širi smutnju", "ne stavljaj mi riječi u usta".

e pa nemoj ni ti meni. ja to nigdje nisam rekao.

džemat, ulema, vjera, Kur'an, treba i biće standard života SAMO i ISKLJUČIVO za muslimane i njihova privatna stvar.

meni neće biti, niti treba.
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#60 Re: Nova fetva reisuleme

Post by art vandeley »

shecher wrote:
mr_gospodin wrote:
Ja uopste nisam ateista a svjedno mislim da je ovo veliko sranje. Svaki razuman covjek ce isto reci.
Svaki razuman čovjek će izbjeći da upotrijebi riječ "sranje" u kontekstu ove teme.
Svaki razuman covjek koji je vjernik i koji ovakvu fetvu naziva "sranjem" pokazuje koliko ustvari malo zna o znacaju ZAJEDNICE , ULEME i AUTORITETA u Islamu.

Ja iskreno zahvaljujem Bogu sto ima neko ko je spreman preuzeti ODGOVORNOST na svoja ledja kada je u pitanju ovako vazan institut u Islamu i mene rasteretiti iste . Svaki razuman VJERNIK nece ici dalje od ovoga niti dovoditi u pitanje moral njegovog vjerskog poglavara. A ako ima razloga da se dovodi , njemu (njima) ce na dusu , ja imam cistu savjest.
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#61 Re: Nova fetva reisuleme

Post by shecher »

DaysleepeR wrote:
shecher wrote:
DaysleepeR wrote:
zato što će vam sutra IZ izdati jednako u Kur'anu neutemeljenu fetvu koju ćete slijepo slijediti a imaće DIREKTAN uticaj na moj život.

eto zato jarane.
Hajd molim te pojasni šta si htio kazati i navedi mi jednu fetvu koju je izdala IZ a u suprotnosti je s Kur'anom.
evo ova. IZ ne postoji u Kur'anu, "ulema" se nigdje ne spominje u istom.

analogija da ako se Zekat ne uplati u IZ da se gubi 3. stub Islama takođe nigdje ne stoji.

trebam li dalje?

ako vi sami nemate snage da držite svoju zajednicu pod kontrolom, ode sve u neku stvar
.
Čovječe, ja javno ovdje tvrdim da ti nemaš pojma o islamu.
Svaka rasprava s tobom je suvišna, to si dokazao posljednjim natpisom, evo boldir'o sam ga.
Pročitaj životopis Muhammeda, a.s., pa vidi kako je sakupljanje zekata funkcionisalo u njegovo vrijeme, da je postojala centralna blagajna (bejtu-l-mal), pa pogledaj da je Ebu Bekr (jedan od najboljih prijatelja i sljedbenika Poslanika) htio povesti rat protiv ljudi koji su odbili davati zekat (a tvrdili su da su muslimani), jer su time izazivali smutnju i cijepali zajednicu koja je u to vrijeme bila krhka i slabašna, pa bi joj otkazivanje njenih sljedbenika i članova koji su tvrdili da su članovi, možda dovelo i propast.
Last edited by shecher on 03/08/2012 16:51, edited 1 time in total.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14645
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#62 Re: Nova fetva reisuleme

Post by DaysleepeR »

shecher wrote: Čovječe, ja javno ovdje tvrdim da ti nemaš pojma o islamu.
Svaka rasprava s tobom je suvišna, to si dokazao posljednjim natpisom, evo boldir'o sam ga.
ih jesi me nasekirao...

bez citata koji opovrgava, rekao si samo prazne riječi...
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#63 Re: Nova fetva reisuleme

Post by the_stick »

DaysleepeR wrote:
shecher wrote:
DaysleepeR wrote:
zato što će vam sutra IZ izdati jednako u Kur'anu neutemeljenu fetvu koju ćete slijepo slijediti a imaće DIREKTAN uticaj na moj život.

eto zato jarane.
Hajd molim te pojasni šta si htio kazati i navedi mi jednu fetvu koju je izdala IZ a u suprotnosti je s Kur'anom.
evo ova. IZ ne postoji u Kur'anu, "ulema" se nigdje ne spominje u istom.

analogija da ako se Zekat ne uplati u IZ da se gubi 3. stub Islama takođe nigdje ne stoji.

