Nova fetva reisuleme

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
seno_bh
Posts: 154
Joined: 25/05/2012 22:56
Location: BiH

#1 Nova fetva reisuleme

Post by seno_bh »

Danas su svi hatibi u domovini i dijaspori dobili sadrzaj hutbe od vrhovnog vođe koju su morali procitat u svojim dzematima . Radi se o novoj fetvi gospodina reisuleme u kojoj pise sljedece: da u svakoj prilici, a posebno imami iz mihraba i hatibi petkom sa minbera jasno i nedvosmisleno prenesu našu fetvu da su blokovi Islamske zajednice u Bosni i Hecegovini jedino ispravni dokaz za uplatu zekata i sadekatu-l-fitra, te da je zajednički fond Bejtu-l-mala Islamske zajednice jedino ispravno mjesto za izdvajanje zekata i davanje sadekatu-l-fitra. Svjesno kršenje rečene fetve o zekatu i sadekatu-l-fitra od bilo koga, koju ovim putem objavljujemo, ravno je svjesnom kršenju trećeg stuba islama, to jeste Khilāfeta, Imāmeta i Menšūre, a to znači ne poštivanje značenja i značaja
Zelim cuti vase misljenje o tome. Ja bih samo rekao da je ovo jos jedna kap koja preliva casu..i mislim da u nasoj zemlji u svakom gradu u svakom mjestu i dzematu postoji 1,2 ili vise porodica kojima je potrebnije i ispravnije dat sadekatu-l-fitr, negu u islamsku zajednicu. Jer zaista u nasoj domovini ima ljudi koji gladuju i u teskoj su situaciji za vrijeme ovog mubarek mjeseca i 100% tvrdim da bi bilo ispravnije dat njima. Kako rece reis da se oni obavezuju da ce oni od ovih para koje skupe, pomoci siromasnima i td.. itd.. samo lazna obećanja, ja im ne vjerujem puno, jer kad su oni kome pomogli, osim samim sebi.
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#2 Re: Nova fetva reisuleme

Post by miskin »

zna se kome ide zekat , a oni ne uplacuja ga u te svrvhe http://n-um.com/?q=node/4723, ovo su kategorije kome se daje zekat, a njihovi fakulteti medrese, nisu tu nisam protiv njhi, ali sredstva za to idu iz drugih fondova a ne fonda zekata, a ista stvar je bila i prosle godine evo bujrum http://www.islamika.net/pitanja-i-odgov ... 8Divo-iz-u
Last edited by miskin on 03/08/2012 23:28, edited 1 time in total.
mr_gospodin
Posts: 85
Joined: 01/08/2012 18:31

#3 Re: Nova fetva reisuleme

Post by mr_gospodin »

Moje misljenje je da je IZ obicna firma ciji je osnovni motiv kapital. Znam da se to nece svidjeti mnogima ali to vala i nije tesko skontati. Oni ce mi odlucivati sta se pika a sta ne.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#4 Re: Nova fetva reisuleme

Post by karanana »

pa naravno da je firma. eno su ukljucili i marketinsku kampanju sa bilbordima "ZEKAT" i stranicom zekat.ba.
mr_gospodin
Posts: 85
Joined: 01/08/2012 18:31

#5 Re: Nova fetva reisuleme

Post by mr_gospodin »

karanana wrote:pa naravno da je firma. eno su ukljucili i marketinsku kampanju sa bilbordima "ZEKAT" i stranicom zekat.ba.
Ko i prosle godine...gade mi se sve vise i vise...samo me interesuje je li oni misle da to Bog ne vidi...
User avatar
basicm
Posts: 10482
Joined: 16/01/2012 21:38

#6 Re: Nova fetva reisuleme

Post by basicm »

Od ovog zastrasivanja nema nista, oni zekat kanalisu u pogresne svrhe i to im ne treba tolerisati.
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#7 Re: Nova fetva reisuleme

Post by Platformas »

REIS = MAFIJA
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#8 Re: Nova fetva reisuleme

