Nova fetva reisuleme

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Blacksmith
Posts: 20
Joined: 28/06/2012 13:57

#26 Re: Nova fetva reisuleme

Post by Blacksmith »

bjuik_rivera wrote:fakat mi nije namjera da vrijedjam bilo cija vjerska ubjedjenja, ali kad god neko pomene obavezu placanja zekata (islamski shart), meni naumpadne ondaj pdv od 17% sto ga placam u krajnjoj potrosnji, 10% poreza na dohodak, onda doprinos za nezaposlenost, doprinos za zdravstvo koje ne koristim, doprinos za PIO od koga se nikakvom hajru ne nadam...

za vrijeme Muhammeda a.s. nije bilo institucije drzave, on ju je na neki nacin utemeljio uvodjenjem ove obaveze. medjutim, sta cemo danas?

ja jesam musliman po ubjedjenju. Vjerujem u Boga, ne postim (moja stvar za koju cu licno odgovarati). isao sam u mekteb i bio medju boljim djacima. ovo navodim da ne bi neko rekao kako ne poznajem temelje vjere. sad ce neko reci... negiras islamski shart, istupio si iz vjere. da li je zekat danas sushtinska vjerska obaveza ili samo simbolicna, kada postoji drzava koja vrsi socijalnu funkciju (ili bi trebala da vrsi) iz socijalnih fondova (nabrojano naprijed)?

oni koji ce nastojati da me diskvalifikuju kao covjeka i muslimana, molim da ignorisu moj post.

o reisu nemam zivaca da pisem.
Glavni i osnovni cilj zekata je da se pomognu siromašni i rečeno je kad bi svi ljudi koji trebaju dati zekjat to uradili nebi postojao siromašan covjek na zemaljskoj kugli...Jer u doba halifa ljudi nisu imali kome zekjat da podjele...To je sustina a to sto je nase vrijeme pokvareno to je za drugu diskusiju...FETVA
Last edited by Blacksmith on 21/11/2012 00:24, edited 2 times in total.
User avatar
Sabirni centar
Posts: 1522
Joined: 23/06/2012 16:02

#27 Re: Nova fetva reisuleme

Post by Sabirni centar »

baja wrote:najvise se sikiraju ovi sto ne daju zekat...dobri nasi bosnjani :D
:lol: :lol: :lol: čekaj dok svi dođu na temu, tek češ da vidiš šta je sekiracija :mrgreen:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#28 Re: Nova fetva reisuleme

Post by DaysleepeR »

moralnije je pomagati ako to osjećaš nego ako ti to vjera nalaže

ako iko fula sa pomaganjem iz najbolje namjere naravno su vjernici koji daju pare vjerskim institucijama

Image
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#29 Re: Nova fetva reisuleme

Post by forest gump »

DaysleepeR wrote:moralnije je pomagati ako to osjećaš nego ako ti to vjera nalaže

ako iko fula sa pomaganjem iz najbolje namjere naravno su vjernici koji daju pare vjerskim institucijama

Image

Ti baš imaš neki fetiš da visiš na vjerskim temama. :-)
User avatar
teps
Posts: 29
Joined: 14/02/2011 20:46

#30 Re: Nova fetva reisuleme

Post by teps »

bjuik_rivera wrote: da li je zekat danas sushtinska vjerska obaveza ili samo simbolicna, kada postoji drzava koja vrsi socijalnu funkciju (ili bi trebala da vrsi) iz socijalnih fondova (nabrojano naprijed)?
Mislim da je ovakvo misljenje pogresno, jer nije na nama da se sakrivamo iza institucija. Oni bi trebali ispunjavati svoju ulogu, ali mi ne znamo da li je to tacno. Mislim da je bolje ispuniti svoj dio, pa makar drzava kol'ko-tol'ko pomagala, nego da se desi da drzava ne pomaze, a i mi da dignemo ruke.

A sto se tice fetve, opet ne ulazim u istinitost i njihovo postenje, ali na nama je da damo zekat i obavimo islamsku duznost, dok na njihovu dusu ide sta ce s tim novcem uraditi. Isti argument kao i gore.
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#31 Re: Nova fetva reisuleme

Post by iceman2010 »

Vitre ili sadekatu-i-fitr je sadaka koja se daje siromasnima. Zekat je vec nesto drugo i mislim da je pogresno isti uplacivati bilo gdje drugo osim IZ-u.