trebam li dalje?

ako vi sami nemate snage da držite svoju zajednicu pod kontrolom, ode sve u neku stvar.
cekaj malo, jel se ti stvarno smatras kvalifikovanim da tumacis Kur'an???
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#64 Re: Nova fetva reisuleme

Post by stochar »

još te mogu fetvom kupiti, lukavo i slatkorječivo...
mr_gospodin
Posts: 85
Joined: 01/08/2012 18:31

#65 Re: Nova fetva reisuleme

Post by mr_gospodin »

shecher wrote:
Pa čovječe, ako sam shvatio dobro, nazivaš zekat, praksu davanja i raspodjele zekata, sranjem i očekuješ da mnogi koji to praktikuju prešute tu tvoju nebulozu i da im bude ravno do mora, jer eto ti imaš slobodu da kao razuman stvari nazivaš kako hoćeš?

Svi mogu davati komentare na šta god hoće, ali nemaju pravo da se pitaju, upravljaju tamo gdje uopće nisu ni članovi i uz to nipodaštavaju članove.
Pa covjece nisam uopste to rekao, pa covjece ne izvrci mi rijeci i ne izmisljaj, ogrijesit ces se. Ova fetva je sranje, ne moze IZ odlucivati sta se pika kod Boga a sta ne. Pogledaj samo cijelu kampanju oko zekata ko da se radi o novom proizvodu kokakole.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14645
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#66 Re: Nova fetva reisuleme

Post by DaysleepeR »

the_stick wrote: cekaj malo, jel se ti stvarno smatras kvalifikovanim da tumacis Kur'an???
eto ti si kvalifikovan, protumači mi ti jedan citat koji će to demantovati...
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#67 Re: Nova fetva reisuleme

Post by shecher »

DaysleepeR wrote:
shecher wrote: Čovječe, ja javno ovdje tvrdim da ti nemaš pojma o islamu.
Svaka rasprava s tobom je suvišna, to si dokazao posljednjim natpisom, evo boldir'o sam ga.
ih jesi me nasekirao...

bez citata koji opovrgava, rekao si samo prazne riječi...
Koji su izvori islama?
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#68 Re: Nova fetva reisuleme

Post by forest gump »

Nevjerovatni su ovi likvoi(ateisti) koji se mješaju u vjerske stvari.

Evo zašto.

Nakon što sam pročitao fetvu reisa bio sam bijesan na njega i na IZ i zakleo sam se da nikada više od mene neće vidjeti marke jedne. Onda dođu padobranci koji napadaju sve što ima veze sa vjerom i onda se u meni probudi neki inat pa opet odlučim da dam zekat u IZ.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14645
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#69 Re: Nova fetva reisuleme

Post by DaysleepeR »

forest gump wrote:Nevjerovatni su ovi likvoi(ateisti) koji se mješaju u vjerske stvari.

Evo zašto.

Nakon što sam pročitao fetvu reisa bio sam bijesan na njega i na IZ i zakleo sam se da nikada više od mene neće vidjeti marke jedne. Onda dođu padobranci koji napadaju sve što ima veze sa vjerom i onda se u meni probudi neki inat pa opet odlučim da dam zekat u IZ.
to kralju :)

misija ispunjena,

vaša IZ
Last edited by DaysleepeR on 03/08/2012 16:55, edited 1 time in total.
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#70 Re: Nova fetva reisuleme

Post by iceman2010 »

mr_gospodin wrote:
shecher wrote:
mr_gospodin wrote:
Ja uopste nisam ateista a svjedno mislim da je ovo veliko sranje. Svaki razuman covjek ce isto reci.
Svaki razuman čovjek će izbjeći da upotrijebi riječ "sranje" u kontekstu ove teme.
Svaki razuman covjek ce nazvati stvari pravim imenom :wink:

Uopste ljudi mogu komentarisati sta hoce, ne postoji podjela. Onda je li ne bi vjernici trebali da komentarisu teme koje se ne ticu vjere :-)
Greska u koracima. Ja kao vjernik nisam iskljucen iz ostalih drustvenih tokova. Ali recimo, ja navijam za Sarajevo i nikada nisam ni jedan jedini komentar napisao na temi o Zeljeznicaru. Na neke pdf-ove uopste ne zalazim, ali zato ateisti koji trube kako je pozivanje u islam napad na njihovu licnost i uvudjenje u islam na silu nemogu da fule niti jednu jedinu temu na PDF religija. Zasto?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14645
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#71 Re: Nova fetva reisuleme

