Nova agresija na BIH?

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2076 Re: Nova agresija na BIH?

Post by insomnia78 »

Jes kad bi oni “jebavali” tu vrstvu iskustva. Njima trebaju ljudi sa ratnim iskustvom a ne ovi selfie djecaci
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2077 Re: Nova agresija na BIH?

Post by archi_a »

Šta napisati, šta odgovoriti. :roll:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#2078 Re: Nova agresija na BIH?

Post by channel10 »

Pitao sam cisto onako, da slucajno nema konkretno koja etnicka skupina napusta bas zbog ovih nabavljanja oruzja itd. Rekoh da nema kakva veza tu.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2079 Re: Nova agresija na BIH?

Post by archi_a »

channel10 wrote:Pitao sam cisto onako, da slucajno nema konkretno koja etnicka skupina napusta bas zbog ovih nabavljanja oruzja itd. Rekoh da nema kakva veza tu.
Ma joook. To je aktuelno još od osnivanja. Ljudi imaju očekivanja. Neki prevelika, neki realna. E, sad bi mogli otvoriti raspravu, opravdanosti troškova ulaganja u školovanje profesionalnog vojnika, i koji je to vremenski period nakon kojeg on može napustiti službu. Trebalo bi se raditi na tome da se mora donijeti, zakonski naravno, ugovor o nenapuštanju OS-a određeni period, jer država ipak uloži određeni novac u obuku. Moramo na to gledati sa posebnom pažnjom, jer ipak OS nije "obična" firma.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2080 Re: Nova agresija na BIH?

Post by PM72 »

u "onoj" državi,ako si završio vojnu školu ili akademiju a svojevoljno napustiš istu-morao si platiti svu školarinu.Čini mi se da je tako bilo i u miliciji.A da ne pominjem to da si imao "probleme" pri zapošljavanju u drugim firmama jer te pratio glas da si napustio JNA ili miliciju a to se smatralo gorim potezom nego da si peder.
Last edited by PM72 on 24/02/2018 13:53, edited 1 time in total.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#2081 Re: Nova agresija na BIH?

Post by Fudo387 »

PM72 wrote:u "onoj" državi,ako si završio vojnu školu ili akademiju a svojevoljno napustiš istu-morao si platiti svu školarinu.Čini mi se da je tako bilo i u miliciji.
Pa dje se ovi nasi skoluju?
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2082 Re: Nova agresija na BIH?

Post by PM72 »

Merhaba Fudara,
Ove nove generacije oficira školuju se i u vojsci Srbije,HV,makedonskoj armiji pa čak i turskoj.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#2083 Re: Nova agresija na BIH?

Post by Fudo387 »

PM72 wrote:Merhaba Fudara,
Ove nove generacije oficira školuju se i u vojsci Srbije,HV,makedonskoj armiji pa čak i turskoj.
Merhaba i tebi,
I sta sad, trebaju pare vracati tim drzavama?
Vala, ovo sto ih ja znam bilo po nekakvim americkim treninzima, sest mjeseci, i hop, eto ga kapetan.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#2084 Re: Nova agresija na BIH?

Post by PM72 »

Fudo387 wrote:
PM72 wrote:Merhaba Fudara,
Ove nove generacije oficira školuju se i u vojsci Srbije,HV,makedonskoj armiji pa čak i turskoj.
Merhaba i tebi,
I sta sad, trebaju pare vracati tim drzavama?
Vala, ovo sto ih ja znam bilo po nekakvim americkim treninzima, sest mjeseci, i hop, eto ga kapetan.
Ja sam pisao da je titina država primoravala onog ko napusti vojsku ili miliciju da plati školovanje.U ovom satarašu primaju u zvanje oficira tipa kojem je dajdža ili amidža u kakvom ministarstvu pa ga natjeraju da završi kakav fakultet u Kiseljaku jal Širokom brijegu i eto ti oficira.

Lično znam bilmeza kojem je trebalo "pola sata" da optrči stadion na testiranju ali je prošao zahvaljujući brigadiru koji se zauzeo za njega pa su ispravili testiranja...
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2085 Re: Nova agresija na BIH?

Post by archi_a »

I šta, lično ih sve znate? Nije više rekla kazala?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2086 Re: Nova agresija na BIH?

Post by Maraschino »

Do prije par godina u jednoj EU zemlji masovno se omladina prijavljivala u vojnu sluzbu sa ugovorom od godinu dana.
Kako svi moraju imati vozacke dozvole, samo to iskoriste(besplatno) i dovidjenja prijatno.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#2087 Re: Nova agresija na BIH?