Post by karanana »

budu li izvjestaji o kanalisanju zekata?
lPk
Posts: 6
Joined: 15/07/2012 18:03

#9 Re: Nova fetva reisuleme

Post by lPk »

mr_gospodin wrote:
karanana wrote:pa naravno da je firma. eno su ukljucili i marketinsku kampanju sa bilbordima "ZEKAT" i stranicom zekat.ba.
Ko i prosle godine...gade mi se sve vise i vise...samo me interesuje je li oni misle da to Bog ne vidi...
kakav njihov bog.
User avatar
seno_bh
Posts: 154
Joined: 25/05/2012 22:56
Location: BiH

#10 Re: Nova fetva reisuleme

Post by seno_bh »

mr_gospodin wrote:Moje misljenje je da je IZ obicna firma ciji je osnovni motiv kapital. Znam da se to nece svidjeti mnogima ali to vala i nije tesko skontati. Oni ce mi odlucivati sta se pika a sta ne.
potpuno si u pravu, Bog im je prepoustio da rade sta hoce, a oni su se izgleda previse osilili .
Last edited by seno_bh on 03/08/2012 15:28, edited 1 time in total.
Blacksmith
Posts: 20
Joined: 28/06/2012 13:57

#11 Re: Nova fetva reisuleme

Post by Blacksmith »

Danas sam i ja na dzumi to slusao...Da li postoji neki monitoring tog novca gdje ide...U jednu ruku jesu upravu , al u drugu i vecim djelom nisu....Kad bi se moglo vidjeti gdje ce taj novac otici , neki web site i slicno kao sto sada ima za porez kad se drzavi placa....Ne zna sta bi covjek na ovo rekao, stvarno je ne logicno nakon toliko godina oni se odjednom dosjetili da se mora njima zekjat davati...ili im je nestalo para ili neko hoce da se obogati al ako je to nacin onda stvarno nisu normalni...iskreno postovati ovu odluku necu jer nisu oni ti koji odlucuju ko sta krsi i kako krsi nego dragi Bog koji ce da nam svima sudi... 8)
pupavac2011
Posts: 41
Joined: 26/12/2011 12:00

#12 Re: Nova fetva reisuleme

Post by pupavac2011 »

seno_bh wrote:Danas su svi hatibi u domovini i dijaspori dobili sadrzaj hutbe od vrhovnog vođe koju su morali procitat u svojim dzematima . Radi se o novoj fetvi gospodina reisuleme u kojoj pise sljedece: da u svakoj prilici, a posebno imami iz mihraba i hatibi petkom sa minbera jasno i nedvosmisleno prenesu našu fetvu da su blokovi Islamske zajednice u Bosni i Hecegovini jedino ispravni dokaz za uplatu zekata i sadekatu-l-fitra, te da je zajednički fond Bejtu-l-mala Islamske zajednice jedino ispravno mjesto za izdvajanje zekata i davanje sadekatu-l-fitra. Svjesno kršenje rečene fetve o zekatu i sadekatu-l-fitra od bilo koga, koju ovim putem objavljujemo, ravno je svjesnom kršenju trećeg stuba islama, to jeste Khilāfeta, Imāmeta i Menšūre, a to znači ne poštivanje značenja i značaja
Zelim cuti vase misljenje o tome. Ja bih samo rekao da je ovo jos jedna kap koja preliva casu..i mislim da u nasoj zemlji u svakom gradu u svakom mjestu i dzematu postoji 1,2 ili vise porodica kojima je potrebnije i ispravnije dat sadekatu-l-fitr, negu u islamsku zajednicu. Jer zaista u nasoj domovini ima ljudi koji gladuju i u teskoj su situaciji za vrijeme ovog mubarek mjeseca i 100% tvrdim da bi bilo ispravnije dat njima. Kako rece reis da se oni obavezuju da ce oni od ovih para koje skupe, pomoci siromasnima i td.. itd.. samo lazna obećanja, ja im ne vjerujem puno, jer kad su oni kome pomogli, osim samim sebi.
Euzubillah. Da mi je samo vidjeti gdje je u Kur'anu spomenuta IZ BiH.
User avatar
seno_bh
Posts: 154
Joined: 25/05/2012 22:56
Location: BiH