Kako su rasporedjena sredstva za 2012:
Raspodjela sredstava iz Fonda Bejtu-l-mal u 2012. godini u procentima

Raspodjela iz Fonda Bejtu-l-mal u 2012. godini vrši se na osnovu prikupljenih 6.650.000,00 KM, od čega 5.800.000,00 KM od zekata i sadekatu-l-fitra i 850.000,00 KM od kurbana i kurbanskih kožica, a raspodjela je izvršena prema navedenom prikazu.

Odgojno-obrazovne institucije IZ-e u BiH 47,1%
Mediji IZ-e u BiH 12%
Kulturno-obrazovne institucije IZ-e u BiH 11,4%
Pomoć porodicama šehida, siromašnim, ugroženim, fond fir-rikab i pomoć za povratak 3,6%
Troškovi štampanja i razduženja blokova 0,7%
Sredstva za podršku vjersko-prosvjetnih aktivnosti i rada muftijstva, muftijstva Sandžačkog Udruženja ilmijje, Vijeća za fetve i Sabora IZ-e 15,6%
Vjerskoprosvjetne aktivnosti Rijaseta IZ-e 5,3%
Stipendije, studentski dom FIN-a i drugi vidovi pomoći 4,3%
http://zekat.ba/index.php?str=pojasnjenja


Treba samo malo potraziti.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#32 Re: Nova fetva reisuleme

Post by MUNAFIK »

forest gump wrote:
MUNAFIK wrote:Ovo nije nista novo, iste su se price i rasprave vodile i prosle godine na ovom forumu...

Onaj ko placa ZEKAT i ko zna zasto ga placa i cemu sluzi, razumjet ce o cemu se ovdje radi, Reis ne donosi ove odluke sam, ovo ima podrsku cjelokupne nase uleme u kojoj su plemeniti i dobri ljudi prije svega, tako da vasa pisanja koja dovode njihocu cestitost u pitanje su zaista GADNA STVAR za provart u ovim Ramazanskim danima...

Pazite se sta pisete i na cije pisanje nasjedate, jer jasno je da bi mnogi voljeli vidjeti IZ kako probada i kako nije u mogucnosti da finansira skole, medrese, fakultete, da pomaze siromasnima i da se samostalno odrzava...

Selam

Dakle ako nemam blok od IZ-a, uzvišeni Allah mi neće ukabuliti zekat?

Hoće li u skorije vrijeme početi izdavati i blokove za ulazak u džennet?
druze to je sve Allahova volja i ne pada mi na pamet da se toga dotaknem.

Allah nam je dao pamet, da se njome sluzimo, i dao nam da izmedju sebe predvodnike biramo i da se dogovaramo i dogovora drzimo... IZ jeste u nasoj dragoj Bosni ono sto nas vodi i predvodi i ja ne zelim i necu da se ponasam kao razmazeno deriste i od toga uzimam sta mi se svidja i sta mi treba, a sve ono sto JA (moje veliko JA) mislim da ne treba da to ignorisem i zapostavljam...
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#33 Re: Nova fetva reisuleme

Post by iceman2010 »

Blacksmith wrote:
Glavni i osnovni cilj zekata je da se pomognu siromašni i rečeno je kad bi svi ljudi koji trebaju dati zekjat to uradili nebi postojao siromašan covjek na zemaljskoj kugli...Jer u doba halifa ljudi nisu imali kome zekjat da podjele...To je sustina a to sto je nase vrijeme pokvareno to je za drugu diskusiju...
Netacno. Siromasnima se daje sadaka, a ljudi nisu imali kome da daju sadaku. Zekat se uvijek uplacivao institucijama toga doba. Bejtu-l-mal je termin koji nije izmislila IZ.
mr_gospodin
Posts: 85
Joined: 01/08/2012 18:31

#34 Re: Nova fetva reisuleme

Post by mr_gospodin »

MUNAFIK wrote:
forest gump wrote:
MUNAFIK wrote:Ovo nije nista novo, iste su se price i rasprave vodile i prosle godine na ovom forumu...

Onaj ko placa ZEKAT i ko zna zasto ga placa i cemu sluzi, razumjet ce o cemu se ovdje radi, Reis ne donosi ove odluke sam, ovo ima podrsku cjelokupne nase uleme u kojoj su plemeniti i dobri ljudi prije svega, tako da vasa pisanja koja dovode njihocu cestitost u pitanje su zaista GADNA STVAR za provart u ovim Ramazanskim danima...

