Nova faza saradnje BiH-Njemačka

Da li mislite da je vrijeme za nabavku modernog naoružanja u cilju zadovoljenja NATO standarda???

DA..krajnje je vrijeme
0
No votes
DA..samo jaka vojska je garant sigurnosti
3
75%
NE..zaduživanje te vrste je neprihvatljivo
1
25%
NE..jedini cilj takvog poteza je slanje Bosanaca u Irak
0
No votes
To me apsolutno ne zanima
0
No votes
Treba mi više informacija
0
No votes
 
Total votes: 4

Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#26

Post by Pravda30 »

greska
Last edited by Pravda30 on 17/10/2004 14:20, edited 1 time in total.
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#27

Post by Pravda30 »

greska
Last edited by Pravda30 on 17/10/2004 14:21, edited 1 time in total.
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#28

Post by Pravda30 »

winetou wrote:
Pravda30 wrote:Mislim da u slucaju BIH i ne treba neko specificno oruzje, pogotvo ako sagledamo nase okruzenje. Nisu ni oni Bog zna sta napredniji od nas.
Jedina prednost koju su imali je avijacija, ali ako ste malo pazili susjednu stampu u ovo zadnje vrijeme mogli ste primjetiti da i od toga nema nista.Sve je to zastarjelo, nema se para za odrzavanje, obucavanje pilota ...

Iduci (kao i prosli ) sukobi ce na nasim podrucjima odrzavati sa standardnim oruzjem i orudem.(tenk, haubica,VBR,minobac..).

Nako rata je i stiglo nesto od toga u BIH(Sjetite se broda oruda iz Arapskih Emirata sa oko 150 haubica)...Inace nakon rata Iran se nudio da nas naoruza, a onda je uskocila SAD, koja izvrsila pritisak i preuzela tu ulogu.. Kako nas naoruzavaju to mozemo da vidimo :roll:

Inace i Turska je spremna da nas naoruza ali ima iste prepreke. Ipak koliko se sjecam donirali su nam 80 transportera i dobar dio naseg kadra se obucavao i obucava u Turskoj.
Islamska braća su slali tenkove T-54 :lol: i slične konzerve. Najbolje naoružanje su ipak poslali Amerikanci :shock:
Nigdje nisam pricao o tenkovima.(samo sam spomenuo Transportere iz Turske). I da ovdje pricam o poslijeratnom periodu. A o ratnom nije uopste potrebno ni razgovarati;.. zna se ko je slao i sakom i kapom.

Ovo sto smo dobili od SAD je nista prema onome sto se trebalo(ugovoreno) i moglo dobiti. I od SAD su slate stare puske i slicno...
Da SAD nisu izvrsile pritisak i preuzele tu ulogu naoruzavanja imali bi dosta vise naoruzanja nego danas(isto tako kvalitetnog)...
i za manje pare(besplatno)
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#29

Post by winetou »

A ti se Bećire bolje raspitaj pa ćeš znati :D
Svi su oni i Amerikanci u Turci i Arapi slali staro naoružanje ali Amerikanci su za razliku od ostalih slali ISPRAVNE tenkove :D
Arapi i Turci su uglavnom slali staro željezo. Šta ja mogu kad je to tako. :(
A Pravda30 i tenkovi i transporteri iz Turske su došli u istom stanju tj. nikakvom :D
Dok su 'islamska' braca slala tenkove i slicne konzerve, winetou-ov babuka se igrao hrkljusa u JNA i branio se kasikama, viljuskama i kutljacama od napada 'mudzahedinskih' terorista! Fakat su zajebani ovi 'nasi' islamisti! Very Happy
:?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#30

Post by Alfons Kauders »

Oruzane snage BiH su smijesne. U slucaju bilo kakvog belaja te stranacke vojske (prije svega VF) bi se raspale prvom prilikom, svi bi iskopali stare dobre kalase iz podruma i avlija i opet ko 1992. sve iz pocetka, preko ledja naroda. Ministarstvo odbrane Federacije je samo praonica para, kakvo ba ljudi moderno naoruzanje, jel vi to ozbiljno ? :lol:
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#31