Post by Haman2 »

BiH je stalno pod nekom vrstom agresije.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#2088 Re: Nova agresija na BIH?

Post by Streptokok »

PM72 wrote:
Fudo387 wrote:
PM72 wrote:Merhaba Fudara,
Ove nove generacije oficira školuju se i u vojsci Srbije,HV,makedonskoj armiji pa čak i turskoj.
Merhaba i tebi,
I sta sad, trebaju pare vracati tim drzavama?
Vala, ovo sto ih ja znam bilo po nekakvim americkim treninzima, sest mjeseci, i hop, eto ga kapetan.
Ja sam pisao da je titina država primoravala onog ko napusti vojsku ili miliciju da plati školovanje.U ovom satarašu primaju u zvanje oficira tipa kojem je dajdža ili amidža u kakvom ministarstvu pa ga natjeraju da završi kakav fakultet u Kiseljaku jal Širokom brijegu i eto ti oficira.

Lično znam bilmeza kojem je trebalo "pola sata" da optrči stadion na testiranju ali je prošao zahvaljujući brigadiru koji se zauzeo za njega pa su ispravili testiranja...
Ili kiseljak ili dif ili politicke, eto to su nasi oficiri, i u policiji i u vojsci.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2089 Re: Nova agresija na BIH?

Post by arzuhal »

- Mislim da je u opciji da se ponovo aktivira rezervni sastav policije. Mislim da se na tome već radi, iako to još uvijek nije zvanično. Mislim da je sve ovo što se do sada radilo upravo militarizacija policije. Od nabavke naoružanja pa svega ostalog što se provodi je zapravo projekat i demonstracija sile, zastrašivanje političkih neistomišljenika te pozicioniranje režima – kazao je za Faktor Zdravko Krsmanović, zastupnik NDP-a u Skupštini RS-a.

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/736 ... vnika.html
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#2090 Re: Nova agresija na BIH?

Post by General War »

Nema veze sa agresijom vec idiotlukom ali negdje da i ovo postavim
Bosić: Obezbijediti ustavna prava Srbima u kantonima Federacije BiH
Zamjenik predsjedavajuće Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Mladen Bosić potvrdio je na današnjoj konferenciji za medije da je podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti odredaba kantonalnih ustava u entitetu Federacija BiH, a koji ne priznaju konstitutivnost srpskog naroda, kao ni srpski jezik i ćirilićno pismo.
Bosić je rekao da se u odredbama određenih ustava kantona u FBiH jasno navodi da su Bošnjaci i Hrvati konstitutivni narod, a da su službeni jezici kantona bosanski i hrvatski. On je rekao da se u pojedinim ustavima kantona navodi da su službeni jezici "bošnjački" i hrvatski jezik.

Bosić se pita zbog čega se pitanje naziva jezika bošnjačkog naroda problematizira u kontekstu RS-a kada u ustavima pojedinih kantona u FBiH jasno piše da je službeni naziv jezika "bošnjački jezik".

Inače, bošnjački političari do sada nikako nisu problematizirali što se u ustavima pojedinih kantona jezik bošnjačkog konstitutivnog naroda naziva nepostojećim "bošnjačkim jezikom".

On se nada da će Ustavni sud BiH osigurati jednaka prava Srba u pet kantona u entitetu Federacija BiH. Bosić je podsjetio i na usvojenu inicijativu u Predstavničkom domu PSBiH kojom se vlasti četiri kantona u entitetu Federacija BiH pozivaju da osiguraju ustavnu ravnopravnost Srba.

Protiv ove inicijative glasali su poslanici Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH.

Kako kaže, kantoni do sada nisu pokazali nikakvu sposobnost da se uhvate ukoštac s ovim problemom s obzirom na to da su predstavnici hrvatskog naroda glasali protiv konstitutivnosti Srba.

Na pitanje o tome šta će uraditi u vezi s položajem Bošnjaka i bosanskog jezika u RS-u, Bosić je odgovorio da Ustav RS jasno kaže da su službeni jezici u RS-u jezici kojim govore Bošnjaci, Hrvati i Srbi. On je kazao da se jezik Bošnjaka na srpskom jeziku zove "bošnjački jezik", :lol: :-) ali da on nema ništa protiv toga da narodi nazivaju svoj jezik kako god hoće.

Istakao je da je pitanje jezika u BiH dugi niz godina političko, a ne lingvističko., navodeći da se ranije jezik u bivsoj Jugosalviji zvao srpski i hrvatski odnosno srpskohrvatski ili hrvatskosprski u BiH. On je dodao da su to vještačke teme kojim se skreće pažnja sa stvarnih problema stanovnika BiH.