Pazite se sta pisete i na cije pisanje nasjedate, jer jasno je da bi mnogi voljeli vidjeti IZ kako probada i kako nije u mogucnosti da finansira skole, medrese, fakultete, da pomaze siromasnima i da se samostalno odrzava...

Selam

Dakle ako nemam blok od IZ-a, uzvišeni Allah mi neće ukabuliti zekat?

Hoće li u skorije vrijeme početi izdavati i blokove za ulazak u džennet?
druze to je sve Allahova volja i ne pada mi na pamet da se toga dotaknem.

Allah nam je dao pamet, da se njome sluzimo, i dao nam da izmedju sebe predvodnike biramo i da se dogovaramo i dogovora drzimo... IZ jeste u nasoj dragoj Bosni ono sto nas vodi i predvodi i ja ne zelim i necu da se ponasam kao razmazeno deriste i od toga uzimam sta mi se svidja i sta mi treba, a sve ono sto JA (moje veliko JA) mislim da ne treba da to ignorisem i zapostavljam...
Ti jedno govoris a drugo radis. Zekat dajes za sebe i kome hoces, ne treba ti posrednik a pogotovo ti ne treba neko da ti kaze kome ces dati i hoce li ti se to priznati.
Smijesno. Ne bi dao IZ ako nist iz principa. U Islamu ne treba posrednik izmejdu Boga i ljudi.
Aqua_S
Posts: 533
Joined: 27/07/2012 09:28

#35 Re: Nova fetva reisuleme

Post by Aqua_S »

seno_bh wrote:Danas su svi hatibi u domovini i dijaspori dobili sadrzaj hutbe od vrhovnog vođe koju su morali procitat u svojim dzematima . Radi se o novoj fetvi gospodina reisuleme u kojoj pise sljedece: da u svakoj prilici, a posebno imami iz mihraba i hatibi petkom sa minbera jasno i nedvosmisleno prenesu našu fetvu da su blokovi Islamske zajednice u Bosni i Hecegovini jedino ispravni dokaz za uplatu zekata i sadekatu-l-fitra, te da je zajednički fond Bejtu-l-mala Islamske zajednice jedino ispravno mjesto za izdvajanje zekata i davanje sadekatu-l-fitra. Svjesno kršenje rečene fetve o zekatu i sadekatu-l-fitra od bilo koga, koju ovim putem objavljujemo, ravno je svjesnom kršenju trećeg stuba islama, to jeste Khilāfeta, Imāmeta i Menšūre, a to znači ne poštivanje značenja i značaja
Zelim cuti vase misljenje o tome. Ja bih samo rekao da je ovo jos jedna kap koja preliva casu..i mislim da u nasoj zemlji u svakom gradu u svakom mjestu i dzematu postoji 1,2 ili vise porodica kojima je potrebnije i ispravnije dat sadekatu-l-fitr, negu u islamsku zajednicu. Jer zaista u nasoj domovini ima ljudi koji gladuju i u teskoj su situaciji za vrijeme ovog mubarek mjeseca i 100% tvrdim da bi bilo ispravnije dat njima. Kako rece reis da se oni obavezuju da ce oni od ovih para koje skupe, pomoci siromasnima i td.. itd.. samo lazna obećanja, ja im ne vjerujem puno, jer kad su oni kome pomogli, osim samim sebi.

Seno svaka ti čast na ovoj temi, ne treba bit puno pametan i svako od nas zna na šta se ovdje sve u stvari svodi. Zato dragi forumaši ne griješite se, bez veze. Allah dž.š.h. će već svakog kako je zaslužio kazniti ili nagraditi.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#36 Re: Nova fetva reisuleme

Post by MUNAFIK »

forest gump wrote:
DaysleepeR wrote:moralnije je pomagati ako to osjećaš nego ako ti to vjera nalaže

ako iko fula sa pomaganjem iz najbolje namjere naravno su vjernici koji daju pare vjerskim institucijama

Image

Ti baš imaš neki fetiš da visiš na vjerskim temama. :-)
na nekim temama, nevjernici, ateisti itd...cvrsto zagovaraju da VJERNICI UPLACUJU SVOJIM VJERSKIM ZAJEDNICAMA, a onda kada se otvori tema GDJE VJERNICI UPLACUJU SVOJIM VJERSKIM ZAJEDNICAMA, ti isti dolaze i tu opet negoduju i nesto se bune...