#13 Re: Nova fetva reisuleme

Post by seno_bh »

Nigdje u Kur'anu ne pise da zekat i vitre treba davat islamskoj zajednici, ali eto oni su se dosjetili da to mogu uradit i na ovakav nacin, izdavanjem nove fetve, a naravno da im je smanjilo prihoda ,pa su oni to odlucili nadoknadit na ovakav nacin. Ko ih poslusa isti je kao i oni ;-)
pupavac2011
Posts: 41
Joined: 26/12/2011 12:00

#14 Re: Nova fetva reisuleme

Post by pupavac2011 »

seno_bh wrote:Nigdje u Kur'anu ne pise da zekat i vitre treba davat islamskoj zajednici, ali eto oni su se dosjetili da to mogu uradit i na ovakav nacin, izdavanjem nove fetve, a naravno da im je smanjilo prihoda ,pa su oni to odlucili nadoknadit na ovakav nacin. Ko ih poslusa isti je kao i oni ;-)
Da neće i oni mijenjati vozni park?
pupavac2011
Posts: 41
Joined: 26/12/2011 12:00

#15 Re: Nova fetva reisuleme

Post by pupavac2011 »

karanana wrote:pa naravno da je firma. eno su ukljucili i marketinsku kampanju sa bilbordima "ZEKAT" i stranicom zekat.ba.
Čuo sam (ne znam je li istina) da je neka huda nana tražila 30 KM vitara i 20 KM zekata. Baš k'o u radnji :)
bjuik_rivera
Posts: 47
Joined: 16/08/2010 22:42

#16 Re: Nova fetva reisuleme

Post by bjuik_rivera »

fakat mi nije namjera da vrijedjam bilo cija vjerska ubjedjenja, ali kad god neko pomene obavezu placanja zekata (islamski shart), meni naumpadne ondaj pdv od 17% sto ga placam u krajnjoj potrosnji, 10% poreza na dohodak, onda doprinos za nezaposlenost, doprinos za zdravstvo koje ne koristim, doprinos za PIO od koga se nikakvom hajru ne nadam...

za vrijeme Muhammeda a.s. nije bilo institucije drzave, on ju je na neki nacin utemeljio uvodjenjem ove obaveze. medjutim, sta cemo danas?

ja jesam musliman po ubjedjenju. Vjerujem u Boga, ne postim (moja stvar za koju cu licno odgovarati). isao sam u mekteb i bio medju boljim djacima. ovo navodim da ne bi neko rekao kako ne poznajem temelje vjere. sad ce neko reci... negiras islamski shart, istupio si iz vjere. da li je zekat danas sushtinska vjerska obaveza ili samo simbolicna, kada postoji drzava koja vrsi socijalnu funkciju (ili bi trebala da vrsi) iz socijalnih fondova (nabrojano naprijed)?

oni koji ce nastojati da me diskvalifikuju kao covjeka i muslimana, molim da ignorisu moj post.

o reisu nemam zivaca da pisem.
User avatar
seno_bh
Posts: 154
Joined: 25/05/2012 22:56
Location: BiH

#17 Re: Nova fetva reisuleme

Post by seno_bh »

pupavac2011 wrote:
seno_bh wrote:Nigdje u Kur'anu ne pise da zekat i vitre treba davat islamskoj zajednici, ali eto oni su se dosjetili da to mogu uradit i na ovakav nacin, izdavanjem nove fetve, a naravno da im je smanjilo prihoda ,pa su oni to odlucili nadoknadit na ovakav nacin. Ko ih poslusa isti je kao i oni ;-)
Da neće i oni mijenjati vozni park?
ma sve ce oni i mijenjat vozni park i povecavat sebi plate i kupovat nove stanove, dok je naroda koj ih slusa i misli ako njima ne dadne zekat i sadekatu-l-fitr nece im post bit primljen, sto naravno nije tacno. Bolje je dat nekom siromahu iz svog dzemata i obradovat ga u ovim mubarek danima, nego njima.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#18 Re: Nova fetva reisuleme