Bosić je upitan zbog čega se toliko čekalo na pokretanje zahtjeva za ocjenu ustavnosti. Odgovorio je da u kantonima nije bilo nikakve političke volje da se ovaj problem riješi.

Na pitanje o presudi Osnovnog suda i Apelacioni sud u Brčko distriktu BiH, kojom je RTRS-u naloženo da Bosiću mora isplatiti 6.000 KM, on je kazao da se nada kako će se uspostaviti sistem koji će kontrolisati medije u smislu da im onemogući objavljivanje lažnih dokumenata.

Naime, RTRS je emitovao lažnu vijest 13. maja 2016. godine, objavivši da je Soroš finansirao opozicione lidere u RS-u, uključujući i tadašnjeg predsjednika SDS-a Mladena Bosića.

Što se tiče evropskog puta BiH, Bosić je kazao da je Komisija za vanjske poslove jučer vodila zanimljivu raspravu. On je rekao da je osnovno pitanje bilo da li BiH može dostići Srbiju i Crnu Goru na putu ka EU.

Bosić dodaje da je fascinantan podatak da je blizu 1.100 institucija u našoj zemlji moralo dati odgovore na Upitnik Evropske komisije i usvojiti ga konsenzusom. On vjeruje da političari ne smiju kočiti evropski put BiH i da bi naša zemlja mogla dostići Srbiju i Crnu Goru.

Osvrnuo se i na posjetu predsjednika Evropske komisije službenom Sarajevu, ističući da je Juncker na početku mandata kazao kako ne očekuje u svom mandatu da bude proširenja, što je usporilo proces integracija zemalja zapadnog Balkana.

(BN/Klix)
Na srpskom se Bosanski kaze-bosnjacki...e da i ovo cujem :-) :D
Mada kad se vec dotice ustava PC...kaze se na "jeziku srpskog naroda"...jebo li vas caca majmunski-mislim na ove polktitcare
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#2091 Re: Nova agresija na BIH?

Post by Bodkin »

General War wrote:Nema veze sa agresijom vec idiotlukom ali negdje da i ovo postavim
Bosić: Obezbijediti ustavna prava Srbima u kantonima Federacije BiH
Zamjenik predsjedavajuće Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Mladen Bosić potvrdio je na današnjoj konferenciji za medije da je podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti odredaba kantonalnih ustava u entitetu Federacija BiH, a koji ne priznaju konstitutivnost srpskog naroda, kao ni srpski jezik i ćirilićno pismo.
Bosić je rekao da se u odredbama određenih ustava kantona u FBiH jasno navodi da su Bošnjaci i Hrvati konstitutivni narod, a da su službeni jezici kantona bosanski i hrvatski. On je rekao da se u pojedinim ustavima kantona navodi da su službeni jezici "bošnjački" i hrvatski jezik.

Bosić se pita zbog čega se pitanje naziva jezika bošnjačkog naroda problematizira u kontekstu RS-a kada u ustavima pojedinih kantona u FBiH jasno piše da je službeni naziv jezika "bošnjački jezik".

Inače, bošnjački političari do sada nikako nisu problematizirali što se u ustavima pojedinih kantona jezik bošnjačkog konstitutivnog naroda naziva nepostojećim "bošnjačkim jezikom".

On se nada da će Ustavni sud BiH osigurati jednaka prava Srba u pet kantona u entitetu Federacija BiH. Bosić je podsjetio i na usvojenu inicijativu u Predstavničkom domu PSBiH kojom se vlasti četiri kantona u entitetu Federacija BiH pozivaju da osiguraju ustavnu ravnopravnost Srba.

Protiv ove inicijative glasali su poslanici Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH.

Kako kaže, kantoni do sada nisu pokazali nikakvu sposobnost da se uhvate ukoštac s ovim problemom s obzirom na to da su predstavnici hrvatskog naroda glasali protiv konstitutivnosti Srba.

Na pitanje o tome šta će uraditi u vezi s položajem Bošnjaka i bosanskog jezika u RS-u, Bosić je odgovorio da Ustav RS jasno kaže da su službeni jezici u RS-u jezici kojim govore Bošnjaci, Hrvati i Srbi. On je kazao da se jezik Bošnjaka na srpskom jeziku zove "bošnjački jezik", :lol: :-) ali da on nema ništa protiv toga da narodi nazivaju svoj jezik kako god hoće.

Istakao je da je pitanje jezika u BiH dugi niz godina političko, a ne lingvističko., navodeći da se ranije jezik u bivsoj Jugosalviji zvao srpski i hrvatski odnosno srpskohrvatski ili hrvatskosprski u BiH. On je dodao da su to vještačke teme kojim se skreće pažnja sa stvarnih problema stanovnika BiH.