Dakle u javnim raspravama, vjera, po vama je licna stvar koja se treba drzati u sebi i koju bi vi stavili u 4 zida, a onda bi usli i u ta 4 zida i odredjivali sta i kako... Vrlo jasna poruka :thumbup:
novikorisnik
Posts: 204
Joined: 11/09/2008 23:01

#37 Re: Nova fetva reisuleme

Post by novikorisnik »

DaysleepeR wrote:je li i onaj iz Gluhe Bukovice čestit i pošten?

ti ako ne dovodiš u pitanje poštenje svojih pastira, ima nas koji bolje malo vidimo neke stvari i dovodimo to u pitanje.


i ovo je odraz plemenitosti i poštenja uleme

Image

O gluhoj bukovici je dovoljno reci da je ftv i sudila i presudila...

A sto se slike tice ... mrak izgledaju auta!! Stvarno Muftija ima ukusa!! :)
mr_gospodin
Posts: 85
Joined: 01/08/2012 18:31

#38 Re: Nova fetva reisuleme

Post by mr_gospodin »

novikorisnik wrote:
DaysleepeR wrote:je li i onaj iz Gluhe Bukovice čestit i pošten?

ti ako ne dovodiš u pitanje poštenje svojih pastira, ima nas koji bolje malo vidimo neke stvari i dovodimo to u pitanje.


i ovo je odraz plemenitosti i poštenja uleme

Image

O gluhoj bukovici je dovoljno reci da je ftv i sudila i presudila...

A sto se slike tice ... mrak izgledaju auta!! Stvarno Muftija ima ukusa!! :)
:lol:
Svidjaju ti se? Pa ti si ih platio :lol:
User avatar
azurna_obala
Posts: 5598
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#39 Re: Nova fetva reisuleme

Post by azurna_obala »

Čuj to molim te....mogu oni izdavati fetvi koliko žele, ja sam svoje vitre nanijetila nekome kome je to daleeeeeeeeeeeko više potrebnije nego njima u IZ...ne zanima me uopšte.
Last edited by azurna_obala on 03/08/2012 16:27, edited 2 times in total.
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#40 Re: Nova fetva reisuleme

Post by Halcyon »

forest gump wrote:
MUNAFIK wrote:Ovo nije nista novo, iste su se price i rasprave vodile i prosle godine na ovom forumu...

Onaj ko placa ZEKAT i ko zna zasto ga placa i cemu sluzi, razumjet ce o cemu se ovdje radi, Reis ne donosi ove odluke sam, ovo ima podrsku cjelokupne nase uleme u kojoj su plemeniti i dobri ljudi prije svega, tako da vasa pisanja koja dovode njihocu cestitost u pitanje su zaista GADNA STVAR za provart u ovim Ramazanskim danima...

Pazite se sta pisete i na cije pisanje nasjedate, jer jasno je da bi mnogi voljeli vidjeti IZ kako probada i kako nije u mogucnosti da finansira skole, medrese, fakultete, da pomaze siromasnima i da se samostalno odrzava...

Selam

Dakle ako nemam blok od IZ-a, uzvišeni Allah mi neće ukabuliti zekat?

Hoće li u skorije vrijeme početi izdavati i blokove za ulazak u džennet?
Sve oni znaju... Stvarno mogu razumjeti mnogo štošta, ali izdavat fetvu i još prijetit da ništa drugo nije ispravno... :-) Oni haman bolje od Allaha znaju, estagfirullah.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#41 Re: Nova fetva reisuleme

Post by MUNAFIK »

mr_gospodin wrote:
Ti jedno govoris a drugo radis. Zekat dajes za sebe i kome hoces, ne treba ti posrednik a pogotovo ti ne treba neko da ti kaze kome ces dati i hoce li ti se to priznati.
Smijesno. Ne bi dao IZ ako nist iz principa. U Islamu ne treba posrednik izmejdu Boga i ljudi.
Brate, ne bih da se zamaramo Ramazan je, radi kako hoces i kako ti tvoj znanje o vjeri dozvoljava.

U islamu nema posrednika izmedju Boga i vjernika, ali postoji VELIKA odgovornost vjernika prema svojim predstavnicima i svom DZEMATU sto je vrlo jasna OBAVEZA... pa to je meni dovoljno...