Post by manijak1 »

Izgleda da je tako :D :D ali mene tješi da su slali i ispravne helikoptere ti Ameri :D :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#32

Post by Alfons Kauders »

manijak1 wrote:Izgleda da je tako :D :D ali mene tješi da su slali i ispravne helikoptere ti Ameri :D :D
Fakat, slazem se, od 15 mislim da 1 ili 2 lete... :lol:
Amerikanci, nasi veliki prijatelji, nema sta...
A niko ne pominje nasu namjensku industriju, koja je prije rata izvozila po cijelom svijetu, zasto je prijatelji ne osposobise, pa da narod radi umjesto da ratuje, vec nam uvaljuju tudje i to gore. :D Standardna prica o glupim Bosnjama. :D
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#33

Post by winetou »

Američke pošiljke oružja su ispravnije nego arapske i turske. Fino se zapitajte zašto se Arapi nisu solidarisali sa Bošnjacima pa poslali kvalitetno oružje. To je još čudnije kad se uzme u obzir da upravo oni kupuju najmodernije oružje. Čak su najveći sajmovi naoružanja i vojne opreme u arapskim zemljama.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#34

Post by Alfons Kauders »

winetou wrote:Američke pošiljke oružja su ispravnije nego arapske i turske. Fino se zapitajte zašto se Arapi nisu solidarisali sa Bošnjacima pa poslali kvalitetno oružje. To je još čudnije kad se uzme u obzir da upravo oni kupuju najmodernije oružje. Čak su najveći sajmovi naoružanja i vojne opreme u arapskim zemljama.
Dzaba Arapima oruzje, cim s kim zarate popuse...Treba im reci da je "vazno je ucestvovati" moto u sportu, a ne ratu... :mrgreen:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#35

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Ne bih se bas slozio da su nam Ameri slali moderno naoruzanje. Doduse ono je uglavnom ispravno ali zastarjelo tipa tenk M-60 iz 1960 godine koji tezi 60 tona i kao takav nije idealan teren u BiH.

http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land/m60.htm

Ili recimo helikopteri UH-1 "Irokeza" koji je u Vijetnamu dao sve sto se moglo od njega izvuci. No dobro, poklonu se ne gleda u zube, ali koliko znam za to naoruzanje su arapske zemlje dale veci dio novca, ispravite me ako grijesim.

Od Irana i Turske se tokom rata dobivalo uglavnom lako defanzivno naoruzanje, puske, protiv oklopna sredstva, uniforme i slicno. Dakle nije bilo nekog ozbiljnijeg naoruzanja tipa tenkovi, teska artiljerija, borbeni helikopteri i slicno. Ruku na srce nije ni bilo uslova za dopremanje takve vrste naoruzanja. A i ono malo jada sto smo dobivali je "cenzurisano" od strane "bratske" HVO komponente. :-x
Ahmed.ibn.Fahalan
Posts: 312
Joined: 19/06/2004 00:32
Location: Sarajevo
Contact:

#36

Post by Ahmed.ibn.Fahalan »

Vi opet odoste u prošlost..a ja vas fino pitam za budućnost. Ukratko da ponovim: nama je NATO standard neminovnost...taj standard podrazumijeva nekoliko stvari koje se ne mogu eskivirati kao što su: puške sa NATO kalibrom 5,6 mm, znači vozdra kalašnjikovi, zatim njihova organizacija jedinica i zapovjedne strukture, njihovo naoružanje i oprema poput tenkova, aviona i sl. Dakle sve ovo mi moramo da ispunimo samo je pitanje dana kada će nam podvaliti neko svoje staro oružje umjesto da mi sami, ako ga već moramo kupovati, kupimo novo ili relativno novo (staro par godina).
E sad da vas opet pitam: je li vama perverzija da BiH naruči 130 najnovijih njemačkih tenkova Leopard 2 za 300 miliona eura??? Ili da izdvojimo istu sumu za nabavku vojnog radara sa kojim bi napokon kontrolisali svoje nebo?? Dakle slična pitanja i odgovore na ista molim lijepo :D
Post Reply