Bosić je upitan zbog čega se toliko čekalo na pokretanje zahtjeva za ocjenu ustavnosti. Odgovorio je da u kantonima nije bilo nikakve političke volje da se ovaj problem riješi.

Na pitanje o presudi Osnovnog suda i Apelacioni sud u Brčko distriktu BiH, kojom je RTRS-u naloženo da Bosiću mora isplatiti 6.000 KM, on je kazao da se nada kako će se uspostaviti sistem koji će kontrolisati medije u smislu da im onemogući objavljivanje lažnih dokumenata.

Naime, RTRS je emitovao lažnu vijest 13. maja 2016. godine, objavivši da je Soroš finansirao opozicione lidere u RS-u, uključujući i tadašnjeg predsjednika SDS-a Mladena Bosića.

Što se tiče evropskog puta BiH, Bosić je kazao da je Komisija za vanjske poslove jučer vodila zanimljivu raspravu. On je rekao da je osnovno pitanje bilo da li BiH može dostići Srbiju i Crnu Goru na putu ka EU.

Bosić dodaje da je fascinantan podatak da je blizu 1.100 institucija u našoj zemlji moralo dati odgovore na Upitnik Evropske komisije i usvojiti ga konsenzusom. On vjeruje da političari ne smiju kočiti evropski put BiH i da bi naša zemlja mogla dostići Srbiju i Crnu Goru.

Osvrnuo se i na posjetu predsjednika Evropske komisije službenom Sarajevu, ističući da je Juncker na početku mandata kazao kako ne očekuje u svom mandatu da bude proširenja, što je usporilo proces integracija zemalja zapadnog Balkana.

(BN/Klix)
Na srpskom se Bosanski kaze-bosnjacki...e da i ovo cujem :-) :D
Mada kad se vec dotice ustava PC...kaze se na "jeziku srpskog naroda"...jebo li vas caca majmunski-mislim na ove polktitcare
Nije to idiotluk. To je strategija :wink:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#2092 Re: Nova agresija na BIH?

Post by General War »

Bodkin wrote: Nije to idiotluk. To je strategija :wink:
qurceva strategija...jedino u Alan Fordu ovakve recenice sam mogao naci :D

Image
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#2093 Re: Nova agresija na BIH?

Post by Bodkin »

General War wrote:
Bodkin wrote: Nije to idiotluk. To je strategija :wink:
qurceva strategija...jedino u Alan Fordu ovakve recenice sam mogao naci :D

Image
Skontaj koliko dugo se prica o tome i bice ti jasno
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#2094 Re: Nova agresija na BIH?

Post by General War »

Bodkin wrote:
General War wrote:
Bodkin wrote: Nije to idiotluk. To je strategija :wink:
qurceva strategija...jedino u Alan Fordu ovakve recenice sam mogao naci :D

Image
Skontaj koliko dugo se prica o tome i bice ti jasno
Pravo da ti kazem prvi put cujem da se nesto na srpskom kaze drugacije...a znam za druge nacine i uglavnom su vezane za ustav PC koji stavrno i kaze da se u PC govori:

Члан 7.8
Службени језици Републике Српске су: језик српског народа, језик
бошњачког народа и језик хрватског народа. Службена писма су ћирилица и
латиница.

http://www.narodnaskupstinars.net/sites ... srpske.pdf

Ok, mozda je i strategija...ali ne znaci da ce biti uspjesna :D
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#2095 Re: Nova agresija na BIH?

Post by hAZNADAR »

General War wrote:

Na pitanje o tome šta će uraditi u vezi s položajem Bošnjaka i bosanskog jezika u RS-u, Bosić je odgovorio da Ustav RS jasno kaže da su službeni jezici u RS-u jezici kojim govore Bošnjaci, Hrvati i Srbi. On je kazao da se jezik Bošnjaka na srpskom jeziku zove "bošnjački jezik", :lol: :-) ali da on nema ništa protiv toga da narodi nazivaju svoj jezik kako god hoće.
Na srpskom se Bosanski kaze-bosnjacki...e da i ovo cujem :-) :D
Mada kad se vec dotice ustava PC...kaze se na "jeziku srpskog naroda"...jebo li vas caca majmunski-mislim na ove polktitcare[/quote]

Ima hin ovdje koji kazu da je bosanski jezik samo za Bosance a ne za Bosnjake. Kojeg li se ustava oni doticu?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#2096 Re: Nova agresija na BIH?