Selam
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#42 Re: Nova fetva reisuleme

Post by DaysleepeR »

novikorisnik wrote:
O gluhoj bukovici je dovoljno reci da je ftv i sudila i presudila...

A sto se slike tice ... mrak izgledaju auta!! Stvarno Muftija ima ukusa!! :)
bolje da mu je presudila tv nego ja koji bi mu metak u čelo spremio ;)
mr_gospodin
Posts: 85
Joined: 01/08/2012 18:31

#43 Re: Nova fetva reisuleme

Post by mr_gospodin »

MUNAFIK wrote:
mr_gospodin wrote:
Ti jedno govoris a drugo radis. Zekat dajes za sebe i kome hoces, ne treba ti posrednik a pogotovo ti ne treba neko da ti kaze kome ces dati i hoce li ti se to priznati.
Smijesno. Ne bi dao IZ ako nist iz principa. U Islamu ne treba posrednik izmejdu Boga i ljudi.
Brate, ne bih da se zamaramo Ramazan je, radi kako hoces i kako ti tvoj znanje o vjeri dozvoljava.

U islamu nema posrednika izmedju Boga i vjernika, ali postoji VELIKA odgovornost vjernika prema svojim predstavnicima i svom DZEMATU sto je vrlo jasna OBAVEZA... pa to je meni dovoljno...

Selam
Ma ja, neces da se zamaras kad vidis da nisi u pravu. Nemoj onda ni komentarisati ha ja.
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#44 Re: Nova fetva reisuleme

Post by shecher »

Bože sačuvaj kojih paćenika ima ovdje na forumu.
daj mi samo jedan DOKAZ da su ovi BMW-ovi plaćeni sredstvima zekata ja ti kupim isti ovakav! :x

Kakve veze ima efendija iz Gluhe bukovice sa zekatom? :x
(Ako je jedan doktor, primjera radi, uzeo mito, ili napastvovao nekog pacijenta, da li se zatvara bolnica ili se ukida kompletan sistem zdravstva?)

Zašto o zekatu najviše polemišu oni koji ga ne daju? :x

Zašto se jednom zauvijek ne shvati da zekat nije dužan davati osim onaj ko ima nisab u imovini. Nisab za 2012. godinu

Ko se interesuje o tome gdje je utrošen svaki fening neka pogleda ovo:
Image
Ili neka čita ovo: http://www.zekat.ba/?str=pojasnjenja#fond

I za kraj, ne radi se o fetvi reisu-l-uleme nego o smjernicama koje su u domenu njegovih nadležnosti i odnose se na one koji su muslimani, članovi IZ.

http://sr.scribd.com/doc/100810388/Zekat-i-sadekatul-fitr-pitanja-i-odgovori-dr-Enes-Ljevakovi%C4%87
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#45 Re: Nova fetva reisuleme

Post by MUNAFIK »

mr_gospodin wrote:
MUNAFIK wrote:
mr_gospodin wrote:
Ti jedno govoris a drugo radis. Zekat dajes za sebe i kome hoces, ne treba ti posrednik a pogotovo ti ne treba neko da ti kaze kome ces dati i hoce li ti se to priznati.
Smijesno. Ne bi dao IZ ako nist iz principa. U Islamu ne treba posrednik izmejdu Boga i ljudi.
Brate, ne bih da se zamaramo Ramazan je, radi kako hoces i kako ti tvoj znanje o vjeri dozvoljava.

U islamu nema posrednika izmedju Boga i vjernika, ali postoji VELIKA odgovornost vjernika prema svojim predstavnicima i svom DZEMATU sto je vrlo jasna OBAVEZA... pa to je meni dovoljno...

Selam
Ma ja, neces da se zamaras kad vidis da nisi u pravu. Nemoj onda ni komentarisati ha ja.
Cemu svrha, ti si su pravu, ti najbolje znas, znas sve o ovome, sta ce nama ulema, sta ce nam zajednica sta ce nam dzemati i autoriteti pa ja :thumbup:

Upravu si brate sve sto kazes 8-)
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#46 Re: Nova fetva reisuleme