Post by DaysleepeR »

ja pomenuh ovo isto na drugoj temi pa mi vjernici forumaši rekoše da pojma nemam i da to tako treba.

gdje li su sad?
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#19 Re: Nova fetva reisuleme

Post by graue_maus »

pratim :cry:
User avatar
Sabirni centar
Posts: 1522
Joined: 23/06/2012 16:02

#20 Re: Nova fetva reisuleme

Post by Sabirni centar »

seno_bh wrote:Nigdje u Kur'anu ne pise da zekat i vitre treba davat islamskoj zajednici, ali eto oni su se dosjetili da to mogu uradit i na ovakav nacin, izdavanjem nove fetve, a naravno da im je smanjilo prihoda ,pa su oni to odlucili nadoknadit na ovakav nacin. Ko ih poslusa isti je kao i oni ;-)
Evo ja ću zekat da uplatim u IZ kao i proteklih godina, a siromašne, koliko sam u mogućnosti, pomažem tokom cijele godine ;-)
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=139
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#21 Re: Nova fetva reisuleme

Post by Static-X »

:lol: a sto se i ulema nasa uzdigla. E cuj fetvu izdali :lol: Valjda ima ovaca dovoljno koja ce povjerovati u istinitost te fetve, pa im se moze :lol:
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#22 Re: Nova fetva reisuleme

Post by baja »

najvise se sikiraju ovi sto ne daju zekat...dobri nasi bosnjani :D
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#23 Re: Nova fetva reisuleme

Post by MUNAFIK »

Ovo nije nista novo, iste su se price i rasprave vodile i prosle godine na ovom forumu...

Onaj ko placa ZEKAT i ko zna zasto ga placa i cemu sluzi, razumjet ce o cemu se ovdje radi, Reis ne donosi ove odluke sam, ovo ima podrsku cjelokupne nase uleme u kojoj su plemeniti i dobri ljudi prije svega, tako da vasa pisanja koja dovode njihocu cestitost u pitanje su zaista GADNA STVAR za provart u ovim Ramazanskim danima...

Pazite se sta pisete i na cije pisanje nasjedate, jer jasno je da bi mnogi voljeli vidjeti IZ kako probada i kako nije u mogucnosti da finansira skole, medrese, fakultete, da pomaze siromasnima i da se samostalno odrzava...

Selam
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#24 Re: Nova fetva reisuleme

Post by DaysleepeR »

je li i onaj iz Gluhe Bukovice čestit i pošten?

ti ako ne dovodiš u pitanje poštenje svojih pastira, ima nas koji bolje malo vidimo neke stvari i dovodimo to u pitanje.


i ovo je odraz plemenitosti i poštenja uleme

Image
Last edited by DaysleepeR on 03/08/2012 16:01, edited 1 time in total.
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#25 Re: Nova fetva reisuleme

Post by forest gump »

MUNAFIK wrote:Ovo nije nista novo, iste su se price i rasprave vodile i prosle godine na ovom forumu...

Onaj ko placa ZEKAT i ko zna zasto ga placa i cemu sluzi, razumjet ce o cemu se ovdje radi, Reis ne donosi ove odluke sam, ovo ima podrsku cjelokupne nase uleme u kojoj su plemeniti i dobri ljudi prije svega, tako da vasa pisanja koja dovode njihocu cestitost u pitanje su zaista GADNA STVAR za provart u ovim Ramazanskim danima...

Pazite se sta pisete i na cije pisanje nasjedate, jer jasno je da bi mnogi voljeli vidjeti IZ kako probada i kako nije u mogucnosti da finansira skole, medrese, fakultete, da pomaze siromasnima i da se samostalno odrzava...

Selam

Dakle ako nemam blok od IZ-a, uzvišeni Allah mi neće ukabuliti zekat?

Hoće li u skorije vrijeme početi izdavati i blokove za ulazak u džennet?
Post Reply