Post by General War »

hAZNADAR wrote:
General War wrote:

Na pitanje o tome šta će uraditi u vezi s položajem Bošnjaka i bosanskog jezika u RS-u, Bosić je odgovorio da Ustav RS jasno kaže da su službeni jezici u RS-u jezici kojim govore Bošnjaci, Hrvati i Srbi. On je kazao da se jezik Bošnjaka na srpskom jeziku zove "bošnjački jezik", :lol: :-) ali da on nema ništa protiv toga da narodi nazivaju svoj jezik kako god hoće.

Na srpskom se Bosanski kaze-bosnjacki...e da i ovo cujem :-) :D
Mada kad se vec dotice ustava PC...kaze se na "jeziku srpskog naroda"...jebo li vas caca majmunski-mislim na ove polktitcare
Ima hin ovdje koji kazu da je bosanski jezik samo za Bosance a ne za Bosnjake. Kojeg li se ustava oni doticu?
Ima hin koji nikako ne mogu napraviti razliku od stanovnika Bosne i stanovnika Pristine ili Gusinja...najvjerovatnije je do takvih sto to tako interpretiraju.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#2097 Re: Nova agresija na BIH?

Post by hAZNADAR »

General War wrote:
hAZNADAR wrote:
General War wrote:

Na pitanje o tome šta će uraditi u vezi s položajem Bošnjaka i bosanskog jezika u RS-u, Bosić je odgovorio da Ustav RS jasno kaže da su službeni jezici u RS-u jezici kojim govore Bošnjaci, Hrvati i Srbi. On je kazao da se jezik Bošnjaka na srpskom jeziku zove "bošnjački jezik", :lol: :-) ali da on nema ništa protiv toga da narodi nazivaju svoj jezik kako god hoće.

Na srpskom se Bosanski kaze-bosnjacki...e da i ovo cujem :-) :D
Mada kad se vec dotice ustava PC...kaze se na "jeziku srpskog naroda"...jebo li vas caca majmunski-mislim na ove polktitcare
Ima hin ovdje koji kazu da je bosanski jezik samo za Bosance a ne za Bosnjake. Kojeg li se ustava oni doticu?
Ima hin koji nikako ne mogu napraviti razliku od stanovnika Bosne i stanovnika Pristine ili Gusinja...najvjerovatnije je do takvih sto to tako interpretiraju.
Naravno da ima takvih - vjerovao ili ne - kada je u pitanju izbor imena i jezika - stvarno, al ono bas stvarno ima hin koji misle da je to stvar osnovnih ljudskih prava i nesto sto nikakve drzavne, socijalne, obrazovne, ruralne ili urbane, staleske, politicke,... razlike ne mogu brisati.

Zna se ko je na ovom forumu Bosnjacima negirao bosanski jezik, ili barem ismijavao ili tumacio "leksicki nelogicno",..

I onda takvi krenu izigravati antifasiste, vjerovatno populisticki - ono govno smrdi samo ako je u RS a mirisi u izdanju dezurne ekipe *Bosanaca* :-)
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#2098 Re: Nova agresija na BIH?

Post by General War »

hAZNADAR wrote: Naravno da ima takvih - vjerovao ili ne - kada je u pitanju izbor imena i jezika - stvarno, al ono bas stvarno ima hin koji misle da je to stvar osnovnih ljudskih prava i nesto sto nikakve drzavne, socijalne, obrazovne, ruralne ili urbane, staleske, politicke,... razlike ne mogu brisati.

Zna se ko je na ovom forumu Bosnjacima negirao bosanski jezik, ili barem ismijavao ili tumacio "leksicki nelogicno",..

I onda takvi krenu izigravati antifasiste, vjerovatno populisticki - ono govno smrdi samo ako je u RS a mirisi u izdanju dezurne ekipe *Bosanaca* :-)
:lol:
Evo ga opet, tebe ni ne prenosi, ti bas imas konstantan problem razumjevanja sta se pise...illi si u paru ovog klauna sto drugacije izgovara Bosanski-bosnjacki na cistom srBskom.
Idi boga ti na drugu temu sto si otvorio pa smaraj... :roll:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#2099 Re: Nova agresija na BIH?

Post by LBVIEW »

Jednostavno, takozvani serpski jezik preimenovati u, sta ja znam, srbacanski ili sl. na bosanskom. :D
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#2100 Re: Nova agresija na BIH?

Post by General War »

LBVIEW wrote:Jednostavno, takozvani serpski jezik preimenovati u, sta ja znam, srbacanski ili sl. na bosanskom. :D
Najbolje, Srpski na bosanskom-Bosanski :D
Post Reply