Post by the_stick »

na stranu fetva, koju sam danas cuo na dzumi i protiv dijela koje sam odmah digao glas, stvarno je degutantno da se likovi, koji sebe nazivaju ateistima i nevjernicima, lijepe na vjerske teme kao muha na govno... pa dobro ljudi sta hocete? fakat sto kaze iceman, prvo bi vjeru da satjeraju u 4 zida, pa bi onda jos i u ta 4 zida da diriguju... pa mozete li pustiti ljude koji namjeravaju platiti zekat da na miru diskutuju gdje da ga plate?!?! ne kontam koji je gust ucestvovati u diskusij na temi koja te se ne tice ni direktno ni indirektno?! ili je ustvari poenta svaku diskusiju okrenuti u neku svadju i prepucavanje, kako bi se izgubila sama sustina postavljenog pitanja... pa se onda jos tema i zakljucala... ne znam stvarno pravila foruma, niti sam ih citao, niti znam kako administracija radi... ali meni djeluje nekako logicno da se 'bombarderi' odstrane sa diskusija na kojima im nije mjesto, jer im je jedini cilj da vrijedjaju, omalovazavaju i zakuhavaju...
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#47 Re: Nova fetva reisuleme

Post by shecher »

Meni nije jasno kako uopće preuzimamo na sebe odgovornost da mi raspoređujemo zekat (koji nismo dali) kad već postoji "ulu-l-emr" koji je preuzeo toliku odgovornost?
mr_gospodin
Posts: 85
Joined: 01/08/2012 18:31

#48 Re: Nova fetva reisuleme

Post by mr_gospodin »

the_stick wrote:na stranu fetva, koju sam danas cuo na dzumi i protiv dijela koje sam odmah digao glas, stvarno je degutantno da se likovi, koji sebe nazivaju ateistima i nevjernicima, lijepe na vjerske teme kao muha na govno... pa dobro ljudi sta hocete? fakat sto kaze iceman, prvo bi vjeru da satjeraju u 4 zida, pa bi onda jos i u ta 4 zida da diriguju... pa mozete li pustiti ljude koji namjeravaju platiti zekat da na miru diskutuju gdje da ga plate?!?! ne kontam koji je gust ucestvovati u diskusij na temi koja te se ne tice ni direktno ni indirektno?! ili je ustvari poenta svaku diskusiju okrenuti u neku svadju i prepucavanje, kako bi se izgubila sama sustina postavljenog pitanja... pa se onda jos tema i zakljucala... ne znam stvarno pravila foruma, niti sam ih citao, niti znam kako administracija radi... ali meni djeluje nekako logicno da se 'bombarderi' odstrane sa diskusija na kojima im nije mjesto, jer im je jedini cilj da vrijedjaju, omalovazavaju i zakuhavaju...
Ja uopste nisam ateista a svjedno mislim da je ovo veliko sranje. Svaki razuman covjek ce isto reci.
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#49 Re: Nova fetva reisuleme

Post by shecher »

mr_gospodin wrote:
Ja uopste nisam ateista a svjedno mislim da je ovo veliko sranje. Svaki razuman covjek ce isto reci.
Svaki razuman čovjek će izbjeći da upotrijebi riječ "sranje" u kontekstu ove teme.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#50 Re: Nova fetva reisuleme

Post by DaysleepeR »

the_stick wrote:na stranu fetva, koju sam danas cuo na dzumi i protiv dijela koje sam odmah digao glas, stvarno je degutantno da se likovi, koji sebe nazivaju ateistima i nevjernicima, lijepe na vjerske teme kao muha na govno... pa dobro ljudi sta hocete? fakat sto kaze iceman, prvo bi vjeru da satjeraju u 4 zida, pa bi onda jos i u ta 4 zida da diriguju... pa mozete li pustiti ljude koji namjeravaju platiti zekat da na miru diskutuju gdje da ga plate?!?! ne kontam koji je gust ucestvovati u diskusij na temi koja te se ne tice ni direktno ni indirektno?! ili je ustvari poenta svaku diskusiju okrenuti u neku svadju i prepucavanje, kako bi se izgubila sama sustina postavljenog pitanja... pa se onda jos tema i zakljucala... ne znam stvarno pravila foruma, niti sam ih citao, niti znam kako administracija radi... ali meni djeluje nekako logicno da se 'bombarderi' odstrane sa diskusija na kojima im nije mjesto, jer im je jedini cilj da vrijedjaju, omalovazavaju i zakuhavaju...
zato što će vam sutra IZ izdati jednako u Kur'anu neutemeljenu fetvu koju ćete slijepo slijediti a imaće DIREKTAN uticaj na moj život.

eto zato jarane.
Post Reply