Post by DaysleepeR »

shecher wrote:
DaysleepeR wrote:
shecher wrote: Čovječe, ja javno ovdje tvrdim da ti nemaš pojma o islamu.
Svaka rasprava s tobom je suvišna, to si dokazao posljednjim natpisom, evo boldir'o sam ga.
ih jesi me nasekirao...

bez citata koji opovrgava, rekao si samo prazne riječi...
Koji su izvori islama?
nismo se prepoznali propitivač, šta ima?
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#72 Re: Nova fetva reisuleme

Post by forest gump »

DaysleepeR wrote:
forest gump wrote:Nevjerovatni su ovi likvoi(ateisti) koji se mješaju u vjerske stvari.

Evo zašto.

Nakon što sam pročitao fetvu reisa bio sam bijesan na njega i na IZ i zakleo sam se da nikada više od mene neće vidjeti marke jedne. Onda dođu padobranci koji napadaju sve što ima veze sa vjerom i onda se u meni probudi neki inat pa opet odlučim da dam zekat u IZ.
to kralju :)

A ti si glavni krivac za promjenu mog mišljenja.
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#73 Re: Nova fetva reisuleme

Post by Halcyon »

forest gump wrote:Nakon što sam pročitao fetvu reisa bio sam bijesan na njega i na IZ i zakleo sam se da nikada više od mene neće vidjeti marke jedne. Onda dođu padobranci koji napadaju sve što ima veze sa vjerom i onda se u meni probudi neki inat pa opet odlučim da dam zekat u IZ.
:thumbup:

Slično! Doduše nisam se zaklinjao da im neću uplaćivati zekat ali su me iznervirali ovim, to stoji. Srećom, pojaviše se "prosvijetljeni" pa i ja dođoh pameti. :)
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14645
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#74 Re: Nova fetva reisuleme

Post by DaysleepeR »

forest gump wrote:

A ti si glavni krivac za promjenu mog mišljenja.
odoh sad u svoj boljševički štab da plačem sa drugovima boljševicima što neće leći uplata od militantnih pedersko - ateističkih struja
mr_gospodin
Posts: 85
Joined: 01/08/2012 18:31

#75 Re: Nova fetva reisuleme

Post by mr_gospodin »

forest gump wrote:Nevjerovatni su ovi likvoi(ateisti) koji se mješaju u vjerske stvari.

Evo zašto.

Nakon što sam pročitao fetvu reisa bio sam bijesan na njega i na IZ i zakleo sam se da nikada više od mene neće vidjeti marke jedne. Onda dođu padobranci koji napadaju sve što ima veze sa vjerom i onda se u meni probudi neki inat pa opet odlučim da dam zekat u IZ.
Super za tebe. Inace daysleeper je pomalo opsjednut vjerom, tvrdi da je ateista a vise se bavi vjerom nego kakav vjernik.
Greska u koracima. Ja kao vjernik nisam iskljucen iz ostalih drustvenih tokova. Ali recimo, ja navijam za Sarajevo i nikada nisam ni jedan jedini komentar napisao na temi o Zeljeznicaru. Na neke pdf-ove uopste ne zalazim, ali zato ateisti koji trube kako je pozivanje u islam napad na njihovu licnost i uvudjenje u islam na silu nemogu da fule niti jednu jedinu temu na PDF religija. Zasto?
:lol: :lol:
Poredis vjeru sa zeljom i sarajevom? :lol:

Ne mozes odredjivati ko ce gdje komentarisati, Eto sad da hoces mozes napisati sta hoces o zelji, nece ti niko zamjeriti, to sto neces je tvoj osobni izbor. Ne mozes odredjivati ko ce o cemu oricati i na kraju ja koliko vidim od tih ateista ovaj daysleeper je navokalniji i stvarno mu ne ide rasprava, nije nista bolji od vjerskih fanatika.
Post Reply